Haarlemsche Courant Duitsche terreinwinst aan Oostelijke flank van Cherbourg. J Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennerner Editie Strijd om het dorpje Hottot. Aanvallen met vliegende bommen voortgezet. Het Duitsche wapen sneller dan Hurricanes. V. GOED VOORGAAN DOET GOED VOLGEN 160 uur vrijwel voortdurend storingsvuur op Londen. 289e Jaargang No. 145 x x Bureaux; Groote Houtstraat 93. Tel. Advertenties 10724, Redactie 10600. Postgiro 134958 Haarlemsche Ct., Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 21. Telef. 12230 Umutden: Rembrand Waan 55, IJmuiden-O. Hooitëredactettr: F. C. Derks. Vrijdag 33 Juni 1944 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon-" en Feestdagen. Uitg.: Graf. Bedrijven Danxiate, Haarlem Abonnementen: p. week 26 ct. per mnd. 1,15, per kwartaal 3*42, *fr, per post 3,73. Losse nummers 6 cent. K 1297 Amerikanen, ondanks toenemenden druk", met zware verliezen afge. siagen. Drie groote tanklandigsschepen tot zinken gebracht. Artillerieduels in den sector-Tilly. Vit het vestinggebied van Cherbourg worm gemeld, dat het Duitsche grenadiers gelukt is aan de Oostelijke flank van het beveiligings gebied eenige werken in het voorterrein, die tijdelijk in Amerikaansche handen gevallen waren, door een verrassenden aanval te her- De Amerikanen verloren daarbij behalve talrijke dooden verscheidene gevangenen, die volgens hun verklaringen opdracht hadden zich door een snellen opmarsch met lichte pantserwagens en gemotoriseerde formaties in het bezit te stellen van een zoo breed moge- lijken sector van den binnen-verdedigingsgor- del van Cherbourg. Nadat deze onderneming mislukt was, poogden zij zich tenminste In de werken in het voorterrein te handhaven, doch zij werden door een vastberaden uitgevoerde stoottroepaetie verdreven. Door het achter- volgingsvuur van verscheidene in open stel ling gebrachte stukken infanteriegeschut leden zij bij hun voerhaaste vlucht opnieuw zeer groote bloedige verliezen. Interim!' meldt: De druk der Amerikaansche troepen op het front aan de landzijde van Cherbourg is in het geheele gebied der ver dedigingszones versterkt. Nadat reeds den dag tevoren Amerikaansche stoottroepen, die uit het Zuidwesten trachtten de vesting te nade ren, bloedig waren afgeslagen, naderden uit het Zuiden en Zuid-Oosten vrij sterke Ameri kaansche formaties met gepantserde verken ningsstrijdkrachten den buitensten verdedi gingsgordel, waarbij zij gevoelige verliezen leden. Drie gepantserde verkenningswapens liepen op gecamoufleerde mijnen, twee andere verkenningsvoertuigen en verscheidene ge pantserde troepentransportwagens kwamen in het snelvuur der Duitsche machinewapens en moesten door de Amerikanen, voor zoo ver zij nog vluchten konden, in den steek worden ge laten. Terwijl het grootste deel van de tot nu toe in Noord-Frankrijk gelande 25 Noordameri- kaansche invasiedivisies zich op Cherbourg concentreerde. schreden de ontwrichtingen van de haveninstallaties van Cherbourg voort, zoo meldt de oorlogsverslaggever Hans Thys- sen. Thans is de stand van zaken zoo, dat vele indichtingen niet meer gebruikt kunnen Zware schade in de havens van Londen. De Britsche berichtendienst meldde van ochtend vroeg: „Nadat de Duitschers ook in den loop van Donderdag het gebied van Zuid-Enge- land met vliegende bommen hadden aan gevallen. hebben zij hun aanvallen na het vallen van den nacht voortgezet. Er wordt melding gemaakt van schade en slacht offers". Uit de door Duitsche verkenners boven het Zuid-Engelsche gebied genomen foto's blijken, naar het D.N.3. verneemt, omvangrijke ver nielingen van militaire objecten. O.a. geeft een groot drijvend dok zware beschadigingen te zien. Verscheidene voor anker liggende schepen maakten slagzij. Drie schepen van middelbare tonnage, die uit de haven ver wijderd werden, werden brandend waargeno men. Boven het haventerrein hingen dichte rook- en walmslierten, waarvan de oorsprong in de nabijheid der haveninstallaties lag. Een aan den rand van de stad gelegen fabriek, naar het schijnt een gasfabriek met verschei dene gashouders, brandde. Dichte rookslierten trokken ver over de stad. Het stadscentrum en de woonwijken bleven' gespaard. De Londensche correspondent van de New York Times heeft bericht gezonden over zijn eerste kennismaking met het nieuwe Duitsche wapen. In dit bericht wordt gezegd: „Ik be vond mij aan boord van een schip, toen ov ei onze hoofden heen het machtigste en nieuwste Duitsche wapen vloog. Deisnelheid van deze merkwaardige bom was zoo hoog, dat de Spit fires naast haar eenvoudige zweefvliegtuigen leken; Vier Spitfires.' die op weg waren, naar Frankrijk, ontmoetten een van deze vliegende series bommen en keerden om .teneinde ae achtervolging op zich te nemen. Zij bleven echter snel achter. Vlug na deze gebeurtenis hoorden wij een geweldige ontploffing. De bommen doken zoo plotseling bij onze schepen op en hadden een zoo groote snelheid, dat ons scheepsgeschut van verrassing bleef zwijgen. worden en verschillende doorvaarten versperd zijn. Deze maatregelen werden uiteraard ge nomen om de Anglo-Amerikanen den voet dwars te zetten bij eventueele pogingen om van zee ui teen aanval te ondernemen ter ont lasting van hun troepen te land. Men tracht van Duitsche zijde alle kade- werken zoo grondig te beschadigen, dat ook het gebruik van speciaal vervaardigde trans porteerbare inrichtingen voor het overladen van materiaal op zoo groot mogelijke moeilijk heden zal stuiten. Van het overige deel van het front aan den Atlantischen Oceaan wordt nog slechts ge meld, dat de Britten op den Oostelijken oever van de monding der Orne een vrij levendige activiteit van stoottroepen hebben ontplooid met 't doel het vernauwde bruggehoofd uit te breiden. Alle aanvallen werden echter, meest al reeds door het Duitsche afweervuur, in den kiem gesmoord. Terwijl de Geallieerden de Duitsche linies in de sectoren Tilly-Caumont-Berigny ver scheidene uren met hevig vuur van hun ge motoriseerde houwitsers bestookten, vuurde zwaar Duitsch geschut met goed effect op scheepsconcentraties en ontschepingsverkeer in de wateren voor den mond van de Orne. Verkenners constateerden, dat drie groote pantserlandingsschepen tot zinken gebracht werden en twee andere met zware beschadigingen op de zandbanken voor de kust gezet moesten worden. Zij werden door de opvarenden verlaten. United Press meldt van het invasiefront, dat de Duitsche troepen voor het midden van het Geallieerde bruggehoofd fantasti- schen tegenstand bieden tegen de Geallieer de pogingen, den weg HottotTilly te zui veren. De' Duitsche scherpschutters, "machine geweerpatrouilles en kanonniers verdedigen met de grootste vastberadenheid het dorpje Hottot, waarom reeds 36 uur lang zonder onderbreking wordt gevochten; In den ochtend van 21 Juni ontstond bij Le Havre een artillerieduel tusschen een Duitsche kustbatterij en een zware vijande lijke scheepsformatie, die uit een slagschip, twee kruisers en een torpedojager bestond. Het gevecht werd op zeer grooten afstand gevoerd en leverde een indrukwekkend be wijs van de kracht der Duitsche versterkings- werken. De batterij leed ondanks het uren lange vuurgevecht geen enkel verlies aan menschen en kreeg geen enkelen treffer, die op een of andere wijze haar actie zou hebben kunnen belemmeren. Anglo-Amerikaansche vliegtuigen hebben Woensdag verscheidene plaatsen in Noord- Frankrijk gebombardeerd. Veertien personen kwamen om het leven, terwijl de schade aan zienlijk was. Invasiefront Normandië. Kort voor en tijdens de landing der eerste Anglo- Amerikaansche troepen werd nevens andere plaatsen in Normandië ook Caen door sterke Anglo-Amerikaansche lucht strijdkrachten aangevallen. Het grootste deel der bommen viel op woonwijken en cultuurmonumenten. Hierboven de ver nielde St. Etiennekerk in Caen. (SS PK Pachnicke-Transo-Europr. P, c) Extra-keuringen. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog een extra keuring worden gehouden op Maandag 26 Juni te Den Haag van 8 tot 13 uur, in een der zalen van het gebouw Amicitia, Westeinde 15 en Dinsdag 27 Juni in Amsterdam van 813 uur, Nebenstellc der Waffen-SS, Dam 4, waar iedere gezonde Nederlander zich kan^aanmel- den ten einde gekeurd te worden voor de Waf fen-SS, SS-Wachtbataillon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche SS in Nederland. Tijdens de keuringen worden alle inlichtin gen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na ten minste een jaar diensttijd zijn ge schiktheid voor de officiersopleiding heeft be wezen. Zjjn schoolopleiding is niet doorslag gevend. Alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de lieen- en terugreis zijn verkrijgbaar bjj de volgende Ncbenstellen der Waffen-SS: Amster dam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heer len, Sarolcastraat 25; Groningen, Heerenstraat 16; Enschedé, Hengeloschestraat 30 en even eens bij het SS-Ersatzkommando, Korte Vijver berg 5, Den Haag. In 't verleden Ligt het heden In~het nu wat worden zal Bilderdijk. Jhr. Jan van Duivenvoorde 1547- 1610. Inneming van den Briel 1572, ontzet van Leiden 1574Admiraal 1576, blokkade van Duinkerken 1588, Cadix 1596. O/H P.c. Ook thans weer strijden Nederlan ders voor Europa's vrijheid ter zee, in trouwe verbondenheid met hun Duitsche kameradenO/H P, c. Zet ook gij U derhalve in voor de toekomst van Uw Volk en meldt U als vrijwilliger bij de Kriegsmarine, Aanmelding- staat open'voor lederen Nederlander van 1745 jaar en kan.ge schieden bij de Marineannahmestelle West Zweigstelle Niederlande te Utrecht", alle Haf en- en Ortskommandanturen en bij de Nebenstellen der Waf- fen SS, alwaar alle gewenschte inlichtingen worden verstrekt. In een etmaal 139 vliegtuigen boven Duitschland neergeschoten. Duitsch afweersucces voor de Finsche kust. Het Duitsche weermaehtbericht luidt als volgt: In Normandië werden verscheidene aanval len van den vijand op onzen omsingelingsring ten Oosten van de Orne afgeslagen. Het land- front van de vesting Cherbourg werd door den vijand met vrij sterke verkenningsstrijdkrach ten afgetast. Deze ondernemingen werden evenwel verijdeld. Bij de gevechten op het schiereilènd Cherbourg heeft zich de comman deur van de 243ste divisie infanterie, lt.-gen. Hellmich zich met zijn divisie bijzonder on derscheiden. Hij vond op 17 Juni bij deze ge vechten den heldendood. Het gebied van groot-Londen ligt thans sinds 160 uren met slechts geringe onderbrekingen onder ons storingsvuur. De luchtmacht mengde zich met gevechts- en slagvliegtuigen in den strijd te land en plaatste Woensdagnacht met zware gevechts vliegtuigen bomtreffers op schepen voor het landingshoofd. Als gevolg van de zware verliezen, die de vijand Woensdag in midden-Italië heeft ge leden en die hem dwongen tot vrij groote her groepeeringen, is de vijand pas des middags met het zwaartepunt aan weerszijden van het Lago Trasimeno met sterke strijdkrachten tot den aanval overgegaan. Onze troepen sloegen opnieuw alle aanvalsgolven af en handhaaf den zich in hun stellingen; 23 vijandelijke tanks werden stukgeschoten. In de wateren van Piombino schoot marineluchtdoelartillerie acht vijandelijke jachtkruisers neer. In het Oosten zijn bij levendige wederzijd- sche activiteit der artillerie plaatselijke aan vallen der bolsjewieken ten Noordwesten van Tarnopol, in het gebied aan weerskanten van Kowel en ten Zuidoosten van Witebsk mislukt. Een sterke formatie zware Duitsche gevechts vliegtuigen ondernam Woensdagnacht een ge- concentreerden aanval op het Sovjet-vlfegveid Poltawa; 30 vijandelijke vliegtuigen werden op den beganen grond vernield. Er ontstonden branden over vrij groote oppervlakten in in richtingen van het vliegveld en in opslag plaatsen van materiaal. Escortevaartuigen der marine, die op traden bij het afweren van een vijande lijke landingsactie, gericht tegen het Fin sche eiland Piisaari, schoten alle vijande lijke landingsvaartuigen en één bewakings vaartuig in brand. Andere eseortevaartui- gen namen in de baai van Narwa herhaal delijk vijandelijke formaties mijnenvegers onder vuur en dwongen hen den steven te wenden. Sterke formaties Amerikaansche bommen werpers richtten Woensdag een terreuraanval op de rijkshoofdstad. Vooral in woonwijken werd schade aangericht'aan gebouwen en ont stonden verliezen aan menschenlevens. Door strijdkrachten der luchtverdediging werden 67 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 52 vier motorige bommenwerpers, neergeschoten. Een Britsche formatie bommenwerpers viel Woensdagnacht plaatsen in het Rijnlandsch- Westfaalsche gebied aan. Nachtjagers en lucht doelartillerie der luchtmacht schoten 62 vier motorige bommenwerpers neer en vernietig den daarmede ruim een derde deel van de binnengevlogen formatie. Afzonderlijke Brit sche vliegtuigen wierpen bovendien bommen op het stadsgebied van Berlijn. Bij het afweren van de vijandelijke terreur- bommenwerpers heeft zich de laatste dagen een in het gebied var. Hamburg opgestelde di visie luchtdoelgeschut bijzonder onderscheiden Amerikaansche „pendelvlucht" een mislukking, Zeer sterke formaties Duitsche gevechts vliegtuigen hebben een grooten aanval onder nomen op het Sovjet-vliegveld Poltawa. Er zijn aanzienlijke vernielingen aangericht. De zware Duitsche gevechtsformaties heb ben hiermede een zwaren slag toegebracht aan de Amerikaansche formatie, die tijdens de zware luchtgevechten van 21 Juni in de na bijheid van Berlijn van de hoofdmacht werd losgeslagen en naar Rusland vloog. In .een interview verklaarde een hoogere officier van den generalen staf van de Duit sche luchtmacht: Het J)lan van de Anglo- Amerikanen z.g. pendelvluchten tusschen En geland en de-Sovjet-Unie of de in Italië ge legen steunpunten en de Russische vliegvelden uit te voeren, teneinde daarbij zoowel op da heen- als op de retourvlucht z.g. onderweg doelen te bombardeeren, was reeds lang be kend. Drie Sovjet-Russische batterijen luchtdoel artillerie, die de geheele afweer vormen waar over het vliegveld beschikte, poogden de hon derden Duitsche gevechtsvliegtuigen te ver drijven. Het was van meet af aan duidelijk, dat zij in dien ongelijker, strijd het onderspit zouden moeten delven. Het bombardement heeft bijna onafgebroken een uur geduurd. De pendeltactiek der Amerikanen heeft aldus tot een ramp geleid, als zij wel nooit hadden ge dacht. Maurice Chevalier bij verstek ter dood veroordeeld. Het Fransche comité in Algiers heeft meer dan 270 Fransche kunstenaars tef dood ver oordeeld, die in het moederland, speciaal te Parijs, wonen. Hun „misdaad" bestaat daarin, dat zij niet emigreerden, doch hun land trouw bleven. Onder de veroordeelden bevinden zich kunstenaars, die in de geheele wereld bekend zijn, zooals Maurice Chevalier, Harry Baur, Danielle Darrieux, Paul Valery en Raimu.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1