De nieuwe bonnen Voor de volgende periode zgn op de bonnen 27 en 28 de gebruikelijke rantsoenen brood, be schuit, melk, taptemelk en vleesch verkrijg baar. Voorts zijn aangewezen 155 en 156 voor bloem. 157 voor 250 gram havermout of rogge- vlokken, D54 voor 250 gram gort, E54 voor 250 gram kindermeel of voedingssuiker, 27A en 27B boter elk voor Vz rantsoen boter, 158 voor 100 gram 20 of magere kaas, 159 voor suiker, 160 voor jam. 161 voor vervangingsmiddelen, 2' versnaperingen voor 150 gram versnaperingen, 27 en 28 tabak voor 1 rantsoen sigaren, tabak of sigaretten. Voorts zijn als bijzondere rant soenen aangewezen: B55, C55, D55 en E55 elk voor een 14 rantsoen boter. In den vervolge zal men op de havermout- bonnen behalve 250 gram havermout e.d. ook 250 gram roggevlokken kunnen verkrijgen. Men moet ef echter rekening mee houden, dat de winkelier niet steeds beide artikelen beschikbaar zal kunnen hebben, zoodat men genoegen zal moeten nemen met het artikel dat voorradig is. Inlevering grQentebon 8e periode. Inwoners der gemeenten, waar klantenbin ding voor groente geldt, dienen bon '„groente 8e periode 1944" van 25 Juni tot 1 Juli a.s. in te leveren bij den handelaar, van wien zij van 9 Juli tot 5 Augustus '44 groenten en fruit wenschen te betrekken. Vette in plaats van magere kaas. Van 23 Juli tot en met 5 Augustus a.s. zal in plaats van 100 gram magere kaas 100' gram vette kaas beschikbaar worden gesteld. Ten einde voor deze kaas in aanmerking te komen moet men den bon „Algemeen 154" vóór 2 Juli a.s. bij zijn leverancier inleveren,desgewenscht tegen ontvangstbewijs. Het afleveren der vette kaas vóór 23 Juli 1944 is niet geoorloofd. PRIJSAANDUIDING GEBAK, KOEKJES EN SUIKERWERK. De prijsaanduidingsplicht, die van toepas- «fng is op alle in den kleinhandel uitgestalde waren, geldt ook voor gebak, koekjes en sui- kerwerk.Wanneer deze echter worden verkocht tegen inlevering van boter en suiker, moet, blijkens een voorschrift in de Nederlandsche Staatscourant van 20 Juni j.l. de aangeduide prijs den verkoopprijs weergeven, verminderd met het bedrag, dat daarvan voor de inleve ring van grondstoffen wordt afgetrokken. JAMONADEFABRTKANT KRJJGT f 12.500 BOETE Acht processen -verbaal had de Kamper politie in korten tijd opgremaakt tegen den ltnuonadefabrikant en wijnhandelaar H. F. M. Kok aldaar, wegens het begaan van di verse prijsovertredingen. Zoo had hij lager bier voor Pilsner verkocht, wat hem per 100 liter een extra voordeel van ongeveer f 10 opleverde. Bij de aflevering van 5 5.000 fleschjes met zoetstof bereide limonadegazeuse was een overwinst van f 3000 gemaakt. Deze verkoo- pen had K. bovendien buiten de boekhouding gehouden, omdat het gebruik van zoetstof bij de bereiding van limonadesiroop verbo den is. Verder had K. avondmaalwijn een artikel dat slechts aan kerkelijke instellin gen mag worden verstrekt tegen te hoo- gen prijs aan particulieren verkocht, zoetstof te duur verhandeld, geregenereerde kroon- kurken geleverd in plaats van nieuwe en autobanden' tegen buitensporige prijzen ge kocht. De inspecteur voor de prijsbeheersching beeft Kok, een boete van 12.500 opgelegd. Tevens werd hem voor den duur van 10 ja ren het fabrioeeren en verbandelen van mi neraalwater, limonade, gedistilleerd, wijn en andere a l*>holhoudende dranken verboden. Diverse inbeslaggenomen artikelen zijn te vens verbeurd verklaard. NIEUWE POSTZEGEL VAN 50 CENT. In de nieuwe serie postzegels met afbeel dingen van zeehelden zal toch een zegel van 50 cent worden uitgegeven. Op 6 Juli a.s. zal de zegel van 25 cent' verschijnen, dragende de beeltenis van Tjerk Hiddes de Fries. VROUW VERMOORD TE WINTERSWIJK. In een greppel in de buurtschap Het Wooid gemeente Winterswijk, werd, onder bladeren verborgen, gevonden het lijk van de 44-jarige arbeidersvrouw M. M. M.. echtgenoote van J. R. te Winterswijk. Acht dagen geleden was de vrouw met een haar bekenden man naar genoemde buurtschap gegaan. De man be weerde dat hij haar bij een boer in die om geving tegen matigen prijs aan boter kon hel pen. De vrouw keerde niet terug en ook de man bleef onvindbaar. Bij de sectie op het lijk bleek, dat er een hevige worsteling moet heb ben plaats gevonden. Met een zwaar voor werp waren de vrouw diepe wonden aan hals en borst toegebracht, terwijl bovendien een diepe halssnede was veroorzaakt. De dader is bekend, doch voortvluchtig. REICHSSCHULE VALKENBURG. Oorlogstijd geeft bijzondere zorgen. Maar als uw jongen een goed karakter heeft en van gezonde ouders stamt, behoeft ge voor hem geen zorg te hebben. Op de Reichs- sehule te Valkenburg zijn kosteiooze plaatsen voor jongens van onbemiddelde ouders, van ouders met groote gezinnen en van weduwen. De andere ouders betalen een bijdrage naar vermogen. Van hun 10e tot 18e jaar worden de jongens daar voorbereid op het volle leven door een alzijdige ontwikkeling, die hen in staat stelt de verantwoordelijkste posten te bekleeden. Inlichtingen geeft de Reiehsschule te Valkenburg. Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef vari Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper, Haarlem Sport en Stad: A. Overmeer, H'stede. Buiten land: J. C. van der Laag, H'stede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Verantwoordelijk voor de advertentie-rubriek: W, van Ommen, H'stede, Landbouwer voor 1000. opgelicht Utrechtenaar gaf zich uit voor politieman. Door bemiddeling van een Amsterdamsche juf- frouw was de negen-en-twintig-jarige slager J. V. uit Utrecht in connectie gekomen met der twee-en-veertig-jarigen chauffeur J. J. B. uit Koog aan de Zaan. Op 13 April j.l. deed de chauf feur aan den Utrechtenaar mededeelingen over den landbouwer Y., die in de omgeving van het station te Koog aan de Zaan woont. Deze zou zich. bezig houden met clandestien slachten en als J. V. daarheen ging, om zich als politieman voor te doen, dan kon hij succes boeken. V. was in het bezit van een kaart van een Sc'hutzkom- mando en had haar voorzien van een foto, waar op hij stond in een soort militaire uniform. Hij begaf zich naar de boerderij en deelde mee, een onderzoek te moeten instellen namens den Si- cherheitsdienst. De boer kreeg o.a. te hooren, dat er kans was voor concentratiekamp enz. V. was bereid de zaak te laten loopen, als hij f 2000 ontving; tenslotte was hij met f 1000 tevreden. De chauffeur ontving een bedrag van f200 als belooning. Het tweetal werd enkele weken latei gearresteerd. Bij het overbrengen van V.jpaar het Huis van Bewaring slaagde hij er in te ontvluch ten, doch later is hij weer aangehouden. Don derdag stond V. voo:r de Haariemsche rechtbank terecht wegens oplichting en B. wegens heling. V. legde een volledige bekentenis af, doch de ander ontkende; hij verklaarde V. nooit gezien te hebben en niemand iets verteld te hebben over de boerderij.' De officier van justitie eischte tegen beiden een gevangenisstraf van drie jaar. MOEDER VERKOCHT VIJFTIEN LEVENSMIDDELENKAARTEN. Een Haarlemsche moeder verkocht de levens middelenkaarten van haar uit vijftien personen bestaand gezin aan een stadgenoot, die ze weer aan vijf anderen verkocht. In verband bier- mee heeft de economische afdeeling der re cherche proces-verbaal opgemaakt tegen de zeven personen, die de kaarten verhandeld hebben. Twee andere personen zijn bekeurd, omdat zij een schoenenbon hadden verkocht of ge kocht. H. O. V.-ZOMERCONCERT. Het eerste Zomerconcert dat de Haarlemsche Orkest Vereeniging in dit seizoen geeft, zal op Dinsdagavond door het Rotterdamsch Philhar- monisch Orkest verzorgd worden in de Ge meentelijke Concertzaal te Haarlem. Het or kest, dat onder leiding staat van Eduard Fiipse, opent dit concert met de Hollandsche Rhapsodie over ..Merck toch, hoe sterek" van Theo van der Bijl. Hierna volgt een uitvoering van „Fontana di Roma" van Ottorino Respi- ghi. Na de pauze wordt de Derde Symphonie in c. kl. tprts (met orgel) van C. Sant-Saëns ten gehoore gebracht. Hieraan wordt mede werking verleend door Feike Asma, orgel en Marinus Flipse en Adri Slooimaker, piano. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking' van distributiebeschei den is het morgen Zaterdag de beurt aan de letters Knie t/m. Kost. Nieuwe stamkaart met inlegvel en oude stamkaart mede brengen. KENEMER LYCEUM. Aan het Kennemer Lyceum, MULO-afdeeling zijn geslaagd voor diploma A de dames M. Beek man, M. van der Hell, L. Klatte, E. Lam, M. Schicht, A,. Veldhuizen van Zanten, H. Buysma, •de heer M. Sehendstok en voor diploma B mej. M. Hoesbergen en de heeren E. Breitenstein, R. Hoesbergen, T. Hofmeester, J. Tijl en C. Wielsma. Te Borger werd dezer dagen een groote fokdag gehouden, welke door de Veen koloniale Hippïque Vereeniging georgani seerd was. Een overzicht. (C.N.F.-van Buiten Pax c) KORT NIEUWS In de Ned. Staatscourant van 15 Juni j.l. is een prijsvoorschrift gepubliceerd, waai'lil de prijzen, die voor borstelwerk. Ver vaardigd uit inlandseh*e vezels, heide, bunt of paan ten hoogste mogen worden gevraagd zijn vastgelegd. In een drietal bijlagen wor den de borstelwerken, waarvoor deze prij zen gelden, met name genoemd. De 25-jarige expeditieknecht H. M. van I. is veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht jaar wegens het plegen van den moord op den 36-jarigen caféhouder G. J. van Duffelen in de Slaghekstraat te Rotter dam. De echtgenoote van den caféhouder werd wegens het uitlokken van het mis drijf. veroordeeld tot negen jaar. De 22-ja- rige buffetjuffrouw J. M. G., die van de plannen heeft geweten en deze opzettelijk verzwegen heeft, kreeg zes maanden gevan genisstraf. Op de vlucht voor de aanvallers. Fransche burgers verlaten een plaats, die door de Anglo;Amerikanen hevig gebombardeerd werd. (PK Zschackel -Schij-C.N.F. P. c) Te Huizum, gem. Leeuwarden, is de autogarage van W. de Vrij aan de Ruysdael- straat zoo goed als geheel uitgebrand. 'De daar gestalde Rijksauto's, o.a. de postwagens, 20 in getal, werden een prooi 'der vlammen. Twee leer lingen van de Tielsche Ambacht school, de 14-ja- rige C. van L. uit Lienden en de 14-jarige P. J. B. uit Eek en Wiel, die tijdens de mid dagpauze met een tweepersoons cano in de vluchthaven aan het spelevaren waren, zijn te'wa ter geraakt en verdronken. HUWELIJKSBEMIDDELING Waarom wendt U zich niet tot een werke lijk bona-fide bureau? U voorkomt dan door grondige, betrouwbare oriëntatie - on- noodige teleurstellingen. Discretie is voor ons een persoonlijke eerezaak. Alle ge- wenschte inlichtingen worden U geheel vrübiüvend toegezonden, in blanco couvert door Bureau „SUCCOUR", Agathastraat 145 Den Haag, Telef. (2 lijnen): 770754—770713. Kantooruren 109 uur. Wielrennen Van Vliet helpt Schulte aan een kampioenschap. Teun Ooms bezet de derde plaats. Voor de derde maal in successie en daarmede sinds de instelling van dezen wedstrijd als on derdeel der nationale baankampioenschapperx heeft Schulte op de Stadionb'aan te Amsterdam beslag gelegd op het persoonlijk kampioenschap 50 K.M. De wedstrijd verliep weer op interessan te wijze. Het was daarom een bittere teleurstel ling. dat het einde even onaangenaam als on regelmatig werd. Arie van Vliet was de hoofdschuldige van dit incident. Er was zoo ongeveer een 30 K.M. gereden, toen de Woerde naar een lekken band kreeg. Hij kwam weer in de baan en voegde zich doodleuk in een klein groepje renners, dat uit het peloton weggevlucht was achter de kopgroep, bestaande uit Schulte, Evers, Ooms, Van Amsterdam. Reuter en Boeyen, aanjoeg. Van Vliet kreeg de mededeeling, dat hij zich in het peloton moest laten terugzakken, doch hieraan stoorde hij zich niet, waarom de sportcommissie hem gelastte de baan te verlaten. Ook dit bfvel volgde Arie niet opr Hij bleef rus tig zijn rondjes draaien enverknoeide ten slotte zeer veel. Het gelukte de sterke kopgroep 8.5 K.M. voor het einde alle overige renners in ie loopen. Dit. beteekende, dat Schulte, Van Am sterdam. Boeyen, Evers én Ooms een ronde voorsprong op hen hadden. Zij moesten dus met elkander uitmaken, voor wien het kampioenschap zou zijn. Schulte was niet weg te slaan bij 'net wieltje vanArie van Vliet. Onverwacht reed hij weg en trok Schulte prachtig' mee. Op 200 M. voor de eindstreep vlak achter Van Am sterdam gekomen, ging Schulte over 'zijn dienst knecht heen en zoo frisch als een hoentje had deze er geen moeite mee om eerst Van Am sterdam te passeeren en daarna als eerste ovèr de eindstreep te gaan. Af te keuren 'is de hou ding ,van Van Vliet. Die was waarlijk een kam pioen onwraardig. De sportcommissie van de N. W. U. was hierover ook zeer verbolgen en zij zal naar men ons mededeelde met haar straf niet zuinig zijn. De uitslag luidde: L en nationaal kampioen 1944 G. Schulte, Den Bosch, in 1 u. 6 min. 36 2/5 sec.; 2. G. Boeyen, Os; 3. T. Ooms, Haarlem; 4. A. van Amsterdam, Princenhage; 5. P. Evers. Wor- merveer; op een ronde: 6. B. J. v. d. Voort; 7. Th. Middelkamp; 8. Kees Bakker, Assendelft; 9. J. van SvJelm, Nijmegen; 30. L. Motke. ARIE VAN VLIET GESCHORST Naar wy van de sportcommissie der N. W. U. vernemen, is Arie van Vliet met ingang van hc- dGji voor een maand geschorst, in verband met zyn' optreden tydens de baankampioenschappen op Donderdag j.l. te Amsterdam. Dit beteekent dus, clat Van VIjet van verdere deelneming aan de nationale kampioenschappen is uitgesloten. RADIOPROGRAMMA ZATERDAG 24 JUNI 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Zuid-Afrikaansche liedjes. 7.00 BNO Nieuws. 7.00 Ochtendgymnastiek. 7.15 Gram.muz. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progr. overzicht. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Morgenconcert. (Van 8.458.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Symphonisoh concert. »9.45 Godsd. uitz. 10.00 Septet Ombaeh en gram.muz. 10.45 Voor de ^jeugd. 11.00 Orkest Malando en gfam.muz. 12.00 Almanak. 12.15 Zuid-Afrikaan sche liedjes. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Musette- orkest en soliste, 13.25 De wekelijksche wande ling. 13.35 Johan Jong. orgel. 13.55 Wenken voor volkstuinders. 14.00 Rotterdamsch Philharmo- nisch Obkest- en Vrouwenkoor en solisten. 15.00 Muzikaal variété. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 BNO Uitzending voor Nederlandsche zeelieden. 17.20 Orkest Gerard van Krevelen. 18.00 BNO Politiek weekoverzicht. 18.10 Septet Ombaeh en soliste. 18.45 Hier W.A. 18.55 Spiegel van den dag. 19.00 BNO Nieuws en act. besc£. 19.15 Gram.muz. 19.30 ,.De gemaskerde", luisterspel (slot). 20.00 Omroep orkest en solisten. 20.45 Neerlands nieuwskroniek. 21.00 Om- en omprogiamma. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. Van 22.15 af alleen voor de Radio- Centrales. 22.15 Gram.muz. 22.30 Dierenparade. 23.1524.00 Dansrhythmen. Zeer strenge controle op uitvoer naar Duitschland. Nieuwe regeling gaat 1 Juli in. De vervaardiging en verzending van artike len en andere goederen buiten de grenzen, die getrokken zijn door de overheidsmaatregelen voor het bedrijfsleven, zijn vèrboden. Ter con troleering van dit verbod zal van 1 Juli 1944 af, alle warenuitvoer naar Duitschland aan een strenge en rigoureuse controle worden onder worpen. Wie goederen van welken aard ook per spoor, per expediteurs, met vrachtauto's of met sche pen naar Duitschland wil verzenden, moet te voren het bewijs van een speciale vergunning hebben verkregen. Zonder dit bewijs moeten de spoorwegen, de expediteurs of de versche pers het aannemen van de zending weigeren. Ter verkrijging van het bewijs moeten worden overgelegd: a. Voor alle ptoducten op het gebied van de voedselvoorziening en van den landbouw of wel de' origineele uitvoervergunning van het ministerie voor landbouw en visscherij, ofwel, indien de uitvoervergunning niet tijdig kan worden verstrekt, resp. de uitvoer in gedeel telijke zendingen geschiedt, een door den ex porteur uit te schrijven formulier. b 1. Voor alle andere fabrikaten, halffabri katen en grondstoffen (behalve kolen en cokes, welke zonder vergunning mogen worden uit gevoerd) een afschrift van de order-vergun ning van de Zentral-Auftragsstelle. b 2. Voor zendingen met een goederenwaar- d.e beneden 500.en voor zendingen van Duitsche particulieren ter dekking van hun persoonlijke behoefte een speciale uitvoersver- klaring,-voor zoover niet de Zentral-Auftrags stelle om speciale reden een uitvoervergunning heeft verstrekt. (VQor reiebagag» is geen ver gunning vereiseht.) Voor zoover de afzender zelf de formulieren invult, neemt hij de volle verantwoordelijkheid op zich voor de juistheid en volledigheid der verstrekte gegevens. Onjuiste of onvolledige gegevens worden zeer streng gestraft.In zwaar aan te rekenen gevallen kan gezien de huidige situatie in het op arglistige wijze verkrijgen van transportmiddelen voor niet vóór den oor log van belang zijnde goederen, zelfs een daad van sabotage worden gezien. Op de geheele regeling bestaan slechts twee uitzonderingen, waarbij goederen zonder spe ciale vergunning uitgevoerd worden, n.l.a. kolen en cokes; b. goederen die tot de reis bagage behooren en als reisbagage worden opgegeven. De nieuwe regeling is zoo eenvoudig dal zij voor alle hierbij betrokken zijnde verkeersin- richtingen zonder een aanzienlijke uitbreiding der werkzaamheden aan de hand der duide lijke en overzichtelijke formulieren kan wor den doorgevoerd. Desondanks vindt nog een aanvullende- controle plaats door de douane beambten. Tot dat doel moeten de bewijsstuk ken inzake den toegestanen uitvoer bij de ver- zendpapieren worden gevoegd. Deze worden bij het overschrijden van de grens door de douane in ontvangst genomen en onder bijvoe ging van eventueele noodzakelijke opmerkin gen aan de betreffende instanties doorgezon den. Hier vindt een nieuw onderzoek plaats, zoodat iedere vervalsching of ook slechts een poging tot ontduiking onmiddellijk kan wor den vastgesteld en. eventueel kan worden be straft. Het goederentransport zelf ondergaat hierdoor geen vertraging. Goederen door de verkeersinrichtingen aangenomen, worden in ieder geval vervoerd. De formulieren voor den uitvoer van goede ren, vallende onder het ressort vari de instan ties voor den landbouw en de voedselvoorzie ning, worden op de reeds gebruikelijke wijze door de Nederlandsche marktorganisaties uit gegeven. De formulieren voor alle overige goederen kunnen bij alle spoorwegstations, bij alle ex pediteurs en bij de drukkerij Elco in Amster dam ais in den handel zijnd drukwerk worden verkregen. Alle instanties en ondernemingen, welke be trokken zijn bij den warenuitvoer naar Duitseh land, wordt dringend aangeraden zich tijdig in te stellen op de hierboven uiteengezette wijziging en zich eenige dagen vóór 1 Juli a.s. in het bezit te stellen van de noodzakelijke vergunningen en van de hiertoe vereischte formulieren. Verduisteren: van 22.00 tot 5.15 uur 24 Juni: zon op 5.17, onder 22.07 uur Ui» voorrond leverboar doori MNMMttR ACtNTUniN HANDU' ClOtMtNOAAè

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2