UIT HAARLEM Verheten Finsche tegenstand. IJMUIDEN Varken ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in naar den diefstal van eenvarken. Een inwoner van IJmuiden-Oost kon zich in het gelukkige bezit hiervan verheugen. Hij had het dier achter een pakhuis aan den Zeeweg te IJmui den-Oost tijdelijk aan zijn lot overgelaten, maar deed bij zijn terugkomst de onaangename ontdekking, dat een onbekende zich er van had meester gemaakt. De politie tracht den dader en zijn niet alledaagsche buit op te sporen. Sport in komende weken. Voor de komende weken vermeldt de sportagenda voor deze streek zes min of meer belangrijke gebeurtenissen, die zeker veel belangstelling zullen trekken. De voet balliefhebbers zullen gedurende vrij langen tijd van de door hen uitverkoren tak van sport verstoken blijvèn, maar zooals blijkt is er thans voldoende gelegenheid om de aandacht op andere spelen te richten. - Allereerst gaat de belangstelling Zondag 25 Juni uit naar den sportdag van Hoog- oven-Staten, die in het Sportpark te Be verwijk wordt gehouden. Zondag 2 Juli heeft de korfbalvereeni- ging Sport Vereent druk werk, want dan organiseert zij voor alle leden, jong en oud, op haar terrein te Santpoort een attractie rijken Vijfkampdag, die eveneens in den smaak zal vallen. Voor den daaropvolgen- den Zondag is er nog weinig variatie, doch een week later wordt de „schade" inge haald. Voor 16 Juli vermeldt de agenda namelijk een nieuwigheid voor Beverwijk:' op initia tief van de Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer zullen in het Sportpark aldaar windhondenrennen plaats hebben. Hiernaar is elders den iaatsten tijd veel belangstel ling uitgegaan, .zoodat ook Beverwijk zeker van zijn interesse blijk zal geven. Denzelf den dag verzorgt D.E.M. athletiekwedstrij- den voor de heerencompetitie om het kam pioenschap van Kermemerland, tijdens welke er van goede sport zal kunnen wor den genoten en er geen gebrek aan span ning zal zijn. Terloops kan er aan worden herinnerd, dat 25 Juli eveneens de zeven kampdag der afdeeling Haarlem van den Nederlandschen Voetbalbond zal worden georganiseerd, waaraan ook nu weer vele voetballers uit Kennemerland zullen deel nemen. 23 Juli vraagt Suomi de aandacht voor de wedstrijden om de persoonlijke- en clubkampioenschappen van Kennemerland voor dames en meisjes, waarbij tevens om de Kennemerlandbokaal zal worden gestre den. Het publiek zal dus niet over gebrek aan afwisseling hebben te klagen. UITSPRAKEN HAARL. RECHTBANK. J. v. d. M., die het vorig jaar eenige in braken had gepleegd, waaronder een in een manufacturenhandel aan den Zeeweg te IJmui den, werd wegens diefstal door de Haarlem- sche rechtbank veroordeeld tot een gevange nisstraf van één jaar met aftrek van voor arrest. Ten nadeele van zijn patroon had C. M. uit Beverwijk fototoestellen en fotomateriaal gestolen; wegens diefstal veroordeelde de rechtbank hem tot een gevangenisstraf van acht maanden. De melkslijter A. van M. uit Velsen, die melk betrok van een fabriek uit Beverwijk, heeft voor den kantonrechter terecht gestaan, omdat het melkgehalte van zijn melk bij een onderzoek te gering was. Hij was in beroep gegaan en verdedigde zich door op te merken dat hij de melk van de fabriek had betrokken. De rechtbank veroordeelde hem tot een geld boete van 40. subs. 24 dagen. GEITENHOUDERS, OPGEPAST! Dezer dagen zijn van een inwoner van IJmuiden-Oost twee bokjes op een weiland bij De Heerenduinen gestolen. PERSONALIA. De heer J. G. Bergsma te IJmuiden is geslaagd voor hei eerste gedeelte van het notarieel examen. (Verbeterd bericht). BEVERWIJK D.E.M.-athleten versus Haarlem. Een zeer interessante athletiekwedstrijd zal Zondag de aandacht vragen. Voor de competitie om het clubkampjoenschap van Kennemerland zal D.E.M. bij Haarlem op -bezoek gaan. Het is bekend, dat de vereeni- gingen gelijkwaardige ploegen hebben, zoo dat er een spannende ontmoeting mag wor den verwacht. Over de kansen zullen we ons niet uitla ten, temeer daar de strijd „open" mag wor den genoemd. Men zal zich herinneren, dat D.E.M. vorig jaar kampioen is geworden, maar op de hielen door Haarlem werd ge volgd. Ongetwijfeld zullen de Beverwijkers alles in het werk stellen om een zoo goed mogelijk resultaat te boeken. Kerkconcerten. Het programma van de in de Groote Kerk te geven concerten onder leiding van den heer G. J. Moed, organist der kerk, voor dit zomerseizoen is weer afwisselend. Er zijn reeds concerten gegeven op 6 en 20 Juni en er zullen ei nog volgen op 4 en 18 Juli, 1,15 en 29 Augustus en 12 September. De lijst van solisten vermeldt: Annie Schoen, sopraan, Annie Stijger, sopraan, Rie Elde- renbos, mezzo-sopraan,Riek Bouwman- Van Straten, alt, Miep de Geus, alt, Beatrix Schut, alt, Jan Laarveld, tenor, Johan te Slaa, bas, Riep Coppée, viool, Barta de Graaf-Verdam, viool, Lida Langerveld, viool, Gerard H. Boedijn, altviool, L. Jolles, fluit, W. v. d. Kerff, fluit, D. Klut, hobo, Eg- bert Vos, orgel en G. J. Moed, orgel, cello. Uitgevoerd: wordt een groot aantal dei- belangrijkste werken van de vocale en in strumentale kerkmuziek van Bach, Buxte- hude, Schütz, Rosenmiiller, Fux, Telemann, Scarlatti en Vivaldi. S. v. d. Wal jubileert. Zondag zal de heer S. van der Wal, wo nende in de Adrichemstraat, den dag her denken, waarop hij vijf-en-twintig jaar ge leden bij de Papierfabriek in dienst is ge komen. SANTPOORT Stabiel—H.D.C. Zondag speelt de damclub Stabiel haar eersten wedstrijd en wel tegen H.D.C. Dit zal een nuttige oefening zijn. Het ligt in de bedoeling van het bestuur der vereeniging meer van deze wedstrijden te doen plaats hebben. Waarschijnlijk zal reeds over veer tien dagen de returnmatch tegen H.D.C. de aandacht vragen. Stabiel weert zich met het volgende tien tal: P. Smit, E. Zuiderduyn, J. Oosterling, J. Jansen, J. H. Bakhuys, C. Oudendijk, J. Buren, F. W. Schmidt, P. de Kort en G. Zuiderduyn. PHILATELIE. In het Jeugdhuis der Nederlandsche Herv. Gemeente aan de Burgemeester Enschedé- laan, zal de Postzegelvereeniging Santpoort hedenavond een ledenvergadering houden. Aan de orde komt een lezing met als onder werp: „Het verschil van verzamelen, vroeger en nu." Viering van Het Zonnewendefeest te Amsterdam. Toespraken van Gebietsführer Blomquist en Hoofdstormer Van Geelkerken. Op hetzelfde oogenblik, dat de jeugd uit de Germaansche landen bijeen was gekomen op den „Marienburg", een oude burcht aan den Weichsel bij Danzig, ofh daar het feest van de zonnewende te vieren en te luisteren naar een toespraak van den Reichsjugendführer Arthur Axmann, was de Nederlandsche en Duitsche jeugd bijeen in „Frankendaal" te Amsterdam om zich te bezinnen op de beteekenis van de zen dag. Het openlucht-theater was geheel ge vuld met stormers en stormsters, jongens van de Hitler-Jugend, meisjes van de B. D. M. en jeugdgroepen van het Ned. Arbeidsfront en van de Ned. Jeugdherbergcentrale. Het was een sobere, doch indrukwekkende plechtigheid, welke begon met de begroeting van den hoofdstormer C. van Geelkerken en den leideV der Befehlstelle Niederland der Hitler-Jugend, Gebietsführer Blomquist. Tot de gasten behoorden voorts opperbanheer C. Quispel, Gebietsmadelführerin Hagemense, op- perzwemleidster Van Eek en luit.-kolonel Van Hilten, gewestelijk politiepresident. Nadat tamboers en hoornblazers van den Jeugdstorm zich' hadden doen hooren en het Zonnewendelied door het Jeugdstormkoor ge zongen was, ontstaken een Hitlerjunge en een Stormer na het uitspreken van toepasselijke spreuken een houtvuur, als symbool van het levenbrengende mcht der zon. In een korte toespraak bracht Gebietsführer Blomquist vervolgens een groet over van Reichsführer Axmann, die op dit zelfde oogen blik de jeugd op den Marienburg toesprak. „Deze burcht, waar thans naast Finnen, No ren, Denen en Vlamingen ook driehonderd Ne- derlanflsche kameraden staan aangetreden, is het symbool van onzen strijd om en tegen het Oosten. Daar staat nu de jeugd aangetreden om trouw te betuigen aan hen, die het Rijk groot hebben gemaakt en die een voorbeeld zijn geweest in het verleden en het in de toe komst zullen zijn. Bij dit vuur willen wij op nieuw bekennen, dat wij verbonden zijn door den eeuwigen loop der zon, de bron van alle leven, die ons kracht schenkt en alle zwakte uit ons brandt. Het Germaansche Rijk strijdt thans om zijn bestaan in dezen ons door de Engelschen opgedrongen oorlog en het gaat daarbij om ons leven of om onze vernietiging De jeugd heeft besloten den strijd om het le ven op zich te nemen. Zij vormt een gesloten strijdgemeenschap; zooals wij hier vereenigd "zijn om het vuur, zoo vechten schouder aan schouder onze soldaten in het Oosten, het Westen en het Zuiden. Zij strijden voor ons en verwachten van ons, dat ook wij bereid zijn tot den strijd om onze vrijheid, opdat hun offer niet vergeefsch zij. Hier, bij dit vuur, beloven wij, dat hun strijd niet voor niets is geweest. Waaraan zij gelooverf, geloqven ook wij: aan het onver gankelijke Germaansche Rijk en aan zijn Führer Adolf Hitler." Nadat Jeugdstorm en Hitler-Jugend gemeen schappelijk het lied „Nur der Freiheit gehort unser Leben" hadden gezongen, was het woord aan hoofdstormer Van Geelkerken. „Onze ge dachten, zoo zeide hij, gaan thans uit naar de zonnewende, een der wetten door den Schep per in de natuur gelegd. Wie niet den zin van deze wetten beseft, weet ook niet, wat de zin van dit leven is. Ons leven heeft zin, doél en inhoud, daar moeten wij ondanks de moeilijk heden van iederen dag, van overtuigd zijn. Ook die moeilijkheden hebben hun beteekenis en zij mogen ons nimmer tot twijfel verleiden. Wij moeten doordrongen zijn van de zekerheid dat wij de eindoverwinning zullen behalen, want'wij staan in de H. J. of in den Jeugd storm om onze overtuiging en om anderen den juisten weg naar de toekomst te wijzen. Wij weten dat achter degenen, die ons willen „be- vrijc^n" het bolsjewisme en het jodendom staan en dat na een dergelijke „bevrijding" geen zelfstandig Nederlandsch volksbestaan meer mogelijk is. Daarom moeten jullie ver beten en fanatiek onzen strijd voortzetten. En geland moet thans boeten, voor de barbaar- sche moorden op Duitsche vrouwen en kinde ren. De Führer heeft Engeland twee jaar ge leden reeds gewaarschuwd, Engeland dat ver klaard heeft, dat de bom de beste leermeeste res voor het Duitsche volk was. De positieve waarden voor onze toekomst zijn socialisme en rasbewjistzijn. Ook. Neder landsche arbeiders, boeren en soldaten leve ren daarvoor hun bijdragen. Spreker verklaar de, onlangs in Caen en Lisieux de oefeningen te hebben bijgewoond van .vrijwilligers uit de H. J„ die thans niet alleen hebben standge houden, maar den vijand zelfs hebben terug gedrongen. Zij toonen, waartoe een jeugd, die het geloof bezit, in staat is. Tenslotte zeide spreker, dat het noodig is, dapper, trouw, sterk en ook hard te zijn, opdat er van de jeugd iets uitgaat. „Laat ons, zoo besloot hij, op dit Zonnewendefeest tevens de belofte hernieuwen van trouw, de belofte om ons in te zetten voor den strijd en ons geheel daarvoor te geven. Zoo moeten wij verder marcheeren en zoo zullen wij trotsch en fier in ons volk staan." Het feest werd besloten met een Sieg-Heii op den Führer en het zingen der volksliederen. AANSLAG OP KAPITEIN VAN POIJT1E TE ZAANDAM Woensdagochtend omstreeks negen uur is te Zaandam een aanslag gepleegd op den ka pitein van politie Ragut. Toen de kapitein in uniform door de Westzijde fietste, werd hij ter hoogte van de Bootenmakersstraat door een tot nu toe onbekend persoon aangevallen die uit een revolver eenige schoten op hem richtte waardoor hij zoodanig werd getroffen dat de politieman aan de gevolgen is over leden. Oekraine-sigaretteri. De dienst perszaken van het Nederlandsche Oostinstituut deëlt mede: Met ingang van '21 Juni zijn van de roode kaart de bonnen 36, 37 en 38 en van de blauwe kaart bon 33 geldig verklaard. Het publiek wordt er op gewezen, dat met'ingang van 1 Juli a.s. de bonnen 1 t.m. 14 van de roode kaart en 1 t.m. 8 van de blau we kaart hun geldigheid verliezen. Zij, die deze bonnen nog in hun bezit hebben, zullen er dus goed aan doen deze zoo spoecjjg moge lijk bij hun handelaar in te wisselen: Bovendien worden met ingang van 21 Juli de bonnen 23 t.m. 31 van de blauwe kaart ongel dig verklaard. MOEDER EN DRIE KINDEREN DOOR GAS VERGIFTIGING OM HET LEVEN GEKOMEN Te Tilburg zijn in de keuken van een wo ning aan den Rielscheweg, bewoond door de familie Van der S., de 33-jarige vrouw en drie dochtertjes van resp. 5, 3 en 2 jaar, door gas vergiftiging om het leven gekomen. Toen de man des avonds thuis kwam, deed hij de ont stellende ontdekking. Waarschijnlijk heeft een van de kleintjes spelenderwijs het gaskraantje opengedraaid. KIND ONTVOERD TE WESTZAAN. Namens de familie wordt opsporing gevraagd van Francisca de Munck, geboren te Zaahdam. 14 Maart 1941. Dit kind is op Dinsdag 23 Mei 1944 namiddags 5,30 uur te Westzaan, waar het tijde lijk bij familie verbleef, weggehaald door twee heeren, die voorgaven van de politie te zijn en het kind naar de moeder te moeten brengen. Het kind is klein voor haar leeftijd, heeft een bol, rood gelaat, heldere blauwe oogen en zeer licht blond haar. Het was gekleed met donker blauw manteltje, afgewerkt met ^rood en wit borduurrandje. vermoedelijk een wit wollen z.g. Lindberg-mutsje, groen jurkje met witte stip pels en wit kraagje, blauw tricot slobbroekie aan de beenen met knoopjes gesloten, roode houten sandalen met bruin lederen montuur. Het hoofd van de recherche-centrale verzoekt hun, die inlichtingen kunnen geven, zich te ver voegen aan het bureau Keizersgracht 105 te Amsterdam, tel. 49055. LOONBELASTING. De Ned. Staatscourant van 20 Juni bevat de zestiende uitvoeringsbeschikking Loonbelas ting 1940, waarbij o.m. wordt bepaald, dat de secretaris-generaal van het dep. van Financiën een werkgever kan opdragen, bij de inhouding van de loonbelasting ook de belooningen en de prestaties, welke zijn werknemers van een door den secretaris-generaal aangewezen an deren werkgever of van een door den secre taris generaal aangewezen derde ontvangen, als door hem uitbetaald loon aan te merken en dê loonbelasting te berekenen over het ge zamenlijk bedrag van de beloonïngen, welke zijn werknemers van hem en van een door den secretaris-generaal aangewezen anderen werk gever ontvangen en op de aldus berekende loonbelasting de door den anderen werkgever ingehouden loonbelasting in mindering te brengen. De beschikking is op 21 Juni in wer king getreden. GOEDEREN IN BESLAG GENOMEN. Een particulier was in het bezit van vijftig sigaren en zestien tabletten chocolade. Toen hij deze artikelen wilde verkoopen, kwam de politie er achter, die proces-verbaal opmaakte. De sigaren en de chocolade zijn in beslag ge nomen. Een ander bood een pakje sigaretten tegen een fabelachtig hoogen prijs aan; bij hem zijn tien pakjes in beslag genomen. Ook is proces-verbaal opgemaakt tegen een Haar lemmer, die Belgische shag verkocht. GF.IT EN EEN Ml'D AARDAPPELEN GESTOLEN. Bij de politie is aangifte gedaan van diefstal van een geit en een mud aardappelen uit een schuur aan de Assendelverstraat. JUBILEUM M. K. HOEFNAGEL. Woensdag herdacht de heer M. K. Hoefnagel zijn zilveren jubileum bij het P.T.T.-bedrijf. Des morgens werd hij te zijnen huize, Satur- nusstraat 24, door den directeur van het post kantoor, den heer J. C. Smid, gehuldigd, die de plichtsbetrachting en nauwgezetheid releveer de en namens de admirfistratie een geschenk onder enveloppe overhandigde. Daarna sprak de heer J. C. C. Ophuysen, voorzitter van het jubileumfonds, die de goede verstandhouding tusschen jubilaris en collega's in herinnering.bracht en namens het fonds een geschenk aanbood. Ook richtte de heer W. Flooren ziclj tot den jubilaris en bood zijn ge- lukwenschen aan als collega, doch tevens als voorzitter van de Cantine Vereeniging „Bal juw", waarvan de heer Hoefnagel bestuurslid is. In den loop van den middag bood de heer G. A. Klunhaar, chef afd. expeditie, zijn geluk- wenschen aan, en vele collega's en vrienden gaven blijk van hun belangstelling. Berlijn gereserveerd tegenover .politieke geruchten. In het Finsche weermaehtbericht wordt o.m. gemeld: Op de Karelische landengte zette de vijand zijn hevige ^aanvallen in het geheele gebied tusschen Viipuri en Vucksen voort. Zij werden deels in gevechten van man tegen man afgeslagen. Op de landengte van Aunus trokken onze troepen zich op gunstigere verdedigings stellingen in de richting van de Swir-Iinie terug. Hierbij werd de electrische centrale van Swir en de electrische installaties van Syvaeriniska vrijwillig ontruimd Aan de Swir wérden hevige vijandelijke aanvallen afgeslagen, waarbij de vijand on geveer 1000 man aan gesneuvelden verloor. De poging van den vijand om het in het Noordelijke deel van het eiland Koivisto gevormde bruggehoofd uit te breiden, werd door tegenaanvallen verhinderd. Onze bom menwerpers alsmede Duitsche duikoommen- werpers en jachtbommenwerpers onderna men weer geconcentreerde aanvallen op vij andelijke artillerie-groepeeringen ten Oosten van Viipuri. De Finsche politiek. Het tijdelijke verlies van Viipuri heeft, naar men in Berlijnsche politieke kringen verklaart, op geen enkele wijze deprimee- rend gewerkt op den Finschen strijdlust. Met belangstelling constateert men, dat ook het Finsche weermaehtbericht gewag maakt van een versterkten tegenstand. In Duitsche politieke kringen blijft men wat betreft de rfiogelijkheid van een kabinets wijziging uiterst gereserveerd. Op een des betreffende vraag werd in de Wilhelmrtrasse verklaard, dat nieuwe berichten hierover niet zijn ontvangen. In dit verband wordt geconstateerd, dat de zenuwoorlog" tegen Finland zoowel van Sovjet-Russische a4s ook van Anglo-Amerikaansche zijde met een toe nemende intensiteit gevoerd wordt. Hiertoe behooren ook volgens de opvatting alhier de berichten over bijzonder harde voorwaarden voor Finland, voorwaarden, die volgens en kele berichten uit Anglo-Amerikaansche bron zouden neerkomen op een onvoorwaar delijke capitulatie Finsche gezant uit V.S. vertrokken. Xaa^ de Engelsche nieuwsdienst meldt is de Finsche gezant Procope met twee lega tieraden Woensdagavond uit Washington vertrokken om zich naar Finland te begeven' Oostland viert feest De 22ste Juni, de dag van het begin van den oorlog tegen de Sovjet-Unie, werd als dag der bevrijding in het geheele Oostland op plech tige wijze gevierd. In de Generalbezirke Est land, Letland en Litauen droegen de huizen in de steden en dorpen als uiterlijk teeken van dankbaarheid jegens de Duitsche troepen rijke vlaggentooi. In de hoofdsteden dqr General bezirke hadden plechtige bijeenkomsten plaats Zware gevechten om het bezit van Saipan duren voort. De Japansche luchtstrijdkrachten hebben hun aanvallen op de vijandelijke vloot in de wateren van de Marianen-eilanden voortgezet. Op 20 Juni is nog een vijandelijk vliegkamp schip zwaar beschadigd en in brand geworpen. Daarmede is het aantal der in de wateren van de Marianen zwaar beschadigde Amerikaan- sche vliegkampschepen tot boven de vijf ge stegen. In een beschouwing schrijft de Nippon San- gyo Kaizai: „Blijkbaar is het tijdstip gekomen, waarop de vijand door gebruikmaking van al zijn strijdkrachten in Europa en in den Stillen Oceaan een beslissenden keer in de oorlogs situatie wil teweeg -brengen. Japan moet de geboden gelegenheid thans aangrijpen om de vijandelijke formatie slagschepen met lucht en zeestrijdkrachten aan te vallen en met één slag te vernietigen. De toestand is ernstig. Of Japan in staat zal zijn thans definitief den stap naar de overwinning te doen, hangt af van het optreden van het geheele Japansche volk." De jongste frontberichten maken melding van nieuwe zware verliezen voor de op Saipan gelande vijandelijke troepen. Het zou den Ja panners gelukt zijn in den rug van de landings troepen talrijke tanks aan land te zetten, die een bijzonder aandeel hebben in de afweer- resultaten. Irwonophoudelijke nachtelijke aanvallen drin gen vooral kleinere eenheden tot diep in de vijandelijke gelederen door. Het zware Japan sche kustgeschut op het naburige eiland Tinian bestookt voortdurend de concentraties der vijandelijke troepen op Saipan en de artillerie stellingen der Amerikanen. Laatstgenoemden zetten nog steeds troepen aan land en nieuwe versterkingen konden onder bescherming van de bommenwerpers tot vlak bij het Japansche vliegveld in het Zuidelijke deel van Saipan doordringen. Ook is de vijand er in geslaagd eenige zware stukken geschut aan land te brengen. De Japanners hebben hun posities op belang rijke heuvelstellingen evenwel versterkt, van waar zij tegenaanvallen ondernemen, die vaak tot verbitterde gevechten op korten afstand leiden. OFFICIEELS MEDEDEELINGEN, BEVOORRADING MET SUIKER. Van 26 Juni a.s. af dienen de detaillisten bij de inlevering van consumentenbonnen voor suiker gebruik te maken van een ontvangstbewijs MD 24^-01 van een nieuw model, in plaats van een ontvangstbewijs MD 242-02, zooals tot dusverre gebruikelijk was. Deze nieuwe ontvangstbewijzen zijn verkrijgbaar bij de distributiediensten. Het in gebruik stellen van dit ontvangstbewijs MD 242-01 houdt verband met het feit, dat tot een nieuw systeem van bevoorrading, de z.g. even redige bevoorrading, van de detaillisten wordt overgegaan. Dit nieuwe systeem dient om den werkvoorraad van den detaillist in een vaste ver houding te brengen tot zijn omzet. DISTRIBUTIE GRUTTERSWAREN. De distributiediensten reiken van 26 t.m. 30 Juni a.s. bij de inlevering van bonnen „Algemeen 147" (250 gram peulvruchten) toewijzingen voor peulvruchten uit. Tezamen met den bon „Alge meen 147" kan een restant worden ingeleverd van ten hoogste 9 bonnen „Algemeen 138" (250 gram peulvruchten).

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 3