Verbitterde gevechten om Cherbourg. Leer goed Verflauwde actie m overige sectoren. Het nieuwe wapen 8 dagen achtereen in werking. Tekort aan slaap in Zuid-Engeland. HET BEGIN D. Over enkele dagen is het alweer drie weken geleden, dat de invasie begon en ieder die de berichten volgt zal toestem men, dat het eind van dit begin nog niet in het gezicht is. De strijd om Cherbourg is eergisteren begonnen. Of deze vesting haven zal moeten worden opgegeven weet niemand en zoo ja, wanneer dit zou ge beuren nog minder. Van de Orne tot Ca- rentan golft de strijd op voortdurend wis selende punten en eerr frontlijn is nog niet aan te geven. Ook daarmede kan niemand weet hoe lange tijd nog gemoeid zijn. Als Cherbourg inderdaad dn handen dei- geallieerden zou vallen en als zij inderdaad de kust der Seinebaai tot laat ons zeggen een diepte van 30 km zouden kunnen be zetten, als dit alles zijn beslag zou hebben gekregen, als we daarmede zeker wederom drie weken vef-der zouden zijn. dan pas zit het begin er. op, een begin, dat zoo ten naastenbij dus zes weken zou hebben ge vergd. Er zijn tot dusver twintig divisies door de geallieerden verscheept. Als we vernemen, dat in de afgeloopen weken vijfendertig duizend burgers bij de invasie het ^even hebben gelaten kaii men gerust aannemen, dat er honderdduizend Engelschen en Ame rikanen in en voor Normandië gesneuveld zijn, zoodat er momenteel een geallieerden- troepenmacht van ongeveer 3Ö0.000.solda ten op Franschen bodem staat, een verhou dingsgewijs gering aantal tegenover den tegenstand, die hun te wachten staat. Er zal dus aanvoer en ontscheping, opstelling en groepeering van verdere invasietroepen noodig zijn, waarmede wel weer een paar weken zullen heen gaan. We zijn dan zoo aan de twee maanden na het begin. Wat er dan volgt is een zaak van de toe komst. Het zou een opmarsch kunnen wor den van Normandië uit. Waarschijnlijker is, dat de Geallieerden elders invasies zouden beproeven. Hoe het zij, vast staat, dat twee maanden na den 6en Juni het Normandisch invasieterrein nog steeds oorlogsgebied zal zijn en zonder eenigen twijfel nog lang oor logsgebied zal blijven. Dit is een onomstoo- teiiik feit.. In het nummer van gisteren vindt men een paar plaatjes, die het gebeuren in Normandië in beeld brengen. Het eerste vertoont een landweg, waar langs de vluchtelingen trekken met. het vooruitzicht zie boven maandenlang van huis en haard verwijderd te zullen blij ven. De andere afbeelding toont, wat zij zullen vinden, als zij te eenigertijd terug zullen keeren, te weten puin, puin en nog eens puin. Dit alles kan leerzaam zijn voor hen, die wohen in streken, die voor nieuwe invasies in aanmerking komen en in het verleden hun hoop en vertrouwen op de komst van een geallieerd landingsleger hebben gesteld. Zij hebben de illusie gekoesterd, dat inva sie een kwestie van een paar dagen is. dat invasie zich voltrekt practisch zonder eeni gen -last voor de burgerbevolking, dat inva sie het begin is van een stroom van lang ontbeerde voedings- en genotmiddelen, dat invasie eigenlijk een soort hemel op èatde is. Zij he'bben gebeden en gesmeekt om een landingsleger en verlangend uitgezien naar* de eerste teekenen van de komst er van in dén vorm van bommenwerpers. En nog kan men heden ten dage genoeg tweebeenige ez^ ontmoeten, die niet begrijpen, dat de botsing, die in haar allereerste begin Nor mandië heeft vermorzeld en verbrand, van nog veel fataler uitwerking zou zijn in het gebied, dat zii bewonen. Want als in een schraal bevolkt lafid als West-Frankrijk de verwoestingen reeds een omvang aannemen als waarvan de berichten gewagen en de foto's getuigenis afleggen, wat zal het lot zijn van een gebied, waar de honderddui zend-zielen-steden practisch aan elkaar ge bouwd zijn en we hebben er de treurige ervaring van vrijwel iedere bom uit de lucht en iedere granaat uit het geschut raak is? Na drie weken invasie staat er aan de Normandisehe kust ter diepte van ten minste 20 K.M. practisch geen steen meer op den anderen. Eu nu ziin het daar over het algemeen kleine dornies en de eenige stad. Caen. haalt nauwelijks de 50.Q00 in woners. Hoe zal het er uitzien na drie weken invasie in een gebied met groote steden en een bevolking van eenige mil- li oenen? Wat nog maar een begin van invasie be-. teekent. men ziet.het thans in Normandië De invasie-roepers zien thans als ze ten minste willen zien wat ze verlangd waarom ze gebeden en gesmeekt hebben En nu ligt niets minder in mijn bedoeling dan onrust wekken en ongemotiveerde vrees tot uiting brengen. Maar zoo de loop der dingen ook ons land den weedom van een landing mocht brengen weten onze Nederlandsche invasie-propagandisten al vast, wat de eerste drie weken hun land en hun volk zullen brengen. inlichtingen over de scbri/telglce lessen v*n Gaarne imleinj ik j. Uw protpeciu* No. gg I /V L I PLAATS VTHAAV LEEFTIJD^ KE 92 HZ VOORBURGWAL 112A-34 AMSTERDAM.C TELEF* 31749 IJMUIDEN Opgepast voor fietsendieven. Den laatsten tijd is het aantal rijwieldief stallen in de gemeente Velsen belangrijk afge nomen, nadat er eerst geregeld melding van moest worden gemaakt. Hierdoor blijkt het publiek wel eens minder dan tevoren voor het optreden van zwijntjesjagers op zijn hoede te zijn. Als vanzelfsprekend moet men echter steeds voldoende zorg voor zijn fiets in acht blijven nemen. Dit is dezer dagen ook te Beverwijk geble ken. waar 's nachts uit een schuur niet minder dan drie rijwielen tegelijk door onbekenden werden weggehaald. Men zij dus op zijn hoede! JUBILEUM G. DUINEVELD. De heer G. Duineveld, werkzaam in de af deeling celluiosefabrieken, heeft gisteren bij zijn vijf-en-twintigjarig jubileum 'in dienst der Papierfabriek vele blijken van medeleven ont vangen. 's Morgens werd hij in het directie kantoor op hartelijke wijze door ir. A. J. Allan in bijzijn van ir. De Muinck Keizer en den heer A. Koene, chef van de cellulosefabriek, toegesproken, waarbij de wensch werd geuit dat de heer Duineveld het tot een veertigjarig jubileum zal brengen. Namens de directie werd de gebruikelijke enveloppe met inhoud aangeboden. Van baas en personeel der cel- iulosemachines ontving de jubilaris bovendien een fraai bloemstuk. Ook in zijn woning aan de Piet Heinstraat te IJmuiden-Oost heeft het niet ^ian belang stelling ontbroken. De hoofddirectie van het bedrijf, te Amsterdam, zond een schriftelijke gelukwenseh. DE OOGST VAN DE STRAAT. Van een garenklos tot een paar schoenen In het tijdvak van 16 tot en met 22 Juni werd bij de politie aangifte van de volgende gevonden voorwerpen gedaan: een garenklos met sleutels, een glycerinespuit, een bril, twee banden L.B.D., een portefeuille met foto's, een scheerkwast, een jeugdkaart der Ned. Spoor wegen (N. C. Korff), een portemonnaie, een hoepel, een sokje, een fietstasch met bood schappen, een kindercape, een melkmaat van 1 L., een sleutel en heerenschoenen. Aan het hoofdbureau van politie, Tiberius- plein te IJmuiden-Oost, zijn eiken werkdag van elf tot twaalf uur en van vier tot vijf uur inlichtingen te bekomen, 's Zaterdagsmiddags uitgezonderd. ONGEVAL BIJ GLAZENYVASSCHEN. Gistermorgen is een glazenwasscher, toen hij aan den Stationsweg te IJmuiden-Oost zijn werkzaamheden verrichtte, van een ladder ge vallen. De man werd gewond en moest" naar het Antonius-Ziekenhuis worden overgebracht. AGENDA. Zondag 25 Juni. Beverwijk. Gem. Sport park: Sportdag Hoogovenstaten, 10 u. Bloe- mendaal. Hotel Vreeburg: Ledenvergadering IJ.W.S.V. De Stormvogels, 9.30 uur. Maandag 26 Juli! IJmuiden Velserbad: Diploma-zwemmen Ulo-school. PREDIKBEURTEN ZOM>AG 25 .H M IJMT ÏDKN Ned. Herv. Kerk. (In de Herv. Kapel te Santpoort.) 10: Ds. L. Lager wei j. ÏJM CTDHN - OOST Ned. Hervormde Kerk. V el ser duin w eg 10.30: Ds. G. P. Call en ba oh. Geref. Kerk, Velserduinweg' 10 en 5: ds. E. JG. van Teyling^n. Ghr. Geref. Kerk, Ver. gebouw Kalverstr. 10: ds. A. Zwiep. Oud-Kath. Kerk (Goede Herderkerk) Vel- serduinweg 8.45: H. Dienst. Vergadering van Geloovigen. Willemsbeek- weg. 10: E eredienst. 4.30: Prediking des Woords. Geloofsgemeenschap Het Tjeger des Hei Is. Willemsbeekweg 10.15: Heiligingsdienst. Ned. Luthersch Genodtseha.p. Geen dienst VELSEN Ned. Hervormde Kerk (Geref. Kerk) Ko ningsweg 11.15: Ds. J. S. Hartjes. Geref. Kerk, Koningsweg. 9.30 en 4: Dienst Chr. Geref. Kerk. Geen dienst. SANTPOORT Ned. Herv. Kerk. Enschedélaan 10: Ds. R. H. Oldeman. Medewerking kerkkoor. Ned. Herv. Kapel. 10: Ds. L. Lager wei j, van IJmuiden. 5.15: J. C. van Nieukerken, hulppred. te Sloterdijk. Geref. Kerk, Enschedélaan 9.30 en 5: Ds. H. J. ten Brink. Geref. Ker k in H. V., Wustelaan. 10: Ir. B. H. Bilankenberg. van Aerdenhout. Chr. Geref. Kerk (Ned. Herv. Kerk), 'En schedélaan 4.30: Ds. A. Zwiep. Oud-Kath. Kerk (Ned. Herv. Kerk) En schedélaan 3: H. Dienst. BEVERWIJK Ned. Hervormde Kerk 10: Ds. G. de Roest. Geref. Kerk, C. H. Moensplein 10 en 5: Ds. J. Krijger, van Castricum. Oud-Kath. Kerk. Geen dienst. Doopsgezinde Gemeente, Meerstraat. 10: Dr. Alb. Vis. Ver. van Vrijz. Hervormd en, Parklaan. 10: Ds. P. H. Ka.ptein, van Schagen. Evang. Luthersche Gemeente 10.30:oDe. J. Pb. Haumersen. Vrije Evangelisatie „Maranatha", Koning straat. 9.30: Bidstond. 10: P, D. Bardel- meijer, uit Noordwijk aan Zee. 11.45: Zon dagsschool. WIJK AAN ZEE EN DUIN Ned. Herv. Kerk. 10: J. Swaatk, hulppred. Ned. Herv. Vereen.-gebouw, Populièren- laari. 10: Ds. U. E. Ouwehand, H. Doop. Sportagenda voor Zondag. Zondag is er, behoudens hetgeen de ver eeniging Hoogovenstaten tijdens haar sportdag in het Gemeentelijk Sportpark te Beverwijk biedt, weinig variatie. Wel weert een aantal clubs zich elders. Leden van Suomi zullen deelnemen aan de jubileumwedstrijden te Rot terdam, die door de R.A.V. D.O.S. worden ge organiseerd. De D.E.M.-athieten gaan naar de Spaarnestad om zich voor de competitie tegen Haarlem te weren. Een aantal leden van De Kennemer Jagers en ook enkele leden va* De Stormvogels zullen aan den Kersentocht te CulemborgTdeelnemen. BEVERWIJK BISSCHOPPELIJKE KYVEEKSCHOOL. Aan de Bisschoppelijke kweekschool zijn ge slaagd voor de akte 1. o. de heeren H. J. A. Hartendorp, Haarlem; C. van Hooff, Heems kerk; G. L. F. Meyer, Lisse; Th. J. Nooy, Won mer; G. A. van Oorsouw, Woerden en J. Pan nekeet, Alkmaar. BURGERLIJKE STAND. Getrouwd: P. H. Stuyt en A. J. Duijn; M. C. C. Stravers en C. E. Zonneveld; J. H. van Dam en Chr. van Rijn. Bevallen: J. de GraaffSettelaar, Alkm.weg 413, z. M. A. Demraersvan der Meijden, H. Burgerstr. 3, z. R. Alberda—Van Aalst, Doe lenstraat 17 a, d. C. G. DirksSchellevis, Graaf wijkstraat 15, z. C. M. BurgerSmits, Berken laan 28. d. J. BakkerTromp, Oostertuinen 21. z. Overleden: A. J. C. Verkooijen, 8 mnd., Grensstraat 38; S. M. Paardekooper, 9 mnd., Duinwijklaan 3; J. P. Niesten, 84 j., wedr. van C. van Noort, Boeweg 36; A. Klaver, 65 j., wed. van J. Neele, Heemskerkerweg jf: H. Lende- meijer, 53 j., echtg. van J. H. Spanjaart te Velsen, Overbiidweg 31; C. M. Glas, 76 j., wed. van Th. L. Eijking. J. Vermeijenstraat 11; Th. Willemse, 68 j., wed. van A. ten Boom, Koning straat 158: Th. Machielse, 68 j., echtg. van P. J. de Sonneville, Duinwijklaan 24. Slecht weer in invasiegebied. Aan de fronten te land in het vestinggebied van Cherbourg duren de verbitterde gevech ten voort. Na een tijdelijke penetratie in een sector van - de Oostelijke afgrendeling, die door een onmiddellijk ondernomen tegenaan val van Duitsche divisies weer werd opgehe ven, zetten de Amerikanen vooral van het Zuiden en Zuidwesten uit hun aanvallen voort. De gevechten waren hier op de voor naamste punten Vrijdagochtend nog aan den gang. Het Geallieerde opperbevel do«* nu de grootste moeite om de haven Cherbourg zoo snel mogelijk in handen te krijgen, klaarblij kelijk om dan nieuwe invasietroepen direct uit de Ver. Staten te kunnen aanvoeren. De op het oogenblik in Engeland verzamelde Amerikaansch-Britsche divisies daarentegen hebben vermoedelijk tot taak zich meester te maken van de Noord-Fransch-Belgische kust. Daar de bolsjewisten met hun zomeroffensief zijn begonnen, kan worden verwacht, dat de Anglo-Amerikanen binnenkort ook met de tweede phase van de invasie zullen beginnen. Montgomery is intusschen bezig een aan zienlijk deel van de aanvalsstrijdkrachten van zijn legergroep gereed te maken voor den stormloop op Cherbourg. Als gevolg daarvan is de activiteit van de Britsche en Amerikaan- sche divisieS in de andere sectoren van het Norrnandische landingshoofd aanmerkelijk minder geworden. Ten Noorden van Caen zijn de Britten reeds sedert 14 dagen tot. de ver dediging overgegaan. Ook in de zóne Tilly- Caumont, waarom de laatste dagen nog hevig gestreden werd, hebben de Britten zich na de zware pantserverliezen van hun vergeefsche aanvalsacties thans ingegraven en zich op het defensief ingesteld. Slechts ten Oosten van den mond van de Orne legde de derde Engelsche pantsergrena- dierdivisie nog vrij sterke activiteit aan den dag en wel door de pijnlijke dwangpositie. De Britsche stellingen aldaar werden door suc cesvolle Duitsche operaties in den loop- van de vorige week zoo ver ingedrukt, dat het Britsche landingsverkeer thans voortdurend onder het vuur van de zware Duitsche artil lerie ligt, zoodat de noodzajcelijke aanvoer van troepen, wapens en ander oorlogsmate riaal voor de Britten in dit gebied slechts met zeer groote verliezen kan geschieden. Hoe aanzienlijk de Britsche verliezen aan scheepsruimte en landingsvaartuigen zijn ge weest, blijkt onder andere uit het feit, dat de Geallieerde leiding genoodzaakt was met vrachtzweefvliegtuigen en transportvliegtui gen de ravitailleering te doen geschieden. Het streven der Britsche leiding moet dus zijn de Duitsche linies op den Oostelijken oever van de Orne zoover in te drukken, dat de mond van de Orne met zijn naar verhouding goede landingsmogelijkheden buiten het bereik der Duitsche houwitsers komt te li 'en. Derhalve kan worden aangenomen, dat de gevechten hier de komehde dagen nog zullen voortduren, terwijl de Geallieerde oorlogvoering aan het geheele Zuidelijke front van het Norrnandi sche landingshoofd den eersten tijd wel hoofd zakelijk van defensieven aard zal zijn. Van het gebied Oostelijk van Granville worden luchtlandingen gemeld op Cavray. De toestand in het gebied der Kanaaleilanden blijft kalm. In het gëheele invasiegebied, vcjpral echter op de voornaamste landingsplaatsen aan de Sei nebaai, blijft het weer slecht, waardoor het landen door middel van de gebruikelijke klei ne vaartuigen zeer bemoeilijkt wordt. De officiëele benaming: V 1. Volgens den Britschen berichtendienst hebben de Duitschers in den afgeloopen nacht hun aanvallen met vliegende bom men op Zuid-Engeland voortgezet. „V 1" (vergeldingswapen no. 1) is de Duit sche benaming voor het nieuwe Duitsche wapen, dat tot taak heeft een strategisch te genwicht te vormen voor de door de Engel sche oorlogvoering ingevoerde „strategische" luchtaanvallen", aldus Helmut Sündermann, de plaatsvervangende Reichspressechef. Hij verklaarde, dat dif wapen thans sedert acht dagen ononderbroken tegen Engeland in wer king is. Met onregelmatige tusschenpoozen met een afwisselend aantal projectielen en geconcentreerd vuur vallen de Duitsche pro jectielen van het zwaarste kaliber hun doelen in het Zuid-Engelsche opmarsch- resp. con centratiegebied aan. De langste pauze, die tot dusver tusschen twee salvi heeft geleeen. be droeg slechts ongeveer 3Vz uur. De Daily Telegraph geeft de volgende schil dering over de eerste uitwerking van het nieuwe Duitsche wapen. In Londen en heel Zuid-Engeland zijn opruimingswerkzaamheden aan den gang. om de onder het puin bedolven personen té redden. Een der Duitsche machi nes is b.v. neergekomen op een lange reeks huizen, die volkomen verwoest werden. Zelfs de schuilkelders bieden geen veilige bescher- ming tegen het nieuwe wapen. De explosieve kracht van den dynamietmeteoor is verschrik kelijk. Heele huizenblokken zag men in elkaar storten. Een Amerikaansch radiocorrespondent ver klaart: Met dit nieuwe Duitsche wapen zullen wij niet zoo gemakkelijk klaar komen. Dat is in ieder geval de opvatting in verantwoorde lijke kringen, die ik gehoord heb. Overigens is de voortdurende slapeloosheid het ergste. Wan neer ik vanavond een wensch zou mogen uit spreken, zou het zijn een lange, lange slaap, zoo ver mogelijk weg, misschien in Boston of elders, in ieder geval duizend mijl ver van het Duitsche wapen. Wat haten wij die projectie len." De verslaggever van de Daily Herald schrijft: Veie Engelschen zeiden, dat zij nog slechts in hun schuilkelders woonden. Anderen zeiden, dat zij zoodra zij het nieuwe Duitsche wapen maar hoorden aankomen, dekking zochten. De meeste gezinnen geven er de voorkeur aan den geheelen dag in den eigen schuilkelder te zit ten en 's nachts een groote openbare schuil kelder op te zoeken, om daar te slapen. Bommen op Roemeensche plaatsen Formaties Amerikaansche bommenwerpers, die 23 Juni boven Roemeensch gebied ver schenen, zijn met succes door Duitsche en Roe meensche jachtvliegtuigen en geconcentreerd vuur der luchtdoelartillerie bestreden. Reeds is bevestigd, dat 16 viermotorige bommenwer pers neergeschoten werdén. Het Roemeensche legerbericht meldt hier over: In den loop van Vrijdag heeft de Britsch Amerikaansche luchtmacht de steden Ploesjti, Giurgiu en Turnu-Mayurele gebombardeerd. Zij richtte schade aan en veroorzaakte verlie zen onder de bevolking. Kabinet-Bonomi beëedigö. Umberto van Savoye heeft hét nieuwe kabi- net-Bonomi beëedigd. Het kabinet is niet op het Huis van Savoye beëedigd. Luchtaanval op de Andamanen. Een formatie van 35 vijandelijke bommen werpers en jagers heeft op den ochtend van 21 Juni een aanvalspoging gedaan op de haven Port Blaer op de Andamanen in de Golf van Bengalen. De daar gelegerde Japansche een heden schoten zes machines neer en bescha digden vier andere toestellen. Aan Japansche zijde werd slechts een kleine boot beschadigd en in brand geworpen.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 3