'ttiiht* VIER UUR TH KI: Morrison kondigt meer nieuwe Duitsche wapens aan Zwijgplicht in Duitschland Handels wetenschappen Blokkade, inflatie ën tweedracht. Twee vliegkampschepen voor Saipan vernietigd. LAATSTE NIEUWS Stadsgebied van Cherbourg in Geallieerde handen. Instructies aan Engelsche kruideniers Morrison, de Britsche minister van binnen- landsche zaken, heeft Vrijdag in het Lager huis verklaard, dat het mogelijk is, dat de aanvallen der nieuwe Duitsche projectielen hun hoogtepunt nog niet bereikt hebben en dat de Duitschers hun methoden verbeteren en nog meer nieuwe wapenen in den strijd brengen. De Daily Mail publiceert een uitvoerig be richt van zijn luchtvaartmedewerker. „Het is belachelijk, zoo schrijft hij, te willen beweren, dat de Duitsche aanvallen met de vliegende bommen op Zuid-Engeland geen militaire be- teekenis hebben-. Steeds meer van deze bom men vuren de Duitschers af en men kan soms van een „woedend tempo" spreken, waarin de eene serie op de andere volgt. Over het algemeen is het moeilijk een of andere vorm van verdediging te vinden. Over de Anglo-Amerikaansehe bomaanval len op de vermeende bases van het nieuwe wapen schrijft de medewerker: het staat thans vast, dat de Duitschers er .met behulp van de handigste camouflage aller tijden" in ge slaagd zijn de installaties aan het oog van de verkenners te onttrekken. Een Londensehe correspondent van de Dailv Mail maakt melding van „ernstige incidenten" in Zuid-Engeland, die de Duitsche projectielen in slechts een enkele seconde hebben ver oorzaakt. Geheele series huizen werden vol komen met den grond gelijk gemaakt. Ook de levensmiddelenvoorziening hee.ft te lijden van de uitwerking van het nieuwe Duitsche wapen. De kruideniers hebben instructie gekregen om voortaan hun goederen veiliger op te bergen. In alle Duitsche kranten wordt een korte oproep gepubliceerd, waarin nog eens met na druk wordt gewezen, speciaal voor de in de wapenindustrie werkzame personen, op de noodzakelijkheid om een absoluut stilzwijgen te bewaren óver het nieuwe wapen en wat daar mee samenhangt. De strijd van Finland. In het Finsche weermachtbericht van Zater dag werd o.m gemeld, dat op de Karelische landengte in hevige gevechten de zwaïe aan vallen van den vijand, tusschen Viipuri en Vuoksen zijn afgeslagen, in Svvaerinniska ge lukte het den vijand, den Noordelijken oever van de Swir te bereiken. Op de landengte van Maaselkae begon de vijand met sterke formaties een hevigen aan val op de stad Karhumaeki. Na een hevig luchtbombardement is de vij and geland in Aunus aan den benedenoever van het Ladogameer. In het Finsche weermachtbericht van Zon dag werd medegedeeld, dat tusschen Viipuri en Vuoksen een vijandelijke compagnie, die op een eiland was doorgedrongen, tot op den laatsten man vernietigd werd. Aan den oever van het Ladogameer gelukte het den vijand de stellingen binnen te drin gen. De gevechten duren voort. Op de landengte van Maasèlkae was de vijandelijke druk ten Westen van Karhumaeki het sterkst. De stad Karhumaeki werd op gegeven. Tijdens zijn groote offensief heeft de vijand aan de Finsche fronten volgens gecontroleer de rapporten tot nu toe in totaal 523 vlieg tuigen verloren. Het is ieder verboden, zich naar bepaalde Finsche gebieden te begeven. Hiertoe behooren voornamelijk de Oostelijke grensstrook van Finland en de Aaland-eilanden. Ook voor kustgebieden aan de Botnische Golf geldt dit verbod. Hospitaafschip in Duitsche bocht tot zinken gebracht Tijdens den Zaterdag overdag ondernomen aanval van Angio-Amerikaansche formaties bommenwerpers op steden in de Duitsche bocht werd in de haven van Wesermünde het Duitsche hospitaalschip „Humboldt", dat vol gens de bepalingen van de Geneefsche con ventie gekenmerkt was, door twee bomvol- treffers tot zinken gebracht. Albaneesche kabinet afgetreden. De Albaneesche regeerin'g heeft aan den Albaneeschen regentschapsraad het ontslag van het kabinet voorgelegd. De regentschaps raad heeft het ontslag aangenomen. Hoofdredacteur: F. C. Derks. Haarlem, Chèf van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper, Haarlem. Sport en Stad: A. Overmeer, H'stécie (afw.). Buitenland: J. C. van der Laag, H'stede. Nieuws en reportage voor VeZsen -en omgeving: J. J. E, van Baarsel, Santpoort. Verantwoordelijk voor de advertentie-rubriek: w. van Ommen, H'stede. Schriftelijke opleiding} Praetijkexamer, boekhouden Middenstandsexamen Alg Handelskennis Bockbcuden voor leiders van kleine zaken Handelstecbnüus Nederiandsche Handelscorresp. Er is een gemeenschappelijke verkiaring verstrekt naar aanleiding van het bezoek van den Amerikaanschen vice-president Wallace aan Tsjoenking. Daarin wordt gezegd, dat Wallace en Tsjan-Kai-sjek „kwesties van ge meenschappelijk belang hebben besproken en over de beginselen en fundamenteele doel stellingen een volkomen overeenstemming hebben bereikt". Voorts wordt gezegd, dat de Chineeseh-Amerikaansche vriendschap en een Chineesch-Sovjet-Russische overeenkomst be langrijk zijn voor iederen vrede in de zone van den Stillen Oceaan. Op een persconferentie heeft Wallace uiting gegeven aan de hoop, dat Tsjoenking de hui dige ernstige crisis zal overleven, hetgeen de correspondent van Associated Press uitlegt als een indirecte zinspeling op de ernstige militaire nederlaag in Hoenan, waar de Ja- pansche troepen onweerstaanbaar oprukken. IJet tijdschrift Life noemt het rapport van zijn correspondent Theodore White, over den toestand in het China van Tsjoenking een donderslag bij helderen hemel. White, die als correspondent van de Times en Life vijf jaar lang in het Verre Oosten heeft gewerkt en nu naar de Ver. Staten is teruggekeerd, zegt in den aanvang van zijn rapport, dat hij het nooit wegens de scherpe Chineesche censuur van China uit had kunnen telegrafeeren. De problemen van het China van Tsjoenking zijn thans, zoo zegt White, blokkade, inflatie en politieke verscheurdheid. Sedert het voor jaar van 1942, toen dé Burma-weg werd ge sloten, verlamt het economische stelsel. De legers marcbeeren te voet, wanneer men dez.e barvoets marcheerende ondervoede en slecht gekleede soldaten langs de steenachtige wegen ziet strompelen, weet men pas wat ellende is, Tsjoenking heeft door de blokkade koper noch staal, machinerieën noch electriciteit. De pro ductie van patronen voor geweren en mitrail leurs is zoo gering, dat de legerleiders thans een openlijke strijd onder alle omstandigheden vermijden. De inflatie; er zijn geen werkelijke bronnen van belasting ri%er. Tsjoenking financiert den oorlog door middel van bank- biljettenpers. De'infiatie leidt tot groote cor ruptie. Tsjoenking wordt door een kleine groep van Kwomintanglieden geregeerd, die in zich de kwaadste eigenschappen van Tam manvhall en de Spaansche inquisitie ver eenigen. Een börgeroorlog tusschen natio nalisten en de communisten schijnt derhalve bijna'onvermijdelijk. De kloof is zoo groot, dat de communistische agenten te Tsjoenking zich bijna gedragen als afgezanten van een vreem de mogendheid. Over het geheel genomen heerscht er een toestand, die naar een nieu we revolutie drijft. De sterkte der Amerikaansche vloot. Uit een Japansch steunpunt in het centrum van den Stillen Oceaan meldt Domei: Japan- sche luchtstrijdkrachten ondernemen sedert Zaterdagochtend herhaaldelijk aanvallen op vijandelijke marinestrijdkrachten in de wate ren ten Zuidoosten van de Bonin-eilanden. Door Japansche torpedoaanvallen werden twee vijandelijke vliegkampschepen tot zinken gebracht. Voorts zijn twee vijandelijke vlieg kampschepen zwaar beschadigd. De strijd om Saipan is van een invasie operaties geworden tot den grootsten beslis- seijdsten zeeslag van den oorlog, aldus luidt het oordeel van militaire kringen te Tokio. Dit is juist voor wat betreft de van weers zijden in den strijd geworpen vlootstrijdkrach ten als ook voor den grootschen opzet van de Amerikaansche strategische conceptie, die de afstand van Pearl Harbor naar Tokio met één slag van de Marshall-groep uit met een derde vermindert. Naar kapitein ter zee Koerihara van het Japansche hoofdkwartier verklaart, zou een sterk .steunpunt op Saipan de vijandelijke groote bommenwerpers tot een voortdurend gevaar voor Tokio, alsmede voor de Philip pijnen maken. Naar Koerihara verder ver klaart, is het Japansche opperbevel bereid het hoofd te bieden aan bet vijandelijke voorne men en heeft het 'derhalve de sterkste land-, lucht- en vlootstrijdkracljten in deze 'wateren in den strijd geworpen. De samenstelling der vijandelijke vloot, die sedert 11 Juni in de wateren van Saipan ope reert. wordt als volgt opgegeven: 20 vliegtuig moederschepen, meer" dan 10 slagschepen en meer dan 100 transportschepen, met behulp waarvan op 16 Juni nfeer dan twee divisies op het eiland aan land werden gezet. In ge vechten met de Japansche luchtmacht en voor al ook met de Japansche vloot op 19 en 20 Juni leed de vijand een verlies van 28 beschadigde of tot zinken gebrachte oorlogsschepen. In verband met den omvang van de nog intact zijnde vijandelijke slagvloot en de hard nekkigheid van de verdere aanvallen werd eghter 'te Tokio herhaaldelijk verklaard, dat de totdusver behaalde successen in het geheel niet beslissend zijn. Veeleer wijst Koerihara erop, dat slechts een deel van de vijandelijke strijdkrachten aan den strijd heeft deeigeno men en dat nieuwe hevige gevechten voor de deur staan. Verlenging staat van beleg in Europeesch Turkije. In de parlementszitting van Maandag zal een voorstel van den Turksehen premier behandeld worden betreffende verlenging van den staat van beleg in zes Turksche provincies, o.m. in Istanboel, met nog zes maanden. Venetië zonder water. De stad der 118 torenspitsen, 160 kanalen en 400 paleizen, Venetië, heeft nagenoeg geen drinkwater meer. Het is er veel scbaarscher dan wijn. Geallieerde bomtreffers hebben de leidingen tusschen het vasteland en het eiland gebied geteisterd, met het gevolg, dat het meeste water er zijn slechts weinig drink waterbronnen in Venetië per tankboot ge bracht moet worden. Eieren, vleesch, groente en fruit zijn er in dit gezegende land wel, maal water minder Interinf meldt omtrent de gisteren geleverde gevechten om Cherbourg het volgende: Nadat het aan Amerikaansche pantser- en infanteriestrijdkrahcten was gelukt, met ver pletterende overmacht van het Zuiden en Oos ten uti de stad binnen te dringen, kon het'nog lechts een kwestie van enkele uren zijn voor dat de Duitsche verdediging, welker gelederen reeds sterk gedund waren, haar kruit zou heb ben verschoent. De Geallieerde luchtstrijd krachten bombardeerden alle verdedigings werken in de puinhoppen der stad zonder pauze en Amerikaansche duikbommenwerpers mengden zich in dichte zwermen voortdurend in den strijd, .terwijl tevens geconcentreerde formaties elke versterking van den afweer door de Duitsche luchtmacht verhinderden. Bovendien namen talrijke oorlogsbodems stad en haven onder het zwaarste vuur. Tegen 6 uur 's avonds bereikten ten slotte de Amerikanen van de landzijde bet gebied van het arsenaal. Des avonds 8 uur begin de eindstrijd. Op dat tijdstip stuurden de resten van het Duitsche garnizoen de volgende radio grafische mededeeling: „Laatste strijd van Cherbourg ontbrand. Generaal/strijdt bij de troep. Leve de Führer en Duitschland''. Nederiandsche krijgsgevangenen in Duitschland. Nieuwe regeling voor verzending van pakketten. Het Ned. Roode'Kruis deelt mede. dat niet ingang van 1 Juli J 944 een nieuwe regeling va.11 de pjjikkorzendingen aan a-lie Nederland-! sohe krijgsgevangenen in Duitschland van kracht wordt. Met ingang van dien datum zal maandelijks een ,,nationaal pakket" van 5 kg., bevattende levensmiddelen, door het Ned. Roode Kruis aan alle Nederiandsche krijgsgevangenen worden gezonden. De z.g. briefpakjes van 2 kg. (6 a S per maand), die d-oor de familieleden over de post via het Ned. Roode Kruis werden ge zonden, komen te vervallen. In de plaats daarvan mogen de familieleden één pakket van 5 kg. per maand via het Ned. Roode Kruis zenden. Dit pakket mag^-behalve le vensmiddelen. ook kleine gebruiksvoorvver- pen, toiletartikelen enz. bevatten. Zendingen van boeken en kleedingstukken kunnen op de tot dusver gebruikelijke wijze voortgang vinden door tusschenkomst van de vijfde af-deellng. Ken en ander zal nader worden uiteengezet, in een circulaire, die binnenkort aan alle familieleden van de Nederiandsche krijgsgevangenen zal worden toegezonden, tezamen met het benoodigde etiket, met be hulp waarvan dit pakket van 5 kg., als voor heen, via de posterijen over het Ned. Roode Kruis wordt, geleid. Het publiek wordt er nadrukkelijk op ge wezen, dat in deze familiepa.kketten geen verboden voorwerpen worden gesloten en dat Jiet zich ook dient te onthouden van alle an dere zendingen buiten het Ned. Roode Kruis om (bijv. door de spoorwegen, van Gend en Loos, enz.) Zelfs iedere poging om aan de Nederiandsche krijgsgevangenen pakjes te doen toekomen, anders dan. door tusschen- komst van het Ned. Roode Kruis, brengt de geheele pakketzending aan alle Nederiand sche krijgsgevangenen in gevaar. Weersportkampen. Iedere Nederiandsche jongen van 16—r-lS jaar kan thans een maand vertoeven in een der mooiste streken van Duitschland, te midden van bergen en wouden. Daar kan hij zijn hart ophalen aan sport en spel. zwemmen en klein-kalibe% schieten, enz. Dit alles is ook voor jou bestemd! Patroons of hoofden van schollen moeten deze maand vrijaf geven en mogen dit niet als vacantie aanrekenen. Werkgevers zijn verplicht het loon gedurende deze 4 weken door te be talen. Aanmelding en keuring: Woensdag 28 Juni van 9 tot 14 uur in gebouw Amicitia te Den Haag aan liet Westeinde. Reiskosten zullen worden vergoed. Alleen jongens, die nog niet in een kamp warén, mogen zich aanmelden. KORT NIEUWS Ambtenaren van den C. C. D. hebben op het postkantoor te Bussum eenige steek proeven genomen waarbij postpaketten welke er naar het oordeel der ambtenaren verdacht uitzagen, mede naar het politiebureau wer den genomen en geopend in tegenwoordigheid der geadresseerden. In een dezer pakketten bestemd voor een'Naardensch ingezetené, be vonden zich niet minder dan 2000 vooroorlog- sche sigaren van een bekend merk, afgezon den door een sigarenfabriek. Deze zending, in den zwarten handel een waarde vertegen woordigende van ongeveer 8000 a 10.000 werd in beslag genomen. Voor het gerechtshof te Amsterdsm dien de de zaak tegen den ingezetene H. uit Laren, die er van verdacht wordt een bedrag van 56.000 en een aantal effecten verduisterd te hebben uit de erfenis van den heer K. te Bla- ricum. H. werd door de rechtbank veroor deeld tot een jaar. De procureur-generaal eischte eveneens een jaar gevangenisstraf. De godsdienstonderwijzer Geert V. uit Amersfoort had zich voor de Asser rechtbank te verantwoorden' voor het feit, dat hij in Meppel tarwebloem en drie paar schoenen had ontvreemd uit een winkel. De officier van justitie noemde het een ongehoorde brutali teit, dat verdachte, die reeds 11 maal was ver oordeeld en pas één maand weer op vrije voe ten rondliep, zich nog godsdienstonderwijzer durfde noemen. Hij eischte twee en een half jaar gevangenisstraf. Blijkens de Staatscourant van 23 dezrer zal de vacantie in de bouwvakken dit jaar begin nen op den eersten Maandag van Augustus en zich dan over de week-van 7 tot en met 12 Augustus uitstrekken. No gaan we eerst even ergen» zitten en be^leilfa een kopje Nsr-rtE- net echt. 't Smaakt uitstekend. En cy weer echte thee is, brengt H»!** ling iets bijzonders Binnenkort een voorschot van 500 gr. stroop. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat binnenkort, met handhaving van het normale rantsoen een voorschot van 500 gram stroop per per soon ter beschikking van het publiek gesteld zal worden. Evenals zulks bij het beschik baar gestelde suikervoorschot het geval is, ligt het ;n de bedoeling dit voorschot op het strooprantsoen in mindering te brengen. De voorschotbon zal uitsluitend recht geven op stroop en niet op eenig ander artikel, dat op den normalen bon verkregen kan worden. TE DURE IJSJES. Eenige ijsbereiders in het Oosten van het land, hebben voor den Arnhemschen inspec teur voor de Prijsbeheersching terechtgestaan. V. Talamini uit Almelo, in 1943 al met 10.000 beboet, kreeg nu wegens het vragen van 50 en 25 cent voor porties, die slechts 25 en 15 cent mochten kosten, een boete van 20.000. Zijn zaak is voor 2 jaar gesloten en hem werd voor dien tijd het beroep van ijsberei- der verboden. G. J. Looman te Apeldoorn berekende 10 cent, waar het hoogstens 7G> cent mocht zijn en kreeg 5000 boete. G. M. A. Belfi, eveneens te Apeldoorn, is met f 2000 beboet. In plaats van 5 en 15 cent vroeg hij 10 en 25 cent. Verder zijn veroor deeld: J. Th. van der Meyden. restaurateur te Almelo tot 1000; C. J. de Bruyn te Apel doorn ook tot 1000 en A. van Dalen te Tiel tot 500 boete.' Er wordt aan herinnerd, dat de prijs per portie zeker niet meer dan 10 cent mag zijn. Slechts bij verkoop in inrichtingen met tafels, zitplaatsen en bediening mag de prijs maxi maal 25 cents bedragen, indien van deze zit plaatsen en bediening gebruik wordt gemaakt. De porties van maximaal 10 cent moeten echter voor de overige bezoekers verkrijg baar zijn. VERWARMING V VV RUIMTEN VOOR GELDIGHEIDSDUUR RANTSOENBONNEN EN RANTSOENKAARTJES. De distributiediensten reiken sedert 11 Juni j.l. rantsoenbonnen en rantsoenkaartjes uit, welke voorzien zijn van den opdruk „309 '44". Van dien datum af werden geen rant soenbonnen en rantsoenkaartjes met opdruk „87'44" meer afgegeven, al blijven de thans in omloop zijnde met dien opdruk geldig tot 8 Juli a.s. Na dien datum zijn deze bonnen evenwel onherroepelijk ongeldig en mogen zij onder geen voorwaarde meer door detaillisten enz. worden aangenomen. Afbeelding van den nieuwen postzegel van 25 ct. in de zeehelden serie. De zegel, die de beeltenis draagt van Tjerk Iïiddes de Fries, wordt door het Staats bedrijf der P.T.T. met ingang van 6 .Tuli a.s. verkrijgbaar gesteld. (Stapf-P.T.T. Pax c) RADüO-PROGRAMMA DINSDAG 27 JUNI 1944. hilversum i, 414.4 m. 6.45 Gram.muz. 7.60 BNO Nieuws. 7.10 Ochtend- gymnastiek. 7.15 Gram.muz. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progr. overz. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Orkest Barnabas von Geczy. (Van 8.458.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Musette en chanson. 9.45 Godsd. uitz. 10.15 Piet Pijnenborg, piano. 10.45 Ork. Ma- lando. 11.154 Ontmoeting met Eleonora Duse, voordracht. 11.30 Ork. Malando. 12.00 Almanak. 12.15 Luigi Boccherini. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en volk brengt.... 13.05 Amusementsork., solist en zangtrio ..Klaver Drie". 14.00 Het Ni- belungenlied en. het beeld van den Germaan- sohen mensch II. 14.15 In de blauwe lantaarn. 15.06 Joh. Jong. orgel. 15.30 Voor de zieken. 16.00 Arn'hemsche Orkestvereeniging en solist. 16.45 B NO Nieuws. 17.00 Cabaret e. o. 17.30 Theo Uden Masman. 18.00 BNO Binnenlandsch gesproken overz. 18.05 Omroep-Opera-Orkest. 18.45 Jeugd- stormuitz. 18.55 Spiegel van den dag. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 Bonte verscheiden heid. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. Van 22.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 22.15 Gram. muz. 22.30 Dansmuziek.-23.1524.00 Een muzikale slaapmuts. Hilversum: ii, 301.5 m. 17.00 Cellovoordr. 17.30 Soldatenfunk ,,Nord- West". 18.30 Ork. Georges Boulanger. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 BerliozChopin. 20.15 Paatje kan niet zien, 20.30 Gram.muz. 20.40 Causerie, event, gram.muz. 20.45 Operette ,.Der Graf von Luxemburg", van Lehar. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. 22.15 Zie progr. H'sum I. 22.30 De stem van het Rijk. Verduisteren: van. 22.00 tot 5.30 uur 27 Juni: zon op 5.18, onder 22.07 uur maan onder 1.25, op 12.15 uur 28 Juni: zon op 5.19, onder 22.07 uur maan onder 1.44, op 13.20 uur (19.27 uur E. K.)

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2