IRONS PRODUCTEN (ASTtLLA Als i een boeit koopt IJMUIDEN Portefeuille ontvreemd. Een bezoeker van de badinrichting Velserend deed dezer dagen een onaangename ontdek king. Zooals bleek had een onbekende zich in de cabine van zijn portefeuille meester ge maakt. Tot den inhoud behoorden een bedrag van 130 en talrijke bescheiden, o.m. een per soonsbewijs, een „Ausweis" en een rijbewijs. De benadeelde, een inwoner van Haarlem, heeft de politie van een en ander in kennis gesteld. Het onderzoek is nog gaande. Rijwieldieven sloegen hun slag. Nadat er gedurende eenigen tijd niets van hen was gehoord, hebben rijwieldieven weer in de gemeente Velsen van zich doen spreken. Dezer dagen hebben zij zich toegang verschaft tot een bijkeuken van een perceel te Santpoort waar zij zich van een heeren- en een dames fiets meester wisten te maken. De politie stelt een onderzoek in. Het publiek zij intusschen voor het optreden van de zwijntjesjagers op zijn hoede GEVAARLIJK SPEL. Dat de jeugd van avontuur houdt, zal nie mand haar kwalijk nemen, maar toch dient zij voor gevaarlijk spel te worden gewaarschuwd. De jongens hebben nogal eens de gewoonte op z.g. gasdolly's achter auto's te klimmen, maar bij plotseling remmen loopen zij de kans er niet zonder kleerscheuren af te komen. Meer dan eens is het gebeurd, dat de jongens op deze wijze zelf schuld van een ongeluk wer den. Ook tegen het spelen op onder water staand land dient te worden gewaarschuwd. Het is niet altijd gemakkelijk na te gaan, waar zich slooten en greppels bevinden, zoodat de jeugd voor onaangename verrassingen kan worden geplaatst. INBRAAK. Uit een ontruimde woning aan den Duin en Kruidbergerweg werd, nadat een keukenruit was ingeslagen, ongeveer 10 M. gummikabel van de electrische geleiding ontvreemd. IJMUIDEN AREN TE CULEMBORG. Een aantal leden van de IJmuider wandel- sportvereeniging De Kennemer Jagers heeft Zondag, evenals enkele leden van de zuster- vereeniging De Stormvogels, in Culemborg en omgeving aan den Kersentocht deelgenomen. Het parcours bleek met zorg te zijn gekozen, zoodat er geen gebrek aan afwisseling was. Alle wandelsportliefhebbers hadden dan ook een prettigen dag. VISCHPR1JZEN VAN MAANDAG. Gr tarbot f 8,50—f 6, kl tarbot f5,85—f3,50, gr. griet f5.35—f5, kl. griet f 2,70—f 2,50. gr. tong f8—f7, kl. torag f5,85—f2,50. kl. hake fl.20, ka beljauw f2,20—f2. gr. gul f 1.65—f 1,50, kl. gul le srt. f 1,35f 1,20. kl. gul 2e srt. f 0.88—f 0,80, wijting f 0.88—f 0.80, gr. roode poon f3, kl. roode poon f 1,20, poontjes f 0,60. mullets f 1, horsma kreel f 0.40. gr. rog fl,10fl. kl. rog' f 0.55f 0.50, kl. middelschol f 2,50. kl. schol 2e soort f 2, idem 3e srt. f 0.80, idem 4e soort f 0.50, schar 2e soort f 0,30, alles per kg VELSEN J. VAN WIJNGAARDEN A-KLASSER 1500 M. Bij dg Zondag te Rotterdam door de jubi- leerende R. A. V. ,,D.O.S." georganiseerde nationale athletiekwedstrijden hebben ver schillende leden van de H.A.V. Suomi prach tige resultaten geboekt. Ben Beentjes vestigde op de 400 M. B-klasse een nieuw Suomi-record. In zijn uitstekend geloopen serie bleef hij met 53,3 sec. slechts 0,3 sec. onder A-tijd en werd tweede. Een slechte start in de finale bezorgde hem de derde plaats. Jaap v. Wijngaarden promoveer de naar de A-klasse, daar hij na een mooie race,waarin de Suomi-man na Kist van G.A.C. de 1.500 M. ni 4 min. 17,3 sec. aflegde, fraai de tweede plaats bereikte. A. Schenk en J. F. Kooiman namen deel op de 800 M. C en wer den resp. 3 en 5 met 2 min. 11 sec. en 2 min. 11,3 sec. Nic. Adelaar promoveerde naar de B- klasse door in zijn serie 200 M. C derde te worden met 24,2 sec. Van de Suomi-junioren slaagde J. v. d. Wel er in op de 100 M. serie met 12,3 sec. vierde te worden, terwijl H. van Willigen de 800 M. in 2 min. 17 sec. aflegde en de vijfde plaats bezette. Van de dames startte A. M. Palmen voor de eerste maal in de B-klasse 100 M. en zag kans met 13,7 sec. derde te worden. Dat mej. A. E. v. Eek haar goeden vorm weer terug krijgt, bewees zij door 4.33 M. vèr te springen. JUBILEA BIJ DE PAPIERFABRIEK. Vrijdag zullen bij de Papierfabriek Van Gel der Zonen twee arbeiders hun 25-jarig jubi leum herdenken. De heer H. Sikkenk, welke te Velsen op 19 September 1894 is geboren is als houtschiller aan het bedrijf gekomen om ver volgens in de afdeeling houtkapperij zijn werk zaamheden te verrichten als houtlader. Thans bestaat zijn werk in den aanvoer van stroo als vervangingsgrondstof. De heer A. A. Franse, die op 3 Juli 1901 te Rotterdam werd geboren, is van den aanvang af werkzaam geweest bij de cellulosemachines, waar hij zich tot de functie van cellulose- maker heeft opgewerkt. Sedert eenigen tijd vertoeft deze jubilaris thans echter in het buitenland. Ongetwijfeld zal het den beiden jubilarissen v/elke onder de afdeeling cellulosefabrieken ressorteeren. niet aan belangstelling ontbreken NIEUWS VAN „SUOMI". De H.A.V. Suomi zal Donderdag haar alge- meene vergadering voor de leden houden, waarin behalve de verschillende jaarverslagen een bestuursverkiezing zal plaats hebben. Het op de fusie-vergadering gekozen bestuur is in zijn geheel aftredend, doch alle bestuursleden hebben zich herkiesbaar gesteld met uitzonde ring van mevr. J. v. d. ReeKlein. Een belangrijk punt vormt de uitreiking van de diverse prestatieprijzen, waaronder de L W. B.-beker en de prijzen voor de onderlinge veldloopkampioenschappen 1944. Evenals vorig jaar zal ook dit seizoen naast de onderlinge kampioenschappen, een tien kamp voor de senioren en een achtkamp voor de junioren worden verwerkt,terwijl de dames leden een vijfkamp wacht. De winnaars van de onderdeelen van den tienkamp zullen dan tevens op de betreffende nummers clubkampioen zijn. Het programma van deze kampen wordt op 19 en 21 Juli ver werkt. De jaarlijksche tweekamp met de athletiek- afdeeling van de R.K. Sportvereen. D.E.M. te Beverwijk, welke de belangstelling van de athleten thans reeds bezighoudt, vindt plaats op Zondag 30 Juli in het Gem. Sportpark te Beverwijk. Bij de laatst gehouden wedstrijden promo veerde mevr. T. Martensv. Leeuwen voor discuswerpen naar de B-klasse en voor hoog springen naar de A-klasse. Mej. A. M. Palmen ging op de 100 M. over naar de B-klasse. In verband met de in uitzicht gestelde be looning voor het trouwste bezoek aan de in- doortraining legde A. P. v. d. Werf bij de meisjes beslag op den prijs rnet 20 bèzoeken en bij de jongens H. v. Willigen en J. v. d. Wel met 19 bezoeken. Deze drie jeugdleden ont vangen thans een vergoeding van twee-derde gedeelte van alle reiskosten. Zondag 9 Juli trekt Suomi met een groot aantal ploegen naar de nationale kampioen schappen te Amsterdam en .Zondag 16 Juli wordt eveneens in Amsterdam deelgenomen aan de B-kampioenschappen. BEVERWIJK GEVONDEN VOORWERPEN. Een paar wiedmandjes. bankbiljetten (to taal 35), dameshanfschoenen, schaar in etui, geruite parapluie in foudraal, hotlijn, eenige distributiebonnen, kindermutsje, dasspeld, gouden halsketting met medaillon, rood ceintuurtje, kinderregenmanteltje. rie ten damesschoen, oud damesregenjasje, zwarte kinderportemonnaie en een bruin hondje. VOETBALLERS IN ZEVENKAMP. Ook bij De Kennemers wordt de noodige aandacht gewijd aan den traditioneelen zeven kampdag der afdeeling Haarlem van den Ned. Voetbalbond, die Zondag 30 Juli op het R.C.H.- terrein wordt gehouden. Een aantal leden zal zich hierbij weren. JUBILEUM Th. W. VAN SON. Als gevolg van een ongeval, dat hem eenigen tijd geleden is overkomen, kon de heer Th. W. van Son ter gelegenheid van zijn vijf-en-twin tigjarig jubileum in dienst der Papierfabriek, niet op de gebruikelijke wijze in het directie kantoor worden ontvangen. Namens de direc tie werd hij echter in zijn woning aan den Arendsweg bezocht door mej. Zwikstra, die een enveloppe met inhoud aanbood. Ook overigens ontving de heer Van Son menig blijk van medeleven; de hoofddirectie te Am sterdam bood schriftelijk haar gelukwensch aan en de mede-arbeiders van den jubilaris zonden een fraai bloemstuk. SANTPOORT Uitreiking distributiebescheiden. De nieuwe distributiebescheiden zullen van Woensdag 28 Juni tot en met Maandag'3 Juli aan de inwoners van Santpoort-Dorp en Sant poort-Station worden uitgereikt. Zooals steeds moet men zich in de lokalen van het Badhuis aan de Wüstelaan vervoegen. A. N. G. O. B. De afdeeling Santpoort van den Algemeenen Ned. Geheelonthoudersbond heeft, evenals in andere jaren, in de z.g. Blauwe Week een prijsraadsel voor de jeugd uitgegeven. De prijsjes zijn in het Hervormd Verenigings gebouw uitgereikt. De gelukkigen waren dertien leerlingen van de School met den Bijbel en zeventien leer lingen van de openbare lagere school no. 8. PERSONALIA. Geslaagd voor het eind examen apothekers-assistente de dames A. H. van Milligen en A. M. Hooggreef, beiden te Santpoort. Badoglio weer in de regeering? Volgens een verklaring van Bonomi, zou Badoglio weder in de nieuwe regeering wor den opgenomen. Het plan bestaat het mini sterie van buitenlandsche zaken aan Badoglio over te laten. In politieke kringen te Milaan neemt men aan, dat de terugkeer van Badog lio in de regeering geschiedt op wensch van Moskou, dat tegen zijn aftreden heeft ge protesteerd. De beteekenis van den strijd om Saipan. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt De felle strijd, die op het oogenblik overal aan het Europeesche front gaande is, verhin dert niet, dat hier met de grootste aandacht alle berichten worden gevolgd, die omtrent het treffen tusschen de Amerikaansche en Japansche vloot in hef centrale deel van den Stillen Oceaan binnenkomen. Deze belang stelling is alleszins verklaarbaar, want de Japansche vloot is voor de eerste maal in volle sterkte uitgevaren, wellicht om het tot een slag te laten komen, die voor den afloop van den oorlog in het verre Oosten beslissend kan zijn. De slag ten Westen van de Marianen is de grootste en belangrijkste sedert het uit breken van den oorlog in Oost-Azië. Tegen over de gecombineerde Japansche vloot staat een uit drie eskaders bestaande Amerikaan sche vloot, die 20 vliegkampschepen, ten min ste 10 slagschepen, alsmede ruim 100 trans portschepen omvat. Deze Amerikaansche vloot opereert sedert 11 Juni in de wateren van het tot de Marianen behoorende eiland Saipan, waar 16 Juni meer dan twee divisies lan dingstroepen werden ontscheept, die op hard- nekkigen tegenstand van het Japansche gar nizoen zijn gestuit, doch doorloopend ver sterking ontvangen. Met het oog op het gevaar, dat een bezet ting van het eiland Saipan voor Japan zou beteekenen, het eiland ligt slechts 1268 zee mijlen van Tokio en 1500 zeemijlen van de Philippijnen, zoodat deze gebieden binnen reikwijdte der Amerikaansche bommenwerpers zouden komen te liggen, is de Japansche marineleiding gedwongen geweest haar vloot in den strijd te werpen. Op 19 en 20 Juni kwam het tot een zeeslag. Hoewel Japansche berichten vertelden, dat den tegenstander in hoofdzaak door het ma- -ineluchtwapen aanmerkelijke verliezen wer den toegebracht, wordt hier meteen aan toe gevoegd, dat het doel, „de tijdelijke en be grensde heerschappij ter zee en in de lucht /an de Amerikanen te breken" in dezen eer sten slag niet bereikt is en dat nog meer slagen zullen volgen, ja, wellicht op het oogenblik reeds aan den gang zijn. Zouden de Amerikanen er in slagen, op Saipan een sterk luchtsteunpunt te winnen, dan zou, vol gens de Japansche verklaring, de Japansche heerschappij ter zee en in de lucht in het teheele Westelijke deel van den Stillen Oceaan in gevaar komen, en het ligt voor de hand, dat van Japansche zijde alles in het werk gesteld wordt, om dit te verhinderen. Volgens sommige berichten, officieele lapansche berichten hieromtrent ontbreken Is de wederziidsche sterkte aan slagscheper ongeveer geliik. doch zijn de Amerikanen met hun vliegkampschepen in de meerderheid Daarentegen beschikken de Japanners in dit ""ebied over talrijke landvliegtuigen. Vernieli,'aen door het nieuwe Duitsche wapen. Neutrale reizigers, die zoo juist uit Enge land ziin teruggekeerd, hebben .verklaard dat de indruk van het nieuwe Duitsche wa nen op de burgerbevolking zoo groot is. dat de invasie en de gevechten in Norman- dië op den achtergrond geraakt ziin. Men moet toegeven, dat het oogenblik dezer aanvallen psychologisch goed werd gekozen. De eerste uren na den nieuwen aanval, heeft men den omvang van het gevaar dat Engeland liep. nog niet ten volle ingezien en de bevolking dacht in de parken en rlantsoenen van Londen voldoende bescher ming te kunnen vinden. Toen men echter merkte dat de groote grasvelden geen be scherming boden tegen de uitwerking van de ontploffingen en vooral niet tegen de hitte van de ontstane branden, zijn groote dee- len van de bevolking naar de omliggende graafschappen gevlucht. Volgens betrouwbare ooggetuigerappor- ten uit de Zuidengelsche havenplaatsen is de toestand daar nog belangrijk erger. In dit gebied, dat letterlijk een volgepropt arsenaal leek. hebben de vliegende bommen een verschrikkelijke uitwerking gehad. Na de verklaring van Morrison in het Lagerhuis is de Londensche pers aanmer kelijk terughoudender geworden. De be richten maken melding van in puin geleg de, vernielde blokken huizen en voor de eerste maal van oververmoeide reddin.gs- en bergingsploegen. 40 vliegtuioen hoven Weenen neeraeschoten. Formaties Amerikaansche bommenwerpers hebben in de ochtenduren van Maandag boven het gebied van Weenen door het optreden van Duitsche luchtverdedigingsstriidkrachten een gevoelige nederlaag geleden. Volgens tot dus ver ontvangen berichten werden 40 toestellen, waarvan 25 viermotorige bommenwerpers neer geschoten. De felle luchtgevechten duurden voort tot boven de bebouwde kom van Weenen De toestellen waren opgestegen van de vlieg velden Poltawa en Mirgorod. Het feit, dat de bommenwerpers het overschot van de te Poltawa en Mirgorod zwaar geteisterde uit En geland gekomen 150 Amerikaansche toestellen geen aanvallen hebben uitgevoerd, wordt geweten aan de omstandigheden, dat belang rijke hoeveelheden der te Poltawa en Mirgorod gereed liggende bommenvoorraden door de Duitsche luchtaanvallen zijn vernield en dat de meeste der thans teruggevlogen Amerikaan sche bommenwerpers behalve hun bemanning van 10 koppen nog een deel der piloten, wier machines te Poltawa en Mirgorod vernield werden, aan boord hadden. Aangenomen kan worden, dat verscheidene bommenwerpers 35 man aan boord hadden. Het waren formaties van gemiddelde sterkte die bij haar nadering verschillende uitwijkings manoeuvres toepasten om ten slotte naar het gebied van Weenen te vliegen. Duitsche en Hongaarsche jagers overvielen de door lange afstands jagers beschermde bommenwerpers nog voor den aanval. Over de luchtgevechten van Maandag bij Pressburg wordt medegedeeld, dat tusschen Pressburg en Pistyan eenige toestellen van kunt U vooraf den inhoud keuren. Bij verpakte levensmiddelen kunt U vooraf niets keuren. Let dan op den naam W. A. SCHOLTEN. Een kwaliteitsgarantie. Voorko mend O.a. Op W. A. SCHOLTEN'S Albumona, Butaroma, Transpa- ranta, Sago en verpakt Aardap pelmeel. de formaties Anglo-Amerikaansche bommen werpers werden neergeschoten. Vijandelijke toestellen wierpen een klein aantal bommen neer buiten Pressburg. Er werd geen noemens waardige schade aangericht. Een rood leger van 58.000 man. te Rome. Naar Svenska Dagbladet meldt, telt het in het door de Anglo-Amerikanen bezette Italië opgestelde „roode leger" te Rome op het oogenblik reeds 58.000 man. Het leger werd gevormd, toen Victor Emanuel en Badoglio in het afgeloopen jaar niet slaagden in het op stellen van een effectief Italiaansch „bevrij dingsleger". Deze opgaven zijn afkomstig van een lid van het te Rome gevestigde hoofd kwartier van het roode leger. Svenska Dagbladet noemt de mededeeling bijzonder interessant, volgens welke het roode leger besloten heeft naar de wapens te grij pen wanneer Victor Emanuel zou willen pro- beeren met wapengeweld weer aan het be wind te komen. KORT NIEUWS. - Een onder Zweedsche vlag varend Roode Kruisschip is in de Egeische Zee door tot dusverre onbekende oorzaken na een hevige explosie gezonken. Het schip had graan en medicamenten voor Saloniki aan -boord. De bemanning is gered. Een Portugeesch zeilschip, dat zich in de Groenlan-dsche wateren met kabeljauw- isscherij bezig hield, is aldaar na aanva ring door een ijsberg gezonken. De beman ning is gered. De Spaansche regeering heeft een millioen francs ter beschikking gesteld van den Spaan- schen gezant te Vichy. om de in Frankrijk woonachtige Spanjaarden, die door de oorlogs handelingen benadeeld zijn, te ondersteunen. VAN dé WEG 445 D IRAN'S' CRAANKONINKJE Klaar in een wipj

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 3