A\ op ELK k Akkertje [akker) -ta a_ DIT MERK UIT HAARLEM o STAAT UW WAARBORG VOOR ECHTHEID HET INVULLEN DER BILJETTEN. Iemand die graag het naadje van de kous wil weten, verzoekt ons, te willen mededee- len, waarom de gemeentelijke evacuatie commissie de gegevens, die zij noodig heeft, niet uit het bevolkingsregister put en voorts waarvoor het noodig is, dat zij weet, hoe oud zijn kinderen zijn en welke godsdien stige overtuiging zijn gezin heeft. Om met het laatste te beginnen: Het moet voor ieder begrijpelijk zijn, dat het in geval van evacuatie en opneming der bevolking in een andere gemeente zeer gewenscht is, dat jonge kinderen niet terecht komen in een gezin van personen van gevorderden leeftijd of schoolgaande kinderen in een woning, die ver van een school verwijderd is. Om deze en vele andere redenen is het dus ge wenscht, dat men op de hoogte is met den leeftijd der kinderen. Even duidelijk is het, dat men zal trachten, personen van een zekere godsdienstige overtuiging bij geest verwanten onder te brengen, waardoor wrijvingen, die zoo licht ontstaan, verme den worden. Dit alles is het welbegrepen belang der evacué's en geen nieuwsgierig heid van de commissie. En nu de kwestie van het bevolkings register. Natuurlijk zou dit de noodige ge gevens kunnen verschaffen. Maar laat ons nu even rekenen. Haarlem heeft 150.000 inwoners. Stel dat de registratie daarvan in een recordtijd van 3 minuten per persoon zou kunnen worden afgewerkt korter zal het toch zeker niet gaan dan is daar een werktijd van 450.0Ó0 minuten is 7500 uur mee gemoeid. Als de gemeente ondenk baar geval daar tien geroutineerde amb tenaren voor beschikbaar kon stellen, zou den deze bij een werkdag van 10 uur min stens drie maanden in touw zijn. Als daarentegen ieder gezinshoofd een half uurtje reserveert voor het invullen van het biljet is alles in een dag - laten we zeggen: in drie dagen -in orde. Begrepen, waarde heer? H.O.V. Zomerconcert. Rotterüamsch Philharmonisch Orkest. Het eerste zomerconcert, verzorgd door het Rotterd. Ph. O., onder leiding van Eduard Flipse, diende zich aan met gran dioos klankgeweld. Het orgel was mee van de partij en mocht wedijveren met de flinke en klankschoone bezetting der Rotten: am- mers. Er -waren oogenblikken dat die ge combineerde elementen een daverend ge luid voortbrachten, dat door de ruimte nau welijks verwerkt kon worden, maar met de caricaturisten die Berlioz' fameuze mon sterconcerten van circa een eeuw geleden a faire namen, mochten we uiteindelijk zeggen: la salie a résisté! Flipse liet begin nen met de stoere Hollandsche Rhapsocie voor orkest en orgel van Theo van der Bijl, welk werk wij hier vroeger al eens hoorden onder leiding van Marinus Adam. Het Va- leriuslied „Merck toch hoe sterek" is in deze compositie interessant doorgevoerd, belang rijker dan de beide andere lied-thema's van het stuk. Als geheel maakte het werk een pompeus effect. In een geheel an: ere sfeer bracht ons het symphonisch gedicht „Fontane di Roma" van Respighi, dat met zeldzaam kleurig tin- tenspel impressies meedeelt van een reeks beroemde fonteinen uit. de Eeuwige Stad. In dit fraaie werk kon Flipse zijn zin voor exquise klankkleuren en zijn smaak voor duidelijke en bezielde teekening met succes botvieren. Ten slotte ging de fameuze Derde van Saint-Saëns, met Feike Asma als organist en met Marinus Flipse en Adri Slootmaker voor de vierhandige klavierpartij. In den loop der jaren is deze symphonie in onze concertzaal heel wat keeren ten gehoore gebracht, wat ook voor de hand lag, gezien de beschikking over het heerlijkste concert orgel dat men er zich voor wenschen kan. Eduard Fiipse heeft een persoonlijken kijk op het werk. Belangrijk daarin vind ik het accer.tueeren van het Scherzo-tempo, minder gelukkig het zeer ingehouden tempo van het a quatre-mains-gedeelte. Het wordt alles wel zeer du Lelijk en doorzichtig, maar de figuur van Liszt, die den componist hier moet hebben voorgezweefd, verdwijnt er door uit het gezichtsveld. Ten minste zoo voel ik het. Maar als geheel genomen kon den wij ons gelukkig achten het effectvolle en uitstekend geconstrueerde werk met een zoo vaste hand en sterke muzikale stuwing te weten herscheppen en te hooren klinken met een zoo machtige bezetting. Het publiek werd er door tot geestdrift gebracht en juichte zoowel den organist als den dirigent en het orkest gulhartig toe. JOS. DE KLERK. Leerlingenuitvoering Haarlem's Muziekinstituut. Ook nu weer wa*s het aantal leerlingen, dat de piano had gekozen, verre in de meerder heid. Aanzienlijk is daarom het aantal leera ren. dat de kunst van het klavierspel onder wijst en vóór de pauze hoorden we dan leer lingen van resp. de heeren Simon Admiraal, J. Kappers, Mej. Tijdens en van de assistente van den directéur. Elk hunner heeft zijn per soonlijk cachet overgedragen op den leer ling. Hier is het de vlotte muzikale voor dracht, daar de zorgvuldige afwerking, ginds weer de kloeke opvatting van de „durf" in de voordracht, waarop de hoofdaandacht valt. Natuurlijk hangt ook veel af van den persoonlijken aard van den leerling. Soms spelen toevallige omstandigheden een rol, zooals na de pauze een leerling ervoer van den heer Jan Hoog. Want als Polonaise van Chopin niet ónder den invloed had gestaan van momenteele nerveusiteit, de uitwerking had dan zeker zoo goed kunnen voldoen als Fantaisie impromptu, of Wals in e op. posth. Mooi beheerscht klonk ook Schubert's Im promptu (in de uitgave in Ges, eertijds slechts gekend in G). Als voorbeeld van goed geleide muzikaliteit zou ik ook willen noe men Valse brillante van Chopin zoo goed als Impromptu in As van Schubert, een stuk overigens dat bij te lang voortgezette studie gemakkelijk slordig dreigt te worden. Veel moet hier intusschen ongereleveerd blijven, waarvan mooie dingen vallen te vertellen; van alle voordrachten mag echter gelden, dat de kwaliteiten van het onderwijs zich in den leerling weerspiegelen, en daarmede is de school geluk te wenschen. Ook van het zangonderwijs, gegeven door Mej. Riek van Veen en den heer Jaap Stroo- menberg, valt wederom waardeerend te ge wagen: daarbij moet men de jeugd of de te korte ervaring van den leerling uitschakelen, want Mozart, Ponchielli, Rich. Strauss en ook Haydn en Brahms vragen concert routine. Doch geldt ditzelfde ook niet van de planoleerlingen? En de viool? Sarasate is alweer voor de bijzonder talentvollen, die daarbij over groote routine beschikken. Toch zijn er dikwijls verrassingen te beleven op een uitvoering door leerlingen, we mogen hier veilig onder rekenen een deel van Mo zart's Concert voor fluit en harp (leeraar de heer G. Spaan), het mozart-klaviertrio (sa menspelklasse van den heer K. H. Kerkhoff) en stellig ook hebben de klavierbegeleidingen door Ans Bouter alsmede die door Frieda Hoogerwerf medegewerkt om den avond te maken tot een bijzonder genieten. Aan 't slot zag met ,,jong en oud" weer vereenigd om z'n beste krachten te geven aan een Suite van Corelli, waarbij de Jeugdorkest klasse werd aangevoerd door den Directeur. G. J. KALT. Een kijkje in een Westfriesche loon- wasscherij, waar de lammeren worden gewasschen. Door deze reiniging, welke ieder jaar moet geschieden, wordt het schadelijk ongedierte, dat zich in de wol heeft genesteld, verwijderd. (C.N.F.-Kuiper Pax c) Hoofdredacteur: F. C. Derks. Haarlem. Chef van Dienst en Binnenland: S. H. Kuiper, Haarlem Sport en Stad: A. Overmeer, H'stede (afw.). Buitenland: J C. van der Laag, H'stede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Verantwoordelijk voor de advertentie-rubriek: W. van Ommen, H'stede. DE HANDTEEKEN1NG WAARBORGT DE KWALITEIT. N.V. POLAK SCHWARZ'S ESSENCEF ABRIEKEN (Levering uitsluitend aan de verwerkende industrieën) JUBILEUM C. V. d. BOGAARD. De heer C. v. d. Bogaard, lettergieter, is vandaag 40 jaar werkzaam bij Joh. Enschedé en Zonen, Grafische Inrichting N.V. In «Ie (directiekamer heeft de heer A. D. Huysman hem toegesproken en hem een geschenk in enveloppe en een bloemenhulde aangeboden. Op de afdeeling lettergieterij heeft de be drijfsleider, de heer H. A. Hoogerbeets zijn waardeering uitgesproken voor de wijze waar op de jubilaris zijn arbeid verricht en hem een geschenk en bloemen overhandigd namens het administratief personeel. Van de collega's ontving de heer v. d. Bogaard bij monde van den heer E. Boekelaar een geschenk in enve loppe en bloemen. ORGELBESPELING. In de Groote- of St. Bavokerk wordt Don derdagmiddag van 3 tot 4 uur een orgel bespeling gegeven door den stadsorganist George Robert. Programma: 1. Herr Gott, Dich loben wir, J. S. Bach. 2. Fuga g kl. t., J. S. Bach. 3. Adagio en Allegro uit het Concert F gr. t. (koekoek en nachtegaal) G. F. Handel. 4. Elevazione, D. Zipoli. 5. Sympho nisch koraal „Ach bleib' mit deiner Gnade",. S. Karg-Elert. 6. Improvisation, C. Saint- Saëns. 7. Choral, Jos. Jongen. GEVONDEN VOORWERPEN. Atlas. Arnaud de Callavon, Duvenvoordestraa' 45 rd.; horloge. Witte, Ged Raamgracht 56; hond, Thienen, Hyacinthenlaan 3; klompen, Bouman, Rijksstraatweg 9; portemonnaie met inh., Schilp, Voorzorgstraat 51; idem. De Vries Dr. Schaep- manstraat 44; riem, Henneveld, Marnixplein 21; schoen, Dlein, Westlaan 6, Santpoort; tennis schoen, Ottenbros, Trompstraat 89; sleutel, Schre- vellusstraat 48. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen Donderdag de beurt aan de letters O en Pa t/m. Pop. Nieuwe stam kaart met inlegvel en oude stamkaart mede brengen. Gelieve bon R 05 van de toeslagkaart voor aardappelen eveneens mede te brengen. PERSONALIA Bij beschikking van den Secretaris-gene raal van het Departement van Sociale Za ken is met ingang van 22 Juni benoemd tot lid van het college van toezicht, bedoeld in art. 120 der- Ziektewet, de heer J. A. Heringa te Haarlem. Het begrip „loon. en salaris, normen." Beschikking van den Gemachtigde van den Arbeid. In de praktijk blijkt er veel misverstand te bestaan over de vraag welke waarde moet worden toegekend aan de woorden „loon- en salarisnormen" in art. 1 van het besluit no. 120-1942 van den secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken tot handha ving van het loon- en salarispeil. Dit artikel verbiedt n.l., behoudens enkele uitzonderingen elke verandering van de bestaande loon- en salarisnormen, alsmede van andere regelma tige uitkeeringen. Tijdens de werkingsduur van de verordening no. 217-1940 heelt het College van Rijksbemid delaars, op grond van richtlijnen dienaangaan de door de bevoegde autoriteiten verstrekt, de term „loon- en salarisnormen" en „regelma tige uitkeeringen" vrij ruim uitgelegd. Het bedrijfsleven is kennelijk van oordeel, dat deze uitlegging ook thans nog van kracht is. Zoo meent men. dat voor de toekenning van pe riodieke salaris- en loonsverhoogingen geen toestemming vereischt is, omdat dergelijke verhoogingen geen wijziging zouden brengen in de loon- en salaris-normen. Het is echter komen vast te staan, dat een dergelijke ruime bevoegdheid van den indivi- dueelen ondernemer tot onaanvaardbare con sequenties leidt. Meer dan eens worden loons verhoogingen gegeven met de motiveering, dat er sprake is van een periodieke loonsverande- ring of van een functiewijziging. De ervaring leerde evenwel, dat het begrip „periodiciteit" allerminst vaststaat, terwijl „functie-wijzigin gen" dikwijls uit minimale arbeidsverschillen worden afgeleid. Reeds in Juni van het vorig jaar heeft de Gemachtigde voor den Arbeid er de aandacht op gevestigd, dat voor iedere salaris- of loons- verhooging, zoowel de z.g. periodieke, als die welke voortvloeien uit verhoogde arbeids prestatie of functiewijziging van de.betrokke nen, zijn toestemming dient te worden ge vraagd. Van dezen regel mag slechts worden afgeweken, wanneer de loon- of salarisverhoo- ging door eenig rechtsvoorschrift waaronder begrepen een regeling van arbeidsvoorwaarden of andere algemeene of bijzondere beschik kingen van het College van Rijksbemiddelaars of den Gemachtigde voor den Arbeid uitdruk kelijk is voorgeschreven. Hierbij wordt'opge merkt, dat een arbeidsovereenkomstgeen „rechtsvoorschrfit" is. Loonsverhoogingen, die na Mei 1940 bij arbeidsovereenkomst zijn be dongen. behoeven dus de toestemming van den Gemachtigde voor den Arbeid. Teneinde nu alle twijfel weg te nemen en een onjuiste interpretatie van art. 1 van boven genoemd besluit onmogelijk te maken, heeft de Gemachtigde voor den Arbeid gebruik makende van zijn bevoegdheid krachtens art. 4 van besluit no. 120-1942 thans een beschik king uitgevaardigd, waarin hij duidelijk aan geeft wat onder „loon- en salarisnormen" moet worden verstaan, n.l. de door het Col lege van Rijksbemiddelaars of den Gemach tigde voor den Arbeid goedgekeurde loon- en salaris-schalen of, indien zulke schalen niet bestaan, de loonen en salarissen, die op 9 Mei 1940 bestonden of sindsdien met inachtne ming van de bepalingen van den „loonstop" zijn vastgesteld of gewijzigd. Als andere „regelmatige uitkeeringen", waar van verandering volgens art. 1 verboden s, worden beschouwd alle vergoedingen, hoe ook genoemd, die een periodiek karakter dragen, alsmede alle op geld waardeerbare rechten van periodiek karakter, die uit de arbeidsvoor waarden voortvloeien of aan de arbeidsver houding verbonden zijn. zooals bijv. uitkee ringen bij ziekte, kinderbijslagen, reis- en rij wielvergoedingen, door den ondernemer be taalde pensioenpremies e.d. Deze beschikking, die in werking trad op den dag van haar afkondiging, is gepubliceerd in de Nederl. Staatscourant van 26 dezer. KORT NIEUWS De Maastrichtsche rechtbank heeft den spoorwegarbeider A. E. M. uit Geleen, die in enkele maanden tijds niet minder dan dertien fietsen in de omgeving van Sittard en Geleen had gestolen, en bovendien nog kans had gezien uit een spoorwegloods te Sittard een hoeveelheid waardevolle goede ren te ontvreemden, tot twee jaar gevange nisstraf veroordeeld. - Te Groningen warén de driejarige Tetje Meuken en de driejarige Roelof van Dijk alleen achtergelaten in een woning in de Barthold Entenstraat. Toen de grootmoe der om tien uur thuis kwam, nam zij een sterke gaslucht waar. Het kraantje van het gascomfoor bleek open te staan. Aangeno men moet worden, dat een van de kinde ren uit bed is gekropen en spelenderwijs het kraantje heeft geopend. De kinderen waren reeds overleden. De hotelhouder A. Mazenier te Klazie- naveen was indertijd een belangrijke scha kel in tal van kettinghandelaffaires. Zijn café was een brandpunt van den zwarten handel. Wegens prijsovertredingen legde de Inspecteur voor de Prijsbeheersching in Leeuwarden hem een geldboete van ƒ8000 op en gelastte sluiting van het hotel tot 1 Augustus 1948, terwijl Mazenier gedurende dien tijd de uitoefening van het beroep van hotelhouder verboden werd. De Secretaris-generaal van het Depar tement van Binnenlandsche Zaken heeft de gemeente-borgtochtenwet met ingang van 15 Juni j.l. ingetrokken. "AKKERTJES" ZIJN BEPROEFDE PIJNSTILLERS EN VERDRIJVEN DADELIJK KOU, KOORTS, GRIEP Stormers en Stormsters naar het Oosten vertrokken. Dinsdag en Woensdagochtend vertrok een nieuw contingent stormers en stormsters van den Nationalen Jeugdstorm naar den Ger- maanschen Landdienst in het Oosten, waar zij de hoeren zullen helpen bij den voor de voedselvoorziening van Europa zoo belang rijken arbeid. Banführer Schmerder van de Befehlsstelle der Hitierjugend en de Staflei der van den Jeugdstorm, Opperbanheer Quispel spraken de vertrekkenden toe. Zij wezen op de groote beteekenis van hun vertrek juist in deze tijden. Deze jongens en meisjes hebben getoond, zich niet te laten beinvloeden door de omstandigheden van het oogenblik, maar doelbewust hun weg te vol gen, dien zij gekozen hebben in het besef, dat voor het leven van Europa ook de inzet van de jongsten noodzakelijk is. Hun jonge kracht en hun wilskracht zullen alle moei lijkheden weten te overwinnen. Deze jon gens en meisjes hebben een zwaar en hard leven verkozen boven een veilig bestaan bij moeders pappot. Deze jonge kerels zetten een der rijkste tradities van ons volk voort. Zij vormen de beste waarborg voor de toe komst van Nederland. REICHSSCHULE VALKENBURG. Zoekt ge voor Uw jongens de beste opleiding? Zend dan de flinksten van hen naar de Reichsschule in Valkenburg, internaat voor jongens van 1018 jaar. Hij krijgt daar meer dan schoolonderwijs. De school leert hem het volle leven kennen. Hij zal op kosten van de school door de vaderland- sche en Duitsche gouwen reizen en later ook naar het buitenland gaan. Maar hij zal voor alles zijn eigen land leeren lief hebben en daar op een leiderspost een plaats kunnen veroveren. Inlichtingen geeft de Reichsschule te Valkenburg. BIJZONDERE DOELEINDEN Van 24 Juni 1944 t/m 30 April 1945 geeft elk van de bonnen „Brandstoffen één een heid le periode". „Brandstoffen één een heid 2e periode", „Brandstoffen één eenheid 3e periode" en „Brandstoffen één eenheid 4e periode" recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen met uitzondering van fabrieksturf. Bedoelde bonnen, waarvan de ondergrond in paarse kleur is uitgevoerd, komen voor op de bonkaart W 406, welke kaart de distributiediensten voor het stook- seizoen 1944/1945 in één of meer exemplaren zullen uitreiken aan kleinverbruikers van de groepen B, C en D, alsmede aan particuliere verbruikers in verband met verwarming van ruimten voor bijzondere doeleinden. RADEO.PROGRAMMA DONDERDAG 29 JUNI 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Gram.muz. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.15 Gram.muz. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progr.overz. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Ochtend klanken. (Van 8.458.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Licht klassieke kamermuziek. 9.45 Godsd. uitz. 10.00 Ork. Gerard van Krevelen en gram.muz. 11.00 De saga van VechtGlum. voordr. 11.15 Con cert op het Omroepkerkorgel, zang en piano. 12.00 Almanak. 12.15 De familie de Boer. 12.30 Gram.muz. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Om en om- progr. 14.00 Hoe de steden en dorpen hun naam kregen. 14.15 Viool en piano. 14.45 Aansluiting met Odeon te R'dam. 15.30 En hier is de koffer- gramofoon. 16.00 Solistenconcert. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 Theo Uden Masman. 17.30 Nieuws in een notedop. 17.40 Pianoduo. 18.00 BNO Pers overzicht. 18.05 Operaouvertures en -aria's. 18.45 Brandende kwesties. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 Cooncertgebouwork. en Roelof Krol, cello. (i. d pauze: Iets over het duistere leven, duizenden meters onder den zeespiegel en.... over het diepzee-onderzoek). Ca. 21.00 Piano- voordr. Ca. 21.25 Gram.muz. 22.00 BNO Niemvs- en cult. ber. Van 22.15 af alleen voor de Radio- Centrales. 22.15 Gitaarspel. 22.30 Beroemde koren. 23.0024.00 Licht orkestconcert. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Kamermuz. van Beethoven en Mozart. 18.00 Concert en solisten. 19.00 BNO Nieuws en ac.t besch. 18.15 Voor de jeugd. 19.20 Muzikale vroo- lijkheid. 20.15 Vraaggesprek met Iet Glerum, pottenbakster. 20.30 Die goldene Sieben en Mimi Thoma, 21.00 Licht concert. 21.45 Avondwijding 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. 22.15 Zie progr. H'sum I. 22.30 De stem van het Rijk. Flipje, de flesschen- trekker! MIJ Kón ik ze maar bij U weg trekken de leege Rijno- flesschen! Help ons toch: geef ze ons terug. Schóón want „aangekoekte" beschimmelde fleschjes en potten bezorgen onze spoei- machines zooveel last!

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2