/ftv op ELK k Vakkertje" UIT HAARLEM <AKKEI^ STAAT dit MERK UW WAARBORG VOOR ECHTHEID H.O.V. Zomerconcert. Rntterdamsch Philharmonisch Orkest. Het eerste zomerconcert, verzorgd door het Rotterd. Ph. O., onder leiding van Eduard Flipse, diende zich aan met gran dioos klankgeweld. Het orgel was mee van de partij en mocht wedijveren met de flinke en klankschoone bezetting der Rotterdam mers. Er waren oogenblikken dat die ge combineerde elementen een daverend ge luid voortbrachten, dat door de ruimte nau welijks verwerkt kon worden, maar met de caricaturisten die Berlioz' fameuze mon sterconcerten van circa een eeuw geleden a faire namen, mochten we uiteindelijk zeggen: la salie a résisté! Flipse liet begin nen met de stoere Hollandsche RhapsoJie voor orkest en orgel van Theo van der Bijl, welk werk wij hier vroeger al eens hoorden onder leiding van Marinus Adam. Het Va- leriuslied „Merck toch hoe sterck" is in deze compositie interessant doorgevoerd, belang rijker dan de beide andere lied-thema's van het stuk. Als geheel maakte het werk een pompeus effect. In een geheel aniere sfeer bracht ons het symphonisch gedicht „Fontane di Roma" van Respighi, dat met zeldzaam kleurig tin- tenspel impressies meedeelt van een reeks beroemde fonteinen uit de Eeuwige Stad. In dit fraaie werk kon Flipse zijn zin voor exquise klankkleuren en zijn smaak voor duidelijke en bezielde teekening met succes botvieren. Ten slotte ging de fameuze Derde van Saint-Saëns, met Feike Asma als organist en met Marinus Flipse en Adri Slootmaker voor de vierhandige klavierpartij. In den loop der jaren is deze symphonie in onze concertzaal heel wat keeren ten gehoore gebracht, wat ook voor de hand lag, gezien de beschikking over het heerlijkste concert orgel dat men er zich voor wenschen kan.-- Eduard Flipse heeft een persoonlijken kijk op het werk. Belangrijk daarin vind ik het accentueeren van het Scherzo-tempo, minder gelukkig het zeer ingehouden tempo van het a quatre-mains-gedeelte. Het wordt alles wel zeer duidelijk en doorzichtig, maar de figuur van Liszt, die den componist hier moet hebben voorgezweefd, verdwijnt er door uit het gezichtsveld. Ten minste zoo voel ik het. Maar als geheel genomen kon den wij ons gelukkig achten het effectvolle en uitstekend geconstrueerde werk met een zoo vaste hand en sterke muzikale stuwing te weten herscheppen en te hooren klinken net een zoo machtige bezetting. Het publiek Verd er door tot geestdrift gebracht en juichte zoowel den organist als den dirigent en het orkest gulhartig toe. JOS. DE KLERK. Leerlingenuitvoering Haarlem's Muziekinstituut. Ook nu weer was het aantal leerlingen. dat de piano had gekozen, verre in de meerder heid. Aanzienlijk is daarom hot aantal leera ren. dat de kunst van het klaviersp.el onder wijst en vóór de pauze hoorden we dan leer lingen van^resp. de heeren Simon Admiraad, J. Kappers, Mej. Tijdens en van de assistente van den directeur. Elk hunne&r heeft zijn per soonlijk cache-t overgedragen op den lefer- ling. Hier is het de Vlotte muzikale voor dracht, daar de zorgvuldige afwerking, ginds weer de kloeke opvatting van de „durf"' in de voordracht, waarop de hoofdaandacht valt. Natuurlijk hangt ook veel af van den persoonlijken aard van den leerling. Soms spelen toevallige omstandigheden een rol, zooals na de pauze een leerling ervoer van den heer Jan Hoog. Want als Polonaise van Chopin niet onder den invloed had gestaan van m-omenteele nerveusiteit, de uitwerking had dan zeker zoo goed. kunnen voldoen als Fantaisie impromptu, of Wals in e op. posth. Mooi beheerscht klonk ook Schubert's Im promptu (in d-e uitgave in Ges, eertijds slechts gekend in G). Als voorbeeld van goed geleide muzikaliteit zou ik ook willen noe men Valse briljante van Chopin zoto goed alsi Impromptu in As van Schubert, een stuk overigens dat bij te lang voortgezette studie gemakkelijk slordig dreigt te worden. Veel moet hier intusschen ongereleveerd blijven, waarvan mooie dingen vallen te vertellen: van alle voordrachten mag echter gelden, dat de kwaliteiten van het onderwijs zich in den leerling weerspiegelen, en daarmede is de school geluk te wenschen. Ook van het zangonderwijs, gegeven door Mej. Riek van Veen en den heer Jaap Stroo- m en berg, valt wederom waarde er end te ge- wagen; daarbij moet men de jeugd of de te korte ervaring van den leerling uitschakelen, want Mozart, Ponehielli, Rich. Strauss en ook Haydn en Brahms wagen concert- routine. Doch geldt ditzelfde ook niet van de pianoleerlingen? En de viool? Sarasate is alweer voor de bijzonder talentvollen, d'ie daarbij over groote routine beschikken. Toch CTjn er dikwijls verrassingen te beleven op een uitvoering door leerlingen, we mogen hier veilig onder rekenen een deel van Mo zart's Concert voor fluit en harp ('leeraar de heer G. Spaan), het mozart-klaviertrio (sa menspelklasse van den heer K. H. Kerkhoff) en stellig ook hebben de klavierbegeleidingen door Ans Biouter alsmede die door Frieda Hoogerwerf medegewerkt om den avond te maken tot een bijzonder genieten. Aan. 't slot zag met ,.jong en oud" we ei' vereenigd om z'n beste krachten te geven aan een Suite van Corelli, waarbij de Jeugdorkest klasse werd aangevoerd door den Directeur. G. J. KALT. ORGELBESPELING. In de Groote- of St. Bavokerk wordt Don derdagmiddag van 3 tot 4 uur een orgel bespeling gegeven door den stadsorganist George Robert. Programma: 1. Herr Gott, Dich loben wir, J. S. Bach. 2. Fuga g kl. t., J. S. Bach. 3. Adagio en Allegro uit het Concert F gr. t. (koekoek en nachtegaal) G. F. Handel. 4., Elevazione, D. Zipoli. 5. Sympho nisch koraal „Ach bleib' mit deiner Gnade", S. Karg-Elert. 6. Improvisation, C. Saint- Saëns. 7. Choral, Jos. Jongen. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen Doncerdag de beurt aan de letters O en Pa t/m. Pop. Nieuwe stam kaart met inlegvel en oude stamkaart mede brengen. Gelieve bon R 05 Al 11 de toeslagkaart voor aardappelen eveneens mede te brengen. REICHSSCHULE VALKENBURG. Zoekt ge voor Uw jongens de beste opleiding? 1 Zend dan de flinksten van hen qaar de Reichsschule in Valkenburg, internaat voor jongens van 1018 jaar. Hij krijgt daar meer dan schoolonderwijs. De school leert hem het volle leven kennen. Hij zal op kosten van de school door de vaderland- sche en Duïtsche gouwen reizen en later ook naar het buitenland gaan. Maar hij zal voor alles zijn eigen land leeren lief hebben en daar op een leiderspost een plaats kunnen veroveren. Inlichtingen geeft de Reichsschule te Valkenburg. BIJZONDERE DOELEINDEN Van 24 Juni 1 944 t/m 30 April 1945 geeft etlk van de bonnen „Brandstoffen één een heid le periode", „Brandstoffen één een heid 2e periode'', „Brandstoffen één eenheid 3e periode" en „Brandstoffen één eenheid 4e periode" recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen met uitzondering van fabrieksturf. Bedoelde bonnen, waarvan de ondergrond in paarse kleur is uitgevoerd, komen voor op de bonkaart 4V 406, welke kaart de distributiediensten voor het stook- seizoen 1944/1945 in één of meer exemplaren zullen uitreiken aan kleinverbruikers van de groepen B, C en D, alsmede aan particuliere verbruikers in verband met verwarming van ruimten voor bijzondere doeleinden, Een kijkje in een Westfriesche loon- wasscherij, waar de lammeren worden gewasschen. Door deze reiniging', welke ieder jaar moet geschieden, wordt het schadelijk ongedierte, dat zich in de wol heeft genesteld, verwijderd. (C.N.F.-Kuiper Pax c) KORT NIEUWS De Maastrichtsche rechtbank heeft den spoorwegarbeider A. E. M. uit Geleen, die in enkele maanden tijds niet minder dan dertien fietsen in de omgeving van Sittard en Geleen had gestolen, en bovendien nog kans had gezien uit een spoortyegloods te Sittard een hoeveelheid waardevolle goede ren te ontvreemden, tot twee ja^r gevange nisstraf veroordeeld. Te Groningen waren de driejarige Tetje Meuken en "de driejarige Roelof van Dijk alleen achtergelaten in een woning in de Barthold Eritenstraat. Toeft de grootmoe der om tien uur thuis kwam, nam zij een sterke gaslueht waar. Het kraantje "van het gascomfoor bleek open te staan. Aangeno men moet worden, dat een van de kinde ren uit bed is gekropen en spelenderwijs het kraantje heeft geopend. De kinderen waren reeds overleden. De hotelhouder A. Mazenier te Klazie- naveen was indertijd een belangrijke scha kel in tal van kettinghandelaffaires. Zijn café was een brandpunt van den zwarten handel. Wegens prijsovertredingen legde de Inspecteur voor de Prijsbeheersching in Leeuwarden hem een geldbpete van ƒ8000 op en gelastte sluiting van het hotel tot 1 Augustus 1948, terwijl Mazenier gedurende dien tijd de uitoefening van het beroep van hotelhouder verboden werd. De Secretaris-generaal van het Depar tement van Binnenlandsche Zaken heeft de gemeente-borgtochtenwet met ingang van 15 Juni j.i. ingetrokken. ARNHEMSCKE ROO VER SBENDE BERECHT Voor de Arnhemsche rechtbank hebben te recht gestaan eenige Arnhemmers, die er samen op uittrokken om door middel van roof aan den kost te komen. Er waren eenige „onderduikers" bij. Hun aanvoerder was de 34-jarige ijzersmelter N. K., die onderdak verschafte aan eenige dier mannen. Hij maakte plannen voor diefstallen en hielp bij de uitvoering ervan. Hij :s een recidivist, die o.m. in 1934 veroordeeld werd tot vier jaar gevangenisstraf wegens inbraak. Hij hoorde thans drie jaar tégen zich eisehen. Tegen den 2G-jarigen pluimpveehandelaar W. J. M. M. die een partij textiel en eenige fietsén had gestolen werd 2 i/2 jaar gerequiseerd. Ver der waren in deze zaak betrokken de 18-ja- rige groentenhandelaar C. B„ de 23-jarige typograaf J. W. S'. en de 28-jarige opperman C. F. Zij hoorden resp. 1 1/2, 1 en 1/2 jaar tegen zich eisehen. Het begrip „loon. en salaris- normen." Beschikking van tien Gemachtigde van den Arbeid. In de praktijk blijkt er veel misverstand te bestaan over de vraag welke waarde moet worden toegekend aan cte woorden „loon- en salarisnormen" in art. 1 van het besluit no. 120-1942 van den secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken tot handha ving van het loon- en salarispeil. Dit artikel verbiedt n.L, behoudens enkele uitzonderingen elke verandering van de bestaande loon- en salarisnormen,alsmede van andere regelma tige uitkeeringen. Tijdens de werkingsduur van de verordening no. 217-1940 heeft het College van Rijksbemid delaars, op grond van richtlijnen dienaangaan de door de bevoegde autoriteiten verstrekt, de term „loon- en salarisnormen" en „regelma tige uitkeeringen" vrij ruim uitgelegd. Het bedrijfsleven is kennelijk van oordeel, dat deze uitlegging ook thans nog van kracht is. Zoo meent men, dat voor de toekenning van pe riodieke salaris- en loonsverhoogingen geen toestemming vereischt is, omdat dergelijke verhoogingen geen wijziging zouden brengen in de loon- en salaris-normen. Het is echter komen vast te staan, dat een dergelijke ruime bevoegdheid van den indivi- dueelen ondernemer tot onaanvaardbare con sequenties leidt. Meer dan eens worden loons verhoogingen gegeven met de motiveering, dat er sprake is van een periodieke loonsverande- ring of van een functiewijziging. De ervaring leerde evenwel, dat het begrip „periodiciteit" allerminst vaststaat, terwijl „functie-wijzigin gen" dikwijls uit minimale arbeidsverschillen worden afgeleid. Reeds in Juni van het vorig jaar heeft de Gemachtigde voor den Arbeid er de aandacht op gevestigd, dat voor iedere salaris- of loons- verhooging, zoowei de z.g. periodieke, als die welke voortvloeien uit verhoogde arbeids prestatie of functiewijziging van de betrokke nen, zijn toestemming dient te worden ge vraagd. Van dezen regel mag slechts worden afgeweken, wanneer de loon- of salarisverhoo- ging door eenig rechtsvoorschrift waaronder begrepen een regeling van arbeidsvoorwaarden of andere algemeene of bijzondere beschik kingen van het College van Rijksbemiddelaars of den Gemachtigde voor den Arbeid uitdruk kelijk is voorgeschreven. Hierbij wordt opge merkt, dat een arbeidsovereenkomst geen „rechtsvoorscbrfit" is. Loonsverhoogingen, die na Mei 1940 bij arbeidsovereenkomst zijn be dongen, behoeven dus de toestemming van deh Gemachtigde' voor den Arbeid. Teneinde nu alle twijfel weg te nemen en een onjuiste interpretatie van art. 1 van boven genoemd besluit onmogelijk te maken, heeft de Gemachtigde voor den Arbeid gebruik makende van zijn bevoegdheid krachtens art. 4 van besluit 110. 120-1942 thans een beschik king uitgevaardigd, waarin hij duidelijk aan geeft wat onder „loon- en salarisnormen" moet worden verstaan, n.l. de door het Col lege van Rijksbemiddelaars of den Gemach tigde voor den Arbeid goedgekeurde loon- en salaris-schalen of, indien zulke schalen niet bestaan, de loonen en salarissen, die op .9 Mei 1940 bestonden of sindsdien met inachtne ming van de bepalingen van den „loonstop" zijn vastgesteld of gewijzigd. Als andere „regelmatige uitkeeringen", waar van verandering volgens art. 1 verboden s, worden beschouwd alle vergoedingen, hoe ook genoemd, die een periodiek karakter dragen, alsmede alle op geld waardeerbare rechten van periodiek karakter, die uit de arbeidsvoor waarden voortvloeien of aan de arbeidsver houding verbonden zijn, zooals bijv. uitkee ringen bij ziekte, kinderbijslagen, reis- en rij- wielvergoedingen, door den ondernemer be taalde pensioenpremies e.d. Deze beschikking, die in werking trad op den dag van haar afkondiging, is gepubliceerd in de Nederl. Staatscourant van 26 dezer. JECGD STORM BR AATJE UITGESTELD Het voor hedenavond aangekondigde jeugd stormpraatje „Eén s1 or in er spreekt over het onderwerp oorlogsjeugd dat uitgezonden zou worden over den zender Hilversum I van 1 8.4518.55 uur, is uitgesteld tot de vol» gende week. Dinsdagavond, op denzelfden tijd. WEERMACHTCOl'Ré'S VOOR ANDERE TREIN REIZIGERS VERBODEN Blijkens een in de Xed. Staatscourant van 26 Juni opgenomen besluit vtln den secr.-ge neraal van Waterstaat is aan het algemeen reglement vervoer een nieuw artikel 13a toe gevoegd, waarin het volgende wordt be paald: Voor zoover rijtuigen of rijtuigatdeelingen blijkens daarop aangebrachte of daarin aan wezige aankondigingen slechts voor de Duit sche weern\p.cht of voor een Duitsche dienst- instantie toegankelijk zijn. 's het aan andere reizigers verboden in zoodanige rijtuigen of rijtuigafdeelin$en een zitplaats in te nemen of daar duurzaam te verblijven. Hij die in strijd handelt met het bepaalde in het eerste lid is niet strafbaar, indien hij op eerste vor dering van den beantbte of bediende van den spoorweg ten behoeve van het rijk een be drag van f 8 betaalt. Dit besluit is reeds in werking getreden. DOORBETALING VAN LOON. De Gemachtigde van den Arbeid heeft blij kens de Ned. Staatscourant van 26 dezer een nieuwe beschikking uitgevaardigd, waarbij bepaald wordt, dat iedere werkgever verplicht is zijn arbeiders (waaronder ook vrouwen en mgisjes begrepen zijn) het loon of salaris door te betalen over den arbeidstijd, die noodzake lijkerwijs wordt verzuimd tengevolge van ver plichte aanmelding voor den arbeidsinzet, het treffen van maatregelen, noodig ter voorbe reiding van de tewerkstelling onder verplich ting tot dienstverrichting, tot maximaal 12 uren, keuring voor den Arbeidsdienst, alsmede keuring voor dienstneming* bij de Duitsche weermaeht, Waffen-SS en den Landstorm Nederland. Verduisteren: van 22.00 tot 5.50 uur "AKKERTJES" ZIJN BEPROEFDE PIJNSTILLERS EN VERDRIJVEN DADELIJK KOU. KOORTS, GRIEP Bestraffing van loonovertreders. In de Verordening van den Rijkscommissaris betreffende de ordening van den arbeid is aan den Gemachtigde voor den Arbeid de bevoegdheid verleend om aan overtreders der door hem uitgevaardigde beschikkingen een administratief-rechtelijke straf op te leggen. Blijkens een in de Staatscourant van 26 dezer verschenen besluit van den Secretaris-Gene raal van het Departement van Sociale Zaken heeft dit beginsel thans een nadere uitwer king gevonden, voor zoover het de overtre ding van loonvoorschriften betreft. De Gemachtigde zal thans zelf straf kunnen op leggen zoowel aan hen, die zonder toestem ming de loonen hebben verhoogd of lokloonen hebben aangeboden of betaald, als aan hen, die zich niet houden aan de minimum- en maximumbepalingen in de geldende loonrege lingen. Deze administratief-rechtelijke straf zal kunnen bestaan uit een geldboete van ten hoogste vijf en twintig duizend gulden. Dit maximum kan echter worden overschreden, indien het gaat Om ten onrechte betaalde of ingehouden loon- of salarisbedragen dan wel uitkeeringen. Alsdan kan namelijk het maxi mum worden verhoogd tot het drievoud van bedoelde bedragen. Voor de voldoening van geldboeten zal steeds een termijn van ten minste 14 dagen worden gelaten. De Gemachtigde is bevoegd een admini stratief-rechtelijke straf op te leggen, indien hij in gemoede overtuigd is, dat de verdachte aan het in de tenlastelegging omschreven feit schuldig is. Hij is bevoegd ook in geval van een schuldigverklaring af te zien van de op legging van straf en kan bepalen, dat het geen ten onrechte is nagelaten op kosten van den schuldig verklaarde alsnog zal worden verricht. In geval de Gemachtigde de vooskeur geeft aan een strafvervolging boven een admini stratief-rechtelijke procedure, zendt hij de vereischte stukken, vergezeld van een klacht, door aan den Officier van Justitie. Naast de gewone justitieele en politioneele ambtenaren zijn met de opsporing van over tredingen der loonvoorschriften belast de door den Gemachtigde hiertoe aan te wiizen ambte naren, alsmede de ambtenaren der Arbeids inspectie. De opsporingsambtenaren kunnen inzage vorderen van alle bescheiden, waar van zij voor de goede vervulling van hifn taak inzage noodig oordeelen. Zij hebben toe gang tot alle plaatsen, voor zoover zij be treding dier plaatsen voor een goede ver vulling van hun taak redelijkerwijze noodig oordeelen. Voorwerpen, welke kunnen dienen om de waarheid aan den dag te brengen, kunnen door hen in beslag genomen of ge^ vorderd worden. De administratief-rechtelijke straf wordt opgelegd door den Gemachtigde of een daar toe door hem aangewezen ambtenaar. Tus- schen de oproeping van een verdachte om ter strafzitting te verschijnen en den dag, waarop de zitting zal plaats hebben, moet, zoo mogelijk een termijn van ten minste vijf dagen verloopen. De verdachte of diens ge machtigde ontvangt de stukken op de ten tastelegging betrekking hebbende, tef inzage, hij kan zich ter zitting door een gemachtigde doen vertegenwoordigen, zich door een raads man doen bijstaan en getuigen ter zitting medebrengen. De Gemachtigde kan getuigen en deskundi gen oproepen en onder eede hooren. Hij geeft na het geding een schriftelijke uitspraak, waarin de gronden zijn vermeld, waarop de uitspraak berust. De secretaris-generaa! van het Departement van Sociale Zaken kan uit spraken vernietigen of wijzigen,, indien hij deze onjuist acht. De indiening van een ver zoek tot vernietiging of wijziging schorst echter de tenuitvoerlegging van de straf niet. RADIO-PROGRAMMA DONDERDAG 29 JUNI 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Gram.muz. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.15 Gram.muz. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progr.overz. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Ochtend klanken. (Van 8.458.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Licht klassieke kamermuziek. 9.45 Godsd. uitz. 10.00 Ork. Gerard van Krevelen en grani.muz. 11.00 De saga van VechtGlum. voordr. 11.15 Con cert op het Omroepkerkorgel, zang en piano. 12.00 Almanak. 12.15 De familie de Boer. 12.30 Gram.muz. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Om en om- progr. 14.00 Hoe de steden en dorpen hun naam kregen. 14.15 Viool en piano. 14.45 Aansluiting met-Odeon te R'dam. 15.30 En hier is de koffer- gramofoon. 16.00 Solistenconcert. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 Theo U-dcn Masman. 17.30 Nieuws in een notedop. 17.40 Pianoduo. 18.00 BNO Pers overzicht. 18.05 Operaouvertures en -aria's. 18.45 Brandende kwesties. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 Cooncertgebouwoik. en Roelof Krol, cello. (i. d. pauze: Iets over het duistere Je ven, duizenden meters onder den zeespiegel en.... over het diepzee-onderzoek). Ca. 21.00 Piano- voordr. Ca. 21.25 Gram.muz. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. Van 22.15 af alleen voor de Radio- Centrales. 22.15 Gitaarspel. 22.30 Beroemde koren. 23 0024.00 Licht orkesTconcert. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Kamermuz. van Beethoven err Mozart. 18.00 Concert en solisten. 19.00 BNO Nieuws en ac.t besch. 18.15 Voor de jeugd. 19.20 Muzikale vroo- lijk'heid. 20.15 Vraaggesprek met Iet Glerura, pottenbakster. 20.30 Die goldene Sieben en Mimi Thoms. 21.00 Licht concert. 21.45 Avondwijding 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. 22.15 Zie progr, H'sum I. 22.30 De stem van het Rijk.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2