Haarlemsche Courant J Groote pantserslag ten Zuiden Caen. van Tilly en Garnizoenen van Orsja en Witebsk breken uit. Nieuwsblad voor Noord-Holland Reeds 110 tanks buiten gevecht gesteld. Zivare kanonnen der slagschepen nemen aan den strijd deel. Verwachting omtrent nieuwe landingen. Haven van Cherbourg volkomen vernield. Verbitterde gevechten bij Bobroeisk en Mogilef. In Italië eveneens harde strijd aan hel Trasimeensche meer. Zwaar vuur van het nieuwe Duitsche ivapen op Londen. Sovjetaanvallen voor Pleskau ineengestort. In 't verleden Ligt het heden, In het nu wat worden zal GOED VOORGAAN DOET GOED VOLGEN! 289e Jaargang No. 150 Bureaux: Groote Houtstraat S3 Tel. Advertenties 10724, Redactie 10600. postgiro 134958 Haarlemsohe Ct., Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 21. Telef 12230 [Jmuiden? Reirfbrandtlaan 55, IJmuiden-O. Hoofdredacteur: F. C. Derks. Donderdag 29 Juni 1944 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon-, en Feestdagen. Uitg.: Graf. Bedrijven Damlate, Haarlem Abonnementen: p. week 26 ct, per mnd. 1,15, per kwartaal 3,4-2, fr. per post 3,73. Losse nummers 6 cent. K 1297 De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Nog voor de strijd om Cherbourg ten einde was, hebben strijdkrachten van het Geallieer de invasieleger in Normandië een grootschen aanval geopend in den sector Caumont-Tilly- Caen in het Zuiden van het front, welke zich tot een hevigen slag heeft ontwikkeld, die men den slag om Caen zou kunnen noemen. Het zijn de eerste landoperaties in het bruggehoofd op grootere schaal. De in dezen sector opereerende Engelschen en Canadeezen van Montgomery's tweede leger trachten van het voor enkele dagen ver overde Tilly uit in Zuidoostelijke richting op te rukken naar den weg, die het 10 K.M. ten Zuiden van Tilly gelegen Villers-Bocage met Caen verbindt. Zij zijn bij Fontenay den weg gepasseerd, die van Caumont over Juvigny naar Caen leidt, doch sedertdien op sterk toe- nemenden Duitschen tegenstand gestuit. Een van Tilly naar het Zuidwesten oprukkende colonne is bij het c.a. 5 K.M. van deze stad gelegen Hotot door de Duitschers tegenge houden. De pantserslag van Tilly breidde zich in den loop van Woensdagochtend zoowel naar het Oosten als naar het Westen verder uit. Het Britsche opperbevel wierp talrijke nieuwe ge vechtsformaties in den strijd, die thans van Caen tot aan 't gebied ten Zuiden van Bayeux over een frontbreedte van 25 tot 30 kilometer storm lóopen op de Duitsche stellingen. Bij zonder verbitterd wordt op 8 K.M. ten Zuiden van Caen gevochten, waar de Britten een bij zonder aanvalszwaartepunt hebben gevorind, in de hoop van daar uit naar de Orne ten Zuiden van Caen te kunnen doorbreken. Reeds het aantal der door de Britten tijdens de beide eerste gevechtsdagen verloren pant serwagens, dat blijkens totdusver ontvangen onvolledige berichten 110 bedraagt, vormt een maatstaf voor het buitengewoon groote gebruik van strijdkrachten aan Britsche zijde. Ook de zware kanonnen der moderne Brit' sche slagschepen hebben nu in den verbitter den afweerslag bij Tilly ingegrepen. Ver' scheidene uren lang namen zij de Duitpche stellingen krachtig onder vuur. Ter vermij ding van verliezen heeft de Duitsche leiding besloten haar linies bij Bauray eenige kilo meters terug te nemen. De Britten volgden de beweging met sterke pantserstrijdkrachten, waarbij het eenige tanks gelukte, de Duitsche linie te verbreken. Pantserjagers zijn bezig hen te vernietigen. Aan Duitsche zijde wordt aan den strijd déél genomen door de SS. pantserdivisie Hitler- Jugend, een nieuw opgestelde formatie, die in Normandië haar vuurdoop ontvangt. Aan den mond van de Orne zijn in de afge- loopen dagen sterke strijdkrachten aan land gezet, die in het gebied van Caen in den strijd worden geworpen. Naast deze landingen, die in direct tactisch verband met de aan den gang zijnde gevechten staan, verwachten Duit sche militaire kringen nog steeds nieuwe lan dingen op groote schaal elders aan de kust. Deze verwachting is gebaseerd op het feit, dat naast het leger, dat thans vrijwel in zijn .ge heel naar het vasteland is overgebracht, nog twee andere legers in Engeland en Schotland de Geallieerden voor invaSiedoeleinden ter beschikking staan. De beide laatste legers worden, volgens Duitsche inlichtingen, even wel niet zooals het leger in Norrpandië door eliteregimenten gevormd. De gevechten in de stad Cherbourg liepen Dinsdagavond voor het grootste deel ten eih de, nadat de zich nog handhavende Duitsche groepen de laatste patronen hadden verscho ten. De Amerikanen zijn er echter tot dusverre nog niet in geslaagd de belangrijkste haven districten te bemachtigen. De garnizoenen der havenforten blijven zich handhaven én sluiten alle toegangen af. Ook het Noordelijke deel van het arsenaalgebied is nog in Duitsche handen. De commandant van deze versterkte steunpunten meldde Dinsdagavond, dat de troepen, getrouw aan hun eed, tot het uiterste zullen vechten. Ook het Duitsche steunpunt bij kaap Lévi op het Noordwestelijke deel van het Normandische schiereiland, verdedigde zich met succes tegen herhaalde Amerikaan- sche aanvallen en hield tevens met zijn zware geschut de voor Cherbourg liggende. Geallieer de oorlogsschepen in bedwang. Cherbourg De vernielingen te Cherbourg, die zorgvul dig voorbereid waren, waren Dinsdag vrijwel voltooid. De bijna 1000 meter lange kade, die de groote en de kleine reede van Cherbourg scheidde, en die talrijken schepen gelegenheid bood tot meren, en die tevens de kleine reede naar de zeezijde beschermde, is door mijn- ontploffingen op negen plaatsen zoo zwaar verwoest, dat hij bijna over zijn geheele lengte naar buiten werd geworpen. Nabij deze kade -is het grootste droogdok vail Cherbourg vernield. Het arsenaal van de oorlogshaven, dat aansloot bij het droogdok en bijna even groot was als de stad Cherbourg, heeft drie groote havenbekkenis. De toegang tot de voor ste haven is door een blokkeeringsschip ver sperd, de sluizen naar de twee andere havens de bruggen en spoorverbindingen zijn opge blazen, evenals zeven vrij groote droogdokken. Door de vernieling der sluizen loopen de ha venbekkens bij eb droog. Alle overige werf- installaties, kranen, transportmateriaal en dergelijke zijn volkomen vernield. Het zeesta- tion en de handelshaven, welke laatste,alleen door sluizen bevaarbaar was gemaakt, zijn eveneens versperd. Kaden en toegangswegen naar het zeestation zijn opgeblazen. Door ex plosies heeft men eveneens de mogelijkheid opgeheven om met schepen in de handels haven aan té leggen. uri RADIOPRAATJE MAX BLOKZ Max Blokzijl spreekt hedenavond over Hil versum I om 18.45 uur over het pnderwerp: „Ra, ra, wie zijn het?" De „Panther" - de beste pantserwagen ter wereld. In den,kortst mogelijken tijd is de „Panther" dank zij de nauwe en energieke samenwerking tusschen Rijks minister Speer, den Generalinspekteur der pantsertroepen en Heereswaffenamt van ontwerp tot massaproduct geworden en aan het front gebracht. (Atlantic-Ruge Pax c) Boodschap van Tsjang Kai-sjek aan Roosevelt. Koeng, de minister van financiën van Tsjoen- king, die in de Ver. Staten vertoeft, heeft Dinsdag een bezoek gebracht aan Roosevelt. Hij overhandigde Roosevelt een boodschap van Tsjang Kai-sjek, waarin deze verzekert, dat China in de toekomst met de Ver. Staten zal samenwerken. Stockholms Tidningen geeft een gerucht weer, volgens hetwelk Roosevelt, Churchill, Stalin en Tsjang Kai-sjek in de komende we ken waarschijnlijk te Washington een ontmoe ting zouden hebben, om de internationale orga nisatie van na den oorlog te bespreken. Besprekingen te Tokio. Het belang van het huidige 'oorlogsgebeuren kwam Woensdag tot uitdrukking in audiënties die de Japansche keizer verleende en in vrij langdurige besprekingen tusschen den premier Tojo en den Duitschen ambassadeur. De keizer ontving des ochtends den minister van marine, admiraal Sjimada en vervolgens den president, van den geheimen staatsraad, Hara. Ambassadeur Stahmer bracht om 16 uur een bezoek aan Tojo in diens ambtswoning, waar hij in aanwezigheid van den minister van buitenlandsche zaken, Sjigemitsoe, een aantal militaire en politieke kwesties met hem' besprak. Omtrent den gr oaten afweerslag in het centrale deel van het Oostelijk front ver neemt ïnterinf dat het Duitsche garnizoen van Orsja er in geslaagd is, den sterken om- 'singeïingsring te verbreken en zich den weg naar het Westen vrij te maken. Ook het gar nizoen van Witebsk baant zich al strijdende ki gesloten egelfront een weg naar de eigen linies. In het gebied van Bobroeisk en Mo gilef hield de zware strijd Dinsdag den ge- heelen dag met onverminderde hevigheid aan. De Sovjets wonnen hier met zware ver- Mezen terrein, doch konden de hechte Duit sche steunpunten ondanks hevige geconcen treerde aanvallen niet onder den voet loo pen. Ten Zuidoosten van Polozk stortten sterke aanvallen in het Duitsche*afweervuur bloedig ineen. Sinds 2 3 Juni werden hier in, totaal 107 Savjét-tanks vernietigd. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: In Normandië lag het zwaartepunt van de gevechten weer in het gebied ten Zuidoosten van Tilly. Gedurende den geheelen dag vielen sterke vijandelijke infanterie- en pantserfor maties, door de zwaarste scheepsartillerie on dersteund, ons front aan. Haar stormloop stortte ineen als gevolg van den taaien tegen stand van onze dappere divisies, die den vijand door tegenaanvallen op eenige plaatsen het terrein, dat den vorigen dag was verloren ge gaan weer ontrukten. Slechts in één sector kon de vijand na een harden, wisselvalligén strijd zijn penetratiegebied eenigermate uit breiden. Hij leed uiterst zware verliezen aan dooden en* gewonden en verloor meer dan 50 Bilderdijk. Willem de Zoete. Lt.-admiraal 1602. Slag tegen de Spanjaarden bij Dover, Aug. 1605. Expeditie naar Spanje 1606, zeeroovers 1618, Rochelle 1625 O/H P. c. Ook thans weer strijden Nederlan ders voor Europa's vrijheid ter zee, in trouwe verbondenheid met hun Duitsche kameraden. O/H P. c. Zet ook gij V derhalve in voor de toekomst van Uio Volk en meldt U als vrijwilliger bij de Kriegsmarine. Aanmelding staat open voor lederen Nederlander van 1745 jaar en kan ge schieden bij de Marineannahmestelle West Zweigstelle Niederlande te Utrecht, alle Hafen- en Ortskommandanturen en bij de Nebenstellen der Waf- fen SS, alwaar alle gewenschte inlichtingen worden verstrekt. tanks. Ten Oosten van de Orne werd een vijan. delijke stoottroep volkomen vernietigd. In het gebied van Cherbourg blijven zichi rfog altijd talrijke steunpunten van het leger, van de marine en de luchtmacht dapper en plichtsgetrouw verdedigen. Het binnenvaren in de haven van Cherbourg vormt daardoor voor den tegenstander nog altijd een belemme ring, hoewel de puinhoopen van de stad in het bezit van den vijand zijn. Ook in het Noord oostelijke en Noordwestelijke deel van het schiereiland Cherbourg handhaven zich nog eigen steunpunten in onwrikbare standvastig heid. Dinsdagnacht vielen zware gevechtsvliegtui gen vijandelijke scheepsconcentraties voor de Normandische kust aan. Een speciaal landings schip werd in brand geworpen. Er ontstonden ontploffingen. De marinekustbatterij „York" dwong een vijandelijken torpedojager en een. formatie torpedomotorbooten, .die de haven Cherbourg wilden binnen dringen, den steven te wenden. Voor de Nederlandsche kust en in het Ka naal beschadigden patrouillebooten verschei dene Britsche torpedomotorbooten. Zwaar vuur van de „V 1" blijft onafgebroken op het gebied van Londen liggen. Aan het ïtaliaansche front werd ook Dins dag weer in den sector tusschen de kust en het Trasimeensche meer verbitterd gevochten. De vijand probeerde opnieuw, met sterke in fanterie- en pantserformaties, ons front te ver breken. Er ontstonden zware, wisselvallige ge vechten, waarin de vijand echter slechts op den uitersten Westelijken vleugel terrein kon winnen. In alle overige sectoren werd'hij met zware verliezen aan dooden en gewonden ver dreven. In de zware afweergevechten ten Wes ten van het Trasimeensche meer hebben de 29e pantsergrenadierdivisie onder bevel van luit.-gen. Fries, de 4e valschermjagerdivisie onder bevel van kolonel Trettner en de 356e divisie infanterie onder bevel van luit.-gen. Faulenbach, voortreffelijk ondersteund door artillerie en luchtdoelgeschut, alle met over machtige strijdkrachten uitgevoerde doorbraak pogingen van den vijand met bijzonder zware verliezen voor den tegenstander in gevechten op korten afstand steeds weer afgeslagen. In den centralen sector van het Oostelijk front duren de verbitterde gevechten in het gebied Bobroeisk en Mogilef voort. Na ont ruiming van de steden Orsj-a en Witebsk heeft de zware afweerslag zich verplaatst naar het gebied ten Oosten van den midden- en boven loop van de Berezina. Ten Zuidoosten van Po lozk mislukten herhaalde doorbraakpogingen van de bolsjewieken. Ten.Zuidoosten van Ples kau stortten plaatselijke aanvallen van den vijand ineen. Formaties slagvliegtuigen ondersteunden de afweergevechten van het leger en vernietig den talrijke vijandelijke tanks, meer dan 100 vrachtauto's en een groot aantal stukken ge schut. Zware gevechtsvliegtuigen ondernamen overdag een aanval op het station Kalinko- witsji. Ook des nachts werd het bolsjewisti sche ravitailleeringsverkeer met succes be streden. Vooral in de stationsemplacementen van Smolensk ontstonden branden en ontplof fingen. Bij verscheidene vijandelijke aanvallen op stad en haven Kirkenaes schoten jagers en luchtdoelartillerie Dinsdagavond en in het ver loop van den nacht 77 Sovjet-Russische vlieg tuigen neer. In hevige luchtgevechten behaalden de eer ste luitenant Dorr en luitenant Norz alleen elk 12 overwinningen in de lucht. Een sterke formatie Amerikaansche bommen werpers on'dernam Dinsdagochtend een aan val op het stadsgebied van Boedapest. Strijd krachten der Duitsche en Hongaarsche lucht verdediging vernietigden 24 vijandelijke vlieg tuigen. Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen Dinsdag nacht afzonderlijke doelen in Zuidoost-Enge- land aan. Het Filische front In het Finsc-he weermachtbericht wordt o.m. gemeld: Op de Karelisehe landengte hielden de harde gevechten ten Noorden van Tali aan. De vijandelijke aanvalsstrijdkrachten leden daar zware verliezen. Op de Aunus-landengte trokken onze troepen zich op nieuwe stellingen terug. NurmvilaLatva en Soutjaervi werden prijs gegeven. Op de landengte van Maaselkae viel de vijand weer aan. De aanval mlLslukte. Hij leed hier verliezen van verscheidene hon derden manschappen aan gesneuvelden.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1