Philippe Henriot vermoord. C2ËSMP Wie de goden willen verderven De Fransche minister van voorlichitng, Philippe Henriot, is Dinsdagnacht te Pa rijs vermoord. Men verneemt, dat 15 als leden der militie verkleede Individuen zich toegang tot het ministerie hebben ver schaft, waar zij binnendrongen in de slaap kamer van Henriot en hem vermoordden. Henriot bracht den nacht door in zijn bureau te Parijs, dat niet ver van de Seine, de Kamer van Afgevaardigden, het ministerie van Oor log en de Duitsche ambassade is gelegen. De weinige leden van het personeel, die getuige waren van den aanslag, verklaarden, dat Woensdagochtend vóór zessen een aantal ge wapende mannen in eenige auto's voor het gebouw stilhielden. Zij hielden met hun auto matische pistolen twee politie-agenten in be dwang. Drie der indringers, die de indeeling van het huis hebben moeten kennen, begaven zich naar de eerste verdieping en klopten aan de deur van de slaapkamer, waar Henriot en zijn vrouw zich ter ruste hadden begeven. Henriot zou zelf den grendel van de deur hebben geschoven, waarna een der indringers den staatssecretaris door een kogel in het hart doodde. In een voor de Fransche radio gehouden her denkingsrede heeft Laval o.a. verklaard: Zijn dood is een bewijs voor den grooten invloed, dien hij op de openbare meening van Frank rijk heeft uitgeoefend. Tenslotte prees Laval de persoonlijkheid van Henriot, die, zooals hij zeide als martelaar op zijn post is gevallen. De secretaris-generaal van het ministerie van voorlichting, Bonnefoy, heeft in de scherp ste bewoordingen den dood van Henriot ver oordeeld, waartoe, naar hij zeide, buitenland- sche handlangers hebben aangezet. Hij wees er op, dat de doode reeds vóór den oorlog ge waarschuwd heeft voor de politiek van de toenmalige regeering en na de nederlaag in denzelfden zin heeft verder gestreden. Henriot werd 7 Jan. 1889 als zoon van een officier in Reims geboren. Na zijn studiën in de klassieke talen werd Henriot aanvankelijk leeraar. In 1925 trad hij voor het eerst op in het politieke leven, toen hij door het depar tement Gironde tot* afgevaardigde werd ge kozen. Sindsdien speelt Henriot voortdurend een rol in het politieke leven. In 1932 ver tegenwoordigt hij den kieskring Bordeaux. In 1936 werd hij herkozen. In de Kamer verkreeg hij weldra een naam door zijn scherpe aan vallen op de communisten, vooral op Marty. Het toenmalige hoogtepunt van zijn parlemen taire activiteit lag in den tijd van de affaire, Stawisky, toen hij door zijn scherpe aanvallen op de regeering Chautemps sterk tot haar val heeft bijgedragen. Na den wapenstilstand was Henriot een der grootste predikers van de nationale revolutie. Zijn loopbaan werd be kroond toen hij op 6 Jan. 1944 werd benoemd tot staatssecretaris in het ministerie van voor lichting. Hier heeft Henriot vooral naam ge maakt door zijn dagelijksche, radiotoespraken. Hij was een voortreffelijk spreker en onttrok- zich aan geen discussie. De B-correspondent van het A.N.P. schrijft: De moord op Henriot heeft te Berlijn diepen indruk gemaakt. In de Wilhelmstrasse heeft men in den vermoorden Fran^qjxen minister steeds een goed en gr'öot Europeaan gezien, die Frankrijk liefhad en die in de laatste jaren met al zijn energie voor Frankrijk's eer en herstel als Europeesche natie heeft gestreden. Met Henriot is een man heengegaan, zoo ver klaart men officieel, die Frankrijk nog vele groote diensten had kunnen bewijzen. Als een V 1 in de lucht wordt beschadigd. De Zweedsche correspondenten te Londen melden dat het aantal pilootlooze vliegtuigen in het begin van deze week boven Zuid-Enge- land en Londen grooter is dan in de vooraf gaande dagen. Het geval doet zich vaak voor, dat een robot door een jager wordt beschadigd zonder dat hij echter tot ontploffing wordt gebracht. Het gevolg is dan meestal, dat men de vreemde gevaarten de meest verrassende curven in de lucht ziet beschrijven. Men kan in zulk een geval niet bij benadering bereke nen waar de bom ongeveer zal terechtkomen. Razzia in Argentinië. In Argentinië is een razzia gehouden tegen Britsche en Amerikaansche onderdanen die ervan verdacht worden actie ten bate van de Geallieerden te hebben gevoerd. Een dertigtal Britten en Amerikanen werd in verzekerde bewaring genomen. De ambassadeur der Vereenigde Staten te Buenos Aires is naar Washington geroepen om aan een conferentie deel te nemen, daar de Amerikaansche regeering in den laatsten tijd blijk geeft, tot een „helderder verhouding" met Argentinië te komen. Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper, Haarlem. Sport en Stad: A. Overmeer, H'stede (afw.). Buitenland: J. C. van der Laag, H'stede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving:'J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Verantwoordelijk voor de advertentie-rubriek: W. van Ommen, H'stede. V. Toevoeging van een weinig ouderweische koHiestroop maakt het koHiesurrogaat nog geuriger en krachtiger. Vraag dus bij 't be steden van Uw kohiesurrogaatbon ook wal koHiestroop, zonder bon. Er is voldoende voor elk gezin. i DE KOFFIE. EN THEIZAAK WOLFF EN VAN ZWANENBERG TOT ADVISEURS BENOEMD. Stockholm, 28 Juni (C.D.) De uitge weken Nederlandsche regeering te Londen heeft naar te Stockholm wordt vernomen, twee emigranten uit Nederland benoemd tot regeerings-adviseurs en chef-inkoopers. Het betreft hier den vroegeren bankier Daniel Wolff, die zich belast zag met het uitbrengen van advies terzake van het aankoopen van wapenen en de uitvoering der desbetreffende regeeringsorders, en Sal van Zwanenberg, in Nederland een bekende figuur uit de affaire te Oss, die benoemd is tot adviseur en in- kooper der regeering op het gebied der levensmiddelen. (Waarom zouden we ons ergeren Smaken verschillen, maar de heeren in Londen moeten toch al een erg raren'smaak hebben om zich na al wat zich om dit tweetal profiteurs heeft afgespeeld, er zich nog mee af te geven. Feitelijk moet men zich verwonderen, dat dit duo zoo lang onder water gebleven is, doch erkend moet worden, dat ze zich thans met één klap schadeloos hebben gesteld voor het lange wachten. Want dat Sally en Daniel hun adviezen niet voor niets zullen geven en bij hun inkoopen een behoorlijk percentage voor hun moeite zullen reserveeren, daar kan men staat op maken. 't Blijft intusschen met -onze uitgeweken regeering: Altijd wat anders, maar zelden wat goeds Dewey candidaat voor president schap der V.S. De gouverneur van New-York, Thomas De wey, is op het republikeinsche nationale con vent te Chicago Woensdag gekozen tot repu- blikeinsch candidaat voor het .presidentschap nadat de gouverneur van Ohio, Bricker, ver klaard had van zijn candidatuur af te zien. Dewey kreeg alle stemmen met uitzondering van één stem, die uitgebracht werd op gene raal Mac Arthur. Dewey heeft zijn verkiezing -tot candidaat der republikeinsche partij aanvaard. In een rede verklaarde hij, dat deze benoeming hem als vrij man ten deel is gevallen, aangezien hij niemand beloften of toezeggingen heeft ge daan. Hij zal dat ook 'alleen tegenover het Amèrikaansche volk doen. Dewey zeide verder, dat hij de verkiezing der republikeinsche partij betreffende een verant woordelijke deelneming der Vereenigde Sta ten aan een internationale veiligheidsorgani satie steunt. San Marino protesteert. Het protest van de republiek San Marino tegen den Anglo-Amerikaanschen terreuraan- val is aan den gezant van de republiek bij den Heilien Stoel overhandigd. Het protest wijst op het feit, dat San Marino een erkend neu trale staat is, wien® grenzen totdusver door alle oorlogvoerende partijen ten volle ge respecteerd werden. De kleine republiek meet 64 vierkante kilo meter. De grenzen van de republiek zijn door gendarmerie bewaakt, die dezelfde uniform draagt als de Pauselijke garde. Overal langs deze grens zijn borden aangebracht, waarop men kan lezen: neutraal gebied van San Ma rino. Daarnaast ziet men de kleuren van het land, wit-blauw en het woord „vrijheid", het devies van de republiek. Van Duitsche zijde heeft men hier tevens borden geplaatst, waarop de Duitsche opper bevelhebber uitdrukkelijk verbiedt, zich in het gebied van San Marino te begeven of er kwar tier te zoeken. Duitsche troepen onder Finsch opperbevel. Voor gewapende hulp aan Finland staan vrij steVke Duitsche troepencontingenten ter be schikking, naar de militaire correspondent van het D.N.B., Martin Hallensleben aangaande het bezoek van Von Ribbentrop aan Helsinki mee deelt. Hij schrijft Uit verschillende aanwijzin gen blijkt, dat de opperste Duitsche legerlei ding reeds vrij sterke contingenten voor het Finsche oorlogstooneel heeft losgemaakt, waar van de gevechtskracht zich waarschijnlijk reeds spoedig in Karelië zal doen gevoelen. Het opperbevel zal natuurlijk in Finsche han den blijven. Het mag symptomatisch be schouwd worden, dat de Duitschers, ofschoon zij op het oogenblik zelf van alle kanten door de Geallieerden worden Sangevallen, er niet aan denken, om de een of andere momenteele overweging, een wapenbroeder in den steek te laten, die zijn militaire kracht totdusver op zeer voorbeeldige wijze heeft aangewend voor de handhaving van zijn voor geheel Europa waardevol bestaan als volk en staat. Volgens het communiqué zal de militaire samenwerking met Finland zoo geïntensiveerd worden, dat Duitsche troepen aan de zijde hunner Finsche kameraden tegen de opdrin gende bolsjewisten zullen strijden. Weer bommen op Boekarest. Anglo-Amerikaansche bommenwerpers heb ben gisterochtend opnieuw de Roemeensche hoofdstad in verscheidene golven aangevaljen en brisant- en brandbommen geworpen op woonwijken der stad en op eenige dorpen. De Amerikaansche vliegers wierpen bovendien bommen op een buiten Boekarest gelegen bosch. Daardoor vielen er talrijke slachtoffers onder vrouwen en kinderen, die daar hun toevlucht zochten. Duitsche, Roemeensche en Bulgaarsche jagers vielen aan. Volgens nog onvolledige berichten zijn 10 Amerikaansche bommenwerpers en 2 jagers neergeschoten. Vijf Britsche jagers hebben*Maandagmiddag op het vliegveld van Agram twee juist daar gelande Roode-Kruisvliegtuigen, die duidelijk het Roodekruis-teeken droegen, aangevallen en in brand geschoten. Stalin zou De Gaulle uitnoodigen. Volgens een bericht in de Spaansche bladen heeft De Gaulle den Sovjet-ambassadeur in Algiers, Bogomolof, officieel rapport uitge bracht over zijn bezoek aan Londen. Bogo molof heeft De Gaulle een uitnoodiging over handigd van Stalin voor een bezoek aan Mos kou. „WENDE IX FRANKRIJK" Bij cle U. M. „Werkend Volk" te Amster dam is dezer dagen verschenen een werkje van Jan van Ek onder den titel „Wende in Frankrijk". Het is samengesteld uit tijd schriftartikelen van den schrijver en ver lucht met een vijftigtal foto's. Het behandelt de gesch-iedenis van Frankrijk in de jongste anderhalve eeuw; de schrijver zet uiteen I welke oorzaken hebben geleid- tot het verval van de grande nation. Het is niet gemakke lijk de eigenschappen van een kort geschied- kundig overziclrt en een politiek pamflet in- één werk te vere&nigen, maar de schrijver is daarin geslaagd. Hij roept ons de binnen- landvsche moeilijkheden en' de voornaamste der vele schandalen, zooals de Panama-af faire en het proces-Dreyfus voor den geest en toont aan, hoé joodsche machinaties, ge bruik makend van het „Libert Egalité Fra- ternité", den Franschen staat tot inwendige uitholling en het Fransche volk tot innerlijk verval hebben gebracht. Schr. eindigt met het opwerpen van de vraag of Frankrijk den ommekeer van het hedendaagsche Europa zal meemaken. Productieslag 1944. Elk geschikt stukje grond in het centrum van Rotterdam is thans voor de voedselvoorziening in ge bruik genomen. Een korenveld in het hartje der stad. (C.N.F.-van Rhijn Pax c) Prijsvaststelling van luxe-voorwerpen. Na de actie tegen die winkeliers in luxe artikelen, die een veel te hoogen prijs voor hun waren bedongen, heeft de Prijsbeheer- sching aan de fabrikanten dier artikelen de verplichting opgelegd, monsters hunner pro ducten op te zenden aan den dienst van den Gemachtigde voor de Prijzen te Deventer voor het bepalen van den juisten prijs. Een stroom van artikelen is daar nu binnengeko men. Iedere fabrikant krijgt voor zijn arti kelen een codeteeken, terwijl ieder artikel wordt geprijsd. Bij iedere vaststelling wordt rekening gehouden met den kostprijs van het goede artikel. Is de afwerking minder goed dan wordt de prijs lager gesteld en omge keerd. Ook de gebruikswaarde speelt een be langrijke rol bij de beoordeeling. Zoo kan het voorkomen, dat een artikel in verband met de geringe gebruikswaarde geen prijs krijgt toegewezen, of een prijs die belangrijk onder den kostprijs ligt. De fabrikant heeft nu twee mogelijkheden: of wel den aanmaak stop te zetten, of wel de kwaliteit dusdanig te verbeteren, dat hem een ioonende prijs kan worden toegekend. Om den zakenmenschen gelegenheid te geven, hun prijzen aan te passen aan de hui dige, wettelijk toegestane prijzen, wordt in Deventer thans een tentoonstelling gehouden van alle artikelen, waarvoor een prijsvast stelling afgegeven wordt. Belanghebbenden doen verstandig, zoo spoedig mogelijk aan de hand van de daar geëxposeerde artikelen tot herprijzen over te gaan, daar kan worden aangenomen, dal ongecodeerde artikelen bin nenkort niet meer door grossiers en winke liers mogen worden verkocht. Tevens zijn alle andere individueele prijsvaststellingen, welke bij de controles den handel gegeven zijn, ver vallen. Heeft men goederen in voorraad, die geen of nog geen prijsvaststelling hebben gekre gen, dan moet men aan de hand van het ge- exposeerde materiaal bepalen, welke prijs mag worden aangehouden. Heeft men nu bijv. artikelen in voorraad, die afgekeurd zijn en dus geen prijsvaststelling hebben verkregen, dan vergelijke men het afgekeurde artikel met het goedkoopste goedgekeurde artikel van dezelfde soort. De prijs van het afge keurde artikel moet dan in verhouding ver laagd worden. Het verdient aanbeveling de prijzen van de goederen, die men -in voorraad heeft en die omgeprijsd moeten worden niet te hoog te stellen, daar bij de te houden controles hierop nauwlettend zal worden toegezien Men krijgt dan niet opnieuw de gelegenheid tot omprijzen. Is men in overtreding, dan volgt onherroepelijk proces-verbaal met de daaraan verbonden onaangename gevolgen. BIJEENKOMST VOOR FAMILIELEDEN VAN FRONTSTRIJDERS E.A. Op 4 Juli a.s. zal in de groote zaal van den Dierentuin in Den Haag een bijeenkomst worden gehouden voor familieleden van frontstrijders, N. S. K. K.-mannen, Oostland boeren en leden der N. S. V. O. De bijeen komst begint om half drie. SCHORSING PROF. SCHILDER VERLENGD. De schorsing van prof. dr. K. Schilder, hoogleeraar aan de Theologische Hoogeschool te Kampen, is door de Generale Synode der Gereformeerde Kerk met een maand, dus tot 23 Juli a.s., verlengd. Strenge controle op allen waren, uitvoer naar Duitschland. Met ingang: van 1 Juli. De vervaardiging en verzending van arti kelen en andere goederen buiten de grenzen, die getrokken zijn door Tie overheidsmaatre gelen voor het bedrijfsleven, zijn verboden. Ter controleering van dit verbod zal van 1 Juli af alle warenuitvoer naar Duitschland aan een strenge en rigoureuze controle wor den onderworpen. Wie goederen van welken aard ook per spoor, per expediteurs met vrachtauto's of met schepen naar Duitschland wil verzenden, moet tevoren het bewijs van een speciale ver gunning hebben verkregen. Zonder dit bewijs moeten de spoorwegen, de expediteurs of de verschepers liet aannemen van de zending weigeren. Wat ter verkrijging van een dergelijk bewijs moet worden overgelegd en waar men de be- noodigde formulieren kan bekomen publiceer den wij in onze nummers var» 24 en 26 Juni. De arbeidsdienst voor meisjes. Sociale positie der leidsters aanzienlijk verbeterd. Zooals bekend, bestaat het grootste ge deelte van de meisjes, d-ie in den arbeids dienst voor meisjes haar plicht tegenover land en volk verrichten, uit vrijwilligers. De verplichting bestaat tot dusverre nog slechts voor enkele categorieën. Dientengevolge klein begonnen, heeft de arbeidsdienst voor meisjes (A. D. M.) zich echter gaandeweg ontwikkeld tot een instituut, dat een groote aantrekkingskracht op onze vrouwelijke jeugd blijkt uit te oefenen en tegelijkertijd stijgt dan ook het aantal kampen. Het spreekt van zelf, da.t tegelijk met den groei van den A. D. M. ook het beroep van leidster in deze organisatie aan belangrijkheid heeft gewonnen. Ook van offïeieele zijde is men tot deze erkenning gekomen en aangezien de tot nu toe geldende voorloopige bezoldiging van de leidster in den A. D. AL al zeer be scheiden was, heeft de Secretaris-generaal van het Departement van Algemeene Zaken dezer dagen een besluit uitgevaardigd, waar bij de voorloopig vastgestelde bezoldiging van 22 Juni 11)42 is herzien. De thans vast gestelde bezoldiging houdt 'n aanmerkelijke verbetéring in van de salarieering der leid sters, wier rangen tegelijkertijd met enkele nieuwe zijn aangevuld. Het lager kader bij den A. D. AI. wordt thans gevormd door staf- kernleidster en adspiran.t-hopvrouw, het mid-d en-ka der door de onderh op vrouw en hopvrouw, het hoöger-kader door de arbeids leidster, hoofd-arbeidsleidster en stafleidster en het o-pper-kader door de hoofdleidster. Nieuw zijn de rangen van stafkern 1-eidster onderhopvrouw en hoofdarbeidsleidster. In de bezoldiging zijn tweejaarlijksche salaris- verhoogingen opgenomen, tot een maximum van tien jaar. Tevens is een regeling getrof fen voor het toekennen van vergoedingen voor huisvesting, voeding en kleeding en het verleenen van geneeskundige hulp. KORT NIEUWS. Te Rotterdam is de 10-jarige A. de Bruin het slachtoffer geworden van eigen onvoorzichtigheid. Hij was op de Rijnhaven aan het spelen bij eenige in beweging zijnde goederenwagons. Hierbij geraakte hij met het hoofd bekneld tusschen de buffers van twee wagons. De knaap werd in hoogst ern- stigen toestand naar een ziekenhuis vervoerd, waar hij is overleden. Het carillon van de Stevenskerk te Nij megen, waarvan de toren ten offer viel aan het bombardement, is niet zoo ernstig be schadigd, dat het klokkenspel verloren is. De klokken heeft men vrijwel ongeschonden uit de ruines van den toren kunnen hailen. Te Bergen op Zoom is de vijfjarige jongen Van Loon met zijn fietsje tegen een met paard bespannen boerenwagen gereden, waar door het kind viel. Hij kreeg een trap van het paard en liep een schedelbasisfractuur op. De jongen is later overleden. De Alkmaarsche rechtbank behandelde een zaak tegen den Amsterdamschen bloe- menkoopman P. W. E., die op 29 Januari van dit jaar, tezamen met S. T. en Th. K. uit het pakhuis van den wijnhandelaar Schermer te Hoorn ruim 200 flesschen jenever zou hebben gestolen. Na .een vrij sensationeel getuigen verhoor, waarbij de getuige K. Reitsma, ver tegenwoordiger te Amsterdam, wegens ver denking van meineed in arrest werd gesteld, vorderde de officier van justitie achttien maanden gevangenisstraf. Eten aantal Spaansche politieke gevan genen. die voor eenigen tijd voorwaardelijk in vrijheid werden gesteld, is te Madrjd op nieuw naar de gevangenis verwezen, op grond van de beschuldiging opnieuw -illegale actie te hebben gevoerd. RADIO-PROGRAMMA VRIJDAG 30 JUNI 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Zonnige klanken. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7,15 Zonnige klanken. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progr.o-ver. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Morgenwerk, gulden werk. (Van 8.458.50 Voor de -huisvrouw). 9.00 Septet Jonny^ Ombach en soliste. 9.30 Joh. Jong, orgel. 9.45 Go'dsd. uitz. 10.15 Johan Jong. orgel. 10.35 Trio André de Raaff. 11.00 Voor de kleuters. 11.30 Hobo en piano. 12.00 Almanak. 12.15 Ork. Gerard van Krevelen. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en volk brengt.... 13.-05 Hongaarsch Ork. Bandi Balogh. 13.45 Voor de vrouw. 15.00 Godsd. uitz. 15.30 Tthelma van Breemen, piano. 16.00 Act. reportage event, gram. muz, 16.15 Ork. Gerard van Krevelen. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 „Mirschitzka", operette van Loubé. 18.00 Op den uitkijk. 18.10 Omroep-Symphonie- Ork. 18.45 Wat doet de directie van den land bouw? 18.55 Spiegel van den dag. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 De filmband rolt. 19.45 De werkzaamheden van het gezantschap der Ver. Sovjetrep. in LitJhauen. 20.00 Van 't een op 't ander. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. Van 22.15 af alleen voor de - Radio-Centrales. 22.15 Gram.muz. 22.30 Commentaar. 23.1524.00 Instru mentenparade. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Dansork. Dick Willebrandts. 17.30 Solda- tenfunk „Nord-West". 18.30 Wiener Bohème-ork. en het Meistersextet. 19.00 BNO Nieuws en act. besoh. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 Fragmenten uit Duitsche opera's. 20.15 Duitsche taalcursus. 20.40 Mededeelingen van het NAF. 20.45 Symphonisch concert. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. 22.15 Zie progr. H'sum I. 22.30 De stem van het Rijk.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2