Haarlemsche Courant Toenemende hevigheid van den strijd ten Z.W. van Caen. Aanzienlijke hergroepeeringen aan Geallieerde zijde. De „V 1veertien dagen lang op Londen. Brisant- en brandwerking. GOED VOORGAAN DOET GOED VOLGEN! 289e Jaargang No. 151 Bureaux: Groote Houtstraat S3 Tél. Advertenties 10724, Redactie 10600. Postgiro 134958 Haarlemsche Ct., Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 21. Telel 12230 tJmuiden: Rembrandtlaan 55, IJmuiden-O. Hoofdredacteur: F. C. Derks. Nieuwsblad voor Noord-Holland Vrijdag 30 Juni 1944 Verschijnt dagelijks, behalve o>p Zon-* en Feestdagen. Ui tg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem AJbonnementen: p. week 26 ct, per mnd. 1,15, per kwartaal 3,42, fr. per post 3,73. Losse nummers 6 cent. K 1297 Duitsche steunpunten en nesten van weerstand in het gebied van Cherbourg handhaven zich. Aanvallen ten N. van St.-Lo, tén deele met het blanke wapen, afgeslagen. Bommen op Saarbrücken. Interinf. meldt, dat de verbitterde tank slag, die nu al drie dagen ten Zuidwesten van Caen aan het riviertje de Odon woedt, Donderdag is voortgezet met toegenomen felheid. Onder gebruikmaking van uiterst zware on dersteuning der artillerie en onafgebroken op treden van talrijke formaties slagvliegers ge lukte het den Britten de puinhoopen van het dorp Baron te bezetten, vanwaar uit zij met een deel hunner strijdkrachten naar het Zui den, met andere formaties naar het Noord oosten terrein trachtten te winnen. De aanvallen werden echter door plaatselij ke Duitsche reserves opgevangen en doeltref fend afgegrendeld. De Britten moesten weder om een zeer hoogen prijs betalen voor een kleine en volkomen onbelangrijke terrein winst. In het gebied van Cherbourg is de toestand niet veranderd. De Duitsche steunpunten in het gebied van Cherbourg handhaven zich, evenals de nesten vah weerstand, de steun- puntgroepen en de kustbatterijen ten Oosjten en Westen van de stad. Het Amerikaansche opperbevel voert op het oogenblik op het Normandische schiereiland aanzienlijke her groepeeringen uit. Ten Noorden van St. Lo hebben de Ameri kanen met sterke infanteriestrijdkrachten, die intensief gesteund werden door artillerie en slagvliegers, in den loop van Donderdag ochtend tweemaal een aanval ondernomen op de Duitsche verdedigingsinstallaties. Na een verbitterde worsteling van verscheidene uren, waarbij het op eenige plaatsen ook tot ge vechten met de blanke wapens kwam, werden zij met zeer zware verliezen aan dooden en gewonden op hun uitgangsstellingen terugge worpen. Zware Duitsche batterijen vèrdragend ge schut aan het Nauw van Calais hebben Don derdagmiddag een ten Zuiden van Dover in Westelijke -richting varend convooi onder vuur genomen. Het convooi, dat achter een zwaren kunstmatigen nevelmuur voer, werd ruim een uur lang door de batterijen bestookt. Reeds na het tweede salvo zag men boven den nevelwand zware rookontwikkeling. Na de beschieting werden opnieuw hooge zwarte rookwolken gezien, die boven den nevel op rezen, afkomstig van treffers, die op het con vooi waren geplaatst. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: In Nörmandië heeft de vijand zijn sterke aanvallen tot bijna 25 K.M. breedte uitgebreid. Bijzonder verbitterd waren de gevechten in het gebied ten Zuid-Westen van Caen, waar de vijand in het onoverzichtelijke terrein vol struikgewas een smalle penetratie kon berei ken. De in de avonduren ondernomen tegen aanval van Duitsche gepantserde gevechts groepen, drong de vijandelijke aanvalsspitsen op een uiterst nauw terrein samen. De vijand leed uiterst zware verliezen aan menschen en materiaal. Alleen één pantserafdeeling ver nietigde daarbij 53 vijandelijke tanks. In dezen sector hebben zich bij de gevechten der laat ste dagen de 12de SS. pantserdivisie (Hitler- jugend) onder beyel van Standartenführer en kolonel der Waffen SS Meyer, in het bijzonder de gevechtsgroepen van den SS.-» Sturmbann- führer Olb Otter, bijzonder onderscheiden. Ten Oosten van de Orne zijn herhaalde door sterke artillerie ondersteunde aanvallen van den vijand bloedig ineengestort. In het gebied van Cherbourg blijven zich verscheidene van onze steunpunten tegen de vijandelijke over macht handhaven. De haven is verwoest, de ingang nog altijd versperd. Een aanval van vijandelijke torpedojagers op de Kanaaleilanden werd door Duitsche be veiligingsstrijdkrachten afgeslagen. Een van onze patrouillebooten maakte daarbij het be dienend personeel van het geschut van een torpedojager onschadelijk en plaatste van vlak nabij talrijke artillerievóltreffers op het vaar tuig. De vijandelijke torpedojager geraakte in brand en werd na een zware ontploffing in zinkenden toestand achtergelaten. Twee eigen vaartuigen gingen tijdens het harde zeegevecht verloren. Boven het landingshoofd en de bezette Wes telijke gebieden werden 41 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. Londen ligt nu sinds twee weken onder het onophoudelijke vuur van de V. 1. In Italië ontstonden Woensdag bijzonder ver bitterde gevechten in het gebied ten Zuiden en Zuidwesten van Siena, waar de vijand ge ringe vorderingen kon maken. Vlak ten Wes ten van het Trasimeensche meer behaalden onze divisies wederom een volledig afweer- succes. Herhaalde, met geconcentreerde infan terie- en pantserstrijdkrachten ondernomen doorbraakpogingen werden hier in de gevech ten op korten afstand uiteengeslagen, waarbij een aantal vijandelijke tanks werd stuk ge schoten. Een plaatselijke penetratie werd af gegrendeld. Bij de zware afweergevechten in dezen sector hebben zich de eerste valscherm jagersdivisie onder luit.-gen. Heidrich en de 334ste divisie infanterie onder gen.-majoor Böhlke door bijzondere dapperheid en stand vastigheid onderscheiden. In den centralen sector van het Oostelijk front hebben de bolsjewieken in het verloop van den verbitterden afweerslag op eenige plaatsen verder terrein gewonnen. De garni zoenen van Bobroeisk en Mogilef boden den met overmachtige strijdkrachten aanstormen den vijand feilen tegenstand. Oostelijk van den midden- en bovenloop van de Berezina, als mede ten Zuiden van Polozk duren de zware gevechten met de opdringende bolsjewieken voort. Ten Zuid-Oosten van Polozk zijn nieu we vijandelijke aanvallen met verliezen voor de bolsjewieken mislukt. Bij de gevechten ten Zuid-Oosten van Pleskau heeft zich de Oost- Pruisische 121ste divisie infanterie onder bevel van kolonel Löhr voortreffelijk geweerd. For maties slagvliegers mengden zich doeltreffend in de gevechten te land en brachten den vijand zware verliezen toe aan menschen en mate riaal. Een formatie lichte Duitsche en Finsche zeestrijdkrachten beschoot in de Finsceh Golf Sovjet-Russische batterijstellingen op het eiland Narwi en bracht een vijandelijk be- wakingsvaartüig tot zinken. Een formatie Amerikaansche bommenwer pers deed Woensdag een aanval op het stads gebied van Boekarest. Duitsche en Roemeen- sche jagers haalden 12 vijandelijke vliegtuigen, waaronder tien viermotorige bommenwerpers neer. Formaties Amerikaansche bommenwerpers ondernamen Woensdagochtend een terreuraan- val op de stad Saarbfüc'ken. Des nachts wier- Pen enkele Britsche vliegtuigen bommen op het Rijnlandsch-Westfaalsche gebied en op het gebied van Saarbrücken. Grenzen der kustvisscherij. Het bureau van den Weermacht bevelheb ber in Nederland «deelt mede: Op grond der verordening van den Rijks commissaris 100/41 worden de grenzen der kustvisscherij van IJmuiden en Schevejiin- gen als volgt vastgesteld.: 1. Binnenste grens twee zeemijlen, buiten ste grens vijf zeemijlen van de kust af (laag- waterlijn) 2. Noordelijke en Zuidelijke grenzen als totdusver; IJmuiden van dwars voor Petten tot dwars voor Wijk a. Zee; Soheveningen van dwars voor Zandvoort tot dwars voor Kijkduin. Eenige bijzonderheden over het wapen. In verband met het feit, dat de vliegende Duitsche ontploffende projectielen thans reeds veertien dagen ononderbroken Zuid-Enge- land en het gebied van Londen onder storings- vuur leggen, geeft de militaire correspondent van het D.N.B., Martin Hallensleben, eenige nadere bijzonderheden. Men kan de „V 1" vergelijken roet een ra diografisch bestuurd klein vliegtuig zonder bemanning. Een ^speciale raketaandrijving geeft het toestel groote shelheid. De grootte van de aandrijving richt zich naar den afstand dien het toestel bestrijken moet. Het bereik van het wapen strekt veel verder dan het tegenwoordige doelgebied. De uitwerking van een enkele „V 1" is enorm. De mogelijkheid bestaat binnen den mantel ontplofbare of brandveroorzakende stoffen te gebruiken. Er zijn er ook wier in houd een combinatie van ontplofbare 'of brandveroorzakende stoffen is. Er is geen en kele bevestiging, dat de bomvrije arsenalen van he.t wapen zich aan de kust van Kanaal of zelfs op Franschen bodem bevinden*. De snelste Britsche jachtvliegtuigen kunnen niet concurreeren tegen de snelheid van de „V 1". De vlieghoogte schijnt naar welgevallen te kunnen worden ingesteld. Deze richt zich waarschijnlijk naar het gewenschte effect, n.l. of de machine stijl moet neerkomen of dat het doel een horizontaal naderen noodzakelijk maakt. Er zijn blijkbaar drie manieren, waarop de ontploffende projectielen naar hun doelen worden geslingerd, n.l. de afzonderlijke start, de seriestart, oftewel de „Feuerschlage" en ten slotte de massale start met onregelmatige tus- schenpoozen. Atmosferische omstandigheden spelen geen rol, terwijl de afweermogelijk- heid van den vijand bemoeilijkt wordt door bewolking, nevel en regen. Een deskundige verklaarde, dat men tot- nutoe slechts de eerste versnelling heeft in geschakeld. Spoedig zal volle kracht bevolen worden. Het storingsvuur van totdusver kan inderdaad slechts beschouwd worden als het begin van de vergelding. Bovendien staan nog andere wapens gereed, die wat de vijand tot op heden met de „V 1" heeft beleefd, nog ver re overtreffen. Bovendien verluidt nog. dat van de ervaringen, die het commando der „V 1" met het toestel opdoed, voortdurend ge bruik wordt gemaakt tot verbetering van de geheele apparatuur van dit eerste vergeldings- wapen. Volgens de huidige Engelsche bepalingen moeten, zoodra luchtalarm wordt gemaakt, alle brandwachts zich op hun posten bevin den. Daar echter tegenwoordig dit alarm vele uren aanhoudt, wil de minister van binnen- landsche zaken er thans 'voor zorgen, dat een deel der brandwachts rusten kan, terwijl de anderen de wacht houden. In 't verleden Ligt het heden, In het nu wat worden zal s Bilderdijk. Ook thans weer strijden Nederlan ders voor Europa's vrijheid ter zee, in trouwe verbondenheid met hun Duitsche kameraden. O/H P. c. Jacob van Heemskerk 1-3-1567/25-4-1607. Tocht naar Noordelijke Poolzee 1595. Overwintering op Nova Zembla 1596 Bevelhebber Ned. vloot in slag bij Gibraltar 25 April 1607. waar hij den heldendood stierf. Monument in Oude Kerk te Amsterdam. O/H P. c. Zet ook gij U derhalve in voor de toekomst van Uw Volk en meldt U als vrijwilliger bij de Kriegsmarine. Aanmelding- staat open voor iederen Nederlander van 1745 jaar en kan ge schieden bij de Marineannahmesteile West Zweigstelle Niederlande te Utrecht, alle Hafen- en Ortskommandanturen en bij de Nebenstellen der Waf fen SS. alwaar alle gewenschte inlichtingen worden verstrekt. ARM ENGELAND D. De glorie van den Victóriaanschen tijd, de grootste bloeiperiode van het Brit sche empire, straalt tot in onze dagen. Engeland het is de les, die wij allemaal op de schoolbanken geleerd hebben is de vormgeworden almacht, de kracht, waar voor geheel de wereld» buigt en tegenover het vermogen, dat het Britsche wereldrijk op ieder gebied kan ontwikkelen vermogen andere staten zoo goed als niets. Het zal nog wel even .duren, voordat het inzicht, dat het met deze machtspositie naar menschelijke berekening afgelobpen is, ge meengoed is geworden. Want wie zelf nog vreemd staat, tegenover den nieuwen tijd kan moeilijk vaststellen, dat een ander in begrip daarvan te kort schiet. Men ziet de niet te loochenen feiten, men ziet, hee in Teheran Roosevelt en Stalin elkander al lang gevonden hebben, voordat het hun behaagt, er Churchill bij te roepen, men ziet hoé de beide „gigantenstaten" Rus land en Amerika het Britsche imperium plunderen dat de flarden er bij hangen, men ziet, dat de Britsche weermacht ge plaatst wordt onder een Amerikaanschen generalissimus en men ziet nog veel meer. dit alles is niet in staat, het complex in <ie arme hoofden, dat Engeland nog maar altijd plaatst aan 't hoofd der wereldheerschappij te herkennen als een waan. Niettemin is de machtsverplaatsing, waar bij Engeland het kind van de rekening wordt, een onloochenbaar feit en het beste bewijs daarvoor is de armoede, waarmede Engeland worstelt en die zich eerst recht gelden doet wanneer deze oorlog ten einde zal zijn. Want Engeland is arm. Arm in stoffelij- ken zin én arm in ideëele beteekenis en hiervan gaven 'dezer dagen twee berichten een treffend bewijs. Volgens berichten uit Bern maakt men zich in Britsche economische en financieele kringen ernstige zorgen over Engelands verplichtingen aan zijn oorlogsleveranciers. Reeds een jaar geleden werd uitgerekend, dat Engeland de totale opbrengst van twee volle voor-oorlogsche exportjaren noodig zou hebben om aan de vorderingen van zijn dominions te voldoen. Ten opzichte van Amerika wordt de oorlogsschuld geraamid op ongeveer 200 milliard pond sterling. De Engelsche totale oorlogsschuld is reeds tweemaal zoo hoog als bij het begin van den vorigen wereldoorlog. Welk een hopeloos figuur Engeland als debiteurenstaat maakt blijkt uit het boven staande. Als we ons slechts bepalen tot de hierboven 'genoemde schuld aan Amerika zien we, dat het Engelsche volk dat een 40 millioen zielen telt, per hoofd dus een schuldenlast van 5000 pond sterling draagt, dat is, naar vooroorlogsche koers ƒ45.000, Buiten de schuld aan de dominions en bui ten de normale staatsschuld. Ter vergelijking hiermede zij medege deeld, dat onze Nederlandsche staatsschuld in 1936 3,5 milliard bedroeg, hetgeen per hoofd dus een schuldenlast van ƒ350,be- teekende. De verhouding spreekt voor zich zelf. En toch zal Engeland zijn schulden moe ten voldoen, vooreerst aan Amerika, die nu eenmaal geen erg zachtzinnig crediteur is en 'die straks zal redeneeren: Als gij, Enge land. niet kunt betalenja, dan moet ge betalen! Als het niet kan in klinkende munt dan door verpanding van Uw koloniale in komsten, door het afstaan van Uwe mark ten aan de Amerikaansche industrieen de dominions zullen daar het hunne aan toevoegen en zich minder dan ooit gebonden voelen aan het moederland. Intusschen dreigt in Engeland een ander, nog veel gevaarlijkertekort en wel een tekort aan bevolking. „Engeland vergrijst!" zoo jammerde kort geleden de Daily Mail en wees er_ op, dat Engeland nog maar 2 3/4 millioen jeugdige personen bezit tusschen de 14 en 18 jaar. In 1937 was dit nog 3 1/4 millioen. En het was minister Morrison die, naar ik meen in het Lagerhuis, er met grooten ernst op wees, dat het geboortecijfer in Engeland een be- denkelijken achteruitgang vertoont, zoodat het zuigelingenaantal in Engeland momen teel gelijk staat met dat van 1878. Statistici hebben dan ook uitgerekend, zoo deelde de minister mede, dat, zoo geen verbetering intreedt, Engeland op het einde yan deze eeuw niet meer dan 24 millioen inwoners Zeil tellen. Grooter dan de materieele nood nu is deze dreiging. Want een volk, dat weigert, zich zelf te handhaven is onverbiddelijk ten on dergang gedoemd, omdat het de lafheid en de karakterloosheid openbaart, die het kleine, oogenblikkelijke voordeel den voor rang verleent boven de grootheid van de toekomst. Een volk. welks innerlijke zeker heid aldus aan het wankelen gaat, ziet zijn grootste kracht, te weten het geloof in zijn roeping verloren gaan. Dat dit symptoom van zedelijke armoede en er zouden er vrij wat meer op te som men zijn verantwoordelijke lieden ver ontrust, is geen wonder. Het trotsche Albion bewijst er immers mede, aari zichzelf te twijfelen en welke uitwerking dit moet heb ben op zijn wereldomvattende politiek ligt voor de hand en 'doet ware schrikbeelden rijzen voor Engelands naaste toekomst. Engeland is arm. Doodarm, in stoffelijke beteekenis en in zedelijken zin. En daar de arme naar liberalistische opvatting in alles ondergeschikt is aan den rijke en den machtige, moet er toch iets waar ziin in de veelgesmade bewering, dat het Britsche emipre of wat daarvan nog over is een in eenstorting beleeft ten profijte zijner bond- genooten en de voornaamste verliezer zal zijn in de botsing dezer tijden.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1