Mannen - v en ook Vrouwen KOOPMANS' PANNEKOEKMEEL In een kalkfabriek te Dordrecht is een persketel ontploft en met enorme kracht van zijn plaats gerukt. Het gevaarte, dat 20 meter lang en 2 meter hoog is, schoot dwars door een fabrieksmuur, door huizen aan het Viermolenhof, vervolgens door huizen aan de Lijnbaan, schoof over de straat, verwoestte aan den overkant nog een huis, waarna het tot stilstand kwam. De vernielde huizen aan de Lijnbaan, Op den voorgrond links een gedeelte van den ketel. (C.N.F.-Hof Pax c) KORT NIEUWS. - De negerpers in de V. S. heeft besloten een eigen nieuwsbureau op te richten, ten einde zich van de blanke pers onaf hankelijk te ma ken. Naar schat ting hebben de negerkranten sa men een wekelijk- sche oplage van 2,5 millioen exem plaren. De staten van het Midden- Oosten der Ver. Staten zijn door een buitengewoon zwaren wervel storm geteisterd; vooral West- Pennsylvanië en Noordwest-Virgi- nia. Er zijn 126 personen om het leven gekomen en rneer dan 600 per sonen grootendeels zwaar gewond. Assurantie-tusschenpersonen. Reeds eenige malen is in de pers de aan dacht van de bovenstaande categorie personen gevestigd op de aanmelding bi] de Bedrijfs groep „makelaars in assurantiën, assurantie bezorgers en assurantie-agenten:', die inge volge het le saneeringsbesluit van den Secre taris-generaal voor bijzondere economische zaken vereischt was, om in de toekomst bij verzekeringsposten te mogen bemiddelen en daarvoor provisie te ontvangen. Daarbij is er op gewezen, dat zij die de laatste toegestane aanmeldingstermijn tot 1 Mei j.l. ver zuimden, van 1 Juli af (op welken datum het aangehaalde besluit in volle werking zou tre den) door eigen schuld uitgeschakeld zouden zijn. Genoemde Secretaris-generaal heeft thans eene beschikking uitgevaardigd, waarbij nog eenige ontheffingen van het verbod voor be middeling en provisie-ontvangen verleend worden, met het doel, bij de invoering van het besluit in den gepegelden gang van zaken zoo weinig mogelijk storing te brengen. De voornaamste zijn a. een ontheffing voor de navolgende ver zekeringsbranches: levens-, paarden-, rundvee- kleinvee-, pluimvee-, oogst-, hagel-, bosch- brand-, pachtwet-risico, glas-, ziektekosten en ziekenhuiskosten-verzekering, alsmede de stormverzekering, waarbij geen andere gebou wen dan tuinbouwwarenhuizen gedekt zijn en de transportverzekeringsovereenlfoiT^ten, af gesloten op de gewijzigde voorwaarden van verzekering, vastgesteld door het Nederland- sche Binnenvaartbureau en de Nederlandsche Organisatie voor het Beroepsgoederenvervoer langs den weg op 9 April 1942, die tot stand komen hetzij door het plakken van zegels op het vervoerdocument, hetzij, indien de ruimte voor het plakken van deze zegels op het ver voerdocument niet voldoende is, door het bezigen van een z.g. polis-nota. Dit beteekent dus, dat het een ieder voor alsnog vrij zal staan zich daarmede bezig te houden. Voor levensverzekeringen is evenwel eene afzonderlijke regeling in bewerking, zoo dat na eenigen tijd een bekendmaking te ver wachten is, wie tot deze branche toegelaten zullen worden b. Voor de boven niet genoemde verzeke ringsbranches mag iedereen tot 1 Januari 1945 nog provisie'ontvangen over bestaande posten, mits daarover reeds eenmaal provisie betaal baar is geweeSt in den tijd toen dit nog ge oorloofd was. Voor het overhaast overdragen van porte feuilles bestaat voor niet-aangemelden dus geen aanleiding. Eventueele vragen over het bovenstaande kunnen gericht worden aan het secretariaat van de bedrijfsgroep „makelaars in assuran tiën, assurantiebezorgers en assurantie-agen ten", v. d. Veldestraat 12, Amsterdam, tele foon 26147. PRIJSREGELING IN DEN METAAL- WARENHANDEL. Door voorschriften van den Gemachtigde voor de Prijzen, gepubliceerd in de Neder landsche Staatscourant van 30 Juni 1944, is een prijsregeling in den metaalwarenhan del tot stand gekomen, die op Maandag 31 Juli a.s. in werking treedt. De artikelen, waarvan in deze voorschrif ten sprake is, zijn te rekenen onder grove ijzerwaren, gereedschappen, landbouwge reedschappen, bouwartikelen, behangers- en ïfteubelmakersfournituren en kleine «ijzer waren. die de veertig zijn gepasseerd en lijden aan Rheumatische pijnen, moeten voorkomen dat ze de dupe worden van hun leeftijd. Met de jaren verslappen de bloedzuiverende organen, verzwakt ook de spijsvertering. Dan gaan zich onzuiverheden vormen in het bloed en die hoopen zich op. Zulke menschen moeten Kruschen nemen. Kruschen wordt over de heele wereld erkend als hef middel tegen rheumatische pijnen en als voorbe hoedmiddel tegen ontijdige ouderdoms- kwaaltjes. Bij Apothekers en Drogisten 1.47, 0.76, 0.41, uitsluitend in de bekende gele verpakking. N.V. Rowntree, Amsterdam. KORT NIEUWS Ten nadeele van een garagehouder te Amsterdam is aldaar een auto, een crème kleurige Pontiac, G. 73137 gestolen. Voorts is in de 3e Helmersstraat te Amsterdam een zwart gelakte D. K. W.-auto ontvreemd, num mer GZ 4396. Het hoofdkantoor van den Ned. Volks- dienst te Nijmegen, Gerard Noodtstraat 17, is telefonisch uitsluitend te bereiken op num mer 20545. De andere nummers zijn vervallen. Op den dag van zijn gouden bruiloft, Zaterdag 1 Juli, is de heer L. H. Montulet te St. Pieter, vijftig jaar. gids in de onderaard- sche gangen van den Sint Pietersberg. Hij is thans .80 jaar. Het gerechtshof te Amsterdam heeft drie rechercheurs uit Zaandam, die, na een tip te hebben ontvangen van een slooper, 250 K.G. cacao ten eigen bate in beslag hadden geno men, in hooger beroep veroordeeld. Het Hof legde Tj. H. een jaar en zes maanden op; D. van de D. een jaar en H. B. een jaar en zes maanden. De rechercheurs waren door de rechtbank te Haarlem tot resp. twee jaar, twee jaar en een jaar en drie maanden veroordeeld. De straf van den slooper J. D., acht maanden, werd bevestigd. REICHSSCHULE VALKENBURG. Houdt uw jongen niet thuis als er wat bijzonders in hem steekt! De Reichsschule te Valkenburg leidt hem op voor de rui mere- wereld, waarin hij als man zal leven. De gemeenschappelijke opvoeding heeft zeer bijzondere voordeelen, daarom is de Reichsschule een internaat. Maar de nau we band met'het gezin blijft bestaan. Ge verliest uw jongen niet, als hij naar .Val kenburg gaat en gij wint voor hem een prachtige toekomst! Inlichtingen geeft de Reichsschule te Valkenburg. VERDUISTERINGEN BIJ DE TECHNISCHE HOOGESCHOOL. Voor de Haagsche rechtbank heeft zich te verantwoorden gehad de bedrijfsingenieur van de Technische Hoogeschool, conservator aan het gebouw voor electrotechniek ir. W. W. L. B., wien ten laste is gelegd verduis tering en valschheid in geschrifte. Er ver dwenen in de laatste jaren uit het gebouw voor electrotechniek verschillende voorwer pen als motoren, transformatoren en andere instrumenten, terwijl ook groote hoeveelhe den kolen werden vermist. Het bleek, dat de bedrijfsingenieur erg vrijmoedig omging met zaken, die eigendom waren van de school. Zoo liet hij eenige keeren achtereen 30 a 40 ton steenkolen onder het personeel en bekenden verdeelen. Betalen behoefde men daarvoor niet, evenmin als verdachte de kolen, welke hij bij zichzelf liet bezor gen. aan de school betaalde. Allerlei instrumenten liet hij door bemid deling van een ander door de T. H. opnieuw koopen. Verdachte beschouwde, naar hij zeide, deze dingen als zijn particulier eigen dom en aangezien hij zelf niet leveren mocht, nam hij een derde in den arm. Verdachte, die 33 jaren in het gebouw werkzaam was, bekende alles. De Ófficier van Justitie zeide, dat verdachte ook buiten de T. H. onregelmatigheden pleegde en o.a. valsche declaraties indiende bij een evacua- tiebureau. Wat de kolen betreft, er zijn niet minder dan 140 ton verdwenen. Het gebrek aan controle over ir. B. is overigens ook funest gebleken. Spr. eischte een gevange nisstraf van anderhalf jaar met aftrek der preventieve hechtenis en toepassing der gratieclausule voor een half jaar. HAAR MAN VERGIFTIGD. Het gerechtshof te Arnhem heeft arrest ge wezen in de geruchtmakende moordzaak van Velddriel, in welk Betuwsch dorpje in den nazomer van 1941 een vrouw haar man heeft vergiftigd door hem vergiftigde pannekoeken mee te geven naar zijn werk. Het betrof den moord op den landarbeider Van Hezik, wiens dood gewenscht werd door zijn vrouw omdat zij gaarne wilde huwen met den over-buurman den landbouwer H. V. V. heeft altijd ontkend dat hij de vrouw heeft aangezet tot deze afgrijselijke daad. De Arnhemsche rechtbank, die de vrouw veroor deelde wegens moord tot 15 jaar gevangenis straf, sprak den man vrij. Het Hof heeft zoo wel de man als de vrouw leder veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf. V. is onmiddellijk ingesloten. Rede van Mussert le Rotterdam. Te Rotterdam heeft Mussert tot familieleden van frontstrijders, NSKK-mannen en Oostland boeren en leden van de N.S.V.O. gesproken over de vrouw ten opzichte van het militai risme, de maatschappij, het huwelijk en de beweging. Vooral de vrouw tijdens het marxisme was het, die, omdat haar oordeel meer gebaseerd was op het gevoel, na 1918 Nederland- wilde ontwapenen. Niemand van ons wenscht oorlog, maar het is een verschijnsel dat we niet in de hand hebben. Noodig is, dat de volken van Europa leeren, dat zij familie van elkander zijn en ophouden tegen elkaar te vechten. Had den aan de grenzen van Europa 50 millioen soldaten gestaan, zouden dan Engeland of Rusland of Amerika den oorlog verklaard hebben? Wanneer ons volk geen soldaten meer zou opleveren, zou niemand dit volk meer overeind kunnen zetten. Want de waarde van een volk ligt in zijn strijdbaarheid. Hadden onze weerbare mannen allen aan het front gestaan, dan zouden de anderen niet in Duitsch land behoeven te werken, maar hadden zij hier aan den arbeid kunnen blijven. Mussert sprak vervolgens over de opkomst van het vrouwenkiesrecht en de voor- en na- deelen daarvan. Volgens het nationaal-socialisme is de be langrijkste taak van de vrouw, voortbrengster en opvoedster van de kinderen te zijn, hoed ster van de goede zeden, van de volkswaarden en van de beschaving. De gezinnen vormen de cellen waaruit de geheele maatschappij is op gebouwd. Na den oorlog zullen er millioenen jonge 'mannen afwezig zijn, gevallen in den strijd. Het recht op de kinderen zal dan een moeilijk vraagstuk worden. Degenen onder de vrouwen die misschien moedeloos worden in den laatsten tijd wees Mussert op het voorbeeld van de Geallieerden, die in de eerste jaren van den oorlog, toen er geen hoop meer scheen te zijn, ook den moed niet lieten zakken. Zou ons geloof dan minder vast zijn Spr. besloot: Europa zal niet.vernietigd wor den. Na dezen donkeren tijd komt het nieuwe licht omhoog. DR. H. A. NABER OVERLEDEN In den ouderdom van 76 jaar is de be kende wis- en natuurkundige dr. H. A. Naber te Utrecht overleden. Br. Naber werd te Zwolle geboren als zoo-n van den later zoo bekenden hoogleeraar S. A. Naber. Hij studeerde aan de Amsterdamsche universiteit en promoveerde daar in 1901 in de wis- en natuurkunde. Daarna werd hij achtereenvolgens leeraar iri Zierikzee en Hoorn. In Hoorn, waar hij van 1905 tot 1932 woonde, gaf hij in 1923 een demonstratie in een eenmans-duikboot, die hij volgens de gegevens over de eerste duikboot, die door den Nederlander Cornells Drebbel in den SO-jarigen oorlog was uitgevonden, had ge bouwd. Hij deed dit om aan te toonen, dat de duikboot van Drebbel, die bemand was met 12 roeiers en een stuurman, werkelijk had kunnen varen. Het door dr. Naber ge construeerde duikbootje, dat thans in het museum te Hoorn berust kon inderdaad on der water varen. Hiermede was de opvatting van verschillende geleerden, dat de duikboot van Drebbel nooit op de Theems onder water kon hebben gevaren, op even origineele als afdoende wijze weerlegd. Talrijk zijn de werken, die dr. Naber heeft geschreven. Naber en van de schrijfster Johanna Naber was ook mede-oprichter van de Nederland sche Vereeniging voor Luchtvaart. GENERATOR-ANTHRACIET EN -TURF Van 1 tot en met 31 Juli '44 geeft elk dei- met de woorden „generator-anthraciet een en dertigste periode" gemerkte bonnen recht op het koopen van 1 hectoliter (max. 75 kg.) anthracietnootjes 4 of 5, gedurende hetzelfde tijdvak geeft elk der met de woorden „gene rator-turf een en dertigste periode" gemerk te bonnen recht op het koopen van 50 stuks baggerturf. PERSGAS Van 1 Juli tot en met 31 Augustus 1S44 geeft elk.der met „persgas" gemerkte bon nen recht op het koopen van het aantal "een heden persgas, dat overeenkomt met het on die bonnen aangegeven aantal. - KAARSEN De met „60 Verlichting'' en „70 Verlich ting" gemerkte bonnen der petroleumkaar- ten respectievelijk S 121 en S 221, geven van 1 Juli 1944 af tot nader te bepalen datum recht op het koopen van 1 rantsoen kaarsen (300 gram). LOSSE BONNEN VOOR MOTOR BRANDSTOF Bij, die in het bezit zijy van een geldige machtiging voor motorbrandstof, ontvingen tot dusven'e, tegen inlevering van deze machtigingen van de distributiediensten ver gunningen met coupons. Van 1 Juli 1944 af worden in plaats van deze vergunningen met coupons losse bonnen voor motorbrandstof in omloop gebracht, ter waarde van 1 en van 5 liter. Deze bonnen hebben een geldig heidsduur van één maand en dragen een periode-opdruk (Juli 1944 is 49e periode. Augustus 1944 is 50e periode enz.), benevens den letter A of B. De distributiediensten reiken van 1 Juli 1944 af aan rechthebbenden, wier namen op de machtiging zijn ingevuld, tegen inname van bovengenoemde machtigingen losse bon nen uit voor de helft van de op de ingelever de machtiging vermelde hoeveelheid A-bon nen en voor de andere helft B-bonnen. Voor de maand Juli 1944 zijn geldig de A- en B- bonnen van de 49ste periode. HONDEN- EN KATTENBROOD. Van 1 tot en met 31 Juli 1944 worden op bon no. 13 van de distributiekaart voor hon den dezelfde hoeveelheden hondenbrood be schikbaar gesteld als op den bon voor de af- geloopen periode. Op bon no. 13 van de dis tributiekaart voor kattenbrood (groep K) wordt voor dezelfde periode l'A Kg. katten brood beschikbaar gesteld. Na 31 Juli 1944 is bon no. 13 ongeldig. Verduisteren: van 22.00 tot 5.50 uur o°p e 10 v) V?oVAev*eC9\\*ett o**c ^HEEMSTEDE JONGETJE AANGEREDEN. Hedenmorgen om kwart voor negen is het 8- jarig jongetje E. S., dat op weg was naar school, op de Zandvoortschelaan aangereden door een vrachtauto, doordat het knaapje achter een be spannen voertuig vandaan kwam en den weg wilde oversteken. Het werd aan het hoofd en een der beenen gewond. Nadat een dokter de eerste hulp had verleend, is de jongen naar de oucter- lijke woning gebracht. BLIKSEMINSLAG. Door blikseminslag ontstond gisteravond een begin van brand op den zolder van een woning aan de Paulus Buyslaan. De bewoner wist zelf het vuur te blusschen. BLOEMENDAAL GEVONDEN VOORWERPEN. Gevonden en terug te bekomen bij: Reinal- da, Dr. Bakkerlaan 41, kindercape; Bakker, Jelgersmastraat 13, Haarlem, blauwe hand schoen; Walraven, Bloemendaalscheweg 249, zilverbon; Hoogendoorn, Oosterduinweg 256, portemonnaie met inh.; Kopper, Rollandslaan 57, Haarlem, spoorboekje en bonnenétui; Hol- werda, Midden Tuindorplaan 4, dameshand schoen; Van Gelderen, Pr. Hendriklaan no. 97, schakelarmband; Muster, Lindenlaan 37, hoofddoek; Zijl, Distellaan 3, kinderfietsje; Blaauwboer, Cremerlaan 71, Santpoort, bril met montuur; Gieles, N. Tuindorplaan no. 10, Haarlem, haarlint; Linnenkamp, sigarenmaga zijn, Verbindingsweg, bankbiljetten; Gordijn, Rijperweg 3, kleine foxterrier; Cerfontaine, Prins Hendriklaan 107, rood met blauw cein tuur; Smeets, Cearalaan 12, ceintuur; De Groot, Dr. Bakkerlaan 90, sleutel; Methorst, Duinlustweg 42, kinderportemonnaie met inh.; Postkantoor Aerdenhout, kindermutsje; Dei- nura, Klapheklaan 12, zilveren armband; Bakkenes, Lindenlaan 90, bril met gouden(?) montuur; Droog, N. Tuindorplaan 7, kinder- taschje met inh.; Van Zadelhof, Veenberg- plein 18, Haarlem, zakmes; v. d. Berg, Ver bindingsweg 18, zadeldek; IJzerman, Van. Stolberglaan 41, schoolétui met inh.; Willemse, Midden Tuindorplaan 14, Haarlem, alpino muts; Bloemveldlaan 3, kinderjasje; P. Tide- man, Lage Buin en Daalscheweg 27, een paar handschoenen; Politiebureau Overveen (inl. alleen op werkdagen van 1012 uur) sleutels, handschoenen, ceintuurs, pandeksel, mes, in legvel, doosje serum?, touw, armband. Post Aerdenhout: zadeldekje, schoolétui. RADIO-PROGRAMMA ZATERDAG 1 JULI 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Gram.muz. 7.00 BNÖ Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.15 Gram.muz. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progr. overz. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Ochtendcon cert. (Van 8.458.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Kamerorkest „Ars Nova et Antiqua". 9.45 Godsd. uitz. 10.00 Ork. Gerard Lebon. 10.45 Voor de jeugd. 11.00 Ork. Gerard van Krevelen en soliste 11.45 Joh. Jong, orgel. 12.00 Almanak. 12.15 MÜ- sette-ork. en solist. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Me- lodisten en solist. 13.25 De wekelijksche wande ling. 13.35 Melodisten en solist. 13.55 Wenken vooi volkstuinders. 14.0iTRotterdamsch Philharmoniscb Ork. 15.00 Septet Jonny Ombach en soliste. 15.30 Cabaret e. o. 16.15 Staforkest der Staatsordepoli- tie te A'dam. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 BNO Uit zending voor Nederlandsche zeelieden. 17.20 Aan sluiting met18.00 BNO Politiek weekoverzicht. 18.10 Wereldschlagers. 18.45 Hier WA. 18.55 Spie gel van den dag. 19.00 BNO Nieuws en act. besch 19.15 Gram muz. 19.30 De gouden kris van Solo. luisterspel. 20.00 Amusementsork.. soliste en orgel 20.45 Neerlands nieuwskroniek. 21.00 Junimaand hooimaand. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. Van 22.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 22.15 Vioolsoli. 22.30 Schijvenregen. 22.30—24.00 Dans muziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 14.00 Een luchtig weekeinde in het verschiet. 15.00 Voor de jeugd. 15.30 Orgelcomposities van Bach en Franck. 16.05 Strijkorkest. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 De Krekels en de Merels. 17.30 Sonatenconcert. 18.10 „Don Pasquale", opera van Donizetti. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 Voor.'de jeugd. 19.20 Kwintetten van Bach en Bruckner. 20.15 Boeken van inzicht. 20.30 Hon- gaarsch Ork. Bandi Balogh. 21.00 Klassiek orkest concert. 21.15 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. 22.15 Zie progr. H'sum I. 22.30 De stem van het Rijk. Op 3 verschillende bonnen kunt U thans verkrijgen, n.l.: op dé BL0EMB0NNEN HAVERM0UTB0NNEN GORTBONNEN Vraagt Uw kruidenier KOOPMANS' MEELFABRIEKEN n.v.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2