Haarlemsche Courant Engelschen verliezen in tankslag bij Tilly 300 pantserwagens. Duitsche stellingen in het N.W. van Cotentin gehandhaafd. De „V1" en eventueele interventie. Britsche bevolking zenuwachtig. 289e Jaargang No. 152 Bureaux: ttroole Houtstraat S3 TeL Advertenties 10724, Redactie 10600. Postgiro 134958 Haaiiemsche Ct„ Haarlem Bijkantoor. Soendaplein 21 Telef 12230 tJmuidenRembrandtlaan 55', IJmuldeti-O. Hoofdredacteur: F. C. Derics. Nieuwsblad voor Noord-Holland ZaterdUg 1 Juli 1944 Verschijnt dagèlijks, behalve op Zoo* en Feestdagen. Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate, -Haarlem Abonnementen: p. week 26 ct, per mnd. 1^5, per kwartaal 3,42, fr. per post 3,73. Losse nummers 6 cent. K 1297 Na vier dagen strijd. Zwaarste aderlating sinds begin der invasie. Doorbraak naar Caen opnieuw verijdeld. Niéuwe concentraties o.m. ten Noorden van St. Lo. De Duitsche tegenaanval in het gebied van den grooten pantserslag van Tilly maakte ook Vrijdag goede vorderingen, hoewel de Britten zich met gebruik van alle beschikbare wape nen vgrbeten weerden. Door aanvallen,uit het Zuidwesten verkleinden Duitsche pantsers het slechts enkele kilometers breede en diepe pe- netratiegebied Vrijdagochtend verder en wier pen zij de Britten naar den zuidrand van het dorp Baron terug. De pantserslag van Tilly is voor het Britsche leger de zwaarste aderlating se dert het begin van de invasie geworden, vooral daar sterke Britsche pantserforma ties, die herhaaldelijk poogden om den Duitschen tegenstoot te ontloopen en in Noordoostelijke richting naar Caen door te breken, door de Duitsche versperringsfor maties op bloedige wijze geteisterd werden. Daar de strijdende partijen vaak dicht op een stonden, kon de zware scheepsartillerie al evenmin in de gevechtshandelingen ingrijpen als de Geallieerde formaties bommenwerpers. Beide moesten zich veeleer tevreden stellen met storingsvuur en aanvallen op de achter- waartsche opmarsehgebieden der Dffttsche for maties, zoodat de Duitsche verliezen naar ver houding gering waren. Welke beteekenis het Geallieerde opper bevel aan den pantserslag van Tilly toekent en welke verwachtingen zij van dezen slag heeft blijkt uit het feit, dat hier op een ge bied van nauwelijks zeven a acht kilometer diepte en vijf tot zes kilometer breedte niet minder dan drie Britsche infanterie-divisies en drie pantserdivisies werden waargenomen. Uit deze opeenhooping van aanvalskrachten blijkt zeer duidelijk, dat Montgomery van den pantserslag in het gebied van Tilly de be slissende doorbraak door de Duitsche afweer- formaties verwacht. Tevens geeft deze buitengewone krachten concentratie, die nog versterkt wordt door artillerie, verscheidene slagschepen en het onafgebroken optreden van talrijke formaties vliegende artillerie, een verklaring van den buitengewonen Omvang van de Britsche ver liezen aan menschen en materiaal. Na drie dagen strijd waren reeds meer dan 200 pantserwagens verloren gegaan en de resultater» van den vierden aanvalsdag hebben dit aantal waarschijnlijk op onge veer 300 stukgeschoten en uitgebrande pantserwagens gebracht. In de overige sectoren van het landings- hoofd was het betrekkelijk rustig. De her groepeeringen der Amerikanen duiden echter op de vórming van nieuwe zwaartepunten der operaties. Ten Noorden van St. Lo b.v. valt de concentratie van vrije sterke strijdkrach ten waar te nemen. Ook in het gebied ten Zuiden van Carentan valt de opstelling van verscheidene groote Amerikaansche formaties te'bespeuren Deze formaties komen ten deele uit het gebied van Cherbourg, gedeeltelijk uit dat van den mond van de Vire. Aangenomen mag worden, dat zich thans practisch de gei- heele legergroep van Montgomery binnen het landingshoofd bevindt. Een ander gebied van druk vormt de smalle, zone a'an den Ooste lijken oever van den mond van de Orne. Naar dit punt heeft het Geallieerde opperbevel de laatste 24 uur verscheidene nieuwe for maties en talrijke zware wapens gezonden. Te verwachten valt, dat de gevechtshande lingen ook hier binnenkort weder een groo- Het bergen van gewonden aan het front in Italië. De gewonde is op een baar vast gebonden. Een tentzeil is stevig om het lichaam vastgesnoerd, zoodat alleen het gezicht vrijblijft. Het koord wordt aan de baar bevestigd en het veilige transport naar het dal kan beginnen. (SS PK Cantzler-O-H P. c) teren omvang zullen aannemen. Cherbourg. Donderdagavond werd waargenomen, dat Geallieerde landingsbooten de haven van Cherbourg binnenvoeren. De nadering van grootere oorlogsvaartuigen kon echter wor den verhinderd door de zware batterijen, die buiten het eigenlijke stadsgebied liggen. Of de Duitsche stellingen op de buitenpier alle vernietigd zijn, is nog onzeker, daar er op het oogenblik geen radioverbinding is. Het Duitsche weermachtbericht. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: In Normandië zette de vijand zijn ge weldige inspannfcigen voort om de stad Caen van haar ravitailleeringslinies af te snijden en van het Zuidwesten uit in te nemen. Met het krachtigste gebruik van artillerie en luchtmacht kon de vijand feijn penetratiegebiëd in verbitterde ge vechten aanvankelijk uitbreiden,totdat een sterke Duitsche tegenaanval hem in de flank trof en hem een groot deel van het gewonnen terrein weer ontrukte. Talrijke tanks van den vijand werden vernietigd. De gevechten duren voort. Aan de overige deelen van het front van het landingshoofd zijn nieuwe, door sterke artillerie ondersteunde aanvallen van den vijand, ten Oosten van de Orne en teft Zuid westen van Tilly mislukt. Ten Noordoosten van St. Lo doorgebroken. Amerikaansche troe pen werden in een tegenaanval weer verdre ven. In het strijdgebied van Cherbourg ging de vijand thans over een breed front ook op onze gevechtsgroepen op de Noordwestelijke punt van het schiereiland tot den aanval over. De stormloop van den'sterk overrriachtigen vijand stortte door den tegenstand van de dappere verdedigers, onder bevel van luit.-kolonel Keil met zware verliezen ineen. Sinds 6 Juni wer den aan het invasiefront meer dan 900 vijan delijke tanks stukgeschoten. Bij den strijd in het gebied van Cherbourg heeft zich een com mandant van een steunpunt der Luflnachrieh- tentruppe, de eerste luitenant Daknling, bijzonder onderscheiden. Marinebatterijen van de Kanaaleilanden na men herhaaldelijk vijandelijke formaties oor logsschepen onder vuur en dwongen hen den steven te wenden. Batterijen vèrdragend .ge schut van de marine beschadigden onder de Engèlsche kust een groot tankschip, dat op strand gezet moest worden. Het zware vergeldingsvuu'r van de „V 1" wordt voortgezet. Aan het Italiaansche front werd aan de kust van de Ligurische Zee en in den sector ten Zuidwesten en Zuidoosten van Siena verbit terd gevochten. De vijand viel hier, onder steund door sterke pantserstrijdkrachten en met concentratie van zijn artillerie, den ge- heelen dag aan, doch kon slechts weinig ter rein winnen. Aan weerskanten van het Tra- simeensche meer zette de vijand zijn door braakpogingen als gevolg van de op de vorige dagen geleden verliezen, die hem dwongen tót nieuwe hergroepeeringen, Donderdag den ge- heelen dag niet voort. Pas tegen den avond hervatte hij zijn aanvallen, d.ie thans nog aan den gang zijn. In het centrale deel van het Oostelijk front woedt nog steeds een verbitterde strijd. Tus- schen Saloezk en Bobroeisk werden vijande lijke aanvalsspitsen op eenige plaatsen opge vangen. Bij Borissof en ten Zuidwesten van Polozk ontstonden hevige gevechten met vijan delijke aanvalsgroepen. Formaties slagvliegtui gen mengden zich herhaaldelijk in de gevech ten te land en sloegen vijandelijke colonnes infanterie en voertuigen uit elkaar. Ten Zuid oosten van Polozk stortten ook Donderdag alle aanvallen der bolsjewieken bloedig ineen. Hier heeft zich de Noordduitsche 290ste divisie in fanterie, onder bevel van gen.-majoor Henke bijzonder onderscheiden. In Wit-Roethenië werd aan een bende-actie met succes een einde gemaakt door beveili gingsformaties van het leger en van de politie onder leiding van den SS-Obergruppenführer en generaal der politie Von Gottberg. In ge vechten, £ie vier weken duurden werden 342 bendekampen en 936 kazematten verwoest. Dr bolsjewieken leden uiterst zware bloedige ver- lieze» Sehalve 7700 dooden, verloren zij 5300 gevangenen; talrijke wapenen en groote voor raden levensmiddelen werden buitgemaakt. In het hooge Noorden sloegen onze berg troepen verscheidene aanvallen der bolsje wieken af. Een sterke formatie Amerikaansche bom menwerpers viel Donderdagmorgen plaatsen in midden-Duitschland aan. Vooral in Maag denburg en Wittenberg ontstond schade aan gebouwen en werden verliezen onder de be volking veroorzaakt. Afzonderlijke vijandelijke vliegtuigen wierpen des nachts bommen in het gebied van Weenen. Boven het rijksgebied en de bezette Westelijke gebieden werden overdag en des nachts 34 vijandelijke vliegtuigen, door strijdkrachten der luchtverdediging neerge schoten. Onderzeebooten vernietigden drie schepen met een inhoud van 13.000 brt. en een bewa kingsvaartuig. In den strijd tegen de vijan delijke controle ter zee schoten zij 10 vlieg tuigen neer. Jaarverslag Nederlandsche Bank. Het jaarverslag: van den president van de Nederlandsche Bank begint met de verkla ring-, dat door de afkondiging- der verorde ning no. 58/1943 het karakter en het bestuur van de Nederlandsohe Bank een grondige wijziging hebben ondergaan. In oorlogstijd, waarin snelle beslissingen noodzakelijk zijn. moest het leidersbeginsel worden doorge voerd. De president wijst er op dat -in vredestijd de circulatiebank overeenkomistig de ortho doxe beginselen door credietrestrictie op het gebied van het bedrijfsleven en door verhoo ging harer rentetarieven zal kunnen bijdra gen tot de verdediging van het betaalmiddel; In oorlogstijd en vooral in het huidige sta dium van den totalen oorlog, waar credieten aan het bedrijfsleven practisch geheel zijn geliquideerd, zijn de mogelijkheden van de bank om direct den gulden te verdedigen nog mieer beperkt. Het is in geen der in den oorlog-betrok ken landen mogelijk geweest door belastin gen alleen de openbare uitgaven te dekken. Het is ook niet .mogen gelukken, om door leeningen op langen termijn het na de belas tingheffing overblijvende deel der door het openbare uitgavehsaldo gecreëerde koop kracht weg te leenen. Een gedeelte bleef over dat door credietoperaties op korten termijn (schatkistpapier) moest worden gefinan cierd. Sinds de opheffing der deviezengrens tus- schen Nederland en het Duitsche rijk op 1 April 1941 ontstond een nieuwe bron der zwevende koopkracht door de financiering van het credietsaldo der betalingsbalans, van goederen en diensten in het verkeer met het buitenland. De omvang, waarin op deze wijze en door eenige andere oorzaken, zwevende koop kracht wordt geschapen, kan worden afge meten aan de toeneming van het bezit aan Rijksmarken van de Nederlandsche Bank, dat van RM. 261.900.000 in het le kwartaal 1 942 steeg tot RM. 739.800.000 in het le kwartaal 1944. Deze bijkomstige geldschep- pii&g schiep op de geldmarkt een ontkende liquiditeit. Het minimumbedrag dezer liqui diteit (ma aftrek van de gethesauriseerde be dragen bankpapier) wordt weergegeven door de saldi van derden bij de bank. die van f 168.000. 000 in het le kwartaal 1942 oplie pen tot f 726.7"0 0.0 00 in het le k war tal 1944. De thesa-uriseering kan verschillende oor zaken hebben. Enkele zijn g'elegen in de nei- 'ging om bij de toenemende spanningen der oorlogvoering ruim van ka.sgeld te zijn voor zien. Andere oorzaken zijn gelegen in den sluikhandel, waarvan de opbrengsten voor den fiscus verborgen worden gehouden. We derom andere zijn het gevolg eener kapitaal- vluöht naar ons land. Voor zoover deze gethasouriseerde bedra gen niet in het verkeer worden gebracht, zijn zij praktisch gesteriliseerd. Zij vormen ech ter een potentieel gevaar voor de. prijsbe- beersching. Een gëdeeltè, o.a. waar het den sluikhandel betreft, vormt daarentegen een onmiddellijk gevaar van de eerste orde. Sedert de opheffing van de deviezengrens is het aanbod van Marken hier té lande voort durend toegenomen en wel van een dagge middelde van RM. 5,4 miillioen' in het tweede kwartaal 19 41 tot RM. 11,2 mil Hoen in het eerste kwartaal 19 44. Geplaatst tegenover een steeds groo tere goederenscliaarschte is de zweven de koopkracht geneigd zich daar te ont laden, waar zij nog waren kan bemach tigen. Een misdadige neiging tot winst bejag ten koste hunner, votksgenooten gepaard aan een voorgewend patrio-tas me heeft talrijke Nederlanders ertoe ge bracht, de goederendistributie en de voedselvoorziening voedsel verdeeling) zoodanig te saboteeren, dat in ons vader land nog altijd een aanmerkelijk deel der goederen illegaal wordt verhandeld. Deze handel wordt om de woorden van een democratisch Nederlandseh staatsman te gebruiken beoefend door onvaderlandslievende schobbers, die zonder gewetenslaezwaren deze goederen zwart aan het buitenland verkoopeii en daardoor den nood van ons volk ver- hoogen. Dit is een der oorzaken, die de Mar- kentoevloed deed toenemen. De tweede is gélegen in de neiging van het Europeesche kapitaal om zijn risico's te ver deden en dus ook in Nederland posities in te nemen. De president spreekt de hoop uit, dat de zin vam de monetaire tegen maatregelen bij de betrokkenen begrip zal vinden en dat zij door steeds verder gaande verfijning der distribu tieregelingen, en groeiende medewerking van de bevolking aan deze regelingen, zullen kunnen worden gesteund, gebeurt zulks niet, dan zal het Nederlandsche volk zelf daar van de ernstige gevolgen ondervinden. Inzake het toezicht van de Nederlandsche Bank op het credietwezen, brengt de presi dent in herinnering, dat de bank aanstonds na de afkomt'ging van het eerste uitvoe ringsbesluit Banken" de haar daarin opge dragen feitelijke uitoefening van het toe zicht op het credietwezen heeft aangevangen. Omtrent de geldmia.rkt schrijft de presi dent, da.t de ruimte op deze markt in het verslagjaar nog aanzienlijk toenam, tenge volge waarvan de rentetarieven een belang rijke daling ondergingen. De schatkist dekte haar geldbehoeften voornamelijk op de open markt. Het bedrag aan uitstaand schatkistpapier steeg gedurende het afgeloopen boekjaar per saldo met f 655 mill-ioen tot f 3.330.500.000. Het beroep, dat in het afgeloopen boek jaar voor de verkrijging van nieuwe midde len op de Nederlandsche kapitaalmarkt werd g'edaan, was hooger dan in het voorafgaande boekjaar: het beliep £73i5,4 miilioen,. tegen Categorische afwijzing van Duitsche zijde. Naar de Britsche berichtendienst meldt, zijn oak Vrijdagmiddag „vliegende bommen" de Zuidkust van Engeland gepasseerd, nadat bij na zonder onderbreking de aanvallen den geheelen dag hadden voortgeduurd Waarnemers aan de Kanaalkust bij Kaap Griz Nez zagen Donderdagavond, dat in de richting van Londen meer dan 120 groote ver sperringsballons diep geëehelonneerd weralR opgelaten. Zij bevonden zich later op onge veer 2 3 3 Km. hoogte. Vermoedelijk betreft het hier een afweermaatregel tegen de V. 1. De B-correspondent van het A.N.P. te Ber lijn meldt: Zoowel in de Engelsche pers ala ook in het Engelsche Lagerhuis is naar aan leiding van de Duitsche vergeldingsmaatrege len de vraag gesteld, of het niet wenschelijte zou zijn den Paus om interventie te verzoec ken. De Britsche minister van buitenlandsche zaken, Eden, heeft deze aanvragen van de hand gewezen met de motiveering, dat het; de zaak van den Paus is of deze wel of nie£ wenscht te interVenieeren. e Men kan aannemen, dat dit standpunt door Duitschland niet gedeeld wordt en wel met dien verstande, dat Duitschland zich aan v/elke interventie ook niets ge legen zal laten liggen. Hpt is goed eraan te herinneren, dat van Duitsche zijde eenige maanden geleden officieel werd verklaard, dat niets ter wereld Engeland voor de vergelding zal kunnen bewaren. Wat op het oogenblik in Londen geschiedt, zoo meent men officieel, is nog niet erg. Het Is onaangenaam om veertien dagen, achtereen ieder uur een doodelijken treffer te moeten verwachten, maar erg is het geenszins. Het werkelijke oogenblik, waar op een smeekend appèl der Britten niet meer uitblijven kan, komt nog, doch ook dan zal Duitschland geen medelijden heb ben en onbarmhartig retourneeren, wat de Anglo-Amerikanen Duitschland heb ben aangedaan. De woordvoerder van het Auswartige Amt verklaarde aan de bui tenlandsche journalisten dienaangaande De hel, welken wij gemeenschappelijk hebben doorgemaakt, laat geen interventie meer toe. De koerswijziging in Finland. De "B-correspondent van het A.N.P. te Ber lijn meldt: De veranderingen in het Finsche kabinet zijn wel eenigszins anders uitgevallen, dan de Engelschen en Amerikanen hadden verwacht. In plaats van een radikale koers wijziging ten gunste van de Geallieerden in te slaan heeft het kabinet zich versterkt op het standpunt der samenwerking met Duitsch land. De politieke achtergrond der militaire samenwerking heeft verdere contouren ge kregen. De Finsche Rijksdag heeft vier zittingen gehouden om behalve wetsontwerpen van minder belang een ontwerp af te handelen betreffende verscherping der straffen voor desertie. De nieuwe wet bepaalt o.m. voor desertie door militairen de doodstraf. Het Finsche nieuwsbureau heeft een ver klaring gepubliceerd van de sociaal-democra tische Rijksdagfractie, waarin gezegd wordt, dat de militaire en politieke gebeurtenissen, die zich in deze dagen in Finland hebben afgespeeld, de door de partij consequent ver dedigde principieele opvatting niet aan het wankelen hebben gebracht. Dit beteekent, dat het Finsche volk in den tegenwoordigen oor log uitsluitend zijn zelfstandigheid en vrijheid verdedigt. Derhalve heeft de Rijksdagfractie baar regeeringslëden uitgenoodigd op hun post te blijven, want de verdediging van Fin land tegen het dreigende gevaar is op het oogenblik de belangrijkste taak, die alle lagen van het volk moeten steunen. Met betrekking tot de tusschen Duitschland en Finland gesloten overeenkomsten werd in de Wilhelmstrasse verklaard, dat de wapen broederschap der beide volken thans een ste- vigen politieken achtergrond heeft gekregen. Het officieele inlichtingenbureau der Fin sche regeering heeft het volgende communiqué uitgegeven: De plaatsvervangende zaakge lastigde der Vereenigde Staten in Finland heeft Vrijdag om 18 uur den minister van buitenlandsche zaken meegedeeld, dat de re geering der Vereenigde Staten besloten heeft haar diplomatieke betrekkingen met Finland te verbreken. f 608,6 miilioen in 1942/1943. In vergelij king met de staatsileening, waarop de in schrijving openstond o»p nominaal f 700 mii lioen, speelden ook ditmaal de. overige emis sies slechts een ondergeschikte rol. De circulatie van zilverbons, die op 31 Maart 1943 f 1 52,8 miilioen beliep, is in den loop van het verslagjaar verder gestegen. Op 31 Maart 1944 had de omloop van zilver- bons een hoogte vam f 222,6 miilioen bereikt. Het gemiddeld opereerend kapitaal, bere kend op grond van de dagelijksche cijfers bedroeg in 1943/1944 f 2.946.513.666 (v. j. f L859.0il3.497). Het gemiddelde bedrag der bankbiljetten in omloop was f 3.099.28S.33'S (v. j. f 2.704.925.881). Uit de winst- en verliesrekening blijkt, dat over het geheele boekjaar 1943/1944 een netto winst werd verkregen van f 19.950.167 (f 2.578.456), waarvan volgens de geldende wijistverdeeling een uitkeering wordt ge daan van f50,,per aandeel van f 1000,

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1