Haarlemsche Courant Engelschen verliezen in tankslag bij Tilly 300 pantserwagens. Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Na vier dagen strijd. Zwaarste aderlating sinds begin der invasie. Doorbraak naar Caen opnieuw verijdeld. Nieuwe concentraties o.m. ten Noorden van St. Lo. Duitsche stellingen in het N.W. van Cotentin gehandhaafd. Dje koerswijziging in Finland. De „V 1" en eventueele interventie. Categorische afwijzing van Duitsche zijde. Britsche bevolking zenuwachtig. 289e Jaargang1 No. 152 X X BureauxGroote Houtstraat 98. "Cel. Advertenties 10724, Redactie 10600. Baatgiro 134958 Haarlemaclie Ct., Haarlem Sflftantoor, Soendajjléin 21. Telel. 10230 ïftnuklen: Rembrand Maan SS, Umuideu-O. BboMretosteur! T. (Ct Derias, Zaterdag 1 Juli 1944 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feesfdagen. Wtg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem Afbon nemen ten: p. week 26 ct, per mnci. 1,15, per kwartaal 3,12, fr. per post 3,73. Losse nummers 6 cent. K 1287 De Duitsche tegenaanval in het gebied van den grooten pantserslag van Tilly maakte ook Vrijdag goede vorderingen, hoewel de Britten zich met gebruik van alle beschikbare wape nen verbeten weerden. Door aanvallen uit het Zuidwesteft verkleinden Duitsche pantsers het slechts enkele kilometers breede en diepe pe- netratiegebied Vrijdagochtend verder en wier pen zij de Britten naar den zuidrand van het dorp Baron terug. De pantserslag van Tilly is voor het Britsche leger de zwaarste aderlating se dert het begin van de invasie geworden, vooral daar sterke Britsche pantserforma ties, die herhaaldelijk poogdenj-om den Duitschen tegenstoot te ontloop(ën en in Noordoostelijke richting naar Ca'en door te breken, door de Duitsche versperringsfor maties op bloedige wijze geteisterd werden. Daar de strijdende partijen vaak dicht op een stonden, kon de zware scheepsartillerie al evenmin in de gevechtshandelingen ingrijpen als de Geallieerde formaties bommenwerpers. Beide moesten zich veeleer' tevreden stellen met storingsvuur en aanvallen op de achter- waartsche opmarschgebieden der Duitsche for maties, zoodat de Duitsche verliezen naar ver houding gering waren. Welke beteekenis het Geallieerde opper bevel aan den pantserslag van Tilly tdekent en welke verwachtingen zij van dezen slag heeft blijkt uit het feit, dat hier op een ge bied van nauwelijks zeven a acht kilometer diepte en vijf tot zes kilometer breedte niet minder dan drie Britsche infanterie-divisies en drie pantserdivisies werden waargenomen. Uit deze opeenhooping van aanvalskrachten blijkt zeer duidelijk, dat Montgomery van den pantserslag in het gebied van Tilly de be slissende doorbraak door de Duitsche afweer- formaties verwacht. Tevens geeft deze buitengewone krachten concentratie, die nog versterkt wordt door artillerie, verscheidene slagschepen en het onafgebroken optreden van talrijke formaties vliegende artillerie, een verklaring van den buitengewonen omvang- Van de Britsche ver liezen aan menschen en materiaal. Na drie dagen strijd waren reeds meer dan 200 pantserwagens verloren gegaan en de resultaten van den vierden aanvalsdag hebben dit aantal waarschijnlijk op onge veer 300 stukgeschoten en uitgebrande pantserwagens gebracht. In de overige sectoren van het landings- hoofd was het betrekkelijk rustig. De her groepeeringen der Amerikanen duiden echter op de vorming van nieuwe zwaartepunten der operaties. Ten Noorden van St. Lo b.v. valt de concentratie van vrije sterke strijdkrach ten waar te nemen. Ook in het gebied ten Zuiden van Carentan valt de opstelling van verscheidene groote Amerikaansche formaties te bespeuren Deze formaties komen ten deele uit het gebied van Cherbourg, gedeeltelijk uit dat van den mond van dé Vire. Aangenomen mag worden, dat zich thans praetlsch de ge- heele 'legergroep van Montgomery binnen het landingshoofd bevVdt. Een ander gebied van druk vormt de smalle zone aan den Ooste lijken oever van den mond van de Orne. Naar dit punt heeft het Geallieerde opperbevel de laatste 24 uur verscheidene nieuwe for maties en talrijke zware wapens gezonden. Te verwachten valt, dat de gevgehtshande- Het bergen van gewonden aan het front in Italië. De gewonde is op een baar vast gebonden. Een tentzeil is stevig om het lichaam vastgesnoerd, zoodat alleen het gezicht vrijblijft. Het koord wordt aan de baar bevestigd en het veilige transport naar het dal kan beginnen. (SS PK Cantzler-O-H P. c) lingen ook hier binnenkort weder een groo teren omvang zullen aannemen. Cabourg. Van den oorlogsverslaggever Hans Thys- sen, verneemt S.P.T., De Britsche landings poging, Donderdagochtend vroeg ten Oosten van de Orne-monding verricht, speelde zich af bij de kleine haven Dives. Hef was klaar blijkelijk de bedoeling om de haven Cabourg weer in handen te krijgen, nadat deze Woens dag door de Duitschers heroverd was. Dives ligt Oostelijk van Cabourg en is omgeven door vele Duitsche batterijen. Nadat deze vuurmonden twee salvo's gelost hadden, draai de de Britsche landingsvloot af. Cotentin. Vrijdagochtend gingen de Amerikanen met pantser- en infanterie-formaties ter sterkte van ongeveer twee divisies tot den algemeenen aanval op de Duitsche beveiligir.gslinies in den Noordwesthoek van het schiereiland Co tentin over. Nadat het hun gelukt was, door massaal gebruik van artillerie, eenige bressen in het Duitsche afweerfront te slaan, drongen sterke pantserwiggen op twee plekken op tot aan de plaats Jobourg. Ten Noorden van de beide doorbraakplaatsen handhaaft zich een groep stevige Duitsche steunpunten tezamen met de marinekustbatterij „Landemeer" ook verder met succes tegen de talrijke Ameri kaansche aanvallen. Cherbourg. Donderdagavond werd waargenomen, dat Geallieerde landingsbooten de haven van Cherbourg binnenvoeren. De nadering van grootere oorlogsvaartuigen kon echter wor den verhinderd door de zware batterijen, die buiten het eigenlijke stadsgebied liggen. Of de Duitsche stellingen op de buitenpier alle vernietigd zijn, is nog onzeker, daar er op het oogenblik geen radioverbinding is. Naar de Daily Telegraph meldt is in het hoofdkwartier van Eisenhower meegedeeld, dat de Duitschers de havenwerken van Cher bourg „op de meest grondige wijze" vernield hebben. De schade is zoo omvangrijk, dat men zich waarschijnlijk nog gedurende lan gen tijd zal moeten behelpen met de impro- visatiemethocren zooals men die totdüsver op het openstrand heeft toegepast. De B-correspondent van het A.N.P. te Ber lijn meldt: De veranderingen in het Finsche kabinet zijn wel eenigszins anders uitgevallen, dan de Engelschen en Amerikanen hadden verwacht. In plaats van een radikale koers wijziging ten gunste van de Geallieerden in te slaan heeft het kabinet zich versterkt op het standpunt der samenwerking met Duitsch- land. De politieke achtergrond der militaire samenwerking heeft verdere contouren ge kregen: De Finsche Rijksdag heeft vier zittingen gehouden om behalve wetsontwerpen van minder belang een ontwerp af te handelen betreffende verscherping der straffen voor desertie. De nieuwe wet bepaalt o.m. voor desertie door militairen de doodstraf. Het Finsche nieuwsbureau heeft een ver klaring gepubliceerd van de sociaal-democra tische Rijksdagfractie, waarin gezegd wordt, dat de militaire en politieke gebeurtenissen, die zich in deze dagen in Finland hebben afgespeeld, de door de partij consequent ver dedigde principieele opvatting niet aan het wankelen hebben gebracht. Dit beteekenj, dat het Finsche volk in den tegenwoordigen oor log uitsluitend zijn zelfstandigheid en vrijheid verdedigt. Derhalve heeft de Rijksdagfractie haar regeeringsleden uitgenoodigd op hun post te blijven, want de verdediging van Fin land tegen het dreigendê gevaar is op het oogenblik de belangrijkste taak, die alle lagen van het volk moeten steunen, Aan het slot der verklaring worden alle arbeiders van Finland opgeroepen om met alle middelen de Finsche weermacht in haar strijd om de zelfstandigheid van hun vader land te steunen. Met betrekking tot de tusschèn- Duitschland en Finland gesloten overeenkomsten werd in de Wilhelmstrasse verklaard, dat de wapen broederschap der beide volkan thans een ste- vigen politieken achtergrond heeft gekregen. Het officieele inlichtingenbureau Fin sche regeering heeft het volgènde communiqué uitgegeven: De pl&itsvervangendfe. zaakge lastigde der Vereenigde Staten 'in Finland heeft Vrijdag om 18 uur den minister van buitenlandsche zaken meegedeeld, dat de re geering der Vereenigde Staten besloten heeft haar diplomatieke betrekkingen mgt Finland te verbreken en dat de regeering van Zwit serland verzocht is de belangen der Ver eenigde* Staten in Finland te behartigen. De Sowjet-expansie in het Naburige Oosten. Binnenkort zal de Sovjet Unie een consu laat-generaal te Jeruzalem openen. De be moeiingen van het Kremlin om tusschen Li banon en Syrië eenerzijds en de Russische republiek Armenië diplomatieke betrek kingen tot stand te brengen zijn op niets uit- geloopen. De regeeringen van Libanon en Syrië too- nen zich terughoudend tegenover de stappen van Moskou en hebben reeds een «(wijzend antwoord gegeven. Het Duitsche weermachtbericht. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: In Normandië zette de vijand zijn ge weldige inspanningen voort om de stad Caen van haar ravitailleeringslinies af te snijden en van het Zuidwesten uit in te nemen. Met het krachtigste gebruik van artillerie en luchtmacht kon de vijand zijn penetratiegebied in verbitterde ge vechten aanvankelijk uitbreiden,totdat een sterke Duitsche tegenaanval hem in de flank trof en hem een groot deel van het gewonnen terrein weer ontrukte. Talrijke tanks van den vijand werden vernietigd. De gevechten duren voort. Aan de overige deelen van het front van het landingshoofd zijn nieuwe, door sterke artillerie ondersteunde aanvallen van den vijand, ten Oosten van de Orne en ten Zuid westen van Tilly mislukt. Ten Noordoosten van St. Lo doorgebroken Amerikaansche troe pen werden in een tegenaanval weer verdre ven. In het strijdgebied van Cherbourg ging de vijand thans over een breed front ook op onze gevechtsgroepen op de Noordwestelijke punt van het schiereiland tot den aanval over. De stormloop van den sterk overmachtigen vijand stortte door den tegenstand van de dappere verdedigers, onder bevel van luit.-kolonel Keil met zware verliezen ineen. Sinds 6 Juni wer den aan het invasiefront meer dan 900 vijan delijke tanks stukgeschoten. Bij den strijd in het gebied van Cherbourg heeft zich een com- mandaat van een steunpunt der Luftnachrich- tentruppe, de eerste luitenant Daimling, bijzonder onderscheiden. Marinebatterijen van de Kanaaleilanden na men herhaaldelijk vijandelijke formaties oor logsschepen #onder vuur en dwongen hen der, steven te wenden. Batterijen vèrdragend ge schut van de marine beschadigden onder de Engelsche kust een groot tankschip, dat op strand gezet moest worden. Het zware vergeldingsvuur van de „V 1" wordt voortgezet. Aan bet Italiaansche front werd aan de kust van ïe Ligurische Zee en in den sector ten Zuidwesten en Zuidoosten van Siena verbit terd gevochten. De vijand viel hier, onder steund door sterke pantserstrijdkrachten en met concentratie van zijn artillerie, den ge- heelen dag aan, doch kon slechts weinig ter rein winnen. Aan weerskanten van het Tra- simeensche meer zette de vijand zijn door braakpogingen als gevolg van de op de vorige dagen geleden verliezen, die hem dwongen tot nieuwe hergroepeeringen. Donderdag dep ge- heelen dag niet voort. Pas tegen den a'vond hervatte hij zijn aanvallen, die thans nog aan den gang zijn. In het centrale deel van het Oostelijk front woedt nog' steeds een verbitterde strijd. Tus schen Saloezk en Bobroeisk werden vijande lijke aanvalsspitsen op eenige plaatsen opge vangen. Bij Borissof en ten Zuidwesten var/ Polozk ontstonden hevige gevechten met vijan delijke aanvalsgroepen. Formaties slagvliegtui gen mengden zich herhaaldelijk in de gevech ten te land en sloegen vijandelijke colonnes infanterie en voertuigen uit elkaar. Ten Zuid oosten van Polozk stortten oolc Donderdag alle aanvallen der bolsjewieken bloedig ineen. Hier heeft, zich de Noordduitsche 290ste divisie in fanterie, onder bevel van gen.-majoor Henke bijzonder onderscheiden. In Wit-Roethenië werd aan een bende-actie met succes een einde gemaakt door beveili gingsformaties van het leger en van de politie onder leiding van den SS-Obergruppenführer en generaal der politie Von Gottberg. In ge vechten, die vier weken duurden werdbn 342 bendekampen en 936 kazematten verwoest. De oolsjewieken leden uiterst zware bloedige ver liezer Xehalve 7700 dooden, verloren zij 5308- gevangenen; talrijke wapenen en groote voor raden levensmiddelen werden buitgemaakt. In het hooge Noorden sloegen onze berg troepen verscheidene aanvallen der bolsje wieken af. Een sterke formatie Amerikaansche bom menwerpers viel Donderdagmorgen plaatsen in midden-Duitschland aan. Vooral in Maag denburg en Wittenberg ontstond schade aan gebouwen en werden verliezen onder de be volking veroorzaakt. Afzonderlijke vijandelijke vliegtuigen wierpen des nachts bommen in het gebied van Weenen. Boven het rijksgebied en de bezette Westelijke gebieden werden overdag en des nachts 34 vijandelijke vliegtuigen, door strijdkrachten der luchtverdediging neerge schoten. Onderzeebooten vernietigden drie schepen met een inhoud van 13.000 brt. en een bewa kingsvaartuig. In den strijd tegen de vijan delijke controle ter zee schoten zij 10 vlieg tuigen neer. Het front in Finland. In het Finsche weermachtbericht wordt o.m. het volgende gemeld: Op de Karelische landengte werden ten Noorden en Noordwesten van Tali hevige ge vechten geleverd. Onze taai strijdende troepen hebben den vijand,deels in tegenaanvallen, zware verliezen toegebracht, Desondanks ge lukte het hem eenig terrein te winnen. Op de Aunus-landengte Is de vijandelijke druk verder toegenomen. De gevechten duren nog voort. In het kader van den stelselmatigen aftocht van onze troepen werd Aeaenislinna (Petros- koj) ontruimd. Canada roept lichting op. De Canadeesche regeering heeft in verband met de in Europa geleden zware verliezen den dienstplichtigen leeftijd verlaagd en de lichting 1926 opgeroepen. „HIER W. A." Zaterdagavond spreekt over Hilversum I om 18.45 uur de banleider J. 3. van der Hout over „Bloedoffers". Naar de Britsche berichtendienst meldt, zijn ook Vrijdagmiddag „vliegende bommen" de Zuidkust van Engeland gepasseerd, nadat bij na zonder onderbreking de aanvallen den geheelen dag hadden voortgeduurd. Waarnemers aan de Kanaalkust bij Kaap Griz Nez zagen Donderdagavond, dat in de richting van Londen meer dan 120 groote ver sperringsballons diep geëchelonneerd werden opgelaten. Zij- bevonden zich later op onge veer 2 a 3 Km. hoogte. Vermoedelijk betreft het hier een afweermaatregel tegen de V. 1. De B-correspondent van het A.N.P. te Ber lijn meldt: Zoowel in de Engelsche pers als ook in het Engelsche Lagerhuis is naar aan leiding van de Duitsche vergeldingsmaatrege len de vraag gesteld, of het niet wenschelijk zou zijn den Paus om interventie te verzoe ker^. De Britsche minister van buitenlandsche zaken, Eden, heeft deze aanvragen van de hand gewezen met de motiveering, dat het de zaak van den Paus is of deze wel of niet wenscht te intervenieeren. Men kan aannemen, dat dit standpunt door Duitschland niet gedeeld Wordt en wel met dien verstande, dat Duitschland zich aan welke interjrentie ook niets ge legen zal laten liggen. Het is goed eraan te herinneren, dat van Duitsche zijde eenige maanden geleden officieel werd verklaard, dat niets ter- werêld Engeland voor de vergelding zal kunnen bewaren. Wat op het oogenblik in Londen geschiedt, zoo meent men officieel, is nog niet erg. Het is onaangenaam om veertien dagen achtereen ieder uur een doodelijkën treffer te moeten verwachten, maar erg is het geenszins. Het werkelijke oogenblik, waar op een smeekend appèl der Britten niet meer uitblijven kan, komt nog, doch ook dan zal Duitschland geën medelijden heb ben en onbarmhartig retourneeren, wat de Anglo-Amerikanen Duitschland heb ben aangedaan. De woordvoerder van het Auswartige Amt verklaarde aan de bui tenlandsche journalisten dienaangaande De hel, welken wij gemeenschappelijk hebben doorgemaakt, laat geen interventie meer toe. „Zegt gij werkelijk de waarheid en over drijft' gij niets met deze woorden werd de Britschfc oorlogscorrespondent Hastings ondervraagd'^oor zijn collega van de B.B.C., toen hij voor' de Engelsche radio sprak over de V. 1 en het effect van dit nieuwe wapen op het EngelschS volk. „Ik zeg alleen de waarheid, alleen wat ik zelf heb beleefd", was het antwoord. Hastings vertelde: geen mensch in Zuid-Engeland weet thans meer, waar hij zich moet verbergen, en veilig kan voelen, want ieder leeft met het onaangename gevoel plotseling in handen van het toeval terecht te kunnen komen Iedere seconde kan een geheimzinnig projectiel uit den hemel vallen en hem vernietigen. Vele normale ge woonten vallen in deze sfeer weg. Wie zijn laatste textielpunten heeft uitgegeven voor een zomerjurk, kan dit alleen in schuilkelder aan angstige, onverschillige menschen laten zien. Alles is onzeker geworden, ,en dag en nacht wordt men steeds weer aan deze onzekerheid herinnerd, wanneer de V. 1 als een onheil spellende komeet met zenuwschokkend geraas aan den oorlogshemel opduikt. Daarom leven de menschen nog slechts van den eenen dag op den anderen. Wie des morgens afscheid neemt, weet niet oi des avonds een weerzien zal volgen. Alles is onverschillig geworden, men spreekt nog slechts van den vliegenden bom, wiens' effect de menschen zoo» afstompt, dat ieder nog slechts bezorgd is voor zijn eigen lot. Niemand wil meer hooren wat de menschen overkomt, uit vrees, dat hij er nog zenuw achtiger door wordt. Vele boerderijen in den Wieringermeer» poider dragen symbolische namen, die betrekking hebben op den grond, waarop zij staan. De naam „goud na zout" op deze boerderij wijst erop, dat thans het goudgele graan gewonnen wordt op een plaats, waar vroeger zout water was. (C.N.F.-Kuiper Pax c)

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1