In Juni 51 schepen lot zinken gebracht. De Duitsche weermachfberichten Geallieerden verloren 47 oorlogsbodems Het Duitsche weermachtbericht van Zater dag luidde: In de Noordwestpunt van het schiereiland Cherbourg zetten onze zwakke strijdkrachten, op een nauw gebied samengedi-ongen, hun ver bitterden tegenstand tegen de vijandelijke overmacht voort. Tot het laatst toe strijdend brachten zij den tegenstander nog zware ver liezen toe. Ten Oosten van de Orne ondernam de vijand verscheidene vergeefsche aanvallen. In het penetratiegebied ten Zuidwesten van Caen werd de tegenstander in de verdediging ge dreven en beperkte hij zich tot plaatselijke verkenningsaanvallen, die voor onze afgren delingsfronten ineenstortten. Onze tegenaan vallen van het Zuidwesten uit wonnen aan weerszijden van de Odon. ondanks taai verzet en sterk vijandelijk artillerievuur vooral van zee uit, langzaam verder terrein. Ten Noord oosten van St. Lo gingen Amerikaansche troe pen, gesteund door krachtige artillerie-, pant ser- en'luchtaanvallen, tot den aanval over. Zij werden in het geconcentreerde afweervuur met groote bloedige verliezen afgeslagen; vijandelijke pantserwagens werden vernietigd. De luchtmacht ondersteunde met sterke slagvliegtuig-formaties de gevechten van het leger in het Normandische landingshoofd. Bo ven het landingshoofd en de bezette ge bieden in het Westen werden 25 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 15 viermotorige bom menwerpers ten val gebracht. Luitenant Schenk. Zugführer bij een pantserregiment, schoot 27 Juni ten Zuidwesten van Caen 12 vijandelijke pantserwagens stuk. In de ge vechten rond Cherbourg heeft zich een regi ment luchtdoelartillerie onder bevel van kolo nel Herrmann bijzonder onderscheiden. Kust- batterijen van het leger plaatsten verschei dene treffers op vijandelijke landingsbooten voor den mond van de Orne en'dwongen een torpedojager den steven te wenden. In Bre- tagne werd een vijandelijke sabotagegroep in den strijd vernietigd. Zwaar vergeldingsvuur ligt op Londen. Op den Westelijken vleugel van het Italiaan- eche front viel de vijand van de kust tot aan het Trasimeensche meer met geconcentreerde infanterie- en pantserstrijdkrachten verder aan. In gevechten, die bijzonder rijk waren aan verliezen, gelukte het den vijand in den kust- eector en in het gebied ten Zuiden van Siena, verder op te dringen. De gevechten duren hier met onverminderde hevigheid voort. In de Adriatische Zee bracht luchtdoelartil lerie aan boord van een Duitsch stoomschip een vijandelijke motortorpedoboot tot zinken. In den centralen sector van het Oostelijk front zijn onze troepen nog steeds in een zwaren afweerstrijd verwikkeld. In de stad Sloezk worden straatgevechten geleverd. Ook In het gebied van Ossipowitsji en bij Borissof vinden vrij sterke door pantserwagens onder- «teunde aanvallen der bolsjewisten plaats. Aan den bovenloop van de Beresina, alsmede ten Westen en Zuidwesten van Polozk werden de vijandelijke aanvallen in harde gevechten op gevangen. In de afweergevechten kwamen eskaders Duitsche slagvliegtuigen met goed resultaat tu'schenbeide. Zij brachten den vijand zware bloedige en materieele verliezen toe. Beveili gingsvaartuigen der marine brachten in de Finsche Golf bij het eiland Narvi drie aanval lende Sovjet-Russischg motortorpedobooten tot zinken en brachten gevangenen binnen. Een sterke formatie Amerikaansche bommen werpers wierp Vrijdag verspreid bommen in het Hongaarsche gebied. Duitsche "en Hongaar- sche jagers schoten 13 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 12 viermotorige bommenwerpers, neer. Enkele Britsche vliegtuigen wierpen Vrijdag nacht bommen in het Rijnlandsch-Westfaal- sche gebied. De strijd ter zee. In den strijd tegen de vijandelijke invasie- vloot en de ravitailleering over zee brachten luchtmacht, marine en kustbatterijen van het leger en de marine in de maand Juni 51 vracht en transportschepen van tezamen 312.600 brt. tot zinken; 56 andere schepen van tezamen 328.000 brt., alsmede talrijke kleinere transport vaartuigen en landingsbooten werden ten deele zwaar beschadigd. Aan vijandelijke oorlogs schepen werden 2 zware en 3 lichte kruisers, 22 torpedojagers, 15 motortorpedobooten, 1 duikboot, 3 landingsbooten en 1 bewakings vaartuig tot zinken gebracht. Verscheidene slagschepen, waaronder 1 schip van de „Nel- son"-klasse, 21 kruisers, 22 torpedojagers, 26 speciale landingsschepen en 12 motortorpedo booten werden door bom-, torpedo- en artil lerietreffers zwaar beschadigd. Aangenomen kan worden dat een deel van deze schepen vernietigd zijn. De vijandelijke scheepsverlie- zen worden door mijntreffers nog grooter. Het Duitsche weermachtbericht van Zondag. Het Duitsche weermachtbericht van Zondag luidt als volgt In het penetratiegebied ten Zuidwesten van Caen heeft de tegenstander zijn doorbraak pogingen na uiterst sterk trommelvuur van artillerie Zaterdag in de middaguren hervat. Alle aanvallen zijn daar mislukt, evenals ten Noordoosten van St. Lo. Formaties slag vliegers hebben ook Zaterdag de gevechten op lil Beverwijk en omstreken is de groote aardbeienpluk begonnen. (C.N.F.-Stevens Pax c) den grond met succes ondersteund. In den nacht hebben formaties gevechtsvliegers vij andelijke concentraties van schepen voor het landingshoofd aangevallen. Zware ontplof fingen werden waargenomen. Bij verscheidene zuiveringsacties in het Fransche gebied zijn 80 terroristen geliqui deerd. Zwaar vergeldingsvuur ligt op Londen. In Italië lag het zwaartepunt der vijande lijke aanvallen in den Westelijken kustsector en in het gebied ten Zuidoosten van Volterra. Onze troepen hebben zich hier onder den sterken vijandelijken druk op den Cecina- sector gedistancieerd. Ook ten Zuidoosten van Volterra kon de vijand naar het Noorden terrein winnen. In het gebied van Siena en ten Westen van het Trasimeensche meer hebben onze dappere divisies alle vijandelijke aanvallen onder zware verliezen voor den tegenstander afgeslagen. Een vijarfdelijk ba- taillon en 29 tanks werden vernietigd. Aan het centrale Oostelijk front hebben onze dappere divisies den met overmachtigen strijdkrachten aanvallende bolsjewieken ook verder hardnekkig verzet geboden. In het gebied van Sloezsk hebben de bolsjewieken eerst na zware gevechten terrein kunnen winnen. De plaats werd opgegeven. Bij Ossi- powitsj hebben onze troepen hun stellingen gehandhaafd tegenover alle vijandelijke aan vallen. De gevechtsgroepen uit het gebied van Bobroeisk hebben zich een weg gebaand naar onze voornaamste strijdkrachten. Aan den middenloop van de Beresina zijn zware ge vechten aan den gang met de onafgebroken aanvallende bolsjewieken. In het gebied ten Westen van Polozk duurt de vijandelijke druk voort. Ten Zuidwesten en Zuiden van Polozk zijn sterke vijandelijke aanvallen afgeslagen of in grendelstellingen opgevangen. Slagvlie gers hebben voortdurend ingegrepen in de gevechten op den grond en den vijand zware verliezen toegebracht. In het hooge Noorden zijn in den Kanda- laksjasector verscheidene door sterke artil lerie ondersteunde aanvallen der bolsjewieken afgeslagen. Zaterdagnacht hebben afzonderlijke Brit sche storingsvliegtuigen bommen geworpen in het Rijnsch-Westfaalsche gebied. Hengjang omsingeld. Het voornaamste steunpunt der Chineesche troepen van Tsjoenking in Hoenan, de stad Hengyang, is door de Japafiners intusschen geheel omsingeld. -De Japanners hebben in middels hun langverwacht offensief uit Kan ton naar het Noorden geopend. Formaties van het Japansche leger hebben het haastig opge stelde tweede leger volledig vernietigd. De verliezen van den vijand bedragen ruim 8000 Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper, Haarlem. Sport en Stad: A. Overmeer, H'stede Buitenland: J. C. van der Laag, H'stede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Verantwoordelijk voor de advertentie-rubriek: W. van Ommen, H'stede. Sowjet-landingspoging afgeslagen In de Finsche Golf hebben Finscihe zee- strijdkrachten tezamen met Duitsche booten een Sovjet-Russische landingspoging op het eiland Teikarssaatri afgeslagen. Daarbij werd een Sovjet-Russische mijnenveger vernietigd. Ste rke Sovjet-russische uchfstrijdkrachten, die, de andingspoging ondersteunden, vero ren 4 machines. Uitvaartdienst voor Henriot. In aanwezigheid van de hooge Fransche en Duitsche autoriteiten heeft Zaterdag in de Notre Dame de uitvaartdienst plaats gehad voor Philippe Henriot. De Duitsche ambassa deur, Abetz, heeft den regeeringschef Laval het medegevoel van den Führer' betuigd naar aanleiding van den moord. Argentinië uit de gratie. In diplomatieke kringen te Washington ver luidt, dat het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken den „ten behoeve van ruggespraak" uit Buenos Aires ontboden am bassadeur Armour de functie zal aanbieden van leider van het bureau voor politiek der Amerikaansche republieken. De Britsche ambassadeur in Argentinië is voor het uitbrengen van rapport naar Londen ontboden. Te Londen tracht men het feit niet te verbloemen, dat de tegenwoordige situatie in Argentinië veel te wenschen over laat ten opzichte van de politiek en de idealen der Geallieerden. De positie van Rome. De Nya Dagligt Allehanda publiceert een bericht uit Lissabon, dat mededeelingen uit Rome bevat, volgens welke in het Vaticaan groote bezorgdheid heerscht, doordat de Ge allieerden zijn begonnen Rome in steeds toenemende mate te gebruiken als ravitail- leeringscentrum voor hun troepen. De kar dinaal-staatssecretaris, aMus dit bericht, heeft het Geallieerde opperbevel er op ge wezen, dat Eisenhower zoowel als Churchill en Roosevelt hadden beloofd, Rome niet tot militair steunpunt te maken. Alleen bonkaarten met raster- opdruk aan achterzijde zijn geldig. De aandacht van het publiek wordt er op gevestigd, dat uitsluitend die bonkaarten „Voedingsmiddelen 8e periode 1944" geldig zijn, die aan den achterkant voorzien zijn van een rasterwerkopdruk (z.g. guilloche-opdruk) in blauw en bruin. Bonnen van genoemde kaart, welke aan de achterzijde dezen opdruk niet vertoonen, zijn niet geldig. Detaillis ten dienen deze bonnen dus niet aan te nemen. Personentrein beschoten; vijf dooden. Vrijdagmiddag is een personentrein in het Noorden van het land door twee vliegtuigen beschoten. Hierdoor werden vijf personen gedood. Zeven zv/aargewonden moesten in een ziekenhuis worden opgekomen. Beperking spoorwegverkeer. Van onbevoegde en niet-juist ingelichte zijde zijn mededeelingen gedaan over binnen kort in te voeren ingrijpende beperkingen in het reizigersverkeer der Ned. Spoorwegen. Weliswaar worden bezuinigingsmaatregelen in overweging genomen, die eenige beperking in het aantal reizigerstreinen zullen kunnen brengen, maar daarbij zal ernstig rekening worden gehouden met het zakenverkeer en het verdere noodzakelijke reizigersverkeer. De maatregelen zullen t.z.t. tijdig aan het pu bliek ter kennis worden gebracht. RADIOPRAATJE MAX BLOKZIJL. Max Blokzijl spreekt hedenavond om 18.45 uur over Hilversum I over „Een vraag en een antwoord". SPORT EN WEDSTRIJDEN Honkbal Ajax won van H.H.C. Ajax heeft met een 97 overwinning op HHC, dat met het oog op de zeer groote be langstelling op het EDO-terrein speelde, op de helft van de honkbalcompetitie in de eer. ste-klasse de leiding genomen. Het is een spannende, bijna enerveerende ontmoeting geworden. Want HHC. dat natuurlijk met hitters als Beumer, Van Lobberegt, Weppner, Bloem en Tbr Heide tegenover zich op geduch'ten te genstand had gerekend, werd toch wel ,on aangenaam verrast, toen Ajax reeds in de eerste innings op het werpen van Van Holst slag op slag leverde: B:lomvliet en Beumer leverden fraaie honkslagen en Weppner liet daarop een schitterende tweehonkslag vol gen. Tegenover de drie punten, die de Am- st er dammers reeds in den eersten slagbeurt bij elkaar sloegen stelde HHC één punt van Waanders, die op een fraai en twee-honkslag van Hogenbos kon binnenkomen. De Haar lemmers waren zoo verstandig Pijnakker op de plaat te brengen. De oud-internationaal slaagde er in vijf innings lang de Ajax- slagformatie in bedwang te houden, doch kreeg in de zevende innings, toen HHC door toedoen van Dufnker en Mulder inmiddels 33 gelijk had gemaakt, een inzinking. In de zevende en achtste innings leverden Be-u- mer, Ter Heide, en Geestman honkslagen en onderscheidde zich Lobberegt met een drie honkslag. Deze slagvaardigheid en drie vrije loopen bezorgden Ajax zes punten, terwijl HHC in den zevenden slagbeurt, dank zij fouten in het Amsterdarmsche veldwerk en honkslagen van Willemse en Hogenbos vier punten scoorde, doch in de achtste en ne gende innings voor nu;l aan den kamt ging. Hogenbos kwam in de achtste innings als derde HHC pitcher op de plaat en hield Ajax verder in bedwang. Ajax liet zichde zege niet meer ontgaan. De werpersresultaten waren: HITC werpers: 7 maal drie-slag; zes maa.1 vier-wijd; 10 honkslagen tegen (waarvan 5 tegen Van Holst! in de eerste innings); Geestman: 9 maal drie-slag; 5 maal vier- wijd; 7 honkslagen tegen. In een goeden en voor het talrijke publiek aantrekkelijker! wedstrijd heeft Schoten een 5—0 zege op Haanlem geboekt. Het veld werk van Haarlem was zeker niet minder dan dat van Schoten. De no-run-zege van de thuisclub was vooral te danken aan De Mon, die dertien tegenstanders met drie-slag uit schakelde en hitters van naam als Vrugt, Langereis, Voetelink en Hu nik, die een week geleden op Schijven-aar toonden, wat zij aan slag waard waren, geen kans gaf. Ook Fer ment wierp niet onverdienstelijk (4 maal drie-slüg; 2 rruaal v^er-wijd), dooh kreeg tien honkslagen tegen zich. Schoten opende de score in de tweede in nings. Van Leeuwen, die dezen morgen bij zonder op dreef was en zich zoowel aan slag als op het eerste honk on der scheidde, gaf daartoe de stoot en De Paus en Hofstra zorg den met flinke honkslagen, dat Van Leeu wen en De Klèyn over die thuisplaat konden komen. Eerst in de vijfde innings kon He- tem den stand op 30 brengen, dank zij een tweehonkslag van Zandstra. Ook de achtste slag beurt leverde Schoten 2 punten op (honk slagen van Zandstra en Van Leeuwen). Niet onvermeld mag blijven, dat Haarlem negen geboden vangkansen benutte, waarvan Oei drie. EDO. heeft zich met een, 52 overwinning op Blauw-Wit in de leidende groep gehand haafd. De Amsterdammers scoorden reeds in de eerste innings uit honkslagen van Wiiders en Koekoek een punt, doch reeds in de tweede inoiings maakte EDO gelijk. De zesde innings werd voor onze stadgenooten beslis send. Toen werden namelijk met twee uit drie punten gescoord (lis. van Schijvenaar en Van de»* Putten). In de zevende innings zorgde Per uk el, dat Van der Born den stand op 5.1 kon brengen. Van een inzinking van Schijvenaar profiteer end, kon BI.-Wit den achterstand tot 52 verkleinen, dank zij een fraaien tweehonkslag van De Bruyn. Quick boekte zijn eerste overwinning: met 63 werd gewonnen van VVGA. In de over gangsklasse verraste RCH de HHC-reserves met een 107 overwinning en EDO 2 klopte in Amsterdam DWS met 52. Dank zij een groote productiviteit in de vier eerste in nings, waarin tien punten werden gescoord, kon TYBB met 114 over Haarlem 2 zege vieren. De overige wedstrijdresultaten waren: Overgangsklasse: Blauw-Wit 2Zeeburgia 5,4; O VV OAjax 2 1621; Spartaan DOS 204. Tweede klasse: HFC Haarlem.Sparta 292; THRSchoten 2 712; HFC Haar lem 2EHS 816. STEDEN WEDSTRIJD AMSTERDAM HAARLEM Voor den honkbal-stedenwedstrijd Am sterdamHaarlem, die Zaterdagmiddag 8 Juli a.s. op het Ajaxterrein gespeeld zal wor den, zijn de negentallen als'i-olgt 'samenge steld Amsterdam: 1. Geestman; 2. Ter Heide; 3. Beumer: 4. Wiiders (aanv.); 5. Lammers; 6. Bloem; 7. De Bruin; 8. Holewijn en 9. Weppner. Haarjem: 1. De Mon; 2. Geurts; 3.Hoogen- bos; 4.^Hunik (aanv.); 5. Schijvenaar; 6. Odenthal; 7. Voetelink; 8. Mulder en 9. Van der Putten. Reserves: Langereis. Kr. Zandstra en C. Zandstra. Hoofdseheidsrechter is de heer M. C. Bak ker. Als veldscheidsrecht'ers zijn uitgenoo- digd de heferen Kensen, Simons en Broekhuis Voetbal VORLOOPIGE SCHORSINGEN. In de offi- cieele mededeelingen van den Ned. Voetbalbond wordt meegedeeld, dat met ingang van 26 Juni voorloopig geschorst zijn J. Bakkum (Santpoort), J. Zwemmer. P. Keere, J. Tol, P. Goedhardt, C Zwemmer (allen Stormvogels), A. de Vries (VSV), J. L. de Harder en J. C. de Harder (beiden VUC). VAN POLANEN WEER NAAR HAARLEM. J. van Polanen, thans spelend in UVS te Leiden heeft overschrijving aangevraagd naar zijn vroe gere club Haarlem". Wielrennen ARIE VAN VLIET VOOR EEN JAAR GE- GESCHORST. Zooals gemeld, heeft de sport- commissie van de Ned. Wielren Unie Arie van Vliet wegens zijn optreden tijdens den wedstrijd om het kampioenschap van Nederland zonder gangmaking over 50 K.M. gehouden in het Am- sterdamsche Stadion op Honderdag 22 Juni on voorwaardelijk geschorst voor den duur van een maand en hem tevens het recht ontzegt geduren de dezen termijn wielerbanen te betreden. In verband met het feit. dat bij besluit van 13 No vember 1943 aan Van Vliet met een proeftijd van een jaar een voorwaardelijke schorsing voor den duur van een jaar was opgelegd, om te zetten in een onvoorwaardelijke schorsing indien deze ren ner zich nogmaals ernstig zou vergrijpen, heeft de sportcominissie thans, met intrekking van de jongste schorsing van een maand, met ingang va 2n3 Juni 1944 de genoemde voorwaardelijke schorsing omgeezt in een onvoorwaardelijke schorsing voor den duur van een jaar. De bijko mende straf om gedurende een maand wieler banen te betreden blijft onverminderd van kracht tot 22 Juli 1944. G. PETERS START IN HAARLEM-NOORD. De Haarlemmer Gf Peters, die eenigen tijd met succes in België heeft gereden, is naar Haarlem teruggekeerd, waarvan de HSV „De Kampioen" een dankbaar gebruik heeft gemaakt door het te contracieeren voor de Ronde van Haarlem-Noord, welke Zondag a.s. in de omgeving van de Plane- tenlaan wordt gehouden. De afstand van 80 K.M. ligt Peters goed en te verwachten is, dat een felle strijd met. Schulte gevoerd zal worden. Waterpolo WEDSTRIJDEN IN HET SPORTFONDSENBAD. Het programma der waterpolowedstrijden, welke Dinsdagavond om acht uur in het Sport- fondsenbad worden gehouden, vermeldt de vol gende ontmoetingen: heeren: D.W.R. 1-H. Z. en P. C. 1, dames D.W.R. l—H.D.Z. 1. Cricket. V.R.A.ROOD EN WIT. De Haarlemmers waren op bezoek bij V.R.A. en verloren met 6 runs op de le innings. V.R.A. scoorde 64 runs (J. Smit 15, L. Mulder 11, K. Albrecht 12 n.o.). J. H. Nijhuis bowlde 215, P C, Hagenaar 417, D. Bijléveld 3—20. Rood en Wit scoorde 58 runs (A. v. d. Togt 27), H. Klink bowlde 2—16 en F. Riechelman 6—42. H.D.V.S.HAARLEM. In Schiedam won H.D.V.S. met 6 wickets op de eerste innings van Haarlem. Haarlem scoorde 150 runs, waarvan J Fortgens 14. H. Boeree 16, W. Peschar 27, b! Kleefstra 15 en 41 extra's. Bowlingcijfers H.D. V.S.: A. Molenaar 3 voor 24, P. van der Hammen 2 voor_ 25, L. Borani 1 voor 14, c. Tettelaar 4 voor 25. H.D.V.S. scoorde 151 runs voor 4 wickets, waarvan L. Borani 72 n.o.. A. van den Ende 13, C. Tettelaar 41. Bowlingcijfers Haarlem' W. Peschar 1 voor 32, H. Boeree 3 voor 38 O zen 014. RADIO-PROGRAMMA DINSDAG 4 JULI 1944 HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Gram.muz. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.15 Gram.muz. 7.40 Sportnieuws 7.50 Progr. overzicht. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Lich te oohtendklanken. (Van 8.45—8.50 Voor de huis vrouw). 9.00 Vroo'lijke zangsolisten. 9.45 Godsd. uitz. 10.15 Amalie Triesch, piano. 10.45 Ork. Ma- lando. 11.15 De dichter en de dieren. 11.30 Ork. Malando. 12.00 Almanak, 12.15 Het karakterstuk I. 12.46 BNO Nieuws. 13.00 Land en volk brengt. 13.05 Ork. Gerard van krevelen, solist en gram muz. 14.00 Van volksvoorlichting gesproken li 14.15 Solistenconcert. 15.00 Musette- en Tipica-! orkestjes. 15.30 Voor de zieken. 16.00 Berlijnseh Staats-Opera-Ork. en solist. 16.45 BNO Nieuws 17.00 Over de liefde. 17.30 Tony Diepeveen, piano' 17.40 Zes om drie. 18.00 BNO Binnenlandsche ee- sproken overzicht. 18.05 Instrumentale opera- en operettefragmenten. 18.45 Jeugdstormuitzending 18.55 Spiegel van den dag. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 Bonte verscheidenheid 22 00 BNO Nieuws- en cult. ber. Van 22.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 22.15 Pianosoli. 22.30 Licht avondconcert. 23.30—24.00 Dansork Willv Berkine HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Strijkkwartet ina kl. t. van Schubert. 17.30 Soldatenfunk „Nord-West". 18.30 Musette- ork. en solist. 19.00 BNO Nieuws en act. besch 19.15 Voor de jeugd. 19.20 Licht klassiek concert! 20.15 Huwelijkspoging, voordr. 20.30 Gram muz event, voordracht. 20.45 Fragmenten uit Ital'iaan- sche opera's. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws*- en cult. ber. 22.15 Zie progr. H'sum I 22.30 De stem van het Rijk Verduisteren: van 22.00 tot 5.30 uur 4 Juli: zon op 5.23, onder 22.05 uur maan onder 4.01, op 20.22 uur 5 Juli: zon op 5.24, onder 22.04 uur maan onder 4.43, op 21.28 uur

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2