aarlemsche Courant Balans van 1 maand invasie. Hevige strijd aan Oostfront duurt voort Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Geallieerden hebben thans 1 pCt. van liet Fransche grond gebied in Europa bezet. Nieuwe landingen elders verwacht eventueel in Bretagne of aan het Nauw van Calais. Zeegevecht voor St. Malo. Tankslag bij Caen hervat. De strijd om Saipan. Duitschers heroveren in centralen sector Stolpce. De steden Minsk en Polozk ontruimd. Qnoverzichtelijke situatie. Ver wachtingen omtrent het doel van het Sovjet-offensief. Zwaar ,,V 1 "-vuur nog steeds op Londen. 289e Jaargang1 No. 155 x x Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel. Advertenties 10724, Redactie 10600. Postgiro 134958 Haarlemsehe Cl., Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 21. Telef 12230 IJtfiuiden: Rembrand tlaan 55, IJmuiden-O. Hoofdredacteur: F. C. Derks. Woensdag' 5 Juli 1944 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en Feestdagen. Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem AJbon nemen ten: p. week 26 ct, per mnd. 1,15, per kwartaal 3,42, fr. per post 3,73. Losse nummers 8 cent. K 1297 In Berlijnsche militaire kringen wordt een balans van de eerste maand der invasie aan de Normandische kust opgemaakt en gecon stateerd, dat de Amerikanen en Engelschen van de 535.000 vierk. km. groote Fransche op pervlakte slechts één procent n.l. 5200 vierk. km. in bezit konden nemen. Op dit tijdstip kunnen volgens het oordeel van deze kringen de volgende drie hoofdpunten worden aange stipt: 1. Na de hergroepeering van de Amerikanen Op het schiereiland Cotentin staat een met alle technische wapens gepaard gaande poging te wachten, de deur van St. Lo open te stooten en uit het schiereiland te voorschijn te ko men. De eerste gevechten zijn reeds begon nen. 2. Montgomery forceert den materiaalslag om Caen. Al is er een korte pauze ingetreden, de verder gaande landingen en concentraties duiden er op, dat de grootste inspanningen van het invasieleger zullen volgen. 3. Op grond van de voortdurende waarne mingen is het begin van een nieuwe invasie- golf elders waarschijnlijk. Pas het uitbyeken van de dan volgende gevechten zou zich tot een grooten slag om Frankrijk kunnen ont wikkelen. Welke rol in het geheele kader der gevecb ten in het Westen het Duitsche geheime "wa pen „V 1" en het- te verwachten gebruik van andere types zal spelen is nog niet te over zien. De phase van het kleineerën der projec tielen, die op de Britsche oorlogsindustrie en militaire distrieten worden afgevuurd, is in ieder genval de laatste dagen geweken voor een heftige, ja bijna hysterische discussie. Hoewel men in Duitsche militaire kringen zeer gere serveerd is, schijnt daar nog de opvatting te overheerschen, dat het geforceerde gebruik van Duitsche geheime wapens niet zonder uitwerking zal blijven op de vijandelijke plan nen en "hun afloop. Afgezien van een -aantal plaatselijke aan vallen hielden de beide legers van Montgo mery zich Maandag rustig. Men krijgt den in druk, dat de terughoudendheid ten deele toe te schrijven is aan de buitengewoon zware, verliezen, die het tweede Engelsehe leger on der bevel van generaal Dempsey in de afge- loopen week in den pantserslag ten ZuidweS' ten van Caen. heeft geleden. Ook de ongunsti ge weersgesteldheid, die een gebruik op groo- ter schaal van luchtstrijdkrachten onmogelijk maakte, kan daartoe hebben bijgedragen. In het gebied van het eerste Amerikaansehe le ger, dat onder bevel staat van generaal Brad ley, zijn ongetwijfeld nog gföote hergroepee- ringsbewegingen aan den gang, daar het leger zich de laatste dagen eerst gereed maakte voor den aanval naar het Zuiden. Toch kwam het in dat gebied Maandag nog op verscheidene plaatsen tot levendige plaatselijke gevechten, bijv. in het gebied St. Jorès, bij Vindefontaine en Varenquebec. Daar ondernamen de Ame rikanen met soms zeer krachtigen steun van artillerie met verscheidene regimenten infan terie aanvallen op de vooruitgeschoven Duit sche posities, die ten deele achteruitgehaald moesten worden om het Duitsche afweerwa- pen volledig tot uitwerking te doen komen. In alle gevallen gelukte het de Amerikaan sehe aanvallen nog voor de Duitsche hoofdge- vechtsstellingen tot staan te brengen. De aan vallende formaties leden hierbij overal bui tengewoon zware bloedige verliezen. Over het geheel genomen zal de afwachten de houding van Montgomery wel moeten wor den toegeschreven aan het feit, dat hij de her vatting van nieuwe groote operaties wat den tijd betreft wil afstemmen op het in den strijd brengen van de Amerikaansehe legergroep Patton. Ongetwijfeld is de aanval van deze legergroep op den anderen sector van het Atlantische front reeds zeer binnenkort te verwachten. Behalve de onmiddellijk aan grenzende sectoren tusschen Seine en Somme komen ook 't gebied aan het Nauw van Calais en het Bretonsche schiereiland daarvoor in aanmerking. De verovering van laatstgenoemd gebied zou voor het Geallieerde opperbevel misschien bijzonder veglokkend kunnen zijn door het feit, dat het met Brest de beschik king over een nieuwe groote zeehaven zou krijgen. Duitsche patrouillebooten hebben in de vroege ochtenduren van 4 Juli in de: baai van Saint Malo een aanval van acht Britsche tor- pedomotorbooten afgeslagen en da&rbij een Britsche boot tot zinken gebracht. Twee an dere booten werden door artillerietreffers zifraar beschadigd. Twee Duitsche patrouille' booten gingen verloren. Een groot deel dei- bemanningen van de Duitsche vaartuigen kon worden gered. In het gevechtsgebied van Caen herleefde in de ochtenduren van gisteren de pantserslag weer in volle hevigheid. Bij het aanbreken van den dag bestookten zij de Duitsche stel lingen aan weerszijden van den van Bayeux naar Caen leidenden weg over een breedte van ongeveer zeven kilometer met een razend trommelvuur van elk kaliber, dat verscheide ne uren aanhield. Om kwart over zeven gingen hier twee Britsche pantserdivisies diep ge- echelonneerd over tot een doorbraaftaanval, die een beslissing trachtte te brengen. In ver bitterden strijd, die tot den middag duurde, sloegen de Duitsche verdedigers alle aanval len af. Enkele gevechtswagens, welke het ge lukt was bij Carpiquet de voorste Duitsche li nies omver te loopen, werden nog voor de Duitsche artilleriestellingen door pantserja gers aangevallen; zij staan op het punt ver nietigd te worden. Wit-Russen trekken met de Duitschers mee. Gelijk met de afzetbewegingen, die de Duit sche troepen op het oogenblik in den cen- tralen sector van het Oostelijk front onder nemen, vindt ook een verhuizing van Oost naar West plaats van breede lagen der Wit- Russische bevolking. In groepen van c.a. hon derd voertuigen volgen boeren en arbeiders de Duitsche soldaten, onder wier bescherming zij jarenlang gewerkt hebben. Vele Wit- Roethenen, die geen vervoergelegenheid heb ben, laten have en goed in den steek, om slechts het naakte lijf voor de bolsjewieken te redden. Kelly uit Ankara naar Londen terug. Admiraal Sir Howard Kelly, die zich sinds 1940 met een diplomatieke opdracht in Tur kije ophield, heeft Ankara verlaten om via Cairo naar Londen terug1 te keeren. ICeflly vertoefde te Ankara als persoonlijke verte- g-ewoordiger van admiraal Sir Andrew Cun ningham. Stimson in Italië. Stimsom, de Amerikaansehe minister van defensie is Maandag In het door de Geal lieerden bezette deel van Italië aangekomen Als doel van zijn bezoek worden besprekin gen met de Geallieerde bevelhebbers aan het Italiaansohe front genoemd. 20 miiiioen francs voor opsporing van Henriots moordenaars. De Fransche regeeringschef Laval heeft een belooning van twintig millioen francs uitge schreven voor de opsporing van de rrioorde naars van den staatssecretaris van inlichtin gen en propaganda Philippe Henriot. Finnen komen tot staan; In het Finsche weermachtbericht wordt o.m. het volgende gezegd: Op de Karelische landengte begon de vijand opnieuw een algemeen offensief. De vijand werd door hevige tegenaanvallen teruggewor pen. Hij verloor op verscheidene plaatsen hon derden manschappen. Toen de avond viel wa ren onze linies weer volkomen in onze handen. Ook uit de overige sectoren wordt het op vangen en terugwerpen van Sovjet-Russische strijdkrachten gerl»eld. Churchill spreekt Donderdag over de „V 1". De conservatieve afgevaardigde Sir Herbert Williams heeft in het Lagerhuis na de aankon diging van Eden, dat Churchill Donderdag over de „vliegende bom" zal spreken, de vraag gesteld, waarom dit eerst Donderdag zal ge schieden. In -de door de vliegende bommen getroffen gebieden heerscht groote ontevre denheid over de vertraging van Churchill's verklaring. De terughoudendheid uit veilig heidsoverwegingen is ongegrond, daar een openbaarmaking op Donderdag even gevaar lijk is als vandaag of op een anderen dag. KORT NIEUWS. In de Turksche stad Mardin heeft een vrouw een vijfling ter wereld gebracht, vijf jongens, die allen in goeden welstand ver- keeren. Juli-hooimaand. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat is de boer bezig met den hooioogst. Het hooi, dat nog niet voldoende drdbg is, wordt, zoodra de zon haar kracht even laat voelen, voort durend gekeerd. (C.N.F.-Schimmelpenningih Pax c) Volgens Japansche berichten staat vooral Aslito, de door de Amerikanen veroverde hoofdstad van het eiland Saipan, de laatste dagen in het middelpunt der zware gevechten. Uit verkenningen is gebleken, dat de Ameri kanen hun te Aslito gestationeerde luchtmacht voortdurend versterken. Het Japansche hoofdkwartier maakt be kend, dat een vijandelijke formatie op 3 en 4 Juli de eilanden Iwojima en Tsjitsjijima uit de lucht heeft aangevallen. Japansche eenheden bonden den strijd aan, die thans nog voortduurt. Volgens een frontoverzicht hebben de Ame rikanen sinds hun eerste optreden in de wateren van de Marianen op 11 Juni j.l. naar raming 27.800 man van hun luchtmacht en van hun marine verloren. Daarvan zou den c.a. 9000 man gedood en 18.000 gewond zijn, terwijl de rest vermist wordt. Hierin zijn niet begrepen de Amerikaansehe ver liezen bij de gevechten op Saipan, die door de Amerikanen zelf worden opgegeven met c.a. 10.000 man. De correspondent te Tokio van de Berliner Börsenzeitung meldt, dat in Japan een zekere spanning heerscht. Twee dingen zijn het, die de gemoederen bezig houden, het nieuwe Duitsche wapen en de gevechten op Saipan. De Japansche bladen staan vo^ met berichten over de nieuwe projectielen, zonder evenwel op het oogenblik reeds een oordeel hierover uit te spreken. Dit neemt niet weg, dat sedert eenige dagen in alle artikelen nieuwe moed aan d?n dag wordt gelegd, doch men is zoo verrast, dat men zich niet aan zakelijke be oordeelingen wil wagen, want, zoo oordeelt men te Tokio, het is eenvoudig ,,te mooi om waar te zijn". De critieke situatie in den Stillen Oceaan wordt niet gebagatelliseerd. Men acht het niet onmogelijk, dat het belangrijke eiland Saipan tijdelijk verloren zal gaan, echter vo'komen uitgesloten, dat men dan daar de Amerikanen zoo volkomen met rust zal laten als bijvoor beeld op de Gilbert- of Marshall-eilanden. De Amerikanen zijn thans weldra zoover door gedrongen, dat ook de Japanners geen „tac- tischen ternugtocht" meer willen aanvaarden. Weer bommen op Florence. Nadat Zondag1 jl. de stad Florence dp- nieuw een hevig1 bombardement van E11- gelsoh-Amerikaansohe t er reu r- vliegers heeft moeten ondergaan, wordt nog melding ge maakt van terreuraanvallen op Modena, Mantua. Cremona en Empoli. In woonwij ken werd schade aangericht en de burgerbe- voiLkiQig leed verliezen. In Cremóna werden badende vrouwen en kinderen, aan den oever van de Po beschoten, waarbij vele slacht offers vielen. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: In Normandië viel de vijand Maandag, door sterke artillerie en pantserstrijdkraehten on dersteund, op den Westelijken vleugel van het landingshoofd aan. Hij werd in hoofdzaak ver dreven en kon slechts op eenige plaats na har den strijd onze linies binnendringen. Aan de rest van het front verliep de dag zonder bij zondere gebeurtenissen. In Bretagne werden 20 terroristen en 58 in burgerkleeding omlaag gesprongen vijande lijke valschermjagers in een gevedht tot den laatsten man vernietigd. Zware Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen Maandagnacht vijandelijke scheepsconcentra- ties voor de Normandische kust aan. Twee speciale landingsschepen kregen voltreffers. Andere voltreffers werden waargenomen op plaatsen van ontschepingen. Beveiligingsvaar tuigen van een Duitsch convooi schoten voor de Nederlandsche kust een Britsche motor torpedoboot in brand. Zwaar vergeldingsvuur ligt op Londen. In Italië werd de kracht van den grooten vijandelijken aanval Maandag iets minder. Al leen in den Westelijken kustsector, in het ge bied van Siena en aan de Adriatische kust werd hevig gevochten. Aan de Westkust kon de vijand geringe terreinwinst behalen. In alle andere sectoren werd hij bloedig afgeslagen. In het centrale deel van het Oostelijk front zijn de gevechten verder in felheid toegeno men. Ten Westen van Sloezk wisselden vijan delijke aanvallen met onze tegenaanvallen af. De tot aan de spoorlijn Baranowicze-Minsk opgedrongen vijand werd door onze pantser divisies in een kloekmoedigen tegenaanval met zware verliezen aan dooden en gewonden te ruggedreven. Bolsjewistische pantserstrijd krachten drongen Minsk binnen en trokken verder naar het Westen op. Ten Zuidoosten van de stad bieden onze formaties aan de van alle kanten losstormende bolsjewieken ver bitterden tegenstand en trekken zich al strij dende naar het Westen terug. Bij Molodeczno werden vijandelijke aa'nvalsvoorhoeden in een tegenaanval teruggedreven. In het gebied ten Westen van Polozk sloegen onze troepen aan de Duna herhaalde aanvallen van de bolsje wieken af. De stad werd na wisselvallige ge vechten prijsgegeven. In de gevechten der laatste dagen heeft zich de Kommandeur van een regiment grenadiers kolonel Reimann door voorbeeldige dapper heid onderscheiden. Hij vond in een gevecht op korten afstand temidden van zijn grena diers den heldendood. De luchtmacht mengde zich met formaties slagvliegers doeltreffend in de gevechten te land, sloeg talrijke vijandelijke colonnes uiteen en vernietigde verscheidene tanks, kanonnen en eenige honderden voertuigen. Des nachts ondernamen gevechtsvliegtuigen aanvallen op verscheidene Sovjet-stations en veswoestten groote hoeveelheden ravitailleeringsmateriaal. Vooral op het station Borissof ontstonden uit gebreide branden. Amerikaansehe bommenwerpers wierpen Geneutiuueist iïietl, de held.van Narvik, die bij een vliegtuigongeval om het leven is gekomen. (Hoffmann-Stapf Pax c) verspreid bommen in het gebied van Belgrado en op verscheidene plaatsen in Roemenië. Strijdkrachten der Duitsche en Roemeensche luchtverdediging schoten hierbij 19 vijandelijke vliegtuigen neer. Enkele Britsche vliegtuigen vielen Maandag nacht plaatsen in het Rijnlands-Westfaalsche gebied met bommen aan. De situatie in het Oosten. De Duitsche militaire woordvoerder heeft verklaard, dat het niet mogelijk is zich over de situatie op het slagveld ten Westen van Minsk, dat een breedte van ongeveer 400 Km. bij een diepte van circa 200 Km. bezit, op het oogenblik een duidelijk beeld te vormen. Alles is in beweging. Fronten grijpen overal in elkaar. Dikwijls bevinden zich ten Oosten van oprukkende Sovjettanks weer Duitsche eenheden, staan in den rug daarvan weer Sovjettroepen en misschien daarachter weer Duitsche strijdkrachten. Interinf meldt, dat de na de inneming van Minsk de toestand zich thans aldus heeft ontwikkeld, dat als eerstvolgende aanvals doelen in het centrale deel van het Oostelijk front de gebieden rond Baranowice, Wilna en Dunaburg kunnen worden beschouwd. Met een vierde sterke aanvalsgroep pogen de bols jewieken in de flank van den Noordelijken vleugel van het Oostelijk front door te drin gen, zooals Maandag, toen zich bij Drisa en Dzisnsf nieuwe hevige gevechten ontwikkel den. Het is verder mogelijk dat de bolsje wieken de eerstkomende dagen van het gebied van Kowel uit naar het Noorden aanvallend zullen trachten de diepe Zuidflank van het centrale Duitsche front in te drukken. Hier voor bestaan reeds zekere aanwijzingen. In de naar het Noorden aansluitende ge vechtssectoren leidden krachtige tegenaan vallen van Duitsche pantserformaties tot op merkelijke successen. O.a. werd de stad Stolpce. waar door de bolsjewieken de spoor lijn BaranowiceMinsk tijdelijk versperd werd, door een gepantserde Duitsche gevechts groep heroverd en aldus de rug van groote Duitsche formaties, die blootstonden aan het gevaar van omsingeling, weder vrij gemaakt. De luchtmacht had een zeer groot aandeel in het uiteenslaan der Sovjet-Russische aan- valstoppen en marcheerende colonnes. Zij viel met vele honderden pantservliegtuigen en jachtbommenwerpers vooral bij Stolpce en Molodeczno Sovjet-Russische pantser- en in- fanterie-colonnes, artilleriestellingen en voor den aanval gereedstaande troepen met suc ces aan. Norman Davis overleden. Normian Davis, voorzitter van het Ameri kaansehe Roode Kiruis, is op Be-jarigen leef tijd overleden. RADIOPRAATJE MAX BLOKZIJL. Max Blokzijl spreekt Donderdag over Hilversum I om 18,45 uur over: „Hoe raken we ze straks weer kwijt?"

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1