Haarlemsehe Courant Churchill in verlegenheidoverdeVI Hevige Sovjet-aanvallen Nieuwsblad voor Noord-Holland V 1 op invasietentoonstelling te Londen. Voldoening te Berlijn. Yon Rundstedt vervangen door Yon KI li ge. in centralen sector afgeslagen Duitsche tegenaanvallen ten Z.-W. van Carentan 289e Jaargang No. 157 Bureaux: Groote Houtstraat S3, Tel. Advertenties 10724, Redactie 10600. Postgiro 134958 Haarlemsehe Ct., Haarlem Bijkantoor, Soendapiein 21. Telef. 12230 U muiden: Rembrandtlaan 55, IJmuiden-O. Hooidredacteur: F. C. Derks. Vrijdag: 7 Juli 1944 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon* en Feestdagen. Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem Abonnementen: p. week 26 ct, per mnd. 1,15, per kwartaal 3,42, fr. per post 3,73. Losse nummers 6 cent.- IC 1297 Verzoek aan Lagerhuis geen ongewenschte vragen te stellen. Sociale tegenmaatregel in grooten stijl aangekondigd. London's diepe reserye-schuilkelders worden thans opengesteld. In zijn verklaring over de aanvallen der vliegende bommen op Engeland heeft Churchill in het- Lagerhuis gezegd, dat het een vergissing zou zijn, den ernstigen aard van dezen bjjzonderen vorm van aanvallen te onderschatten. In het verdere verloop van zijn betoog gaf hij als zijn meening te kennen, dat het van de regeer'ng juist was gezien voorloopig geen groote uitbreiding te geven aan de inlichtin gen over het nieuwe Duitsche projectiel. Churchill zette uiteen hoe men van Engel sche zijde geprobeerd heeft, inlichtingen te krijgen over het nieuwe Duitsche wapen voor dat het in gebruik werd gesteld. Tevens was de minister van binnenlandsche zaken er mede begonnen, de schuilgelegenheden op den open baren weg te versterken. Churchill schilderde verder,, hoe men getracht heeft door sterlcè formaties van het commando bommenwerpers de plaatsen te treffen, die naar Engelsche op vatting proefstations waren voor het nieuwe Duitsche wapen. Deze aanvallen, zoo zeide hij, hebben zware verliezen gekost. Churchill be weerde, dat indien de Engelsche en Ameri kaansche terreuraanvallen op Frankrijk en Duitschland niet hadden plaats gehad, het bombardement van Londen waarschijnlijk reeds een half jaar eerder zou zijn begonnen. Het aantal vliegende bommen, dat dagelijks ,,van Frankrijk uit" naar Engeland komt, be draagt, volgens Churchill, ongveeer 100 tot 150. Hij stelde voor de verliescijfers niet geheim te houden, daar deze strijd wel eens "een-aan gelegenheid zou kunnen zijn, die wellicht van langen duur is. Een groot percentage van de verliezen wordt geleden door Londen. Voor zoover de ouders zulks wenschen, worden de kinderen uit de gevaarlijke zone geëvacueerd. Churchill gaf met nadruk te verstaan, dat Groot-Brittannië de maatregelen, die het in zijn land neemt, moet voegen in de uitgebreide plannen van de krijgsoperaties, daar de ge vechtshandelingen in Normandië of de aanval len op doëleft in Duitschland niet daaronder mogen.lijden. Wat de evacuatie betreft, ieder moet zijn dagelijksche plicht doen. Hun echter, die geen voor den oorlog belangrijken arbeid verrich ten, wil de regeering niet afraden op eigen kosten uit Londen te vertrekken. De kinderen worden reeds in geval de ouders het wenschen uit de gevaarlijke zones weggezonden. Het ligt niet in het plan moeders te scheiden van haar kinderen, behalve op uitdrukkelijk verlangen. Bij de „laatste keer'' zijn „vreeselijke dingen" voorgekomen. Moeders zijn gescheiden van haar twee- en driejarige kinderen. Wanneer zij na eenigen ijtd voldoende geld gespaard hadden om hun kinderen te kunnen bezoeken, hadden zij ze nauwelijks nog herkend. Het ligt in het voornemen van de Londensche stations een versterkte treindienst te laten loopen. Alle maatregelen worden met de grootste spoed ten uitvoer gelegd. Een commissie met zeer groote volmachten behandelt alle problemen, die den socialen kant van den vliegenden bom betref fen. Voortgaande sprak Churchill de meening uit, dat het Lagerhuis vooreerst beter geserveerd kan zijn met het stellen van vragen, men zou anders den vijand te veel kunnen verraden. Churchill stelde tenslotte de vraag of de aanval met de V. 1. erger zou worden en of wellicht nieuwe ontwikkelingen van veel vree- selijker aard over Engeland zouden komen. Hij kon niet garandeeren dat dit niet het geval zal zijn. De eenige belofte, die hij thans kan geven is dat alles wat maar mogelijk is ge daan wordt. Den voorrang hebben de opera ties in Normandië of de aanvallen op speciale doelen ip Duitschland. ofschoon de aangerichte schade ..in zekeren omvang" den levensgang en het werk der industrie in Londen hebben veranderd. Na de rede van Churchill werden eenige vragen gesteld. Onder afkeurende kreten vroeg de conservatieve afgevaardigde Davison, of het niet tijd was, dat de regeering een open lijke verklaring zou afleggen over vergeldings maatregelen. Churchill antwoordde, dat hij thans hierop liever niet inging. Hij verzocht SJesds 40.889 Ffsische kinderen' in Zweden. De Finsche minister voor sociale zaken heeft enkele dagen te Stockholm vertoefd. Aan de Finsche pers heeft hij meegedeeld, dat zijn bezoek de kwestie van de Finsche kinde ren. die wegens den oorlog gastvrijheid in Zweden zoeken, en vinden, gold. Op het oog'enblik vertoeven er reeds 40.000 jeugdige Finnen in het gastvrij budrland. De Gaulle te Washington. De Gauüe is te Washington^ aangekomen, zoo meldt de Britsche berichtendienst. Bo'odsshap Van Churchill aan Tsjang Kas-sjek. In een „gelukwensch"-bood schap aan Tsjang Kai-Sjek bij den aanvang van het aejrtste oorlogsjaar voor het China van Tsjoenking verklaart Churchill dat „zoodra de overwinning in het Westen zal zijn be vochten" Engeland zijn belofte zal nakomen en zijn gdheele macht tegen Japan in den strijd zal brengen. Naar de D.A.Z. meldt, heeft het Londensche dagblad Daily' Express Maandag een tentoon stelling geopend onder den naam „de slag om Frankrijk". Het middelpunt der expositie vormt een naar Britsche fantasie uitgevoerd model van het V. 1, „op origineele grootte". Juist op den openingsdag vielen de V. I's in grooter getale dan ooit tevoren op het gebied van Zuid-Engeland. het Lagerhuis nogmaals het stellen van vragen niet meer dan noodig was uit te breiden. Hij heeft zijn woorden zeer zorgvuldig afgewogen. Voorts maakte Churchill bekend, dat men be sloten heeft thans de diepe schuilkelders te openen, welke totdusverre nog in reserve ge houden waren. In de Wilhelmstrasse ziet men in de door Churchill in het Lagerhuis afgelegde verkla ringen een bevestiging voor den ernst en de afmeting der uitwerking van het nieuwe Duit sche wapen. Voorts ziet men daarin een be vestiging van de groote onrust, die zich heeft meester gemaakt van de Engelsche.-bevolking en tenslotte een bevestiging voor den omvang van de critiek op de Britsche regeering, die zich genoodzaakt ziet over het vraagstuk re kenschap af te leggen. Om gezondheidsredenen is generaal-velcl- maarschalk Von Rimdstedt in het opperbe vel in het Westen opgevolgd door generaal- ve ld maarschalk Von Kluge. De Führer heeft in een hartelijk gesteld eigenhandig schrijven veldmaarschalk Von Rundstedt, die zich in de moeilijkste situaties hoogelijk heeft onderscheiden, zijn bijzon deren dank uitgesproken, en het plan te ken nen gegeven van zijn diensten gebruik te mjaken voor speciale opdrachten. Von Rundtstedt die dit jaar 69 jaar wordt, heeft zich als kolonel-generaal in het--b6g*n van den oorlog belast met het bevel over de legergroep Zuid, waarmede hij in den om- singelingsslag van tien dagen aan de Szura het voornaamste Poolsche leger versloeg en den zegetocht in Polen bekroonde met de verovering van Warschau. In den veldtocht tegen Frankrijk voerde hij bevel over legergroep A. Zijn troepen braken op 30 Mei 1940 door de sterke vijan delijke stellingen aan de Maas heen, korten tijd later door de naar het Noordwesten Verf lengde Maginotlinie én op 9 Juli door de stellingen van de Weygand-zone, waarmede voor de Duitsche pantserformaties de weg vrij wierd voor den vernietigenden slag in den rug va-n de voornaamste versterkingen der Maginot-linie. In den loop van den oor log werd greneraail-veldmaarschalk Von Rundstedt, die in de gedenkwaardige zitting van den Rijksdag van 19 Juli 19 40 door den Führer was bevorderd tot gen era al-veld maarschalk, benoemd tot opperbevelhebber in het Westen. In rusteloozen arbeid van jaren heeft hij op deze verantwoordelijke post voor een toonaangevend gedeelte de voorwaarden in het leven geroepen voor den afweer van de invasie, Estisndscha Jeugd onder de wapens De Estlandsche jeugd heeft in grooten ge tale gehoor gegeven aan den oproep om zich voor hulpdiensten bij het juchtwapen be schikbaar te stellen. Uit de hoogste klassen der gymnasia heb ben zich zeer velen aangemeld voor de op leiding, waarmee intusschen reeds een begin werd gemaakt. In tegenwoordigheid van den Führer vond een officieele staatsplechtigheid voor den bij een vliegtuigongeval om het leven gekomen Generaloberst Dietl plaats, Generaal-veldmaarschalk Keitel houdt de herdenkingsrede tijdens de plechtigheid. (Atlantic-Boesig-Holland Pax c) Stircison bij den Paus. Henry Stimson, de Amerikaansche minis ter van defensie, werd Woensdag door den Paus in audiëntie ontvangen. De samenkomst duurde een half uur. Later op den dag bracht Stimson in gezelschap van Roose velt's speciale afgevaardigde voor het Va- ticaan, Myron Taylor, een bezoek aan den Pauselijken kardinaail-staatssecretaris Ma-g- lione. Gepeoe in Italië. De Zuid-Italiaansche communisten-leider Togliati. die reeds een Italia,ansch rood le ger heeft opgericht, heeft thans ook een soort van Gepeoe georganiseerd. De rugge- graat van deze organisatie wordt gevormd door 45 0 Gepeoe-mannen, die uit de S'ovjet- Unie zijn overgekomen. Togliati heeft eveneens: het plan ontwor pen om 250.000 Italiaansche gezinnen naar de Sovjet-Unie te deporteeren, ten einde al daar bij den „opbouw" behulpzaam te zijn; PERSONALIA Bij de te Utrecht gehouden examens voor gemeentefinanciën 'is geslaagxl de heer J. W. van den Aardweg te Haarlem. Bij de te Amsterdam gehouden exa mens lichamelijke oef. lager onderwijs is ge slaagd mej. H. W. ~E'. Heere te Haarlem. Geringe terreinwinst der Geallieerden in Italië Het Duitsche weerraachtbericht luidt als volgt: Ten Noordwesten van Caen heeft de vijand na de zware verliezen van den vorigen dag zijn aanvallen niet voortgezet. In den sector ten Zuidwesten van Carentan tot aan de Westkust van het schiereiland Cherbourg vie. ien Amerikaansche. formaties den geheelen dag met krachtige ondersteuning van artillerie en tanks aan. In het verloop van de hevige ge vechten werden onze gevechtsvoorposten op de hoofdgevechtslinie teruggenomen. Waar de vijand aok in deze linie penetreerde, zijn onze 'roepen tot den tegenaanval overgegaan. i De gevechten duren nog voort. In Zuid-Frankrijk werd een Engelsche sabo tagegroep in eên gevecht vernietigd. De lucht macht viel des nachts met setrke formaties slagvliegers vijandelijke troepenbewegingen •net goede uitwerking aan. Bij den Woensdag gemelden aanval van zware gevechtsvliegtui gen op vijandelijke scheepsconeentraties in den nacht van 4 op 5 Juli werden volgens aan vullende berichten nog 1 vrachtschip van 7000 brt. tot zinken gebracht, 1 torpedojager zwaar beschadigd en I passagiersschip van 10.000 brt. in brand geworpen. Boven de bezette Westelijke gebieden ver- Voor de vijand 57 vliegtuigen, waaronder 44 viermotorige bommenwerpers. In verscheidene gevechten tegen vijandelijke zee- en luchtstrijdkrachten brachten beveili gingsvaartuigen van de Duitsche marine voor de Nederlandsche en Fransche kust drie Brit sche torpedomotorbooten tot zinken. Voorts schoten zij een torpedojager in brand en be schadigden drie andere torpedomotorbooten door artillerievoltreffers. Bovendien wei-den 13 vijandelijke jachtkruisers neergeschoten. Vijf eigen vaartuigen gingen verloren. Door strijdmiddelen van de Duitsche marine werden in de wateren van het invasiefront twee vol geladen transportschepen met een inhoud van 15.000 brt., 1 torpedojager en 1 fregat tot zin ken gebracht. Een ander transportschip van 9000 brt. werd zwaar beschadigd. Ons vergeldingsvuur ligt met slechts geringe onderbrekingen op Londen. In Italië waren Woensdag vooral in den Westelijken en Oostelijken kustsector zware Het bruggehoofcl houdt stand. 700 schoten in 73 uur. Nederland sche SS-Vrijwiiligers bedienen het geschut, dat speciaal ge durende de laatste dagen onafgebroken in werking was. 700 schoten werden alleen door dit kanon afgevuurd. 700 zware brokken, die dood en verderf In de rijen der Bolsjewisten brachten. (SS PK Truöl-O-H P. c) KORT NIEUWS. Dino Grandi, voormalig lid van den fascistischen grooten raad, die onder een schuil naam te Lissabon verblijf houdt, heeft van de re- geering-Bonomi het bevel ontvan gen, naar Rome terug te keeren, om zich voor het gerecht te verant woorden. Grandi heeft dit echter geweigerd. Veertig bin nenvaartschippers, die via de groote rivieren, zorg dra gen voor de le vensmiddelen- voorziening van Parijs, zijn, voor hun heldhaftig ge drag tijdens lucht aanvallen op hun schepen onder scheiden. gevechten aan den gang. Met gebruikmaking van nieuwe infanterie- en pantserstrijdkrach ten probeerde de vijand Steeds weer door ons front heen te stooten. Alle aanvallen bleven echter met zware verliezen voor onze stellin gen liggen. Talrijke vijandelijke tanks werden daarbij stukgeschoten. In het gebied ten Noor den van Siena wérd ons front ter verkorting enkele kilometers naar het Noorden terugge nomen. De 278e divisie infanterie heeft zich onder bevel van den luit.-generaal Hoppe in voort durende zware afweergevechten tegenover een overmachtigen vijand bijzonder dapper ge weerd en hem zware verliezen toegebracht. Alle vijandelijke doorbraakpogingen misluk ten, dank zij de standvastigheid van deze divi sie. Des nachts opereerende slagvliegtuigen veroorzaakten in vijandelijke opslagplaatsen van materiaal in den Adriatischen kustsector groote branden en ontploffingen. Italiaansche torpedovliegtuigen vielen voor Bari vijande lijke scheepsconeentraties aan en troffen twee koopvaardijschepen van 13000 brt. ernstig. In het Zuiden van het Oostelijk front is de gevechtsactiviteit tusschen den bovenloop van den Dnjestr en Kowel opgeleefd. In den centralen sector wordt op de land» engten van Baranowicze en Molodeczno nog steeds verbitterd gevochten. Bij Baranowicze sloegen Duitsche en Hopgaarsche troepen tal rijke aanvallen van de bolsjewieken in harde gevechten af. Ten Westen van Molodeczno stortten vijandelijke doorbraakpogingen met verliezen voor de bolsjewieken ineen. Afdee- lingen cavalerie en pantserstrijdkrachten, die in den versperringsgrendel waren binnenge drongen, werden uiteengeslagen. Ten Noord westen van het Naroczmeer werden bolsjewis tische aanvalsspitsen opgevangen, tusschen Dunaburg en Polozk werden talrijke aanvallen van den vijand afgeslagen. In één penetratie- plek zijn nog hevige gevechten aan den gang. Ten Noorden van Polozk ondernamen de bols jewieken verscheidene vruchtelooze aanvallen. Aanvallen van formaties Duitsche slagvlieg tuigen waren vooral gericht op vijandelijke marschcolonnes. Hierbij werden weer talrijke tanks, stukken geschut en verscheidene hon derden voertuigen, alsmede eenige bruggen vernield. Des nachts vielen zware gevechts vliegtuigen de vijandelijke ravitailleering, vooral het station Kritsjef aan, waar uitge breide branden en zware onptloffingen ont stonden. Een andere geconcentreerde aanval was gericht op 't vliegveld van Minsk. Groote verwoestingen en talrijke branden werden waargenomen. Enkele Britsche vliegtuigen lieten Woensdag nacht bommen vallen op plaatsen in het Rijn- iandsch-Westfaalsche gebied. Sinds eenigen tijd was de strategische lig ging van Kowel ongunstig geworden. De stad werd practisch aan drie zijden door de front lijn omvat. Duitsche en Sovjet-Russische sol daten lagen in 't Noorden en Zuiden van de stad vaak op zoo weinig afstand van elkaar, dat men handgranaten kon werpen. In den nacht van 4 op 5 Juli begonnen de Duitschers met de voorbereidingen voor de ontruiming. Stations, bruggen, belangrijke straten en ge bouwen werden aan vernietiging prijs gege-, ven. Tot in verren omtrek hoorde men het dreunen der explosies. Men neemt aan, dat de Sovjets door dit optreden van de Duitschers volkomen verrast werden; zij deden in ieder geval weinig of niets om de vernielingen on mogelijk te maken. Woensdagmorgen vroeg was Kowel ontruimd. De stad was door de vroegere gevechten reeds grootendeels een ruïne. Burgers waren er al lang niet meer. Van het invasiefront Toen de iandingsactie der Geallieerden in. Normandië begon, heerschte er afnemende waterstand. Weegt men met dit feit de kans op een tweede landing bij het ochtendseheme- ren af, dan leert een enkele blik op de getij- denkalender, dat in de eerste Julidagen eigen lijk alleerf maar het gebied van Bretagne in aanmerking komt. Daar het op 't oogenblik volle maan is, kan men van de Kanaalkust af bij behoorlijk weer de zee ver overzien. Dit beteekent, dat het zeer de vraag is of het oogenblik gunstig genoemd kan worden voor een tweede landing ter ontlasting van het Normandische bruggenhoofd. Volgens een mededeeling van den Engel- schen luchtmaarschalk Roderick Hill, zullen binnenkort Engelsche vrouwelijke piloten in Normandië worden gebruikt in het kader van de" Britsche expeditietroepen.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1