i gegomd vloe 7 ct. *°VC Kinder-evacuatie uit Londen. Tabernals Stoffenverf Hei-Bezems straks Zeeweg 17 't Lintje Nog steeds grootere aanvallen mogelijk. Luchtaanvallen op Bonin- eilanden. In TILBURG E. Kort-Koster Zaadhandel SANTPOORT HUWELIJK $rogi|fctj) Bfomme De trefzekerheid van de V1. De Britsche berichtendienst meldt, dat ook Donderdag het optreden van V. 1 den ge- heelen dag is voortgezet tegen doelen in Zuid-Engeland en het gebied van groot- Londen. Reuter meldt, dat tot Donderdagmiddag ruim 5000 kinderen uit Londen zijn vertrok ken. Zij zijn in Yorkshire, de Midlands in North Wales en andere deelen van Engeland ondergebracht. Heden en Zondag zouden nog andere, groote transporten schoolkinderen uit Londen vertrekken. Van Britsche zijde wordt beweerd, dat het Duitsche wapen elke trefzekerheid mist. Ten aanzien hiervan wordt aan het D.N.B. o.a. het volgende verklaard: ,,De militaire betee- kenis van het Duitsche wapen is tot dusver door zijn gebruik voldoende bewezen. In zijn trefzekerheid is het ten minste even betrouw baar als de z.g. bomtapijten en strategische bombardementen, waarmede Britsche en Amerikaansche bombardementsformaties veel al des nachts en door gesloten wolkdek heele wijken van Europeesche steden hebben ge teisterd, z.g. om daarin gelegen doelen vén militaire of economische beteekenis te treffen Het wapen bezit toereikende inrichtingen die zijn trefzekerheid garandeeren. Het ver bindt in zijn constructie de modernste ver nieuwingen der ballistiek met de laatste vliegtechnische ervaringen uit het gebruik van het luchtwapen. Het wapen onderscheidt zich door zijn nauwkeurigheid fuhdamenteel van de z.g. gevleugelde bom in den vorm van een klein zweefvliegtuig, dat de luchtstrijd krachten der Ver. Staten bij haar optreden tegen Duitsch gebied gebruiken. Deze gevleu gelde bom wordt door de Amerikaansche bommenwerpers van aanzienlijken afstand weggestooten. Haar' verdere koers is onttrok ken aan elke beïnvloeding der bemanning en wordt uitsluitend bepaald door wind en an dere toevallen. Zij is dus een zuiver terreur- wapen, bij welks gebruik welbewust wordt afgezien van elk richten. Van Duitsche zijde wordt verklaard, dat de V. 1 arsenalen nog niet hun maximale prestatiecapaciteit hebben bereikt. Naar ver luidt maakt de dagelijksche practische erva ring met het nieuwe wapen een steeds betere bestemming van 'het d&el en een steeds groo tere controle mogelijk. De militaire instanties in Duitschland ver wachten geen wonderen en betitelen het nieu we wapen ook niet als wonderwapen. Duitsch land heeft zich blijkbaar voorloopig ten doel gesteld den aanval op Zuid-Engelsche mili taire centra in zoo kort mogelijken tijd te verscherpen, opdat dezelfde hoeveelheid bom men neerkomt op Engelsche militaire gebie den als Duitschland en zijn boridgenooten tot dusver van den vijand in ontvangst heeft moeten nemen. AGENDA VOOR HAARLEM Vrijdag 7 Juli Tuinzaal Concertgebouw: Sonatenavond Jan Bleumers, viool en Ans Bouter, piano, 7.30 uur. Rembrandt: „Een ge lukkig mensch" (18 j.) 2.30, 6 en 8.15 u. (Zater dag idem); Palace: „Liefdespremière" (18 j.) 2 en 8 u. (Zaterdag 2, 6 en 8.15 u.) Luxor: „De belhamel" (18 j.) 2.30 en 8 u. (Zaterdag 2.30, 6 en 8.15 u.) Frans Hals: „Lach dan, Paljas!' (18 j.) 2.30 en 7.30 u. (Zaterdag idem). Movjac: „Sarasate" (alle leeft.) 2.30 en 8 u. (Zaterdag 2.30, 6 en 8.15 u.) Zaterdag 8 Juli. Bioscopen; zie Vrijdag. AGENDA Vrijdag 7 Juli. SANTPOORT. Jeugdhuis: Bijeenkomst Postzegelvereeniging Sant poort, 7.30 uur. Zaterdag 8 Juli. SANTPOORT. De Wey- man: Bijeenkomst werkcomité H. L. O.- proeven, 4 uur. BEVERWIJK. Gem. Sport park: Jeugddag Hoogovenstaten, 2.30 uur. Statenhuis: 'Massa-kamp Hoogovenschaak club, 3.30 uur. Strijd neemt dramatisch verloop. Alle frontberichten van het midden- Westen 'van den Stillen Oceaan consta- teeren, dat de gevechtshandelingen diar geleidelijk een dramatisch verloop nemen. Terwijl de Japansche leger- en marine eenheden, die op het eiland Saipan in den Noord-Oosthoek zijn teruggedreven, nog verbitterden strijd leveren aan den in aan tal en materiaal overmaehtigen vijand, hebben de Amerikanen de laatste drie dagen het zwaartepunt van hun offensief verlegd naar de eilandengroep Bonin, die nog slechts 1000 K.M. ten Zuiden van Tokio is gelegen. Daar vielen zij op 3 en 4 Juli met verschei dene honderden vliegtuigen, vooral het Volcano-eiland en het eiland Tsjitsjijima (Beechey) aan. In den middag van 4 Juli ver schenen ook vijandelijke formaties torpedo jagers en kruisers in de wateren van het eiland Tsjitsjijima en beschoten dit met hun scheepsgeschut. Vooral op den ochtend van den volgenden dag ontstond er een hevig vuurgevecht tusschen deze Amerikaansche vlootformalies en Japansche kustbatterijen op het eiland. Een Donderdag ontvangen communiqué van het Japansche hoofdkwartier bevestigt deze berichten van het front. Naar uit de verscheidene frontberichten blijkt, hebben de Amerikanen bij al deze operaties weer zware verliezen geleden. Daar zij echter in dit deel van den Stillen Oceaan over sterke strijdkrachten beschikken, ver dient de verdere ontwikkeling hier de aller grootste aandacht. De .ongeveer 10Ö0. K.M. ten Zuiden van de Japansche hoofdstad gelegen Bonin-eilanden- groep, die sinds ruim drie dagen door vijan delijke vliegtuigen, kruisers en torpedojagers onder vuur genomen wordt, is een der minder bekende archipels van den Stillen Oceaan, die sinds 1880 behoort tot het bestuursgebied van de stad Tokio. De groep bestaat uit 45 eilanden van vul- canischen oorsprong en telt slechts circa 7000 bewoners, die zich bezig houden met het ver bouwen van suikerriet en met visscherij. De eenige industrie op de eilanden bestaat in de vervaardiging v.an sieraden uit koraal. De verbinding met het Japansche moederland werd onderhouden door een veerboot, die eenmaal per maand voer tusschen Jokohama en Tsjitsjijima. De huidige aanvallen van de Amerikanen schijnen vooral gericht te zijn op de havenwerken van Foetamiko en op de vestingwerken van het eiland Tsjitsjijima. Of de Amerikanen hier eventueel een landing willen ondernemen, kan nu ndg niet beoor deeld worden. In ieder geval hecht men te Tokio aan de gebeurtenissen 'in het gebied van de Bonin-eilanden de 'allergrootste be teekenis. Eden over de franc-tireurs in Frankrijk. De Britsche minister van buitenlandsche zaken heeft in het Lagerhuis verklaart dat de Engelsche regeering alles zal doen om. te be reiken, dat de in Duitsch handen vallende leden der Fransche verzetsbeweging als krijgs gevangenen worden behandeld. Eden zeide, dat zijn regeering zich in verbinding heeft .ge steld met de regeering der Vereenigde Staten en de* betreffende „Fransche autoriteiten". Van toonaangevende Duitsche zijde is reeds duidelijk naar voren gebracht, dat Duitsch land zich houdt aan de geldende internationale bepalingen, in de eerste plaats aan de Haag- sche Conventie voor den landoorlog. De leden der Maquis" moeten, aldus werd opnieuw in de Wilhelmstrasse geconstateerd, voglens in ternationaal recht worden behandeld als franc- tireurs. 1JMUIDEN Dief en heler aangehouden. De politie koesterde argwaan tegen twee inwoners van Amsterdam. Zij werden aan gehouden en naar het hoofdbureau te IJmuiden-Oost overgebracht, waar werd vastgesteld, dat zij inderdaad iets op hun kerfstok hadden. 3je eene, G. H.,'bleek zich aan diefstalte hebben schuldig gemaakt, terwijl de andere, C. G. P., zich met heling heeft opgehouden. De mannen zijn in het hoofdbureau van politie in arrest gesteld. Het onderzoek duurt voort. Textiel tijdens vervoer ontvreemd. Dezer dagen is een diefstal van een be langrijke hoeveelheid textielgoederen ge pleegd. Een zakenman te Santpoort, C. H., had deze ter verzending afgegeven. Onbe kenden zijn er in geslaagd de goederen tij dens het vervoer van den winkel naar Am sterdam weg te nemen. Tot hun buit be- hooren onder meer elf pantalons, een aan tal hemden, poloshirts en dames- en hee renondergoed. De politie heeft dezen dief stal nog in onderzoek. Van de eene woning naar de andere. Eenigen tijd geleden zijn uit ontruimde woningen in de gemeente Velsen eigen dommen van de huurders ontvreemd. De politie stelde een onderzoek in, doch het gelukte niet den diefstal tot klaarheid te brengen. Dezer dagen had zij meer suc ces. Tijdens een onderzoek in andere leeg staande huizen in deze gemeente vond de politie daarin een deel van het gestolene terug! De eigendommen zijn naar een vei liger- bergplaats overgebracht. Het onder zoek naar de omstandigheden, waaronder deze goederen zijn „verhuisd", is nog gaande. Ma-uitreiking distributiebescheiden De na-uitreiking van distributiebescheiden aan de inwoners van IJmuiden-Oost, Velsen Dorp en Driehuis z*l Zaterdag 8 Juli ge schieden. Men moet zich vervoegen in het gebouw van den Distributiedienst aan den P. J. Troetatosweg te IJmuiden-Oost. Distributie van visch. Er wordt nogal eens gesproken over de mogelijk- en moeilijkheden, die aan de dis tributie van visch zijn verbonden, en het is daarom de moeite waard eens na te gaan hoé het hiermede in de gemeente Velsen staat. Zooals men zich zal herinneren heeft de bur gemeester, de heer Tj. O. v. d. Weide, de belanghebbenden uit de kringen van den handel eenigen tijd geleden ten Raadhuize bijeengeroepen. 8 Juni volgde een bekend making van den burgemeester, waarin deze mededeelde met de kleinhandelaren in visch een regeling voor den detailverkoop van visch te hebben getroffen, zulks in overleg inet de kleinhandelaren in deze gemeente. De bepalingen zijn 15 Juni van kracht ge worden. Als belangrijke maatregel werd vast gesteld, dat de visch op bepaalde plaatsen en uren aan den man moest worden gebracht Hierdoor werd 'het den inwoners mogelijk gemaakt geregeld zonder veel moeite een overzicht te hebben en dus niet het gevaar te loopen steeds te laat te komen. De tijd is nog te kort om reeds nu een vérgaand oordeel over deze regeling te vellen. De aanvoer van visch is tot dusver gering geweest. In ieder geval heeft men de ge legenheid gehad zich van visch te voorzien. En zijn er nog klachten?.We hebben eens geïnformeerd en vernamen, dat er tot nu toe maar heel weinig zijn binnengekomen. Een handelaar, die Driehuis als standplaats had, bleek al te veel tijd noodig te hebben om zijn waar kwijt te raken, zoodat deze toestemming ontving de rest in IJmuiden-Oost te verkoo- pen, waar hij spoedig was uitverkocht. In genoemd deel der gemeente blijkt er trou wens veel vraag te zijn. Overigens wordt vaak opgemerkt, dat de prijzen niet mee vallen, Voor een goed begrip zij opgemerkt, dat deze volkomen 'in overeenstemming met de voorschriften zijn en de controle niets te wenschen overlaat/Inderdaad is de visch veel duurder dan in rustiger tijden, maar een ieder zal erkennen, dat de omstandigheden dit niet anders mogelijk maken. De situatie is zoo, dat elkeen van tijd tot tijd visch kan koopen. Dat is de opzet van de regeling. Dat de kleine man en vooral de groote gezinnen er des ondanks wegens hun magere beups vaak niet aan te pas komen, is een feit, waaraan an dere omstandigheden schuld hebben. PERSONALIA. Geslaagd voor het diploma Nederl. Han delscorrespondentie de dames W. M. Cottaar en H. Th. Donker. FIETS IS GEEN AANHANGWAGEN. Nog steeds hebben sommige fietsers de ge woonte zich door voertuigen te laten trekken. Zij weten echter, dat dit niet is toegestaan, aangezien het allerminst van gevaar is ont bloot. Ter waarschuwing heeft de politie tegen een zestien-jarigen jongen uit Haarlem proces-verbaal opgemaakt. SANTPOORT SPANNEND VERLOOP VAN STABIEL- COMPETITIE. De strijd om het clubkampioenschap van Stabiel, wordt van week tot week spannen der. Thans heeft J. Jansen, gebruik makend van een inzinking van zijn concurrenten, wederom de leiding genomen. De stand is zoo. dat zelfs de nummers 3 en 4 nog serieusé kansen hebben, daar er voor de winnaars 1 en 2 nog zware partijen, als bijv. Jansen Zonneveld en P. de Kort—Smit, op het pro gramma staan. De uitslagen zijn C. OudOosterling 1—1, E. ZuiderduinBakhuijs 20, J. Jansen Smit 2—0. P. de KortH. Bontebal afgebro ken. F. BontebalE. Zuiderduin 02, G. Zui derduin—P. Smit 2—0, Zonneveld—Krab 2—0 en F. BontebalN. Zonneveld 11. BEVERWIJK LASTIGE TAAK VAN DE honkballers. Het was een teleurstelling, dat Zand- /oortmeeuwen Beverwijk Zondag op zich liet wachten. Eerst aan het einde vgp het seizoen zal beslist worden of de wedstrijd alsnog zal worden gespeeld. Beverwijk heeft twee punten voorsprong op Zandvoortmeeuwen. De vraag is, nu men het verder zonder werper Wezenaar wgzeo dc ranke «pitsen van de fraaie 'HenveUche Kerk U ran verre •I den weg. Ook daar leven tradi ties voort, door e» door Nederland«ck, gelijk die van het geurige bakje troost, dat we eof dagelijks genieten door koffiesurrogaat moet stellen, of een waardig vervanger kan worden gevonden. Wezenaar heeft tevens besloten de lei ding van de oel'enavonden in andere han den te geven. Zijn vertrek zal ongetwijfeld een gevoelig verlies beteekenen. Beverwijk is echter vastbesloten de twee de helft der competitie, die Zondag met een ontmoeting tegen H.F.C. Haarlem 2 wordt ingezet, tot een goed einde te brengen. Het negental zal er vermoedelijk als volgt uitzien: G. Plooy (werper), H. J. Sluiters (vanger), J. Maenhout (le honk), A. de Ruiter (2e honk), J. van Roon (korte stop), Th. van Roon (3e honk), F. Cnossen (1. vel- der), G. Zandbergen (m. velder) en J. Kor- ridon (r. velder). Na een korte periode van rust komt het tweede negental tegen S. C. Haarlem 3 in. het veld. Door de onverwachte nederlaag tegen E.D.O. 5 is de positie ér niet beter op geworden en dat deze zich dezer dagen zal verbeteren trekken wij zeer in twijfel. Nu Plooy regelmatig voor het eerste negental zal moeten uitkomen, ontbreekt een goede werper, hetgeen voor het verdere verloop funest zal kunnen zijn. Zijn plaats zal door den jeugdigen Bos worden ingenomen. Een gunstig resultaat durven wij echter niet te voorspellen. OFF. PUBLIC. AAN- EN VERKOOPBUREAU VAN TUINBOUW- EN SIERTEELTPRO DUCTEN (A.V.T.). Het A.V.T. maakt bekend, dat het met ingang van Maandag 10 Juli *44 verhuist van Supiname- straat 18. Den Haag, naar Hooftskade 1. Den Haag. Het telefoonnummer wordt voorloopig 399900. Te-* lefonisch contact met veilingen, verladers en ont vangers kan vanaf Maandag via bovengenoemd telefoonnummer plaats vinden, doch de admini stratieve afdeelingen zullen gedurende enkele da gen niet bereikbaar zijn. Alle correspondentie moet vanaf Zaterdag 8 Juli naar het nieuwe adres gezonden worden. Evenals verleden jaar zal in het algemeen noch aan den loondorscher, noch aan den teler pers draad beschikbaar worden gesteld voor het per sen van koolzaadstroo. Slechts in de gevallen waarbij het koolzaadstroo verkocht zal worden of verkocht is voor industrieeele doeleinden in binnen- of buitenland, zal een zékere hoeveel heid persdraad worden toegewezen. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. DISTRIBUTIE GRUTTERSWAREN. Van 10 t.m. 14 Juui a.s. reiken de distributie- diensten bij inlevering van de bonnérj. Alge meen 157" (een rantsoen havermout) toe wij-zin gen havermout uit. Tezamen met deze bonnen kunnen ten hoogste restantbonnen „Algemeen 147" (250 gram peulvruchten) worden ingeleverd. ZOOLANG DE VOORRAAD STREKT: Bij Beka Shag Ook gruim- en Rooktabak CASEMBROOTSTRAAT 29 Op lapjes van Uw grond hapjes voor Uw mond Plant NU kool prei- en andere groentepianten Adverteert in dit blad. TE KOOP Kool-, Koolraap en Preiplan- ten; ook per duizend. Tevens nog een beetje Tomatenplan ten. J. J. "SCHEENAARD, Overbildweg G 29, Santpoort. Denkt U eens aan dit adres als U BROOD noodig heeft. Neemt U dan meteen eens ons FRIESCH ROGGEBROOD U komt vast terug bij: TJ. v. d. VEEN DE JAGER en Zn. Stationsweg 160 Eenzame! Ontken het niet, Uw verlangen gaat uit naar 'n oprechte levenskameraad! Welnu, van welken stand, geloof of leeftijd gij ook zijt, laat ons Uw stille wensch tot werkelijkheid maken. Ons doel is Uw geluk. Onze werkwijze aangenaam, dis creet. Onze grondslag idealis tisch, dus matige kosten. Wendt U dus allen tot Ne- derland's éénig Prot. Chris telijk Huwel.bemiddelings- kantoor „Excelsior", Kam persingel 48 rood, Haarlem Geopend van 2-5 uur. 's Zon dags niet. REMBRANDTLAAN 15

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 3