Haarlemsche Courant Invloed van de V. 1 .op Engelands zenuwen merkbaar. Geallieerden verloren in invasiegebied tot nu toe 2200 tanks. „De dood loert overal, iedere minuut". KEURINGEN. KENNISGEVING BESCHIKKING 289e Jaargang- No. 158 Bureaux: Groote Houtstraat S3. Tel. Advertenties 10724, Redactie 10600. Postgiro 134958 Haarlemsche Ct., Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 21. Telef. 12230 CJmuiden; Rembrandtlaan 55, IJmuiden-O. Hoofdredacteur: T. C. Berks. Nieuwsblad voor Noord-Holland Zaterdag 8 Juli 1944 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en. Fèestdagen. Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate, H-sarlem AJbon nemen ten: p. week 26 ct, per mnd. 1,15, per kwartaal 3,42, frs per post 3,73. Losse nummers 6 cent. K 1297 Reuter meldt, dat ook Vrijdag „vlie gende bommen" zijn neergekomen op Zuid-Engeland en het gebied van groo,t- Londen. Het is gekomen tot de „gebrui kelijke ongelukken". Na de rede van Churchill weet men thans, zoo wordt o.a. gezegd in een be richt uit Londen van de Nya Dagligt Allehanda, dat met het offensief der robots niet valt te spotten. Het is geen vroolijke, aangename zomer, dien de wereldstad thans tegemoet gaat. De dood loert overal iedere minuut. Deze nieuwe bliksem wordt door velen als ernsti ger beschouwd dan de eerste van 1940-41. Toen hadden de aanvalsuren zich beperkt tot avonden en nachten, en was men over dag tamelijk veilig. Thans verkeert men daarentegen voortdurend in het onzekere. In een bericht uit Londen van het Zwit- sersche blad Tat wordt gezegd, dat een be langrijk deel van de Geallieerde luchtmacht gebonden wordt door den afweer van het nieuwe Duitsche wapen. Het ter beschik king stellen van werkkrachten voor de on middellijke opruimings- en herstelwerk zaamheden belast natuurlijk de Britsche .oorlogsindustrie. Daarbij komt nog produc tieverlies door bomschade en oververmoeid heid van het personeel. De prestaties van den arbeider worden er door gestoorde nachtrust en inspannenden luchtbescher- mings- of brandwachtdienst niet beter op. De Londensche correspondent van het St. Galler Tageblatt is van meening, dat de zenuwen van het Engelsehe publiek merk baar geleden hebben. Bericht aan de lezers. In verband met de papiersituatie is door de autoriteiten aan alle dagbladen een nieuwe belangrijke bezuiniging op het pa- pierverbruik opgelegd, welke Maandag 10 dezer in werking treedt en voorshands tijde lijk is 1 gedacht, totdat mogelijk de positie weder gunstiger wordt. Aangezien als eisch werd vooropgesteld, dat de dagbladen dagelijks zullen blijven verschijnen en een verdere verkleining van het formaat van de Haarlemsche Courant, zoo niet onmogelijk, ons voor zoodanige technische moeilijkheden zou plaatsen, dat de regelmatige tijdige verschijning van de courant op zijn minst zeer twijfelachtig zou worden, zien wij ons gedwongen de op een vast percentage vastgestelde bezuiniging te verkrijgen door dagelijks een aantal abonné's geen courant te verstrekken. Wij hebben daartoe de abonné's in vijf ongeveer gelijke groepen verdeeld, zoodanig dat dagelijks zooveel mogelijk in de buurt andere wijken wel worden bezorgd en daarbij wiiksgewijze eiken dag wijken uit geschakeld. Het resultaat is dat beurtelings elke abonné gedurende een week de courant op twee dagen en de volgende week op één dag niet ontvangt en zoo vervolgens. Het is ons door gebrek aan plaatsruimte niet mogelijk, nauwkeurig voor elke wijk met omschrijving der straten aan te geven op welke dagen de bezorging niet zal plaats vinden. Men zal dit de eerste twee weken moeten afwachten, maar de volgende groeps aanduiding kan een richtlijn geven, zoodra men de courant eenmaal niet heeft ont vangen. Groep A, eerste week: Maandag en Woensdag: tweede week: Woensdag. Groep B, eerste week: Dinsdag en Don- derdagr'tweede week: Maandag. Groep C, eerste week: Woensdag en Za terdag; tweede week: Dinsdag. Groep D. eerste week: Maandag en Don derdag; tweede week; Woensdag. Groep E, eerste week: Dinsdag en Zater dag; tweede week: Donderdag. Men kan hieruit zien, dat des Vrijdags, dag van publicatie der _nieuwe_ bonnen, de courant aan alle abonné's worot^ gezonden, in de weken, waarin slechts op één dag de abonné zijn blad niet ontvangt, wordt de geheele oplaag ook op Zaterdag verspreid. Aangezien het niet mogelijk is anders dan met uitschakeling van geheele bezorgwijken te werk te gaan, wijzen wij er met nadruk op, dat verzoeken om van de regeling af te wijken of daarin in eenig opzicht wijziging te brengen, niet kunnen worden ingewilligd. Wij vertrouwen, dat men zal begrijpen, dat deze regeling uit de omstandigheden is voortgekomen en door ons niet vermeden kon worden. Wij hebben hiermede o.i. de beste oplossing in het minste kwaad gevon den Wij kunnen hier nog aan toevoegen, dat dagelijks zeer beknopt een overzichtje zal worden gegeven van het belangrijkste nieuws van het vorige nummer ten bate van hen, die dat nummer niet hebbèn ont vangen. De oplaag zal op geen verschijndag klei ner zijn dan circa 24000 exemplaren. Nog moeten wij hieraan toevoegen, dat de verkoop van losse nummers van. ons blad tegelijkertijd geheel zal worden ge- sts sikt Maandag 10 Juli zal de regeling voor het eerst'gelden en ontvangen dus groep A en groep D geen courant, DffiECTIE HAARLEMSCHE COURANT. De Britsche omroep heeft in-den nacht van Donderdag op Vrijdag voor luisteraars in Canada ooggetuigeverslagen uitgezonden over de uitwerking van de „V. 1". De oor logsverslaggever van de B.B.C., Jack Hew- ley, verklaarde sedert weken in Zuid-Enge land rond te reizen om ziek.persoonlijk te overtuigen van de uitwerking van de „V. 1" en van den indruk van het nieuwe wapen op de Engelsehe bevolking. Hewley verklaarde, dat men in Engeland overal hulpeloos staat tegenover de „V. 1". „Niemand", zóo zeide hij, „kan iets anders doen dan stil zitten, afwachten en zich af vragen of het ding, dat daar komt aansui zen, misschien voor hem bestemd is'". Een andere oorlogsverslaggever, William Wilson, interviewde in een stelling der luchtdoel- artillerie in Zm'd-Engeland den opperbevel hebber der Britsche luchtdoelbatterijen, Sir Frederic Pile. Hij vroeg Pile welke'kansen er bestonden om de „V. 1" baas te worden. Het antwoord luidde; Men doet al wat men- schelijkerwijze mogelijk is, doch met de vliegende bom is een nieuw tijdvak der oor logvoering begonnen. Wilson liet vervolgens de Canadeesche luisteraars het naderen van de ,,V. 1" en het vuur der luchtdoelartillerie dat het nieuwe Duitsche wapen geen milli meter van zijn baan deed afwijken, hooren. Telkens werd tusschen de salvo's der lucht doelartillerie de zoemende toon van de „V. I" gehoord. Een bevelvoerend officier van een batterij luchtdoelartillerie in Zuid- Engeland gaf tenslotte nog toe, dat de bat terij tegen de ,,V. V' niets kon uitrichten. Uit Londen wordt gemeld: Na de eerste drie weken beschieting met de V. 1 meldt de Londensche correspondent van het tijd schrift South Africa thans aan zijn lezers wat zijn ervaringen zijn geweest. Het is reeds een indrukwekkende gebeurtenis, al dus de correspondent, wanneer men de ex plosie van de V. 1 van min of meer dichtbij meemaakt. Wie eens het effect van de V. 1 heeft waargenomen, kan vaststellen, dat een vreeselijke luchtdruk door de explosie ontstaat. Allen zijn het er over eens, dat de luchtdrukradius grooter is dan van een „normale" bom. Waarschijnlijk, aldus de correspondent ten slotte, zal men van Brit- schen kant nog een langen weg moeten af leggen, voor men er in slaagt het nieuwe Duitsche wapen meester te worden. Van bevoegde Duitsche militaire zijde vernemen wij, dat de Amerikaansche lucht macht bij haar aanvallen op Duitsche ste den bij dag, gebruik maakt van gevleugelde bommen. Zij worden lang vdordat het doel is bereikt afgeschoten en komen op de ma nier van een zweefvliegtuig neer. Dit nieuwe Amerikaansche bommentype is 28 Mei van dit jaar gebruikt bij een aan val op Keulen en eenigen tijd later, op 18 Juni, pij een aanval op Hamburg. Naar aanleiding hiervan merkt men van Duitsche zijde op, dat deze „gevleugelde bommen" onbestuurbaar en onder invloed van weersfactoren hun doel moeten berei ken, reden waarom dit Amerikaansche wa pen niet te vergelijken is met het Duitsche „V. 1". In totaal zijn er 1900 vliegtuigen neergeschoten; tenminste 12.000 man vliegend personeel buiten gevecht gesteld. Voorts zijn er 36 oorlogs. en 52 andere schepen tot zinken gebracht. In de eerste maand van de invasie heb ben formaties van de Duitsche luchtmacht, van het leger en de marine in het Noord- Fransche kustgebied en boven zee in to taal 1900 Britsch-Amerikaansche vliegtui gen vernietigd. Meer dan de helft hiervan waren viermotorige bommenwerpers.Daar- mede verloren de invasietroepen 12.000 man aan vliegend personeel. Bovendien raakten zij verscheidene honderden vracht zweefvliegtuigen kwijt. Alleen in het landingshobfd hebben de En- gelschen en Amerikanen in deze maand 1122 tanks verloren. Bovendien stelden de Duitsche troepen talrijke andere tanks door zware be schadigingen buiten gevecht. Bovendien zijn met de tot zinken gebrachte transportschepen en landingsvaartuigen naar raming nog c.a. 900 tanks verloren gegaan. De eerste maand van de invasie heeft den Engelschen en Ame rikanen dus tenminste 2200 tanks gekost. Formaties van de Duitsche marine en lucht macht hebben in deze maand in den strijd te gen de vijandelijke landings- en ravitaillee- ringsvloot 36 oorlogsschepen. 52 transport- en iandingsschepen met een gezamenli.iken inhoud van bijna 270.000 brt. en honderden kleinere landingsvaartuigen tot zinken gebracht. Bo vendien beschadigden zij 47 oorlogsschepen alsmede 69 transportschepen met een inhoud van 350.000 brt. In den tijd van 6 Juni tot 3 Juli hebben Duitsche jagers en lichte en zware luchtdoel batterijen van de luchtmacht boven het inva siefront en het aangrenzende achterland 1320 Engelsch-Amerikaansche vliegtuigen neerge schoten, waarvan ruim 60 viermotorige bommenwerpers waren. Hierin zijn niet be grepen de in de eerste dagen van de invasie vernietigde vrachtzweefvliegtuigen. De verlie zen van den vijand aan vliegend personeel bedragen c.a. 8000 man. De Amerikaansche formaties hebben Don derdag over een breed front den .Duitschen afweergrendel tusschen Carentan en de West kust van Normandië getracht te verbreken. Vooral aan weerskanten van den weg, Caren tan—Périers bracht het Amerikaansche' opper bevel sterke infanterie- en pantserformaties in den strijd, teneinde in de eerste plaats in Zuid- Westelijke richting op te dringen. De aanval len werden ondersteund door voortdurende aanvallen van slagvliegtuigen. Desondanks wist de Duitsche verdediging zich ten volle te handhaven en tijdelijke penetraties door on- middellijken tegenaanval op te ruimen. De gevechten duurden hier den geheelen nacht voort en herleefden Vrijdagochtend in volle sterkte. In den tegenaanval brachten Duitsche val schermjagers groote deelen van het Forêt de Mont Castre, dat tijdelijk verloren was ge gaan, weder in Duitsche handen. Zij verover den een belangrijke hoogte ten Noorden van het bosch in stormloop. Aldus werd het door- braakgevaar, dat in dit gebied tijdelijk bestond weder opgeheven. Ook het wegenknooppunt Bij onze Vrijwilligers. Een vijandelijke pantser probeert de terugtrekkende troepen te dekken. Onze mannen met hun „Panter" grijpen onmiddellijk in en vernietigen den tegen stander. (SS PK Pachniclfe-O-H P. c) Het SS-Ersatzkommar.do deelt mede: iedere gezonde Nederlander kan zich aanmelden, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS, SS-wach- bataillon in Amersfoort, Landstorm Nederland en de Germaansche SS in Nederland. Personen tusschen 19 en 35 jaar, die aanmeldingspliehtig zijn voor tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedu rende verbintenis van de terwerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na tenminste een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: gedrag, karakter, prestatie. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur dei opleiding, extra levensmidde len etc Eveneens verstrekken alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis de navolgende Nebenstellen der Waffen-SS: Amster dam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Gronin gen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengelosehestraat 30; en het SS-Ersatz- kommando, Den Haag, Korte Vijverberg 5. Ook veor de gemotoriseerde compagnie bü het SS-Wachtbataillon te Amersfoort, welke dienst in Nederland doet, kan men zich op bovenstaan de keuringen melden. 13-7-44 3—12 uur, Rotterdam, Deutsche Oberschule, Westerlaan 1 14-7-J4- 812 uur, Den Bosch, Hotel Noord Brabant, Markt 45 14-7-44 1518 uur, Venlo, Deutsche Haus, Egmondstraat 16 15-7-44 8—12 uur, Arnhem, Café Royal 16-7-44 812 uur, Zwolle, Hotel Gijtenbeek 17-7-44 8—13 uur, Amsterdam, Dam 4 18-7-44 8—12 uur, Utrecht, N.V. Huls, Oude Gracht 245 18-7-44 15—17 UU1-, Amersfoort, SS-Wachtbatl. 3 LeusderwSg. KORT NIEUWS. In Italië is een gezonde vier ling ter wereld gebracht. Vier lingen komen slechts twee maal op de millipen ge boorten voor. De zwaarste van de vierling weegt 2 kilogram. De achterstand op het Centrale Postgirokantoor te 's-Gravenhage in het afwikkelen van opdrachten bedraagt thans bijna twee dag diensten. Daar sinds 1 Juli het aantal opdrachten sterk stijgt is waarschijnlijk nog eenige toeneming van dien achter stand te verwach ten. Onnoodige navragen door het publiek belem mert een vlotte dienstuitvoering. De Bredasche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den visscher W. M. uit Kaatsheu vel, tegen wien 8 jaar gevangenis straf geëischt was, omdat \hij zijn buurman met een broodmes had doodgestoken. De rechtbank veroor deelde W. M. tot een gevangenis straf van 6 jaar. La Haye du Puits bevindt zich weder hecht in Duitsche handen. De bijzondere oorlogscorrespondent Weber, ingedeeld bij het invasiefront, deelt mede. dat de Amerikaansche soldaten sinds eenige dagen tegen de Duitsche anti tank-groepen, die voor het gevecht op korten afstand zijn uitgerust met de „pantserschrik" en de „pantservuist", een nieuwe methode aanwenden. Amerikaan sche herdershonden worden er op gedresseerd afdeelingen tanks te begeleiden. Zii worden vooruit gestuurd om de Duitsche anti tank- groepen op te sporen. Weber deelt echter mee, dat deze nieuwe werkwiize vaak spaak loopt, omdat de speurhonden door de Duitsche sol daten onschadelijk gemaakt kunnen worden. In het gebied van het tweede Engelsehe leger verliep de dag betrekkelijk rustig. De Britten brachten naar het gebied van Caen talrijke nieuwe aanvalsformaties, wakruit de gevolg trekking kan worden gemaakt, dat zij binnen kort tot een concentrischen aanval op de stad Caen willen overgaan. In dezen frontsector werden n.l. tot dusver ongeveer 15 vijandelijke infanterie- en pantserdivisies waargenomen. Dit is een ongewoon sterke krachtenconcen tratie op een zeer smal gebied. In den laatsten tijd hebben burgers herhaal delijk letsel opgeloopen. wanneer zij aan- de sommatie van patrouilles te blijven staan, ter controle van hun persoonsbewijs niet volded-en en trachtten te ontvluchten. Patrouilles van de weermacht, de Waffen- SS err politie worden er op uitgestuurd, om- laaggesprongen vijandelijke vliegeniers, die, ten einde hun vlucht te vergemakkelijken, meestal burgerkleeding dragen, op te sporen. Wie een poging doet. zich aan de controle van het persoonsbewijs te onttrekken door te ontwijken of te vluchten, stelt zich aan het ge vaar bloot, voor een vluchtend vijandelijk vliegenier te worden aangezien en als zoodanig te worden behandeld. In het eigen belang van ieder verdient het aanbeveling, op aanroep van een patrouille onmiddellijk te blijven staan en zich te legi- timeeren. De patrouilles hebben strenge or ders. elke poging tot ontvluchten door het no- middellijke gebruik van wapenen te voor komen. Betreden van geïnundeerde gebieden verboden. van den Generalkommissar für das Sicher- heitswesen in zake het verkeer in de geïnun deerde gebieden. Op grond van art. 52 der verordening van den Rijkscommissaris voor de bezette Neder landsche gebieden nr. 1-1943 (Ordnungsschutz- verordnung) wordt het volgende beschikt. Art. 1. Het is aan alle personen verboden ich zonder bijzondere vergunning op te hou den in de om militaire redenen geïnundeerde gebieden in de bezette Nederlandsche gebie den. In het bijzonder is het betreden, rijden, baden, bevaren en het er heen drijven van vee verboden. Onder het verbod vaijen ook de zich in het geïnundeerde gebied hervindende en dit gebied omgevende dijken, straat- en andere wegen. Voor kinderen tot en met 13 iaar zijn de ouders verantwoordelijk. Art. 2. Uitzonderingen van hpt verbod van art. 1 kunnen de Ortskommandanten voor het ressort van hun Ortskommandantur toelaten, wanneer een dringende behoefte aanwezig is. Er moet een strenge maatstaf^ worden aange legd. Het verlof moet schriftelijk worden ver leend en moet door den rechthebbende gedu rende zijn verblijf in het geïnundeerde gebied bij zich gedragen worden en aan to't controle bevoegde organen op verlangen worden ver mond. Wanneer men zich niet houdt aan de in de toestemming vermelde beperkingen van tijd en gebied of andere verplichtingen, zooals het op een bepaalde wijze kenmerken van het gebruikte vaartuig niet nakomt, dan valt het verblijf onder het verbod van art. 1. Art. 3. Het verbod van art. 1 geldt niet voor leden van de Duitsche weermacht, de Waffen-SS en de Duitsche politie. Verder geldt het niet voor leden der Nederlandsche Dolitie in dienst en voor vaartuigen, die van een Wehrmaehtsdienststelle opdracht tot het verrichten van bepaalde werkzaamheden in 't geïnundeerde gebied hebben gekregen en waarvan de verantwoordelijke inzittende een schriftelijk bevel daaromtrent bij zich heeft. Art. 4. Overtredingen van deze beschikking worden volgens art. 52 der Ordnungsschutz- verordnung gestraft met gevangenisstraf tot zes maanden en met boete tot 2000 of met een van deze straffen, voor zoover niet vol gens andere bepalingen een zwaardere straf kan worden opgelegd. Art. 5. Deze beschikking treedt met haar afkondiging in werking. Den Haag, 8 Juli 1944. De Generalkommissar für das Sicherheits- wesen: Bauter. SS-Obergruppenführer und General der Polizei. „EEN HARDNEKKIG MISVERSTAND Het politieke weekpraatje van Max Blokzijl, uit te zenden Maandag a.s. over Hilversum I om 18.45 uur, is getiteld: „Een hardnekkig misverstand". -

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1