(AST-ELLA mum Volgende week 3 k.g. aardappelen. THICK De Z-kaartenprocedure. Oude aardappelen mogen zonder bon worden uitverkocht. Het Duitsche weermachtbericht. Het Duitsche weerraachtbericht luidt als volgt: In het Normandische landingshoofd lag het zwaartepunt der gevechten ook Donderdag in het gebied Zuidwestelijk van Carentan tot aan de Westkust van het schiereiland Cherbourg. In het onoverzichtelijke terrein van bosschen en struikgewas ontstonden vaak verbitterde gevechten op korten afstand, waarbij onze troepen alle vijandelijke aanvallen, die door sterke luchtaanvallen werden ondersteund, konden afslaan. Bij Le Plessis en ten Zuiden van Montgardon werd de binnengedrongen vijand in een tegenaanval verdreven. De zui vering van het boschgebied ten Oosten van La Haye du Puits van den daarbinnen gedrongen vijand is nog aan den gang. In het Fransche gebied werden 157 terroris ten en aan valschermen neergelaten Britsche sabotagegroepen in een gevecht vernietigd. Boven het landingshoofd en de bezette Wes telijke gebieden werden 22 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. Door strijdmiddelen van de Duitsche marine werden in de wateren van het invasiefront op nieuw 1 kruiser, 3 torpedojagers en 6 geladen transportschepen met een inhoud van 32.000 brt. tot zinken gebracht en werd een andere kruiser zwaar beschadigd. Ten Noorden van de Seine-baai brachten beveiligingsvaartuigen Donderdagnacht een Britsche artillerie-torpe domotorboot tot zinken en beschadigden ver scheidene andere booten. In de wateren van Brest ontstond in den nacht van 5 op 6 Juli een gevecht tusschen 4 Duitsche patrüuille- booten en 4 vijandelijke torpedojagers. Twee torpedojagers werden in brand geschoten. Een eigen boot ging na heldhaftigen strijd verloren Deelen van haar bemanning werden gered. Zwaar vergeldingsvuur blijft op het gebied van Londen liggen. In Italië viel de vijand Donderdag, door tal. rijke tanks ondersteund, bijna aan het geheele front aan. Na harde gevechten aan de Liburi- sche kust, bij Volterra, ten Noordwesten van Siena, in het gebied van Arezzo, aan weers kanten van Umbertide en aan de Adriatische kust werd de vijand, afgezien van geringe plaatselijke penetraties, met verliezen afgesla gen. Aan de Adriatische kust zijn de gevech ten nog aan den gang. Des nachts opereerende slagvliegtuigen vielen Donderdagnacht weer het vijandelijke ravitailleeringsverkeer aan de Adriatische kust met goede uitwerking aan. In de gevechten van de laatste weken heeft zich een brigade luchtdoelgeschut onder kolonel Muller in den strijd te land bijzonder onder scheiden In het Zuiden van het Oostelijk front onder nam de vijand tusschen den bovenloop van den Dnjestr en Kowel verscheidene vergeef- sche aanvallen. In den centralen sector duren de zware gevechten op de tot dusver bestaan de brandpunten van den grooten afweêrslag voort Op de landengte van Baranowicze wer den vijandelijke, door tanks ondersteunde aan vallen, ten Oosten van de stad opgevangen. Ook in het gebied ten Westen van Molodeczno wordt verbitterd gevochten. Ten Noorden daarvan zijn vijandelijke aanvalsgroepen in opmarsch naar Wilna. Ten Noordwesten van het Narocz-meer, waar talrijke aanvallen van de bolsjewieken mislukten, heeft zich de Beier- sche 212e divisie infanterie, onder bevel van gen.-majoor Sansfuss bijzonder geweerd. Ten Noorden en Noordwesten van Polozk onder namen de bolsjewieken Donderdag slechts vrij zwakke aanvallen, die voor onze stellingen ineenstortten. Formaties slagvliegtuigen meng den zich doeltrfeffend in de gevechten te land en sloegen talrijke vijandelijke colonnes uit een. Zware gevechtsvliegtuigen zetten den ■strijd tegen de bolsjewistische ravitailleering des nachts met goede uitwerking voort door aanvallen op stations en spoorlijnen. Amerikaansche bommenwerpers ondernamen Donderdag een terreuraanval op de stad Kiel. Des nachts wierpen enkele Britsche vliegtui gen bommen in het Rijnlandsch-Westfaalsche gebied. Bovendien viel een zwakke formatie vijandelijke bommenwerpers het gebied van Weenen aan. Door nachtjagers werden 12 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Aroma^s en Essences voor alle doeleinden. N.V. Polak Schwarz'a Essence fa Mek en (Levering uitslui- p Van Maandag 10 tot en met Zaterdag 15 Juli geeft de Aardappelbon 29 recht op iy2 k.g. nieuwe aardappelen per bon. Óp den bon „Toeslag 2S" wordt 1 k.g. nieuwe aardappelen beschikbaar gesteld. Vandaag mag op deze bonnen no^Jiet wor den gekocht. De kleinhandelaren mogen de aardappelen van den ouden oogst, welke zij nog in voorraad hebben, zonder bon tegen ten hoogste den voor oude aardappe len vastgestelden prijs uitverkoopen. Thans van toepassing op de geheele Nederlandsche industrie. Van bevoegde zijde in Den Haag wordt me degedeeld: De procedure der Z-S kaarten als maatregel op grond van de verordening van den Rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche gebied nr. 108'42 betreffende de verplichting tot het verstrekken van inlichtingen wordt thans ook toegepast op de geheele Nederland sche industrie. Er moeten derhalve aan deelnemen alle in dustrieele bedrijven, die zijn aangesloten bij een onder de hoofdgroep industrie gerang schikte vak- of vaksubgroep met uitzondering van: 1) de industrieele bedrijven, die door de Rüstungsinspektion Niederlande of door de Hauptabteilung Wirtschaft in Den Haag reeds uitgenoodigd zijn tot deelneming; 2) de bouwvakindustrie, met inbegrip van de kleine bedrijven; 3) de houtbewerkende industrie behoorende tot het bosch- en houtbedrijf; 4) de bedrijven van de levensmiddelen industrie, die hiertoe uitgenoodigd zijn door de publicatie in de pers van 25 Maart 1944. Ondernemingen, wier bedrijf ligt op het ge bied van handel en industrie, zijn aan de pro cedure onderworpen voorzoover de omzet bo ven de 50 procent ligt. Hetzelfde is het geval, wanneer naast de industrieele productie een andere bedrijvigheid wordt uitgeoefend. De aanvraagformulieren zijn verkrijgbaar bij de Kamers van Koophandel en Industrie en derzelver bijkantoren. Bevoegd voor de be werking van de in te dienen Z-kaarten aan vragen is alleen de Hauptabteilung Wirtschaft Amersfoort, Koninginnelaan 14. Op de enve loppe en het formulier der aanvragen moet de afkorting „Gewi" geschreven worden. Duit sche ondernemingen, welker eigenaars allen of voor het meerendeel Rijksduitschers zijn en ondernemingen, welker kapitaal voor meer dan 50 procent in Rijksduitsch bezit is of die een Rijksduitsche trustee hebben dienen hifn aanvragen in bij de Deutsche Handelskammer für die Niederlanden in Amsterdam en Rot terdam. De formulieren en -Z-kaarten zijn voor deze bedrijven verkrijgbaar bij de Deutsche Handelskammer. Buitenlandsche ondernemingen in Neder land, d.w.z. ondernemingen welker eigenaars allen of voor het meerendeel niet-Rijksduit- schers en niet-Nederlanders zijn, en onderne mingen, welker kapitaal voor meer dan 50 procent in niet-Duitsch of niet-Nederlandsch bezit is, dienen hun aanyragen, evenals de Duitsche ondernemingen, in bij de Deutsche Handelskammer für die Niederlanden in Am sterdam en Rotterdam. De formulieren en Z- kaarten zijn voor deze bedrijven eveneens verkrijgbaar bij de Deutsche Handelskammer. De aanvragen moeten terstond, maar op zijn laatst op 31 Juli 1944 ingediend worden bij de Hauptabteilung Wirtschaft, Amersfoort, Koninginnelaan 14. Later ontvangen aanvra gen worden behandeld als niet-ingediend. De verantwoordelijkheid voor de tijdige ontvangst der aanvragen ligt bij de aanvragende fir ma's. Zij dragen ook het risico van het verlies bij de verzending. Onjuist, onduidelijk of on volledig ingevulde aanvragen gelden als »iet- ingedi^d en worden niet bewerkt. Onjuiste opgaven kunnen bovendien be straffing ten gevolge hebben. Ondernemers, die in gebreke blijden vóór 31 Juli 1944 hun aanvraag in te dienen, stellen daarmede zich zelf en hun werkkracht ter beschikking voor gebruik elders. Nadere bijzonderheden kunnen ontleend worden aan het'bij de uitreikingsplaatsen voor de Z-kaarten aanvragen verkrijgbare toelich- tingsvel. De Z-procedure is verder gelast voor: 1. kantoren van cartels oj soortgelijke ver- eenigingen; 2. bureaux, kantoren enz. van vereenigin- gen, die haar leden op economisch gebied ver tegenwoordigen of adviseeren, zooals vereeni- gingen van huiseigenaren en grondbezitters, enz.; 3. kantoren van vereenigingen van econo mische adviseurs (accountants), belastingcon sulenten, boekhouders en soortgelijke beroe pen; 4. advies-ondernemingen en -ondernemers voor het bedrijfsleven, in het bijzonder voor het ontwerpen van plannen, marktanalyses, organisatie, enz. De vrijstellingsaanvragen moeten voor de hier bedoelde personen eveneens vóór 31 Juli 1944 ingediend worden bij de Hauptabteilung Wirtschaft, Amersfoort, Koninginnelaan 12, resp. bij de Deutsche Handelskammer in Am sterdam. Voor hen geldt het hierboven gezegde eveneens. KORT NIEUWS Nadat zij de waakhond met jenever had den gevoerd, hebben dieven een huis in de Lairessestraat te Amsterdam geplunderd. Een groot'è partij kleeding, 2 bontjassen, 6 Perzi sche tapijten en 5 vloerkleeden vormden hun hoofdbuit; zij moeten een vrachtauto hebben gehad om alles te vervoeren. OPEN BRIEF AAN DE TREKKERS3EUGD Trekkers en Treksters, De zomer is in het land, Dus treilt Jong- Nederland er op uit. De Jeugd uit de groote steden voorop. Dit is begrijpelijk, want alles wat jong is snakt naar frissche lucht, het vrije veld, naar bosch en heide. .Weet je. wat we ec^iter niet begrijpen? Waarom zooveel jongens en meisjes zich op de meest pot sierlijke en onsmakelijke wijze uitdoseen. Wie des Zaterdags eens een kijkje neemt op de stations der groote steden, treft daar een verzameling harlekijns, circusclowns en lachwekkende dwazen aan. Je vraagt je af, of dit nu die nuchtere Nederlanders zijn, die o zoo bang zijn om in de gaten te loopen en op te vallen. Want heusch, dit verschijnsel is volkomen in strijd met den waren aard van ons vo-lk en onze jeugd. To^h zouden we nog vrede kunnen hebben met de wonderlijke kleedij, indien de gedra gingen van vele trekkers niet veel te wen- schen overlietéïi. Wekelijks worden het Gooi en de Veluwe, om ons hi'ertoe te beperken, overstroomd met een horde jongens en meis jes. Lawaai makend en krijschend bij gui taars bevolken je reinste partisanenbenden de schoonste deelen ,van ons land. z.g. om van' de natuur te genieten. Over de gedra- ingen in kamphuizen, schuren, zullen we hier maar niet verder uitwijden. Kijk eens, ieder weldenkend mensch heeft waardeering voor dat deel onzer jeugd, dat zoo energiek, sportief en levenslustig is, dat zij elk weekeinde naar buiten trekt. Zij be- hooren tot de besten en flinksten, in tegen- telling tot de futloozen, die in de steden blij ven rondhangen in bioscopen en ijssalons. Ook vrij kennen de moeilijke omstandig heden. Vele Jeugdherbergen zijn gesloten. Kampeeren mag je niet. Toch wil je de be nauwde stadslucht uit je longen verdrijven en je spieren eens flink in beweging brengen. Doch kan dit niet op ordelijke, fatsoenlijke manier gebeuren ?Bedenkt, dat jullie de jonge generatie zijn van een der beste volken van de wereid en dus een naam hebt hoog te houden. Vergeet ook dit niet. Wij leven in een èrnstigen tijd. In (Te ge zinnen is hef^vaak moeilijk. Vele van jullie leeftijdgenooten staan, onverschillig waar, aan de fropten, en wagen hun leven voor hun ideaal en hun Vaderland. Dan past het niet, dat een deel van onze jeugd de beest uit hangt. Hiermede bedoelen we heelemaal niet. dat a.lle jongens en meisjes.met.verschrikkelijke ernstige gezichten moeten gaan rondloopen, doch er is nog zooiets als houding, gevoel van eigenwaarde en zelfrespect. Is het niet hoog tijd, dat we gezamenlijk een eind maken aan het feit. dat een kleine' groep den goeden naam van duizenden fat soenlijke trekkers en treksters door het slijk haalt? Wij zijn er van overtuigd, dat er on der jullie voldoende goede, onbaatzuchtige krachten schuilen, dat jullie best in staat zijn tot eigeninitiatief en om uit eigen kracht orde op zaken te stellen. Er zal zonder 'twijfel een oogenblik ko men, dat van hooger hand maatregelen wor den genomen, om aan de ongewenschte toe standen op kampeergebied, enz. een einde te maken, Neem «-zelf het initiatief in handen, toont dat de jeugd tot iets in staat is. Als eerste stap in die richting stellen wij jullie een vijftal vragen. De antwoorden, die je onder het motto: ^Trekkersjeugd" kunt adresseeren: Volkerakstraat 18 1, Amster- dam-Z. kunnen waardevolle g-egevens ople veren voor verdere plannen. 1. Wat is de oorzaak, dat vele trekkers zich zoo belachelijk aankleeden? 2. Wat is de oorzaak van het aanstootge vende gedrag van vele trekkers? 3. Ben je van meening, dat er orde onder de trekkers moet zijn? 4. Zoo ja, hoe denk je dit dan tot stand te kunnen .brengen? Acht je het bijv. noodzakelijk, dat de oudere trekkers leiding geven aan de jon geren 5. Acht je het instellen van een ordedienst door trekkers gewenscht en uitvoerbaar Op welke wijze zouden de trekkers zelf de handen uit de mouwen kunnen steken en zelf eventueele maatregelen kunnen uit voeren? Moge het bovenstaande aanleiding zijn voor vele jongeren, die dit lezen,, om hier over eens ernstig na te denken. We weten, dat vele jongens en meisjes het» in hun hart volkomen met ons eens zijn. Maak - van je hart geen moordkuil en kruip eftps in de pen. Onze Nederlandsche jongeren zijn flink ge noeg. om. wanneer zij de handen ineen slaan, onder goede leiding het hier naar voren ge brachte vraagstuk op te lossen. Jeugd pakt aan! VAN VEEN. Wat gaan we doen? We nemen j natuurlijk eerst ergen's V kop NermE- net echt.j En als U later een fijn kopje echte thee wenscht, dan is er j A DISTRIBUTIEBONNEN UITKNIPPEN EN BEWAREN. Beschuit 29, 30 Beschuit Bloem 169, 170 Algem. Boter 29A Boter Boter 29B Boter Boter 32A Boter Brood 29A30A Brood Brood 29B, 30B Brood Eenheidstoiletzeep 179, 180 Algem. Eenheidstoiletzeep C58, D58, E53 Reserve Gort D57 Reserve Jam 177 Algem. Kaas (20 plus of ma- 1 rants. 22 Juli 1 rants. 22 Juli 125 gr. 22 Juli 125 gr. 22 Juli 125 gr. 19 Aug. 400 gr. 22 Juli 100 gr. 22 Juli 1 rants. 5 Aug. 1 rants. 5 Aug. 250 gr. 22 Juli 250 gr. 22 Juli gere kaas) Kindermeel Koffiesurr. Melk Peulvruchten Scheerzeep Stroop Suiker 173 Algem. E57 Reserve 178 Algem. 29, 30 Melk 171 Algem. R 0? Tabak 175, 176 Algem. 174 Algem. Tabak (sigaren, ta bak of sigaretten! 29, 30 Tabak 100 gr. 250 gr. 250 gr. 1lit. 250 gr. 45 gr. 250 gr. -500 gr. 22 Juli 22 Juli 22 Juli 22 Juli 22 Juli 2 Sept. 22 Juli 22 Juli Taptemelk Toiletzeep Vermicelli Versnaper. Voedingssuiker Vleesch 29A, Vleesch 29B, Waschpoeder Waschpoeder D50. Waschpoeder Waschpoeder D58, 30 Taptemelk E59 Reserve 172 Algem. 29 Versnaper. E57 Reserve 30A Vleesch 30B Vleesch 153 Algem. C50. EnO Reserve 180 Algem. C53, E58 Reserve 1 rants. 22 Juli 134 lit. 22 Juli 1 rants. 5 Aug. 100 gr. 22 Juli 150 gr. 22 Juli 250 gr. 22 JulL 100 gr. 22 Juli" 25 gr. 22 Juli 1 rants. 5 Aug. 1 rants. 5 Aug. 1 rants. 5 Aug. 1 rants. 5 Aug. Sportagenda. Een sportgebeurtenis, waarvoor veel belang stelling bestaat, is de wielerronde van Haarlem- Noord in de omgeving van de Pianetenlaan. In totaal hebben 36 nieuwelingen, 120 amateurs en 54 beroepsrenners ingeschreven. Bij de nieuwe lingen mogen er volgens de bepalingen van de NWU slechts zeventig starten, zoodat velen te leurgesteld moesten worden. De afstanden zijn als volgt bepaald: nieuwelingen 15, amateurs 25 en bereopsrenners 50 ronden. We vernemen, dat dé kampion der amateurs Boskemper en Gerrit Schulte, de kampioen 50 K.M. gehuldigd zullen worden. De tennisliefhebbers(sters) trekken naar Ein- denhoijt, waar vandaag de halve eindstrijden en morgdrt de beslissingen gespeeld worden van de kampioenschappen van het district Haarlem van den NLTB. Het cricketprogramma bevat een thuiswed strijd van Haarlem op het terrein in Bloemen- daal tegen VRA. Verder zijn vastgesteld: HBS—- Excelsior; VOCHermes, VVVACC; Rood en Wit 3—Haarlem 2 (Zaterdag); CVHW 2—VUC 2; Rood en Wit 2—CVHW. Wielrennen DE STRAF VAN ARIE VAN VLIET TOT EEN MAAND TERUGGEBRACHT. Naar wij verne men heeft het hoofdbestuur van de Nederland sche Wielren Unie de straf, welke aan Arie van Vliet was opgelegd, n.l. een jaar schorsing, te ruggebracht tot een maand onvoorwaardelijke schorsing. Deze schorsing Wordt geacht te zijn ingegaan Vrijdag 23 Juni en zal eindigen Zater dag 22 Juli. Het hoofdbestuur is tot dit besluit gekomen naar aanleiding van een brief van Van Vliet, waarin hij vroeg de opgelegde straf te verlichten. Het hoofdbestuur heeft toen in over weging genomen, dat Van Vliet door het verbod om aan de nationale kampioenschappen te mo gen deelnemen, alsmede aan de daarna gehouden revanchewedstrijden reeds zwaar genoeg gestraft is; zoodat het gebruik heeft gemaakt van de be voegdheid, verleend bij art. 4 hoofdstuk 12 van het wedstrijdregelement, dat luidt: „straffen kunnen, uitsluitend door het hoofdbetsuur, in zeer bijzondere gevallen en met de algemeene stemmen der ter vergadering aanwezige leden geheel of deeltelijk worden kwijtgescholden. Honkbal H.F.C. „HAARLEM"—E.D.O. Maandagavond speelt de H.F.C. „Haarlem" een nederlaagwed strijd tegen E.D.O RADIO-PROGRAMMA ZONDAG 9 Juli 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. 7.30 Gram.muz. 8.00 De zin van het boer zijn. 20 ^rogr.overz. 8.35 Gram.muz. event. Sport nieuws. 8.40 Gram.muz. 8.45 Godsd. uitz. 9.00 BNO Nieuws. 9.15 Zondagmorgen zonder zorgen. 10.00 De weerklank der harten. 11.00 Stafork. der Staatsordepolitie te A'dam. 11.30 De stem der SS. 11.40 Marschmuz. 11.45 Voorwaarts kameraden. 12.00 BNO Nieuws en act. praatje. 12.15 Het Ka- m.erork. van het Concertgeb. orkest, solist en beiaardspel. 12.45 Als ik 't voor 't zeggen had. 13.00 Pianosonates van Beethoven (KVIII). 13.30 De schijnwerper. 14.00 Instrumentale Nederl. muz, uit de 17e eeuw. 14.30 Het wederzijdsch hu welijksbedrog, luisterspel. 15.45 Ork. Malando. 16.15 Omroeporkest. 17.00 Recht door zee. 17.30 Muzikale spijskaart. 18.30 Oude Nederl. volkslied jes. 19.00 BNO Nieuws. 19.10 Spiegel van den dag. 19.15 Sport van den dag. 19.30 Frans Lehar, radio potpourri. 21.30 Onder tropische hemels. 22.00 B NO Nieuws en act. besch. Van 223.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 22.15 Zuid-Afrkaansche liedjes. 22.30 'n Uur licht amusement. 23.3024.00 Dertig minuten rhythmische melodieën. HILVERSUM II, 301.5 M. 10.00 Gram.muz. Ca. 10.10 Soldatenfunk „Nord- West". 11.00 Godsd. uitz. 12.00 BNO Nieuws en act. praatje. 12.15 Goed geluimde muzikanten. 13.00 Die goeie ouwe tijd. 13.15 Gram.muz. 14.00 Voor de jeugd. 14.30 Roemeensch ork. Gregor Serban, viool en piano. 15.15 Chorkameradschaft der staatl. akad. Hochschule für Musik. 15.30 Peter Kreuder-cconcert en solisten. 16.00 Lichte klassieke strijkkwartetten. 16.45 Licht orkestcon cert. 17.30 Nederlandsche philosophen IX. 17.50 An der schonen blauen Donau. 18.45 Sterconcert II. 19.00 BNO Nieuws. 19.10 ,,E.n nudansplaat- jes voor U". 20.00 Zoeklicht. 20.15 Orkest Robert Gaden. 21.00 Handel-Mozartconcert. 21.45 Avond wijding. 22.00 BNO Nieuws en act. besch. 22.15 Zie progr. H'sum I. 22.30 De stem van het Rijk. Verduisteren: van 22.00 tot 5.30 uur Voor alle twee KALK MET D! Lekkere kalktabletjes met Vitamin® D: die ervoor zorgt, dat hun lichaam werkelijk alles uit de bouwstof kalk haalt. Sterke tandjes en stevige beenderen. D A do Cr»«t i llndlit<rl« OAGt A C V Aotlö UA. A 0t>m-C

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2