q msnn EEN MAAND LATER. D. Er is in een maand in Engeland veel veranderd. Toen den zesden Juni de invasievloot overstak met een armada,waar voor vierduizend schepen en elfduizend vliegmachines heetten te zijn aangewend, moet er hoopvolle verwachting in Engeland hebben geleefd, vooral toen de berichten de eerste dagen gewaagden van landingen, die de Normandische kust over een niet onaan zienlijke lengte en ter breedte van een tien, twaalf kilometer in het bezit der Geallieer den had gebracht. Daar kwam bij, dat in Italië de krijgsverrichtingen voortgang von den en in Sovjet-Rusland voorbereidingen werden getroffen voor een zomeroffensief, een ontwikkeling dus over de geheele linie, die weinig goeds voorspelde voor Duitsch- land. Het is dan ook begrijpelijk, dat in Enge land een groot enthousiasme baan brak, doch het heeft niet lang geduurd, of deze blijde opwinding luwde. Want reeds na een week bleek, dat de Duitsche legerleiding in staat was, den inval te lokaliseeren. Wie zich in Engeland een bliksemsnel oprukken der gemotoriseerde troepen der Geallieerden had voorspeld, is deerlijk bedrogen uitge komen. De plaatsen, die den eersten dag van de invasie werden omstreden komen nog in de legerberichten voor en van een voor Duitschland onrustwekkende verplaatsing der Geallieerde troepen is eenvoudig geen sprake. Dit heeft in Engeland sterk afkoelend op de openbare meening gewerkt. Doch het enthousiasme der eerste dagen en de lichtë teleurstelling na een of twee weken is om geslagen in bezorgdheid en onzekerheid, zoodra de kentering zich aanmeldde. Die kentering is de omwenteling in de oorlogstechniek. Want het voor de Geallieer den fatale feit is, dat binnen den tijd van een maand deze techniek uitzichten heeft geopend, die volkomen nieuwe mogelijk heden doen verwachten en dat Duitschland zich het eerst van deze mogelijkheden heeft meester gemaakt. De gevolgen zijn reeds ernstig, buitengewoon ernstig zelfs. Londen, dat een maand geleden in een sterk opge dreven feestvreugde verkeerde en het ein de van den oorlog, lees: de overwinning, in de nabije toekomst zag, evacueert. Londen, dat een maand geleden van de daken af de vertrekkende vliegtuigen toejuichte, leeft thans dag en nacht in de schuilkelders en 'aangezien zelfs het verblijf daar groote risi co's medebrengt, kruipt het thans nog wat dieper den grond in en zoekt beveiliging in voor alle zekerheid nog verder in den grond gedolven beschuttingen. En niet alleen Lon den is het kind van de rekening. Zuid-En- geland, dat op zichzelf één arsenaal heette te zijn, ligt thans reeds een paar weken on der de vernietiging van het nieuwe Duit sche wapen en al zijn de berichten over de verwoestingen, daar aangericht, uiterst ge ring, niemand twijfelt er aan, of de, onbe mande, electrisch bestuurde projectielen zullen ook daar hun doel niet missen. Nu is het al dikwijls gezegd, dat ieder aanvalswapen zijn bestrijdingsmiddel vindt en zoo zou men kunnen beredeneeren, dat. te eeniger tijd in Engeland een doeltref fende afweer van de V 1 zal worden ge vonden, al hebben tot dusver de pogingen gefaald. Maar het bedenkelijke voor de Ge allieerde oorlogvoering is, dat Duitschland nadrukkelijk te kennen heeft gegeven, dat nieuwe wapenen gereed liggen, om aange wend te wonden, zoodra de tijd voor het ge bruik er van rijp is. En dit moet Churchill het zwaarst gelegen hebben, toen hij giste ren de onrust van het Engelsche volk, ver tolkt door een aantal nerveuze vragenstel lers, te bezweren had. Want hij moet ge weten hebben, dat, hoe de nood ook dringt, het er ditmaal niet om gaat, het een of andere wapen uit de hand van zijn tegen stander te slaan, maar dat het gaat om een wijziging in de geheele oorlogstechniek, waarmede men feitelijk pas aan het aller eerste begin toe is. De oude methoden van aanval en verweer zullen verlaten moeten worden en het is juist op deze oude metho den, dat de invasie is gebaseerd. En in een tijdsbestek, waarin hij al zijn aandacht aan den inval in Europa moest besteden, dwingt een onvoorziene inval van een onbemande Duitsche luchtvloot, die dood en verderf brengt, hem, zich te bezinnen op gansch onvermoede zaken. Daarom was het een onzekere, met zich zelf en met de tot hem gerichte vragen ver legen Churchill, die gisteren in het Lager huis het woord voerde, een Churchill, die weinig anders kon dan het.Engelsche volk verzekeren, dat aan zijn evacuatie alle zorg wordt besteed, voor zoover het niet wordt uitgenoodigd, nog een verdieping lager in den schuilkelder af te dalen, een Churchill, die het Lagerhuis bezwoer, zijn geplaagd hoofd niet te vermoeien met nieuwe vragen, waarop ook hij het antwoord niet weet. Een maand geleden. Hoe zal 't een maand verder zijn? Er heerscht in Berlijn voldoening over Chur chill's Lagerhulsrede. Dat zegt óók iets. Sport vraagt de aandacht. Op het gebied van sport en spel is er heden en Zondag geen gebrek aan afwisseling. De personeelvereeniging Hoogovenstaten vraagt de aandacht voor twee gebeurtenissen, die on getwijfeld veel belangstelling zullen trekken Heden wordt de jeugd bezig gehouden en morgen komen de anderen, eveneens in het Gemeentelijk Sportpark te Beverwijk, aan de beurt. Er is een bijzonder aantrekkelijk pro gramma samengesteld, waarin behalve aan sport een plaats aan amusement is ingeruimd. Men mag verwachten, dat de beide sportdagen er toe zullen bijdragen om den onderlingen band opnieuw te verstevigen. D.E.M. vraagt eveneens weer de aandacht De athletiekafdeeling van de R.K. Sportver- eeniging zal Zondag op haar terrein aan den Hoflanderweg den jaarlijkschen driekamp doen plaats hebben. Hiervoor is een fraaie wisselbeker beschikbaar, zoodat alle athleten zich ongetwijfeld zullen inspannen om een zoo goed mogelijk resultaat te boeken. Hedenmiddag wacljt den schaakliefhebbers een interessante wedstrijd. Tusschen de afdee lingen Beverwijk en IJmuiden van de Hoog ovenschaakclub zal in het Statenhuis te Be verwijk een massakamp worden gehouden. Overigens zullen leden van de athletiekver- eeniging Suomi Zondag aan de wedstrijden om de estafettekampioenschappen te Amsterdam deelnemen, terwijl De Kennemer Jagers en De Stormvogels zich tijdens een tocht te Lei den weren. VISCHPRIJZEN VAN DONDERDAG Tarbot groote f 8,50—f 6,30, kl. tarbot f 5,35— f3,75, gr. griet f5,35, kl. griet f2,70, gr: tong f8—f7,45, kl. tong f5,85—f2,50, muilen f 1, gr. roede poon f3, kl. roode poon f 1,20, wijting f 0,80, kabeljauw f 2,20, gr. gul f 1,65, kl. gul le s. f 1,35, idem 2e s. f 0,88, kl. makreel f 0,55, middel, schol f3, k.l.m. schol f2,50. kl. schol 2e s. f2, idem 3e s. f 0,80, idem 4e s. f 0,50, gr. hake f 2,25, kl. hake f 1,70, alles per kg. VISCHPRTJZEN VAN VRIJDAG. Gr. tarbot f S, kl. tarbot f 5f 3,50, gr. griet f 5, kl. griet f 2,50, gr. tong f 7, kl. tong f 5,50 f 2,50, kl. rooode poon f 1.20, kl. middelschol f 2,50, kl. schol 2e soort f 2, idem 3e srt f 0,80, idem 4e srt f 0,50, kl. schar f 0,30, visc'hpuf f 0,10, alles per kg. Oogst van de straat. In het tijdvak van 29 Juni tot en met 5 Juli werd bij de politie aangifte van de volgende gevonden voorwerpen gedaan: een handschoen een alpinomuts, een portemonnaie, een bril, een tabakszak, een gaspijp met twee nikkelen kranen, een cape, een meisjesmuts, een zilver bon, een ring, een kammetje, een sjaal, een parapluie en een gymschoentje. Aan het hoofdbureau van politie, Tiberius- plein te IJmuiden-Oost, zijn eiken werkdag van elf tot twaalf uur en van vier tot vijf uur inlichtingen te bekomen, 's Zaterdagmiddgas uitgezonderd. DE VERRICHTINGEN VAN STRAW BERRIES. Het optreden van Strawberries in de derde klasse van den Nederlandschen Honkbalbond is tot heden niet zoo'n succes geworden als men er algemeen van verwacht had. Het gemis van een goeden werper doet zich ech ter terdege gevoelen, terwijl de strijdlust ook niet zoo is, als die nu eenmaal bij honkbal onontbeerlijk is. De wedstrijd tegen R. C. H. 2 zien wij in verband met bovenstaande dan ook niet met bijzonder optimisme tegemoet. Laat Straw berries nu eens toonen te weten hoe honk bal gespeeld moet worden en met een groote overwinning uit Heemstede terugkeeren. De heer J. H. A. Kruimel 70 jaar. Een zeer vooraanstaande figuur in het Nederlandsche bedrijfsleven en met name vooral in de Nederlandsche papierindustrie, de heer Joan H. A. Kruimel, hoopt Donder dag, 13 Juli zijn zeventigsten verjaardag te herdenken. De heer Kruimel werd in 1874 te Amsterdam geboren en begon zijn loopbaan in dienst der vaderlandsche papierindustrie aan de Papierfabriek „De Eendracht" te Wormer, waar" hij reeds op 18-jarigen -leef tijd zoowel in de technische als in de zake lijke leiding van het bedrijf werd opgenomen. Toen echter in 1895 de courantpapierfabriek te Velsen werd gesticht kwam ook de heer Kruimel naar het nieuwe bedrijf van Van Gelder Zonen In 1900 werden de toenmalige fabrieken te Wormer, Apeldoorn en Velsen door den heer P. Smidt van Gelder Sr. in gebracht in de N.V. Vereen. Papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen, welker zetel Velsen werd en op welk tijdstip de heeren P. Smidt van Gelder Jr. en Joan H. A. Krui- wel de directie vormden. De heer Kruimel had van dien tijd af alle gelegenheid zijn gaven in dienst van het bedrijf te stellen. Onnoemelijk vele verbeteringen aan ma chines en onderdeelen zijn aan hem te dan ken. Zijn zakelijke inzichten werden be kroond toen bij een belangrijke statuten wijziging der N.V. in 1913 de zetel van Velsen naar Amsterdam werd verplaatst, de drie directeuren hun functie neerlegden en zit ting namen in den Raad van Commissarissen, waarbij voor de fabrieken plaatselijke direc teuren werden benoemd. Verscheidene jaren was de heer Kruimel president-commissaris. Sedert het vertrek van den heer D. Wifepkes als directeur te Velsen, nam de heer Kruimel van 1923 af tot 1 Januari 1942 de dagelijksche leiding van de fabriek op zich. De belangen van het personeel hadden bij den heer Krui mel steeds gehoor. Zijn strenge, doch eerlijke besluiten, wijzigden niet gemakkelijk. Als gedelegeerd commissaris stond de heer Krui mel vele jaren op de bres voor het bedrijf en doet dit thans nog. Zijn belangstelling gaat nog elke week uit naar den stand van zaken te Velsen. Behalve voor Van Gelder Zonen heeft de heer Kruimel als lid van de Kamer van Koophandel vele jaren lang bij gedragen tot het bedrijfsleven. De laatste jaren was hij zelfs voorzitter van de afdee- ling groot-bedrijf. Het zal den heer Kruimel op zijn herdenkingsdag zeker niet aan be langstelling ontbreken. IJMUIDEN HORLOGE VAN ZWEMLIEFHEBBER ONTVREEMD. Nog onlangs is gewaarschuwd voor het op treden van kruimeldieven in zweminrichtin gen. Dezer dagen kwam een inwoner van IJmuiden-Oost, C. P., toen hij zich in het Vel- serbad bevond, tot de onaangename ontdek king, dat een onbevoegde zijn horloge had weggenomen. De dader is onbekend. De politie stelt een onderzoek in. 'T WAS OM DE BANDEN TE DOEN. Dat de zwijntjesjagers hun aandacht vooral op behoorlijke banden hebben gericht, is de zer dagen weer eens gebleken. In het Burge meester Rijkenspark te Santpoort werd een rijwiel aangetroffen, waarvan de binnen- en de buitenband van het achterwiel waren ge haald. Vermoedelijk is de fiets gestolen. De politie heeft een en ander in onderzoek. VELSEN JUBILEUM TH. A. HARSVELD. De heer Th. A. Harsveld, wonende aan de Melklaan, herdacht gisteren, dat hij vijf en twintig jaren aan de Papierfabriek was ver bonden. :s Morgens werd hij in het directie kantoor door ir. A. J. Allan, in tegenwoordig heid van ir. Hubrechts en den heer Willemse, chef der afdeelingpapiermakerij, ontvangen. Ir. Allan sprak den jubilaris toe en overhan digde namens de directie de gebruikelijke enveloppe met inhoud. Vervolgens werd de heer Harsveld in het kantoor van den chef der afdeeling papier makerij ontvangen, waar hij door ir. Hu brechts en den heer Willemse werd toege sproken. Namens zijn collega's werden hem bloemen aangeboden. H. A. V. „SUOMI Het bestuur van de H.A.V. „Suomi" is er in geslaagd voor de buitengewone belang stelling van leden en supporters, welke Zon dag naar de door de A. V. '23 op den Sintel- baan te Amsterdam georganiseerde Ned. Estafettekampioenschappen gaan, beslag te leggen op één der salonbooten van de Alk maar Packet. Dit zal de reis voor de Suomi- Eamilie zeker tot een aangenamen tocht ma ken Van den steiger te Velsen-Noord wordt te half tien vertrokken. Des avonds te half zeven hoopt men van de hoofdstad terug te keeren. SANTPOORT Na-uitreiking distributiebescheiden De na-uitreiking van distributiebescheiden aan de inwoners van Santpoort-Dorp en Santpoort-Station zal Maandag 10 Juli ge schieden. Zooals steeds moet men zich in het Badhuis aan de Wiistelaan vervoegen TELEFOONTOESTEL VAN STATION ONTVREEMD. De dieven kunnen tegenwoordig blijkbaar alles gebruiken. Uit een kastje op het per ron van het station Santpoort werd een tele foontoestel ontvreemd. Van dezen diefstal is aangifte bij de politie gedaan, die een onder zoek instelt BEVERWIJK WANDELWAGENTJE GESTOLEN. Er werd bij de politie aangifte gedaan van vermissing van een kinderwandelwagentje, wat voor een woning aan den Romerkerkweg was geplaatst. DE SPOORBAAN IS GEEN WANDELWEG. Het betreden der spoorbaan is ten streng ste verboden, doch talrijke personen doen alsof er geen bepalingen bestaan. De politie zag zich dan ook genoodzaakt tegen overtre ders op te treden. Er werden zeven bekeu ringen opgemaakt. KERKCONCERT. Het vierde concert, dat dit zomerseizoen in de Groote Kerk wordt gegeven, zal Dins dag 18 Juli, 's avonds om acht uur, onder meer worden verzorgd door den heer G- J. Moed, orgel. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: Th. W Reijnders en J. H. Venus. D. Siebelink en C. J. Suijk. I. van der Linde en H. J. Schipper. Getrouwd: C. L. Zonneveld en J. Schoo. G. de Munnik en L. M. van der Vegt. W. A. Timmermans en A. Chr. Meuleman. Geboorten: D. Q. Maters en Y. R. Spinner, d. J. P. Kos en M. C. van den Hoorn, d. J. H. Hhog Antink en J. C. de Rooij, d. J. A. van den Haag en C. C. Acda, d. J C. Beemsterboer en C. Mui. z. J. F. Doesburg en A. Druijven, d. Th. Kuijpers en A. E. J. Muller, d. A. E. Jansen en M C. Burgmeijer, d J. D. van der Munnik en E. Link, d. V. de Weijer en J. M. de Goede, d. M. A. Olden burg en J. E. Heiloo, d. J. Niesten en J. M. Koopman, d. J. Lit en A. Mulder, d. P. Win kelaar en A. M. Scholten, d. Overleden: J. M Schroder, 81 j. P. Hijne- kamp, 73 j. A. Duinmeijer, 43 j. C. de Groot, 31 j. H. A. de Groot, 82 j. M. Jonker, 83 j. een tijd, waarin de ge-\ zondheid van jonge hinde* ren sterker wordt bedreigd dan ooit, vormen Nutricta- producten, zoo goed, zoo zui ver en voedzaam, een toe verlaat voor moeders en kin-' deren zonder tal. Doopsgezinde Gemeente, Meerstraat. 10: Dienst. Geloofsgemeenschap Het Leger des lleila Geen opgave ontvangen. Oud-Katholieke Kerk. Geen clienst. Ver. van Vrijzinnig Hervormden, Park- 10: Ds. J. H. Hanneman, te Middelburg-. Evang. Luthersche Gemeente. 10.30: Ds. J. Ph. Ha um er sen. Vrije Evangelisatie „Maranatlia", Koning straat. 9.30: Bidstond. 10: P. H. van der Horst, uit Leiden. 11.4 5: Zondagsschool. WIJK AAN ZEE EN DI JN Ned. Heil'. Kerk-8: Ds. M. E. Ouwehand. Ned. Herv. Vereen.-gebouw, Populieren laan. 10: Ds. M. E. Ouwehand, H. Av. AGENDA Zaterdag 8 Juli. VELSEN-NOORD. R.K. Vereenigingsgebouw: Jaarvergadering Coöp. De Eendracht, 4 uur. SANT POORT. De Weyman: Bijeenkomst werk comité H.L.O.-proeven, 4 uur. BEVER WIJK. Sportpark: Jeugddag Hoogovensta ten, 2.30 uur. Statenhuis: Massakamp Hoog ovenschaakclub, 3.30 uur. Zondag 9 Juli. BEVERWIJK. Sport park: Sportdag Hoogovenstaten, 2 uur. Hof landerweg: Driekamp athletiekafdeeling Sportagenda. PREDIKBEURTEN ZONDAG 9 JULI IJMUIDEN Ne<l. Herv. Kerk. In de Hlerv. Kapel te Santpoort. 10: Ds. L. Lagerwey, H. Doop. IJMUIDEN-OOST Ned. Hervormde Kerk, Veilserduinweg 9: Ds. G. F. Callenbach. Voorber. H. Av. Gereformeerde Kerk, Velserduinweg 10 eh 5: Ds. E. G. van Teylingen. Chr. Geref. Kerk, Ver. gebouw, Kalverstr. 10: Leesdienst. Oud-Katholieke Kerk (De Goede Herder kerk). Velserduinweg. 10.45: H. Dienst. Vergadering van Geloovigen, Willems beek weg. 10: Beredienst. 4.30: Bediening des Woords. Geloofsgemeenschap Het Leger des Hcils. Geen opgaaf ontvangen. Nod. Luthei'seh Genootschap. Geen dienst. VELSEN Ned. Herv. Kerk (Geref. Kerk), Konings weg. 11.15: Ds. G. F. CaMenbach, te IJmui- deri-Oost. H. Avondmaal. Geref. Kerk, Koningsweg. 9.30 en 4: Dienst Chr. Geref. Kerk. Chr. School, Langeveld- straat. 2.30: Ds. D. Henstra, van Haa,rl.-N. SANTPOORT Xcd. Hervormde Kerk, Burg. Enschedé- laan. 10: Ds. R. H. Okleman. H. Doop. Ned. Hervormde Kapel, Pastorieweg. 10: Ds. L. Lagerwey, van IJmuiden. H. Doop. Geref. Kerk, Enschedélaan. 9.30 en 5: Dienst. Geref. Kerk in H. V., Wustelaan. 10: J. Keuning. hulppred. Geloofsgemeenschap Het Leger des Heils. Geen opgave ontvangen. Oud-Katholieke Kerk (Ned. Herv. Kerk) Burg. Enschedélaan. 3.30: H. Dienst. BEVERWIJK Ned. Hervormde Kerk. 10: Ds. G. de Roest Voorber. H. Avondmaal. Geref. Kerk, C. II. Moensplein. 10 en 5: Ds. M. Feitsnia. - Een sportgebeurtenis, waarvoor veel belang stelling bestaat, is de wielerronde van Haarlem- Noord in de omgeving van de Planetenlaan. In totaal hebben 36 nieuwelingen, 120 amateurs en 54 beroepsrenners ingeschreven. Bij de nieuwe lingen mogen er volgens de bepalingen van de NWU slechts zeventig starten, zoodat velen te leurgesteld moesten worden. De afstanden zijn als volgt bepaald: nieuwelingen 15, amateurs 25 en bereopsrenners 50 ronden. We vernemen, dat de kampion der amateurs Boskemper en Gerrit Sehulte, de kampioen 50 K.M. gehuldigd zullen worden. De tennisliefhebbersfsters) trekken naar Eln- denhout, waar vandaag de halve eindstrijden en morgen de beslissingen gespeeld worden van de kampioenschappen van het district Haarlem van den NLTB. Het cricketprogramma bevat een thuiswed strijd van Haarlem op het terrein in Bloemen- daal tegen VRA. Verder zijn vastgesteld: HBS Excelsior; VOC—Hennes. VVV—ACC; Rood en Wit 3—Haarlem 2 (Zaterdag); CVHW 2—VUC 2; Rood en Wit 2—CVHW. Wielrennen DE STRAF VAN ARIE VAN VLIET TOT EEN MAAND TERUGGEBRACHT. Naar wij verne men heeft het hoofdbestuur van de Nederland sche Wielren Unie de straf, welke aan Arie van Vliet was opgelegd, n.l. een jaar schorsing, te ruggebracht tot een maand onvoorwaardelijke schorsing. Deze schorsing wordt geacht te zijn ingegaan Vrijdag 23 Juni en zal eindigen Zater dag 22 Juli. Het hoofdbestuur is tot dit besluit gekomen naar aanleiding van een brief van Van Vliet, waarin hij vroeg de opgelegde straf te verlichten. Het hoofdbestuur heeft toen in over weging genomen, dat Van Vliet door het verbod om aan de nationale kampioenschappen te mo gen deelnemen, alsmede aan de daarna gehouden revanehewedstrijden reeds zwaar genoeg gestraft is; zoodat het gebruik heeft gertiaakt van de be voegdheid, verleend bij art. 4 hoofdstuk 12 van het wedstrijdregelement, dat .luidt: „straffen kunnen, uitsluitend door het hoofdbetsuur, in zeer bijzondere gevallen en met de algemeene stemmen der ter vergadering aanwezige leden geheel of deeltelijk worden kwijtgescholden. Honkbal H.F.C. „HAARLEM"—E.D.O. Maandagavond speelt de H.F.C. „Haarlem" een nederlaagwed strijd tegen E.D.O. OPLICHTING De chauffeur Van D. te Santpoort, die in Am sterdam is aangehouden voor een aldaar ge pleegd misdrijf, heeft bekend, dat hij zich ook te Haarlem heeft schuldig gemaakt aan oplichting van bedragen van f 800 en f 500 ten nadeele van een inwoner te dezer stede. Burgerlijke Stand. Haarlem, 7 Juli 1944. Bevallen: 6 Juli: W. In 't Veld—Harskamp, z. J. van Daalenvan Wijk, d. M. J. J. van Zutphen—Lettenmeijer, z. M. BoevéVan Breda, z. 7 Juli: H. J. BlitsKersten, d. M J. SteffersNieuwenhuisen, z. G. de WitDe Dood, d. H. StaphorstVan der Voort, d. P. C. Steenkist—Joores, z. A. HoningBlokker, d. M. MaasHamelink, d. W. J ZwanVan Dam, d. Overleden: 5 Juli: P. E. Kisjes—Hoedemaker 78 j., Berkenrodestraat. 6 Juli: D. C. van Her werdenVan Leijen, 39 j„ Gen. de Wetstraat 70. L., 4 j., z. v. P. H. Terol, Gen. Cronjé- straat 60rd. J. W., 8 j., z. v. W. Posma, Gast» I huisvest. j

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 3