Haarlemsche Courant Geallieerden pressen Normandië. Franschen vluchten in de bosschen. KEURINGEN. Speciale maatregelen te Londen. 289e Jaargang No. 160 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel. Advertenties 10724, Redactie 10600. Postgiro 134.958 Haarlemsche Ct., Haarlem Bijikantoor, Soendaplein 21. Telef. 12230 IJmuiden: Rembrandtlaan 55, IJmuiden-O. Hoofdredacteur: F. C. Berks. Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Dinsdag 11 Juli 1944 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en Feestdagen. TJitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem Abonnementen: p. week 26 ct, per mnd. 1,15, per kwartaal 3,42, fr. per post 3,73. Losse nummers 6 cent. K 1297 De manlijke bevolking tusschen 18 en 45 jaar dienstplichtig verklaard. Voorts een groot aantal personen gearresteerd. Broodrantsoen op Cotentin verlaagd. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Naar te Berlijn vernomen wordt, hebben de Geallieerden de geheele mannelijke be volking tusschen 18 en 45 jaar in het door hen veroverde Normandische gebied dienstplichtig verklaard. Een groot aantal personen, dat, naar het oordeel van den bezetter, gevaar oplevert voor de alge meens veiligheid en de geallieerde opera ties, is gearresteerd en zal voor inmiddels opgerichte standgerechten terecht moeten staan. De Völkische Beobachter zegt hierover het volgende: De berichten uit Cherbourg doen vooral onaangenaam aan, omdat daar de ge- emigreerde landslieden der toch al zwaar ge noeg lijdende Fransche bevolking zich er schaamteloos toe leenen om de mannelijke Fransche bevolking te pressen tot dienst in de legers, die het plan hebben Frankrijk tot een woestijn te maken, en de aan het vader land getrouwe bewoners te bestraffen met het geweld van hun onrechtmatige terreurjustitie. In deze maatregelen komt aan den eenen kant- de volle woede der invallers tot uitdrukking over het standpunt van de Fransche bevol king jegens hen, aan den anderen kant ver raden de oproepingen echter ook de dringen de behoefte der invasietroepen aan verver- sching hunner vaak leeggebloede en ernstig geteisterde formaties. Wanneer een officieel communiqué der invallers, zoo merkt het blad ten slotte op, de vele honderden ar restaties in Cherbourg noodzakelijk noemt, „omdat de betrokken personen voor de algemeene veiligheid en de Geal lieerde operaties gevaarlijk zijn", wordt daarmede het standpunt van breede Fransche kringen in Normandië duidelijk genoeg opge helderd en wordt toegegeven, 'dat de Fran schen grondig genezen zijn van alle ver wachtingen, die zij wellicht gekoesterd had den, ten aanzien hunner „bevrijding". In tegenstelling daarmede gedraagt de bevolking in het operatie- en opmarsehgebied zich te genover de Duitsche legers zoo kameraad schappelijk, dat verscheidene malen de uit drukkelijke dank der Duitsche militaire auto riteiten kon worden uitgesproken. De pogingen der Anglo-Amerikanen om in de door hen bezette gebieden de voormalige leden van de Fransche weermacht op te roe pen, hebben aangetoond, dat groote deelen van de manlijke bevolking voor hun „bevrij ders" zijn gevlucht. Zij houden zich in bos schen" verstopt of zij hebben zich bij de Duit- schers in veiligheid gesteld. Om een verder wegtrekken van de manlijke Franschen te verhinderen en te voorkomen, zullen thans, naar vluchtelingen uit Bayeux verklaren, alle mannen van 16 tot 60 jaar door de Geallieer de bezettingsautoriteiten gemobiliseerd wor den. Men wil hierdoor de Franschen dwingen zich aan te melden, daar alleen diegenen recht hebben op levensmiddelen, die zich vrij willig ter beschikking hebben gegsteld van de Geallieerden. Volgens een mededeeling van Reuter zijn in het door de Britten en Amerikanen bezette gedeelte van Frankrijk de door Vichy uitge vaardigde jodenwetten opgeheven. Ook de maatregelen tegen geheime genootschappen (vrijmetselarij) werden buiten werking gesteld. De oorlogsverslaggever van het D. N. B. in het Westen, Alex Schmalfuss meldt, dat de bewoners van het schiereiland Cotentin een drastisch voorproefje hebben gekregen van hun bevrijding. Het broodrantsoen is van 250 tot 150 gram verlaagd. Evenals in Noord- Afrika, Sicilië en midden-Italië is dus ook in Frankrijk de honger de voorbode van de Anglo-Amerikaansche „bevrijding". „Een harde noot" Commodore William A. Sullovan, de ^»k- man voor bergingswerkzaamheden, die de opruiming der havens van Napels, Bizerta en Palermo heeft geleid, .heeft verklaard, dat Cherbourg „een der hardste noten te kraken geeft". De haven is tot dusver nog door gen enkel Geallieerd schip gebruikt, aldus een corres pondent van de Daily Telegraph, die zich op het oogenblik in Cherbourg bevindt en zich met eigen oogen overtuigd heeft van de groo te moeilijkheden, waarvoor de Geallieerde in genieurs zich geplaatst zien. De plaats La Haye du Puits in het Zuiden van het schiereiland Cotentin is Zondagoch tend voor de vierde maal van eigenaar ver wisseld. De Amerikanen zijn de plaats bin nengedrongen, waar thans hevige gevechten aan den gang zijn. Ten Westen van de stad hebben de troepen van Bradley een nieuw aanvalszwaartepunt gevormd tusschen Mont- gardon en de kust. In 24 uur tijds hebben de Duitsche troepen 12 vijandelijke aanvallen af geslagen. Svenska Dagbladet publiceert een artikel van den militairen medewerker van de New York Times, die uit Frankrijk naar Londen is teruggekeerd. Hij schrijft, dat men niet kan ontkennen, dat het verloop der invasiegevech ten een misrekening is geweest. Er kan niet aan getwijfeld worden, dat de verwachtingen der Geallieerden niet in vervulling zijn ge gaan en dat men, terwijl reeds de helft van den vóór de gevechten gunstigen zomertijd voorbij is gegaan, achter is op het tijdsschema. Een der belangrijkste oorzaken daarvan noemt hij de verbitterde en kundige verdediging der Duitschers. Aantal gedoode burgers te Caen op 40.000 geschat. Het aantal onder de puinhoopen van Caen bedplven Franschen wordt geraamd op 40.000. In hoofdzaak werden zfp>gedood door de zware artilleriebeschieting in de eerste invasienacht. Toch was een deel der inwo ners in de stad gebleven, want de ver uiteen- liggende voorsteden waren nog eenigszins gespaard gebleven van de vernieling. In den loop van de Engelsche aanvallen op de oude Normandische stad vielen in den nacht van Vrijdag op Zaterdag wederom honderden Britsche bommenwerpers Caen aan. De be volking leed wederom zware verliezen. Mili taire schade werd echter niet aangericht, aangezien op dat tijdstip het front ver buiten de stad lag en Caen noch als ravitailleerings- basis noch als kruispunt van wegen belang heeft. De uit het Noorden de stad binnen gedrongen Britten zullen niets anders dan een woeste puinhoop veroveren. Wallace te Washington terug. De Amerikaansche vice-president Wallace is Maandag' van zijn bezoek aan Tsjoenking te Washington teruggekeerd. Dezer dagen is de nieuwe lichting Arbeidsmannen weer opgekomen. Opge togen over zijn nieuwe uitrusting verlaat deze Arbeidsman het heiligdom van den fourier. (C.N.F.-N.A.D.-Hurkens Pax c) Het Duitsche weermachtbericht. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: De groote afweerslag in het gebied van Caen is Zondag in den loop van den dag op de stad zelf overgeslagen. Na verbitterde straat- en huizengevechten, waarbij onze troepen den vijand uiterst zware verliezen toebrachten, drukte de vijand onze linies tot den Zuidrand van Caen terug. Bij Grainville mislukten vijan delijke pantseraanvallen. In een penetratie- plek aan weerszijden van den weg Caumont Caen zijn de gevechten nog niet afgeloopen. Tusschen Airel en Saint Eny kon de vijand slechts geringe terreinwinst behalen. Ten Zui den van La Haye du Puits werden verschei dene vijandelijke aanvallen afgeslagen, ten Westen van deze plaats werden vijandelijke concentraties door geconcentreerd artillerie vuur uiteengeslagen. Bij de gevechten van de vorige week in het Zuidwestelijke deel van het schiereiland Cher bourg hebben zich de gevechtsgroep van de 77e divisie infanterie onder den kolonel der reserve Bacherer en de gevechtsgroep van de 243e divisie infanterie onder kolonel Kioster- kemper bijzonder onderscheiden. In het Fran sche gebied werden weer 239 terroristen en saboteurs in gevechten vernietigd. Voor de Nederlandsche en Noord-Fransche kust brachten beveiligingsvaartuigen van de Duitsche marine in den nacht van 8 op 9 Juli twee Britsche torpedomotorbooten tot zinken, beschadigden vier booten ernstig en plaatsten talrijke treffers op verscheidene andere boo ten. Een eigen vaartuig ging verloren. In de Golf van St. Malo dwongen patrouillebooten vijandelijke torpedojagers den steven te wen den en beschadigden een daarvan. Het V. 1. vergeldingsvuur op Londen duurt met slechts geringe onderbrekingen voort. In Italië hebben zich onze aan den Weste lijken kustweg bij Volterra, Poggibonsi, Arez- zo en aan de Adriatische kust opgestelde troe pen Zondag opnieuw door bijzondere stand vastigheid onderscheiden. Ondanks het in den strijd werpen van overmachtige infanterie- en pantserstrijdkrachten, die door sterke artil lerie en voortdurende luchtaanvallen werden ondersteund, gelukte het den vijand nergens de verhoopte doorbraak door ons front te be reiken. In eenige plaatselijke penetraties duur den de gevechten Zondagavond nog voort. In het Oosten zijn de aanvallen van de bolsjewieken bij Kowel na het voortreffelijk afweersucces van onze troepen in hevigheid afgenomen. Hernieuwde doorbraakpogingen werden verijdeld. Ten Westen van Barano- wicze vingen onze divisies de met sterke in fanterie en pantserstrijdkrachten opdringende bolsjewieken in verbitterde gevechten aan de Szcara, aan weerskanten van Slonim, op. De verdedigers van Wilna handhaven zich in de stad ondanks talrijke door tanks ondersteun de aanvallen van den vijand, en brachten hem zware verliezen toe aan dooden en gewonden. Ten Noordwesten van Wilna werden de So vjets in een tegenaanval teruggeworpen. Aan den weg Kauen—Dunaburg zijn bij Otena he vige gevechten aan den gang. Tegenaanvallen van onze troepén hadden succes. Ten Noord westen van Polozk zijn de doorbraakpogingen van verscheidene Sovjet-Russische divisies in fanterie mislukt door den taaien tegenstand van onze troepen. Bij de zware afweergevech- Bij onze Vrijwilligers. Temidden van de zwaar gebombardeerde huizen in Normandië houden onze mannen de wacht. (SS PK Jarolim-O-H P. c) Het SS-Ersatzkommando deelt mede: iedere gezonde Nederlander kan zich aanmelden, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS, SS-wach- bataillon in Amersfoort, Landstorm Nederland en de Germaansche SS in Nederland. Personen tusschen 19 en 35 jaar, die aanmeldingspliohtig zijn voor tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedu rende verbintenis van de terwerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder werden, die na tenminste een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn- gedrag, karakter, prestatie. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking rot de verzorging van familieleden, duur dei opleiding, extra levensmidde len etc. Eveneens verstrekken alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis de navolgende Nebenstellen der Waffen-SS: Amster dam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Gronin gen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30; en het SS-Ersatz kommando, Den Ha^g, Korte Vijverberg 5. Ook voor de gemotoriseerde compagnie by het SS-Wachtbataillon te Amersfoort, welke dienst in Nederland doet, kan men zich op bovenstaan de keuringen melden. 13-7-44 3—12 uur, Rotterdam, Deutsche Oberschule, Westerlaan 1 14-7_44 312 uur, Den Bosch, Hotel Noord Brabant, Markt 45 14_7_44 i5is uur, Venlo, Deutsche Haus, Egmondstraat 16 15-7-44 812 uur, Arnhem, Café Royal 16-7-44 812 uur, Zwolle, Hotel Gijtenbeek 17-7-44 8—13 uur, Amsterdam, Dam 4 18-7-44 8—12 uur, Utrecht, N.V. Huis, O-ude Gracht 245 18-7-44 15—17 uur, Amersfoort, SS-Wachtba'tl. I Leusderweg. KORT NIEUWS. De Sourva- dam in Noord- Zweden, de groot ste in het. land, waarvan de bouw 19 millioen kro nen heeft gekost, is Vrijdag in ge bruik gesteld. v Tijdens een bezoek van den Finschen minister voor sociale zaken, is een overeen komst met ce Zweedsche autori teiten tot stand gekomen, krach tens welke 15.000 Karelische kinde ren een onderko men in Zweden zullen vinden. Zondagmid dag is de 22-jarige mej. Oerlemans te Steenbergen bij het zwemmen ver dronken. Haar lijk is na eenigen tijd gevonden. De Anna Paulownapolder zal 11 September 1945 honderd jaar bestaan. In de jongste vergade ring van het pol derbestuur werd besloten dit eeuw feest niet onopge merkt voorbij te laten gaan. Aan den secretaris van den polder, den heer C. Keijzer, werd opgedragen een gedenkboek samen te stellen waarin de geheele geschiedenis van den Anna Pau lownapolder is vermeld. Reactie van de beurs op de V. 1 Onvoldoende evacuatie. Teneinde in de Londensche City de werk zaamheden te kunnen handhaven is daar een apart alarm-systeem ingevoerd. Op hooge gebouwen staan thans scheepsmasten waar aan een bal wordt opgeheschen, zoodra er onmiddellijk gevaar dreigt. Dan heeft men nog twee minuten 'tijd om dekking te zoeken. Voor diegenen, die op de bovenste etages van de huizen werken is deze tijd weliswaar niet voldoende om nog de schuilkelders op te zoeken, doch zij kunnen zich tenminste nog op den grond werpen opdat zij niet door scherven gewond worden. Dit .speciale alarm-systeem werkt van ne gen uur 's ochtends tot half zes 's avonds. Van den eenen diepen schuilkelder, die intusschen voor het publiek is opengesteld, mogen alleen personen, gebruik maken, die in het bezit van een bijzonder speciaal hier voor uitgegeven vergunning zijn. Heden zou in het Lagerhuis een bespreking plaats vinden over de verhuizing van burger arbeiders en de herstellingswerkzaamheden aan huizen en schuilkelders. Het aantal kin deren, dat tot nu toe Londen heeft verlaten, bedraagt 53.000. Volgens betrouwbare be richten heeft de Britsche regeering het eer ste evacueeringsquota voor kinderen uit het bedreigde gebied op honderdduizend vast gesteld. Uit alle deelen van het land worden ar beiders naar Londen gezonden, om de aan gerichte schade voorloopig te herstellen. De tot dusver genomen evacuatiemaatrege len in Londen zijn, zoo verklaart de Daily Mail, niet eens bij benadering voldoende. Alles heeft er veel van weg, dat de regee ring de kluts kwijt is. Naar Exchange uit Londen meldt, zijn de beroemde Londensche promenadeconcerten in de Albert Hall wegens de ,,V 1" afgelast. De verklaring van Churchill over de vlie gende bommen is niet zonder uitwerking gebleven op de Londensche beurs Verschil lende Londensche aandeelen zijn in koers gedaald, daar verwacht kan worden, dat de bedrijfsresultaten van bepaalde maatschap pijen zullen dalen wanneer de aanvallen met 'liegende bommen een grooteren omvang aannemen zullen. De beurs moet telkens wan neer luchtalarm gemaakt wordt, ontruimd worden. Er zijn mensehen in Engeland, zoo schrijft de Daily Telegraph, die van Churchill de aankondiging van een .doeltreffend wapen tegen de V. 1 verwacht hebben. Dit is welis waar voor Churchill persoonlijk vleiend, doch onverstandig. Er is n.l. slechts één mid del tegen de V. 1 en dat is het totaal ver slaan van den vijand. ten in het gebied van Orsja heeft zich majoor Lamprecht, Kommandeur van een Hamburg- sche afdeeling licht luchtdoelgeschut, door voorbeeldige dapperheid onderscheiden. Sterke eskaders slagvliegtuigen mengden zich in onafgebroken optreden in de gevech ten te land, stelden talrijke Sovjettanks er» kanonnen buiten gevecht en vernietigden ver scheidene honderden voertuigen. Des nachts ondernamen gevechts- en slagvliegtuigen doel treffende aanvallen op het Sovjet-Russische ravitailleeringsverkeer. Vooral in de druk be zette stations Korosten. Olewsk en Rowno ont stonden groote branden in opslagplaatsen van materiaal en hevige explosies. Een formatie Amerikaansche bommenwer pers heeft Zondag verspreid bommen gewor pen in het gebied van Ploesti. Enkele vijan delijke vliegtuigen wierpen Zondagnacht bom men in het Rijnlandsch-Westfaalsche gebied. Zeestrijdkrachten, luchtdoelgeschut aan boord van koopvaardijschepen en marineluchtdoei- artillerie schoten in den tijd van 1 tot 10 Juli 66 vijandelijke vliegtuigen neer. De Finnen verijdelen twee landingen. In het Finsche weermachtbericht wordt o.m. gezegd, dat op de Karelische landengte de vijand met steun van, artillerie en scheepsge schut weer heeft getracht op twee landtongen der Viipuri-baai aan land te gaan. Hij werd echter weer in zee geworpen. In Vuosalmi werden hevige gevechten geleverd met de over de Vuoksen gezette vijandelijke strijd krachten. Taai strijdend trokken onze troepen zich terug op 't bruggehoofd van Aeyraepaeae. Sedert het begin van de vijandelijke groote aanvallen op 9 Juli heeft de vijand in de ver schillende frontsectoren, in den tijd van een maand in totaal 803 tanks en 995 vliegtuigen verloren. Bonomi naar Rome. Na langdurige onderhandelingen heeft Bonomi thans eindelijk verlof gekregen den regeeringszetel van Salerno naar Rome te verplaatsen. De officieele verplaatsing is vastgesteld op 15 Juli. Gelijk met de regee- ring zouden ook Umberto als stadhouder- generaal van Italië en de geïnterallieerde commissie naar Rome verhuizen. Japansche duikbooten waakzaam. De Amerikaansche opperbevelhebber in den Stillen Oceaan, admiraal Nimitz, heeft ver klaard, dat de Japansche duikbooten een sterk offensieve actie vertoonen, en dat het Japan sche duikbootwapen zich tot een zware be dreiging voor de Amerikaansche strijdkrachten kan ontwikkelen.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1