Verbitterde strijd om Caen duurt voort. Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Acht Engelsche divisies infanterie vallen aan: 80.000 gra naten en 2700 ton bommen op de stad. Zuid-Oostelijk deel van Caen bleef in Duitsche handen. In het Oosten: bij Kowel in 4 dagen 295 tanks vernietigd. Garnizoen van Wilna handhaaft zich. Hevig' ige gevechten ten Zuiden van Dunaburg. Londensche City hoofddoel der V. 1. KEURINGEN. 389e Jaargang No. 161 x X Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tél. Advertenties 10724, Redactie 10000. Postgiro 134958 Haarlemsche Ct., Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 21. Telef. 12230 Umuiden: Rembrandtlaan 55, IJmuiden-O. Hoofdredacteur: F. C. Derks. Woensdag 12 Juli 1944 Verschijnt dagelijks, behalve op zon en Feestdagen, UI tg.: Graf. Bedrijven Damlate, Haarlem Atoonnementenp. week 26 ct, per mnd. 1,45, per kwartaal 3,42, fr. per post 3,73. Losse nummers 8 cent. K 1297 Met 80.000 granaten van alile kalibers en 2700 ton bommen hebben de Engelsohen hun door 8 infanteriedivisies en verscheidene pantserbrigades ondernomen! aanvallen op Cae.n ondersteund. Desondanks slaagden zij er niet in, een snelle doorbraak naar het Zuiden te - forceeren. De Duitsche troepen vormden voortdurend nieuwe afsluitingsli nies. waarbij zij door tegenaanvallen den stormloop opvingen. Nog in de late avond uren van Maandag handhaafden zich Duit sche strijdkrachten in de industriewijk in het Zuidoosten svan Caen. De groote Amerikaansche aanval tusschen Vire en Taute en langs denkweg Carentan- Périer behaalde Maandag geen verderen ter reinwinst, ofsGhoon het Aanerikaansche op perbevel wederom aanzienlijke hoeveelheden materiaal en nuunitie gebruikte om den Duit- schen weerstand uiteen te slaan. Tijdelijk drongen Amerikaanse he strijdkrachten de plaats Gavigny op den Westelijken oever der Vire binnen, doch werden door den te genaanval van plaatselijke Duitsche reser ves verdreven. Ook liet dorp Le DDesert, dat Westelijk van Cavignv is gelegen, kwam weer in Duitsche handen. Evenzeer beheer- schen de Duitsche wapens heit moerassige vlaktegebied va.n de Tante tusschen De Mes- nil en St. André. Twee kilometer ten Zuid oosten van Da Have du Puits was het vrij sterken Amerikaanschen strijdkrachten ge lukt een Duitsche heuvelstelling binnen te dringen. Zij werden hier in een tegenaanval Systematische beschieting. Critiek op Churchill. Ook Dinsdagmiddag en -avond waren er „vliegende bommen" boven het gebied van Londen en boven Zuid Engeland. Een bom is op een rij gebouwen terecht gekomen, waardoor talrijke menschenlevens verloren gingen. Er zijn nog verscheidene andere „incidenten" voorgevallen, aldus de Brit- sche berichtendienst. De beschieting met de V. 1, zoo wordt te Berlijn gemeld, wordt volgens een bijzonder plan uitgevoerd. Dit plan der beschieting van Londen als centrale van de vijandelijke oorlogvoering wordt ondanks alle Britsche afweermaatregelen volgens program afge werkt. Voor de afzonderlijke doelvierkanten zijn al naar gelang van hun strategische beteekenis V. 1-series berekend. Deze be rekening geschiedt op grond van de Anglo- Amerikaansche bombardementen op Duit sche steden. Aan de spits van de beschie tingstabellen staan de Londensche City, de docks en de industrieele wijken in Oost- Londen. De intensiteit van de beschietin is onderverdeeld in honderd graden. De eerste dertig dagen van de beschieting kun nen uitsluitend als een „inschieten" be schouwd worden, dat op de beschietingstabel slechts met enkele graden staat opgeteekend. Londen en Zuid-Engeland hebben zoodoende naar verklaard wordt, pas het begin van dezen slag zonder einde gevoeld. Naar de Londensche zender meldt, heeft generaal Eisenhower de V. 1 een „doem waardig ding" genoemd. De „vliegende bom" is even effectief als de geweldige Duitsche aanvallen met gewone bommenwerpers, maar veel minder kostbaar. De correspondent van de Daily Herald gaat nader in op dpn woeker dn de Engelsche evacuatiegebiecfèn. Op het oogenblik zijn er gewetenlooze menschen, die profijt willen trekken van de ellende en nooden van vrou weer- uitgeworpen. Daarbij konden Duitsche grenadiers een Amerikaansche gevechtsgroep omsingelen, en vernietigen; 33 gevangenen vielen in Duitsche handen. Generaal Montgomery heeft Dinsdagavond in een radiotoespraak tot zijn troepen ge zegd, dat sedert het begin der invasie onon derbroken geweldige gevechten zijn gevoerd met den bekwamen vijand. Diens goede ge vechtscapaciteiten en hardnekkigheid kun nen slechts onze bewondering vinden, aldus Montgomery. Washington erkent Comité-De Gauiie de facto. Reuter meldt uit Washington, dat president Rooseveld verklaard heeft, dat »de Vereenig- de Staten besloten hebben het comité-De Gaulle tot aan de verkiezingen te erkennen als „bestuur en regeering de facto" in de door de Geallieerde bezette gebieden van Frankrijk. De Gaulle is inmiddels te Ottawa aangekomen. Generaal-veldmaarschalk von Kluge heeft het opperbevel in het Westen over genomen. Om gezondheidsredenen is generaal-veldmaarschalk van Rundstedt als opperbevelhebber in het Westen op gevolgd door generaal-veldmaarschalk von Kluge. fHoffmann-Stapf Pax c) BHef van den Paus aan bisschop van Berlijn. In een schrijven, dat de Paus gericht heeft aan den bisschop van Berlijn, heeft hij zijn bewondering' uitgesproken voor de dappere houding der Berlijnsche bevolking ten aan zien van de zware luchtaanvallen. Pi us Nil noénrde Berlijn de Duitsche stad, die hem ■tijdens zij.11 verblijf het liefst is geworden. De bisschop heeft het schrijven ter kennis ge bracht van de Berlij.nsche katholieken in het bestek van een Herderlijk schrijven, Marion volgt Henriot op. Daval heeft Paul Marion benoemd tot mi nister van voorlichting In de plaats van den onlangs vermoorden Philippe Henriot. Ma rion was tot dusverre staatssecretaris in Da- vals regeering. Maandag is het stoffelijk overschot van Henriot in Bordeaux op plechtige wijze bij gezet. Japans afweerstrijd. Eenheden van de Japansche marine op het eiland Ogaswara hebben in verloop van twee dagen 102 vijandelijke vliegtuigen, die hun aanvallen op dezen sector richtten, neerge schoten of zwaar beschadigd. Een eskader bombardementsvliegtuigen van de Japansche luchtmacht, heeft een verrassenden nacht- aanval ondernomen op de belangrijke voor uitgeschoven, vijandelijke vliegtuigbasis Kweilin in den Zuidwestelijken sector van China. De vl.iegveldiinstallaties werden ge bombardeerd. Hierbij geraakten zeven vlieg tuigen, van een nog niet geheet geïdentifi ceerd type, in brand. AJlle Japansche vlieg tuigen keerden onbeschadigd terug. Amsrika's economische relaties met Europa. De Amerikaansche onderstaatssecretaris van financiën Harry White heeft in een te Bretton Woods gehouden persconferentie verklaard, dat het voor de Vereenïgde Staten na den oorlog als het eenige land mogelijk zou zijn om een aanzienlijk gedeelte van zijn grooten goudvoorraad te laten afvloeien. Men verwacht, dat de Amerikaansche re geering goudtransporten naar het buitenland zal toestaan, welke het den Amerikaanschen ondernemingen m-ogelijk zullen maken om in het buitenland filialen op te richten. Voorts verklaarde White dat de Ameri kaansche katoen- en tabakindustrie alsmede de Amerikaansche landbouw slechts zouden kunnen bloeien wanneer Europa en de an dere werelddeelen in staat zijn een aanzien lijk deel van de Amerikaansche katoen-, ta bak- en graanoogsten op te nemien. Wanneer Europa geen voorspoed kent en wanneer het noodzakelijke handelsmechanisme niet ter beschikking staat zullen de Amerikaan sche producenten^ niet In staat zijn in vol doenden omvang te kunnen exporteeren. „VDIKOiENDE JEUGD Donderdag 13 Juli om 18.45 uur houdt Max Blokzijl, via Hilversum 1, in de serie brandende kwesties een praatje getiteld: Vliegen de Jeugd' Invoering gaslooze uren. Met het oog op de noodige kolenbesparing zullen in de gemeenten 's-Gravenhage, Haarlem, Groningen, Nijmegen, Leeuwar den, Vlaardingen, Almelo, Gouda, Sneek, Ede, Steenbergen en Schoonhoven en in de gemeenten, die gas betrekken van gaspro- duetiebedrijven, die gevestigd zijn in de ge noemde gemeenten, dé uren, gedurende welke dagelijks gas wordt geleverd, met in gang van Donderdag 13 Juli 1944 als volgt worden beperkt; van 5 tot 9 uur v.m„ 11 uur v.m. tot 14 uur n.m. en 17 uur tot 20.39 uur n.m. Bij deze regeling zijn ook betrokken de gemeenten Heemstede, Bloemendaal, Ben- nebroek en Zandvoort, die gas van Haarlem betrekken. Bij onze Vrijwilligers. Onder zeer moeilijke omstandigheden wordt een gewonde kameraad met de grootste zorg in veiligheid gebracht. (SS PK Cantzler-O-H P. c) Het SS-Ersatzkommando deelt mede: iedere gezonde Nederlander kan zich aanmelden, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS, SS-wach- bataillon in Amersfoort, Landstorm Nederland en de Germaansche SS in Nederland. Personen tusschen 19 en 35 jaar. die aanmeldingsplicfalig zijn wen en kinderen" dié uit Londen gevlucht vooJ tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedu- - -- - rende verbintenis van de terwerkstelling vrijgesteld. zijn voor het Duitsche vergeldigingsvuur Ontzaglijke prijzen worden gevraagd voor kamers. In enkele plaatsen was de toestand zoo ernstig, dat vrouwen en kjnderen dagen lang in het geheel geen dak boven haar hoofd hadden. Na de eerste vier weken vergeldingsvuur van de V 1 vindt men in de Dondensche -pers de eerste aanduidingen voor een groeiende antipathie tegen Churchill en zijn regeering. Zoo schrijft Candidius in de Daily Sketch: „In deze dagen wordt de keerzijde van de vroegere populariteit van Churchill zicht baar". De leider van de Britsche vakver- eenigingsbeweging heeft Churchill een „fas cist" genoemd en, hem aangevallen. Bijna gelijktijdig met deze rede verscheen in iedere Engelsche boekwinkel en aan iedere kiosk een pamflet, waarop dezelfde beschuldiging voorkwam. Officier in de Waffen-SS kan ieder werden, die na tenminste een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: gedrag, karakter, prestatie. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking iot de verzorging van familieleden, duur dei opleiding, extra levensmidde len etc. Eveneens verstrekken alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis dè navolgende Nebenstellen der Waffen-SS: Amster dam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat £5; Gronin gen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 36; en het SS-Ersatz kommando, Den Haag, Korte Vijverberg 5. Ook voor de gemotoriseerde compagnie bij het SS-Wachtbataiilon te Amersfoort, welke dienst in Nederland doet, kan men zich op bovenstaan de keuiingen melden, 13-7-44 3—12 uur, Rotterdam, Deutsche Obersehule, Westerlaan 1 14-7-44 812 uur, Den Bosch, Hotel Noord Brabant, Markt 45 14-7-44 1518 uur, Venlo, Deutsche Haus, Egmondstraat lo 15-7-44 812 uur, Arnhem, Café Royal 16-7-44 8—12 uur, Zwolle, Hotel Gijtenbeek 17-7-44 813 uur, Amsterdam, Dam 4 18-7-44 8—12 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 246 18-7-44 1517 uur, Amersfoort, SS-Wachtbatl. 3 Deusderweg. KORT NIEUWS. Donderdag wordt de bekende oud-hoogleeraar en paedagoog prof dr. J. H. Gunning JWzn. 85 jaar. Hij studeerde aan het gymnasium en de universiteit te Amsterdam. In 1888 ging hij als conrector naar het gymnasium te Zwolle, .waar hij later rector werd. Eenige bekende latere hoogleera ren behoorden er tot zijn leerlingen. In 1898 ging hij te Jena paedagogiek studeeren. Van 1900 tot 1923 was prof. Gunning af wisselend privaat docent in de pae dagogiek te Am sterdam en Utrecht In 1923 werd hij te Utrecht buiten gewoon hoog leeraar. De 25-jarige houwer G. H. De bets uit Heerlen is in de onder- grondsche werken van staatsmijn Wilhelmina onder afvallend ge steente geraakt Hij kon eerst eenige uren later worden bevrijd, maar bleek reeds te zijn overleden tengevolge van een schedelbasis- breuk. -3- Tijdens het kersenplukken is de 68-jarige fruit- kweeker G. Brug man te Her veld uit een boom geval len. Hij is later overleden. Het Duitsche weermachtbericht. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt; In Normandië is thans aan groote deelen van het front van het vijandelijke bruggehoofd de afweerslag aan den gang. Met massaal gebruik van artillerie, tanks en luchtstrijdkrachten trachten de Anglo-Amerikanen steeds weer opnieuw ons front open te scheuren, om daar na diep in het Fransche gebied te kunnen door dringen. Met voorbeeldige dapperheid houden onze troepen stand tegen den vijandelijken stormloop. De verliezen van den vijand zijn zeer zwaar. Op 8 en 9 Juli werden alleer* al in het gebied van Caen 102 vijandelijke tanks stukgeschoten.' Maandag ging de vijand ten Oosten van de Orne over tot den aanval in Oostelijke rich ting en werd afgeslagen. Ten Zuidwesten van Caen kon de vijand dicht achter onze voorste linie de plaats Maltot nemen. Door een tegen aanval onzer pantsergrenadiers werden de vijandelijke aanvalsgroepen weer teruggewor pen. Westelijk daarvan werd verbitterd ge vochten om een domineerende hoogte, die in den loop van den dag. meermalen van bezitter wisselde, tot zij 'des avonds definitief in onze handen bleef. Bij Tessel-Bretteville werden meermalen herhaalde vijandelijke tankaanvallen uiteen geslagen. Aan weerszijden van den straatweg Carentan-Periers viel de vijand over een breed front aam Na zware gevechten werd hij even ten Zuidwesten van onze oude stellingen opgevangen. Ook in het gebied van La Hay» du Puits werd verbitterd gevochten. Onze troepen handhaafden daar overal hun stellin- In Frankrijk werden Maandag meer dan 50 terroristen in den strijd vernietigd. De V. 1 blijft een zwaar vergeldingsvuur op het gebied van Londen richten. In Italië zette de vijand op dezelfde zwaarte punten zijn doorbraakpogingen voort. Hoewel hij sterke pantserstrijdkrachten in den strijd bracht, bleef hem elk succes Van beteekenis ontzegd. In het gebied van Kowel hebben troepen van het leger en de Waffen-SS in zware afweer- gevechten, die 4 dagen duurden, den storm loop van 10 Sovjet-infanteriedivisies, een pantsercorps en 2 pantserbrigades afgeslagen en den vijand daarbij aanzienlijke verliezen aan menschen en materiaal toegebracht. Bij deze gevechten werden door samenwerking van alle wapenen voor het front en in het achterterrein 295 vijandelijke tanks vernietigd. De Riinlandsch-Moezellandsche 342e infante- rie-divisie onder bevel van gen.-majoor Nickel de Rijnlandsch-Westfaalsche 26e infanterie divisie, onder bevel van kolonel Bromberger, en een gevechtsgroep van de 5e SS-pantser- divisie „Wiking" onder bevel van Obo-«*urm- bannführer Mühlenkamp hebben zie'" door voorbeeldige standvastigheid onderscho ':n. In den centralen sector van het Oostelijk front leveren onze troepen bij drukkende hitte gevechten met sterke vijandelijke strijdkrach ten. die ook ons verliezen brengen. Het held haftige garnizoen van Wilna sloeg Maandag in erbeten strijd den van alle kanten aanvallen den vijand bloedig terug. Voorbii de stad i dringt de vijand verder naar het Westen en het Zuidwestenap. Ten Westen van de spoor lijn Wilna-Dünaburg werden talrijke aanval len der bolsjewieken afgeslagen. Zuidelijk van Dünaburg zijn hevige gevech ten met verscheidene bolsjewistische infante- rie-divisies en pantserformaties aan den gang. Noordelijk van Polozk herhaalde de vijand na de zware verliezen aan dooden en gewon den, op de vorige dagen geleden, zijn door braakpogingen Maandag niet meer. Daaren tegen slaagde de vijand er in, Zuidoostelijk van Noworsjef een plaatselijke penetratie te bewerken. Hier zijn nog gevechten gaande. Eskaders slagvliegtuigen steunden in talrijke vluchten onze hevige vechtende troepen, voor al in het gebied van Wilna. Zij vernielden talrijke tanks en stukken geschut, alsmede ruim 200 voertuigen der Sovjets. Enkele Britsche vliegtuigen Heten Maandag nacht bommen op Berlijn vallen 30 viiegiuigeji neergsschotsn. Na de beschieting der Amerikaansche bommenwerpers niet geconcentreerd vuur der luchtdoelbatterijen in lvet gebied van Mlinehen in de middaguren van 1 1 Juli zijn aldaar en elders in Beieren de brokstukken van 22 viermotorige Anuerikaansr.he bom menwerpers gevonden. Op een andere plaats zijn vi.er Amer'knansche jagers met Innige fictieradius brandend neergestort. Roesevéït zal een herbenoeming aanvaarden. President Roosevelt heeft op een perscon ferentie verklaard, dat hij zijn herbenoeming als president voor een. vierde ambtsperiode zou aanvaarden indien men hem zou her kiezen.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1