Bureau „SUCCOUR" DE BEVRIJDERS. D. Vandaag kunt. ge het in dit nummer lezen: Alle mannelijke Normandiërs die ge bleven zijn in het. door de Geallieerden be zette gebied zijn, voor zoover hun leeftijd tusschen de 18 en 60 jaar ligt, dienstplichtig verklaard. Een aantal dezer nieuwe dienst plichtigen zijn in bossehen gevlucht, doch zullen het daardoor zonder levensmiddelen kaart moeten stellen. Een .-"ander deel der Normandiërs is door de Geallieerden ge vangen gezet. Die laatsten zijn natuurlijk politieKe tegenstanders of wat men daar onder wenscht te verstaan en over deze categorie kan men kort zijn. Maar die anderen, die meerderheid van hetzij neutrale Franschen, hetzij echte „va derlanders", die hun hoop en vertrouwen hebben gesteld op de invasie, de komst der vrienden van overzee, die moeten, dunkt me, toch wel een weinig op den neus hebben gekeken, toen de een of andere Amerikaan hen uit hun half verbrande woning kwam halen met de boodschap, dat zij voortaan sol daat in het leger van Eisenhower zullen zijn. Ik gis. dat die verrassing niet. zal zijn ver rekend in de blijde verwachting, waarmede men in Frankrijk een invasie vereenzel vigde en dat menige Normandiër zich bitter zal beklagen, dat men hem deze leelijke pijp te rooken geeft in plaats van de echte Engel sche sigaretten, waarop hij zoo gevlast had. Kijk, dat is een vooruitzicht, waarmede sommigen onzer landgenooten zich nu toch ook maar vertrouwd moeten maken. We weten het nu, want wat daar in Frankrijk gebeurd is. staat natuurlijk ieder invasie- gebied te wachten: Als ook hier een invasie zou plaats hebben, dan zal ieder mannelijke Nederlander, die in. het invasiegebied wordt aangetroffen, voorzoover hij de achttien ge passeerd en de zestig nog niet bereikt heeft, soldaat zijn, niet' eens soldaat in een of ander Nederlandsch leger, maar soldaat onder een Engelschen of Amerikaanschen commandant er. de Geallieerde leiding kan met zoo:n nieuwbakken soldaat precies uit voeren wat zij wil. Bijvoorbeeld naar Italië sturen om daar een handje te helpen, of naar Noord-Afrika^ waar ook nog wel het een en ander te doen is. Of naar Engeland, waar men op de vloot nog' wel mannetjes kan gebruiken ot naar het verre Oosten, waar het hier en daar ook niet pluis is. men vuile verdere mogelijkheden zelf in. Dat is geen speculatieve beschouwing. Dar kan men op grond van wat er op dit oogen- blik in Frankrijk gebeurt, met zekerheid verwachten: Wie hier bij een eventueele invasie in handen der Geallieerden valt, is soldaat, valt onder de krijgswetten en krijgt bij verzet of plichtsverzuim den kogel. „Ja maar", zegt de Nederlandsche v'aderr lander, zóó hebben we dat niet bedoeld! We hebben altijd begrepen, dat de Geal lieerden hier zouden komen om de Duit- schers weg te jagen en dat wij dat grapje van achter onze vensters konden bekijken met een sterk kop echte thee voor ons en een versch pakje Camel in onzen zak. Maar zelf meevechten, ook als je je zilveren brui loft al achter den rug hebt? Daar heeft de Engelsche zender nooit over gesproken!" Arme halzen! Wat zijn ze daar in Frank rijk bedragen uitgekomen en wat zullen ze zich hier in Nederland beklagen, als 't zoo ver mocht komen! Wat zeggen ze nu, zij, die zich op de borst plegen te slaan en uit te roepen, dat zij niet zullen evaeueeren, dat zij blijven, als de Geallieerden hier moch ten komenwat zullen ze doen met het vooruitzicht, neen, met de zekerheid, dat ze straks alleen maar als veldpostnummer zoo- en zooveel te boek zullen staan en afge snauwd zullen worden door een Amerikaan schen korporaal? Dit alles is te tragisch, om er den spot mede te drijven, om te zeggen: Volhouden, mannen! Toont nu metterdaad, wat je zoo dikwijls met den mond hebt betoogd! Zoo dikwijls hebt ge uw verlangen naar de Bondgenooten te kennen gegevenwelnu hier heb; ge straks de gelegenheid, U ver dienstelijk te maken door uw eigen, per soonlijken inzet. maar dat die Norrnan- dische conscriptie menigen koffiehuisheid en tram-politicus tot nadenken zal stemmen is wel zeker. IJMUIDEN Rijkspostspaarbank. Aan de kantoren van de Rijkspostspaar bank in de gemeenten Velsen en Beverwijk werden in de maand Juni de volgende be dragen achtereenvolgens ingelegd en terug betaald: Beverwijk 158.915,23 en 57.300,80: IJmuiden 43.838,80 en 16.603,45; ÏJmuiden- Oost 33.459,66 en 7603,57; Santpoort-Dorp 30.338.10 en 12.709,16; Santpoort-Station 23.281,14 en 6093,62; Velsen-Noord 15.219.34 en 7424,46. De volgende aan tallen nieuwe boekjes werden uitgegeven: Beverwijk 140, IJmuiden 37, IJmuiden-Oost 24, Santpoort-Dorp 21, Santpoort-Station 8 en Velsen-Noórd 21. FIETSENDIEVEN BL1.IVEN ACTIEF. Het verdient aanbeveling, dat het publiek weer geregeld voor het optreden van fietsen dieven op zijn hoede is. Den laatsten tijd zijn de rijwieldieven namelijk weer actiever geworden. Dezer dagen bracht een inwoon ster van IJmuiden-Oost er de politie van op de hoogte, dat een onbekende haar fiets uit een schuur aan de Gildenlaan te Velsen-N. had mede'geriomen. De politie stelt een on derzoek ip. Directeur: 1 MOERLAND Ag&thastraat 145, Den Haag Wegens vacantie van het personeel GESLOTteN van 15 Juli t/'m 5 Aug. Controle op „Ausweise". Steeds duidelijker blijkt, dat aan de bepa lingen inzake hét betreden en verlaten van de versperde gebieden in de gemeente Velsen streng de hand wordt gehouden. Voortdurend wordt er gecontroleerd, zoöals bij het sta tion Velsen-IJmuiden-Oost, niet alleen door de Nederlandsche politie, maar ook van Duit- sche zijde. Desondanks zijn er nog altijd per sonen, die denken, dat zij het zich kunnen veroorloven zich niet aan de bepalingen te storen. Dat in zoo'n geval onaangenaam heden niet kunnen uitblijven hebben reeds velen ondervonden. Massa-kamp der schakers. De massakamp tusschen de afdeelingen Beverwijk en IJmuiden van de Hoogoven Schaakclub is in een 96 overwinning van de Beverwijkers geëindigd. De wedstrijd had een zeer spannend verloop en werd eerst in de laatste minuten door een paar blunders van de IJmuidenaren beslist. Het gebrek aan wedstrijdroutine deed zich goed gevoe len Het was een prettige, sportieve ontmoe ting, waarvan een herhaling in uitzicht gesteld. De gedetailleerde uitslag was als volgt (Eerstgenoemden zijn Beverwijkers). 1. P. A. Veldheer—J. G. Don 0—1. 2. A. P. de BruinG. L. de Haas 01. 3. J. C. de Haas J. A. Stals 10. 4 C. PaardekooperJ. Hil- lecamp 01. 5. B. WulmsP. de Boer 10. 6. J. A. KroonR. Visser 10. 7. Ir. Derks J. Hoogzand 10. 8. H. C. PoserA. Kiste- maker 10. 9. C. Hoogland-E. Stam 10. 10. S. HooglandA. Schevis 01. 11. J. van LaarenS. Kistemaker 01. 10. P. Dekker L. Roseboom 01. 13. W. OnstenkJ. Visser 10. 14. L. van HeulenJ. Lazaron 1—0. 15. P. RijkeboerB. Stek 10. PHILATELIE. De postzegelvereniging IJmuiden en om streken organiseert weer enkele van haar populaire ruilavonden. Voor de in het ver sperde gebied woonachtige verzamelaars wordt een dergelijke bijeenkomst gehouden op Vrijdagavond 14 Juli. Voor de Dhilatelis- ten in Beverwijk en omgeving heeft Maan dag 17 Juli een ruilavond plaats. VELSEN OPGEPAST VOOR DRADEN. Aan den Doodweg werden eenige boven- grondsehe draden van het electrische net op straat aangetroffen. Bij een onderzoek van de politie bleek, dat een inwoner van den Dood weg bezig was geweest eenige takken van een boom in zijn tuin af te snijden. De takken waren door den wind op de draden terecht ge komen, die waren afgeknapt. Het P.E.N. werd van een en ander in kennis gesteld. De stroom werd direct uitgeschakeld, waarna de reparatie spoedig ter hand kon vorden genomen. VIER JUBILARISSEN. Vrijdag a.s. zullen bij de Papierfabriek Van 'Gelder Zonen niet minder dan vier personen bun zilveren arbeidsjubileum vieren en wel P. W. Ruygrok, wikkelaar; G. Kaandorp, hulpar beider bij de cellulosefabrieken; A. Kamkes, werkzaam bij de papiermachines doch thans in het buitenland vertoevend, en Tj. Kuiper, türbinemachinist. OUDERAVOND SCHOOL 7. De oudercommissie van de openbare lagere school no. 7 aan den Wijkerstraatweg heeft het voornemen Woensdag 19 Juli een ouderavond te houden in het gymnastieklokaal der school. De heer D. de Wilde, onderwijzer, zal een inleiding houden over: „Aansluiting van het lager onderwijs aan 't middelbaar onderwijs". EEN JUBILEUM De heer J. Stoppa, voorman in de dompel inrichting van de N.V. Velser Rubberfabriek Hollandia" aan den Doodweg herdacht Maan dag zijn 25-jarige dienstvervulling. In harte lijke woorden herdacht de heer J. M. Rupert, directeur, de verdiensten van den jubilaris. Een enveloppe hield tevens een blijk van waardeering in. Ook de oud-directeur de heer Ph. Kotte, getuigde van erkentelijkheid voor den jubilaris. De heer J. Willemsen sprak als chef namens het personeel en stelde daarbij de goede on derlinge verstandhouding in het licht. Als blijk van de vriendschap, welke den jubilaris werd toegedragen, werden hem een ets en een mooi boekwerk aangeboden. Het personeel werd met een extra vrijen dag bedacht. SANTPOORT GESLAAGD. De volgende leerlingen van de School met den Bijbel alhier hebben met goed gevolg het toelatingsexamen voor het Gymnasium te Haarlem afgelegd: Mies Bijtelaar, Ektor Das en Corrie Dubbelman. Hiermede zijn alle leer lingen van de School met den Bijbel, die aan examens hebben deelgenomen, geslaagd. Driekamp van D.E.M. Zondag is de driekamp van D.E.M. gehou den. Bij de senioren behaalde A. ifteekels 1682 punten, waardoor hij winnaar werd. Hij werd op den voet gevolgd door W. Kaptein, die 1661 punten verwierf. Ook bij de A-junioren was er de noodige spanning. Het pleit is nog niet beslecht, maar men mag wel aannemen, dat N. Duin, die op 1318 punten beslag legde, niet meer zal zijn te passeeren. Wim Meijer en Han van 't Hoff zullen nog voor de tweede plaats in deze groep strijd moeten leveren; Meijer moet n.l no. discuswerpen, terwijl Van 't Hoff jnet 1158 punten is geëindigd. De B-junioren gaven elkaar al evenmin veel toe, met het resultaat, dat Kees Kraakman met 943 punten eerste werd. Twee clubrecords werden gebroken. Het vèrspringen met aanloop werd door Meekels op 6.32 M. gebracht en bovendien slaagde de poging het clubrecord op de 3 x 1000 M. te breken. Dit dateerde nog van 1934 en stond op 9 min. 0.1 sec. Het werd door het trio Olaf van Duin, Hulscher en André Schelvis op min. 53.4 sec. gebracht. HET WITTE KRUIS. Gedurende het tijdvak van 3 tot en met 10 Juli werden er in het Witte Kruis Badhuis aan de Baanstraat 1005 baden verstrekt. Het aantgl stortbaden bedroeg 693. Verder maak ten 236 kinderen van de inrichting gebruik. KINDERFEEST. Door het Rotterdamseh Kindertooneel onder regie van Johan Schmidt, zal Zaterdag 15 Juli s middags om half drie in het Luxor Theater een vacantie-kinderfeest worden verzorgd. Het sprookje „De heks in het woud" zal voor het voetlicht worden gebracht. GEVONDEN VOORWERPEN Vanaf 3 t.m. 10 Juli 1944: Een damesporte- monnaie met inh.; rood gebreid beursje met gele rand, horlogekoord met gouden hanger, kerkboek, sjaaltje, eenige zilverbons, grijze ceintuur, grijze tasch met inh., foudraal van parapluie, kraanstuk, huissleutel, dameshand schoen, kiompschoentje, distributiekaart, lapje zijde, zilveren armband, blauwe kiel en muts, zilveren manhcetkraag, zwarte damesporte- monnaie met inh., sleutel van rijwiel, zilveren armband met steentje, wandelwagentje. V. V. „BEVERWIJK". De heer J. J. Thijssen is tot trainer der voetbalvereeniging „Beverwijk" benoemd. De trainingsbijeenkomsten, welke 's Maandags worden gehouden, zijn inmiddels begonnen. DE WINDHONDENRENNEN. De windhondenrennen, die Zondagmiddag om twee uur onder auspiciën van V.V.V. in het Beverwijksche Sportpark worden georga niseerd, beteekenen een ongewone gebeurte nis voor de bewoners der aardbeienstad. Voor het wedstrijdprogramma, dat heats over hin dernis- en vlakke baan vermeldt, zal stellig een flinke interesse bestaan. Er kan nog worden opgemerkt, dat de heer J. Belterman Jr., secretaris van V.V., in een vraaggesprek voor de Ned. Omroep o.a. nadere bijzonderheden over dit sportevenement zal mededeelen. BINNENHAVEN IS GEEN VUILNISBELT. De politie heeft iemand geverbaliseerd, die afval en vuilnis in de binnenhaven depo neerde. „LACHEN ZONDER BON". In het Lüxor-Theater wordt Donderdag 13 Juli te half acht uur een cabaretrevue ge presenteerd, „Lachen zonder bon" genaamd. Hieraan wordt medegewerkt door Bob Nel son, Fantasio, De Mateo's, Renée Kramer, Valerio, Bob Bieyenberg en Cas Rus. DAAR GAAN DE KARRETJES. Een Beverwijken die zijn rijwiel voor een winkel aan de Zeestraat ha^ geplaatst, moest bij zijn terugkomst constateeren, dat een fiet sendief zich over zijn stalen ros had ontfermd De politie stelt een onderzoek in. Revolutie in Columbia. De Columbiaansche radiozender heeft be kend gemaakt, dat de president van Colum bia, Lopez, tijdens militaire manoeuvres, Maandag door officieren van het Columbiaan sche leger gevangen is genomen. De Colum biaansche minister van buitenlandsche za ken heeft het presidentschap overgenomen. Met betrekking tot den militairen opstand in Columbia, meldt de Amerikaansche be richtendienst, dat ook verscheidene andere leden van het kabinet, zijn gearresteerd. De vice-president heeft een verklaring afgelegd waarin hij er op wijst, dat hij, totdat de president weer bevrijd zal zijn, het presi dentschap op zich zal nemen. In zijn ver klaring zegt hij o»a. dat het grootste deel der troepen trouw aan de regeering is ge bleven. Boodschap van Bose aan Gandhi. Soebhas Chandra Bose heeft per radio een boodschap tot Gandhi gericht, waarin hij den Mahatma vertrouwd tracht te ma ken met het plan, drie millioen Indiërs bui ten de Indische grenzen in den strijd te brengen. De Indiërs binnen en buiten de grenzen zijn er van overtuigd, aldus de boodschap, dat de onafhankelijkheid slechts in een gewap-enden strijd kan worden ver worven. CONCERT IN RIJKENSPARK. Er is een afwisselend programma samenge steld voor het concert, dat Zondagmiddag van half drie tot vijf uur in het Burgemeester Rijkenspark te Santpoort door het fanfare corps Santpoort, in samenwerking met de zang vtreeniging Vox Humana zal worden gegeven. Het fanfarecorps speelt: Jubelklanken, marsch van Ernst Uekel; Marie Henriette, ouverture van L. Montagne; Variété sur Martha, van Flotow, arr. G. Gadenne; Chant Druique, sym- phonie van Henry Villette; L'Aurore d'un beau Jour, fantasie van J. Martin; Une Soirée d'Automne des Ardennes van A. Govaert; IJzer en Staal, marsch van D. B. Muller. Vox Humana brengt ten gehoore: Bede van Kools; Avondlied van B. Zweers, Hef vol moed de oogen op, van Mozart: Kerstlied van N. Hoo- gerwerf; Sanctus van Kools; Les Grejs, van Jos. Haydn. BEVERWIJK WINKELKUIT VERNIELD. Tijdens hun spel hebben jongens de winkel ruit der firma v. H. aan de Breeêtraat inge drukt. Toen de winkelier verscheen, waren de zes baldadige jongelui verdwenen. AARDAPPELENDIEFSTAL. Er werd bij de politie aangifte gedaan, dat onbekenden uit een schuur achter een woning aan de Zeestraat een half mud aardappelen hebben gestolen. ONTSPANNINGSAVONDEN BEVERWIJK. Het bestuur der V.V. Beverwijk heeft reeds plannen uitgewerkt voor de eerstvolgende ont spanningsavonden, welke Zaterdag 9 en Zon dag 10 September zullen worden gehouden. Het programma van tooneel. muziek, zang en declamatie wordt uitsluitend door de leden verzorgd. Evenals bij de laatste uitvoeringen zal het jeugdgezelschap zich laten hooren. Verder komt o.m. het zangtrio „De Sjaleja's" voor het voetlicht. „DE IJZEREN VOORN". Bij het Zondag te Akersloot gehouden visch- coneours, uitgeschreven door „De Sander", moest de Hengelaarsclub „De IJzeren Voorn" welke op baars vischte, de verleden jaar ge wonnen wisselbeker afstaan aan ,,'t Karpertje" Deze club veroverde »niet alleen den eersten prijs, maar kwam behalve den beker, tevens in het bezit van den tweeden en derden prijs. Adreswijziging. De Höhere SS- und Polizeiführer Nordwest maakt bekend: Van 1 Juli 1944 af bevinden zich de bureaux SS-Führer im Rasse- und Siedlungswesen en het Fürsorgekommando, waartoe behooren de Fürsorgeoffizier der Waffan-SS, de Fürsorge- Referent en de SS-Sippenpflegesteile 152 in 's-Hertogenbosch, Sonniusstraat 3. Burgerlijke Stand. HAARLEM 11 Juli 1944. BEVALLEN'. 8 Juli, A. C. Kulk—Dekker, z.; D. E. J. PolflietPeters, z.; A. J. Zuidema— Smit, d.; 9 Juli, J. C. C. DamadSchimmel, d.; P. de la RieBaas, d.; 10 Juli, C. M. D'haene Kooijman, z.11 Juli. G. A. LenaartsSteenkist. d.; A. C. van. AssemaBulters, z. ONDERTROUWD10 Juli, F. J. Teutsoher en C. J. Bardoel. Priesters op de Philippijnen geïnterneerd. Daar' gebleken is aldus heeft de woord voerder van het bureau van voorlichting op de persconferentie medegedeeld dat Engelsche, Amerikaansche en Nederlandsche priesters en missionarissen op de Philippijnen spionnage dreven en andere ongewenschte actie voerden, hebben de Japansche militaire autoriteiten op de Philippijnen zich genoodzaakt gezien alie burgers van vijandelijke staten, die zich bezig houden met religieuze aangelegenheden. Za terdag 1.1. opnieuw te interneeren. Dit is een voorzorgsmaatregel, aangezien men vreest, dat er onder deze priesters en missionarissen nog meer zouden kunnen zijn, die misbruik maken van hun positie ten nadeele van Filippino's en Japanners, waardoor het tot misverstanden onder de Filippino's zou kunnen komen. Verrassing van Stalin. Op de internationale valutaconferentie te Bretton Woods heeft professor Leoni- tow, een intieme medewerker van Stalin, verklaard, dat de Sovjet Unie ook na den oorlog haar autarkische politiek niet zal opgev.en en slechts in zooverre aan den wereldhandel zal deelnemen als de Sovjet Unie hieruit rechtstreeksche voordeeien meent te kunnen verwachten. Vooral in de kringen van de Ameri kaansche delegatie op de valutaconXeren- tie heeft deze verklaring gewerkt als een koude douche. In de Vereenigde Staten bestond namelijk de verwachting, dat de Amerikaansche industrie -sia den oorlog een belangrijk afzetgebied in de Sovjet Unie zou kunnen vinden. Taak der Duitsche troepen In Italië. Interinf meldt omtrent den strijd in Ita lië: De Duitsche leiding op het Italiaansche krijgstooneel blijft van het gezichtspunt uitgaan, dat het de taak der hier staande Duitsche troepen is, met zooveel mogelijk sparen der eigen strijdmacht, zooveel mo gelijk Amerikaansche en Britsche divisiee te binden, teneinde hun optreden aan an dere fronten daardoor onmogelijk te ma ken. De op rekken bedachte gevechtsvoe- ing van maarschalk Kesselring heeft in dit opzicht reeds aanzienlijke resultaten bereikt. Want inderdaad bindt hij met zijn strijdkrachten vele Amerikaansche en Britsche divisies, Foolsche en Gaullistische huurlingen alsmede een omvangrijke orga nisatie der ravitailleering, waarvan de be hoefte aan schepen geraamd wordt op ten minste 500.000 brt. AGENDA Woensdag 12 Juli: VELSEN-Nf: School 7: Onderlinge wedstrijden gymnastiekvereni ging S. S. H. Donderdag 13 Juli: VELSEN-N.: School 7 Vervolg onderlinge wedstrijden S. S. H. s BEVERWIJK: Luxor-Theater: Cabaretrev.ua. „Lachen zonder bon", 7.30 uur.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 3