MELBA „We gaan naar Kraantjelek" m Gruyter i'Warr* iTl Hunlui Nieuws uit de courant van t gisteren. KINDEREN IN DE GROEI lllli Wandelingen in de omgeving van Haarlem. Het maken van vacantieplannen is er niet gemakkelijker op geworden en het aantal stadgenooten, dat dezen zomer hun vrije dagen in de omgeving van Haarlem doorbrengen, is bijzonder groot. Thuis blijven kunnen ze niet, tochten maken op de fietsen zullen ze niet veel doen, maar wel is het te verwachten, dat zij kleine wandelingen ondernemen. „Dit jaar gaan we naar Kraantjelek" zeg gen velen en de tocht er heen zal allen ge noegen bezorgen. Niet alleen is deze om- leving bijzonder fraai, loch ook rijk aan his- ;orie. Mogen wij U op lezen tocht vergezel- en, om beknopt wat jver de wandeling te rertellen? Van het centrum uit wordt de Zijlweg ge- cozen, een route, wel ke minder aantrekke lijk is doordat dien weg in de' laatste veertig jaar volgebouwd is. Vroeger was deze wan deling zeer geliefd, in het bijzonder in het voorjaar, als de bloembollen in bloei ston den. Het landelijke van den weg is geheel verdwenen. Ook is er veel verloren gegaan van het dorp Overveen aan het einde van den Zijlweg, waar vroeger een tol heeft ge staan en waar vele jaren het centrum van de gemeente Bloemendaal was door het raadhuis. Links af passeert de wandelaar de R.K. kerk en Vaart en Duin en even verder heeft hij een fraai uitzicht op Haarlem. Het is de moeite waard even terug te keeren via het Houtvaartpad voor een wandeling door het Ramplaankwartier. Het water uit de Brouwersvaart werd vroeger gebruikt door hetbierbrouwersbe- drijf, dat in Haarlem een bloeiende industrie had. Uit het Spaarne was het water niet te gebruiken en daarom moesten de brouwers het uit de Rampen- en De Ruyckebiervaart (thans Brouwers- en Houtvaart) halen. Later kwamen er in Overveen vele bleekerijen, hetgeen tot gevolg had, dat het heldere duin water bedorven werd. Het stadsbestuur ver leende echter de brouwers medewerking door te bepalen, dat de bleekerijen niet meer in de vaart mochten uitloozen. Vlak bij de Hospesbrug staat npg een schuur, welke het eenig overblijfsel is van „Rolland" van de familie Ramp, die daar vroeger gevestigd is geweest. Ook de blee kerijen zijn in den loop der jaren verdwenen en de herinneringen daaraan verbonden zijn nog te vinden in de namen van straten in het Ramplaankviartier. Een fraai gebouw in deze omgeving is de De Ruyterschool, welke eenige jaren geleden in gebruik is genomen. Een andere route kan gekozen worden langs den Vlaamschen weg, een vlotte verbinding van het Westen der stad uit. We passeeren het aloude Tetterode (Over- ven), alvorens het Brouwerskolkje bereikt wordt, om daar even te toeven en te genie ten van de prachtige natuur. Langs het water kan in de richting van den Zeeweg gewan deld worden, om weer aan den anderen kant van den weg terug te keeren naar den Duin- lustweg, waaraan Kraantjelek gelegen is. De wandelaar krijgt gelegenheid de schoon heid te bewonderen van de omgeving van „Duinlust", de Zanderijvaart en aan den linkerkant van „Elswout". Kraantjelek is eenige eeuwen bekend. Op Hertjes- of Hartjesdag trokken vele Haar lemmers en Amsterdammers naar deze om- Uitrciking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen, Vrijdag de beutt aan het restant van de letter C. van Cra af en Da tot en met Du en Zaterdag is aan de beurt het restant van letter D van Dij af en E tot en met Er. CONCERT IN DE GROOTE KERK. Onder auspiciën van de Haarlemsche Or kest Vereeniging zal op Maandaf 17 Juli een Kerk-concert gegeven worden in de Groote of St. Bavokerk door Albert de Klerk (orgel), Maria Struyckenvan den Adel (sopraan) en Jan Keessen (viool). Maria StruyckenVan den Adel zingt met viool en orgelbegeleiding „Singet dem Herrn" (Psalm 98 14) van D. Buxtefcude en met orgelbegeleiding „Qui tollis peccata mundi" van J. S. Bach. Jan Keessen speelt met orgelbegeleiding werken van Tommaso Vitali, Max Heger en Ottorino Respighi, Albert de Kferk brengt orgelsoli ten gehoore van D. .Buxtehude, Cl. Bal- bastre, Nicolas Le Bègue en Jac. Ibert. Hoofdredacteur: F C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper (afw.), Haar lem. Sport en Stad: A. Overmeer, H'stede. Bui tenland: J. C. van der Laag, H'stede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Verantwoordelijk vo©r de advertentie-rubriek: W van Ommen, H'stede (tijdelijk afwezig). Uw dokter \-= zal,, ja" zeggen! 1/ Ja, zegt de dokter, - voedt Uw kleine met kinder meel van DE GRUYTER, al jaaen goed bekend. Ook nü nog uitstekend, door zijn samenstelling uit ech te, fijne bloemsoorten. geving, waar zij naar men meent ge bruik maakten van het voorrecht de vrije jacht uit te oefenen. Thans komt men daar voor de uitspanning, om den „Holle boom" te zien of de Blinkert, waar Witte van Haam stede in 1304 gevochten heeft. Het is niet uitgesloten, dat Kraantjelek zijn naam ont leend heelt aan een duinbeek of meertje, want de naaste omgeving heette vroeger de Voliheer, die in 1739 is vernield en onder- gestoven. De Volmeer werd beschreven als een grazige wei met vinkenbaan en boerde rijen, eindigde noordelijk bij Kraantjelek en was in het Oosten begrensd door boomen van Elswout en Duinvliet. Langs Koningshof wordt verder gewan deld, om links af terug te keeren en aan de buitenzijde nog een kijkje te nemen van „Elswout", dat' de wandelaar reeds aan de achterzijde op den weg naar Kraantjelek gezien heeft. De poort aan de Elswoutslaan, en de daarachter gelegen lanen doen denken aan den tijd der Ridders. Ook het verdere deel van deze laan is bijzonder fraai en die verlaat men noode, alvorens via een der hierboven genoemde wegen weer het cen trum der stad op te zoeken. Concert Heemsteedsch Fanfare corps „Excelsior". „Excelsior", het fanfarecorps van het Heem steedsch Gem. Overheidspersoneel, gaf Woensdagavond een openluehteoncert, waar van de bewoners van de schildersbuurt kon den genieten. De jonge dirigent J. Groot, had een uitr'oerig programma klaar gemaakt van bekende repertoirestukken, die reeds jaar en dag dienst doen en zoo zoetjesaan het fanfare-genre dreigen een verouderd karakter te geven, alsof er niets anders mee mogelijk zou zijn. Alleen een marsch van S. P. van Leeuwen en een fantasie van G. Joh. van Eftm leken mij nieuw, maar dit laatste stuk loopt wel wat te veel op plat getreden paden om werkelijk nieuw te kun nen heèten. Wij begrijpen dat het moeilijk is in dezen tijd verfrissehing in het traditio- neele repertoire te brengen, maar onmogelijk is het toch niet en het is in ieder geval dienstig zich te bezinnen op hetgeen in de toekomst zeker mogelijk zal zijn. Na zich met een marsch ingespeeld te heb ben, liet „Excelsior" de Lustspiel-ouverture van Keler Bela hooren; bugels en pistons waren echter nog niet compleet op tempera tuur om met de rest van het ensemble een goed stemmend geheel te vormep. Men kwam pas goed op dreef in Kessels' potpourri op II Trovatore, .waarvan het Miserere vrij zui ver en evenwichtig klonk en waarin de eerste tuba een goede solo-beurt maakte. J. Groot verkreeg ook een vlot samenspel en een goede stuwing in de finale. In de fantasie Franche Amitié van Jacques Martin liet de trombone-solist zich gunstig hooren en hoorden wij een goed gerythmeer- de bas-reprise en een mooi gedragen tegen zang van den saxophonist. In Fête triomphale van G. J. vpn Dam was de discant (bugels en sax. sopr.) nogal eens zwevend; maar de pistons kwamen nu flink getimbreerd en zuiver van stemming óp het voorplan. Ten slotte ging nog de lange fantasie Une soirée d' Automne aux Arden nes van A. Govaert. Zeer te waardeeren was de duidelijke directie van den heer Groot. JOS. DE KLERK. NIEUWE COMPOSITIES IN DE BOSSCHE KATHEDRAAL. In het kader der plechtigheden van de omgangsweek heeft de Sehola Cantorum der Bossche kathedraal Zondag j.l. tijdens het plechtig lof een aantal nieiitve werken van den Limburgschen componist Jos Schmitz ten gehoore gebracht. Dinsdagavond was de beurt aan Albert de Klerk en Jan Mul, van welken laatsten componist onder meer „Corde et Animo" en „Laudate" werden uitgevoerd. WATERPOLO-WEDSTRIJD VAN DE POLITIE. Zeventallen van de Haarlemsche politie en van de Staatsbrandweerpolitie hebben een waterpolo-wedstrijd gespeeld, welke eindigde in een overwinning van 52 voor de brand weer. GOUDEN JUBILEUM F. VAN DER BURGT. De heer F. van der Burgt, Kruistochtstraat 23, hoopt Zaterdag 15 Juli het feit te her denken, dat hij vijftig jaar werkzaam is op het beeldbouwersatelier van J. P. Maas en Zonen, alhier. De jeugd van de straat Speeltuinen staan in de vacantie open. Nog enkele weken scheiden ons van de vacantie voor de kinderen. Met angst vragen velen zich af -«p welke wijze de kinderen hun vacantie moeten doorbrengen. Gelukkig dat de Haarlemsche speeltuinbeiweging de poorten van haar terreinen dien tijd open zet en daarmede de gelegenheid biedt de jeugd van de straat te houden. Door de exploitatie van zeven speeltuinen is men met behulp van de ouders daartoe in staat. Zoodra de vacantie aanbreekt staat een leger van mannen en vrouwen gereed het jeugdig volkje op te vangen. De jeugd wil immers spelen en in den speeltuin voelt zij zich veilig. De besturen van de vereenigingen spannen zich reeds in een aantrekkelijk pro gram samen te stellen. Door middel van spel en sport zullen zij trachten de kinderen tot zich te trekken. In aansluiting op de in vorige jaren geor ganiseerde zomerspelen zal ook nu weer gedurende het tijdvak van 31 Juli tot 18 Augustus ai het mogelijke gedaan worden de jeugd voor verveling te behoeden. Op eiken speeltuin zullen verschillende "attracties wor den gehouden. Muziek, zang, dans en spel, afgewisseld met wandeltochten, excursies, balspelen, poppenkast en tenslotte een ruime keuze van handenarbeid zullen zeker het bezoek weten te animeeren. ECONOMISCHE RECHTER De 47-jarige Heemskerksché tuinder J. de Wildt, wiens strafregister reeds vier vonnis sen vermeldde, had zich in November van het vorig jaar schuldig gemaalpj aan het slachten van een koe. Hij werd veroordeeld tot eèn gevangenisstraf van 8 maanden met aftrek en verbeurdverklaring van het in be slag genomene. De methode van den 60- jarigen veeliouder C. Beentjes te Heemskerk om door de clandestiene levering van een koe de moeilijkheden van zijn bedrijf op te heffen, was verre van ideaal. Het hem op gelegde vonnis van 500 boete of 100 dagen hechtenis; alsmede in beslag name van 1000 der koopsom, leverde hiervan het bewijs. De 38-jarige Heemkerksehe tuinder W. A. Tuin verkocht een varken en verleende toe stemming om, "het dier in een schuur bij zijn woning te slachten. Dank zij het uitgebrachte rapport, dat gunstig luidde, werd hij ver oordeeld tot 10 dagen gevangenisstraf met toepassing der gratie-clausule. De Haarlemsche huisschilder J. R. Rijs had op een aanvraagformulier voor verf producten een hoeveelheid verf voor 650 vier kante meter vermeld. De vereischte opper vlakte bedroeg veel kleiner, namelijk ruim 70 vierkante meter. Voor dit feit veroordeel de de economische rechter hem tot een geld boete van 100 of 20 dagen hechtenis. Wegens het doen vervoeren van 37 geiten en 1 bok op 21 Maart, waarvoor de ver eischte vergunning ontbrak, was de 40- jarige Haarlemsche koopman J. Flipsen Woensdag gedagvaard. Hem werd een geld boete van 75 of 15 dagen hechtenis opge legd. Het verkoopen van een behoorlijke hoe veelheid aardbeien buiten de veiling om, had voor den 24-jarigen Santpoortschen tuinder M. J. Nijssen tot gevolg, dat hij werd ver oordeeld tot 6 dagen hechtenis met aftrek. De 30-jarige landarbeider G. Wagner, die 10 sloffen aardbeien had verkocht werd tot een geldboete van 40 of 8 dagen hechtenis ver oordeeld. De Bloemendaler H. G. van Ries- sen, die zich eveneens aan den clandestienen handel in aardbeien schuldig maakte, kreeg een geldboete van 200 of 20 dagen hechtenis. Geheime distilleerderij op dak. De politie stekle'een onderzoek in op een bovenhuis aan de Brink.laan te Bussum, om dat vermoed werd, dat de bewoners zich schuldig maakten dan het verhandelen van clandestiene wol. Op herhaald bellen kreeg de politie aanvankelijk geen gehoor, doch juist toen zij begonnen was de deur te for- ceeren, werd toch open gedaan. Er werd ech ter geen wol gevonden, doch wel een spinne wiel dat noj^ warm was, Het geheele huis werd nog eens grondig doorzocht Toen men een kijkje op het dak nam, vond men in de dakgoot, vernuftig weggewerkt, een handig geconstrueerde geheime distilleerderij, waar voor het benoodigde gas op clandestiene wijze buiten den metea- om betrokken werd. Het personeel van de gasfabriek heeft eenige vloeren open moeten breken om te kunnen ontdekken, waar het gas vandaan kwam. De twee gebroeders H. en een zekére B..'die o.a. .^ijn technische vakkennis had aangewend om een goedkóope gaslevering tot stand te brengen, zijn aangehouden. Knoeierijen op een Geldersch landbouwbedrijf. Herhaaldelijk constateeren aml^tenaren van den C. C. D, overtredingen van er-n sti ffen aard. Bij controie van den CL C. D. in samenwerking met de marechaussee op een bedrijf in Gelderland werden diverse knoeie rijen van een landbouwster-veehoudster aan het licht gebracht. Op dit bedrijf werd, ver borgen in een gecamoufleerd hok, een stier kalf van pl.m. 6 weken oud aangetroffen, dat administratief op geenerlei wijze was ver antwoord. Bij verdere controle in de be drijfsgebouwen werden nog respectievellijk 1280 kg. rogge en 580 kg. gerst aangetroffen, welke kwanta niet op de dorschbriefjes wa ren verantwoord. Voorts werd nog- pj.m. 12 liter Zure melk, alsmede een onverzegeld karnwerktuig ont dekt. Hoewel verdachte volhield, dat zij slechts één a twee maal per week zou heb ben gekarnd, kwam bij het nagaan van de me'lkleveranties aan de fabriek vast te staan, dat den laatsten tijd gemiddeld per dag p-l.m. 70 liter was geleverd, terwijl de dagproductie 3 20 liter bedroeg. Voor het stierkalf is directe leveringsplicht opgelegd. De granen zijn in beslag genomen, terwijl voor alle overtredingen proces-ves- baal is opgemaakt. ONTSLAG BURGEMEESTERS VERLEEND Bij besluit van den commissarisz-generaal voor bestuur en justitie zijn ontslagen: met ingang va.i^ 7 Juni: jhr. H. van den Bosch als burgemeester van Amerongen en Leersum; met ingang van 10 Juni mr. J. M. Ravesloot als burgemeester van Avereest; H. M. Goos- serus als burgemeester van Kessel; met in gang van 17 Juni A. O. Will ems en als bur gemeester van Wemeldinge; mr. F. .T. de Bruyn Tengbergen als burgemeester van Op- hemert; mr. F. R. Crommelin als burge meester van V-o 11 en h-ove; P. Kikkert ails burgemeester van Purmerend; J. de Boer als burgemeester van Obdam; met ingang van 24 Juni J. TT. W. Verkouteren als bur gemeester van Don ia. werst el; J. W. van 't Hoff als burgemeester van St. Laurens; mr. H. J. M. Loeff als burgemeester van Vught; met ingang van 30 Juni P. A. Colijn als bur gemeester van Alphen a. d. Rijn. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken is G. W. Knmpschoër op zijn verzoek met in gang van 9 Juli als burgemeester der ge meente Monster eervol ontslagen. KORT NIEUWS Eenige weken geleden was in het Wooll nabij Winterswijk het lijk gevonden van de 44-jarige arbeidersvrouw M. R.M„ die op beestachtige wijze vermoord was. De politie heeft in verband hiermee den 61-jarigen A. O. uit Winterswijk aangehouden, die bekende den moord gepleegd te hebben in overleg met den inmiddels ook aangehouden D. R. Te Kwintsheul is een gasslang uit de leiding gesprongen, waardoor gas in de wo ning kwam van het gezin Brabander. Een bejaarde vrouw en hjar zoon kwamen om het leven en een oude man werd in ernsti- gen toestand naar een zièkenhuis te Delft overgebracht. RADIO-PROGRAMMA VRIJDAG 14 JULI 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Gram.muz. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.15 Gram.muz. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progr. overz. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Populair morgenconcert. (Van 8.458.50 Voor de huis vrouw). 9.00 Omroeporkest. 9.45 Godsd. uitz. 10.15 Luchtige zangplaatjes. 11.00 Voor de kleuters. 11.30 Duettenprogramma. 12.00 Almanak. 12.15 Henk Breton, orgel. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en volk brengt13.05 Ork. Boyd Bach- man. 13.45 Voor de vrouw. 15.00 Godsd. uitz. 15.30 Bresserkwartet. 16.00 Act. reportage event, gram. muz. 16.15 Zang en orgel. 16.45 Orgels en organis ten in ins land. 18.46 Re Dir. Gen. van Landbouw, de heer G. J, kuiter, spreekt tot onze Nederland- sche boeren (Herhaling). 18.55 Spiegel van den dag. 19.00 BNO Nieuws en act. besüh, 19.15 De filmband rolt. 19.45 Concertino en zangprogr. 20.00 Van 't een op 't ander. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. tfan 22.15 af alleen voor de Radio- Centrales. 22.15 „Albert Vossen". 22.3024.00 In strumentaal- en vocaal avondconcert. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Dansork. Dick WiJlebrandts. 17.30 Soldaten- funk „NordWest". 18.30 Mannenzang. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 Operaconcert. 20.15 Ik floot eens20.30 Gram. muz. 20.40 Mededeelingen van het NAF. 20.45 Or kestwerken van Brahms. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. 22.15 Zie progr. H'sum I. 22.30 De stem van het Rijk. Verduisteren: van 22.00 tot 5.30 uur Buitenland- Om Caen duurt de verbitterde strijd voort; de Engelschen hebben hun door acht divisies infanterie en verscheidene pantser brigades ondernomen aanvallen met 80.000 gra naten en 2700 ton bommen ondersteund. Het dorp Le Désert kwam weer in Duitsche han den en Duitsche wapens beheerschen het moe rassige vlaktegebied van de Taute tusschen le Mesnil en St. Aftdré. Ook Dinsdagmiddag en -avond waren er „vliegende bommen" boven het gebied van Londen" en boven Zuid-Engeland. Een bom kwam op een rij huizen .terecht, waardoor talrijke menschenlevens verloren gingen. De Vereenigde Staten hebben besloten het comité De Gaulle tot aan de verkiezingen te erkennen ^als bestuur en regeering de facto. Als opvolger van Henriot is benoemd tot minister van voorlichting Paul Marion. President Roosevelt heeft meegedeeld, dat hij een herbenoeming ais president zal aanvaarden, als men hem zou kiezen. In Egypte zouden duizenden arbeiders, die bij de Geallieerde oorlogsbedrijven werkzaam zijn, in staking zijn gedaan. Binnenland. De bijenmarkt te Veenendaal wordt 25 Juli gehouden. Oosterlingen, die tot en met de zesde pe riode in de gelegenheid waren de aardappel bonnen te ruilen tegen rijstbonnen, kunnen de strookjes van de aardappelbonnen, gemerkt 29 tot en met 32 bij de distributiediensten tegen rantsoenbonnen gort inruilen; hetzelfde geldt voor toeslagkaarten zware arbeié. De sluitingsdatum van aanvragen voor tnmaakglazen voor bijzondere gevallen is vast gesteld op 15 Juli. Stad. Heden zijn in groentezaken te dezer stede doperwten te koop, welke in opdracht van de gemeente zijn gekweekt en door scholieren zijn geplukt. Gaslooze uren zijn ingesteld, o.a. voor dc gemeenten Haarlem, Heemstede, Bloemendaal, Zandvoort, Haarlemmerliede en Spaarnwoude en Haarlemmermeer. Gas wordt verstrekt van 5tUuur, van 1114 uur en van 1720.30 uur. Sport. De Haarlemsche wielrenner Gerrit Peters die dezen winter in België heeft gereden, is voornemens de volgende maand naar België terug te keeren, om zich voor 't winterseizoen voor te bereiden; hij zal niet aan wedstrijden in ons land deelnemen. De jaarlijksche kampioenschappen van den Nat. Jeugdstorm worden Zaterdag a.s. in Hilversum gehouden. Velsen en Beverwjjk. Bij de Rijkspostspaarbank in Beverwijk is ingelegd 158.915 en uitbetaald 57.300 en in JJmuiden resp. 43.838 en 16.603. Vrijdag vieren de heeren P. W. Ruygrokr G. Kaandorp, A. Kamkes en Tj. Kuiper hun zilveren jubileum bij de Papierfabriek Van Gelder Zonen. Geef ze de versterkende kinderdrank RECEPT DURYEA

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2