Weer wordt 50.000 H .A. grasland gescheurd. Premies voor de boeren. Engelands dynamische krachten Ten einde onze bevolking van 9 millioen zielen d.i. 270 per K.M2. in den eerst- komenden tijd zoo goed mogelijk te kunnen voeden, zal, naast -de verbeterde inname en distributie van de productie, de opbrengst aan rnenschelijk Voedsel dienen te worden uitgebreid. Om dit laatste te kunnen berei ken zal het noodig zijn, opnieuw 50.000 H.A. grasland te scheuren. Gescheurd grasland met graan beteeld levert een hoeveelheid rnenschelijk voedsel op, die driemaal zoo groot is als de productie van hetzelfde opper vlak via de koe. 30.000 H.A. van dit te scheu ren land zullen met graan worden bebouwd, waardoor een winst van 60.000 H.A. gras landproductie wordt verkregen. De overige 20.000 H.A. te scheuren grasland, welke met koolzaad zullen worden bebouwd, beteekenen een winst aan vet van 140.000 H.A. grasland- productie, daar gerekend mag worden op een opbrengst op dit oogenblik van 100 K.G. botervet per H.A. via de koe en 800 K.G. vet per H.A. koolzaad. Van het gescheurde areaal zal dus in totaal een winst aan rnenschelijk voedsel van 200.000 H.A. graslandproductie mog..n worden verwacht. Bovendien mag per H.A koolzaad gerekend worden op. een pro ductie van rond 1200 K.G. koolzaadkoek, die de melkproductie zeker 3 maal 1200 K.G. of 3600 K.G. zal doen toenemen. Daaruit blijkt, dat de productie van de wegvallende koe per H.A. reeds meer dan gecompenseerd wordt door de krachtvoerproductie. De voordeelen van de voorgenomen scheuring van gras land voor de voedselpositie springen zoo dui delijk in het oog, dat alles op alles moet worden .gezet om tot een goed resultaat te komen, teneinde den voedingstoestand van ons volk op eenigszins redelijk peil te hand haven. De boeren moeten een offer brengen. Van de boeren moet daarom dit offer on danks bezwaren van moeilijkheden met ar beidskrachten, paarden en werktuigen wor den gevraagd. Met de vele bezwaren is zoo veel als maar eenigszins mogelijk is rekening gehouden, doordat gekozen zijn de minst arbeidvragende gewassen: koolzaad en graan. Voorts kan de scheurplicht, behoudens voor land bestemd voor koolzaad, over geruim en tijd worden verdeeld. Ten aanzien van de arbeidskrachten zal de gemachtigde voor den oogst desnoods moeten bijspringen. Niette min wordt veel van de bereidwilligheid van den boer gevergd. Het is dus redelijk, dat den boeren een zekere compensatie wordt gegeven voor het offer, dat zij in het alge meen belang dienen te brengen. Het woord „offer" zal den stedeling wellicht wat te zwaar in den ooren klinken. Hij denkt nog te veel aan zich in weelde badende boeren, doch hij dient te bedenken, dat nog steeds het overgroote deel van onze boeren bij hard en lang werken een niet meer dan redelijk bestaan geniet, bij bepaalde categorieën daaraan zelfs nog niet toekomt, en dat zwarte handel en geknoei slechts het werk is van een /beperkt aantal boeren, die door hun collega's met den vinger worden nagewezen. Omdat dus de boer inderdaad een offer moét brengen is bepaald, dat zooveel moge lijk rekening zal worden gehouden met ieders bedrijf o.a. een niet al te rigoureus in grijpen voor de veeboeren en dat de vol gende tastbare voordeelen aan de boeren zullen worden verleend. Voor de extra teelt van koolzaad zal de betrokken boer ontvangen een scheurpremie van 500.voor elke H.A. gescheurd gras land, waarop koolzaad wordt verbouwd, be nevens een extra hoeveelheid koolzaadkoek, overeenkomende met het kwantum zaad, dat hij -op het betreffende land heeft geprodu ceerd. Daar deze koek echter eerst in den winter van 1945 op '46 beschikbaar zal kun nen zijn, wordt hem in den komenden win- ter reeds een voorschot gegeven van 400 Kg. per H.A. plus 400 Kg. gedroogde pulp, zoo mogelijk verwerkt tot 800 Kg. koolzaalpulp- koek. Daarnaast zal een ontheffing van hooi- levering verleend worden van 1000 Kg. per H.A. met koolzaad te bebouwen nieuw ge scheurd land. Voor de teelt van andere voedingsgewassen op gescheurd grasland wordt per H.A. een scheurpremie toegekend van 400.voor aardappelen en 300.voor de overige ge wassen; terwijl voor al deze andere gewassen een suikerpremie wordt toegekend van 30 Kg. per H.A. Ofschoon men er op rekenen mag, dat de boeren zich over het algemeen behoorlijk* van hun plicht zullen kwijten, worden degenen, die niet voldoende of in het geheel niet medewerken, met'zeer zware straffen be dreigd. Met de medewerking van onze boeren mag worden verwacht, dat het ontworpen plan zal slagen, zoodat ook in den eerstkomenden tijd een volk van 9 millioen door middel van een feitelijk te klein oppervlak in eigen voeding kan voorzien, y Om wat reeds gepresteerd is mag de boe renstand aanspraak maken op de erkente lijkheid van het Nederlandsche volk. Deze laatste inzet van den boerenstand voor zijn volk moge -nu en later aanleiding zijn tot waardeering van den boer door zijn volk. Hij heeft daar recht op als verzorger van de voedselvoorziening door alle tijden heen, óók als de nood aan den man komt. Nederlandsche apothekerskamer. Principieele beslissing inzake contributie. Een apotheker te 's Gravenhage had op grond van gewetensbezwaren geweigerd contributie te betalen aan de Nederland sche Apothekerskamer, waartoe hij op grond van de Apothekersverordening en het contributiereglement van die Kamer wettelijk verplicht is. In kort geding werd de vordering van den apotheker, waarin hij schorsing van de tegen hem aangevangen executie van de op grond van de verschuldigde contributie tegen hem uitgevaardigde beschikking eischte, door den president van de recht bank te 's Gravenhage afgewezen. De president overwoog o.m. in zijn von nis, dat een beroep op onoverkomelijke ge wetensbezwaren ter afwenteling van een publiekrechtelijken contributieplicht alleen is toegestaan, indien er een wet is, welke een dergelijk beroep toelaat. Ook een beroep op geestelijke overmacht en op strijd met den goeden trouw bij de uitvoering van de apothekersverordening, werd niet gegrond bevonden. Voor de Apothekerskamer trad op mr. Fred. C. Stahle, terwijl de belangen van den apothe ker werden behartigd door mr. A. Schenke- veld. BURGEMEESTERSBENOEMINGEN. De Commissaris-generaal voor bestuur en justitie heeft tot burgemeesters benoemd: Baron G. J. K. van Lijnden van Horst- waerde te Soestdijk tot burgemeester van Baarn; T. H. Buitenhuis, burgemeester te Schagen, met eervol ontslag uit deze func tie, tot burgemeester van Naarden; D. Stoutjesdijk te Heemstede, tot burgemees ter van Langeöijk (Noord-Holland); W. A. Sikkema te Oostzaan tot burgemeester van Oostzaan; J. Hettema te Vinkeveen tot bur gemeester van Hulst; E. F. IJsebaert te Terneuzen tot burgemeester van Koewacht; P. J. Dreves te Arnhem tot burgemeester van Holten; H. A. J. IJpenburg te Den Haag tot burgemeester Van 's-Gravenzande en J. M. Veldhuis te Bussum tot burgemeester van Hoogeveen. Volgende week weer 3 k.g. aardappelen. Van Maandag 17 tot en met Zaterdag 22 Juli a.s. geven de bonnen „Aardappelen 30" elk recht op het koopen van l'/z kilogram aardappelen. De bonnen „Toeslag 30" geven recht op één kilogram aardappelen. Woorden en daden. Wij zijn zwervende vrachtrijders, die van daag aan de vleeschpotten zitten, eerste klas kwartieren met donzen bedden be slapen, maar morgen een dutje doen in de kabine van onze trouwe metgezel, den zwaren vrachtwagen In iedere houding kunnen we slapen, doch ook kunnen we zonder verpoozing 30 uren achter het stuur zitten en zonder licht in donkeren nacht langs bommenkra- ters den weg vinden Veel hebben we -geleerd in de rijkunst, doch ook wat waarheid en bedrog is op de wereld. Het meest leerden we den laat- sten tijd in de buurt van het invasie-front, waar we thans onzen- plicht doen met het rijden van bommen, munitie en proviand, nadat we eerst cement, kiezel en zand voor den Atlanticwal hebben gereden.... Wij hebben de gemeenheid van de Anglo-Ame- rikanen en de mensehlievendheid der Duit- schers leeren kennen in hun daden Een droevige vluchtelingenstoet beweegt zich in tegenovergestelde richting langs den opmarschweg: het zijn. Fransche burgers, die voor de Amerikanen op den loop zijn gegaan. Ze toonen ons het valsche geld, dat ze voor hun vee, paarden en goederen kre gen en bovendien rake klappen, omdat de mannen niet met hen tegen de Duitsehers wilden vechten. Zoodra we onze lading hebben gelost, geeft de chef ons de opdracht, vrouwen met kinderen en mishandelde mannen op onze wagens te laden, opdat de stakkers bij de Duitsche geneesheeren en het Roode Kruis met medicijnen en eten worden verzórgd. Voor beide partijen is het oorlog. De eene partij» is in denken en doen bolsjewistisch, de andere, die Europa "wil redden, is natio- naal-socialistisch. Oordeel zelf, lezer, of het niet uw plicht is aan de zijde van Duitseh- land te staan? Zijt gij een kerel, zeg dan op onzen oproep: ja! Meldt U bij de Ersatzdienststelle der N. S. K. K. - gruppe Luftwafl'e, Den Haag. Lange Vijverberg 10. NIEUW SPOORBOEKJE VERSCHENEN. Voor het publiek is vandaag een nieuw spoorboekje verkrijgbaar gesteld. Het wordt van kracht op Maandag 17 Juli en bevat alle veranderingen, die in de laatste maanden in de dienstregeling zijn aangebracht. Dus ook de beperkingen die door middel van rose- en oranjebiljetten op de stations bekend ge maakt zijn. Zooals reeds eerder is aangekon digd zal men alleen tegen inlevering van een oude reisgids een nieuw spoorboekje kun nen koopen. Visscherijverbod. Het bureau van den bevelhebber der Weer- wacht in Nederland maakt bekend: Op grond van par. 5 alinea 2 van de Verordening nr. 10041 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied wordt de vis scherij op den Nieuwen Waterweg van de zeegrens Hoek v. Holland tot de haveninvaart Maassluis met onmiddellijken ingang ver boden. KORT NIEUWS Tijdervs afwezigheid van de bewoon ster is ingebroken in een woning aan het Olympiaplein te Amsterdam. Eenige bont mantels. drie Oostersche tapijten, verschil lende kleedingstukken enz. ter waarie van ƒ16.000, alsmede een bedrag van ƒ3000 aan bankpapier, hebben de dieven buit ge maakt. De stichter en leider der Engelsche Com monwealth partij, Sir Rihcard Acland schrijft, dat Engeland een revolutie tegemoet gaat. Het feit laat zich volgens Acland niet meer ont kennen, dat men in een revolutionaire atmos feer leeft. Deze is nog meer gespannen ge worden, doordat de „dynamische elementen" in het huidige Engeland zich niet meer ten volle kunnen doen gelden, zoolang de oude staatsorde blijft bestaan. Reeds sedert 1900 wordt het economische leven van het land niet meer door dynamische, kleine doch zelfstan dige ondernemingen beheerscht, doch in den loop van deze eeuw steeds meer door kleine groepen plutocraten, die eiken stap, dien zij ondernemen, tevoren met elkander hadden be sproken. Daardoor bleef de energie van alle in Engeland aanwezige dynamische elementen ongebruikt. Deze dynamische elementen be ginnen zich thans et roeren en men vindt ze onder de directeuren van groote firma's, on der ingenieurs, arbeiders en technici, alsmede ondêr de secretarissen van politieke bewegin gen. Al deze menschen werden door principes, die door het oude Engelsche kapitalistische stelsel werden opgesteld, in ketenen gelegd, die den een of anderen dag beslist in een bloedige revolutie verbroken zullen worden, wanneer het Engelsche volk tot dien tijd slechts jong en krachtig genoeg blijft. Be schikt Engeland niet meer over deze kracht, dan is het een gedegenereerd volk, dat nog alleen maar leeft van de krachten van ver gane tradities en dat geen dynamische bijdrage voor de toekomst kan leveren. „Prolet-film" Ie Rome. Met Sovjet-Russisch kapitaal is te Rome de maatschappij „Prolet-film" opgericht. Zij be oogt. speel-, propaganda- en cultureele films te vervaardigen. Bij geruchte wordt vernomen dat de regeering-Bonomi de maatschappij een staatssubsidie in het vooruitzicht gesteld zou hebben. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 16 JFLI IJMriDflEiN Ned. Hervormde Kerk. in de Ned. Herv. te Bloemendaal. 5: Ds. L. Lager wei j( H. Doop. TJMU 1>BN - OOST Ned. Hervormde Kerk. Veiser&uinweg. 9: Ds. G. F. Callenbach. Gereform. Kerk, Velserduinweg. 10 en 5: Ds. E. G. van Teijlingen. Oud-Katli. Kerk (De Goede Herderkerk)» Velserdiülnweg. Geen dienst. Geloofsgemeenschap Het Leger des Heils Wïllemsbeekweg 22. 10.15: De Zoeten. Ned. Luthersch Genootschap. Geen dienst. Vergadering van Geloovigen, Willemsbeek- weg. 10: Eeredienst. 4.30: Bediening des Woords. VELSEN Ned. Herv. Kerk (Geref. Kerk) Konings weg*. 11.15: Ds. G. F. .Gallenbaeh, te IJmui- den-Oost. Gereform. Kerk. Koningsweg 0.30 en 4: Di en st. SANAPOORT Ned. Herv. Kerk. Enschedé laan 10: Ds. R. H. Oldeman. 11.30: D. Settling, Jeugddienst. Ned. Hervormde Kapel, Pastorieweg 10.15: H. W. Hofmeester, van Hilversum. Gereformeerde Kerk, Enschedólaan. 9.30 en 5Dienst. Geref. Kerk in H. V., Wnstelaan. 10: J. Keuning*. hulppred. Afscheid. Oud-Katholieke Kerk. Geen dienst. Geloofsgemeenschap Het Leger des Heils Geen dienst. BEVERWIJK Ned. Hervormde Kerk. 10 en 7: Ds. G. de Roest, H. Av. en Dankzegging. Gereform. Kerk. C. H. Moensplein. 10 en 5: Ds. Feitsma, Voorber. H. Av. Doopsgezinde Gemeente, Meerstraat. 10: Di ©net. Ver. v. Viijz. Hervormde, Parklaan. Geen dienst. Vrije Evangelisa tie ..Mara na t l»a". Koning straat 41. 9,30: Bid'Sto-nd. 10: H. C. van der Flier, uit Enschedé. 11.45: Zondagsschool. Geloofsgemeenscha p Het Leger des Heils in gebouw Maranatha. Knningstr. 0.45-: De Zoeten. Oud-Katholieke Kerk geb. Vrijz. Herv.' RADIO-PROGRAMMA ZATERDAG 15 JULI 1944 HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Gram. muz. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.15 Gram. muz. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progr. overz. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Ochtend- concert. (Van 8.458.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Symphonisch concert. 9.45 Godsd. uitz. 10.00 Ork. Gerard. Lebon. 10.45 Voor de jeugd. 11.00 Ork. Malando' en gram.muz, 12.00 Almanak' 12.15 Mu- setteorkest. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Omroep orkest. 13.25 De wekelijksehe wandeling. 13.35 Omroeporkest. 13.55 Wenken voor volks tuinders. 14.00 Rotterdamsch Philharmonisch Orkest. 15.00 Stafmuziekkorps der Staatsordepolitie te R'dam. 15.35 Het volkslied insde middeleeuwen. 16.00 Ork, Gerard van. Krevelen. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 BNO Uitzending voor Nederlandsche zeelieden. 17.20 „Aansluiting met18.00 BNO Politiek weekoverzicht, 18.10 Septet Jonny Om'bach en zang. 18.45 Hier W.A. 18.55 Spiegel van den dag. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 Paul Gi'ümmer, cello. 19.30 De avonturen van drie mus ketiers (II), luisterspel. 20.00 Melodisten en zang- 20.45 Neerlands nieuwskroniek. 21.00 Musette- orkest, solist en Hong. Ork. Bandi Balogh. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. Van 22.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 22.15 Horst Schimmel- pfenning, orgel. 22.30 Koorconcert en solisten. 23.1524.00 Liefdeswei- en wee. HILVERSUM II, 301.5 M. 14.00 Een uur met Barnabas von Geczy. 15.00 Voor de jeugd. 15.30 Orgelconcert. 16.00 Bachcon- cert. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 Vocale en instrumen tale solistenplaatjes. 17.30 Pianovoordracht. 18.00 Operette- en operaklanken. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 Kamermu ziekconcert. 20.13 Bij ons in 'Noord-Holland. 20.30 Dansmuziek. 21.00 Licht klassiek concert. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. 22.15 Zie progr. H'sum T. 22.30 De stem van het Rijk. Nieuws uit tie courant van gisteren. Buitenland. Overal, waar de vijand aan het Norman- dische bruggenhoofd tot den aanval was overgegaan, is hij teruggeslagen of zijn kleine penetraties onmiddellijk opgeheven. In den loop van Woensdag hebben Duitsche troepen 104 Britsch-Amerikaansche gepantserde voer tuigen en 15 pantserafweerkanonnen vernie tigd. La Have du Puits is het tooneel ge weest van een waar bloedbad. Te Lisieux zijn 3800 burgers omgekomen. Er werd drie vierde der stad verwoest. Door de vernie lingen zijn 10.000 personen dakloos gewor den. Roosevelt heeft verklaard, dat de vree- selijkste faze van den strijd nog te waqhten staat. Generaal Eisenhower blijft voorloopig de hoogste militaire instantie in het door de Geallieerde bezette Fransche gebied. Von Papen de Duitsche ambassadeur bij ide Turksche regeering heeft Dinsdag voor zijn vertrek naar Istanboel, andermaal een onderhoud gehad met den premier' en den minister van bultenlandsche zaken Saradjog- loe. Dienzelfden dag arriveerde Sir Huge Knatchbull-Hugessen, de ambassadeur der Britsche regeering in Turkije te Ankara. Naar het Fransche blad Aujourd-hui meldt is de Fransche oud-premier Edouard Herriot op 72-jarigen leeftijd overleden. Woensdagmiddag hebben Amerikaansche bommenwerpers een terreuraanval onder nomen op het gebied van München, waarbij tenminste 31 viermotorige bommenwerpers zijn neergeschoten. Bij een derden aanval van Amerikaansche formaties ontstond er ook Donderdagmorgen te München schade aan cultuurmonumenten en in de woongebieden. De bommenwerpers werden krachtig bestre den. Het Drjitsehe garnizoen van Wilna sloeg ook Dinsdag verscheidene heftige bolsjewis tische aanvallen bloedig af. Er werden in het Zuiden van het Oostelijk front verkennings acties uitgevoerd. Bij den strijd in den Fin- schen sector was de Duitsche hulp merkbaar. Binnenland. Bij een huiszoeking in een woning aan de Brinklaan te Bussum heeft de politie in de dakgoot vernuftig weggewerkt, een handig geconstrueerde geheime distilleerderij ontdekt. Blijkens een bericht in het Nat. Dag blad is de geheele vloot van Spakënburg voor den tijd van veertien dagen het uit varen verboden, als strafmaatregel voor het feit, dat vrijwel de geheele aanvoer in den zwarten handel verdwijnt. De politie heeft den moord op de 44- jarige arbeidersvrouw M. R.M. te Winters wijk opgehelderd:1 De 61-jarige Winterswijker 'A. C. bekende in overleg met den inmiddels gearresteerden D. R. den afschuwelijken daad te hebben gepleegd. Tengevolge van gasverstikking kwamen te Kwintsheul een vrouw en haar zoon om het leven. Een oude man werd ill ernstigen toestand naar een ziekenhuis te Delft over gebracht. Op grond van par. 5 alinea 2 van de Verordening nr. 10041 van den Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche ge bied wordt de visscherij op den Nieuwen Waterweg van de zeegrens Hoek van Holland tot de haveninvaart Maassluis met onmid- dellijken ingang verboden. Stad. Het verdient aanbeveling, dat de gas- verbruikers gedurende de gaslooze uren hun kranen afsluiten. Vooral tijdens afwezigheid der bewoners, zal het gas na den vastgestel- den termijn nutteloos wegvloeien, hetgeen veel ongerief beteekent. Onder auspiciën van de Haarlemsche Orkestvereeniging zal er Maandag 17 Juli in de Groote Kerk een kerkconcert worden ge geven, waaraan medewerken Albert de Klerk orgel, Maria StruyckenVan den Andel, sopraan en Jan Keessen, viool. De heer F. van der Burgt herdenkt Za terdag zijn 50-jarige dienstverband bij het beeldhouwers-atelier van*P. Maas en Zonert alhier. Gedurende de vacantieperiode van 31 Juli tot en met 18 Augustus zijn de zeven Haarlemsche speeltuinen voor de jongeren geopend. Er zal door een aantal dames en heeren toezicht worden gehouden. Verder staan vele aantrekkelijke vacantiebezigheden op het programma. In de Gem. Concertzaal geeft het kna penkoor „De Minnestreelen" Zondag 16 Juli een concert. De bekende kunstenaar A J. Grootens, Kinheimweg 2 te Bloemendaal, hoopt Zater dag zijn tachtigsten verjaardag te vieren. Het 2de zomer-concert der H. O. V. wordt Woensdag 19 Juli in de Gemeentelijke Concertzaal door het Rotterdamsch Philhar- monisch Orkest verzorgd. Velsen en omgeving. Op de Havenkade heeft zich een onge val voorgedaan, waardoor een alhiér wer kende Amsterdammer ernstig werd gewond. Het slachtoffer, de 42-jarige J. J. L. viel van een rijdende vrachtauto en bekwam een schedelbasisfractuur. Rechercheurs der afdeeling handels recherche hebben acht personen aangehou den wegens het vervoer van aardbeien in zulke hoeveelheden, dat aan sluikhandel kon worden gedacht. Twee» te IJmuiden-Oost wonende meis jes van dertien en veertien jaar werden door de politie op heeterdaad betrapt, toen zij op de gemeentelijke tuinen aan de Thorbecke- laan bezig waren met het rooien van aard appelen zonder hiertoe gemachtigd te zijn. Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper (afw.), Haar lem. Sport en Stad: A. Overmeer, H'stede. Bui tenland: J. C. van der Laag, H'stede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarse!, Santpoort. Verantwoordelijk voor de advertentie-rubriek: W. van Ommen, H'stede (tijdelijk afwezig). SPORT-ALEEREEI. Het programma voor Woensdag 19 Juli op Duindigt verméldt een bijzondere attractie in den vorm van een ren voor dames. Voor dit nummer, dat de min of meer toepasselijke naam van Ke- nauprijs heeft, zijn 28 paarden ingeschreven. De afstand is bepaald op 1800 meter. Verduisteren: van 22.00 tot 5.30 uur

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2