Felle gevechten in Westelijken sector van het Normandische front. KEURINGEN. Groote activiteit van de transportvloot. Sovjets ten Oosten van Grodno tot staan gebracht. Lof voor bezetting van Wilna. 289e Jaargang No. 164 Bureaux: Groote Houtstraat 83. Tel. Advertenties 10724, Redactie 10600. Postgiro 134058 Haarlemsohe Ct., Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 21. Telef. 12230 [Jmulden: Rembrandtlaan 55, IJmuiden-O. Hoofdredacteur: F. C. Derks. Nieuwsblad voor Noord-Holland Zaterdag 15 Juli 1944 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en Feestdagen. Ui tg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem Abonnementen: p. week 28 et, per mnd. 1,15, per kwartaal 3,42, fr. per post 3,73. Losse mmuners 6 eent. K 1207 Pauze in den strijd aan het front bij Caen. De Engelschen ontruimen twee plaatsen. Provisorische golfbrekers voor de kustsamengesteld uit tot zinken gebrachte schepen. Het hoofdkwartier van Eisenhower heeft gemeld, dat Britsche troepen de Oostelijk van Caen gelegen plaatsen Colombelles en St. Ho- norine hebben ontruimd. In hetzelfde commu niqué wordt verklaard, dat hergroepeeringen plaats vinden in het tweede Britsche leger' met het doel om ten Zuiden van Caen tot niéuwe aanvallen over te gaan. Bij de zware gevechten der laatste dagen is door de Duitschers de dicht bij Caen gele gen Fliegerhorst Carpiquet ontruimd. Alle installaties en alle vliegtuigloodsen werden te voren vernield. Bij de bestorming van Carpi quet leden Canadeesche troepen zeer bijzon der zware verliezen. In den verdedigingssec tor en aanvalssrtook der SS-pantserdivisie Hitlerjugend zijn binnen 24 uur 120 vernielde vijandelijke tanks geteld. De zware verliezen, die het tweede Britsche leger in de eerste helft der week geleden heeft bij zijn vergeefsche pogingen om de ver- sperringsstellingen in het gebied van Caen te nemen, hebben er toe geleid, dat de Engel schen ook Vrijdag in het geheele gebied van hun invasiesector gedwongen waren tot vol ledige rust. Alleen hun batterijen houwitsers en de zware artillerie der voor de monding, der Orne liggende oorlogsschepen namen de voorste Duitsche stellingen en het opmarsch- gebied der Duitsche reserveformaties den ge- heelen dag onder levendig vuur. Daarentegen heerschte in hét Amerikaan- sche invasiegebied levendige gevechtsactiviteit Ten Oosten van St. Lo deden sterke formaties infanterie die gesteund werden door tanks, aanvallen op de Duitsche linies. Ifi zware ge vechten van verscheidene uren, waarbij de Duitsche verdedigers vaak van het blanke wa pen gebruik moesten maken, konden alle aan vallen worden afgeslagen. De verliezen der Amerikanen worden ongewoon zwaar ge noemd. Ook ten Westen van de Vire kwam het tus- schen Pont Hëbert en den Zuidelijken rand van het Bois de Hommet tot verbitterde ge vechten met opdringende Amerikaansche aan- valscolonnes. Hier behaalden de Amerikanen op enkele plekken plaatselijke penetraties, overigens echter werd het meerendeel der felle aanvallen reeds op het voorterrein der Duit sche linies bloedig afgeslagen, ofschoon het op perbevel van het eerste Amerikaansche leger de aanvallende formaties door een bijzonder sterk gebruik van artillerie had gesteund. Tusschen de Prairies Marécageuses de Geor ges en de Normandische Westkust verliepen de concentratiebewegingen der Duitsche for maties op een verkorte linie ondanks zeer scherpen Amerikaanschen druk overal volgens de plannen. Pogingen aanvallen te doen in de distancieeringsbewegingen, mislukten overal onder bloedige verliezen. In totaal werden hier 17 Amerikaansche tanks vernietigd, het groot ste deel door strijdmiddelen voor den korten afstand. Voor de kust. Naar de marinemedewerker van Interinf. verneemt, zijn de scheepsconcentraties in de baai van de Seine de laatste 24 uur nog toe genomen. Waarschijnlijk ter aanvulling van de in de laatste dagen aan het front in Normandië geleden zware verliezen verrichten de-Geal lieerden in versterkte mate landingen van troepen en materiaal. Zoo werden b.v. Vrijdag niet minder dan 96 vrachtschepen en andere groote transportschepen voor de monding van de Orne waargenomen. De bescherming van deze geweldige scheepscpncentraties door tor pedojagers en andere beveiligingsvaartuigen is in verband met de kortelings door Duitsche strijdmiddelen geleden verliezen, eveneens zeer sterk. Bovendien werden een slagschip en ten minste drie kruisers in dit zeegebied ge zien. Woensdagavond en in den nacht van Woens dag op Donderdag namen op verscheidene plaatsen in het gebied van Le Havre Duitsche kustbatterijen vijandelijke doelen op zee on der vuur. Wegens het slechte zicht konden de resul taten evenwel niet worden vastgesteld. Ook moest wegens het slechte zicht een gevecht tusschen Duitsche beveiligingsvaartuigen in den nacht van Woensdag op Donderdag voor Le Havre na korten tijd worden afgebroken. Vrachtbooten en transportschepen brengen nog steeds ver voor de kust munitie en materiaal op kleine landingsbooten over. Dit geschiedt onder de bescherming van golfbrekers, .die de Engelschen in de kritieke dagen, toén het weer zoo slecht was en het lot van het landingshoofd van den aanvoer van reserves afhing, door middel van een aan tal tot dit doel speciaal tot zinken gebrachte schepen hebben gevormd. Als gen lange ket ting loopen deze geïmproviseerde golfbrekers op eenigen afstand langs de kust. Nu en dan worden zij door groote openingen onderbro ken, waardoor de landingsbooten naar binnen en naar buiten varen. De Geallieerden hebben zich tot het tot zinken brengen van dit waar devolle scheepsmateriaal gedwongen gezien, nadat zij tot de overtuiging waren gekomen, dat de met zoo zware verliezen veroverde fa- ven van Cherbourg tegen alle verwachtingen Een kwart millioen soldaten gedood. Sinds 6 Juni, het begin van de invasie, hebben de Britsen in Normandië meer dan een kwart millioen soldaten verloren aan gesneuvelden, gewonden en gevangenen. Bovendien vernietigden de Duitsche troe pen van c.a. 3000 tanks "die aan land gebracht werden, reeds duizend voor het bereiken van de kust, en nog eens' 1500 in de gevech ten te land. Tot' 5 Juli werden 489 tanks stukgeschoten of buitgemaakt. Het tweede Engelsche leger, dat in den bruggenhoofdsector tusschen Caen en Bayeux een oppervlakte van ongeveer 800 K.M2. bezet houdt, bestaat uit 4 legercorpsen en ongeveer 20 pantserdivisies. Met de andere afdeelingen en de spAC'-ale troepen zullen in dit gebied waarschijnlijk een half millioen Engelschen en soldaten van het Britsche rijk gelegerd zijn. Men kan berekenen, dat het. geheele bruggenhoofd beschikt over 3000 tanks. Als men zich herinnert, dat sedert het be gin van de invasie 1500. vijandelijke tanks vernietigd of buitgemaakt zijn, die intusschen wel vervangen kunnen zijn, wordt dit succes van te grootere beteekenis, aangezien het aantoont, hoezeer het Normandische bruggen hoofd een aderlating voor den vijand be- teekent. Van 6 Juni tot 8 Juli werden aan Engelsch- Amerikaansche oorlogsbodems .tot zinken ge bracht: 2 zware kruisers, 4 andere kruisers, 26 torpedojagers, een fregat en 10 motor- torpedobooten. Bovendien werden verschei dene Engelsch-Amerikaansche slagschepen, 22 kruisers, 25 torpedojagers, 13 motortorpe- dobooten en 28 speciale landingsschepen door bommen of torpedotreffers zwaar beschadigd. Hierin zijn niet begrepen de verliezen door mijntreffers. In totaal bedraagt de tot zin ken gebrachte Engelsch-Amerikaansche ruim te aan oorlogsschepen 85.000 ton. in als gevolg van de vernieling van alle haven installaties en de mijnen in de haven, langen tijd niet te gebruiken zou zijn. Moskou ontevreden. Volgens een bericht uit Moskou betuigt de Iswestija haar ontevredenheid met een deel der Engelsche en Amerikaansche pers, dat de groote successen der Sovjets probeert te klei neeren en beweert, dat deze successen te dan ken zijn aan de invasie der Geallieerden. De Iswestija verklaart, dat juist het omgekeerde het geval is. Slechts dank zij het roode leger zijn de Engelsche en Amerikaansche troepen in staat hun operaties te ontwikkelen. Bericht aan de lezers. Voor de goede orde herinneren wij er nog even aandat de lezers van ons blad in de volgende week op één dag onze courant niet zullen ontvangen. Degenen die Maandag en Woensdag j.l. hun exemplaar niet» ontvingen, zullen het Woensdag a.s. niet ontvangen. De groep van Dinsdag en Donderdag der vorige week, krij gen Maandag a.s. geen courant; de groep van Woensdag en Zaterdag; a.s. Dinsdag niet; van Maandag en Donderdag a.s. Woensdag niet: van Dinsdag en Zaterdag a.s. Don derdag niet. c De stem der SS Lujstert Zondag 16 Juli van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum 1 op golflengte 415 meter naar de stem der SS. Onderwerp: „De plaats der SS". Dood van Herriot tegengesproken. Verscheidene Parijsche bladen spreken het in de Fransche pers verschenen bericht over den dood van Edouard Herriot tegen. Zij voegen er aan toe, dat Herriot's gezondheids toestand uitstekend is. Reisbeperking in Duitschland. Ter beperking van het reizigersver keer wordt in Duitschland Maandag 17 Juli, van middernacht af tot nader order de maatregel ingevoerd, dat men een vergunning moet aanvragen voor het uitvoeren van een reis. Deensche emigranten en Moskou. Het Deensche emigranten-comité te Lon den heeft besloten diplomatieke betrekkingen met Moskou te openen. De sociaal-democraat T. Doessing zal het Deensche comité bij het Kremlin vertegenwoordigen. Bomaanslag oppoliiiebureau te Jeruzalem. Jeruzalem is Vrijdag kort na middernacht opgeschrikt door verscheidene hevige bom ontploffingen. Ongeveer tien met snelvuur- pistolen gewapende mannen drongen het politiegebouw in het centrum van Jeruzalem binnen en legden op verscheidene plaatsen bommen neer. Na een vuurgevecht met de politie vluchtten zij. Een Palestijnsch politie agent werd gedood, een andere zwaar gewond. Kort daarna volgden twaalf hevige ontplof fingen, waardoor verscheidene politieagenten op de bovenverdiepingen licht gewond wer den. Het gebouw werd ernstig beschadigd. In totaal zijn 2 personen gedood. Talrijke Britsche politiebeambten werden gewond. Mgr. Maglioni zwaar ziek? Volgens een bericht uit Lissabon zou kardi naal-staatssecretaris Maglione zwaar ziek zijn. De leiding van het staatssecretariaat van, het Vaticaan zou aan monseigneur Tardini overgedragen zijn. Mgr. Tardini is secretaris voor buitengewone aangelegenheden, Bij onze Vrijwilligers. Door den loopgraaf spiegel worden de vijandelijke stellingen op slechts 35 meter afstand in oogen- sehouw genomen. (SS PK Truöl-O-H P. c) Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander kan zich aanmelden, teneinde gekeurd te worden voor de Walfen-SS, SS-wach- bataillon in Amersfoort, Landstorm Nederland en de Germaansche SS in Nederland. Personen tusschen 19 en 35 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedu rende verbintenis van de terwerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder werden, die na tenminste een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: gedrag, karakter, prestatie. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking ot de verzorging van familieleden, duur dei opleiding, extra levensmidde len etc. Eveneens verstrekken alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis de navolgende Nebenstelfen der Waffen-SS: Amster dam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 58; I-Ieerlen, Saroleastraat 25; Gronin gen, Heerenstraat 46; 'Enschedé, Hengeloschestraat 30; en het SS-Ersatz kommando, Den Haag, Korte Vijverberg 5 Ook vc-or de gemotoriseerde compagnie b(i het SS-Wachtbatalllon te Amersfoort, welke dienst in Nederland doet, kan men zich op bovenstaan de keut ingen melden. 16-7-44 812 uur, Zwolle, Hotel Gijtenbeek 17-7-44 813 uur, Amsterdam, Dam 4 18-7-44 8—12 uur, Utrecht, H.V. Huis, Oude Gracht 245 18-7-44 1517 uur, Amei'sfoaï® *ii-14rachtbatl. 3 Leusderwqg. KORT NIEUWS De Turksche r«geering heeft besloten tot uit breiding van de haven van Izmir (Smyrna). Als de plannen zijn uit gevoerd zal Izmir de grootste haven van Turkije zijn. De electri- sche centrale in Aalborg geraakte plotseling buiten bedrijf. Een dui ker constateerde, dat duizenden kwallen de zuig- buis van de -tur bine verstopten. Het beroem de „Weisse Rössl" aan de Wolfgang- see in Salzkam- mergut is thans ingericht tot een rustoord voor l.en, die zich bijzonder verdienstelijk heb ben gemaakt voor de Duitsche volks gemeenschap. Het Duitsche Arbeids front wijst de gas ten aan. >- De zöon van den Finschen mi nister van defen sie, generaal Wal den, is in den strijd aan het Ka- relische front ge vallen. Hij had den rang van ka pitein. Het Japan- sche vlootstation Jokosoeka maakt bekend, dat vice- admiraal Hasega- wa aan het front den heldendood gevonden heeft. De Nederlandsche Cultuurweek. Te Weenen bevindt zich bovenstaand jeugd portret van Rembrandt, door hemzelf vervaardigd in 1631. De signatuur staat rechts boven. (C.N.F.-Stuvel Pax c) Pinsk ontruimd. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt In'het Westelijke deel van het Normandi sche landingshoofd hebben de Amerikanen nieuwe formaties in den strijd geworpen, en hun aanvallen met het zwaartepunt in de rich ting van St. Lo voortgezet. In het verloop van verbitterde gevechten heeft de vijand met zware verliezen onze troepen in eenige sec toren in niet belangrijke mate teruggedrongen. Het gelukte hem op geen enkele plaats de na gestreefde doorbraak te forceeren. De zware gevechten duren met onverminderde hevig heid voort. Beveiligingsstrijdkrachten der Duitsche ma rine schoten voor de Nederlandsche kust twee Britsche motortorpedobooten in brand. Een eigen partouilleboot ging verloren. Zwaar vergeldingsvuur blijft op het gebied van groot-Londen liggen. In Italië beperkte de vijand zich Donderdag tot aanvallen in het gebied ten Noorden van Volterra en aan weerskanten van de Tiber in den sector Cita di Castello. Den geheelen dag werd hier verbitterd en met afwisselend re sultaat om eenige hoogtestellingen gevochten. Ondanks krachtig gebruik van menschen en materiaal bleef de terreinwinst van den vijand onbeteekenend. In het achterwaartsche front gebied en in het gebied van Noord-Italië wer den verscheidene bendengroepen en sabotage groepen vernietigd. In het Zuiden van het Oostelijk front sloe gen Duitsche en Hongaarsche formaties in het gebied van Kolomea plaatselijke aanvallen der bolsjewieken af. Ten Westen van Luzk heb ben onze divisies zich volgens bevel uit een vooruitspringende frontboog gedistancieerd en in nieuwe stellingen vijandelijke aanvallen af geslagen. In verband met onze uitwijkbewe- gingen in het gebied van de Pripjetmoerassen die ongestoord door den vijand verloopen.werd de stad Pinsk ontruimd. In den centralen sec- lor verijdelden onze divisies nieuwe doorbraak pogingen van de bolsjewieken. Het zwaarte punt van den strijd lag hier ten Oosten en Noorden van Grodno, waar sterke vijandelijke pantser-, infanterie- en cavallerieformaties tot staan gebracht werden. De dappere bezetting van de oude Litausche hoofdstad Wilna onder bevel van den comman dant 11.-generaal Stahel is na een tegenstand van vijf dagen tegen overmachtige vijandelijke strijdkrachten volgens bevel door den Sovjet- Russischen. omsingelingring heengebroken en heeft zich al vechtende eell weg gebaand naar de in het Westen onder bevel van kol. Tolsdorf gereed staande Duitsche troepen. Plichtsbe trachting en standvastigheid van deze beide gevechtsgroepen -verdienen de grootste waar deering. Bij de gevechten om de stad heeft zich ook een afdeeling luchtdoelgeschut van de luchtmacht onder kapt. Müller voortreffe lijk geweerd. Ten Zuiden van Dünaburg alsmede tusschen de Düna en het meer Peipus werden talrijke aanvallen der bolsjewieken met afgrendeling van plaatselijke penetraties uiteengeslagen. Formaties slagvliegers mengden zich ook Don derdag doeltreffend in de gevechten te land en vernietigden in scheervlucht talrijke tanks, stukken geschut, en voertuigen van den vijand. Amerikaansche bommenwerpers richtten Donderdag wederom een terreuraanval op München. Door strijdkrachten der luchtver dediging werden 29 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Afzonderlijk vliegende Brit sche vliegtuigen wierpen des nachts bommen op Rijn'andsch-Westfaalsch gebied. Interinf verneemt van hét Karelische front, dat sterke Duitsche formaties slagvliegtuigen in samenwerking met Finsche gevechtsvlieg tuigen en onder bescherming van Finsche en Duitsche jagers verscheidene malen gestart zijn tegen de bolsjewisten. In het middelpunt hunner verrassende aanvallen stond een be langrijke brug van den vijand, waarover de geheel® vijandelijke aanvoer moest geschieden. Verscheidene bommen deden de brug instor ten. i

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1