Haarlemsche Courant Britsche aanval ten Z.W. van Caen andermaal afgeslagen. Stormachtige zitting van Lagerhuis. Aanvallen bij Tarnopo! en Loezk afgeslagen Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Gebrek aan schuilkelders Geen bescherming meer van scheepsgeschut. KEURINGEN. De Duitschers heroveren Poggibonsi 289e Jaargang' No. 165 x x Bureaux: Groote Houtstraat 93 Tal. Advertenties 10724, Redactie 10300. Postgiro 134958 Haarlemsche Ct„ Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 21. Telef 12230 r.Jmutden: Rembrandttaan 55, Umulden-O. Hoofdredacteur: r. C. Derlco. Maandag 17 Juli 1944 Verschijnt dagelijks, en Feestdagen, behalve op Zoxm Uïtg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem AJbonnementen: p. week 26 ct, per mnd. leis, per kwartaal 3,42, fr. per post 3,73. Losse nummers S cent. k im Thans 150.000 menschen uit Londen geëvacueerd. In den loop van een stormachtige Lager- huiszitting is, te oordeelen naar het verslag van de Daily Telegra<i>h, door een afgevaar digde Donderdag van de regeering geëisoht, dat men in een spoedig te houden geheime zitting het thema vliegende bom" zou be spreken. Weliswaar had Aittlee, de vertegen woordiger van Churchill, dit verzoek afge wezen, maar hij had het geenszins gemakke lijk gehad tegenover het parflement. De La bour afgevaardigde Shinwell wees er op, dat het toch wel zeer wenscheilijk was, dat zij, die onder de V. 1 te lijden hebben en die door het gebrek aan voorn it ziemdh eid der re geering niet op behoorlijke wijze beschermd worden, ten minste iets hooren over de stap pen, die de regeering neemt ter verdediging tegen de V. 1 Vooral de passage waarin Shin well sprak ovèr het gebrek aan vooruit ziendheid der regeering, werd met luid ap plaus ontvangen. Shinwell wees er nog op, dat het publiek in de eerste plaats wil weten welke rol het afweergeschut eigenlijk speelt in de afweer van de V. 1 en in hoe verre het daarbij succes heeft. Het antwoord van Attlee had als kern de zin: *,Op het oogenblik ziet de eerste minister niets, wat hij nog op nuttige wijze zou kunnen toevoe gen aan hetgeen hij reeds gezegd heeft. De onafhankelijke Granville stelde vervolgens voor, dat Churchill er nog eens over zou den ken of de Duitschers met de V. 1 de regee ring niet onvoorbereid hebben aangetroffen en hebben opgeschrikt uit de algemieene slaap en of hij niet een nieuwe verklaring in alle openbaarheid wilde afleggen, dan wel in een geheime zitting van het Lagerhuis. Att lee ging daartegen in, waarop de conservatief yEa>rl Winterton ingreep en kort constateerde dat het niet aan de orde was of men critiek wilde uitoefenen op Churchill of niet, maai' dat men een gelegenheid eischte om zijn meening in deze zaak te kunnen uitspre ken. Daaraan wordt ook niets veranderd door het feit, dat Churchill reeds een ver klaring over de V. 1 heeft afgelegd. „Wij zijn leden van het Lagerhuis en eischen, dat men dat eerbiedigt". De Britsche minister van gezondheid heeft de thans aan den gang zijnde evacuatiebewe ging bestempeld als de tot dusver snelste en grootste evacuatie van dezen oorlog, fn de 13 dagen tot jl. Vrijdag zijn meer dan 150.000 menschen uit het bedreigde gebied ver wijderd. De berichten over de V. 1 beheersche-n het uiterlijk der Vrijdagsedities der Londensche bladen. Wederom is er sprake van plunde ring, van zelfbescherming der burgers, van het gebrek aan herstelwerkzaamheden en materiaal, van den chaos in het Londensche waarschuwingssysteem, van sluiting van schouwburg en concertzalen, van den achter uitgang van de contante ontvangsten en van het ontbreken van schuilgelegenheden. Drin gend heeft men behoefte aan 2000 vrouwen, om zorg te dragen voor de mannen die in Londen zijn geconcentreerd voor herstel werkzaamheden. In het pa id ements verslag van dit blad wokdt gezegd,*dat de minister van binnenlandsche zaken, Morrison, in hel Lagerhuis een moeilijke taak had, toen ver scheidene afgevaardigden ter hetere voorzie ning der Zuid-Engelsche landelijke bevol king van Morrison en Anderson schuil kei ders eischten. Morrison antwoordde dat de geheele voorziening van schuilkelders een zuivere kwestie van materiaal is. Voorloopig staat deze niet toe de bevolking in voldoende mate te voorzien. In de Daily Mail wordt ge meld, dat in Zuid-Engoland de honden niet meer op straat kunnen komen ten gevolge van de glassplinters. Overval op Finseh dorp. Een 80 man sterke bolsjewistische parti sanenbende is binnengedrongen in een afge legen dorp in Noord Lapland, waar zij een terreuroverval op de weerlooze burgerbevol king ondernam. Negentien bewoners werden omgebracht, zeven gewond, de meeste huizen werden in brand gestoken. Van Finsche zijde? zijn tegenmaatregelen genomen. In het Finsche legerbericht van Zondag wordt o.m. gezegd: „Op de Karelische landengte ondernam de vijand de laatste 24 uur, ondersteund door hevig artillerievuur en tanks, aanvallen bij Vuosalmi. In de harde en wisselvallige ge vechten werden de vijandelijke aanvallen overal afgeslagen, met uitzondering van een penetratieplek, waar de gevechten Zondag ochtend nog gaande waren. In het gebied van Suojaervi, waar het den vijand Zaterdagochtend gelukte, de Finsche stellingen binnen te dringen, werd hij ver dreven. Op verscheidene plaatsen werden omsingelden vijandelijken afdeelingen groote verliezen toegebracht. Georges Mandel gedood. Naar de Parijsche bladen melden heeft de voormalige minister Georges Mandel op weg naar een Fransch interneeringskamp den dood gevonden. In het bericht wordt gezegd. dat Mandel door de Duitsche autoriteiten aan de Fransche justitie was overgedragen. Op weg naar een interneeringskamp werd de auto, waarin Mandel zich bevond, aangeval len, waardoor Mandel gedood werd. Felle strijd in door schijnwerpers verlicht gebied. Luidsprekers en pamfletten als frontwapens. In westelijken sector geen terreinwinst, ondanks 45.000 schoten in 24 uur. Amerikanen vechten onder Roode Kruis-viaggen. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn de Britten ten Zuidwesten van Caen na een artillerie-voorbereiding van verscheidene uren uit talrijke batterijen, waaronder ook van de slagschepen, tot den verwachten aan val op de domineerende Duitsche stellingen ten Noordoosten van Esquay en de aangren zende strijdgebieden overgegaan. Om den aanval te vergemakkelijken, lieten zij door de groote zoeklichten der oorlogsschepen het gesloten wolkendek boven het gevechtster rein bestralen. De Britten hadden echter niet bedacht, dat de verlichtjng van het gevechts terrein ook den Duitschen verdedigings- stfijdkrachten ten goede kwam, daar zij nu ook van hun kant de aanvallende Britsche tanks en infanterie formaties in den wit- achtigen weerschijn van het wolkendek dui delijk konden onderscheiden. Er ontstond een verbitterde strijd van verscheidene uren. Toen trof den aanvallers de krachtige tegen aanval van Duitsche reserves met zulk een felheid, dat het grootste deel der Britsche aanvalseenheden vernietigd werd. De rest moest zijn heil in een snelle vlucht zoeken, waarbij het achtervolgingsvuur de Engelsche gelederen verder dunde. In de eerste ochtend uren van Zondag bevond zich het geheele gevechtsterrein weer stevig in Duitsche han den. Talrijke Engelschen werden gevangen genomen. De Engelschen voeren een uitgebreide pro paganda door luidsprekers, waardoor zij de Duitsche soldaten aansporen tot overloopen. Dat deze pogingen echter even vergeefsch blijven als de overstelping met duizenden pamfletten, behoeft nauwelijks vermeld te worden. Ook bij het- eerste Amerikaansche leger schijnen hergroepeeringen gaandete zijn die duiden op nieuwe groote aanvallen. De Duitscheafzetbewegingen op de linie Lessay en Sèves konden zonder aanzienlijke belemmering door den vijand worden uitge voerd. De plaats La Roserie ging in het bezit van den vijand over. Men kan zich een begrip maken van de kracht van het vijandelijke artillerievuur, wanneer men bedenkt, dat de Amerikanen voor St. Lo binnen 24 uur tijd 45.000 schoten van zwaar en middelmatig kaliber hebben gelost. Daaronder bevonden zich niet minder dan 8000 fosfor-granaten. In denzelfden tijd werden in het gebied Lessay-Ste Germaine sur Aya 30.000 schoten van allerlai kaliber Bij onze Vrijwilligers. Wanneer de loop graven onder water zijn geloopen, wor den ze door de mannen zelf weer leeg gepompt. (SS FIS Truöl-O-H P. c) ov,er de Duitsche stellingen afgevuurd, zon der dat de Amerikanen door deze minutie- verspilling ook maar eenige terreinwinst van beteekenis konden behalen. Bij St. Pièrre de Semily, Oostelijk van St. Lo, maakten de Amerikanen gebruik van een niet te kwaii- ficeeren krijgslist. Onder het zwaaien met Roode Kruis-vlaggen lieten zij soldaten met draagbaren optrekken, die bij het naderen van de Duitsche gevechtslinie het vuur open den op de Duitsche stellingen. De rol der oorlogsbodems. De marinemedewerker van de Berliner Lokalanzeiger constateert, dat de Geallieer den het grootste aantal vlootstrijdkrachten hebben ingezet, dat ooit bij eenige operatie is opgetreden. Het cijfer van 7 of 8 slag schepen en 20 zware kruisers werd overtrof fen door de Amerikaansche landingsmanoeu vres op Saipan in de Marianen, waarbij o.a. tien slagschepen en 23 vliegkampschepen opereerden. Maar de vierduizend oorlogs bodems, die bij de invasie in totaal optraden, vormen een absoluut record. Uiteraard zijn hierbij ook vele kleine eenheden inbegrepen, terwijl een belangrijk deel uit landingsbooten bestond, waaraan geen rechtstreeksche offen sieve werking kan worden toegekend. De Geallieerde slagschepen, kruisers en monitors, beschikten tezamen over tusschen de 600 en 700 stukken zwaar en zeer zwaar scheepsgeschut, wat natuurlijk, toen de eer ste landingen eenmaal geslaagd waren,' vol doende was om de veel besproken „vuur- stolp" te schieten, die een niet te onder schatten bescherming bood tegen de tank divisies van generaal-veldmaarschalk Rommel Dat de Geallieerde troepen te land nauw samenwerkten met de vlootstrijdkrachten in den rug, spreekt vanzelf. In verschillende sectoren verkeerden geblindeerde formaties vooral in de 'eerste dagen meermalen in ern stig gevaar door de Duitschers overweldigd te worden. Doch steeds zagen de Duitsche tank divisies zich dan geplaatst voor een zwaren muur van staal, dien men zonder roekeloos opofferen van menschen en materiaal niet kon doordringen. De medewerker van de Morgenpost wijst er dan op, dat de Geallieerden hun bruggen hoofd thans zoover hebben uitgebreid, dat de taak van de scheepsartillerie in de meeste sectoren als geëindigd kan worden beschouwd. Hoe noode de troepen te land afstand doen van de krachtdadige ondersteuning -uit zee, welke zij tot dusver hebben ondervonden, blijkt uit het feit, dat er momenteel herhaal delijk monitors de Normandische rivieren vooral de Orne en de Vire opvaren (door hun uiterst geringen diepgang levert dit geen moeilijkheden op) om de operaties te land te ondersteunen. De slagschepen en kruisers en trouwens ook de gesloten formaties van monitors, hebben hun rol echter zoo goed als uitgespeeld, daar de ervaring heeft geleerd, dat de uiterste grens van de vuurstolp niet meer dan dertig kilometer landinwaarts ligt. Interinf constateert aan de hand van waar nemingen van verkenningsvliegtuigen, dat op den 18en dag na de inneming van Cher bourg de haven nog steeds waardeloos is. Op de buitenreede liggen eenige landings booten en kleine schepen, klaarblijkelijk be zig met het lossen van gereedschappen voor het herstel van de haven. Ook deze kleine lossingen geschieden niet aan een der ver nielde pieren. De groote ontschepingen langs het open strand Westelijk van de Orne beves tigen, dat de haven van Cherbourg daarvoor nog altijd niet gebruikt kan worden. Sowjet-aanval op Duitsch convooi mislukt. Zes Sovjet-Russische torpedomotorbooten probeerden voor de kust van Noordelijk Noorwegen aan den uitgang van den Varan- ger-fjord, een Duitsch convooi aan te vallen. In het verdedigingsvuur der Duitsche bevei ligingsvaartuigen werden twee der vijande lijke booten vernietigd. Een deel der beman ning van een boot werd gevangen genomen. Aan Duitsche zijde ontstonden geen verliezen of schade. Het convooi kon zijn reis voort zetten. KORT NIEUWS De Bulgaar- sche minister van onderwijs heeft bekend gemaakt, dat met Septem ber de Bulgaar- sche scholen, die met het oog op de luchtaanvallen sinds geruimen tijd gesloten wa ren, zullen her opend worden. - Mevrouw Tsjiang Kai-Sjek is per vliegtuig te Rio de Janeiro ge arriveerd. Zij zal eenige weken va- cantie in Brazilië doorbrengen. Het SS-'Ersatzkommar.do deelt mede: Iedere gezonde Nederlander kan zich aanmelden, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS, SS-wach- bataillon in Amersfoort, Landstorm Nederland en de Germaansche SS in Nederland. Persoden tusschen 19 en 35 Jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedu rende verbintenis van de terwerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder werden, die na tenminste een Jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn gedrag, karakter, prestatie. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking 'ot de verzorging van familieleden, duur det opleiding, extra levensmidde len etc. Eveneens verstrekken alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voo- de heen- en terugreis de navolgende Nebenstellen der Waffen-SS: Amster dam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Gronin gen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30; en het SS-Ersatz- kommando. Den Haag, Korte Vijverberg 5 Ook veor de gemotoriseerde compagnie bij het SS-Wachtbatalllon te Amersfoort, welke dienst in Nederland doet, kan men zich op bovenstaan de keuiingen melden. 18-7-44 8—12 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245 18-7-44 15—17 uur, Amersfoort, SS-Wac-htbatl. 3 Leusderweg. Afweerslag in midden-Italië duurt voort Het Duitsche weermachtbericht van Zon dag luidt als volgt: „In Normandië zijn hevige Britsche aan vallen op een Duitsche heuvelstelling ten Zuidwesten van Caen met zware verliezen voor den vijand ineengestort. Een tijdelijke penetratie werd in onverwijlden tegenaanval opgeheven. Sterke Amerikaansche aanvallen mislukten bij St. Lo, Pont Hébert en aan den weg CarentanPériers, waarbij talrijke tanks werden stukgeschoten. Op een pene tratieplek ten Westen van de Vire duren de verbitterde afweergevechten nog voort. In het Westelijke deel van het schiereiland Cherbourg werden verscheidene aanvallen op onze nieuwe stellingen afgeslagen. Strijd krachten gevechts- en slagvliegers vielen vijandelijke troepenconcentraties alsmede be zette plaatsen en vliegvelden in het landings- hoofd met goede uitwerking aan. In de gevechten om Caen hebben zich de negende S.S.-pantserdivisie „Hohenstaufen" onder bevel van SS-Standartenführer Stadler en de tiende S.S.-pantserdivisie „Frunds- berg" onder bevel van S.S.-Oberführer Har mei tezamen met troepen 'van het leger door bijzondere dapperheid onderscheiden. In ver dediging en aanval brachten beide divisies den vijand zware verliezen toe aan menschen en materiaal. Daarbij werden door deze di visies tezamen 140 tanks stukgeschoten. Het zware vuur der V. 1 op Londen duurt voort. De groote afweerslag in midden-Italië woedde Zaterdag met bijzondere hevigheid in het gebied van Peccieli en Arezzo. Na een verbitterden strijd hebben onze troepen zich hier naar nieuwe heuvelstellingen gedistan- cieerd. Aan den Tiber zijn verscheidene vij andelijke aanvallen mislukt, terwijl in het gebied van Sassoferrato de vijand door suc cesvolle plaatselijke ondernemingen van onze bergtroepen gevoelige verliezen leed. Vecht- veerbooten van de Duitsche marine bescha digden in de wateren der uitmonding van de Arno verscheidene Britsche torpedo motorbooten. In de strijdgebieden van Tarnopol en Loezk sloegen onze divisies de door sterke pantser strijdkrachten ondersteunde aanvallen der bolsjewieken af. In een tegenaanval werden enkele penetratieplekken met vernietiging van talrijke tanks opgeheven of verkleind. Tusschen Pripjet en Njemen alsmede bij Grodno hebben onze troepen in hevige ge vechten doorbraakpogingen van den vijand verijdeld. Ten Westen van Wilna zijn aan vallen van Sovjet-Russische verkennings strijdkrachten mislukt. In 't merengebied ten Zuiden van de Duna zijn bolsjewistische aanvallen met zware vijandelijke verliezen ineengestort. Ten Noorden van de Duna sloe gen onze troepen in verbitterde gevechten talrijke aanvallen der bolsjewieken af en brachten den vijand zware verliezen aan tanks toe. Op een penetratieplek duren de zware gevechten voort. Eskaders slagvliegers brachten den vijand zware verliezen toe aan menschen en materiaal. In den centralen sector van het Oostelijk front werden overdag en des nachts 83 Sov jet-Russische vliegtuigen vernietigd. Lichte Duitsche zeestrijdkrachten brachten in het Oostelijk deel van de Finsche Golf een Sov jet-mijnenveger tot zinken, schoten een twee de vaartuig in brand en beschadigden twee patrouilleschepen. Voor de kust van Noor delijk Noorwegen brachten beveiligings vaartuigen van een Duitsch convooi twee Sovjet-Russische torpemotorbooten tot zin ken en maakten krijgsgevangenen. Een Amerikaansche formatie bommenwer pers vloog Zondagochtend Roemenië binnen: en wierp bommen op het gebied van Ploesti. Strijdkrachten der Duitsche en Roemeensche luchtverdediging vernietigden 12 vijandelijke toestellen. Zaterdagnacht wierpen afzonderlijk vlie gende Britsche vliegtuigen bommen op het gebied van Berlijn en op het Rijnlandsch- Westfaalsche gebied." Het D. N. B. meldt nog uit Berlijn: In midden-Italië had een Duitsche tegenaanval, die bij Poggibonsi in den nacht van Zaterdag op Zondag op verrassende wijze werd onder nomen, volledig succes. De Anglo-Amerika- nen lieten talrijke gevangenen in Duitsche handen en leden ongewoon zware verliezen. Zij werden weer uit de stad verdreven. In het gqbied van Arezzo hield de verbit terde worsteling den geheelen nacht en in de ochtenduren van Zondag met onverminderde hevigheid aan. Op het oogenblik zijn even ten Zuiden van dê plaats verbitterde gevech ten aan den gang. De reisbeperking in Duitschland. N. a. v. de reisbeperking, welke heden in Duitschland wordt ingevoerd, verneemt de correspondent van de N. R. C. te Berlijn nog dat men behoudens voor reizen tot 100 km. in het algemeen de speciale vergunning noo- dig heeft. Uit de bijzonderheden -dienaan gaande blijkt, dat deze vergunningen slechta in bescheiden omvang zullen worden ver strekt. Naar en van Oost-Pruisen is het .niet- militaire reisverkeer vrijwel geheel stop gezet.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1