li 2 es cw I) .3 es SS UAM MCB Let vooral op het juiste adres KLOKPOEDER SS o es Fa. EVI. J. Scheffer Co. oz fa Londensche telefoon- en bus verkeer in de war. 69 fi fa De Fransche Maquis" achter de linies. rp^r j. EBERHARD FABER Wet is te laat alS V ef aan d&M- Te KOOP: Tennisracket L20, Vliegtuigmeccano f20. 5 uur. KOST, Laurillardlaan 8 Santpoort-Station. >ok rijs der lit; •664 5. en. W. de de lit— j le em er- ers ier is rij- :id; et. in- ar- ibs eld ger an an ïgs en de en en fd >oi ee 5te en de IJ -3. R. Er et de inr d- n- in- tar /as ijd m- ïet er rs, p.; e- p.; en d. )o- p.; P-; ïd- el- an les M. en en ld. s- nd m- en nk yel el- r- ag .ns s< a as e M m l zz a a a as z a ST 2° O a a >a a a S U«ï 3D W z -a a a a a Ui CS 2 w °g CS O O fa TS 0) es O 0 Waar moeten nachtarbeiders slapen? De Londensche pers maakt melding van nieuwe gevolgen van de vliegende bommen. Men heeft den indruk, zoo schrijft b.v. de Daily Express, alsof het geheele Londensche telefoonsj'steem één groote chaos is, want het duurt niet zelden uren voordat men verbin ding krijgt. Vooral geldt dit voor inter- locale gesprekken en den telefoon-telegram dienst. De ambtenaren kunnen het telefoon verkeer eenvoudig niet meer baas. De Daily Telegraph meldt, dat uit Man chester werkkrachten zijn opgeroepen. Het blad deelt voorts mede, dat ook reeds is overwogen om het personeel van de Londen sche autobussen met chauffeurs en conduc teurs uit Manchester en Sheffield te ver sterken. In een ander bericht is de Daily Telegraph wordt gezegd, dat men in Zuid- Engeland dringend ladders noodig heeft, voor het herstellen van de beschadigde huizen. Nieuwe problemen zijn ontstaan, zoo meldt de News Chronicle, doordat de vliegende bommen dag en nacht in Zuid-Engeland en Londen terechtkomen, en zoodoende den nachtarbeiders geen veilig onderdak kan worden verschaft. Weliswaar heeft Churchill de bevolking aangeraden na gedanen arbeid den veiligsten schuilkelder op te zoeken, „om daar in een rustigen slaap alle zorgen te ver geten", maar in werkelijkheid echter worden de Londensche schuilkelders bij het aanbre ken van den dag gesloten en pas des avonds weer geojpend. Zoo vinden dus de nacht- arbeiders" na een langen zenuwsloopenden arbeid de deuren van de veiligste schuil kelders, en slaapgelegenheden gesloten. Egvpte en de onafhankelijkheid. Semi-officieel verneemt men uit Cairo, dat Nahas Pasja den eisch der oppositie tot her ziening van het Engelsch-Egyptische verdrag van 1936 heeft aanvaard. Het officieuze, te Cairo verschijnende blad Abram, heeft de geëischte herziening samen gevat in vier punten: 1. Volkomen onafhanke lijkheid van den Egyptischen staat zonder voorwaarden en reserves en in verband daar mede vertrek der Britsche troepen uit Egyp tisch gebied. 2. Eenheid van het Nijldal door aansluiting van den Soedan bij Egypte. 3. Her ziening der Egyptische grenzen in het Westen en het Oosten 4. Herziening van het verdrag met Engeland. De voorstellen gaan uit van het vereenigde oppositieblok der Saadisten. der Doestoeri- en der Watani-partij. Het Egyptische weekblad Ethnein schrijft hierover, dat over de herzie ning van dit verdrag alle Egyptische partijen en politici het eens zijn. De Egyptische pers heeft medegedeeld dat de Heiding van den zender Cairo thans is >vergenómen door de Egyptische regeering. Radio Cairo stond sedert tien jaar onder de controle der Engelsehen. Onverwachte manoeuvres in Zweden. In de vroege morgenuren van heden hebben in het Noordelijk gedeelte van Stockholm groote aanvals- en verdedigingsoefeningen plaats gehad, waarvan het tijdstip van tevoren niet was bekend gemaakt. Verondersteld werd, dat een uit de lucht'gelande tegenstander pro beerde van het Noorden uit zich van het cen trum van de stad meester te maken. IM IM e 69 AGENDA Dinsdag 18 Juli. Groote Kerk: Orgelcon cert 8 uur: Palace: „De dochter van den brand stichter" (18 j.) 2 en 8 u. Luxor: „De Belhamel" (18 j.) 2.30 en 8 u. Frans Hals: „Carnaval der Liefde" (18 j.) 2.30 en 7.30 u. Moviac: „Perdo moet hangen" (18 j.) 2.30 en 8 u. Rembrandt: „Rigoletto", (18 j.) 2.30, 6 en 8.15 u. Woensdag 19 juli. Gem. Concertgebouw: Philharmonisch orkest, 7 u. Bioscopen: mid dag- en avondvoorstellingen. De! Auslands-Informationsdienst schrijft: ,,Het hoofdkwartier der Geallieerde expedi tiestrijdkrachten in Frankrijk heeft in een communiqué van vier punten onlangs het pro bleem der Fransche „maquis" aangesneden. De strekking van dit Communiqué is, Fransche franc-tiréurs. saboteurs, bandieten en andere elementen, die de Maquis vormen, voor te stellen als een deel der Geallieerde expeditie strijdkrachten in Frankrijk. De aanwijzingen, die de Duitsche opperbe velhebber-West voor de behandeling dezer elementen heeft gegeven, worden daardoor in geen enkel opzicht aangetast. De maatregelen, welke het opperbevel heeft genomen en zal nemen tegen burgers, die achter de Duitsche linies ageeren om met gebruikmaking van den oorlog hun crimineele instincten uit te leven, zijn volgens de letter zoowel als volgens den geest in overeenstemming met de Haagsche bepalingen betreffende den oorlog te land. De vijand kan die bepalingen niet buiten wer king stellen door een Franschen generaal, genaamd Koerier, die zich bovendien nog te Londen bevindt, voetstoots te benoemen tot opperbevelhebber van alle in Frankrijk agee- rende gewapende burgers. De rol, die Frank rijk en de Fransche burger bij de botsing tusschen de Duitsche troepen en de Anglo- Amerikaansche invallers moeten spelen, is eens en voor al vastgesteld. De Fransche re geering en het Fransche volk zijn gebonden door de bepalingen van den wapenstilstand. Bovendien heeft de Fransche regeering een groot aantal beschikkingen ter uitvoering van die bepalingen uitgevaardigd. De Franschen, die zich daaraan niet houden hun aantal is allergeringst plaatsen zich buiten het wa penstilstandsverdrag, buiten de Fransche wet ten en buiten de Haagsche bepalingen. Zij worden dienovereenkomstig behandeld". vs. est en tz. ge 05 in en llo 15 It. ;s. ie :t. t- at ;t. m s- le o MKKr.U SEHVICC, 0KVB8, UAIHBAH, A'DAM Concert in de Groote Kerk. Na het strak in lijn gezet ..Praeludium en Fuga in D" kwam het zeer schoone klankstuk voor zang, viool en orgel, eveneens van Bux- tehude. Welk een magistrale bouwmeesters die oude toonkunstenaars waren, is ons thans weer duidelijk geworden. En evenzeer kwam het ons in het bewustzijn, dat een dergelijk stuk architectuur ons zelfs door het modern oor logstuig niet kan worden ontnomen. Daarom is het den menscj) een vreugde, dat hij .het zich voor den geest kan roepen, waar en wan neer hij wil. De tijd is nu gekomen, dat hij dit nog vele malen zal doen, nu zelfs het bouw werk in steen vergankelijk blijkt. Of eigenlijk is het nog anders, zooals terecht Janin op merkt: „Het is niet aldus, dat wij de meester werken weer opnemen; de meesterwerken ne. men ons op". Want het meesterwerk is onver gankelijk, dus actief. Deze eeuwige kunst: wij ..ondergaan" haar. Bij Vitali's Ciaccona, zoo stralend-schoon gespeeld door den concert meester van het Concertgebouw-orkest, Jan Keessen, en zoo prachtig in orkestklanken gezet door Albert de Klerk, geldt hetzelfde De kunstenaars waren van deze idee door drongen. door Janin duidelijk uitgesproken. En 't is ook uitsluitend onder dergelijke voor waarden, dat de hoorder werkelijk deze kunst „ondergaat". Maria StruyckenVan den Adel was de Dritte im Bunde, die ons deelgenoot maakte aan dit onvergankelijk genot, door met den violist en den organist Buxtehude's „Singet dem Herrn" ons voor den geest te doen har- rijzen. Het klankdicht is terrassengewijze op gebouwd. en door goedgeplaatste herhaling en een prachtig magistraal sluitstuk laat het een grootschen indruk na. Eigenlijk kan het heele programma van dit gezichtspunt uit worden beschouwd. Want zoo wel de barok bij een Claude Balbastre en de fijne renaissancekunst van Le Bègue als Bach en Reger hebben de uitgesproken architec tuur, die niet met den tijd vergaat. De Aria van Respighi kwam op een andere plaats te staan dan het programma vermeldde, n.I. na het Praeludium uit de Suite van Max Reger. Ik sprak van het stralend-schoone spel van den violist. Ook bij evengenoemde stuk ken mag het duidelijk zijn. dat deze kwalifi catie méér inhoudt dan enkel den schoonen klank, dien hij uit zijn kostelijk instrument tooverde. Als sluitstuk voor dit vocaal en instrumen taal concert gold Jacques Ibert's choral ,,Jus- torum animae". Ibert, mèester overigens van sterk persoonlijk karakter, brengt hier een werk dat Frartckiaanseh van vorm "Zoowel als van harmonie is. Met het palet van César Franck werd het ook aldus door Albert de Klerk weergegeven. Het is een registratiekunst die men hem niet zoo licht zal nadoen en die zeker den heelen mensch vraagt, maar aan welke eischen alleep hij kan voldoen, die het „noblesse oblige" in zijn blazoen voert. G. J. KALT. De Minnestreelen. De populaire successen van Wiener San_ gerknaben", Meistersextet" zelfs Don TCoaa.kkenkoor worden door het jongens- en mirmin enkoor van Hubert Cuypers ijverig ter zijde gestreefd en ook geëvenaard. In zake kiankechc-on en gedisciplineerd zingen, ko men de Minnestreelen lang niet achterop. Dit is en mag blijven de erkende verdienste van den heer Cuypers. Dat hij met dit heerlijkN materiaal ondertpsschen geen lioogere ar tistieke doelen nastreeft en niet van zijn be proefde stokpaardjes kan scheiden, kan men betreuren. Zingen hoorde men weer voortreffelijk van De Minnestreelen, zoowel van de fraai ge- timbr eerde mannenstemmen (waaronder zeer goede solisten) als van de knapen, van welke er ook een viertal als solist naar voren traden, waaraan men o.m. een paar effect volle verklankingen van Mozart's Laudate Dominum en een van het'bekende Wiegen lied van Fliess ,,SchIafe mein Prinzchen" dankte. Het frissohe lied in den volkstoon van Cuypers ..Ylaamsche Kermis"', in het heldere timbre der jongensstemmen, was een onopgesmukt sieraad van het progTornma- nummer. En het 5,Jan Hemierik", waarin Cuypers zijn specifieke begeleidingskunst kan deinonstreeren, was vol gezonde humor Het mannenkoor toonde zijn paraatheid met een drietal Slovaaksehe volksliederen en on der de nummers voor gemengd koor was het vooral het Ave Verum van Mozart dat uit stekende indrukken naliet. De Pinkster-re quiem „Veni sancte Spiritus" was een tref fend staaltje van Gregoriaa.nschen zang, die in- zijn blanken eenvoud volmaakt schoon klonk. Een talrijk publiek liet het den Min nestreelen en zijn directeur niet aan succes ontbreken. JOS. DE KLERK R.K. Parochie Amsterdamstraat. De heer G. A. Jongejan tot pastoor benoemd. Aan pastoor Roovers, die sedert 1931 werk zaam was in de parochie van den- H. Joannes den Dooper aan de Amsterdamstraat, is eer vol emeritaat verleend; hij hoopt zich in Arn hem te vestigen. Volgende week zal hij af scheid van zijn parochianen nemen. Tot zijn opvolger is benoemd de heer G. A. Jongejan, thans pastoor te Zwijndrecht. Pastoor Jongejan is 14 Januari 1888 in Scha- gen geboren, werd 15 Augustus 1915 tot priester gewijd, was waarnemend pastoor te Assendelft, kapeiaan in Den Haag en Amster dam en sedert 12 November 1938 pastoor te Zwijndrecht. INBRAAK IN DE ROMEINENSTRAAT. In den nacht van Zondag op Maandag is door verbreking van een erkerruitje inge broken in een perceel aan de Romeinenstraat. Uit de woning zijn eenige kleedingstukken gestolen en uit de garage twee rijwielen. feEIAARDCONCERTEN. Het programma van het beiaardconcert, dat Woensdagavond van 8 tot 8.45 uur ten gehoore zal worden gebracht, luidt als voigt: Ic sag Cecilia komen, lied en vöriaties. A. Denijn; lied der Vlamingen, P. Benoit: Rubensmarsch en Beiaardslied, P. Benoit; Klokke Roeland; Deux Gavottes, Fiocco; Menuet, Baustetter; Postludium, J. Denijn. Zaterdagavond vermeldt het programma: Prélude quasi unu fantasia, Jef van Hoof; Me nuet, Handel; Comt, nu met sang; Laet sang en spel; God ziet neder; Ave Maria, Denijn; Fantasia, Staf Nees. - BLOEMENDAAL GEVONDEN VOORWERPEN. Gevonden en terug te bekomen bij: Veldhuij- zen, Alb. Thijmlaan 5. portemonnaie met inh.; Emke, Van Raephorststraat 8. Haarlem, gaspen- ningen; v. Waard. Duinweg 62b, Santpoort-stat., colliertje; Zonnebloemlaan 27, zilveren beker; Ramondt, N. Stationsweg 26. airedale terrier; Kamp. Plantsoenlaan 19. peau de suède ceintuur: Leupen, Mauriciaiaan 38, portemonnaie met inh.; Van Vlijmen, ter Hoffsteedeweg 7. houten broche; Weerets, M. Tuindorplaan 9a, Haarlem, porte monnaie met inh.; Van Waveren. Meidoornétraat 11, Haarlem, portemonnaie; Van Oldenborgh, Rio Grandelaan 59, zilveren beker: Arbouw, Ramp laan 28, jongensschoen; Bangert, Pernambuco- laan 29, nijptang; Roozen, Bloemend^alscheweg 313. damesarmband; Bersee, Kennemerweg 3. vul penhouder; Van Kampen, Hoogerwoerdstraat 5, Haarlem, dasklem; Van Kampen, Laan van Bo- reel 10, kinderjasje; Kimmel. Brederodelaan 7, Heemstede hond; Hagen, Recifelaan 18, heeren handschoen; Van Eerden, Kleverlaan 1, bonnen; Kranenburg, Brederoodscheweg 3, Santpoort, étui waarin vulpen en potlood, Politiebureau Overveen (inl. op werkdagen van 1012 uur) sleutels, ceintuurs, kfnderschoentje, handschoe nen, alpinomuts, hemdje, sokje, bandhanddoek en badpak, grasschaar, kous. ring van een wiel, kinderbril. Post Aerdenhout, sleutels, gedeelte van bril. Burgerlijke Stand. HAARLEM 18 Juli 1944. GEBOREN: 16 Juli, J. R. Müller—Tol, d.; 17 Juli, J. H. OverbeekBeuks, d.; M. J. W. Beer- kensvan Liemt, z.; C. BurgersHeeremans, z. D. Nekemanvan de Manak'ker, d.; M. A. Roelfs Eelman, z.; M. C. GreeuwMul, z.; 18 Juli, C. J. van der PuttenBastiaanse, d.; H. Swart Kerste, z.; H. Spieringsde Lange. d. OVERLEDEN: 14 Juli, M. J. Hemmekam—van der Vies, 70 j., Westërhoutpark; 16 Juli, H. Schol- ten, 75 j., Ha-gestraat; 17 Juli. D. D. Havenaar van Stam, 27 j., Hazepaterslaan; P. Duinker Nooy, 65 j., Spaarne. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. AANSTELLING BIJ DE NEDERLANDSCHE POLITIE. De waarnemend directeur generaal van politie maakt bekend, dat er wederom gelegenheid be staat tot aanstelling bij de Nederlandsche politie. Gegadigden moeten den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt, nog geen 33 jaar oud zijn en een lichaamslengte bezitten van ten minste 1.72 me ter. blootsvoets gemeten. Gehuwde personen, die den leeftijd van 24 jaar niet hebben bereikt, komen niet in aanmerking. Sollicitanten dienen zich ter verkrijging van de voorgeschreven sollicitatieformulieren te wen den tot. het hoofdbureau van politie in de ge meenten Amsterdam, Rotterdam, 's Gfavenhage, Utrecht, Groningen, Haarlem, Eindhoven en Arnhem en tot het gemeentehuis in de overige plaatseh van inwoning. Aldaar kunnen tevens nadere inlichtingen wor- REIKHALZEND ZIET ZIJ UIT..„ Juffrouw luiwogen ziet reikholzend uil noof het moment waarop zij aon den slog kan gcon, Zeepschaorschte is een ven de grootste moeilijkheden, woormeds een propere huis vrouw thons te kampen heeft. KLOKPOEDER reinigt hef huis von binnen en von buiterv NVAPEIOOORNSCHE HESSEN- EN STAAIWARENFA8RIEK' den verkregen omtrent dén'düur dér opleiding* de overige toelatingseischen, de wijze van sol- liciteeren enz. Sollicitaties van personen, die niet op de voor geschreven wijze hebben gesolliciteerd, worden terzijde gelegd. REGIONALE PUBLICATIE van het Plaat selijk Verdeelkantoor van het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit te Haarlem. GEDISTRIBUEERD WERDEN de producten Tuinboonen, Bospeen, Rabarber, Postelein en Bloemkool afwijkende soorten, op 8e periodic klantenbinding. Bevoorraad werden op 13, 14 en 15 Juli met: BOSPEEN de no. 1 3 t.m. 8, 11, 14. 16. 18 t.m. 24,, 26 t.m. 35, 37 t.m. 47, 49. 50. 279, 299. 300. 311, 315, 316, 317, 325 331, 334, 378, 382, terwijl voor Haar- lemmerliede en Spaarnwoude. Haarlemmermeer en Hillegom werden bevoorraad de no. 7, 18, 25, 49. 58, 153, 171. 235, 272, 316, 320, 363, 383 t.m. 386, 390. 393. 394, 396 t.m. 398, 400, 402 t.m. 404. TUINBOONEN de no. 219 en 345 gedeeltelijk, als mede de no. 152, 168 t.m. 181 en 183 t.m. 218 ge heel. Postelein en Rabarber bevoorraad werd met beide producten gedeeltelijk no. 52 op Zaterdag 15 Juli. BLOEMKOOL afwijkende soorten bevoorraad werd no. 48. Basis 1 bos peen of 1 bloemkool op 2 ingele verde bonnen 1 K.G. tuinboonen, 250 gram Postelein, 250 gram Rabarber per 1 ingeleverde bon. Met ingang" van Zaterdag 15 Juli is een begin gemaakt met 't bevoorraden van den kleinhandel met bospeen en andijvie op basis van 1 bos peen per ingeleverde 2 bonnen 8e periode en 250 gram andijvie per 1 bon 8e periode. Indien de geheele kleinhandel bevoorraad is geworden, zullen wij dit opnieuw distribueeren, alsmede publiceeren. Voor prijzen der gedistribueerde producten raadplege men de officieele prijslijst, welke bij eiken kleinhandelaar duidelijk zichtbaar aanwe zig moet zijn. Klachten inzake bovenstaande distributies kun nen schriftelijk en tot uiterlijk 3 werkdagen na dezen in behandeling worden genomen door het Plaatselijk Verdeelkantoor, Koudenhorn 66 te Haarlem. TE KOOP: chiq. zw. zomerm. m. 44, f 110nieuwe zw. rij broek, m. 48, f25; H. zomer- s<?h., m. 44, 1' 20; D.rijw., z. b., f 40, zw. vilthoed f 15.- J. M. Nlenlhuis, Chrysanfch.laan 23, Heemstede. Te koop een BABY-WEEG SCHAAL, in pr. staat, f 70. DE RUITER, Clematislaan 16 Aerdemhout. Te koop: zwarte DAMES MANTEL, o. kw., z^g.a.n., f 75. SPOOR, Leidischevaart no. 151, Heemstede. TE KOOP: Acousticon Ge hoorapparaat (beengeleiding) met accu en gelijk richter, in pr. staat. Prijs compl. f 350. 's Av. na 7 u. v. LEEUWEN. Diederikstraat no. 15. Zeldz. ENCYPLOPAEDIEëN aangeb. Oosthoek laatste en voorlaatste uitgave, in leder en in linnen, nieuw. - JAN PEET, Boekverk. Minister park 14a. Hilversum TE KOOP: 1 zw. "Zomerman tel, o. kw.. f 75. 'T HOEN. KL Houtweg no. 34. TE KOOP: Roeimadhiine f 75; Ping-pong tafel. geh. compl, m. schragen, ball., bats enz. 165. HUNSE. Bachlaan 11, Heemstede. TER OVERN.: 175 gramof.- platen, f 3 p. stuk. De Haan, Orionweg no. 28. Na 7 uur of Zondags. Want wij geven HOOGE PRIJZEN voor Uw MEUBELEN, ANTIEK, PERZISCHE KLEEDEN, GORDIJNEN enz. Anegang 44 A Telefoon 20951 Haarlem

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 3