Haarlemsche Courant Sovjets over de Njemen teruggeworpen Generaal Tojo: de werkelijke oorlog begint thans Nieuwsblad voor Noord-Holland Verbitterde slag om St. Lo. De éénmanstorpedo. (C.N.F.-!Kuiper Pax c) Heldendood der Japansche bezetting. Van Dinsdag af om 10 uur kinnen. Burgerlijk bestuur in België en Noord Frankrijk. 289e Jaargang No. 167 Bureaux: Groote Houtstraat SS. rel. Advertenties 10724, Redactie 10600. Postgiro 134958 Haarleimsohe Ct.r Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 21. Telef. 12230 CJmukien: Rembrandtlaan 95, Wwiuiden-O. Hoofdredacteur: F, C. Derks. Woensdag: 19 Juli 1944 Verschijnt dagelijks, behalve ozon«* en Feestdagen. Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem Abonnementen: p. week 28 ct, per mnd. 1,15, per kwartaal 3,48, fr. per post 3,73. Losse nummers S eent. K 1297 Krachtige aanvallen aan bovenloop van de Boeg afgeslagen. Geringe terreinwinst der Geallieerden in Italië. Het vergeldingsvuur op Londen duurt voort. Duit&chers heroveren eenige plaatsen in Normandië. Britsche mariniers als infanteristen. Het Duitsche wdermachtbericht luidt als volgt: In Normandië heelt de afweerslag in het gebied ten Zuidwesten van Caen en ten Noordoosten van St. Lo door het optreden van nieuwe strijdkrachten aan beide zijden de grootste afmeting aangenomen. Ten Zuidwesten van Caen werden alle groote vijandelijke aanvallen tot staan gebracht. Waar de vijand tijdelijk onze stellingen kon binnendringen, wérd hij in onverwijlde tegenaanvallen verdreven. Bijzonder hevig waren de vijandelijke doorbraakpogingen in het gebied ten Noordoosten van St. Lo, die door zeer krachtig artillerievuur wer den ondersteund. Het gelukte den vijand pas na uiterst zware Verliezen onze linies tot den Noordelijken rand van de stad te rug te drukken. Slagvliegers ondersteunden de afweergevech ten van het leger in het landingshoofd. Des nachts werden vijandelijke troepenconcentra ties en artilleriestellingen met goede uitwer king aangevallen. In het Fransche gebied werden wederom 167 terroristen en bandieten in den strijd ver nietigd. De verschillende malen in het weermacht bericht gemelde vernietiging van vijandelijke schepen door nieuwe strijdmiddelen van de Duitsche marine moet. worden toegeschreven aan het gebruik van torpedo's, die door één man naar den vijand gebracht worden. Bij dit oph-eden heeft zich de matroos-ober- gefreite Walter Gerhold bijzonder onderschei den. Het vergeldingsvuur op Londen duurt voort. Ook in Italië namen de afweergevechten op de tot dusver vermelde brandpunten steeds meer in hevigheid toe. Vooral ten Zuidoosten van Liyornö, ten Noorden en Noordwesten van Volterra, in het gebied aan weerskanten van Arezzo en ten Zuiden van Ancona ondernam de vijand talrijke aanvallen, waarbij hij ecl^ter slechts geringè terreinwinst kon behalen. In het Zuiden van het Oostelijk front vielen de Sovjets ten Oosten van den bovenloop van den Boeg opnieuw met sterke strijdkrachten aan. In tegenaanvallen sloegen onze divisies alle vijandelijke doorbraakpogingen uiteen. In den centralen sector hébben onze troepen op verscheidene plaatsen de bolsjewieken, die tot den Westelijken oever van den Njemen waren doorgedrongen, over de rivier teruggeworpen. Ten Westen van Wilna, in het merengebied ten Zuiden van Dunaburg, ten Noorden van de Duna, in het penetratieg'ebied van Opotsjka, alsmede ten Zuiden van Ostrof. probeerden de bolsjewieken ook Maandag door ons front heen te breken. Al hun aanvallen stortten echter bloedig ineen. Hierbij werden alleen in den sector ten Noorden van de Duna 62 vijan delijke tanks stukgeschoten. Slagvliegers ver nietigden 37 vijandelijke tanks en meer dan 300 voertuigen. Artillerielichters van marine beschadigden op het Peipusmeer 3 Sovjet- Russische kanonneerbooten. Bij de gevechten aan het Oostelijk front hebben zich in het Zuiden de Frankisch-Sude- tenduitsche 88ste divisie infanterie onder bevel van gen.-majoor Graaf von Rittberg en in het Noorden de Rijnlandsch-Westfaalsche 329ste divisie infanterie onder bevel van luit.-gene- raal Mayer door bijzondere hardheid en taai heid herhaaldelijk onderscheiden. Des nachts werden bij een vijandelijken luchtaanval op Kirkenes 37 Sovjet-Russische vliegtuigen in luchtgevechten neergeschoten en daarmede meer dan een derde deel van de aanvallers vernietigd.' Maandagnacht wierpen Britsche vliegtuigen bommen op Berlijn. NORMANDIë De groote slag in Normandië duurde Maan dag den geheelen dag met toenemende hevig heid voort. Zwaartepunten van den afweer- slag zijn nog steeds het gebiec^ van Caen en dat van St. Lo. Terwijl het tweede Britsche leger den kern van zijn aanvalskrachten ten Zuidwesten van Caen in den strdij wierp, waar in het gebied MaltotVendes de verbitterde strijd heen en weer golft verscheidene plaatsen wisselden meermalen van eigenaar oefent hét eerste Amerikaansche leger concentrische aanvallen uit op St. Lo. Van het Oosten, het Noorden, het Noordwesten en het Westen uit liepen sterke tankformaties van de Amerikanen met sterke ondersteuning door zwaar artil lerievuur en golven jachtbommenwerpers en slagvliegers, storm tegen de Duitsche verdedigingslines. In een verbitterden strijd moesten eenige vooruitgeschoven posities worden opgegeven. Op verscheidene plaatsen wisten de Amerikanen penetraties tot stand te brengen, waarom op het oogenblik nog wordt gestreden. De Engelsche oorlogsverslaggever Paul Holt schrijft over de gevechten ten Oosten van St. Lo o.a.: Het kost den Amerikanen een dag en meer van den hevigsten strijd om één boomgaard te bezetten. De oorzaak hiervan is, dat de Duitschers niet alleen met groote bekwaamheid, doch ook met een prachtigen moed strijden en tevens teruggrijpen op de fundamenteele beginselen van de oorlogvoe ring van 1916 in Vlaanderen. Zij houden telkens de hoogten bezet en houden met hun 88 milimeter geschut da Amerikanen in toom In de boomgaarden en In de bochten van de Voor vertegenwoordigers der buitenland- sche pers heeft kapt. It. Weidemann een uit eenzetting gegeven over den éénmanstor pedo, .waarbij hij verklaarde, dat deze eigenlijk niets nieuws is, doch een doelma tige samenkoppeling van twee torpedo's. In den bovenste, waarop een hermetisch geslo- tenjlazen koepel is bevestigd, zit de bedie ningsman. Onder hem zit-de strijdtorpedo, die door hem op het vijandelijk schip wordt afgevuurd. Het geheel wordt &p de een of andere plaats aan het strand in beweging gezet, waarna de bedieningsman geheel op eigen vernuft en vindingrijkheid is aange wezen. Hij heeft slechts gering zicht door den glaskoepel, die door het water wordt overspoeld. De torpedo is betrekkelijk lang zaam. Urenlang is de jonge strijder 'aan zich zelf overgelaten. Van zijn moed, vastbera denheid en handigheid alleen is het succes afhankelijk. Niemand kan hem onderweg controleeren. De gemelde successen bewij zen echter, dat de vrijwilligers zich niet aan hun taak onttrekken, hetgeen tevens bewe zen wordt door het feit, dat tferschillende niet terugkeeren. Welke verliezen zij den vijand hebben kunnen toebrengen is helaas niet na te gaanDe tegenstander zwijgt daar over. Kapt. tl. Weidemann verwees naar het verslag van den Obergefreiten Gerhold ter kenmerking van den geest, die deze mannen van het jongste Duitsche wapen bezielt. landwegen zitten intusschen Duitsche val schermjagers in moeilijk te veroveren nesten. Alleen met vlammenwerpers, handgranaten en een ware doodsverachting kan men herr naderen. Tanks spelen in het geheel geen rol. Holt meldt tenslotte, dat hij met een Ame- rikaansch generaal heeft gesproken, die zijn conclusies in den volgenden zin samenvatte: Wij hebben inderdaad den door de Duit schers verlangden prijs tot dusver nog steeds moeten betalen". In het Zuidelijke deel van het Britsche bruggenhoofd aan de Odon hebben de Duit sche troepen op 17 Juli den vijand weer uit Esquay geworpen. Ten Zuiden van Caen hebben de Duitsche troepen in de ochtenduren van 17 Juli de puinhoopen van de plaats Noyers heroverd. Tegen den middag ondernamen de Britten nieuwe zware aanvallen en drongen ten tweeden male de puinhoopen van de stad binnen. De straatgevechten zijn nog gaande De Britsche verliezen aan manschappen aan het invasiefront zijn dermate hoog, dat de Britsche admiraliteit een verzoek van het ministerie van oorlog, mariniers aan het leger af te staan, heeft moeten inwilligen. Het betreft voorloopig eenige duizenden man paarinepersoneel, die als infanteristen zullen worden opgesteld. St. Lo nog steeds in Duitsche handen. - Interinf meldt: Het door Reuter verspreide bericht uit het hoofdkwartier van het eerste Amerikaansche leger, volgens hetwelk St. Lo zich hecht in Amerikaansche handen zou be vinden, is onjuist. St. Lo is niet in Ameri kaansche, doch in Duitsche handen. Zware verwoestingen te München, De Amerikaansche bomterreur tegen de stad München heeft tot uiterst zware verwoes tingen in het geheele dicht bewoonde stads gebied geleid. Naast een groot aantal ver woeste cultuurmonumenten en openbare ge bouwen vielen volgens de voorloopige berich ten 16 Ziekenhuizen, 28 scholen, 15 tehuizen voor ouden van dagen en kinderen alsmede 16 kerken aan de Amerikaansche bommenwerpers ten prooi. -a. Hier waren de terreurvliegers. riet stadje St. Lo werd door de Anglo-Amerikaansche terreurvliegers volledig verwoest. (PK Zwierner PBZ-R P. c) KORT NIEUWS. De rechtbank te Alkmaar deed uitspraak in de zaak tegen de marechaussee A. C. H. uit de Wie- ringermeer, die van een landbou wer, die öp on rechtmatige wijze een hoeveelheid tarwe had ver voerd, twee mud tarwe had aange nomen, waarbij hij den landbouwer toezegde gee% proces-verbaal te zullen maliën. De officier had een jaar en 9 maan den gevangenis straf geëischt. De rechtbank veroor deelde H. tot een gevangenisstraf van-negen maan den met aftrek van preventieve hechtenis. De Kruisbessenpluk in West-Friesland is momenteel in vollen gang, Saipan in handen der Amerikanen. Het Japansche hoofdkwartier maakt bekend: De Japansche troepen op het eiland Saipan zijn op 7 Juli met inspanning van alle krach ten een laatsten geweldigen aanval op de vijandelijke troepen begonnen. Zij brachten groote verwarring teweeg in de vijandelijke gelederen en brachten hun buitengewoon groote schade toe. Alle Japansche soldaten, waaronder de opperbevelhebber van de Ja pansche strijdkrachten, luitenant-generaal Saito, alsmede de opperbevelhebber van de Japansche marinestrijdkrachten, schout-bij nacht Toedjimoera, stierven den heldendood. De Japansche bevolking van Saipan heeft tot het einde met de troepen meegestreden. Men vermoedt dat zij het lot van de Japan sche troepen heeft gedeeld. Te Tokio merkt men verder nog op, dat de opperbevelhebber van de Japansche strijd krachten voor het begin van den slag een plechtigheid leidde en in aansluiting hierop, na een drievoudig „banzai" geroep met ont bloot zwaard den vijand tegemoet stormde. Ook ongeveer 3000 gewonden kozen vrijwillig den dood. De overige soldaten bestormden de vijandelijke stellingen en streden tot het laatste oogenblik. De Amerikanen leden hier bij zeer groote verliezen. Rede van Tojo. Tegelijk met de mededeeling van het Keizerlijke hoofdkwartier over den toestand op Saipan heeft de eerste minister, generaal Tojo, Dinsdagmiddag een verklaring afgelegd, waarin hij o.m. het volgende zeide: „Ik gevoel zeer diepen spijt bij de gedach te, dat Zijne Majesteit een groote ongerust heid is berokkend. Er zijn thans 2y2 jaar verloopen sedert het Keizerlijke decreet met de oorlogsverklaring werd goedgekeurd. Van dat tijdstip af hebben de officieren en man schappen van onze Keizerlijke troepen overal militaire ondernemingen van grooten omvang ten uitvoer gelegd, 100 millioen onzer mede burgers hebben alle mogelijke hardheden overwonnen, allen, ieder op zijn gebied, hebben alle kracht.en gegeven voor een suc cesvolle uitvoering van den groot-Oost- Aziatischen oorlog. Onze vijand, de Ver- eenigde Staten en Groot Brittannië, maar zeer in het bijzonder de Vereenigde Staten, heeft intusschen de intensiteit van zijn tegen offensief steeds meer opgevoerd en is ten slotte tot aan de Marianen opgedrongen. Ons Keizerrijk ziet zich thans in een toe stand, die voor onze geheele geschiedenis van het hoogste belang is. Hij geeft ons de zeldzame gelegenheid den vijand te verplet teren en de overwinning te bevechten. Voor de verdediging van ons Keizerrijk geeft ons dit tijdstip maar één weg aan, dien wij moe ten inslaan. En die bestaat hierin, den vijand zoo snel mogelijk te verpletteren en de over winning te bevechten, en uitsluitend en alleen daarin zonder de geringste illusie en zonder de minste gedachte aan leven en dood met de toewijding van onze totale kracht aan deze téak en met doeltreffende uitbui ting der ervaringen, die opgedaan zijn door het bloed van onze wapenmakkers en onze andere medeburgers. Voor ons is het een oorlog, die beslist over den opgang of den val van ons Keizerrijk, evenals een oorlog ter bevrijding van Azië. Voor onzen vijand bestaat het doel van dezen oorlog echter er in groot Oost-Azië in sla vernij te brengen en de wereld te beheer- schen. Het gaat er thans om het tegenoffen sief der Anglo-Amerikanen volkomen uiteen te slaan, daartoe moeten wij met de verschil lende volken van groot Oost-Azië en onze Europeesche bondgenooten nauw samen werken. De werkelijke oorlog begint thans. Wij wil len derhalve allen, ons geheele volk van honderd millioen, onzen eed en onze vast beradenheid vernieuwen om het hoogste offer te brengen en den door dertig eeuwen over- geleverden traditioneelen strijdgeest van ons land er op te concentreeren de eindoverwin ning te behalen en daarmede ook Zijne Kei zerlijke Majesteit den vrede te hergeven." Het ministerie van marine heeft heden de benoeming aangekondigd van vice-admira'al Takazoemi Oka tot waarnemend minister van marine als opvolger va» admiraal Sawa moto, die benoemd is tot commandant van het vlootstation Koere. Beschikking van den Commissaris-generaal voor de veiligheid over de vervroeging van het sluitingsuur en het tijdstip waarop men zich niet in de open lucht mag ophóuden voor de bezette Nederlandsche gebieden: Met ingang van 25 Juli 1944 wordt voor de bezette Nederlandsche gebieden het sluitings uur vervroegd tot 21 uur en het begin van het tijdstip waarop men zich niet in de open lucht mag ophouden vervroegd tot 22 uur.' Verdergaande plaatselijke beschikkingen, die reeds van kracht zijn, worden hierdoor niet beïnvloed. Den Haag, 19 Juli 1944. De Commissaris-generaal voor de veiligheid: (get.) Rauter SS-Obcrgruppenführer én General der Polizei. Militair bestuur vervangen. B(j decreet van den Führer van 13 Juli 1941 is het tot dusver bestaande militair bestuur in België en Noord-Frankrqk door een burger lijk bestuur vervangen, aan het hoofd waar van de Rijkscommissaris voor de bezette ge bieden van België en Noord-Frankrijk staat. Tot Rijkscommissaris voor de bezette gebie den van België en Noord-Frankrijk heeft de Führer den gouwleider Grohe benoemd. Voor het tot Noord-Frankrijk behooi^nde deel van het gebied zal een speciale, onmid dellijk onder den Rijkscommissaris voor de bezette gebieden van België en Noord-Frank rijk ressorteerende commissaris voor het bur gerlijke bestuur worden benoemd. Door deze nieuwe regeling is het bureau van den militairen bevelhebber in België en Noord-Frankrijk komen te vervallen. De mi litaire bevelhebber had behalve het bestuur over het Onder hem geplaatste gebied ook tot taak het uitoefenen van de militaire souve- reine rechten. De uitoefening van deze rech ten zal voortaan door den weermachtsbevel hebber in België en Noord-Frankrijk geschie den. Tot weermachtsbevelhebber in België en Noord-Frankrijk heeft de Führer den generaal der infanterie Grase benoemd. Op 18 Juli heeft de huidige militaire bevel hebber in België en Noord-Frankrijk General- oberst Von Falkenhausen te Brussel de zaken van het civiele ressort overgedragen aan den nieuwen Rijkscommissaris gouwleider Grohe en de zaken van het militaire ressort aan den generaal der infanterie Grase. Japanners leggen beslag op zink. Bij de verovering van Soengpaiting hebben de Japansche troepen een door Amerikanen geëxploiteerde zinkmijn bezet. Zij konden daarbij beslag leggen op een voorraad van 30Ï ton zink. Zoo kan het ook Voor de eerste maal in de geschiedenis der Engelsche pers, heeft een groot dagblad, n.l. da Daily Express, met het oog op de latente pa- pierschaarschte zijn lezers moeten aanraden, de ontvangen exemplaren door te geven aan kennissen en familieleden, daar een toerei kende oplage niet meer kan worden gedrukt. RADIOPRAATJE VAN MAX BOLKZIJL, Op Donderdag 20 Juli om 18.45 uur spreekt Max Blokzijl via Hilversum I in do secie Brandende kwesties over het onder werp; „Brief van het Oostelijk front".

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1