Overheid steunt het speeltuinwerk yscKS I De actie „De jeugd van de straat'' in Haarlem. Nieuws uit de courant van gisteren. NIEUWE WAPENS D. De „robots" of hoe men de vliegende bommen, die nu al weken lang op Londen en Zuid-Engeland neerkomen, noemen wil, hebben een geduchte uitwerking. Voor zoo ver de evacuatie van Londen en het ver traagde tempo der invasie daar geen bewijs van afleggen hebben de hoogste gezags dragers in Engeland dit onverbloemd toe gegeven en er op gewezen, dat het ontbre ken van deugdelijke afweermiddelen een der grootste problemen van de geallieerde oorlogsvoering dezer dagen oplevert. Toen het nieuwe wapen werd ingezet is van Duitsche zijde te kennen gegeven en het werd met nadruk betoogd, dat niet al leen de intensiteit dezer nieuwe actie zou toenemen, doch dat andere wapens gereed stonden en binnen afzienbaren tijd zouden \voixlen aangewend. Dit woord is gestand gedaan. Sedert eenige dagen is een tweede nieuw wapen in den strijd gebracht en al zijn de mededeelingen nog te schaarsch om een begrip te vormen van de schade, die het veroorzaakt, het spreekt vanzelf, dat de tegenstander ook met de eensmahstorpedo rekening zal moeten houden. Men kent thans het principe: Het nieuw ste wapen is een vereeniging van twee tor pedo's, waarvan er een de andere mede- voert. De bovenste bidet in een ruimte van 3,50 bij 0.75 M. een bestuurder gelegenheid van een bepaald punt uit zee te kiezen "(het schijnt dat het geheel niet gelanceerd wordt maar eigen kracht te ontwikkelen) en zich naar zijn doel te bewegen. Tijdens deze vaart neemt de bestuurder uit een glazen koepel de omgeving waar en bedient met de beenen de stuurinrichting. Bij het voorwerp van zijn aanval gekomen haalt de bestuur der een hefboom over, wat ten gevolge heeft dat de onderste torpedo wordt afge schoten en, electrisch voortbewogen, met groote snelheid op haar doel afstuurt, waar na de exploisie volgt. Voor nadere bijzonderheden omtrent de eenmanstorpedo en de resultaten, die er tot dusver mede behaald zijn, moge verwezen worden naar de rubriek buitenland. Hier mogen evenwel enkele woorden worden ge wijd aan de koerswijziging in de Duitsch oorlogsvoering, die sinds enkele weken aan den dag is getreden. Want dit is nu wel duidelijk: Duitscbland heeft het initiatief genomen tot een zeer igrijpende verandering van zijn bewape ningsindustrie. Terwijl de oorlog voortging en de hoogste eischen stelde aan het krijgs beleid, terwijl zijn vijanden ongekende massa's oorlogsmateriaal aanvoerden ter voorbereiding van den strijd op drie fron ten, hèeft men in Duitschland onder een maandenlangen luchtterreur het woord ge laten aan de technici en vertrouwen gesteld in hun nieuwe vindingen. Men achte zulk een besluit niet gering: een land, dat van alle zijden besprongen wordt door machtige vijanden en zich naar menschelijke bereke ning alleen om eigen verdediging kan be kommeren, zal gemeenlijk geen gelegenheid vinden tot andere activiteit dan welke deze verdediging voorschrijft. Hier echter is de verdediger aanvaller geworden en wel met wapenen, die de tegenstander niet hanteert en waartegen dezen vooralsnog geen af doend verweer ten dienste staat. Het eisch sterke zenuwen, onder zulke omstandig heden zulk een besluit te nemen. Want men vergete niet, sat de volledige omschakeling van het bekende naar het experiment ont zaglijk veel inspanning en bovendien de noc.dige tijd kost en dat er brrvendien nog heel wat maanden verloopen^ voordat men na de uitvinding aan den seriebouw van een nieuw wapen toe is, ook al zijn deze nieuwe wapens betrekkelijk eenvoudig van con structie. De Duitsche „Gündlichkeit" heeft, naai het zich laat aanzien, hier wederom eer succes behaald, niet het minst een moreel succes. Want er moet aan :'en overkant van de Noordzee toch een gevoel van sterk on behagen rijzen bij de gedachte, dat in dit stadium van den oorlog, waarop twee jaar lang hoopvolle verwachting was gevestigd, iederen dag nieuwe wapens door Duitsche zullen kunnen worden aangewend, die, naar van Duitsche zijde bereids is aangekondigd, zullen toenemen in. hevigheid van effect. De bekende Schwarz van Berk. die verleden week in „Das Reich" de éénmanstorpedo aankondigde, heeft te verstaan gegeven dat nieuwe vindingen thans reeds ook het jacht wapen en wel de nachtjagers ten goede komen. Men ziet: het begin is gemaakt en dat de Duitsche technicus hiermede aan het einde van zijn kunnen is, zal wel niemand gelooven. Hoofdredacteur. F C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper (afw.), Haar lem. Sport en Stad: A. Ovefcmeer, H'stede. Bui tenland: J. C. van der Laag, H'stede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Verantwoordelijk voor de advertentie-rubriek: W van Ommen, H'stede (lijdelijk afwe/ie) ZATERDAG 15 EEN BV20NDERE DAC; 'SMlboAqi ié> \/ADER THUIS EN DAN. SCHAFT DEPOT ERWTEN OF ERWTENSOEP DAARy <5>Vv MOESTEN JUUIE WIEP fT EN WINC EENS VAN ZIEK ETEN.. VADEREN MOEDER KUNN ER ER Jfcf- HAAST NIET TEGENOP*" LAAT ZE MAAR.PEUL^ VRUCHTEN,DA'SCtZONOE EN STEVICE KOST! SIMON DE WIT HEEFT ZE ALTDD PRIMA!" Ter beteugeling van de jeugdbaldadigheid en de criminaliteit onder de jeugd heeft de Nederlandsche Unie van Speeltuin Organisa ties de bemiddeling ingeroepen van den Secretaris-generaal van het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Kuituurbescher ming, voor haar actie „De jeugd van de straat". De N. U. S. O. die hij als overkoe- pelings-organisatie bij de jeugd.zorg, speciaal voor wat betreft het speeltuinwerk, heeft ingeschakeld, beijvert zich om de jeugd buiten den schooltijd door middel van de bij haar aangesloten speeltuinvereenigingen nut tig en aangenaam bezig te houden, des zo mers in de speeltuinen door het vrije spel aan speeltuinwerktuigen en in de zand bakken, alsmede door de beoefening van spelen onder deskundige leiding. Des win ters in de clubgebouwen door daartoe ge vormde clubs vooh muziek, zang, volksdans, gymnastiek en handenarbeid. De N. U. S O. is/met de bij haar aangesloten vereenigingen reeds begonnen om de speeltuinen, ook in de avonduren, voor de jonge kinderen en de rijpere jeugd open te stellen. Verschillende bal- en andere spelen worden daarbij be oefend. De Secretaris-generaal heeft zich met een brief-tot de burgemeesters gericht, waarin hij o.a. opmerkt, dat, wil men echter een sterken dam opwerpen tegen de groeiende baldadigheid der jeugd, dan zal in vele ge vallen moreele en daadwerkelijke steun van de overheid, i.e. van de gemeentebesturen, onmisbaar zijn, door: le. Het oprichtén van speeltuinvereenigin gen in samenwerking met de N. U. S. O. daar waar deze nog niet of slechts in geringen getale bestaan door het beschikbaar stellen van terreinen of reeds bestaande projecten spoedig tot uitvoering te brengen. 2e. Door het beschikbaar stellen van loka liteiten voor, clubwerk, in het bijzonder voor gymnastiek, volksdansen, zang, enz. 3e. Door, voor zoover noodig, maferieelen steun te verleenen aan het speeltuinwerk, c.q. het zonder vergoeding beschikbaar stel len van lokalen en terreinen. De actie in Haarlem. De heer J. J. C. Ophuijsen, de ijverige propagandist voor het speeltuinwerk te dezer stede en secretaris van het Verbond van Haarlemsche Speeltuinvereenigingen, zeide met groote belangstelling den steun van het Departement vernomen te hebben. Met het gemeentebestuur van Haarlem is in den loop der jaren prettig samengewerkt en het heeft het speeltuinwerk steeds gesteund. „Toch zijn we er nog lang niet", zeide de heer Ophuijsen, „want de groote stad Haar lem telt nog maar zeven speeltuinen. In vele wijken, waar een tuin dringend noodig rs, b.v. de omgeving van het Pretoriaplein, ae Harmen/answeg men ga de kaart vafi Haarlem maar na is het werk der orga nisatie op zijn plaats. Er moet dus voor ge ijverd wórden in de toekomst over meer ter reinen de beschikking te hebben en bij de werkzaamheden mag dus op den steun van de overheid worden gerekend. Een verbete ring in de huisvesting kan nog aangebracht worden, aangezien alleen „Het Oosterkwar tier" en „Flora" over goede eigen gebouwen beschikken." De actie „De jeugd van de straat" heeft ook de aandacht van de Haarlemsche bestu ren en dat zal in de komende vacantie blijken. Het aantal dames en heeren, dat zich heeft opgegeven, om de meisjes en jongens prettig bezig te houden, is weer groot, doch als er ouderen zijn, die ook leiding willen geven bij sport en spel, dan zal dat op hooien prijs worden gesteld. De heer OphuijSm deelde mee, dat vroeger de vereeniging voor Va- cantiebezigheden in actie was, doch dat sedert 1940 de speeltuinvereenigingen haar poorten open hebben - gezet voor de kinderen, die vacantie hebben, om hun aangename uurtjes te bezorgen. Aan het einde der week begint voor de meeste Haarlemsche scholieren de vacantie. Zij, die gebruik willen maken van één der speeltuinen, kunnen nog een paar dagen zich zelf vermaken en op 31 Juli gaan de speeltuinen voor hen open. „Wat zij daar. doen? Ieder bestuur van een tuin stelt een programma op, dat zal bestaan uit sport, spel, poppenkast, tooneel, muziek en zang. Een en ander hangt af van de moge lijkheden ter plaatse. Vermoedelijk worden hier en daar kleine wandeltochten gehouden en als de gelegenheid er is, worden wedstrij den tegen de jeugd van andere speeltuin- vereenigingen georganiseerd. In de eerste plaats komen de kinderen, aangesloten bij een speeltuin in aanmerking, doch gaarne worden ook anderen verwacht. Prettig is het echter, als de leiding weet op hoeveel kinderen zij kan rekenen, zoodat aanmelden van te voren gewenscht is. Kosten zijn. er niet aan ver bonden. In de eerste plaats stelt het ge meentebestuur een subsidie beschikbaar, de vereenigingen dragen in de kosten bij en dan wordt gehoopt dat particulieren zullen bijdragen. Dezen kunnen dat doen door stor ting van een bedrag op giro-rekening 349.323, ten name van den penningmeester van het Verbond. Als de financieele steun van de burgerij groot is, kan nog meer werk ver richt worden in het belang van de jeugd," besloot de heer Ophuijsen. Het blijkt, dus. dat de speeltuinvrienden de actie „De jeugd van de straat" op bijzon dere wijze aanvatten en daarvoor verdienen zij den steun van velen. Mogelijk kan daar door bevorderd worden, dat minder baldadig heid op straat bedreven wordt, Mislukfe overval te Amsterdam. Vijf dooden en vier zwaar gewonden. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft eén volkomen mislukte overval plaats gehad op het Huis van Bewaring" aan het Kleine Gartmanplantsoen te Amsterdam. Om 2.30 uur kwamen daar twee auto's met. tezamen twaalf man. overrompelden de be wakers en cVronigen naar binnen. Daar wer den zij echter opgewacht door een Duitsch commando, dat met automatische wapens de in-ttSngers te lijf ging, waardoor vijf man gedood en vier man zwaar gewond werden. Do drie overigd overvallers werden gear resteerd. Overval op postkantoor te Rotterdam. ^laandagmiddag om vijf uur is een over val gepleegd in het postkantoor aan den Soetendaalscheweg te Rotterdam, door yijf gewapende mannen, die met pistolen dreig den en een-'ge geldtrommels leegroofden, waarin ongeveer 30.000 a ƒ35.000 was op* geborgen. Later werd in de omgeving een man aangehouden, die een koffertje bij zich had, waarin een bedrag van ƒ33.000, eenige sieraden, een aantal geladen pistolen, mas kers en gummihandschoenen waren gebor gen. Vermoed wordt, dat het geld de buit van het postkantoor is en "dat de man op den uitkijk heeft gestaan. DRIELING GEBOREN'. Het echtpaar J. VerheggenDe Visser, wonende Burgemeester van Hasseltstraat 12 te Beigen op Zoom werd verblijd met de geboorte van een drieling, twee meisjes en een jongen. Moeder en kinderen maken het uitstekend. INZAMELEN VAN LEVENSMIDDELEN TEN BEHOEVE VAN GEVANGENEN. Het hoofdbestuur van het Nederlandsche Rooae Kruis maakt bekend, dat het inzamelen van levensmiddelen voor den dienst voor spe ciale hulpverleening van het Nederlandsche Roode Kruis terr behoeve van gevangenen hier te lande, is verboden. De dienst voor speciale hulpverleening zet overigens, binnen het kader der gegeven mogelijkheden, zijn werkzaam heden normaal voort. over eooG oesPROkEN.. Moecea gebruikt BOOG AZ'JN HAAS AZIJNFABR1F.KEN Het struisvogelpaar uit den Ilaagschen dierentuin in het Zuiderpark is verblijd met zeven jongen, waarvan er één om het leven is gekomen. Vier der jonge vogels enkele uren na hun geboorte. (C.N.F.-Schimmelpenningh Pax c) w Verkoudheids Preparaten over heel de wereld bekend KORT NêfeUWS Ambtenaren van de Prijsbeheersching hebben bij een meubelhandelaar te Rijèsen groote voorraden kostbare vooroorlogsohe artikelen van allerlei aard in beslag geno men. Het was opgevallen, da-f de handelaar al sinds enkele jaren weinig verkocht. Kwam men met ruilartikelen, zooals .boter, vet, tabak of iets dergelijks, dan was er wel wat te koop. E'en ambtenaar kwam eens kijken en ontdekte drie pakhuizen in den tuin. die volgepropt waren met meubelen, textielgoe- "deren, vloerbedekkingen, tapijten, kopjes, serviezen enz. enz. Het was'zooveel, dat 14 vrachtauto's p-oodig waren om deze achter gehouden voorraden naar de opslagplaats van den dienst der Prijsbeheersching te ver voeren. De waarde dezer goederen berekend naar vooroorlogsche prijzen wordt op meer dan ƒ50.000 geschat. Wethouder ir. H. Hondius is benoemd tot loco-burgemeester van Tilburg Hij blijft echter in Nijmegen wethouder van open bare werken. Bij het aanzetten van een traetor, die in een schuurtje stond bij de boerderij van den landbouwer T. Willemsen in den Poleer te Uithuizen, schoot een steekvlam omhoog, die het gebouwtje in brand stak. Al spoedig deel den de vlammen zich mede aan twee groote landbouwschuren, welke tot den grond toe afbrandden. Maandagmiddag omstreeks 5 uur ontstond brand in de woning van H. Machielse, gelegen aan de Kadedijk te Fijnaart. Twee kinderen van vier jaar waren met lucifers aan het spe len in de met hooi en erwtenstroo gevulde schuur. Het gevolg was, dat de schuur in vlammen opging, waarbij ook een nieuwe dorschmachine verbrandde. RADIO-PROGRAMMA DONDERDAG 20 JULI 1941. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Gevarieerde lichte melodieën* 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.15~ Gevarieer de lichte melodieën. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progr. overz. 8.00 BNO 'Nieuws. 8.15 Licht ochtendspel. (Van 8.458.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Licht klassiek orkestconcert. 9.45 Godsd. uitz. 10.00 Sep tet Jonny Ombach, solist en trio Jan Hofmees ter. 10.50 Gram.muz. 11.00 ,,Kerk". voordr. 11.15 Busch-kwartet en gram.muz. 32.00 Almanak. 12.15 Fred. Wolfers, orgel. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en volk brengt13.05 Amusementsorkest en gram.muz. 14.00 Hoe ziet U de natuur? (II). 14.15 Orkest Malando. 15.00 Soliste en piano. 15.30 En hier is de koffergramofoon. 16.00 Orkest John Kristel. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 Theo Uden Mas- man. 17.30 Nieuws in een notedop. 17.40 Joh. Jong. orgel en solist. 18.00 BIS^ Persoverzicht. 18.05 Aria's uit bekende opera's. 18.45 Brandende kwesties. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 Cooncertgebouworkest en solist (i. d. pauze: Voor luisteraars, die graag lezen). 21.20 Pianovoor dracht. 22.00 BlJjO Nieuws- en cult. bcr. Van 22.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 22.15 Zigeuner- lieder van Johannes Brahms. 22.30—24.00 Ver trouwde wijzen in bonte rij. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Kamermuizekconocert. 18.00 Klankencaba ret. 19.00 Nieuws en act. besch. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 Orkest Gerard van Krevelen. 19.45 Omroeporkest. 20 15 Romantiek. 20.30 Melodieën uit een uitstalkast. 21.30 Hong. Tfahpsodie no. 2 van Liszt. .21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws en act. besch. 22.15 iZe progr. H'sum I. 22.30 De stem van het Rijk. Verduisteren: van 22.00 tot 5.45 uur Buitenland. Gisteren is officieel bekend gemaakt, dat de Duitsche marine een nieuw wapen in den strijd heeft gebracht, bestaande uit een door één vrijwilliger bestuurde torpedo, die égn tweede torpepo draagt, welke de bestuurder op een door hem gekozen doel kan afvuren. Admiraal Sjimada, de Japansche minister van marine is afgetreden 'en opgevolgd door Nomoera; deze verklaarde, dat de Japansche vloot thans haar opbouwperiode achter den rug heeft en gereed is in haar tegenwoordige gedaante aan den strijd op beslissende wijze deel te nemen. Van het Oostelijk front werd toenemende strijd in den sector LoezkTarnopol gemeld. Het Duitsche weermachtbericht deelde voorts de vernietiging van een bendecentrum op den Balkan mede. München was evenals eenige andere Zuid-Duitsch.e steden wederom het slachtoffer van een luchtaanval. De Duitsche opperbevelhebber aan het invasiefront heeft de meening uitgesproken dat binnenkort hevige strijd kan worden ver wacht in Normandië. Volgens onbevestigde berichten zou Roose velt Washington hebben verlaten. In Zweden zijn bij de hoofdstad des lands onverwachts manoeuvres op groote schaal gehouden. Binnenland. In den oudërdom van ruim 73 jaar is Zaterdag te Den Haag dr. P. C. Molhuysen, oud-directeur der Nationale Bibliotheek, overleden. Zaterdagavond heeft te Hengelo een 18- jarige jongen een moordaanslag op den" min naar van zijn moeder gepleegd, waarbij hij zijn slachtoffer ernstig verminkte. De dader is gearresteerd. Voor de eerstvolgende distributieperiode der Oekraine-cigaretten zijn met ingang van 2) Juli van de roode bonkaart de os. 39 en 40 en van de blauwe bonkaart nr. 34 geldig verklaard. Stad. De heer G. A. Jongejan, thans pastoor te Zwijndrecht, is tot opvolger benoemd van pastoor Roovers alhier (R.K. Parochie Am sterdamstraat). Sport. „De Waterratten" heeft in Westzaan een waterpolo-tournooi gewonnen; in den eind strijd werd Z.I.A.N. met 42 geklopt. De driekringenwedstrijd gymnastiek t.e Koog aan de Zaan had tot resultaat, zoowel bij de heeren als dames: 1.' Zaansehe T. K. 2. Alkmaar- e.o.; 3 Kennemer T. K. De Zevenkampdag van de voetbalclub R.C.H. is bij de senioren gewonnen door Wim Hanse en^bij de adspiranten door P. v. d. Sar. Te Amsterdam overleed in den .ouder dom van 41 jaar de bekende voetballer Wim Anderiesen, aanvoerder van Ajax en van het Nederldndseh elftal. Velsei» en omgeving. Uit een perceel aan de Bik en Arnold- kade te IJmuiden werden 250 a 300 doozen generator-anthraciet en een vat smeerolie met een inhoud van 40 L. door onbekenden weggehaald. Onbekenden hebben 's nachts uit een schuur te LJmuiden-Oost drie rijwielen en een hoeveelheid waschgoed ontvreemd. Van een bezoeker van een zweminrich ting te IJmuiden werd een portemonnaie en een bedrag van 100 ontvreemd: de bena deelde had ondanks het desbetreffende ver zoek van de directie van het Velserbad ver zuimd een en ander aan de cassa al te geven. De heeren L. J. Olivier, A. Blansjaar en C. Luntz zullen Vrijdag 25 jaar in dienst van de Papierfabriek zijn.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2