Haarlemsche Courant Hevige slag op Oostelijken oever van de Orne duurt voort. Het Japansche kabinet afgetreden. Hevige luchtslag boven München. Nieuwsblad voor Noord-Holland Zware gevechten ten Oosten van LemGerg. Conferentie van Oud-Ministers te Tokio. 102 vliegtuigen in 24 uur neergeschoten. 28.9e Jaargang No. 168 Bureaux: Groote Houtstraat Tel. Advertenties 10724, Redactie 10600. Postgiro 134058 Haarlerasche Ct., Haarlem Bijlkantoor, Soendaplein 21, Telef. 1/2230 ïJmuldew: Remb ra n d ti a an 55, IJmuid.eii~0. Hoofdredacteur: F. C. Berks. Donderdag 20 Juli 1944 Verschijnt dagelijks, behalve oip Zond en Feestdagen. Uitg.: Graf. Bedrijven Damtate, Haarlem Albonnementen: p. week 26 ct, per mnd. l;iS, per kwartaal 3,t2, fr, per post 3,73. Losse nummers cent. K im In West.Normandië de ruïnes van St. Lo prijsgegeven, in Italië ge. vechten op Noordelijken oever van de Arno. Ancona in Geallieerde handen. Luchtaanvallen op Kiel, Keulen en Berlijn. De groote slag, die Dinsdagmiddag op den Oostelijken oever van de Orne na een trom melvuur van verscheidene uren is begonnen, heeft den Britten na de eerste aanvangssuc-' cessen verscheidene gevoelige tegenslagen op geleverd. Plaatselijke Duitsche reserves wier pen de bij Troarn doorgebroken p&ptserfor- maties der Britten in krachtigen tegehaanval terug en wisten in dit gebied het oude verde digingsfront volledig te herstellen. De vluch tende Britten lieten aanzienlijke hoeveelheden wapens en talrijke gevangenen in Duitsche handen achter. Andere goede resultaten behaalde in het zelfde strijdgebied een Duitsche tankformatie, welker, krachtige tegenaanval contingenten in fanterie en tanks der Britten in de flank trof en daarmede hun aanval tot staan bracht. Hier waren de Britsche verliezen bijzonder zwaar, daar de aanvallende ,formaties infan terie verrassend in het flankvuur geraakten wan talrijke Duitsche machinegeweren. De gevechten golfden ten Oosten van den Ornemond dgn geheelen nacht met onvermin derde hevigheid op en neer en werden Woens dagochtend na het aanvoeren van nieuwe strijdkrachten aan beide zijden met verscherp te hevigheid herval. Een zuiveringsactie, die een Duitsche tank- fprmatie ondernam ten Zuidwesten van Caen, leverde volledig succes op. Ook hier vielen talrijke gevangenen in Duitsche handen. Bo vendien werden 14 tanks vernietigd. Ook in het gebied van Vendes konden Duitsche re serves in een tegenaanval de stellingen van de oude hoofdgevechtslinie weer bereiken. Volgens verklaringen van Amerikaansche gevangenen zijn -de formaties van de Geal lieerden bij de zware gevechten i* het gebied van Maltot zoo zwaar gedecimeerd, dat zij tot 60 pCt. hunner troepen verloren en uit de ge vechtslinie moesten worden teruggetrokken. De Duitschers hebben voorts de ruïnes van de voormalige stad St. Lo na hevige gevechten met de Amerikanen ontruimd en ten Zuiden van deze plaats nieuwe stellingen betrokken van waar uit zij alle pogingen van de aanval lers om verdA in Zuidelijke en Zuidoostelijke richting gebied te veroveren op bloedige> wijze afsloegen. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: In Normaryiië ging de vijand na een trom nrelvuur van verscheidene uren en na hevige luchtaanvallen nu ook ten Oosten van de Orne tot den grooten aanval over. Pas na uiterst zware gevechten en met zware verliezen kon de vijand onze stellingen binnendringen, waar hij na het vernietigen van 40 tanks door onze tegenaanvallen tot staan werd gebracht. Ten Zuidwesten van Caen zijn alle yijandelijke aanvallen mislukt. Ook in het gebied van St. Lo werd Dinsdag verbitterd gevochten. Nadat overdag alle aanvallen op St. Lo waren afge slagen, is de vijand in de avonduren met tanks de stad binnengedrongen, waar zich hevige straatgevechten ontwikkelden. In luchtgevech ten verloor de vijand 22 vliegtuigen, terwijl 2 andere toestellen op den beganen grond ver nield werden. Bij yen zuiveringsactie in het Fransche ge bied werden 70 terroristen in den strijd ver nietigd. Zwaar vuur van de V. 1 blijft op Londen en zijn buitenwijken liggen. In Italië zette de vijand zijn grooten aanval van de kust van de Ligurische Zee tot in het gebied van Arezzo alsmede in den Adriati- schen küstsector voort. Terwijl hij ten Zuiden en Zuidoosten van Livorno werd afgeslagen, hebben onfee troepen zich Oostelijk daarvan al strijdende gedistancieerd naar den Noorde lijken oever van de Arno. In het gebied aan weerszijden van Poggibonsi blevfcn vrij sterke aanvallen van den vijand even vruchteloos als ten Westen van Arezzo. Ten Zuidwesten van Ancona viel de vijand over een smal front met sterke pantserstrijdkrachten aan en bereikte hij met zware verliezen aan dooden en gewon den een vrij diepe penetratie, pe zware ge-, vechten, in het verloop waarvan 18 vijandelijke tanks werden* stukgeschoten, namen in de avonduren nog in hevigheid toe. De volkomen verwoeste haven van Ancona werd daarop prijsgegeven en het front teruggenomen achter den Eseno-sector, vlak ten Noorden van An cona. In het Oosten duurt de groote afweerslag aan het geheele front tusschen Gallicië en het Peipusmeer voort. In den Zuidelijken sector is de kracht der vijandelijke aanvallen, vooral ten Oosten van den bovenloop van den Boeg, toegenomen. Hier woeden zware gevechten met den in de richting Lemberg aanvallenden vijand. Sinds den 14en Juli werden in dezen sector 431 Sovjet-Russische tanks vernietigd. Ten Westen van Kowel zijn de Sovjets op nieuw tot den aanval overgegaan. Ook hier zijn hevige gevechten aan den gang. Op den Westelijken dever^van den Njemen sloegen onze troepen in het gebied ^an Grodho en O'lita overgezette vijandelijke strijdkrachten uiteen. Ten Noordwesten van Wilna werden alle vijandelijke aanvallen afgeslagen. In het merengebied ten Zuiden van de Duna hielden onze troepen onwrikbaar stand tegen de onverpoosd aanvallende bolsjewieken. Ten Noorden van de Duna tot aan het Peipusmeer werden de aanvallen van vrij sterke Sovjet- Russische strijdkrachten uiteengeslagen, waar bij talrijke vijandelijke tanks werden stukge schoten. Slechts in eenige penetratieplekken duren de gevechten nog voort. Formaties slagvliegers vernietigden wederom een aantal Sovjet-Russische tanks, stukken geschut^ alsntede honderden voertuigen. In luchtgevechten en door luchtdoelartillerie werden 57 vijandelijke vliegtuigen neergescho ten. Een sterke formatie Amerikaansche bom menwerpers deed een aanval in het gebied van de Oostzee. Vooral te Kiel werd schade aangericht in woonwijken en ontstonden ver liezen onder de bevolking. Een andere forma tie bommenwerpers viel plaatsen in Zuid- Duitschland aan. 'Des nachts vonden vrij zwakke aanvallen plaats op het gebied van Keulen, op het Ruhrgebied en op Berlijn. Bij al deze aanvallen werden in luchtgevechten en door luchtdoelartillerie van de. luchtmacht vijandelijke vliegtuigen, waaronder 69 vier motorige bommenwerpers, neergeschoten. De 'erdè stormgroep van het jachteskader 3 on der kapitein Moritz schoot alléén 49 vier motorige bomipen werpers neer. Diplomatieke immuniteit voor buitenlandsche afgezanten. De Britsche regeering heeft Woensdagavond een wet gepubliceerd, krachtens welke de minister van buitenlandsche zaken wordt ge machtigd aan buitenlandsche afgezanten, die in het Vereenigde Koninkrijk aan conferen ties met vertegenwoordigers van de Britsche regeering deelnemen, de diplomatieke immu niteit te verleenen. Grootere actie van de V 1, De activiteit der vliegende bommen boven Zuid-Engeland en het Londensche gebied na het aanbreken van de duisternlSsDinsdagavond is, naar de Britsche berichtendienst meldt, „veel intensiever" geweest dan setlert eeriige weken. Ook Woensdag sedert het aanbreken van den dag .zijn meer vliegende bommen ge zonden naar Zuid-Engeland, met inbegrip van het Londensche gebied. Het Britsche ministerie van luchtvaart heeft medegedeeld, dat de Duitschers in de afge- loopen 24 uur tot Woensdagmiddag vijf uur op de Zuidelijke graafschappen met inbegrip van Londen vliegende bommen hebben afgevuurd. Hierdoor werd „schade en verliezen" veroor zaakt. Het Britsche oorlogskabinet heeft het Lager huis doen weten, dat het een geheime zitting over het Duitsche wapen ongewenscht acht. Wel wordt er -den leden van het Lagerhuis-op gewezen, dat zij, indien zij belangstelling voor de onderhavgie aangelegenheid hebben, zij zitting kunnen nemen in twee particuliere comité's, waarin men zich. met de kwesties zal bezig, houden. Nieuw Albaneesch kabinet. Fioro Dine, de opvolger van den afgetreden ministerpresident Mitrovica, heeft in opdracht van den Aibaneeschen regentschapsraad een nieuw kabinet gevormd. Aan de invasiekust. Tallooze landingsbooten der aanvallers werden, deels ver uit de kust, deels vlak bij op het strand, door de Duitsche kustverdediging in brand geschoten en vernietigd. Naast hooge bloedige verliezen verloor de vijand hierbij gewel dige hoeveelheden oorlogsmateriaal van allerlei aard. (P.K. Speck Sch-C-NJ1. P. c) Het fraaie raadhuis op de Markt te Cu- lemborg, waarvan de restauratie thans bijna voltooid is, is dezer dagen uit de steigers gekomen. (C.N.F.-Stuvel Pax C) KORT NÏEUWS. De productie van de Liberatör- bommen werpers in de Fordfabrie ken van Willow- Run ps stopgezet als gevolg van stakingsactie. De ze fabriek maakt een bommenwer per per uur. Er worden in den laatsten tijd in de gemeente Wassenaar veel vuldig inbraken gepleegd, waarbij de dieven zich meester maken van kleeren en anders zins. Bij den heer V. S. aan den Groot Haesebroek- scheweg daarente gen ontvreemdden zij effecten, levens verzekeringspolis sen, een spaar bankboekje, siera den en iri contan ten een bedrag van pl.m. f 1300. Het w.c.-raampje ver schafte hun den toegang tot de villa. Domei meldt, dat generaal Tojo gister ochtend het ontslag van het Japansche kabi net bjj den Keizer heeft ingediend. Naar Domei bericht heeft de Tenno">na het aftreden van Tojo Dinsdagmiddag den grootzegelbewaarder, markies Kido, uitgenoodigd hem zijn meeriing kenbaar te maken over de keuze van een opvolger. Markies Kido heeft hierop een conferen tie van de hoogste staatslieden.^ onder wie de zeven vroegere premiers er. de president van het geheime kabinet, in het Keizerlijk paleis belegd. Tojo woonde.deze conferentie eveneens bij. Voordat Tojo het ontslag van het kabinet indiende, waren nog de volgende mutaties bekend gemaakt: De vroegere opperbevelhebber van het Kwantoeng-leger, generaal Joshiyiro Oemet- soe is benoemd_ tot chef van den generalen staf. Tot nieuwen opperbevelhebber van het Kwantoengleger is aangewezen generaal Ja mada, die tot dusver inspecteur-generaal was over de militaire opleiding. De nieuwe chef van den Japanschen gene ralen staf, generaal Oemetsoe, die thans 64 jaar is, is in 1913—.1914 Japansche militair attaché te Berlijn geweest. Voor het eerst trad hij naar voren, toen h§t hem in 1933 ge lukte het incident tusschen Japan en China aan de grens tusschen Jehol en Mandsjoekwo langs minnelijken weg bij te leggen. Nog po pulairder werd hij, toen hij na den militairen minister van oorlog onder den huidigen veld maarschalk graaf Teraustji op zich nam en deze functie ook nog onder de opvolgers van Terautsji behield. In zijn tijd viel de reorga- nisatie van het Japansche leger. De ftmctiS' E wlJti van opperbevelhebber van het Kwantoeng leger en daarmede tevens van Japansche specialen ambassadeur in Mandsjoekwo aan vaardde hij in 1939& Met de benoeming van t)etmetsoe tot chef van den'.generalen staf is thans ook bij het leger weer^de functie van chef van den staf en van minister van' oorlog gescheiden. Daar mede heeft men weer den toestand, die vóór 21 Februari van» dit jaar heerschte. Inzake de redenen voor het aftreden van het kabinet Tojo maakt het Japansche infor matiebureau het volgende bekend: Sedert het uitbreken' van den oorlog in Azië heeft de regeering in nauwe samenwerking met het Keizerlijke hoofdkwartier het uiterste gedaan om een succesvollen oorlog te voeren. Nadat de premier, generaal Tojo, heeft inge zien, dat, om het volk nieuwe energie toe te voeren en een krachtiger oorlogvoering te be reiken, een aftreden van het geheele kabinet noodzakelijk is, opdat het door een sterker kabinet vervangen kan worden, heeft hij de verzoeken om af te treden van alle ministers van 't kabinet verzameld en ze in een audiën tie op 18 Juli in het Keizerlijke paleis den Troon voorgelegd. Vele monumenten verwoest. In de ochtenduren van 19 ^Iuli=hebben formaties Amerikaansche terreurbommen- werpers.van het Zuiden en het Westen uit een dubbelen aanval gedaan op het gebied van de stad München. Er ontstonden ver bitterde luchtgevechten. De batterijen luchtdoelgeschut boven de stad zelf ont vingen de Amerikaansche eskaders met een vuurorkaan zoo hevig, als tot dusver boven München nog niet werd waargeno men. Het D.N.B. verneemt, dat de Amglo-Ameri- kanen hun laatste terreuraanvallen op Duitsch gebied wederom met zware verliezen hebben moeten betalen. Volgens nog onvolledige rap porten zijn in een etmaal boven Duitschland en het Westelijke bezette gebied 102 vijande lijke vliegtuigen, waaronder 73 viermotorige bommenwerpers, neergeschoten. In verbitterde luchtslagen werden eenige groepen der München aanvallende bommen werpers volkomen uiteengeslagen. Volgens de tot dusverre ontvangen rapporten schotei^ de Duitsche jagers en het afweergeschut 69 vlieg tuigen van deze formatie neer. Ook de Amerikaansche formaties, die uit Engeland het Oostzeegebied binnenvlogen, leden verliezen, hoewel zij voör haar aanval in hooge mate gebruik maakten van 't slechte weer. dat de actie der Duitsche luchtverdedi gingsstrijdkrachten belemmerde, werden vol gens nog onvolledige rapporten 11 toestellen van deze formaties vernield. Bij nachtelijke storingsaanvallen op het ge bied van Berlijn en op het Duitsche grensge bied kondën 9 vijandelijke vliegtuigen worden neergeschoten. De totale Anglo-Amerikaansche verliezen zullen waarschijnlijk aanzienlijk grooter zijn, aangezien talrijke zwaarbeschadigde toestellen trachtten op neutraal gebied een toevlucht te zoeken. Uit Zweden worden weer eenige nood- opstand in Tokio in 1936 de functie van vice- komen. Telegram van Hitler aan Franco. De Führer heeft het hoofd van Éen Spaan- schen staat, generaal Franco, ter gelegenheid van den Spaanschen nationalen feestdag, op 18 Juli met een in hartelijke bewoordingen gev stelq telegram zijn gelukwenschen doen toe- Boven het Westelijke bezette gebied werden Dinsdagnacht 13 vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. Het Duitsche opperbevel heeft de laatste dagen herhaaldelijk melding gemaakt van hevige luchtaanvallen op München. waarbij weer onherstelbare schade werd berokkend aan bouwwerken van cultureele waarde. Be halve de Corbinianus-kerk is het belangrijk ste voorbeeld van laten Italiaanschen barok op kerkelijk gebied te München, de Theatiner- kerk, met zijn beide karakteristieke torens en koepels vernietigd. Ook een reeks musea en andere kunsttempels werden vernield of zwaar beschadigd. Behalve het Duitsche Museum het grootste technische museum ter wereld weAl de glyptotheek getroffen. Het vernielde universiteitsgebouw werd opgezet door den be roemden architect Von Gartner. In de nabij heid staan thans -nog slechts de puinhoopen van de Academie voor Beeldende Kunsten, Ook de stedelijke gallerij bij de Propylaeen. de Lembachgallerie is de vernietiging ten prooi gevallen. Kesseiring onderschelden. De Führer heeft op 15 Juli het Eikenloof "met de Zwaarden en Briljanten bij het Rid derkruis van het IJzeren Kruis verleend aan generaal-treldmaarschalk Albert Kesselring, als veertienden soldaat van de Duitsche weer macht. De Führer heeft de hooge onderschei ding persoonlijk aan den maarschalk over handigd en hem tegelijkertijd de meest har telijke gelukwenschen uitgesproken in ver band met zijn 40-jarig dienstjubileum op 29 Juli.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1