Haarlemsehe Courant SPRINGSTOFAANSLAG OP ADOLF HITLER Rede van Führer tot Duitsche volk. Complot van officierenkliek mislukt. Nieuwsblafl voor Noorrl-Holiarut Uit het hoofdkwartier van den Führer werd gisteravond het volgende gemeld: Op den Führer is heden een springstof aanslag gepleegd. Uit zijn omgeving werden hierbij zwaar gewond lt. gene raal Sehmumdt, kol. Brandt, medewerker Berger. Lichtere verwondingen kregen lt. generaal Jodl, de gene raals Korten, Buhle, Bodenschatz, Heusinger, Scherff, de admiraals oss, Von Puttkamer, Kapitan zur See Assmann en lt. kol. Borgmann. De Führer zelf heeft behalve lichte brandwonden en kneuzingen geen verwondingen opgeloopen. Hij heeft onver wijld daarop zijn wrerk hervat en volgens program den Duce ontvangen voor een vrij langdurige gedachtenwisseïing. Korten tijd na den aanslag arriveerde de Rijksmaarschalk bij den Führer. Reichsführer SS Hirnmler opperbevelhebber der legerstrijdkrachten in Duitschland. i Toespraken van Göring en Dënitz. 2806 Jaargang No. 189 Bureaux: Groote Houtstraat SS, Tfel.' Advertenties 10724, Redactie KMJOO. Postgiro 134956 Haarlemsehe Cl., Haarlem Bijlkantoor, Soendaplein. 21, Telef, 12230 EJrauidenRembrand blaan 85, Umuiden-O. Hoofdredacteur: F. C. Derks. Vrijdag 21 Juli 1941 Verschijnt dagelijks, behalve op Zoo- en Feestdagen. Ui tg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem Abonnementen: p, week 26 ct, per mnd. lr15, per kwartaal 3,42, fr. per post 3,73. Losse nummers 6 cent. K 1297 6 De Führer heeft hedennacht voor de Duit sche radio de volgende toespraak gericht tot het Duitsche volk. Duitsche volksgenooten. Ik weet niet, voor de hoeveelste maal thans een aanslag op mij beraamd en uit gevoerd is. Wanneer ik thans tot u spreek, dan geschiedt dit echter' vooral om twee redenen: 1. Opdat gij mijn stem hoort en weet, dat ik zelf ongedeerd en gezond ben. 2. Opdat gij echter ook nadere bijzonder heden verneemt over een misdaad, die in' de Duitsche geschiedenis haar weerga niet vindt. Een zeer kleine kliek eerzuchtige, geweien- looze en tevens misdadige, domme officieren heeft een complot gesmeed, om mjj uit den weg te ruimen en om tegelijk met mfl den staf van de Duitsche wecrmachtsleiding uit te roeien. De bom, die door kolonel graaf Von Stauffenberg was neergelegd, kwam op twee meter afstand aan mijn rechterzijde tot ont ploffing. Zij heeft een aantal mijner dierbare medewerkers zeer zwaar gewond, één is ge storven. Ik zelf ben volkomen ongedeerd tot op zeer kleine schaafwonden, kneuzingen of brand wonden na. Ik vat dit op als een bevestiging van de op dracht der Voorzienigheid, mijn levensdoel te blijvén nastreven zooals ik totdusver gedaan heb. Want ik kan ten overstaan van de ge- heele natie plechtig bekennen, dat ik sedert den dag. waarop ik in de Wilhelmstrasse mijn ambt aanvaardde, maar één enkele gedachte heb gehad, naar beste weten en geweten mijn plicht te vervullen en dat ik, sedert het mij duidelijk werd, dat de oorlog onvermijdelijk was en niet meer kon worden uitgesteld, eigen lijk alleen maar zorg en arbeid heb gekend en in tallooze dagen en doorwaakte nachten alleen voor mijn volk heb geleefd. Er is in een tijd. waarin de Duitsche legers de zwaarste worsteling doorstaan, evenals in Italië, nu ook in Duitschland een zeer kleine groep geweest, die nu geloofde, evenals in 1918 den dolkstoot in den rug te kunnen toebren gen. Zij heeft zich ditmaal echter zwaar ver gist. De bewering van deze usurpators, dat ik niet meer leef, wordt thans op dit oogenblik weerlegd, waarin ik tot tl, mijn beminde volks genooten. spreek. De kring, dien deze usur pators vormen is zeer klein. Deze heeft met de Duitsche weermacht en vooral ook met het Duitsche leger niets te maken. Het is een zeer kleine groep misdadige elementen, die thans onbarmhartig worden uitgeroeid. Ik beveel derhalve op dit oogenblik: Ten eerste dat geen enkele civiele instantie een of ander bevel mag aanvaarden van een dienstinstantie die deze usurpators zihc aan matigen. Ten tweede, dat geen el^ele miltaire instantie, geen enkele leider van een troep, geen enkele soldaat mag gehoorzamen aan een of ander bevel van deze usurpators, dat integendeel een ieder verplicht is. den overbrenger of den gever van een dergelijk bevel of onmiddellijk te arresteeren. of bij verzet oogenblikkelijk te vernietigen. Ik heb. om -definitief orde te scheppen tot bevelhebber van het leger in het vader land Rijksminister Himmler benoemd. Ik heb Generaloberst Guderian benoemd tot lid van den generalen staf, om den door ziekte op het oogenblik afwezigen chef van den generalen staf te vervangen, en een tweeden beproefden leider van het -Oostelijk front tot zijn asistent benoemd. In alle andere dienstbureaux van het Rijk komt geen wijziging. Ik ben ervan overtuigd, dat wij met het ver nietigen van deze zeer kleine kliek van ver raders en samenzweerders nu eindelijk ook in den rug van het vaderland de atmosfeer schep pen die de strijders aan het front noodig heb ben. Want het is onmogelijk, dat terwijl aan het front honderdduizenden en mijlioenen bra ve mannen tot hun laatsten ademtocht strij den, in het vaderland een zeer kleine groep eerzuchtige erbarmelijke creaturen deze hou ding voortdurend tracht te dwarsboomen. Dit keer wordt hiermede nu zoo afgerekend, als wij dat als Nationaal-sociaüsten ge wend zijh. Ik ben ervan overtuigd, dat iedere fatsoenlijke officier, iedere dappere soldaat dit "in dit uur zal begrijpen. Welk lot Duitschland getroffen zou heb ben, wanneer de aanslag vandaag gelukt zou zijn, daarvan kunnen zich misschien maar zeer weinigen een voorstelling ma ken. Ik zelf dank de Voorzienigheid en mijn Schepper niet omdat Zij mij behou den heeft mijn leven is alleen zorg en is alleen arbeid voor mijn volk doch ik dank Hem alleen omdat Hij mij de mgoe- lijkheid gaf om deze zorgen te kunnen blijven dragen en met mijn werk verder door te gaan zoo goed als ik idat voor mijn geweten kan verantwoorden. Iedere Duitscher, geheel onverschillig wie hij is, heeft den plicht meedoogenloos tegen deze elementen op te treden, hen of onmiddel lijk te afresteererr of, wanneer zij op welke wijze dan ook, verzet zouden bieden, zonder meer te vernietigen. De bevelen aan alle troe pen zijn uitgevaardigd. Zij worden blindelings uitgevoerd overeenkomstig de Sehoorzaamheid die het Duitsche leger kent. Ik begroet in het bijzonder u, mijn oude strijdmakkers, nog eens van harte, nu het mjj weer vergund is geweest aan een lot te ont komen, dat niet voor mij iets vreeselijks in zich verborg, doch dat voor het Duitsche volk ver strikkingen gebracht zou hebben. Ik zie hier in ook een vingerwijzing van de Voorzienig heid, dat ik mijn werk moet blijven voortzet ten en derhalve zal blijven voortzetten. Rijksmaarschalk Göring. Rijksmaarschalk Göring heeft de volgende toespraak tot de luchtmacht gericht: Kameraden der luchtmacht. Een ongelooflijk gemeene moordaanslag is vandaag door een kolonel graaf Von Stauffen berg, in opdracht van' een erbarmelijke kliek voormalige generaais, die wegens hun even laffe als slechte leiding weggejaagd worden, op onzen Führer gepleegd. De Führer is door aftrer. (H. Hoffmann-Stapï Pax c) de Almachtige Voorzienigheid als door een wonder gered. Deze misdadigers probeeren nu ais usurpators door vervalschte bevelen de troepen in verwarring te brengen. Ik beveel derhalve: In het ^tijk leidt op mijn lastgeving generaal Oberst Stumpf als opperbevelhebber van de „Luftflotte Reich" alle formaties van de luchtmacht binnen de grenzen van het Rijksgebied. Uitsluitend mijn en zijn bevelen moeten worden uitgevoerd. De Reichsführer S.S. Himmler moet door alle bureaux van de luchtmacht op ver zoek zoo krachtig mogelijk gesteund wor den. Koeriersvluchten, onverschillig met welke vliegtuigen, mogen alleen met mijn of zijn verlof worden gemaakt. Officieren en soldaten, onverschillig van welken rang,'evenals burgers, die voor deze misdadigers werken en die bij U komen om U te overreden om aan hun erbarmelijke plannen deel ta nemen, moeten onmiddellijk gearresteerd en neergeschoten worden. Wan neer U zelf wordt uitgestuurd om deze ver raders uit te roeien, moet gij meedogenloos doortasten. Het zijn dezelfde armzalige lieden, die het front probeeren te verraden en te sabotee- ren. Officieren die aan deze misdaad deel nemen, plaatsen zich buiten het volk, buiten de weermacht, verzaken iedere soldateneer en verzaken eed en trouw. Hun vernietiging zal ons nieuwe kracht geven. Tegenover dit verraad plaatst de luchtmacht haar gezwo ren trouw en innige liefde jegens den Führer en haar onyoorwaardelïjken strijd voor de overwinning. Leve onze Führer, dien de Almachtige God vandaag hoo zichtbaar heeft gezegend Groot-admiraal Dönitz. De opperbevelhebber van de marine, groot-admiraal Dönitz, heeft tot de sol daten van de marine de volgende toe spraak gericht: Soldaten van de marine. Een heilige toorn en een matelooze woede vervult ons door den misdadigen agnslag die aan onzen beminden Führer het leven had moeten kosten. De Voorzienigheid heeft an ders gewild. Zij heeft den Führer behoed en beschermd en zoodoende ons Duitsche ^ader- land in zijn lotsstrijd niet verlaten. Een krankzinnige kleine kliek van generaals, di met ons dappere leger niets gemeen heeft, heeft in laffe trouweloosheid deze moord be raamd, hiermede jegens den Führer en het Duitsche volk het gemeenste verraad ple gend. Want deze schurken zijn alleen de handlangers van onze vijanden die zij in een karakterlooze, laffe en valsche berekening dienen. In werkelijkheid is hun domheid grenzeloos. Zij gelooven door den- Führer uit den weg te ruimen ons van onzen harden doch onver- mijdelijken strijd om het bestaan te kunnen bevrijden en zij zien in hun verblinde ang stige geborneerdheid niet, dat zij door hun misdaad ons in een onzettende chaos zouden storten en ons weerloos aan onze - vijanden zouden uitleveren. De uitroeiing van ons volk, het tot slavernij brengen van onze mannen, honger en een naamlooze ellende zouden de gevolgen zijn. Een onzegbare ramp zalige tijd zou ons volk beleven, oneindig veel vreeselijker en zwaarder dan de hardste tijd maar zijn kan, die onze huidige strijd ons kan brengen. Wij zullen dezen verraders verder werken onmogelijk maken. De marine staat haar eed getrouw in be proefde trouw rondom den Führer en zal onvoorwaardelijk optreden en strijden. Zij aanvaardt alleen van mij, den opperbevel hebber der marine, en haar eigen militaire leiders bevelen, teneinde iedere misleiding door vervalschte opdrachten onmogelijk te maken. Zij zal onbarmhartig iedereen ver nietigen. die zich als verrader ontpopt. Leve onze Führer, Adolf Hitler Pleger van den aanslag doodgeschoten. Naar het Duitsche nieuwsbureau ver neemt, is het complot van de misdadige officierskliek volkomen mislukt. De aan stichters hebben, na het mislukken van den aanslag deels zelfrnoord gepleegd, voor het overige worden zij door bataljons van het leger gefusileerd. Onder hen die doodgeschoten zijn, bevindt zich ook de pleger van den aanslag kolonel graaf Von Stauffenberg. Nergens zijn incidenten voorgekomen. De overige personen, die door hun houding aan deze misdaad schuldig zijn, zullen ter verantwoording worden geroepeti. Perscommentaren. In opschriften als „Onder, de bescherming der Voorzienigheid", „Het lot beschermde den Führer", „Leve de Führer" vatten de Duitsche ochtendbladen, die nog vóór de rede vaiv den Führer verschenen zijn, hun gevoelens ten aan zien van den mislukten aanslag op den Führer samen. „Met groote dankbaarheid jegens het Lot", aldus Alfred Rosenberg in den Volk. Beobach- ter, „zien wij, dat opnieuwe vijandelijke laag hartigheid en list haar doel gemist hebben. Met de oude vastberadenheid heeft de Führer zijn arbeid onmiddellijk hervat en hij weet, dat zijn soldaten nu pas recht zullen vechten en nog eens vechten. De Führer weet, dat het Eénmanstorpedo. Otelefoto P.K. Bolst KH-St. P, c) KORT NIEUWS. De negen-en- dertigjarige hou wer J. F. Geraedts uif Hoensbroek is in de ondergrond sche- werken van staacsmijn Emma te Heerlenonder een instorting ge raakt, waarbij hij een schedelbasis- fractuur ooiiep en onmiddellijk is overleden. De negenjarige F. Ruyters uit de Strijenschestraat te Rotterdam is, ter wijl hij met andere jongens aan het spelen was, op den Groenen Hiliedijk door een stoomtram van de R. T. M. overreden. geheele volk nu p»s recht hard zal blijven en nog harder zal worden. De 20ste Juli 1944 zal een nieuwen krachtstroom voor Duitschland beteekenen. Hij zal bezielend door alle steden, alle dorpen en alle wapenfabrieken gaan." De Berlijnsche ochtendbladen staan vol komen in het teeken van den moordaanslag^ Alle kranten hebben extra edities uitgegeven,' waarin naast het portret van den Führer, de tekst van de officieele mededgeling alsmede de toespraken van den Führer. Göring en Dönitz zijn afgedrukt. De commentaren houden zich bezig met de achtergronden van den moordaanslag en stel len eenstemmig vast, dat het in dezen oorlog niet de eerste poging is geweest den Führer door een laffen moord uit den weg te ruimen. De Volk. Beobachter schrijft onder -het op schrift: „Schoften": „De kleine clique gene raals, die het gewaagd heeft Führer en volk te verraden, is evenzeer aan het vastberaden toeslaan van de wrekende gerechtigheid te gronde gegaan als aan haar erbarmelijke on beduidendheid en bodemlooze verwording. Zij heeft innerlijk niets gemeen met der. Duit- schen soldaat, die aan aHe fronten voor Führer en volk wonderen van trouw en dapperheid volbrengt. Het was hetzelfde gespuis, dat men daar buiten in het vijandelijke kamp met een gevoel van innerlijke verwantschap als „de op positie" kenmerkte. De leiders van de pluto- cratisch-bolsjewistische wereldsamenzwering wenschten niets hartstochtelijker, dan den man uit den weg geruimd te zien, dien zij als de ziel en het hoofd van den strijd om Duitsch land en Europa beschouwen." (Vervolg op nag 2) Eikenloof voor reg. commandant van Wiking. De Führer heeft het Eikenloof met Zwaar den bij het Ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend aan den S.S.-Sturmbannführer Hans Dorr, regimentscommandant in de S.S.- pantserdivisie Wiking. Terroristen en saboteurs standrechtelijk doodgeschoten. De Höhere S.S.- und Polizeifiihrer „Nord- west" en Generalkor.imissar für das Sïcher- heitswezen maakt bekend: Wegens den arglistigen moord en moord aanslag op leden der bezettende macht op 6 en 7 Juli 1944 te Nqmegen, is een aantal gearresteerde terroristen en saboteurs stand rechtelijk doodgeschoten. (w.g.) RALTER, S.S. Obergruppenführer und 1 General der Polizei.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1