Nieuw Japansch kabinet gevormd. e e 237 tanks in 24 uur buiten gevecht. es G. G. van Korea en een kenner van China aan het roer. 3000 burgers lieten te St. Lo het leven. Krachtiger gebruik van de V 1. Nieuws uit de courant van gisteren. Generaal Koiso en Admiraal Yonai met vorming eener regeering belast. Naar Domei meldt, heeft de Tcnno Donder dag generaal Koeniaki Koiso, gouverneur- generaal van Korea, en den vroegeren minister president, admiraal Mitsoemasa Yonai op dracht gegeven tot het vormen van een kabinet De D.N.B.-correspondent Vollhardt te Tokio seint: In de zestigjarige kabinetshistorie van Japan i« dit niet de eerste maal, dat twee mannen belast worden met de vorming van een kabi net. Na het aftreden van vorst Ito in Juni 1898 besloot de toenmalige conferentie der Genro's de beide graven Okoema en Itagaki aan den Tenno voor te stellen als opvolgers van Ito. Zij werden ook met de formatie be last. Graaf Okoema aanvaardde toen de func tie van minister-president en minister van buitenlandsche zaken, terwijl graaf Itagaki tegelijkertijd minister van binnenlandsche za ken werd en de beide weermachtsministeries op zich nam. De kabinetsformateurs. Generaal Kniso. Reeds verscheidene jaren geleden is de door den Tenno met de vorming van een nieuw kabinet belaste generaal Koeniaki Koiso her haaldelijk genoemd als candidaat voor de functie van minister van oorlog wegens zijn tegelijkertijd aan den dag tredende bekwaam heden als militair en als bestuursambtenaar. Hij is thans 65 jaar. Reeds als jong officier heeft hij zich in den Russiseh-Japanschen oor log onderscheidén. In 1936 werd hij commandeur van het Koreaansche garnizoen. In November 1937 kwam zijn bevordering tot generaal. Na ver dere werkzaamheden bij den generalen staf. werd Koiso.midden 1938 gepensioneerd. In April 1939 belastte hij zich in het kabinet Hiranoema met de leiding van het ministerie voor koloniale aangelegenheden. Dezelfde functie bekleedde hij onder*"Yonai in 1940. In dien tijd werd zijn bijnaam „Koraansche tij ger", zeer populair. Na zijn aftreden als minis ter trok Koiso zich weer in het ambtelooze Het mislukte complot der officieren. Vervolg van van. 1. Het bericht van den aanslag op den Führer wordt reeds door alle Madrileensche avond bladen als „Laatste nieuws" op een opvallende plaats gepubliceerd. Het eerste oordeel, dat men bij het bekend worden van het bericht hoorde, was, dat in den aanslag niet alleen het slechte geweten van de vijanden van Duitsch- land met betrekking tot recht en onrecht in dezen oorlog, doch ook de vrees tot uiting komt. die Duitschland's vijanden koesteren ten aanzien van de verdere ontwikkeling van den oorlog. Het bericht van den aanslag verspreidde zich als een loopend vuurtje door de Noorsche hoofdstad. Het werd overal met gevoelens van afschuw opgenomen. Het Grieksche blad Elefteron Vima schrijft: Met groote ontroering heeft het Grieksche volk het bericht ontvangen. Het spreekt van zelf, dat het Grieksche volk zich over het misluk ken van den aanslag verheugt. Ook in Belgrado is het bericht van den aan slag op den Führer met de grootste veront waardiging opgenomen. De Slowaaksche president dr. Hacha heeft een gelukwensch-telegram aan den Führer ge zonden. Extra keuringen Waffen-SS (Wiking), SS-wachtbataillon, land storm Nederland, Germaansche SS in Neder land. Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog "*en extra keuring gehouden worden op: Üaandag 24 Juli 8-13 uur, Den Haag, gebouw Amicitia, Westeinde 15; Dinsdag 25 Juli 8-13 uur, Amsterdam, Dam 4; waar iedere gezonde Nederlander zich kan aanmelden teneinde gekeurd te worden. Tijdens de keuringen worden alle inlichtin gen verstrekt met betrekking tot de verzor ging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Personen tusschen 1935 jaar, die aanmel- dingsplichtig zijn voer de tewerkstelling, kun nen zich eveneens aanmelden en worden ge durende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden die na minstens een jaar diensttijd zyn ge- seK-'*h~:d voor de officiersopleiding heeft be- wf" T"rt schoolopleiding is niet doorslag en Oo' or de gemotoriseerde compagnie bij het SS-WachtbatailIon te Amersfoort, welke dienst in Nederland doet, kan men zich op bo venstaande keuringen melden. Alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreig zyn verkrygbaar by de navolgende neberatellen der Waffen-SS: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerleg, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschede, Hengeloschestraat 30; eveneens by het SS-Ersatzkommando Nie- derlande, Den Haag, Korte Vijverberg 5 en Marineannahmestelle W-"'* Terecht, Plompe- torengracht 24- r leven terug, tot men hem in 1942 benoemde tot gouverneur-generaal van Korea. Admiraal Yonai. Ook de eveneens door den Tenno met de kabinetsformatie belaste admiraal Mitsoemasa Yonai is thans 65 jaar. Yonai is een van de bekendste admiraals van Japan. Reeds in drie kabinetten, n.l. onder Hajasji, Konoje en Hi ranoema is hij minister van marine geweest. Hij heeft de gebruikelijke carrière van marine officier doorloopen en is >n 1937 tot admiraal bevorderd. Hetzelfde jaar was hij juist be noemd tot opperbevelhebber van de vereenig- de Japansche vloot, toen hij, nog voor hij deze laatste functie had aanvaard, aangesteld werd tot minister -van marine onder Hajasji. Hij stond op zeer intiemen' voet met den toenma- ügen minister van oorlog Itagaki en werd door hem steeds aangesproken als „mijn broe der". Ondanks zijn ministerieóle .optreden is Yonai minder politicus dan militair. Hij gaat door voor een bijzonder goed kenner van China. Hij is een van de intiemste medewer kers geweest van den gesneuvelden groot admiraal Yamamoto. Harde strijd in Oost Normandië De oorlogsverslaggever van het D.N.B. in het'Westen Alex Sc-hmalfuss meldt: Duitsche pantsergrenadiers en de soldaten van de SS-pantserdivisies hebben Montgomery een snel en drastisch antwoord gegeven op zijn bewering, dat de verliezen van het tweede Engelsche leger in het verloop van den slag totdusver ten Oosten van de Ome slechts zeer gering waren. Binnen 48 uur hebben zij n.l. voor het grootste deel in dit gebied, 237 vijan delijke pantserwagens vernietigd of buitge maakt. Op het oogenblik loopt het front ongeveer achthonderd meter ten Westen van de ondanks de hevige aanvallen nog steeds in het bezit der Duitsche troepen zijnde plaats Troarn. tot de nog steeds in Duitsche handen zijnde plaatsen Maltot en Noyers. De hevigheid van de heen- ên weergolvende gevechten wordt wel gekenmerkt door. het feit dat het plaatsje Soliers in de afgeloopen 48 uur zesmaal van bezetter wisselde. In den sector van het eerste Amerikaan- sche leger is in den sector ten Westen van de Vire de vijand Donderdagochtend tot den aan val overgegaag. In St. Lo, waar de invasietroepen volgens hun eigen bekentenis in een „volkomen ledige zak" zijn geraakt, hebben de Amerikanen 3000 Fransche burgers gevonden, die onder de puin- hoopen der stad waren bedolven als gevolg van de Engelsch-Amerikaansche luchtaanval len. Britsche regeering zou haar zetel hebben verplaatst. Exchange Telegraph meldt, dat het optre den der vliegende bommen sedert 48 uur aan zienlijk versterkt is. In dien tijd zijn zij, met zekere, regelmatige tussehenpoozen, telkens in groepen verschenen. Het aantal startplaat sen schijnt aanzienlijk vergroot te zijn. Ter wijl van eenige startplaatsen af Londen be schoten werd, hebben andere zich gespeciali seerd op de havens aan de Zuidoostelijke kust van Engeland. Leden van Engelsche families, die twee jaar geleden om oorlogsredenen van Gibraltar naar Engeland waren verplaatst en thans weer in Gibraltar zijn teruggekeerd, verklaren, dat de Engelsche regeering als gevolg van de beschie ting met de V. 1 haar zetel van Londen naar elders heeft verplaatst. De nieuwe verblijf plaats van de Britsche regeering is niet be kend. De Britsche minister van gezondheid heeft verklaard, dat als gevolg vah de V. 1-aanval- len van 2 Juli af 170.000 vrouwen en kinderen het gebied van Londen reeds hebben verlaten. Het Duitsche weermachtbericht. Het Duitsche weermaehtbericht luidt als volgt: a In Normandië heeft de vijand zijn aanvallen in het gebied ten Oosten en Zuidoosten van Caen met kréehtige ondersteuning van tanks, artillerie en vliegtuigen den geheelen dag voortgezet, zonder dat het hem gelukte de beoogde doorbraak te bereiken. Na verbitterde gevechten, die den geheelen dag in St. Lo woedden, werden de puinhoopen van de stad prijsgegeven. Vijandelijke aanvallen van de stad uit naar het Zuiden, alsmede sterke plaat selijke aanvallen van de Amerikanen verder ten Noordwesten, stortten met zware verliezen ineen. Slagvliegers ondersteunden de afweer- gevechten van de troepen te land in doel treffende scheervluchten en vernietigden- tien vijandelijke tanks.In luchtgevechten werden 16 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Ge- vechts- en des nachts opereerende slagvlieg tuigen vielen vijandelijke concentraties ten Noorden van Saen met goedé 'uitwerking aan. In opslagplaatsen van munitie en materiaal ontstonden branden en ontploffingen. In den nacht van 18 op 19 Juii schoten nachtjagers boven Noord-Frankrijk 30 viermotorige Brit sche bommenwerpers neer. Batterijen van het Kanaaleiland Alderney schoten een escortee renden vijandelijken torpedojager in brand, die na hevige ontploffingen in de diepte verdween. In het Fransche gebied werden weer 151 terroristen in gevechten vernietigd, Het vergeldingsvuur op Londen duurde den geheelen nacht voort. In Italië is de vijand in verbitterde, voor hem met bijzonder groote verliezen gepaard gaande gevechten, het Zuidelijke deel van Livorno en de volkomen verwoeste havenwer ken binnengedrongen, waar hevige straatge vechten ontbrandden. I.n de avonduren werden onze troepen op stellingen ten Noorden van de stad teruggenomen. Ten Noordwesten van Poggibonsi mislukten talrijke aanvallen van den vijand. T§p Westen van An- cona gelukte het den vijand, na verbitterde gevechten, op den Noordelijken oever van de rivier de Esino mét betrekkelijk zwakke krachten zich te nestelen. Zijn met bijzondere kracht langs den kustweg ondernomen aan vallen stortcen daarentegen alle ineen. In het Zuiden van het Oostelijk front zijn onze divisies in het gebied ten Oosten van Lemberg in zware afweergevechten gewikkeld. Vijandelijke doorbraakpogingen in de richting van de stad zelf \verden opgevangen. Bolsje wistische strijdkrachten, die van Kowel uit op drongen, werden aan den Boeg tot staan ge bracht. Ook iri den centralen sector duren ten Noorden van BreSt-Litowsk hevige gevechten voort. In het gebied van Grodno zijn Sovjet- Russische gevechtsgroepen, die naar den Wes telijken oever van den Njemen waren over gezet, in «tegenaanvallen teruggeworpen. In het merengebied ten Noordwesten en Noorden van Wilna, alsmede tusschen de Duna en Ostrof, werden sterke aanvallen van de bolsje wieken in wisselvallige gevechten uiteengesla gen en werden eenige penetraties afgegrendeld Alleen in den sector van één corps werden hier in de laatste zeven dagen 215 vijandelijke tanks vernietigd. De Stabsgefreite Unger in een afdeeling pantserjagers heelt Woensdag met zijn gesehut elf zware Sovjet-Russische tanks stukgeschoten. Dé luchtmacht ondernam talrijke aanvallen in scheervlucht op vijandelijke concentraties en colonnes en vernietigde weer talrijke tanks en meer dan 230 gemotoriseerde en bespannen voertuigen. In luchtgevechten' en door lucht doelartillerie werden 56 vijandelijke vliegtui gen neergeschoten. Sterke formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen richtten zware aanvallen op de Sovjet-Kjssische steunpunten voor de ravitailleering Molodeczno, Nowosokoiniki en Welikije Loeki. Formaties Amerikaansche bommenwerpers ondernamen van het Westen en het Zuiden terreuraanvalien op West-, Zuidw^t- en Zuid- Duitschland. Vooral in de woonwrfken van de steden München, Koblenz, Schweinfurt en Saarbrücken ontstond schade. De bevolking leed verliezen. Door strijdkrachten der lucht verdediging #erden 61 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Des nachts vielen Britsche sto ringsvliegtuigen het stadsgebied van Bremen aan. Aartsbisschop Spellman te Rome. Volgens United Press is de aartsbisschop van New-York, Spellman. reeds het jdngste weekeinde voor eeii conferentie met den Paus te Rome aangekomen. Verduisteren: van 22.00 tot 5.45 uur Buitenland. Hoofdredacteur F C. Derks, Haarlem, Chel van Dienst en Binnenrand: S. K. Kuiper (afw.), Haar lem. Sport en Stad: A. Overmeer, H'slede. Bui tenland: J C. van der Laag, H'stede. Nieuws en ïeportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Verantwoordelijk voor de advertentie-rubriek: W. van Ommen, H'stede (tijdelijk afwezig). De hevige slag op den Oostelijken oever van de Orne duurde met onverminderde hevigheid voort. In West-Normandië werden de ruïnes van St. Lo prijsgegeven. In Italië hadden zware gevechten op den Noordelijken oever van de Arno plaats. Ancona ging in Geallieerde handen over. In het Oosten ont brandde nieuvfre strijd ten Westen van Kowel; tevergeefs trachtte* de Sovjets door te stoo- ten in de richting' Lemberg. De activiteit in de lucht was groot. Be- .alve een nieuwe, dubbele aanval op Mün- •hen kwam het tot luchtaanvallen op Kiel, Keulen en Berlijn. In totaal werden in 24- uur 102 vliegtuigen boven Duitsch gebied en bpzette gebieden in het Westen neergeschoten. Het Japansche kabinet is afgetreden. Onder leiding vap markies Kido hadden te Tokio besprekingen plaats. De Britsche minister van buitenland- ;che zaken verkreeg machtiging aan afge zant? uk en'andsche mogendheden, die ie/1 aan conferenties op Britsch gebiec'. Q....omatieke immuniteit te verleenen. De Parijsche bladen publiceeren een oproep tot de vrouwen en kinderen der Fran sche hoofdstad om te evacueeren. Er werd bekend, dat militaire botsingen te Bristol hebben plaats gehad, hun omvang was groot. Er waren uitsluitend buitenland sche soldaten bij betrokken. Generaal-veldmaarschalk Kesselring, de Duitsche bevelhebber jn Italië, is ter gelegen heid van zijn 40-jarig dienstjubileum onder scheiden met het Eikeloof met de Zwaarden en Briljanten bij het Ridderkruis van het IJzeren Kruis. Het Turksche parlement zal'dezen zomer in verband met de algemeene politieke situa tie niet op reces gaan. 1 Binnenland. Met ingang van 4 Augustus mogen con sumenten niet eerder melk en taptemelk dan op Maandag koopen en niet meer op Vrijdag en Zatercftg te voren, als zij van de nieuwe bonnen gebruik maken. Stad. De Haariemsche rechtbank heelt twee firmanten, woonachtig in Bloemendaal en Den riaag, die in hooger beroep hadden te recht gestaan wegens overtreding van de Warenwet, doordat zand in door hen in den handel gebracht puddingpoeder was aange troffen, ontslagen van rechtsvervolging De officier van justitie bij de Haariem sche rechtbank eischte een gevangenisstraf van tien maanden en ter beschikking stellfen van de regeering tegen den 29-jarigen Van E., die na een inbraak op het dak van een perceel aan het Spaarnè was geklommen en een wachtmeester van politie bedreigd had. Telegram van den Rijkscommissaris en den Wehrmachtsbefehlshaber aan den FUhrer. De Rijkscommissaris voor het bezette Neder- landsche gebied, Rijksminister dr. Seyss In- quart, en de Wehrmachtsbefehlshaber, General der Flieger, Fr. Christiansen, hebben den Führer het volgend telegram doen toekomen: „Mein Führer! Alle leden van de partij, van de weermacht en van 4pn staat, derhalve Duitsche volksge- nooten in Nederland danken uit den grond van hun hart de Voorzienigheid, dat Zij U, mijn Führer, en met U den borg voor de Duitsche overwinning bewaard heeft. Wij allen staan gereed" elk van Uw bevelen in onwrikbaren trouw en uiterste toewijding ten uitvoer te brengen. Heil Deutschland und unserem Führer". (w.g.) Seyss Inquart, Rijkscommissaris Christiansen, Wehrmachtsbefehlshaber Niederlande. Mac Farl&te afgetreden. Luit.-generaal Sir Noel Mason MacFarlane afgetreden als hooge commissaris der Ge allieerde controle-commissie in Italië. Tot de benoeming van zijn opvolger zal kapitein Ellery Stone van de Amerikaansche marine den post van hoogen commissaris waarnemen. Roosevelt candidaat. De democratische nationale conventie heeft president Roosevelt Woensdag j.l. symbolisch tot eafididaat voor het presidentschap be noemd, aldus Reuter. Gemotoriseerde Compagnie te Amersfoort. Hoe dikwijls hebben wij niet ip het weer- machtsbericht de volgende zinnen gelezen: „Snelle troepen der Waffen-SS' hebben de vijandelijke stellingen doorbroken", öf „Snelle troepen der Waffen-SS namen in verrassing het dorp K." Zonder twijfel wordt er dan gesproken van volgemotoriseerde afdeelingen van de Waffen- SS, die de opgave hebben een bepaalde stelling stad of dorp bij verrassing te nemen. Snelheid is in dergelijke gevallen een eerste vereischte. De Waffen-SS beschikt over speciaal voor dit doel opgeleide troepen. Hat is vanzelfspre kend, dat aan de mannen, die daartoe behoo- ren, hooge eischen gesteld worden. Het komt hier niet alleen op de motorisee ring aan, maar fn de eerste plaats op den man zelf, die door zijn vaardigheid het verrassings moment ten volle in zijn voordeel moet benut ten. Zoo een gemotoriseerde compagnie wordt thans in Amersfoort opgeleid. De inzet en op leiding vindt net als alle onderdeelen van het SS-wachtbataljon Amersfoort in Nederland plaats. Vrijwilligers voor deze compagnie kun nen zich melden bij het SS-Ersatzkommando en de Nebenstellen. KORT NIEUWS Donderdagochtend is dr. E. G. E. Croin, wonende aan de Laan van Meerdervoort te 's-Gravenhage, die met zijn motor bij het viaduct op de Laan van N. O. einde naar de Bilderdijklaan wilde oversteken en geen voorrang verleende aan een uit de richting Voorburg komende auto, door'deze gegrepen. Dr. Croin was vrijwel op slag dood. De politie van Meppel stelde den Ioon- boekhouder van een aannemersfirma te Am sterdam, zekeren R., in verzekerde bewaring, als verdacht van verduistering in dienstbe trekking. Uit het onderzoek, dat nog niet ge ëindigd is, -kwam reeds vast te staan, dat R. in het tijdvak December 1943-Juli 1944 een bedrag van f 40.000 heeft verduisterd. Zulks geschiedde door vervalsching van de loonlijs ten, daar R. meer personen dan er in dienst waren 'opgaf, waarna hij deze gelden zelf op streek. Dit „extra-salaris" werd grootendeels in den zwarten handel besteed,- waardoor de fraude ook-aan het licht kwam. Met ingang van 20 Juli moet er weer ver duisterd worden in de Zuid-Finsche kustge bieden. Gedurende de #eken rond den lang- sten dag werd daar niet verduisterd, daar zulks met het oog op de heldere nachten geen zin had. JUBILEUM P. BOERENDANS. 27 Juli hoopt de heer P. Boerendans, Recht huisstraat 22 alhier den dag te -vieren, dat hij 25 jaar werkzaam.is bij de liizna Witkamp, ma chinefabriek te Beverwijk. RAD50-PROGRAMMA ZATERDAG 22 JULI 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Gram.muz. 7.00 B-NO Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.15 Frisch en monter. 7.40 Sport nieuws. 7.50 Progr.overz. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Notenregen. (Van 8.458.50 Voor. de huisvrouw). 9.00 Licht ochtendconcert. 9.45 Godsd. uitz. 10.00 Orkest Gerard Lebon. 10.45 Voor de jeugd. 11.00 Melodieën uit een uitstalkast. 12.00 Almarrak. 12.15 Toppunten in een Duitsche chanson. 12.15 BNO Nieuws. 13.00 Orkest Willy Kok. 13.25 De weke- lijksche wandeling. 13.35 Orkest Willy Kok. 13.45 Wenken voor volksUimders. 14.00 Rotterdamsch Philharmonisch orkest en 'solist. 15.00 Amuse mentsorkest. het dameskoor Aethercharme en Les Muchachos 16.00 Cabaret. E. O. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 BNO Uitzending voor Nederland- sche zeelieden. 17.20 Aansluiting met18.00 B NO Politiek weekoverzicht. 18.10 Hong. orkest Bandi Balogh. 18.45 Hier W.A. Spiegel van den dag. 19.00 BNO Nieuv^en act. besch. 19.15 Borge Friis, piano. 19.30 De avonturen van drie muske tiers (III). 20.00 Orkest Alexander Sekole. 20.45 Neerlands nieuwskroniek. 21.00 Een uur gevraag de platen. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. Van 22.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 22.15 Bioscooporgelspel. 22.30 Franz Schieren en het Wiener Bohème-orkest. 23.00 Vrouwenzang. 23.30 24.00 Op den dansvloer. HILVERSUM II, 301.5 M. 14.00 Orkest Joan Laneé. 14.40 Musetteorkest en soliste. 15.00 Voor de jeugd. 15.30 Klassiek mid dagconcert. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 Dansorkest Dick Willebrandts. 17.30 Kamerorkest composi ties. 18.00 Operette- en operafragmenten. 19.00 B NO Nieuws en act. besch. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 Suite no, 6 in B gr. t. van Bach. 19.50 Lie- derenvoordracht met pianobegeleiding. 20.15 Boe- rennood in vroeger tijd. 20.30 Hong, orkest Lajos Veres. 21.00 Licht orkestconocert. 21.45 Avondwij ding. 22.00 ENO Nieuws, en cult. ber. 22.15 Zie grogr. H'sum I. 22.30 De.stem van heidijk. 14 (8 <S (8 ee

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2