ONZE KEUS KAM REL' Heyeres' IlMGUAPHONE CHEMISCH REINIGEN PALTHE Specerijeruout Verduisteren: van 22.00 tot 5.45 uur VERRAAD EN VERRADERSLOON. D. Duitschland beleeft moeilijke tijden. Er is geen enkele aanleiding dit. te verbloe men. De landsverdediging heelt het hoofd te bieden aan een veelvoudige overmacht, die op drie fronten met onbeperkt materiaal aan soldaten en wapens Duitschland be dreigt en een maandenlange terreur van vijandelijke bommenwerpers heeft tallooze gebieden waar de beste schatten van Euro- peesche cultuur gevonden werden, tot puin- hoopen gemaakt. Er zijn door bruut geweld duizenden onschuldige menschen gedood. Het moge waar zijn, dat de weerstand, die het Duitsche volk en zijn leiding aan den dag leggen de nimmer verbleekende glorie van Duitschland zal blijven, de moeilijkhe den zijn er niet minder groot om en eischen een karaktervastheid van het allergrootst formaat. Want waar veel teloor gaat rijst de teleurstelling en in teleurstelling verliest men spoedig het vertrouwen in den goeden afloop van een streven, waarvoor men zich in beter dage» vol moed had ingezet. Deze karaktervastheid hebben een aantal tiooge officieren van de Duitsche weermacht prijsgegeven. Wegens onbekwaamheid van hun post ontheven hebben zij hun persoon lijke teleurstelling niet ondergeschikt kun nen maken aan de inspanning, die het landsbelang van ieder, maar zeker in de allereerste plaats van hooggeplaatste leden der weermacht, eischt en plannen ten uit voer gelegd, die in den persoon van den Führer het Nationaal Socialisme, waarjpede Duitschland zal overwinnen o&, ondergaan moesten treffen. Hooggeplaatste' officieren hebben onder aanwending van middelen, die bij vertegenwoordigers der onderwereld te doen gebruikelijk zijn een bomaanslag op Hitier beraamd en niet dan door een hoogst toevallige samenloop van omstandigheden kon het geschieden, dat deze bom zoowel in letterlijken als overdrachtelijken zin ver keerd barstte, zoodat de Führer en zijn staf een vreeselijken dood ontkvyfmen en de schade tot min of meer ernstige verwon dingen beperiU bleef. De volgende oogen- blikken luidden reeds het begin van het einde'der voornaamste samenzweerders in. Het. coel, waarmede deze wandaad is ge pleegd. is duidelijk en reikte verder dan een moordaanslag. Wat deze officierenkliek be oogde was niet minder dan een staatsgreep om het h.eerschende regime in Duitschland ten val te brengen en dit stempelt haar misdrijf tot een wandaad _en de bedrijvers tot verraders van de ergs'te^ soort. Want niemand beter dan zij zelf moet hebben ge weten. dat zij zich, was hun voornemen ge slaagd, tot willoos werktuig hadden ge maakt van de doodsvijanden van hun land het voorbeeld van Italië" ligt nog versch in het geheugen -en de soldaat, die zich in oorlogstijd en welk een oorlógstijd daartoe leent is voor altijd geschandvlekt en rijp voor den kogel of de galeien. De wereldworsteling dezer jaren nadert met rassche schreden het hoogtepunt en de inspanning, waartoe het Duitsche volk zich gedwongen ziet, kent geen grenzen. Aan de fronten wx>r;t van de troepen een weerga- looze zelfverloochening gevérgd en de min ste soldaat is doordrongen vgn de verant woordelijkheid, die het volgend oogenblik op zijn schouders kan worden gelegd. Bin nen de Duitsche grenzen wordt in een koortsachtig tempo gewerkt, om de diverse materiaalslagen te kunnen blijven voeren en de totale oorlog kan daarbij den steun van vrouwen, knapen en meisjes niet ont beren. De zenuwenkrijg spant zich in, leger en burgerbevolking af te matten en nooden en tekorten zijn oorzaak van vele en niet geringe verdrietelijkheden.... slechts een gevoel van onverbrekelijke verbonden heid kan onder zulke omstandigheden een volk staande, gevechtswaardig en offerbe- reid houden. Wankelt hier het vertrouwen, dan heeft de belager vrij spel en ontbin dende krachten zouden te niet doen waar voor vijf jaren lang gestreden en geleden is. Een kleine groep van teleurgestelde ver tegenwoordigers van een welhaast vergeten regime heeft den treurigen moed gehad eigen volk en eigen land tot inzet van haar va banque spel te maken. Zij heeft misge- rekend, zooals alle verraad en ie;'eren ver rader een misrekening treft. Want wat be- veikt werd is een strijd wil, vastberadener dan ooit, een verbetenheid om tot het uiter ste de worsteling voort te zetten, een hard heid, die zoowel met den verrader in eigen gelederen als met den belager aan gene zijde van de fronten af zal rekenep,-. Het moge schijnen, alsof dit veel gezegd is in ceze dagen van zware belasting op de Duitsche fronten en op de Duitsche steden. Doch zoo iets sinds Donderdagavond aan den dag is getreden is het wei de zekerheid dat de aanslag in het hoofdkwartier het verbond tusschen het Duitsche volk en zijn Führer versterkt'en verdiept heeft. Er is dankbaarheid voor de redding uit een ge vaar, dat ditmaal wel rakelings langs Hitier is gegaan naast diepe verontwaardiging over den aanslag. Leger, vloot en lucht macht hebben hun 'rouw aan den Führer tot uiting gebracht, en aldus is pver alle linies de strijdvaardigheid toegenomen. Men gevoelt, dat er niet alleen klaarheid is geko men in het wroeten vsn een kleine groep défaitisjen, maar ook, dat de hoop van den vijand, met verraders tot een accoord te kunnen komen, de bodem voorgoed is inge slagen. En het is deze reactie, de zékerheid, dat niemand of niets zich zal kunnen plaat sen tusschen Führer en Volk, die ten slotte de winst van het gebeurde is. Finland protesteert bij Zweden. De Finsche staat heeft bij de regeering van Zweden een klacht ingediend over het in beslag nemen van Finsche schepen in Zweden. Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper (afw.), Haar lem. Sport en Stad: A. Overmeer, H'stede. Bui tenland: J. C. van der Daag, H'stede.^Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving; J. J. E. van Baarse], Santpoort. Verantwoordelijk voor de advertentie-rubriek: W. van Ommen, H'stede (tijdelijk afwezig). Het Duitsche weermachtbericht. Het Duitsche weermachtbericht liAit als volgt: Ten Zuidoosten en ten Zuiden van Caen heeft de vijand zijn aanvallen met vrij sterke infanterie- en pantserstrijdkrachten voortge zet, zondes dat hij terreinwinst van b'eteekenis kon behalen. Ook in het gebied ten Noordwesten van St. Lo hebben onze troepen alle vijandelijke aan valsgroepen uiteengeslagen. Bij de gevechten op 18 en 19 Juli werden in Normandië 200 vijandelijke tanks stukgeschoten. Gevechts vliegtuigen hebben in de wateren ten Westen van Brest een vijandelijke torpedojager in den grond geboord en twee andere torpedo jagers zwaar beschadigd. «Bij zuiveringsacties.in het Fransche gebied werden wederom, 285 terroristen in den strijd vernietigd. Zwaar V. 1 vergeldingsvuur blijft op het gebied van groot-Londen liggen. In Italië vonden Donderdag vrij groote ge vechtshandelingen alleen'plaats in den Adria- tischen kustsector, waait de vijand onbeteeke- nende terreinwinst kon behalen. Aan de an dere fronten ondernam de vijand op vele plaat sen plaatselijke aanvallen, die vruchteloos bleven. De 16e SS-divisie pantsergrenadiers „Reichs- führer SS" heeft zich onder bevel van den SS-Gruppenführer en lt.-generaal der Waffen SS Simon bij de zware gevechten aan de Ligu- rische kust door bijzondere standvastigheid en dapperheid onderscheiden. Torpedobooten hebben in de Golf van Genua twee Britsche torpedomotorbooten beschadigd. In het Oosten duren de' gevechten in het gebied van Lemberg en aan den bovenloop van den Boeg met onverminderde hevigheid voort. Onze divisies bleven den bolsjewieken taaien weerstand bieden en brachten hun zwa re verliezen toe. Alleen één drCüsie pantser grenadiers schoot daar de laatste dagen 101 vijandelijke tanks stuk. Ten Noorden van Brest-Lito'wsk hebben troepen van het leger en de Waffen-SS de bolsjewieken in een tegenaanval teruggeworpen. Verscheidene aan- valsspitsen van den vijand werden ingesloten en vernietigd. Ten Oosten van Bialyslok is de vijand onze stellingen binnen gedrongen. Hier zijn verbitterde gevechten aan den gang. Ten Noordwesten van Grodno werden Sovjet-Rus sische gevechtsgroepen iri een tegenaanval ver dreven. Aan den weg Kowno-Dunaburg, alsmede tusschen Dunaburg en het Peipusmeer vielen de bolsjewieken met krachtige ondersteuning van tanks en slagvliegers op talrijke jüaatsep aan. Zij werden afgeslagen of opgevangen, terwijl een groot aantal tanks werd stukge schoten. In den Noordelijken sector hebben zich de Silezische 255e divisie infanterie onder bevel van lt.-generaal Melzer en hét regiment grenadiers 32 onder kolonel Von Werder door bijzondere dapperheid onderscheiden. Eskaders slagvliëgtuigen hebben Sovjet- Russische pantserformaties en ravitailleerings- colonnes uiteengeslagen; 58 vijandelijke tanks en meer dan 500 voertuigen werden vernie tigd. In luchtgevechten verloor de vijand 55 vliegtuigen. Bewakingsvaartuigen van de Duit sche marine schoten boven de Finsche Golf 5 Sovjet-Russische bommenwerpers neer. Sterke Duitsche formaties gevechtsvliegtui gen ondernamen Donderdagnacht zware aan vallen op de ravitailleeringsstations Minsk en Molodeczno. Formaties Amerikaansche bommenwerpers vielen van het Ztóden en Westen uit plaatsen in West-, Zuidwest- en midden-Duitschland aan. Vooral te Friedrichshafert. Wetzlur en Leipzig ontstond schade en werden verliezen veroorzaakt ónder de bevolking. Door strijd krachten der luchtverdediging werden 47 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 45 vier motorige bommenwerpers, neergeschoten. Des nachts viel een Britsche formatie plaat sen in het Rijnlandsch-Westfaalsche gebied aan. Storingsvliegtuigen irtfrpen bovendien bommen op het stadsgebied van Hamburg: 39 viermotdrige bommenwerpers werden daarbij neergeschoten. Snelle Duitsche gevechtsvlieg tuigen vielen'doelen in Zuidoost-Engeland aan. Roosevelt aanvaardt candidatuur. De president binnenkort naar Rome. Naar Reuter van ..een vlootbasis aan de kust van den Stillen Oceaan" meldt, heeft Roosevelt in een tot het democratische convent te Chicago gerichte radiotoespraak medege deeld, dat hij de candidatuur voor een kierde Ambtsperiode aanvaardt. Uit het bericht blijkt, dat Roosevelt zich bevindt op een reis, „die met het oog op de noodzakelijkheden van den oorlog geheim is gehouden". De Amerikaansche senator Harry Truman is benoemd tot democratisch candidaat voor het vice-presidentschap. Volgens inlichtingen uit Rome zou Taylor, de vertegenwoordiger van Roosevelt bij het Vaticaan, opdracht hebben gekregen, den .Paus een eigenhandig geschreven brief van den pre sident te overhandigen. De brief zou betrek king hebben op het komende bezoek van Roo sevelt aan den Paus, waaraan de president met het oog op de stemmen der Amerikaan sche katholieken, bij de komende presidents verkiezingen beslissende waarde hecht. Roose velt zal volgens dit bericht zijn intrek nemen in de Villa Madama. Mgr. Spellman, de aartsbisschop van New York, is per vliegtuig uit New York vertrok ken. om een bezoek te brengen aan de oorlog voerende en neutrale staten in Europa, Afrika en Azië. Hij zal nog voor het einde van deze \veek voor een zijner „regelmatige bezoeken aan den Heiligen Stoel" te Rome aankomen. Zweedsche kogellagers naar de Sowjet Unie. Naar de Londensche correspondent van het Zweedsche Sociaal-democratische blad Mor- gentidningen meldt, zijh Zweedsche kogella gers langs een omweg over Engeland aan de Sovjet-Unie geleverd. Het betreft hier kogel lagers, waaraan in de Sovjet-Unie groote be hoefte bestaat. De Sovjets hebben Zweden doen weten, dat zij het voortzetten van dezen handel op prijs zuilen stellen. Rede van staatsecretaris Naumann De staatssecretaris van het Duitsche minis terie van volksvoorlichting en propaganda, dr. Naumann, heeft tijdens een rede o.m. het vol gende gezegd: De heftigheid van derf algemeenen vijande lijken stormloop wordt vooral verklaard door het feit, dat de vijand de bedoeling heeft den oorlog in Europa nog dit jaar ten einde te brengen. Op het oogenblik staat „generaal tijd" in ieder geval aan onzen kant, want elke dag, die voor den vijand als vertraging verloren gaat, is winst voor ons. Duitschland staat kort voor de voltooiing van een gewijzigde-bewapening op de grootste schaal. Onze strijdkrachten zullen de laatste ronde van den oorlog doorvechten met de bes te wapenen, van welke in deze wek'en staal tjes zichtbaar zijn geworden. Er is geen aanleiding om zich te laten over weldigen door de gedachte aan <ie massa van het vijandelijke oorlogsmateriaal, want achter elk wapen staat de mensch, die den graad, van de uitwerking dier wapenen bepaalt. De macht van den individueelen strijder ontplooit zich aan Duitschen kant klaarblijkelijk naar mate de gevechten meer verbitterd worden. De getallenpropaganda van den vijand zal niemand van ons 'tot lethargie verleiden. Nog tijdens de rede van dr. Naumann werd het bericht van het wonderbare behoud van den Führer bij den snooden moordaanslag op: zijn leven aan het Duitsche volk bekend ge maakt. De nieuwe redding van den Führer, aldus zeide dr. Naumann onder een jubelen den bijval der vergadering, is meer dan een symbool. De Goddelijke Voorzienigheid heeft hem in het uur van de zwaarste vuurproef voor het Duitsche volk behouden. Daders van moord op Henriot gearresteerd. De daders .van den moordaanslag op den Franschen staatssecretaris voor -voorlichting, Philippe Henriot, zijn op één na in handen van de militie gevallen. Twee van hen wer den gearresteerd. De leider, de 27-jarige Pierre Desmoulin, werd tijdens de arrestatie doodgeschoten, de vierde is nog voortvluch tig. Nadat de politie hen op het spoor ge komen was. werden de daders voor een fic tieve conferentie, welke een clandestienen goudhandel betrof, uitgenoodigd in een café op de Boulevard des Italiëns te verschijnen. Toen zij kwamen waren zij plotseling door twintig leden van de militie omringd. Onder de twee arrestanten bevindt zich ook de man, die als eerste het doodelijke schot op Henriot loste. Bij hun verhoor is komen vast te staan, dat de gearresteerden nog andere plannen beraamden. Nieuw tooneëlgezelschap. Cruys Voorbergh. Ank van der Moer en Guus Oster nemen deel. Er heeft zich een nieuw tooneelgezelsehap gevormd, dat zal optreden onder den naam „De Nieuwe Rotterdamsche Comedie". Tot de vaste kern van dit gezelschap behooren: Cruys Voorbergh, die als regisseur en acteur medewerkt, Ank van der Moer, Guus Oster en Riek Berkhout. Met andere tooneelspelers wordt nog onderhandeld. „De Nieuwe Rotterdamsche Comedie" opent in September het seizoen in „Diligentia" te 's-Gravenhage, met „Comeaiespelen" van Joh. W Broedelat. Zon, sport, water Welke echte Hollandsche jongen houdt, daar niet van? Pak deze prachtige gelegenheid aan en toon tegenover Duitsche, Deensche en Vlaamsche jongens dat je voor geen kleintje vervaard bent en je mannetje op het gebied van sport staat. Ga een maand naar de bergen. Meldt je aan voor het eerstvolgende weersportkamp in een van de mooiste streken van Duitschland. Kos ten zijn hier niet aan verbonden. De eerstvolgende keuring vindt' plaats op Vrijdag 28 Juli, in Den Haag, gebouw Amici- tia, Westeinde, van 8.3018 uur. Leeftijd 16 18 jaar. Meldt je aan. OPNIEUW NEDERLANDSCHE BOEREN NAAR HET OOSTEN. Donderdagavond zijn wederom vijftien Ne- derlandsche boeren en tuinders naar het Oosten vertrokkeri om te worden ingezet als leiders van boerenbedrijven en tuinderijen in het gouvernement-generaal, en wel in de omgeving van Krakau. Den avond tevoren werden de Nederlandsche Oostboeren ver- eenigd aan- een maaltijd, hun aangeboden door het Ne^erlandsch Oost Instituut en de Nederlandsche Oost Compagnie, waarbij te vens officieel afscheid van hen werd geno men. Aan tafel werden zij toegesproken door den directeur van het N. O. I.. drs. Goedhart en door den leidèr van de afdeeling Agrari- schen inzet van de N. O. C. "SPORT EN WEDSTRIJDEN Cricket BONDSWEDSTRIJDEN. Voor de eerste klas zijn voor morgen geen wedstrijden vastgesteld in verband met het organiseeren van een techni- schen dag. In Schiedam krijgt Hermes bezoek van een bondselftal. Ook in deze omgeving wordt gespeeld en wel op het terrein van Rood en Wi+ en van CVHW. Aan de Spanjaardslaan kpmen een bondselftal en een ploeg, "samengesteld uit de lagere elftallen tegenover elkaar en in het Heem- steedsche Sportpark de vertegenwoordigende elf tallen van de districten Haarlem en Amsterdam. Tennis INVITATIE-TOURNOOI TE HEEMSTEDE. Van 23 'tot en met Zondag 30 Juli wordt op de ba nen aan de Vondelkade een invitatie b tournooi gehouden, waaraan de sterkste spelers(sters) uit Haarlem en omgeving deelnemen. Gespeeld worden heerendubbelspel en gemengd dubbel spel; wedstrijdleider is c\e heer Weijers. SPORT-ALLER LEI. - De kaatselub ,,Frisia" zal haar oefeningen en wedstrijden organiseeren op liet Gemeentelijk Speelterrein aan de nSchalkwijkerweg, dus niet meer aan de Kleverlaan. De Haagsche kaatsvereeniging organiseert op Zondag 30 Juli wedstrijden. „Frisia" zal aan dezen karnp deelnemen. 83 Gbi:i)E COLLEGA'S IS ÉÉN WEEK! ER zij» deze week 83 exem plaren van „Alles over behang" door dankbare lezers afge staan voor collega-behangers! Vakstudeerenden, vraagt een exemplaar bij R&D, Prinsen gracht 730-736, Amsterdam-C. Publicatie Rath Doodeheefver KOFFIESURROGAAÏ VAM' De weraW staat voor U open eb U VREEMDE TALEN ff§||g§ werkelijk «preekt en versteel. U leert ge goed en prettig eb U THUIS STUDEERT via <fe gre- |||f* mobon met een cursus ven N.Z.Voorburgwal 1 1 4-W,'Amsterdam-C HEERENKLEEDING AFLEVERING THANS VLUGGER on eehen W échte kruiden i Ze zitten in Heyeres' Specerijénzout.Doe er wat van in Uw ge rechten enze zijn tegelijk gekruid. (Beval geen surrogaat)

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2