Dagorder van den Führer tot het leger. Na de onfmoeting Führer—Duce Nieuwsblad voor Noord-Holland Betuiging van trouw van maarschalk Von Kluge. Veronl- waardiging over den aanslag aan het Duitsche front in Frankrijk. Gelukwenschen aan den Führer van Italiaansche zijde en uit Vichy. Dr. Ley over den aanslag. Verbitterde strijd bij Caen, Voldoening in Italië Jaargang No» 171 Bureaux;: Groote Houtstraat 95. TèL Advertenties 10724, Redactie 10600. Postgiro 134958 Haarlemsche Ct., Haarlem Bijfcantoor, Soendaplein 21, Telef. 12230 [Jmuiden: Remïbran cl tla an SS, Umuiden-O HoofdredacteurF. C. Dertcs. De Führer heeft op 21 Juli na de volledige uitroeiing van het complot in zijn kwaliteit van opperbevelhebber van "het leger de vol gende dagorder tot het leger gericht: „Soldaten van het leger, Een kleine kring gewetenlooze officieren heeft op mij en den staf van de weer machtsleiding een moordaanslag gepleegd, teneinde het staatsgezag in handen te krij gen. De Voorzienigheid heeft deze misdaad laten mislukken. Door het onmiddellijke energieke ingrijpen van trouwe officieren en soldaten van het leger in het vaderland werd de kliek verraders binnen enkele uren vernietigd of gearresteerd. Ik heb niet anders verwacht. Ik weet, dat gij evenals totdusver in voorbeeldige ge hoorzaamheid en trouwe plichtsvervulling dapper strijdt, totdat wij ondanks alles aan het einde de overwinning zullen hebben t behaald." De opperbevelhebber West, generaal-veld- maarschalk Von Kluge, heeft een boodschap gericht tot de s.oldaten van het Westen, waar in hij o.m. zegt: „Met verontwaardiging en verbittering hebben wij soldaten van dit com plot kennis genomen. Voor ons zal noch een herhaling van het jaar 1918 noch een herhaling van het voorbeeld van Italië mogelijk zijn. Voor ons soldaten van het Westen is er slechts één parool: in onwrikbare vastberadenheid en onvoorwaardelijke trouw aan den Führer den strijd tegen den vijand aan het front zegevie rend te voeren. Leve de Führer. Leve Duitsch- land." Von Kluge heeft voorts een telegram aan den Führer gezonden, waarin hij ook namens zijn soldaten zijn gelukwenschen uitspreekt en de verzekering van onwrikbare trouw geeft. De oorlogscorrespondent van het D.N.B. in het Westen, Schmalfuss, schrijft o.m.: Het bericht van den aanslag heeft bij de aan het invasiefront vechtende Duitsche officieren en soldaten eenstemmige verontwaardiging ge wekt. Voor zoo ver de gevechtspositie het toe liet, zijn Vrijdagochtend appèls gehouden, waarop de commandanten hun soldaten van den mislukten aanslag in kennis stelden en man tegenover man de gelofte van trouw aan den oppersten bevelhebber der Duitsche weer macht hernieuwden. Des avonds luisterden de afdeelingen, die niet onmiddellijk in gevechten gewikkeld waren, naar de korte radiotoespraak van Von Kluge. Italië en Frankrijk. Naar Stefani meldt, heeft minister Pavolini, secretaris-generaal der fascistische partij, uiting gegeven aan de onwrikbare trouw der Zwarthemden aan den Führer van het Natio- naal-socialistische Duitschland en aan zijn werk. Alle Italiaansche ministers hebben in telegrammen aan den Führer hun groote vreugde over zijn redding geuit. Ook de pers brengt in grooten opmaak haar vreugde over het mislukken van den aanslag tot uiting. De chef van het militaire kabinet van maar schalk Pétain, generaal Blasselle, heeft een bezoek gebracht aan den specialen diplomatie- ken gevolmachtigde van het Duitsche rijk, ge zant Von Ptenthe-Fink, om hem namens den maarschalk zijn afschuw en verontwaardi ging te betuigen over den aanslag op den Führer. De Fransche regeeringschef Pierre Laval heeft Vrijdagmiddag aan den Duitschen rijks minister van buitenlandsche zaken een tele gram gezonden met het verzoek den Führer zijn gelukwenschen aan te bieden. Rede van dr. Ley Reichsorganisationsleiter dr. Ley heeft zich op een groote bijeenkomst, die door duizenden arbeiders en arbeidsters werd bijgewoond en door den omroep werd uitgezonden, tot tolk gemaakt van de gevoelens van dankbaarheid, die het Duitsche volk'Vervullen bij de redding van den Führer. Van millioenen Duitschers, aldus zeide Ley, stokte de adem, toen zij het bericht van den moordaanslag op Adolf Hitler vernamen. Op dat oogenblik besefte het land, wat er van Duitschland geworden zou zijn, als deze moord aanslag de door de moordenaars beoogde ge volgen zou hebben gehad. Met één slag zou een geweldig w'erk vernietigd, alle vooruit zichten van succes en overwinning verdwenen zijn. Over millioenen Duitschers zouden een namelooze ellende, slavernij, vernietiging, nood en honger zijn gekomen. Voor het plegen van den moordaanslag is een mijn van de allerzwaarste soort gebruikt, die uit Engeland was geïmporteerd. Op bevel der JVIoskousche joden zonden Engeland en zijn Lords de bom, die een misdadig reactionnair heeft gelegd. Hier zien wij reactie en bolsjewisme hand in hand gaan. De etterbuil, zoo vervolgde Ley, is Goddank bijtijds opengesprongen. Dat is niet alleen een gewonnen slag, dat is de gewonnen oorlog. Levendigen bijval oogstte dr. Ley, toen hij zeide, dat het Duitsche volk thans verlangt, dat de revolutie alles inhaalt wat zij verzuimd heeft. Elke Duitscher moet weten, dat zijn bloed wordt uitgeroeid als hij Duitschland ver raadt. De geruchten over den aanslag. Voor vertegenwoordigers van de buiten landsche pers is van toonaangevende zijde der Duitsche regeering mededeeling gedaan van het vooral in de Zweedsche pers tot uiting komende rondstrooien van geruchten over den mislukten aanslag op den Führer. De woordvoerder van het Rijkspropaganda- ministerie gaf een bloemlezing van deze geruchten, vooral de berichten van zooge naamde Zweedsche reizigers in Duitschland, die o.a. beweerd hebben, dat in de afgeloopen dagen in Berlijn geruchten doen, volgens welke verscheidene regimenten, die in Oost- Pruisen gemuit hadden, voor een deel van den eersten tot den laatsten man doodgescho ten zijn. Dezelfde reiziger beweert dat te Ber lijn practisch de staat van beleg heerscht. Volgens een tweeden reiziger zou diegene, die Donderdag voor de Duitsche radio tot het Duitsche volk heeft gesproken, niet de Führer geweest zijn. Voorts wordt op grond van deze zoogenaamde getuigen beweerd, dat de verwondingen van den Führer beslist niet licht, doch zeer zwaar zijn. Voorts wordt gezegd, dat verscheidene honderden officie ren terechtgesteld zouden zijn. Dit zijn, naar de woordvoerder van het Rijkspropagandaminister verklaarde, slechts enkele voorbeelden. Men heeft eenvoudig geen tijd genoeg, om alle beweringen en ge ruchten, die in de Zweedsche pers worden gelanceerd, te registreeren. Deze verklaringen hebben op de aanwezige buitenlandsche journalisten een zichtbaren indruk gemaakt, omdat door practische voor beelden, die zij zelf voor een deel persoonlijk kunnen controleeren, de leugenachtigheid en de tendentie van een zekere pers gekenmerkt wordt. Gauleiter Grohe, dif! door den Führer tot Rijkscommissaris voor de bezette ge bieden van België en Noord-Frankrijk is benoemd. (Hoffmann-Stapf Pax c) Extra keuringen Waffen-SS (Wiking), SS-wachtbataillon, land storm Nederland, Germaansclie SS in Neder land. Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog een extra keuring gehouden worden op: Maandag 24 Juli 8-13 uur, Den Haag, gebouw Amicitia, Westeinde 15; Dinsdag 25 Juli 8-13 uur, Amsterdam, Dam 4; waar iedere gezonde Nederlander zich kan aanmelden teneinde gekeurd te worden. Tijdens de keuringen worden alle inlichtin gen verstrekt met betrekking tot de verzor ging wan familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Personen tusschen' 1935 jaar, die aanmel- dingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kun nen zich eveneens aanmelden en worden ge durende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na minstens een jaar diensttijd zijn ge schiktheid voor de officiersopleiding heeft be wezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslag gevend. Ook voor de gemotoriseerde compagnie bij het SS-Wachtbataillon te Amersfoort, welke dienst in Nederland doet, kan men zich op bo venstaande keuringen melden. Alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis zijn verkrijgbaar bij de navolgende nebenstellen der Waffen-SS: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschede, Hengeloschestraat 30; eveneens bij het SS-Ersatzkommando Nie- derlande, Den Haag, Korte Vijverberg 5 en Marineannahmestelle West, Utrecht, Plompe- torengracht 24. Gelukwenschen voor den Rijkscommissaris. De Führer heeft den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, Rijks minister dr. Seyss-Inquart, op diens verjaar dag den volgenden telegrafischen geluk- wensch doen toekomen: „Op uw verjaardag zend ik u mijn hartelijke gelukwenschen. (w.g.) Adolf Hitler." Ook Rijksmaarschalk Göring heeft in een hartelijk telegram zijn oprechte gelukwen schen uitgesproken. Het Duitsche weermachtbericht Van Zondag luidt: In Normandië werd gisteren ten Zuiden van Caen verbitterd om eenige plaatsjes gestreden, die verscheidene malen van eigenaar wissel den en tenslotte in onze hgjiden bleven. Bij aanvallen ten Zuidwesten van Caen behaalde de vijand een plaatselijke penetratie, die werd afgegrendeld. De 21e pantserdivisie onder be vel van gen.-majoor Feucht'inger, die sinds het begin van de invasie zich altijd weer had on derscheiden, heeft zich in de gevechten der laatste dagen opnieuw bijzonder geweerd. In Zuidoost-Frankrijk werden in een sterk door benden onveilig gemaakt gebied 268 terroristen in den strijd vernietigd. Zwaar V. 1 vergeldingsvuur blijft op het ge bied van groot-Londen liggen. In Italië ondernam de vijand ook gisteren slechts talrijke plaatselijke aanvallen, die wer den afgeslagen. In eenige sectoren waren de gevechten in de avonduren nog aan den gang. In het Oosten woedt de afweerslag met groote verbittering voort. In het gebied van Lemberg bereikten vijandelijke aanvalsspitsen den Oostelijken rand der stad. Verder ten Noordwesten stooten gemotoriseerde formaties der bolsjewieken naar de San en Westelijk van den bovenloop van de Boeg in het gebied van Lublin door. Onze divisies bieden hier den opd^ingenden vijand overal verbitterden tegen stand. Ook tusschen Brest-Litowsk en Grodno zijn hevige gevechten aan den gang. Talrijke aanvallen der bolsjewieken werden afgeslagen, de binnengedrongen vijand werd tot staan ge bracht. Noordwestelijk van Grodno werden de bolsjewieken in een tegenaanval verder naar het Oosten teruggeworpen. Ten Noordoosten van Kowno vingen onze dappere grenadiers herhaalde aanvallen van de Sovjets op. Tus schen Dunaburg en het Peipusmeer werden sterke infanterie- en pantserstrijdkrachten van de bolsjewieken in hoofdzaak afgeslagen, waarbij 50 tanks werden stukgeschoten. In twee penetratieplekken zijn nog hevige ge vechten aan den gang. Na verwoesting van alle voor de oorlogvoering van belang zijnde installaties werden de puinhoopen van Oströf en Pleskau ontruimd. Eskaders slagvliegers grepen doeltreffend in de gevechten te land in en brachten den vijand zware verliezen toe aan menschen en materiaal. 59 Vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. Des nachts vielen formaties gevechtsvliegtuigen het sta tion Molodeczno aan. Er ontstonden uitge breide branden en zware ontploffingen. Een formatie Amerikaansche bommenwer pers wierp bommen in het gebied van Ploesti. Door Duitsche, Roemeensche en Bulgaarsche luchtverdedigingsstrijdkrachten werden 28 vijandelijke vliegtuigen vernietigd. 1 vuur op Londen. Een „voortdurende stroom robotbommen", zoo meldt United Press uit Londen, is den ge- heeletv Zaterdag en Zondagochtend over het Kanaal gekomen. Men vermoedt, dat de scha de zeer omvangrijk is. Ook in een bericht uit Londen in Aftonbladet wordt geconstateerd, dat het bombardement op Londen sedert Don derdagnacht in kracht is toegenomen. In een landelijk district hebben robotbommen bijna 2000 huizen van in totaal 6000 van het geheele district „beschadigd". Deze statistiek is inge diend op een communale conferentie en kan dus als officieel worden beschouwd. Affiche van de door den Nederlandschen Volksdienst te houden collecte voor „Moeder en Kind" op 39 Juli a.s. (C.N.F.-Pax c) Maandag 24 Juli 1944 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en Feestdagen. Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem Abonnementen: p. week 26 ct, per rand. 1:15, per kwartaal 3,42, fr. per post 3,73. Losse nummers S cent. K m? Kwesties der Italiaansche geïnterneerden opgelost Een officieel communiqué uit het hoofd kwartier van den Führer meldt het volgende: Van 16 tot 20 Juli heeft de Duce een in spectietocht gemaakt naar de Italiaansche divisies, die in Duitschland worden opgeleid. De Duce overhandigde den Italiaanschea regimenten hun vaandels, richtte een toe spraak tot de troepen en werd overal met groote geestdrift ontvangen. Aan het einde van zijn reis bezocht de Duce den Führer in diens hoofdkwartier. Het onderhoud tus schen den Führer en den Duce werd gevoerd in den geest van de grootste hartelijkheid. De Führer en de Duce bestudeerden den toe stand en bespraken o.a. de kwestie der Italiaansche oorlogs-geïnterneerden Er wer den richtsnoeren opgesteld voor het oplossen van deze kwestie in overeenstemming met de moreele en materieele belangen van beide landen. Deze oplossing voorziet in een over heveling van de oorlogs-geïnterneerden naar den stand van vrije arbeiders of naar den stand van hulpkrachten in het kader van de Duitsche weermacht. Aan de besprekingen in het hoofdkwartier van den Führer namen Rijksmaarschalk Hermann Göring, de Rijksminister van bui tenlandsche zaken Von Ribbentrop en gene- raal-veldmaarschalk Keitel en v&n Italiaan sche zijde maarschalk Graziani en de onder staatssecretaris van buitenlandsche zaken graaf Mazzolini deel. De Duitsche ambassa deur in Italië, Rahn en de Italiaansche am bassadeur te Berlijn, Anfuso vergezelden den Duce op zijn reis. De ontmoeting heeft bij de Italiaansche openbare meening levendige vreugde en voldoening gewekt. Vooral voldoening wordt in de breede kringen gewekt door de mede deeling, dat de Italiaansche oorlogs-geïnter neerden van het leger van Badoglio. die na de capitulatie van 8 September naar Duitsch land zijn gebracht, thans als vrije medewer kers mede gebruikt zullen worden in den geheelen oorlogsinzet van Duitschland. Na zijn terugkeer uit het hoofdkwartier van den Führer heeft de Duce aan den Führer het volgende telegram gezonden: „Nu de Voorzienigheid u voor het Duit sche volk en voor een betere toekomst van Europa heeft willen doen behouden wil ik u, Führer, bij mijn terugkeer naar Italië op nieuw bevestigen, dat ik uit het geloof dat, soldaten van de Italiaansche republiek, di» in Duitschland worden opgeleid, en uit da ontembare dapperheid van uw troepen da rotsvaste overtuiging heb verkregen, dat heS Nationaal-socialistische Duitschland en het fascistische Italië op de met het bolsjewisme verbonden mogendheden de overwinning zullen behalen. Wil, Führer, de uitdrukking aanvaarden van mijn onwankelbare kame raadschappelijke vriendschap." Landing op Tinian verijdeld. Domei meldt: Vijandelijke troepen tracht ten Maandagochtend met barken op het eiland Tinian in de Marianengroep te lan den onder bescherming van luchtaanvallen. De poging faalde echter tengevolge van da energieke reactie van het Japansche garni zoen. De vijandelijke troepen werd,en ver dreven, nadat een slagschip en twee torpedo jagers in brand waren geschoten. Dultsehe jeugd 's avonds niet meer naar de bioscopen. In Duitschland wordt de.jeugd niet meer in de avondvoorstellingen van de bioscopen toe gelaten, tenzij begeleid door ouders of voogd. Deze maatregel is in overleg met den Rijks jeugdleider genomen om zooveel mogelijk vol wassenen, die des daags hun werk hebben, in de gelegenheid te stellen des avonds een bio scooptheater te bezoeken. Kortrijk zwaar geteisterd, In den nacht van Donderdag gp Vrijdag j.l. is de stad Kortrijk, die reeds verscheidene malen het mikpunt was van de Angelsaksische terreuraanvallen, nogmaals op vreeselijke wijze getroffen. Geen enkele bewoonde wijk bleef gespaard. Er zijn reeds 182 lijken ge vonden. Meer dan de helft van het marktplein werd met den grond gelijk gemaakt. Eenige kerken zijn verwoest. Duikbootcommandant Henke gevallen. Groot-admiraal Dönitz heeft een dagorder uitgevaardigd, waarin hij o.m. zegt: „De duik bootcommandant Kapitan-leutnant Werner Henke, drager, van het Eikenloof bij het Rid derkruis van het IJzeren Kruis, is bij een poging om uit de gevangenschap te ontvluch ten, gevallen. In hem hebben wij een der bes ten van ons verloren. In den strijd tegen con- vooien,. afzonderlijk varende schepen en oor logsschepen heeft hij zich zeer bijzonder on derscheiden en 26 schepen met een gezamenlij- ken inhoud van 166.000 ton, een kruiser en een torpedojager tot zinken gebracht." Telegram van den Paus aan Hitier. De Paus heeft aan Adolf Hitler in verband met den afloop van den op hem gepleegden. aanslag een telegrafischen gelukwensch ge zonden, aldus United Press op grond van een mededeeling van den officieuzen nieuwsdienst van het Vaticaan.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1