MUROPlflST a c s liüf'S PRODUCTEN M H O 2 8 8 CHEMISCH REINIGEN KLEEDING PALTHE 8 Mussert spreekt te Amsterdam 0 x u 8 X V m 0 0 t-a Het Duitsche weermaelitbsrteht. Het Duitsche weermachtbericht van Zater dag luidde: In Normandië ondernam de vijand Vrijdag Oost'elijk en Zuidelijk van Caen vrij sterke, door tanks gesteunde, aanvallen, waarbij hij op eenige punten in onze hoofdg.evechtslinie kon binnendringen. Reeds des avonds was ech ter het verloren gegane terrein door tegen aanvallen onzer troepen weer in ons bezit en een vijandelijk bataljon vernietigd. Sterke tankconcentraties van den vijand ten Zuid oosten van' Caen werden doeltreffend door artillerie bestookt. Noordwestelijk van St. Lo mislukten heftige plaatselijke aanvallen van den vijand. Gevechtsvliegtuigen brachten Wes telijk van Brest zware schade toe aan een vijandelijken torpedojager en schoten een Britsch escortevliegtuig neer. In het Fransche gebied werden 73 terroris ten in den strijd vernietigd. Bij de afweer van aanvallen van vijande lijke vliegtuigen en torpedomotorbooten op 'n convooi in de Duitsche Bocht schoten mijn- vegers, bewakingsvaartuigen en afweergeschut der koopvaarders 5 vijandelijke jachtbommen werpers neer. Voor de Nederlandsche kust brachten zij zware schade toe aan twee Brit- sche torpedomotorbooten. Drie eigen vaartui gen gingen verloren. Het vergeldingsvuur op Londen duurt voort. In Italië deed de vijand vrijwel over het geneele front talrijke afzonderlijke aanvallen, die in hoofdzaak werden afgeslagen. Alleen' aan den uitersten linkervleugel slaagde hij erin, onder zware verliezen aan dooden en gewonden, een weinig terrein te winnen. Her nieuwde aanvallen op de nieuwe stellingen mislukten. In het Italiaansche gebied zijn den laatsten tijd 70 terroristen in den strijd ver nietigd. In het Oosten werden door tegenaanvallen onzer troepen Oostelijk van Lemberg eenige lacunes in het front gesloten. Noordwestelijk van de stad behaalden de Sovjets verdere, ter reinwinst. Aan den bovenloop van den Boeg werden de tot den Westelijken oever doorge drongen bolsjewisten in zware gevechten op gevangen. Tussehen Brest-Litowsk en Grodno viel de vijand met sterke infanterie- en pantserstrijd krachten aan. Hij kon op eenige plaatsen ver der oprukken, doch werd in de meeste secto ren met zware verliezen aan dooden en ge wonden en met het verlies van talrijke tanks afgeslagen. Ten Noordoosten van Kowno duren de ver bitterde gev'echtep voort. Tussehen het meer gebied Zuidwestelijk van Dunaburg en het Peipusmeer werden talrijke vijandelijke aan vallen met zware verliezen voor de bolsjewis ten uiteengeslagen. Op eenige penetratieplek- ken duren de gevechten nog voort. In luchtgevechten verloor de vijand 83 vlieg tuigen. Vrijdagnacht waren de stations Boris- eof en Orsja het aanvalsobject van zware Duitsche gevechtsvliegtuigen. Op de branden de emplacementen vlogen verscheidene muni- tietreinen in de lucht. Amerikaansche bommenwerpers drongen uit het Westen en uit het Zuiden het Duitsche gebied binnen en vielen verscheidene plaatsen in Zuid- en Zuidwest-Duitschland aan. Vooral in de woonwijken van München, Mannheim Ludwijjshafen en Schweinfurt ontstond schade ♦n verliezen aan menschenlevens. Luchtver dedigingsstrijdkrachten vernietigden 68 vijan delijke vliegtuigen, waaronder 55 viermotorige bommenwerpers. Vrijdagnacht vlogen vijande. lijke vliegtuigen boven Noordwest- en Zuid oost Duitschland en lieten o.a. op het gebied van Eerlijn een aantal bommen vallen. Zes Britsche vliegtuigen werden neergeschoten. Duikbooten hebben in zware gevechten schepen met een gezamenlijken inhoud van 74.000 brt. en 2 torpedojagers, tot zinken ge bracht. Een derde torpedojager en vier schepen werden door torpedo's getroffen. Bovendien schoot een duikboot een viermotorigen bom menwerper neer. AFLEVERING VAN ZAKLANTAARN." BATTERIJEX. Met ingang van 1 Augustus a.s. mogen fa brikanten én handelaren weer overgaan tot aflevering van zaklantaarnbatterijen aan hen, .aan wie batterijen zijn toegewezen. De komende distributieperiode vangt aan op 1 Augustus en loopt tot 30 September a.s. De vrije verkoop van batterijen, die in den loop eener distributieperiodé door de rechtheb bend-en niet zijn afgehaald, is niet meer toe gestaan. Deze batterijen moéten in de vol gende distributieperiode aan &e rechtheb benden worden afgeleverd; deze worden doardoor in de gelegenheid gesteld reeds da delijk bij het begin van de nieuwe periode hun batterijen te betrekken. „JEUGDCONFERENTIE TE BLARICUM". Van Donderdag 3 Augustus tot Maandag 7 Augustus a.s. zal in aansluiting op de beide jeugdconferenties op den „Drakenburg" een derde jeugdcenferentie te Biaricum worden gehouden. Jongens en meisjes, vóoral zij, die de jeugd- vergaderingen die Max Blokzijl in het eerste halfjaar van 1944 heeft gehouden, hebben b^focht en die verder over de problemen van dezen tijd, waarmede zij zich blijkbaar niét kunnen vereenigen, van gedachten wen- schen te wisselen, worden uitgenoodigd zich zoo spoedig mogelijk schriftelijk bij Max Blokzijl, Wassenaar, aan te melden. AGENDA MAANDAG 24 JULI: Groote Kerk: concert door orgel, alt en viool, 7.30 u. Rembrandt: '„Gevaarlijke lente" (alle leeft.) 2.30, 6 en 8.15 uur. Palace: „De dochter van den brand stichter" (14 j.) 2 en 8 u. Luxor: „De tijger van Eschnapoer" (14 j.) 2.30 en 8 u. Frans Hals „Annelie" (14 j.) 2.30 en 7.30 u. Moviac: „Jen ny als detective" (18 j.) 2.30 en 8 uur. DINSDAG 25 JULI: Groote Kerk, orgel concert 8-9 uur. Bioscopen: gewijzigde speel tijden. Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper (a£w.), Haar lem. Sport en Stad: A. Overmeer, H'stede. Bui tenland: J. C. van der Laag, H'stede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarse), Santpoort. Verantwoordelijk voor de advertentie-rubriek: W. van Ommen, H'stede Oijdeljjk afwezig). Geschil tussehen het N.A.F. en de meelfabriek te Schiedam. Er is een geschil gerezeil tussehen de N.V. Meelfabriek Schiedam en het N.A.F., hetwelk in eerste instantie geëindigd is met een kort geding voor de Rotterdamsche rechtbank, waarbij het N.A.F. in het onge lijk werd gesteld. Volgens mededeelingen, die de leider van het N.A.F., H. J. Wouden berg, op een persconferentie heeft gedaan, wterden in Februari van dit jaar be sprekingen gehouden tussehen vertegen woordigers van het N.A.F. en de clirectie. Het N.A.F. wenschte n.l. een herziening van de bestaande loonen, welke volgens hem onder het thans noodzakelijk geachte mini mum lagen. Toen deze besprekingen zonder resultaat bleven, wendde het N.A.F. zich tot een Gemachtigde voor den arbeid, met her gevolg, dat deze een loonsverhooging op legde, ingaande 19 Juni. Deze werd door den werkgever niet nagekomen. Hij beriep zich op het Departement van Sociale Zaken, waar „eenige ambtenaren" zouden hebben gezegd, dat, in afwachting van een departe mentale beslissing, geen verhooging van de, loonen noodig werd geacht. Inmiddels ving op 3 Juli een propaganda week van het N.A.F. aan. Een in het kader van deze week aangevraagde bedrijfsbijeenkomst bij de Meelfabriek w^rd door dit bedrijf niet toe gestaan. Op 4 Juli heeft het N.A.F. toen door middel van een geluidswagen, welke voor de poort van het bedrijf was opgesteld een uiteenzetting gegeven, waarbij ook de toestanden in die fabriek zijn besproken, mede in verbaild^met de geweigerde loons verhooging. Op grónd van deze actie met de geluidswagen ontving het provinciale bu reau van het N.A.F. op 7 Juli een brief van mr. P. van Bockhove, waarin het Arbeids front gesommeerd werd de actie te staken, daar anders een kort geding aanhangig zou worden gemaakt. Op 7 Juli heeftjiet N.A.F: door luidsprekers den brief van dezen ad vocaat voor de poort van het bedrijf voor gelezen, waarna op 10 Juli de dagvaarding kwam en op 12 Juli het kort geding werd behandeld. De president van de Rotterdam sche rechtbank stelde toen voor, dat de par tijen de zaak in der minne zouden schikken, maar het N.A.F. liet door middel van zijn raadsman mededeelen, dat een minnelijke schikking uitgesloten moest worden geacht. Op 18 Juli werd daarop vonnig gewezen waarbij het N.A.F. in het ongelijk werd ge steld. Tegen dit vonnis is hooger beroep aangeteekend. Opnieuw Anglo-Ameriksansche luchfterreur. Vrijdag was het Oosten van het land op nieuw het doel van Anglo-Amerikaansche luchtterreur-aanvallen. Door het werpen van brandbommen op een stad werden een rust huis en eenige woonhuizen verwoest, een meisjesschool zwaar beschadigd, 3 meisjes gedood, 2 zwaar en verscheidene anderen licht gewond. Bovendien werden in het Oos ten van het land bij aanvallen met boord- wapens in scheervlucht op een autobus en een taxi 5 Nederlanders gedood, terwijl een zwaar en 14 anderen licht gewond werden. H. M. C. HOLDERT OVERLEDEN. In den ouderdom van 74 jaar is te Bussutn overleden de heer H. M. C. Holdert, uitgever van het dagblad „De Telegraaf". De heer Holdert, die te Salatiga op Java geboren werd, nam in 1902 het dagblad „De Telegraaf over, waaraan hij tot het laatst van zijn leven leiding gaf. De begrafenis zal Dinsdagmorgen om half elf op „Zorgvlied" te Amsterdam geschieden. NIEUWSGIERIGHEID MET DEN DOOD BEKOCHT. De 55-jarige arbeider J. Keur, wonende te Heemstede, vond een mijn op het strand te Zandvoort. Hij kon zijn nieuwsgierigheid niet bedwingen en ging op een flinken af stand van zijn mede-arbeiders met een tang de mijn demonteere-n. Plotseling zag men een groote rookzuil opstijgen na een zware ontploffing. Van het slachtoffer heeft men vrijwel niets teruggevonden. KORT NIEUWS Bij besluit van den Secretaris-generaal vari het departement van Landbouw en Vis- scherij, opgenomen in de Staatscourant van 20 Juli 1044. is opgericht een vakorganisatie voor gedistilleerde dranken. Zij zal tot taak hebben alle regelingen te treffen op het ge bied van de productie, den handel, den afzet en den in- en uitvoer van gedistilleerde dran ken, voor zoover hierin niet door andere wet ten en besluiten is voorzien. De bevoegdheden van het Rantsoeneeringsbureau voor gedisti! leerde dranken of van het Hoofdbedrijfschap voor Akkerbouwproducten zullen geleidelijk op deze nieuwe organisatie overgaan. De vakorganisatie zal zijn gevestigd te Schiedam. Lange Haven 57. De Rijkscommissaris .h-eeft den wet houder Geirrit C. Blom te Rotterdam tot burgemeester van- Breda benoemd. Verder heeft hij wethouder ir. H. Hondius te Nij megen belast met de tijdelijke Hvaarnem'ing van de werkzaamheden van den burgemees ter van Tilburg. Te Amsterdam hebben twee recher cheurs in een dekschuit, liggende in de Egelantiersgracht, een groote partij tapij ten, kleine vloerkleedjes en lijfgoederen ont dekt, alles bij elkaar voor duizenden guldens waarde. Deze goederen zijn vermoedelijk ontvreemd uit eén opslagplaats. Behalve zeer kostbare tapijten waren er ook twee ge dragen heerencostuums bij. De Amsterdamsche recherche heeft een complot van negen inbrekers en helers gearresteerd. De mannen hadden zich d-e laatstemaanden schuldig gemaakt aan ver schillende groote inbraken. Talrijke goede ren werden in beslag genomen. O.a. werden aangetroffen een- groote partij linnengoed/ afkomstig van een inbraak in een koffie huis. een partij levensmiddelen, gestolen uit een kruidenierszaak en twee heere.nrijwi.e~ len., Te Voorburg i« het vijfjarig meisje M. Hooymans onder een auto gekropen. Toen de chauffeur, wien dit niet bekend was, het voertuig in beweging zette, werd het k>n4 overreden. Naar aanleiding van den aanslag op den Führer heeft Zaterdagavond te Amsterdam in het Concertgebouw een openbare bijeenkomst plaats gehad, waar Mussert het woord heeft gevoerd over „Trouw". Er was voor deze bijeenkomst groote be langstelling. Niet alleen uit Amsterdam maar ook van elders waren velen naar de vergade ring gekomen, zoodat zaal en podium tot de laatste plaats bezet waren. De zaal was op de gebruikelijke wijze versierd, terwijl bovendien spandoeken waren aangebracht, die in blauw op wit het woord Trouw vermeldden. Nadat het muziekcorps der Amsterdamsche W. A. zich had doen hooren en onder leiding van Melchert Schuurman samenzang was be oefend, opende de leider van 't district Noord- Holland der N.S.B. de heer H. L. G. Ouwer- kerk, de bijeenkomst. Hij gewaagde van het gevoel van dankbaarheid, dat' bij den aanslag van 20 Juli de Führer behouden is gebleven en verzekerde, dat op de N.S.B. der Nederlan den onder alle omstandigheden zal kunnen v/orden gerekend. De Leider, die hierna aan het woord kwam, noemde het een wonder, wat Donderdag is geschied: een bom explodeerde op enkele meters afstand van den Führer en diens ge zelschap. Er was één doode, er waren zwaar- en lichtgewonden, maar de Führer bleef on gedeerd. - Er moge dankbaarheid zijn voor deze.n won derbaarlijken afioop, wat gebeurd is, is ver raad, een van de vormen van het verraad, waaraan het nationaal-socialisme altijd is blootgesteld. Dit verraad heeft menigmaal laster en verdachtmaking als middel aange wend. Ook voor geweld is het nimmer terug geschrikt, zooals ook ditmaal gebleken is en dat deze aanslag in dit tijdsgewricht plaats had, kan niet verbazen: verraad poogt altijd zijn heilloos werk te verrichten) als de be weging, die men verraden wil, in moeilijk heden verkeert. Dat geschiedde een jaar ge- 'eden in Italië en daartoe is ook thans in Duitschland een intusschen volkomen geT faalde poging gedaan. Spr. betoogde vervolgens, dat verraad altijd de wandaad van enkelingen is. Verraad wordt nimmer gedaan door de massa. De massa is trouw en wie zich deel dezer massa weet, wordt niet ontrouw aan zijn beginsel, zooals ook de N.S.B. heeft ondervonden. Trouw is de Duitsche natie aan haar Führer. trouw is het Duitsche leger aan zijn leiding en verraad is van deze massa nimmer te vreezen. Nadat spr. tegenover de trouweloosheid der enkelen den trouw van sommige figuren in onze landshistórie had gesteld, een Willem van Oranje, een Oldebarnëveldt, een Jan de Witt, •een De Ruyter, een Domela Nieuwenhuis, trad hij in een beschouwing over de hedendaagsche verhoudingen in het staatkundig leven en con stateerde, dat de haat. die tegen de N.S.B. heet te bestaan, niet door de massa gevoed wordt, maar slechts bestaat bij een zeer kleine cate gorie van lieden, die wij thans hebben leeren kennen en die voortgaan, verraad te plegen aan de zaak van Europa, dat in haar verdeeld heid een prooi dreigt te zullen worden van aanstormende wereldmachten, terwijl een ver- eenigd Europa met haar 350 millioe-n inwoners tot iedere verdediging in staat was geweest .Mies had zoovee! anders kunnen zijn als dit begrepen was! Toch, op iederen donkeren nacht volgt een heldere, morgen en zoo zal ook na deze donkere tijden een lichtend ver schiet aanbreken, waartoe de Führer den vol ken van' Europa den weg gewezen heeft. Met een groet aan den Führer en enkele woorden van herdenking ter gelegenheid van den geboortedag van den Rijkscommissaris, besloot de Leider zijn rede, die meermalen door krachtig applaus werd onderbroken. Na het zingen van het zesde couplet van het Wilhelmus sing 4e vergadering uiteen. Groentebon 9e periode inleveren. Inwoners der gemeenten,- waai' klanten binding voor -groente geldt, dienen bon „Groente 9e periode 1944" van 24 tot en met 29 Juli a.s. in te leveren bij den handelaar van wien zij van 6 Augustus tot en met 2 September 1 944 groente en fruit wenschen te betrekken. Fiano-avortd Sini van den. Brom. Het recital, dat Sini van den Brom Zater dagavond in de tuinzaal gaf, culmineerde in het tweede gedeelte, waar zij èn haar vir tuoze techniek èn haar zin voor de jongere muziek met élan en overtuiging in 't geding brscht. Voordien had zij reeds de Fantasie in c en de Prelude en Fuga in G (Wohlt. KI. I) van Bach alsmede de Waldstein-Sonate van Beethoven gespeeld, wij'kunnen zeggen goed gespeeld, doch zonder opvallende eigen schappen van voordracht en uitdrukking. Maar met Liszt (zij speelde twee concert etudes) Tiegon haar spel te boeien, niet alleen om het technisch bravour waarmee zij die stukken realiseerde, doch ook om de expressie waarmee zij deze klatergoud-romantiek trachtte waar te maken. Daarna bereidde zij ons een aangename verrassing met de voordracht van Drie Pianostukken (1942) van Jan Koetsier, muziek die de starre l'orma- lismen los laat om een hartelijk menschelijk accent en een fijne spritualiteit te laten domineeren, kwaliteiten die door de inter pretatie van Sini v. d. Brom bijzonder veel relief kregen. Een smaakvol poëtische verklanking van twee Impromtu's (op. 25 en 34) van Fauré liet weer een andere zijde v.an het talent der coneertgeefster waarnemen. En ten slotte speelde zij haar hoog-sten troef uit met een paar composities van Debussy. De Prelude „La terrasse des audiences" werd zoowaar een evocatie, en het tyrannieke rhythme van „Mouvement" (Images I) werkte als een obsessie. Een speciale goede noot voor de physieke kracht, die Sini v. d. Brom met haar programma in totaal openbaarde Als toegift kregen we nog een suggestieve ver tolking van Debussy's „Feux d' artifice" te hooren. JOS. DE KLERK. PERSONALIA. Voor de akte Fransch l.o. is te Utrecht ge slaagd de heer F. J. H. Campman uit Haar lem. i V OG altijd verschaft Nutricia uw kleine jongen de bescherming van rijke, goede en zuivere voeding. NUTRICIA Buitengewoon mooie tinten en elegante vórmen! Kiest wonnedr U een yooi koopt „MUROPLAS7" en ziet hoe froai Uw bloemen daarin uitkomen CHEMISCHE PRODUCTEN Verkoopkantoor, Crabethstraat 59 Gouda. 8 fir fit •m fc W Klaar in een wip VAN IN JULI VLUGGERE AF-LEVERING MOGELIJK e, 0 8

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2