Haarlemsche Courant De geschiedenis herhaalt zich. Hooge verliezen der gealliëerden aan manschappen en tanks in Normandië, Dankbetuiging van den Führer Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Verbitterde gevechten in Galicië. Strijd te Lemberg en om Lublin duurt voort. Doorbraakpogingen tusschen Grodno eiti Brest-Litowsk mislukt. Vergeldingsvuur op Londen dag en nacht voortgezet. In Italië strijd langs de Arno. Nog 2 officieren aan gevolgen van aanslag overleden. 289e Jaargang No. 173 x x Bureaux: Groote Houtstraat 9S Tel. Advertenties 10724, Redactie 10400. Postgiro 134958 Haarlemsohe Ct., Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 21.' Telef. 12230 IJmulden: Rembrand liaan 55, Wmulden-O. Hoofdredacteur: P. C. Derks, Dinsdag 25 Juli 1944 Verschijnt dagelijks, behalve op ZotK en Feestdagen. Xllfrg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem AJbonnementen: p. week 26 ct, per mnd. 1,15, per kwartaal 3,*2, frc per post 3,73. L,osse nummers 6 cent. K 121*7 De oorlogscorrespondent van het D. N. B. in het Westen meldt: Van Duitsche zijde heeft men gebruik gemaakt van de gevechts- phuze ^an het invasiefront, die werd veroor zaakt door de zware vijandelijke verliezen en het ongunstige weer. Intusschen zijn reserves aangevoerd, die versterkten tegenstand zullen bieden tegen, de plannen van generaal Demp- sey, den commandant van het tweede Engel sche leger, die blijkbaar uit het bruggenhoofd ten Oosten van de Orne een nieuwen grooten aanval wil inzetten. In dit gebied zijn tenminste tien Britsche divisies geconcentreerd, waaronder de garde pantserdivisie. Deze divisie, waarvan reeds gevangenen zijn binnengebracht, is een keur- formatie. welke Eisenhower vermoedelijk voor belangrijker operaties bestemd zou hebben, indien de slijtage bij de invasie-operaties niet zoo groot zou zijn geweest. Bij het begin van de achtste invasieweek kan worden opgemerkt, dat de vijand niet minder dan 2500 tanks en evenveel ander ma teriaal heeft verloren en dat zijn verliezen aan dooden en gewonden hetzelfde ongedacht hooge peil hebben bereikt. De luchtvaartcorrespondent van Interinf seint, dat op 23 Juli in het gebied van groot- Parijs hevige luchtgevechten zijn ontstaan, zonder dat aan Duitsche zijde verliezen wer den geleden. De brokstukken van zeven ver nielde vliegtuigen liggen verspreid in het ge bied van Parijs en van de Seine. Het Duitsche Weermachtbericht luidt als volgt: In Normandië hebben Zondag geen gevechts handelingen van beteekenis plaats gehad. De vijand ondernam alleen ten Zuidwesten van Caen verscheidene aanvallen, waarbij hij 19 tanks verloor, zonder successen te behalen. Op den Westelijken vleugel van het landingshoofd werd een plaatselijke penetratie van de vorige dagen in een tegenaanval opgeheven. De vijand verloor daarbij 450 dooden en 300 gevangenen. In het Fransche gebied werden Engelsche sabotagegroepen die aan valschermen waren neergelaten en 218 terroristen in den strijd vernietigd. Het vergeldingsvuur op Londen werd over dag en des nachts voortgezet. In Italië ondernam de vijand Zondag vrij sterke aanvallen op onze achterhoeden ten Noorden van Livorno, die in het verloop van den strijd op den Noordelijken oever van den Arno werden teruggenomen. Bijzonder ver bitterd werd gevochten in het gebied ten Noor dén van Poggibonsi, waar onze troepen alle vijandelijke aanvallen bloedig uiteensloegen. Ook in den Adriatischen kustsector bleven herhaalde aanvallen van den vijand zonder succes. In Galicië en ten Westen van den bovenloop van den Boeg werden talrijke aanvallen van de bolsjewieken die door tanks en slagvlie gers werden ondersteund, in verbitterde ge vechten afgeslagen. Slechts in eenige sectoren wonnen de vijandelijke aanvalsspitsen verder terrein. In het stadsgebied van Lemberg duren zware gevechten voort. Het garnizoen van Lublin handhaafde zich tegen herhaalde vijan delijke aanvallen. Tusschen Brest-Litowsk en Grodno, alsmede ten Noordoosten van Kowno mislukten doorbraakpogingen van den vijand als gevolg van den taaien tegenstand van onze dappere divisies. In eenige sectoren wierpen zij de binnengedrongen bolsjewieken in een tegenaanval terug. In deze gevechten vonden de kommandeur van een gevechtsgroep, luit.- generaal Scheller en de chef van den staf van een leger, gen.-majoor Von Tresckow, in de voorste linie den heldendood. Tusschen Duna- burg en het Peipusmeer werden hevige aan vallen van de Sovjets uiteengeslagen. Plaat selijke penetraties werden in harde gevechten afgegrendeld. Een formatie Britsche bommenwerpers on dernam Zondagnacht een terreuraanval op Kiel. Afzonderlijke vliegtuigen vielen boven dien het gebied van de Rijkshoofdstad aan. Over de repatrieering van Duitschers uit het Oosten verneemt het D.N.B. nog het volgende: Met den terugkeer van de 350.000 Duitschers uit Rusland, die thans met terugkeer en her kolonisatie van 130.000 Duitschers der volks groep uit Transnistrië geëindigd is, is het aantal Duitschers, die sedert de herfst van 1939 tot Juli 1944 door het volksduitsehe be middelingsbureau naar Duitschland terugge bracht zijn, gestegen tot in totaal 908.000. Het betreft hier de Duitsche volksgroepen in het Baltische gebied, in Wohlhynië, .Galicië, het Narew-gebied, het land van Cholm en Lublin, Bessarabië, de Noordelijke Boekowina, de Zui delijke Boekowina, de Dobroedsja, Bosnië en de Duitsche kolonisatiegebieden van den Kau- kasus tot de Dnjestr. De Duitsche groet bij de weermacht De Rijksmaarschalk van het groot- Duitsche rijk heeft als in rang oudste officier van de Duitsche weermacht, te vens uit naam van generaal-veldmaar- schalk Keitel en grootadmiraal Dönitz, den Führer gemeld, dat alle deelen der weermacht naar aanleiding van zijn red ding verzocht hebben in de weermacht den Duitschen groet te mogen invoeren als een teeken van onverbrekelijke trouw aan den Führer en van nauwste verbon denheid tusschen weermacht en partij. De Führer heeft voldaan aan den wensch der weermacht en zijn toestemming ge geven. Met ingang van heden komt der halve in de plaats van het saluut door het tikken van de rechterhand aan de hoofdbedekking het eerbetoon door het brengen van den Duitschen groet. Hooge onderscheidingen voor Dr. Dorpmüller, De Führer heeft den Rijksminister van verkeer, dr. Dorpmüllér, uit erkentelijkheid voor zijn persoonlijke verrichtingen bij de regeling van het spoorwegverkeer aan het invasiefront het Ridderkruis van het Kruis van Oorlogsverdiensten met de Zwaarden verleend. Dr. Dorpmüller was reeds drager van het Ridderkruis van het Kruis van Oor logsverdiensten zonder de zwaarden. De Führer heeft dr. Dorpmüller voorts uit wagrdeering voor zijn schitterende presta ties op het gebied der Duitsche techniek den Fritz-Todt-ring verleend. Rijksminister Speer heeft in opdracht van den Führer deze hooge onderscheiding aan dr. Dorpmüller over handigd ter gelegenheid van zijn 75sten ver jaardag. Luchtaanval op Boekarest, Anglo-Amerikaansche vliegtuigen hebben Zondagnacht bommen laten vallen op woon wijken van' Boekarest. Amanoefiah gearresteerd. De voormalige koning "van Afghanistan. Amanoellah is door de bezettingsautoriteiten te Rome gearresteerd. Ie Engelsche oorlog 16521654, 2e Engelsche oorlog 1665167, 3e Engelsche oorlog 16721674, 4e Engelsche oorlog 17801784en ook nu weer den- zelfden vijand, Nêerlands erfvijand ter zee. Bvertsen, Tromp, de Ruyter,zij gingen ons voor, zij stierven als helden,wij strijden door Aan boord van een mijnenveger. Het „veeg-gerei" wordt klaar gemaakt. (O-H P. c> Aanmelding als vrijwilliger bij de Kriegsmarine staat open voor ie deren Nederlander van 17-45 jaar en kan geschieden bij de Marineannahmestelle- West, Zweigstelle Niederlande te Utrecht, bij alle Marine-dienststellen, Hafen- en Ortskommandanturen en bij de verschillende Nebenstellen der Waffen SS, alwaar tevens alle gewensohte inlichtingen worden verstrekt. Zaterdag 29 Juli Groote Collecte voor Moeder-en Kind. KORT NIEUWS. Het 14-jarig meisje J. Mosse laar uit Enumatil onder Zuidhorn heeft op het Leek- stermeer bij het zeilen, de giek tegen het hoofd gekregen. Zij sloeg over boord en verdronk. Bij het zwem men In het kanaal te Tilburg is de 14-jarige H. Smul ders verdronken. De jongen, die niet goed kon zwemmen, pro beerde toch het, kanaal over^ te zwemmen, doch verdween halver wege in de diepte. Toen hij door een voorbijganger aan land was gebracht bleken de levens geesten reeds ge weken. De laatste eer aan een groot sportman. Onder zeer groote be langstelling is Zaterjdag te Amsterdam het stoffelijk overschot van den oud-international Wim Anderiesen ter aarde besteld. De heer K. Lotsy, voorzitter van den N.V.B., voerde het woord aan de groeve. (C.N,F.-De Haan Pax c) De Führer maakt bekend: „Naar aanleiding van den op mij en mijn medewerkers gerichten aanslag heb ik uit alle kringen van het Duitsche volk, in het bijzonder van de partij en de weermacht, zoovele gelukwenschen en betuigingen van trouw ontvangen, dat ik allen, die in deze dagen bijzonder aan mij gedacht hebben, langs dezen weg namens mijzelf en mijn kameraden hartelijk wil bedanken". Napels aan bestuur van Bonomi onttrokken. Op instructie van do. Geallieerde bezettings autoriteiten is de staij Napels aan het bestüur van de regeering-Bonomi onttrokken. Voor Napels is een Amerikaansche commissie be noemd, die van vérstrekkende volmachten is voorzien en alleen aan de opperste Geallieer de controlecommissie verantwoording verschul digd is. Hierdoor zijn de machtsbevoegdheden van Bonomi opnieuw ingekrompen. Daar Sici lië direct onder Geallieerde controle staat, is zij in feite een sc'hijnregeering geworden. Conferentie te Bretton Woods geëindigd. De internationale stabilisatieconferentie te Bretton Woods is Zondag met een vergadering waaraan door alle gedelegeerden werd deel genomen, geëindigd met de behandeling van een ontwerp voor een „international Bank for Reconstruction and Development", dat is aan genomen. Overeengekomen is, dat de bepalingen be treffende het nieuwe bankinstituut van kracht zullen worden zoo gauw de helft van de uit- genoodigden eraan zullen deelnemen en van het begin-kapitaal 65 is ingeteekend. Verklaring van Jonai. Admiraal Jonai, de nieuwe Japansche minis ter van marine, heeft tegenover de pers ver klaard, dat hij het als zijn eerste taak be schouwde, het front op grooten schaal oorlogs materiaal en vooral vliegtuigen te doen toe komen, opdat onvrebiddelijk naar vernieti ging van den vijand kan worden gestreefd. Aan dat doel moet alles ondergeschikt zijn. Admiraal Nomoera, de .vroegere minister van marine, is in den Japanschen oorlogsraad opgenomen. Turksch personenvervoer via de Zwarte Zee stopgezet. Het scheepverkeer voor reizigers op de Zwarte Zee is op last van de Turksche regee ring stopgezet. Te dien aanzien heeft de minister Jéan ver keer een uiteenzetting voor de pers gegeven, waaruit blijkt dat de maatregel door Turkije is'genomen in verband met luchtbeschermings- oefeningen, die binnenkort zullen plaats heb ben. De Bulgaarsche gezant in Turkije is van een reis naar Sofia om er rapport uit te brengen, in de Turksche hoofdstad teruggekeerd. Over eenige dagen zal hij door den Turkschen mi nister van buitenlandsche zaken en den pre mier in audiëntie worden ontvangen. De assistent van den militairen attaché bij de Britsche ambassade te Ankara, majoor Cripp, heeft zelfmoord gepleegd. De redenen van zijn daad zijn onbekend. Cripp was belast met de behandeling der vraagstukken die met de Balkan in verband (Staan. Kolonel-generaal Korten en generaal-majoor Brandt herdacht. De chef van den'generalen staf van het lucht- wapen kol. generaal Günter Korten, en de eerste officier van den generalen staf in de operatie-at'(feeling van den géneralen staf van het leger, generaal-majoor Heinz Brandt, zijn overleden aan de verwondingen, die zij heb ben opgeloopen bij den aanslag. Nog op den dag van den aanslag is, zooals al gemeld is, de zwaargewonde medewerker Heinrich Ber ger overleden. Rijksmaarschalk Göring heeft kolonel gene raal Korten de volgende herdenkingswoorden gewijd: Het luchtwapen verliest in hem een schitterend officier, die met nooit aflatende energie en geestdriftige overgave zijn verant woordelijke taak op voorbeeldige wijze ver vulde en die zich als uitmuntende militaire persoonlijkheid onvergankelijke verdiensten heeft verworven in den noodlotsstrijd van het Duitsche volk. Het luchtwapen laat de vanen neerdalen voor zijn naar het groote leger weggeroepen chaf van den generalen staf. De chef van den generalen staf van het leger, kol.generaal Guderian, heeft ter gele genheid. van den dood van generaal majoor Brandt de volgende herdenkingswoorden ge publiceerd: In onzelfzuchtige toewijding heeft hij steeds zijn geheele arbeidskracht in dienst gesteld van den Führer en het vaderland. Het leger betreurt in generaal majoor Brandt een va» zijn beste officieren, die zich in zijn medewer king aan de leiding van den groot-Duitscheni vrijheidsstrijd onvergetelijke verdiensten heeft verworven. In trotschen rouw laat het leger voor den dooden generaal-majoor Brandt al» voor een van zijn besten de Rijksoorlogsvlag zinken. De strijd in Burma. Ten aanzien van de militaire situatie in Bur ma wordt vernomen, dat de Japansche troepen en bloc opereeren tegen de in Myitkyina bin nengedrongen Geallieerde troepen. De stad Myitkyina is hecht in Japansche handen. Gevonden voorwerpen van neergehaalde vijandelijke vliegeniers. Leden van de vijandelijke luchtmacht zijn op hun vluchten uitgerust mej; zakjes, welke mid-i delen bevatten, waardoor ontvluchten moet worden vergemakkelijkt. Onder meer bevindt er zich geld in van diverse valuta's, hetwelk er toe moet dienen aan de leden van de vijandelijke luchtmacht, indien zij worden neergeHhald, middelen te verschaffen! welke hun de kans te ontvluchten geven. Er wordt op gewezen, dat toeëigening van. bedoelde zakjes, alsmede van andere midde len, waardoor ontvluchten wordt vergemak kelijkt, als persoonsbewijzen, papieren, enz., volgens de verordening d.d. 1 Juni 1944 van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder- landsche gebied betreffende den plicht tot het doen van aangifte bij het vinden van vlieg tuigen, vliegtuigonderdelen of uit vliegtuigen neergeworpen voorwerpen, ten strengste wordt gestraft. Hij die dergelijke middelen, waardoor ontvluchten wordt vergemakkelijkt, vindt, is volgens genoemde verordening verplicht deze onaangeraakt te laten ligg|n en van de vondst onverwijld aangifte te doen bij de dichtstbij zijnde instantie van de Duitsche politie of Duitsche militaire instantie. Overtredingen zullen ten strengste worden gestraft.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1