mmki] Meer vliegende bommen dan ooit tevoren. Rede van Attlee. Londen voor den tweeden keer in de vuurlinie. Handels wetenschappen Nieuws uit de courant van gisteren. X V X boven Londen. In de Bfritsche pers werden dezer dagen de eerste foto's van het Duitsche vergeldmgswapen gepubliceerd. De motcr is tot stilstand gekomen. De V 1 stort loodrecht op zijn doel af; oogenschijnlijk fabrieksgebouwen. (Hoffmann-Stapf Pax c) KORT NIEUWS. Bij de vrouw van den eigenaar van een schilde rijenzaak te Am sterdam vervoegde zich een man, die beweerde dat het huis verkocht was, en tdat hij de nieuwe eigenaar was. Terwijl de vrouw hem het huis liet zien, zag de man kans een portefeuille met. ƒ4500,— te be machtigen, waar mee hij verdwe nen is. In de Ver. Staten is thans een nieuwe kin derverlamming epidemie van gr «(b ten omvang uitgebroken. Al leen al in den staat New York werden 131 slacht offers gemeld. Het Duitsche weermachfbericht. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: In Normandië zijn de Amerikanen Maandag ten Noordwesten van St. Lo en ten Zuidwes ten van Carentan na hevige vuurvoorbereiding en onverpoosde luchtaanvallen met sterke strijdkrachten tot den aanval overgegaan. In verbitterde gevechten werd de vijand met zware verliezen aan dooden en gewonden af geslagen. In de vroege ochtenduren van Dins dag zijn Engelsche divisies in het gebied van Caen na zeer sterke voorbereiding door artil lerie' en luchtmacht tót hun daar verwachten aanval overgegaan. Er ontwikkelden zich zware gevechten, die steeds in hevigheid toe nemen. Des nachts vielen zware gevechtsvlieg tuigen door den vijand bezette plaatsjes in het landingshoofd, vijandelijke concentraties en het ravitailleeringsverkeer met goede uit werking aan. In de wateren ten Westen van Brésl werd een vijandelijke torpedojager be schadigd. Boven het landingshoofd en de be zette 'Westelijke gebieden verloor de vijand 21 vliegtuigen. In het Fransche gebied werden bij zuiveringsacties 75 terroristen in gevechten vernietigd. Het zware vergeldingsvuur op Londen duurt voort. In Italië ondernam de vijand Maandag tal rijke plaatselijke aanvallen in hel gebied van Pisa, ten Oosten van Pontedera en met vrij sterke strijdkrachten ten Oosten en Noordoos ten van Poggibonsi, alsmede ten Noorden van Citta di Castelló. Hij werd overal met zware verliezen afgeslagen. Ten Noorden van Citta di Castello in onze stellingen binnengedrongen vijandelijke troepen werden in een tegenaan val weer teruggeworpen. Duitsche torpedo- motorbooten beschadigden voor de kust van Dalmatië een Britsche torpedomotorboot ern stig. In het Oosten gaat de groote afweerslag tus- schen den bovenloop van den Dnjestr en de Finsche Golf met toenemende hevigheid ver der. In Galicië zijn talrijke door tanks «en slagvliegers ondersteunde aanvallen van de bolsjewieken mislukt door den taaien tegen stand van onze dappere grenadiers. In be weeglijk uitgevoerde gevechten wierpen pant serformaties vijandelijke aanvalstroepen op verscheidene plaatsen terug, waarbij talrijke taaks'werden stukgeschoten. In het stadsge bied \san Lemberg wordt nog steeds verbit terd gevochten. Tusschen Boeg en Weichsel houdt de sterke vijandelijke druk aan. Het gar nizoen van Lublin bood den met overmach tige strijdkrachten van alle kanten aanstor menden vijand verbeten tegenstand. Ten Noordwesten van Brest-Litowsk werden ver scheidene bruggehoofden van de bolsjewieken op dqn Westelijken oever van den Boeg in een tegenaanval opgeheven. Tusschen Bialvstok en Grodno alsmede tën Noordoosten van Kow- no zijn alle doorbraakpogingen van de bolsje wieken in harde gevechten mislukt. Aan het front van Dunaburg tot aan de Finsche Golf zijn talrijke door tanks en slagvliegers onder steunde aanvallen van den vijand met zware verliezen ineengestort; 56 vijandelijke tanks werden stukgeschoten. In eenige penetratie- plekken, zijn de gevechten nog aan den gang De luchtmacht ondernam ook Maandag met sterke formaties slagyliegtuigen voortdurend aanvallen /in scheervlucht ter ondersteuning van de troepen te land en vernietigden daar- Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef yan Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper. Haarlem^ Sport en Stad- A. Overmeer, H'stede. Buiten land: J. C. van der Laag. H'stede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Verantwoordelijk voor de advertentie-rubriek: W. van Ommen, H'stede. Wilt U uitblinken in Uw vak? Wilt U meer verdienen? De mogelijkheden daartoe bieden de schriftelijke A.P. I VAKCURSUSSEN, die opleiden voor vrijwel elk technisch beroep. Be kwame leerkrachten,' laag lesgeld, gemakkelijke onderwijsmethode! Ons algemeen prospectus wordt zonder eenige verplichting op aanvraag gratis toegezonden. BOEKENBEDRIJF N.V. DE ARBEIDERSPERS Afd. Vakcursussen i Hekelveld 15 Amsterdam bij nog 59 tanks. Door de afweer van jagers en luchtdoelartillerie verloor de vijand 54 vliegtuigen. Des nachts waren 'vijandelijke troepenconcentraties en gereedstaande strijd krachten in het gebied «Sten Lublin het aan valsdoel van zware gevechtsvliegtuigen. Na overdag ondernomen aanvallen door vijandelijke, jachtvliegers in het gebied van Zuidwest-Duitschland, heeft een formatie Britsche bommenwerpers des nachts een ter reuraanval ondernomen op Stuttgart. Eenige vijandelijke vliegtuigen hebben bovendien bommen geworpen op Berlijn en op plaatsen in Oost-Pruisen. Er werden 15 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Jodl is aan het hoofd gewond. Kolonel-generaal Jodl, die bij den aanslag op den Führer ook is gewond, blijkt in hoofd z£ak letsel aan het hoofd te hebben opge loopen. Er is in de Duitsche bladen een foto gepubliceerd, waarop Jodl als toehoorder van admiraal Dönitz staat afgebeeld. Op deze foto is duidelijk te zien dat het hoofd van den kolonel-generaal is verbonden. Trouwbetuiging uit N. Finland. Uit naam der Duitsche soldaten van het bergleger in Noord-Finland heeft hun opper bevelhebber, kol.-generaal Rendulic den Führer een telegram gezonden met de ver zekering van hun onverbrekelijken trouw. Honderd overwinningen bij de nachtjagerij. Het D.N.B. meldt, dat luit.-kolonel Helmut Lent, drager van het Eikenloof met de Zwaar den en commodore van een eskader nacht jagers, in den nacht van 24 op 25 Juli bij de operaties tegen Britsche terreurbommenwer- pers zijn 100e nachtjachtoverwinning heeft be haald, waarmede hij aan de spits der Duitsche nachtjagers staats Duitschlands voedselpositie gunstig. De Duitsche minister voor voeding en landbouw Herbert Backe, heeft een overzicht gegeven over den toestand op het gebied der voedingspolitiek. Hij zeide. dat Duitschland aan het einde van het vijfde oorlogsjaar in Europa er op voedingsgebied goed voor staat. Dit feit spreekt voor zichzelf. Ook het ko mende jaar zal de voeding van het Duitsche volk geen crisis ondervinden. Duitschland heeft weliswaar in het Oosten in landbouw- opzieht verliezen geleden, maar de Duitsche landbevolking zal deze vehliezen, die niet zoo aanzienlijk zijn, als zij Vellicht worden voorgesteld, door nog opgevoerde prestaties goed maken. De boeren staan op een beslis sende post en zijn zich volledig bewust van de eer, mede in het voorste front te mogen staan. Attlee, de plaatsvervanger van Churchill, heeft volgens de Daily Herald van 24 Juli in een rede te Bradford over de vliegende bom men verklaard, dat me oögen der Engelschen tich weer eraan hebben moeten wennen be schadigde huizen en verwoeste gebieden te zien, terwijl hun ooren permanent gespitsl zijn en het loeien der sirenes en het geruisch der vliegende bommen of de ontploffing verwach ten. Al diegenen, die thans niet in Zuid-Enge- and en Londen wonen, dienen te beseffen, dat de Londensche bevolking reeds voor den twee den keer in dezen oorlog zware Duitsche lucht aanvallen moet doorstaan. De Londensche avondbladen maken gewag van een heviger vergeldingsvuur op Zuid- Engeland en Londen. De bladen leggen er den nadruk op, dat meer vliegende bommen dan ooit te voren in de afgeloopen dagen in Enge land zijn neergekomen. De Daily Mail citeert uit het Britsche medi sche tijdschrift The Lancet het oordeel van een der voornaamste Britsche zenuwspecialis ten, dr. William Brown. Brown verklaart, dat als gevolg van de vliegende bommen volkomen normale menschen zenuwziek worden. Alle bladen melden voorts, dat moeders, die totdus ver haar arbeidsdienstplicht vervulden, niet meer voor den oorlog belangrijke werkzaam heden gebruikt kunnen worden, omdat zij en haar kinderen uit Zuid-Engeland resp. Londen naar veiliger o'ordën zijn geëvacueerd. In de Daily Express wordt gezegd, dat de bevoegde regeeringsbureaux thans als gevolg van de vliegende bommen, de Engelsche be wapeningsproductie aan een onderzoek hebben onderworpen en'hierover een rapport hebben opgesteld. In Zuid-Engeland gelegen fabrie ken zijn inderdaad beschadigd en arbeiders in dienstplichtigen leeftijd zijn werkloos gewor den. Het is nu de vraag of men hen naar an dere bedrijven zal sturen of voor den mili tairen dienst zal oproepen. Met deze kwestie houdt zich op het oogenblik de directeur-gene raal voor de tewerkstelling bezig. Geallieerden lijden zware verliezen aan tanks op Goeam en Tinian. Het is op 21 Juli den op Goeam in den strijd geworpen Japanschen troepen gelukt alleen reeds in den sector van de Sjowabaai 30 van de 50 tanks stuk te schieten of in brand te steken. Bovendien werden talrijke, met manschappen beladen landingsbooten tot zinken gebracht of beschadigd. Naar met betrekking tot de verijdelde landingsonder- nëming van de Amerikanen op het eiland Tinian nog wordt vernomen, gelukte het den Japanners niet alleen meer dan een zevende van de vijandelijke tanks te vernietigen, maar ook 1200 Amerikanen te dooden. Tenslotte vluchtte de vijand in de richting van het eiland Saipan. De Japansche vloot. In» een speciaal interview heeft de bekende Japansche schrijver van marinecommentaren, Ito, de motieven besproken, waarom de Ja pansche vloot sedert het zeegevecht op 19 en 20 Juni nog niet is uitgeloopen. De tijd voor den aanval is voor onze vloot nog niet rijp. De factoren, die een volledige overwinning van een vloot in een zeeslag beloven, zijn: le. superieure vlootsterkte; 2e. vervangingsmogelijkheden om na de voor naamste botsing de lacunen aan te vullen; 3e. geografische overwegingen. Bovendien moeten nog andere 1 factoren, zooals b.v. de gevechtstechniek en het moreel in overwe ging genomen worden. Op het oogenblik is de vloot, wat de vlieg tuigen betreft, verre in de minderheid. Een vloot, die de heerschappij in de lucht verliest is onvermijdelijk blootgesteld aafl de nëder- laag en aan verdreven worden uit de ge vechtszone. Stellig stelt onze gecombineerde vloot alles in het werk om op een hoofd- oorlogstooneel een- superieure luchtmacht op te bouwen voor de beslissingsslag eigen lijk begint. - mmmmm?. Hl MBM—H Schriftelijke opleiding) O Practijkexamen Boekhouden Q Middenstandsexamen Alg Handelskennis 0 Boekhouden voor leiders tan kleine ia ken 0 Handelstechnicus Q Nedertandsche Handelscorresj>. PBNA ARNHEM 111 PROSPECTUS OP'AANVRAAG. Buitenland. De Führer richtte een dankbetuiging tot allen, die n.a.v. den aanslag op hem en zijn medewerkers hun gelukwenschen en betui gingen van trouw hebben gezdhdeft. Rolonel-generaal Korten en generaal- majoor Brandt zijn aan hun wonden, opge- loopen bij den aanslag, overleden. Op het bruggehoofd van Normandië werden de aanvallen van Britsche en Ameri- kaansche strijdkrachten met. zware verliezen voor hen, vooral van tanks, afgeslagen. De verbitterde strijd aan het Oostelijk front duurt onverminderd voort. Om het bezit van Lemberg en Lublin werd hard ge vochten. Doorbraakpogingen tusschen Grodno en Brest-Litowsk werden afgeslagen. In Italië woedt de strijd thans hoofd zakelijk langs de Arno. Zwaar V. 1-vuur lag dag en nacht op Londen. De repatriëering van de Duitsche be volking in het Oosten is grootendeels gereed. Met ingang van gisteren heeft de Führer op verzoek van Rijksmaarschalk Göring voor slle onderdeelen der Duitsche weermacht den Duitschen groet ingevoerd. Zondagnacht voerden Geallieerde vlieg tuigen een luchtaanval op Boekarest uit. De voormalige koning van Afghanistan, Amanoellah is te Rome gearresteerd. De stad Napels is aan het bestuur der regeering-Bonomi onttrokken en onder toe zicht van een Amerikaansche commissie gesteld. De conferentie te Bretton Woods is ge ëindigd, nadat een voorstel tot oprichting van een internationale bank tot financiering van den wederopbouw en economische ont wikkeling was aanvaard. Turkije heeft het personenvervoer op de Zwarte Zee stopgezet. Binnenland. In de courant van gisteren is een toe lichting te vinden op een besluit inzake uit betaling molestschade onroerend goed. Mevr. A. FaassenHeijblom en de heer E. P. Erfmann, twee bekende figuren uit de Nederlandsche tooneelwereld van voorheen, zijn overleden. Gisteren verscheen wederom een lijst met namen van geïnterneerde burgers in Nederlandsch Indië Stad. Ondter de-rubriek-Heemstede werd een berichtje afgedrukt over maatregelen bij eventueele evacuatie, bedoeld voor inwoners van die gemeente. In den ouderdom van 73 jaar is te Heem stede overleden de heer F. Dekker, luitenant kolonel b.d. Velsen en omgeving. De nieuwe distributiebescheiden zullen van 26 tot en met 31 Juli aan de inwoners van Santpoort-Dorp en Santpoort-Station in het Badhuis aan de Wüstelaan worden uit gereikt. De namen der leerlingen, die van de le naar de 2e klasse van den dagcursus der Nijverheidsschool IJmuiden-Oost zijn bevor derd, werden in ons blad afgedrukt. Voorts moet men volledig rekening hou den met de noodzakelijkheid, dat men moet beschikken over voldóehde vervangings materiaal om dat in een eventueelen tweeden slag te kunnen werpen. Wat de derde factor betreft, verklaarde Ito: „Het tooneel van een zeeslag moet gekozen worden in wateren, waar de geografische overwegingen gewoon lijk op beslissende wijze medewerken. Na tuurlijk moet men de sterkste aan strijd krachten, die hun steunpunten op het vaste land hebben, ter beschikking stellen.. Men kan deze strategie een strategie van het behoud der vlootmacht noemen: wel overwogen sparen der hoofdmacht door het vermijden van een slag onder ondubbelzinnig ongunstige omstandigheden. Een generaal burgemeester van Tokio. Als opvolger van Odate, die thans minister van binnenlandsche zaken is in het kèbinet- Koiso, werd generaal Nishio benoemd tot eer sten burgemeester van groot-Tokio. Nu gfootscheepsche luchtaanvallen op Japan zelf verwacht worden, moet de léiding van de metropool in handen liggen van een ervaren militair. Meel voor de stad Toulon. De bevelvoerende admiraal van de Duitsche marine te Toulon heeft de stad een groote hoe veelheid meel beschikbaar gesteld ter ver betering van den toestand der - arbeiders te Toulon en La Sayne. De prefect heeft den Duitschen admiraal den dank der bevolking overgebracht. Aanval op Roode Kruistrein. Op het spoorwegtrajeet EmdenLeer, heb ben twee Amerikaansche jagers bij helder weer een Roode Kruis-trein aangevallen en twee salvo's gelost.' Op den trein, waarvan alle wagens duidelijk de kenteekenen van het Roode Kruis droegen, werden 130 kogelgaten geteld. Zestien zieke en gewonde soldaten alsmede twee man van het begeleidende Roode Kruispersoneel werden gewond; twee zoo zwaar, dat zij kort daarop stierven. SPORT-ALLERLEI. De bondsvergadering van den Nederland- schen Voetbalbond zal worden gehouden te Utrecht en wel op 16 September a.s. Het door D.r.O. te organiseeren Elswout- lournooi, zal dit jaar op 20 en 27 Augustus wor den gehouden. Athletiek DAMES-COMPETITIE. De uitslagen van de wedstrijden der dames competitie, gehouden op Dinsdagavond op het sportterrein aan de Kle verlaan luiden: 100 M.: 1. T. Handgraaf, Conc. 13.6 sec.; 2. R. de Goede, Gita 13.7 sec.; 3. A. Stolwijk—Vonk, Gita 13.7 sec.; 4. E. Stuy, Conc. 13.7 sec. Hoogspringen1. H. Buma, Concordia 1,35 M.; 2. Hop, Concordia 1.35 M.; 3. D. Hurkmans, Gita 1.35 M. Verspringen: 1. M. Landwehr Joh. Turnl. 4.85 M.; 2. Er. Stouben, Gita 4.81 M.; 3. E. Stuy, Conc. 4.69 M. Kogelstooten1. L. Kppiris, Gita 8.91 M.; 2. U. Hagens. Concordia 8.79 M.; 3. Arnoud de Calavon, Turnl. 8.71 M. Discuswerpen: 1. B. Hagens, Conc. 29.32 M.; 2. T. Stammes, Conc. 28.54 M.; 3. R. de Goede, Gita 26.13 M. De tweekampen leverden de volgende resulta ten op: Gita 1—B.G.V. 1 34—16 pt.; Gita 2-^B.G. V. 2 3416 pt.; TurnlustConcordia 1 1832 pt.; Turnlust—Concordia 2 22—28 pt.; Concordia 1— Concordia 2 3515 pt. RADIO-PROGRAMMA DONDERDAG 27 JULI 1944. HILVERSUM I, 414.4.M. 6.45 Weensch jongenskoor. 7.00 BNO, Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.15 Lichte melodieën. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progr. overz. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Ochtendmuziek. (Van 8.458.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Kamerorkest-concert. 9.45 Godsd uitz. 10.00 Roemeensch orkest Gregor Ser- ban en gram.muz. 10.45 Zangsoli. 11.00 Rijm op de kunst, voordr. 11.15'Aart Smink, orgelcon cert. voorts Joan Albert Ban herdenking. 12.00 Almanak. 12.15 De familie de Boer. 12.40 Orgel en piano. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Orkest Gerard van Kre'velen, dameskoor Aetherdharme en gram.muz. 14.00 Hoe ziet U de natuur? 14.15 Or kest Malando. 15.00 Cello en piano. 15.30 En hier is de koffergramofoon. 16.00 Orkest Dick Groene- veld. 16.45 BNO Nieüws. 17.20 Theo Uden Mas- man. 17.30 Nieuws in een notedop. 17.40 Zes om drie. 18.00 BNO Persoverzicht. 18.05 Minder be kende operafragmenten. 18.45 Brandende kwes ties. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 Con certgebouworkest en\ soliste, (i. d. pauze: Uit de Edda's (III). Ca. 21.10 Orgel- en koorcompo sities uit de 16e eeuw. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. Van 22.15 af alleen voor de Radio-Cen trales. 22.15 Balletsuite van Luigini. 22.30 Vocaal en instrumentaal solistenconcert. Ca. 23.2524,00 Kwintet voor piano en strijkkwartet in A gr. t. van Dvorak. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Sonatenconcert. 18,00 Solisten onder den schijnwerper. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 Vaudeville orkest, so listen en koor. 19.45 Pierre Palla, orgel. 20.15 Fi- gurenpracht op steen gebracht. 20.30 Bonte reis door Nederland. 21.35 Gram.muz. 21.45 Avond wijding. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. 22.15 Zie progr. H'sum I. 22.30 De stem vkn het Rijk. Verduisteren; van 21.45 tot 6.00 uur

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2