MELBA Dr. Coebbels over de samenzwering. fl§ DE GRUYÏER Vervolg van pao. I slaan. Dat deze bende, voor zoover dit nog niet het geval is, haar verdiende straf zal krijgen, behoeft nauwelijks nog gezegd te worden. Dat eischt het Duitsche volk, vooral echter ook het Duitsche leger. Het wil thans ook van de laatste jammerlijke overblijfselen eener reac tionaire achterlijkheid bevrijd worden, die on zen volksstaat niet willen en niet kunnen be grijpen, die den Führer nooit vergeven, dat hij ook den zoon van het volk den wég naar de officiersloonbaan heeft geopend, dat de sol daat wegens dapperheid dezelfde onderschei ding krijgt als de officier en dat in ons regime ieder slechts naar zijn prestatie, en niet naar zijn r.aam, geboorte en vermogen wordt afge meten. Voor zoover zij de hand opheffen tegen onzen nieuwen, uit de Nationaal-socialistische revolutie te voorschijn gekomen staat of zelfs het leven van den Führer aantasten, zullen zij uit naam van het volk vernietigd worden. Wij zijn dat ook schuldig aan een front, dat thans bijna vijf jaai moedig en dapper zijn zwaren plicht heeft vervuld en de geheeel natie een practisch voorbeeld geeft van de Nationaal- socialistische volksgemeenschap. Het front heeft er recht op ir, den rug door het geheele volk gedekt te worden. Banden met het buitenland. Al maanden was het mij opgevallen, dat de vijandelijke pers met regelmatige tusschenpoo- zen er op wees, dat zij nog een bijzondere pointe harer oorlogvoering opgespaard had. Steeds weer werd te Londen, Washington en Moskou beweerd, dat er in Duitschland in zekere kringen der generaliteit een oppositie bestond en steeds weer werden daarbij be paalde namen genoemd, die ook thans bij de putschpoging van 20 Juli aan den dag zijn ge treden. Niet dat alleen is er een bewijs voor, dat deze misdadigers met den vijand samen- zweerden en in opdracht van hem hebben ge handeld. Duidt hierop niet ook het feit, dat bij den aanslag op den Führer Engelsche springstof is gebruikt, dat de pleger van den aanslag verwant was met de hooge Engelsche «rristocratie en de Londensche pers na het bekend worden van den aanslag uitdrukking gaf aan haar levendigen hoop, dat de gebeur tenissen van 20 Juli nu zeer spoedig zouden leiden tot de ineenstorting van Duitschland? Het was 1oeh een aanslag uit het kamp van den vijand, ook al waren creaturen met Duit sche name- 1hem ten uitvoer te leggen De actetasch. Zij allen echter hebben zich verrekend. Zij hebben zich verrekend in hun schatting van het Duitsche volk. van den Duitschen soldaat en ook vooral van de Nationaal-socialistische beweging. Tenslotte kan men met ons geen Badoglio spelen. En wat den Führer betreft, hij is in Gods hand. Ik kom zoojuist terug van een bezoek van verscheidene dagen aan het hoofdkwartier van den Führer. Ik heb alle rapporten en uiteenzettingen van de ooggetui gen gehoord, heb het lokaal bezichtigd waarin de aanslag heeft plaatsgevonden. Ik kan alleen zeggen, dat wanneer. - de redding van den Fü'hrer uit het hoogste levensgevaar geen won der was, er in het geheel geen wonderen meer bestaan. De dader van den aanslag was door een van de gearresteerde generaals met een schijnvoorstel naar de dagelijksche toestand bespreking gezonden. Hij had de springstof in een actetasch in de vergaderkamer medegeno men en onder het voorwendsel deze tc willen neerzetten in een onbewaakt oogenblik den Führer direct voor de voeten geschoven. Kolo nel-generaal Korten, die vlak achter den Führer stond, werd zwaar gewond en is Zater dag overleden. Deelnemers aan de bespreking zijn door de kracht der ontploffing vele meters ver uit het venster geslingerd en hun unifor men werden in flarden gescheurd. In het geheele vertrek was er binnen de enorme ontploffingsgolf.die door de spring stof werd opgewekt, slechts een enkele plek die daar betrekkelijk onaangetast door bleef en dat was de plaats, waar de Führer aan de kaartentafel zat. De kaar- tentafel zelf werd door de ontploffing het vertrek in geslingerd, maar de Führer bleef, behalve lichte kneuzingen, brand wonden en schrammen aan het voorhoofd, vo ko.nen ongedeerd. Ik schaam me niet te bekennen, dat ik een mensch ben die in de geschiedenis geioof, d.w. z. ik geloof erin. dat de geschiedenis een zin en een, zij het ook vaak eerst laat duidelijk wordende logica bezit. Dit maakt mij ook im- nu en dan er aan te twijfelen, dat wij ondanks nu en dan er-aan et twijfelen, dat wij ondanks alle moeilijkheden aan het einde in dezen oor- Iop toch nog de oyerwinning zullen behalen. Mijn geloovigheid ten aanzien van den diepen zin der geschiedenis heeft op 20 Juli opnieuw een bevestiging gekregen. Materialisten ten aanzien van de histcrie mogen daarover glim- Hoofdredacteur: F. C. Deiks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper. Haarlem Sport en Stad' A. Gvermeer, H'stede. Buiten land: J. C. van der Laag, H'stede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel. Santpoort. Verantwoordelijk voor de advertentie-rubriek: W. van Ommen, H'stede. lachen, ik ben er desondanks vast van over tuigd, dat het Lot den Führer op dit tragische oogenblik in zijn genadige bescherming heeft genomen, aangezien het hem nog gereed wil houden voor een groote toekomst en ik heb het gevoel dat ook ons volk in zijn geheel dezelfde overtuiging is toegedaan. Hoe zou het anders mogelijk zijn, dat zoo'n duistere dag een volk zoo'n geweldige impuls kon geven. De vijandelijke bladen schreven nog twee dagen na den 20sten Juli, dat de oproerlingen geleidelijk gebrek kregen aan munitie en dat het gevaar bestond, dat zij spoedig moesten capituleeren, hetgeen de Berlijnsche bevolking zeer tragisch opnam. Intusschen was in Ber lijn en in het geheele rijk slechts oen enkel uit millioenen stemmen opklinkend dankgebed naar den Almachtige omhoog gezonden, om dat hij den Führer beschermd en voor zijn volk behouden had. Dat zal men buiten in de wereld heelemaal niet begrijpen en daarom ook taxeert men ons altijd verkeerd. Dat de verraderlijke camarilla hetzelfde deed. is een bewijs temeer, dat zij ons volk volledig heeft miskend en in het geheel geen innerlijke be trekking tot het volk had. De 20e Juli vormt het tegendeel van een teeken van een moreel verval van ons volk. Rijksminister dr. Göbbels gaf in aansluiting hierop een toelichting op de consequenties die getrokken moeten worden uit de genoemde gebeurtenissen. „Wij moeten", zoo zeide hij. „door een hel van weerstanden, moeilijkheden en gevaren heen, voor wij aan het einde van den weg het open terrein krijgen en heldere lucht kunnen inademenen. Het is duidelijk, dM wij in dezen noodlotsoorlog om ons leven onze krachten niet in het geringste mogen sparen, integendeel, ze zoo onbeperkt en zon der voorbehoud moeten gebruiken als dat slechts mogelijk is. Dit wil ook het geheele volk. Het is in een mate bereid het laatste en zoo noodig het allerlaatste in dezen oorlog te geven, dat dit slechts bewondering verdient. Wij beschikken in het land zelf over een on gehoord potentieel aan krachten, dat welis waar voor een aanzienlijk deel, maar geensr zins geheel uitgebuit wordt. Totale mobilisatie. De Führer heeft reeds in zijn middernach telijke toespraak van 20 Juli medegedeeld, dat hij rijksminister Heinrich Himmler belast heeft met de leiding van het vervangingsleger in het vaderland. Hij zal zijn taak er in zien om naast de reorganisatie van het geheele ap paratuur van het vervangingsleger voorname lijk de in het vaderland aanwezige sterke leger reserves in goed opgeleiden toestand naar het front te brengen en daarvoor in de plaat talrijke nieuwe divisies op te stellen en op te leiden. De daarmede sahïenhangende proble men worden thans met Nationaal-socialistische energie ter hand genomen. Het succes kan en zal niet uitblijven. De. rijksminister voor be wapening en oorlogsproductie, partijgenoot Albert Speer, heeft door zijn rusteloozen ar beid en een door hem uitgedacht en ontworpen geniaal vereenvoudigingsproces de Duitsche bewapeningsproductie opgevoerd in een om vang, die verbazingwekkend is. De vijandelijke luchtaanvallen hebben onze oorlogsproductie geen ernstige schade kunnen toebrengen, in tegendeel niet eens kunnen verhinderen, dat de productie van wapens en munitie van maand tot maand enorm gestegen is. Dit in- tensiveeringsproces gaat zonder afdwalen voort en heeft zijn hoogtepunt nog lang niet bereikt. Wij hebben daarvoor echter groote aan tallen arbeidskrachten noodig en wel voor al Duitschers, die immers toch steeds het geraamte van het bewapeningsbedrijf vor men. Bovendien moeten de uit de bewape ningsindustrie naar de weermacht over gaande jongemannen vervangen worden. Daarom is het noodzakelijk de kracht van het Duitsche vaderland in veel grootere mate uit te buiten en te gebruiken dan tot dusver het geval is geweest. De totale oorlog is het gebod van het oogenblik. Hij zal in het land zoowel voor het front als voor de bewapeningsproductie zooveel krachten vrijmaken, dat het ons wel niet al te zwaar zal vallen, de moeilijkheden, die de oorlogssituatie steeds weer met zich mee zal brengen, op souvereine wijze meester te wor den. Hoe weinig reden de vijand overigens heeft tot triomfeeren, zullen dan de volgeffde maanden bewijzen. De toestand aan de fron ten, in het bijzonder aan het Oostelijk front, zal zich op grond van de ontworpen maatrege len spoedig wijzigen en wel belangrijk te on zen gunste. De oorlog zal een nieuw gezicht krijgen en het zegevierend geschreeuw zal on zen vijanden in de keel blijven steken. Zij dachten ons met den 20sten Juli een vernieti genden slag te kunnen toebrengen. Zij hebben ons slechts wakker geschud. De gevolgen zul len niet wij, maar zij te bespeuren krijgen. Daar kqmt nog iets anders bij. Wij hebben terwijl wij het tijdelijke technische overwicht van den vijand inzagen op bepaalde gebieden van voren af aan moeten beginnen. Het is sedert lang duidelijk geworden, dat wij de tegenpartij niet door het overtroeven van hun eigen maar alleen door de schepping van nieu we middelen en mogelijkheden der technische oorlogvoering kunnen verslaan: Het ging er hier dus niet zoozeer om den voorsprong, die zij had in te halen als veel meer dien voorbij te streven. Dat is in den loop van de laatste twee jaar op de meest verschillende gebieden der oorlogstechniek geschied. De resultaten van deze ingrijpende ontwikkeling zullen meer en meer op de slagvelden aan den dag treden. Het gebruik van ons V 1-wapen is in zekeren zin de inleiding daartoe. Beslissend bij deze ontwikkeling is, dat zij zich beweegt in een volkomen nieuw kader, weshalve ook te recht verwacht kan worden, dat dit den vijand ook voor volkomen nieuwe feiten zal stellen en dus tamelijk onvoorbereid zal treffen. Wan neer thans het Britsche publiek om afweer middelen tegen ons V 1-wapen schreeuwt,is dit heel begrijpelijk, want het belangrijkste voor deel van dit wapen bestaat er niet zoozeer in dat de vliegende bom zonder bemanning vliegt als veeleer in het feit, dat zij het geheele vijandelijke afweer- en verdedigingssysteem in het honderd brengt. Zoo zal het bij andere nieuwe wapenen even eens zjjn, welke wij binnenkort op de meest verschillende gebieden in het veld zullen brengen. Wij hebben dus den voorsprong, dien de vijand tot dusver op den een of anderen sector van de oorlogstechniek in handen had, niet slechts ingehaald, maar voorbijgestreefd. De resultaten van deze ontwikkeling zijn nog voor het kleinste deel in het stadium der proefnemingen, voor het grootste deel echter in het stadium der productie. Ik zou mij scha men zoo'n taal te spreken wanneer de feiten mij daartoe niet het recht gaven. Ik heb kort geleden moderne Duitsche wapens gezien, bij welker aanblik mij het hart niet krachtiger sloeg, maar een oogenblik bleef staan. Wij hebben allen op zichzelf niet de bewijskracht der techniek noodig om ons te overtuigen van de stelligheid van de komende overwinning. Wij gelooven in haar, omdat wij in het Duit sche volk gelooven. Maar het stemt ook vreug devol zoo'n stelligheid der opvattingen en perspectieven bevestigd te zien door de reëele feiten. En dat is op het gebied van onze be wapeningsproductie meer dan eens het geval. Het Duitsche uitvindingsgenie heeft zijn krachtproef doorstaan. Wij hebben er lang op moeten wachten, tot het weer het woord vroeg. Nu zal het spoedig zoover zijn. De vijand is niet over den berg, zooals hun lei dende figuren steeds weer beweren, maar hij staat er nog voor. Dat zal de ontwikkeling de eerstvolgende weken en maanden toonen. Ik geloof, zoo besloot dr. Göbbels, dat het Duitsche volk meer reden heeft over den totalen balans van den 20sten Juli tevreden te zijn dan zijn vijanden. De Führer staat als steeds aat het roer van onzen staat en stuurt volk en natie met zekere hand door alle stormen en noodweer van dezen oorlog heen. Ons volk is dapper, moedig en vlijtig en heeft 6lechts de eene gedachte, zóó te strijdep en te werken, dat de overwinning aan ons zal zijn. Het zegt den Almachtige dank, dat Hij den Führer in Zijn genadige bescherming heeft genomen en bidt Hem dat ook verder te doen. Wij allen willen elkander overtreffen in liefde en trouw jegens hem en in het geloof aan zijn histo rische zending. Turkije verbiedt Grieksche bladert. De beide te Istamboel verschijnende Griek sche bladen zijn door de regeering van Tur kije voor onbepaalden tijd verboden. U kunt zelf bijspringen! Als u graag jam in glazen potten heeft, zorg dan steeds dat deGruyter zijn leege potten terug krijgt. De fraaie Oude Waag met chirurgijn kamer te Enkhuizen is thans als museum ingericht. (C.N.F.-Kuiper Pax c) Het Duitsche weermachtbericht. Vervolg van pag. I van 14 tot 23 Juli 553 vijandelijke tanks stukgeschoten. Hierbij heeft zich de Ham- burgsehe 20e divisie pantsergrenadiers onder bevel van luitenant-generaal Jauer bijzonder onderscheiden. In het strijdgebied tusschen den bovenloop van den Boeg en de Weichsel heeft de vijand in de richting van den San en het gebied van Lublin verder terrein gewonnen. Ten Zuidoosten van Lublin daarentegen werden alle vijandelijke aanvallen afgeslagen. Tus schen Brest-Litowsk en Grodno, alsmede tên Oosten en Noordoosten van Kowno zijn alle vijandelijke doorbraakpogingen, dank zij de taaie afweer van onze divisies mislukt. Ook aan het front tusschen Dunaburg'en de Fin- sche Golf hebben onze troepen, ondanks alle doorbraakaanvallen van de bolsjewieken, een volledig afweersucces behaald; 47 vijande lijke tanks werden daar stukgeschoten. Kapi tein Weissenberger, Gruppenkommandeur in een eskader jachtvliegtuigen, heeft aan het Oostelijk front zijn 200ste overwinning in de lucht behaald. Formaties vijandelijke bommenwerpers hebben plaatsen in West- en Zuidoost- Duitschland aangevallen. Vooral te Stuttgart is door een nieuwen terreuraanval schade aangericht en zijn slachtoffers gevallen. Af zonderlijk vliegende vijandelijke vliegtuigen hebben bovendien bommen 'laten vallen op het gebied van Berlijn en op plaatsen in Oost-Pruisen. Strijdkrachten der luchtver dediging hebben 51 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten." Sinds het begin van de zware afweer- gevechten in den centralen sector van het Oostelijk front hebben vliegende formaties en eenheden luchtdoelgeschut van een Duitsche luchtvloot onder bevel van gene- raloberst Ritter von Grein, binnen vier weken tijds 1045 Sovjetvliegtuigen, 501 tanks, 327 kanonnen en meer dan 2500 gemotoriseerde voertuigen van den vijand vernietigd. In één gevechtssector in het Westelijke deel van den Balkan hebben de communisti sche benden in een week tijds 1119 dooden alsmede 275 gevangenen en 310 overloopers verloren. Groote hoeveelheden wapens, mu nitie en materiaal van allerlei aard werden buitgemaakt. Jongste ontwikkeling in Normandië. De B-correspondent van het A. N. P. te Berlijn meldt: Ele gecombineerde aanval der Engelsche en Amerikaansche legers in Normandië, welke eergisteren is begonnen, kan op het oogen blik reeds als mislukt beschouwd worden. Wel slaagden de aanvallers er aanvankelijk in de Duitsche stellingen binnen te dringen en eenig terrein te veroveren, doch onmid dellijk begonnen de Duitsche tankafdeelingen ondersteund door artillerie, luchtstrijdkrach ten en infanterie tot tegenaanvallen over te gaan. Zij wierpen de Britten en Amerikanen op hun oude stellingen terug, de groote aan val werd uiteengeslagen en er ontstond een reeks gevechten met een zuiver plaatselijk karakter. De derde groote gecombineerde actie der Geallieerden na den val van Cher bourg is hiermede mislukt, zooals tot dusver ook alle zelfstandige pogingen van de En- gelschen of de Amerikanen mislukt zijn. In Duitsche militaire kringen stelt men vast, dat Montgomery thans ook alle technische mogelijkheden en combinaties zijner wapens heeft uitgespeeld en men vraagt zich af, wat er thans zal gebeuren. Daar de Duitschers tot nu toe vrijwel iederen aanval der Geal lieerden eerst ontweken hebben om daarna in een tegenaanval de oude stellingen weder om te bezetten, neemt men algemeen aan, dat men er thans van Duitsche zijde in ge slaagd is het technische overwicht der tegen standers voor het grootste deel te neutrali seeren. Nieuws uit de courant van gisteren. Bui ten In nd. De Führer heeft voor het gebied van groot-Duitsche rijk en dienovereenkomstig voor de daarbij aangesloten en de bezette gebieden een decreet uitgevaardigd over het totale gebruik van arbeidskrachten voor den oorlog. Als Rijksgevolmachtigde voor het to-tale gebruik von arbeidskrachten is be noemd dr. Göbbels. Door Moskou is een Poolsch comité samengesteld, dat uit Poolsche patriotten in de Sovjet-Unie bestaat en is de eerste wet tige maehtsbron. In een programma wordt een uitbreiding van de Poolsche grens tot de Oder, de inlijving van belangrijke kust gebieden, van Oost-Pr lisen en Silezië ge- eischt. De verhouding tusschen Berlijn en An kara is ongewijzigd. Op Goeam en T>inia»n lijden gealldeer» den zware verliezen aan tanks; bovendien werden talrijke met manschappen beladen landingsbooten beschadigd of tot zinken ge bracht. Binnenland. In de arbeidstijden voor het bloembol- lenbedrijf mogen geen veranderingen wor den aangebracht. Van 27 Juli tot en met 3 4 Augustus geeft elk der bonnen 29 van de bonkaart U 403 voor kookdoeleinden, recht op het koopen van é^n liter petroleum. In overleg met het departement voor V. en K. en goedkeuring van het departe ment voor Opvoeding, wetenschap en cul tuur heeft de Stichting ,,1-Tet Nationaal Zangfeest" een nieuwe sehoo-lzangbundel samengesteld. Stad liet echtpaar S. PisoBlaak viert op 8 Augustus zijn gouden huwelijksfeest. Ds. J. G. van Minnen uit Huizen heeft bedankt voor het beroep naar de Chr. Geref. Kerk. te Haarlem. Verduisteren: van 21.45 tot 6.00 uur K indermagen vragen Geef Uw kinderen Meiba, ter wille Yan bun gezondheid. Melba - uit zuivere natuurlijke bestanddeelen bereid. Om de 8 weken een pak, voor ieder kind tot en met 14 jaar. 3HB <te versterkende kinderdrank

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2