Haarlemsche Courant Doorbraakpogingen der Sovjets aan het Baltische front verijdeld De geschiedenis herhaalt zich. Militaire overeenkomst Nieuwsblad voor Noord-Holland Sterke druk in den sector Jaroslau-Lublin. Narwa en Lublin ontruimd. In Italië aanvallen ten Z, van Florence afgeslagen. Bommen op Hamburg en Tilsit Geringe terreinwinst der Geallieerden in Normandië. Nederlandsche pantser-SS- grenadiers onderscheiden zich Moskou—Poolsche Sovjet. Amerikaansche critiek op Soviet Unie. 289e Jaargang No. 175 Bureaux: Groote Houtstraat 93, Tol. Advertenties 10724, Redactie 10600. Postgiro 134958 Haarlemsche Ot., Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 21. Teletf. 12230 TJmiüden: Rembrand Waan 95, IJimuiden-O. Hoofdredacteur: F. C. Decks, Vrijdag 28 Juli 1944 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en Feestdagen. Uibg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem Abonnementen: p. week 26 ct, per mnd. 1,15, per kwartaal 3,42, fr, per post 3,73. Ixisse nummers 6 cent. K 1297 Het Duitsche weermac'ntbericht luidt als volgt „Ten Zuiden van Caen werden onze Woens dag herwonnen stellingen versterkt en tegen hernieuwde plaatselijke aanvallen in bezit gehouden. Tankconcentraties ten Oosten van Caen werden door geconcentreerd artillerie vuur uiteengeslagen. In het gebied ten Westen van Caumont behaalde de vijand enkele plaat selijke penetraties, die na het stukschieten van 45 tanks werden afgegrendeld. Ameri- kaansche formaties zetten in het gebied ten Westen van St. Lo haar aanvallen met sterke strijdkrachten voort. Aan één vijandelijke aanvalsgroep van 20 tanks met daarop zit tende infanterie, gelukte het, tot in het ge bied van Canisy door te dringen; 5 tanks werden stukgeschoten. Zoowel hier als in het gebied van Marigny duren hevige gevechten voort. Ten Noorden van Pèriers wisten onze troepen zich tegen alle vijandelijke aanvallen in hun stellingen te handhaven. Doeltref fende aanvallen van onze gevechtsvliegers waren des nachts gericht op vijandelijke concentraties in het gebied van Caen en op schepen ten Noordoosten van Cherbourg. De vijand verloor 11 vliegtuigen in luchtgevech ten. In het Fransche gebied werden 40 ter roristen in den strijd vernietigd. Het vergeldingsvuur op Londen duurt voort. In Italië bleef den vijand in het gebied ten Zuiden van Florence ook Woensdag elk succes onthouden, ondanks alle pogingen om door ons front heen te stooten. Met gebruik making van sterke infanterie- en pantser formaties stormde de vijand steeds weer, door artillerie en zware luchtaanvallen onder steund, op onze stellingen los. doch bleef met zware verliezen liggen. Een plaatselijke pene tratie, die de vijand pas na zeer zware ge vechten ten Zuidwesten van Figline kon behalen, werd afgegrendeld. Aan het Oostelijk front werden in den sector StanislauLemberg talrijke aanvallen van de bolsjewieken met verliezen afgesla gen. Onze grenadiers weten zich ondanks alle bolsjewistische aanvallen nog steeds in het stadscentrum van Lemberg te handhaven. In het gebied van Jaroslau en Lublin duurt de sterke vijandelijke druk voort. De stad Lublin ging na verbitterden strijd verloren. Aan weerskanten van Brest-Litowsk bij Bia- lystok en ten Oosten van Kowno werden alle doorbraakpogingen van 4e bolsjewieken ver ijdeld, en werden plaatselijke penetraties afgegrendeld. Bij Ponewisj zijn gevechten met vijandelijke verkennings- en pantserspitsen aan den gang. Tusschen Dunaburg er. de Finsche Golf zijn ook Woensdag weer talrijke aanvallen van de bolsjewieken bloedig ineengestort. De in oen vooruitspringende frontbocht gelegen stad Narwa werd na uitvoering van de sinds ge- ruimen tijd voorbereide verwoesting van alle voor de oorlogvoering van belang zijnde in stallaties, volgens bevel ontruimd. Aanvallen van den vijand op onze verkorte, enkele kilo meters ten Westen verloopende nieuwe stel lingen bleven vruchteloos. Bij de zware gevechten in het gebied van Ludsen heeft zich het bataillon fuseliers 32 onder ritmees ter Von Heydebreck door bijzondere stand vastigheid onderscheiden. De dappere com mandeur vond in de voorste linie den heldendood. In den tijd van 24 Juni tot 24 Juli werden in den Noordelijken sector van het Oostelijk front door troepen van het leger en van de Waffen S.S.. alsmede door vliegende formaties en luchtdoelartilierie van de luchtmacht 924 Sovjet-Russische tanks vernietigd. Formaties zware slagvliegtuigen mengden zich in de rmornaamste sectoren doeltreffend in de gevechten te land en sloegen vijande lijke colonnes uiteep. Hierbij werden 35 vijan- De deelnemers aan de Puïsch- psaing vars 20 Juli, De door Rijksminister dr. Göbbels in zijn radiorede van 26 Juli gebrandmerkte deelnemers aan de Putschpoging van 20 Juli waren: 1. de generaal der infan terie Olbricht, die standrechtelijk is doodgeschoten: 2. de vroegere chef van den generalen staf, kolonel-generaal Beck, die zich bij de arrestatie zelf dood schoot; 3. kol. generaal Höppner, die ge arresteerd werd en zijn vonnis verwacht. Aartsbisschoppen van New York en Westminster bij den Paus. De aartsbisschop van Westminster Griffin, is Donderdag te Rome aangekomen voor een audiëntie bij den Paus. De Paus heeft voorts den aartsbisschop van New York, Spellman, ontvangen voor een onderhoud, dat vier uur he*ëït geduurd. Zooals reeds gemeld is, is het gebied der stad Narwa volgens de plannen ontruimd ter verwerving van plaatselijke reserves. In den hier geleverden strijd hebben zich Neder landsche pantser-S.S.-grenadiers, die belast waren met de dekking van de Duitsche distancieeringsbeweging, bijzonder onder scheiden door uitmuntenden strijdgeest. Zij handhaafden zich in de voorste Duitsche linies tegen herhaalde Sovjet-Russische tank- aanvallen, waarbij zij met pantserafweer- geschut en wapens voor den strijd op korten afstand 29 tanks buiten gevecht stelden. delijke tanks en meer dan 400 voertuigen vernield. Des nachts ondernamen zware ge vechtsvliegtuigen aanvallen op vijandelijke concentraties in het gebied van Lublin. Amerikaansche bommenwerpers vielen plaatsen in Zuidoost-Duitschland en Roe menië aan. Door strijdkrachten der lucht verdediging jverden 42 vijandelijke vliegtui gen, waaronder 35 viermotorige bommen werpers, vernietigd. Roemeensche jachtvlie- gers schoten in gevechten met een formatie Amerikaansche jagers negen vijandelijke jagers neer. Des nachts wierpen vijandelijke vliegtuigen bommen in het gebied van Ham burg en op de stad Tilsit. Zes vliegtuigen werden neergeschoten." Duikbootbouwer onderscheiden. De Führer heeft het Ridderkruis bij het Oorlogskruis van Verdienste met de Zwaar den verleend aan Ministeraldirektor Schwe- rer, chef der „Amlsgruppe Kriegsschiffbau" bij het opperbevel van de Duitsche marine, die als duikbootbóuwer het strijdende front de beste duikbooten der wereld ter beschik king heeft gesteld, welke tijdens dezen oor log bijna 20 millioen brt. vijandelijke koop- vaardijscheepsruimte en vele oorlogsbodems tot zinken hebben gebracht. Voorloopig vredesverdrag met Italië op komst. Volgens een bericht uit Washington is het door de Geallieerden met Italië te sluiten voorloopige vredesverdrag doorgezonden aan de bevoegde Amerikaansche instanties. In dit verdrag zullen in den ontworpen vorm geen territoriale problemen aangesneden worden en zal vermoedelijk ook de kwestie der herstelbetalingen overgelaten worden aan latere besluiten. Deze uitlating is interessant, aldus poli tieke kringen te Bei-lijn, om dat hieruit blijkt welke behandeling Italië heeft te verwach ten. Het is eenvoudig op genade en onge nade aan hen overgeleverd. Men bedient zich wel van den verrader maar veracht hem en behandelt hem dien overeenkomstig. VOOR MOEDER EN KIND MORGEN COLLECTE. Morgen, Zaterdag, wordt door den Neder- landschen Volksdienst in het geheele land een collecte gehouden ten bate van het werk voor moeder en kind. Er wordt zeer veel voor moeder en kind gedaan; wij behoeven slechts te herinneren aan de uitzending van kinderen naar tehui zen en pleegouders in binnen- en buiten land, het inzetten van gezinshulpen, de uit zending van moeders naar moedertehuizen, de stationshulpen, den algemeenen bij stand, kraamverzorging, jeugdtandzorg, houdingsgymnastiek voor kinderen, enz. .Door deze collecte kan ieder een offer brengen voor moeder en kind, die immers de belangrijkste figuren zijn in'onze volks gemeenschap. Zij, die als collectrice of col lectant aan deze collecte willen meewerken kunnen zich bij de kantoren en buurt- schapshoofden van den N. V. D. aanmelden. Luchtactie boven Weenen, Ploesti en Boedapest. Op 26 Juli zijn tijdens luchtaanvallen op Weenen, door de Duitsche luchtverdediging en Hongaarsche jagers 42 vliegtuigen neer geschoten. Er speelden zich hevige lucht gevechten af. Op 27 Juli zijn benoorden het Platten-meer en in het gebied van Boedapest wederom in felle luchtgevechten 26 terreurvliegtuigen neergeschoten. In het Roemeensche weermachtbericht wordt o.m. gemeld: In den nacht van 26 op 27 Juli deed de vijandelijke luchtmacht een terreuraanval op de stad Ploesti en andere plaatsen. Verscheidene viermotorige vlieg tuigen werden neergeschoten. KORT NIEUWS. In het oliegebied van Mosoel heeft een sterke aardbeving plaats gehad. Naar te Rome bekend geworden is, be vindt de zoon van Umberto van Savoye zich met zijn moeder thans in Zwitserland. ïteichsorg-anisationsleiier ^dr. Ley sprak op een bijeenkomst in een wapenfabriek over den achtergrond van den lafhar- tigen aanslag op den Führer, welke rede door duizenden arbeiders en arbeidsters werd aangehoord. (Stiehr PBZ-R P. c) Steunt de Groote Collecte op Zaterdag 29 Juli. Ie Engelscihe oorlog 1652—1654, 2e Engelsche oorlog' 16651667, 3e Engelsche oorlog 16721674, 4s Engelsche oorlog 17801784.en ook nu weer den zelfden vijand, Nêerlands erfvijand ter zee. Evertsen, Tromp, de Ruyter,zij gingen ons voor, zij stierven als helden,wij strijden door Deze Duitsche torpedojager heeft in de Noordelijke IJszee een vijandelijke duikboot ontdekt en de strijd neemt onmiddellijk een aanvang. Be eerste „waterbom" wordt den tegenstander tegemoet geslingerd. (O-H P. c) Aanmelding als vrijwilliger bij de Kriegsmarine staat open voor iederen Nederlander van 17-45 jaar en kan geschieden bij de Marineannahmestelle- West, Zweigstelle Niederlande te Utrecht, bij alle Marine-dienststellen, Hafen- en Ortskommandanturen en bij de verschillende Nebenstellen der Waffen SS, alwaar tevens alle gewenschte inlichtingen worden verstrekt. Poolsche premier uit Londen naar het Kreml. In tegenwoordigheid van Stalin is een over eenkomst onderteekend tusschen het Sovjet- Russische commando en da Pooische Sovjet. Zij bepaalt o.a.', dat de hoogste machtsbe voegdheid in het gebied der militaire opera ties, waar eenheden van het Sovjetleger op het vroegere Poolsche gebied strijden, in handen ligt van het Sovjet-Russische opper bevel, alsmede dat de Poolsche Sovjet in het door de bolsjewieken bezettè Poolsche gebied een bestuursapparaat en een systeem voor de recruteering van mannen voor de „Pool sche gewapende strijdkrachten" zal oprich ten, waarbij actieve samenwerking met den Sovjet-Russischen opperbevelhebber gegaran deerd moet worden. Bij de onderteekenipg van het verdrag waren voor de Sovjet-Unie o.a. nog aanwezig de commissaris van buitenlandsche 'zaken Molotof en de plaatsvervangende commissaris Wysjinski. Van de Poolsche Sovjet was aan wezig de plaatsvervangende president Witos. Zoo juist wordt vernomen, dat de „Pool sche premier" te Londen naar Moskou is vertrokken, teneinde aldaar met leden der Sovj#t-regeering over de Poolsch-Russische betrekkingen te beraadslagen. Over de rol van de Poolsche „uitgeweken regeering" te Londen schrijft de Prawda, dat het volkomen onmogelijk is gebleken met deze kringen contact op te nemen. Deze Londensche Polen hebben voortdurend een zeer twijfelachtige rol gespeeld. Zij hebben niet gezet op het roode leger, maar met de handen in den schoot bij den bevrijdingsstrijd toegekeken en afgewacht. Deze „laisser-faire- politiek" is een fiasco geweest. De New York Times constateert met leed wezen, dat Rusland door het oprichten van een Poolsch comité een nieuwen stap heeft gedaan die een eenzijdige handeling vormt en waarvoor tevoren met de bondgenooten geen overleg is gepleegd. De vraag doet zich thans voor, aldus het blad, hoe men het op treden van de Sovjet-Russen in overeen stemming moet brengen met de verplichting van Moskou, permanent contact te onder houden met Groot-Brittannië en de Ver- eenigde Staten. Turkije versterkt grensposten. De Sowjet-invloed in Syrië. De Turksche militaire overheid heeft de garnizoenen en grensposten aan de Turksch- Syrische grens versterkt. De militaire posten die vroeger zeven man sterk waren, hebben een bezetting gekregen van 20 welbewapende soldaten. "Volgens een Syrisch blad is een generaal in het grensgebied gearriveerd, om de organisatie der versterkte bezetting te leiden. Dooi; de Turksche consuls-generaal te Bei roet en Damascus worden besprekingen ge voerd met de Syrische en Libaneesche regee ring over handelsverdragen, het aandoen van havens in Turkije door schepen die onder Sy rische en Libaneesche vlag varen en de kwes tie der Syrische militaire posten aan de Turk sche grens. Met uitzondering van Cairo maken de zen ders in het Naburige Oosteft met veei nadruk melding van de aanknooping van diplomatieke betrekkingen tusschen de Sovjet-Unie en_ Syrië. De zender-Naburige Oosten voegt aan de berichten toe, dat men de diplomatieke be trekkingen als tot stand gekomen beschouwt, zonder af te wachten tot de vertegenwoordi gers zijn uitgewisseld. Verscherping conflict tusschen de V.S. en Argentinië Het Amerikaansche ministerie van buiten landsche zaken heeft een verklaring gepubli ceerd over de betrekkingen met Argentinië. Daarin wordt o.a. gezegd: „De regeering is van meening. dat de Amerikaansche republie ken en haar aanhangers onder de vereenigde naties dienen te blijven volharden in haar huidige p&itiek van het niet erkennen van het* regime-Farrell, totdat dit door onmiskenbare handelingen bewijst, dat in de politiek van Argentinië een fundamenteele verandering ten gunste van de zaak der anti-Spilmogendheden en een ondersteuning van de inter-Amerikaan- sche vereeniging en van de gemeenschappe lijke actie gekomen is. De Argentijnsche minister van buitenland sche zaken heeft daarop in een radiorede mededeelingen gedaan van deze verklaring. Peluffo verklaarde dat Argentinië den tegen- woordigen politieken koers zou handhaven en dat iedere poging, de Argentijnsche bevolking van haar regeering te scheiden, zou mislukken. Tenslotte maakte hij nog de opheffing van de censuur bekend. Ook In Japan Jotale mobilisatie? In verband met de rede van dr. Göbbels, die door de Japansche bladen uitvoerig wordt weergegeven, schrijft de Tokio Sjimboen, dat ook voor Japan het tijdstip is gekomen, om tot een totale mobilisatie over te gaan. Het blad meent voorts, dat de verschillende din gen, die in Duitschland aan een hernieuwd onderzoek resp. aan een reorganisatie wor den onderworpen, op dezelfde wijze moeten gelden voor Japan. De Japansche minister van buitenlandsche zaken heeft Woensdagmiddag den Duitschen ambassadeur Stahmer ontvangen.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1