Haarlemsche Courant Kanonnade der gevleugelde bommen neemt in hevigheid toe. Verbitterde worsteling in West-Normandië De geschiedenis herhaalt zich. Nieuwsblad voor Noord~Holland Kennemer Editie De ie Londen aangerichte schade Productie ettelijke duizenden per dag, Japansch program van 4 punten. Aanvallen tusschen Weichsel en Boeg afgeslagen 289e Jaargang No, 17ft x x Bureaux: Groote Houtstraat 93. HSL Advertenties 10724, Redactie 10600. Postgiro 134958 Haarlem.sche CtHaarlem Bijlkantoor. Soendaplein 21. Telef. 12230 UmuidenRembrand Uaan 5S, XJmuiden-O. Hoofdredacteur: T. C. Derks. Zaterdag 29 Juli 1944 Verschijnt dagelijks, en Feestdagen, behalve op Zoen XJitg.r Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem. Abonnementen: p. week 26 ct, per mnd. 1,15, per kwartaal 3,42, fr. per post 3^73, Losse nummers 6 cent. K 2297 Een 25-jarige marinesoldaat de constructeur. Proefnemingen in een dorp op de Luneburgerheide. Projectiel wordt 20 maai zoo snel gebouwd als een jachtvliegtuig. Besparing van grondstoffen. Hanna Reitsch vloog de V 1 in. >- Alle berichten uit Engeland maken melding van het feit, dat in de iaatste dagen de vergeldingskanonnade met de gevleugelde bommen aan hevigheid aan merkelijk is toegenomen. Een dezer berichten heeft te Berlijn sterk de aandacht getrokken, daar hierin gespro ken wordt over de schade, die de door de Engelsche luchtverdedigings-strijdkrachten neergeschoten bommen, ondanks hun ver nietiging, toch nog hebben kunnen aanrich ten. Uit een plattelandsdistrict in Zuid- Engeland wordt n.l. officieel gemeld, dat de neergeschoten vliegende bommen van de 6000 huizen, die dit district telt, er 2000 be schadigd hebben. Dit bericht moge onder het Duitsche publiek wellicht eenige verbazing gewekt hebben, onder de Duitsche militaire des kundigen is dit geenszins het geval, daar zij zeer precies de uitwerking der vlie gende bommen hebben leeren kennen aan de hand van de proefnemingen, die zij in een dorp op de Lüneburger heide hebben uitgevoerd. Het betreffende dorp werd, zooals wel dui delijk zal zijn, voor dit doel geëvacueerd. Daarna stelde men op verschillende punten sterke betonnen muren op, waarin 7 c.M. dik lcogelvast glas gemonteerd was, materiaal, dat ook voor de kijkgaten der Duitsche pant serwagens wordt gebruikt. Daarna plaatste men een V. 1-projectiel in het dorp, dat ten slotte electrisch tot explosie werd gebracht. Men kwam ongeveer tot het volgende resul taat In een straal van 700 M. was alles, zelfs gebouwen van 20 M. hoogte vernietigd, inge stort of omgevallen. In een straal van lVé Km. waren de dikke betonnen muren uiteen gereten en het pantserglas vergruizeld; in een straal van 3 Km. waren de daken van de huizen gevlogen en de muren vertoonden scheuren. Alleen de betonnen muren waren onbeschadigd. Constructie-fout. Critieke oogenblikken heeft de verwerke lijking van het V 1-principe overigens ook beleefd. Dit was in een vergevorderd stadium der proefnemingen, toen alle bommen eens- De commissie voor den wederopbouw van de Londensche city heeft medegedeeld, dat de wederopbouw van dezen kern van Londen al leen al vijftig tot honderd jaar zal duren. Men raamt de kosten op 150 millioen pond sterling. Sedert den grooten brand van 1666 is de Lon densche city nog nooit zoo zwaar verwoest als thans. Tijdens een kabinetszitting, die is gehouden in de ambtswoning van den Japanschen pre mier, in aanwèzigheid van het geheele mini sterie, werd het kernstuk der agenda gevormd door een program van vier punten van Soe- gijama en Yonai. Het plan behelst de volgende punten. 1. Energieke voortzetting van den oorlog door de regeering tot aan de ondubbelzinnige overwinning in hecht geloof aan het eindresul taat. 2. Grootere zorgen der regeering ten be hoeve van een vrijere meeningsuiting in het publiek met het doel de stemming en den strijd geest der bevolking op te voeren. 3. Uitvoering van alle mogelijke maatrege len tot een spoedige vergrooting van de ge vechtskracht, in het bijzonder die van de lucht vloot. 4. Zorg der regedfing voor een krachtig en vereenvoudigd bestuur der staatsaangelegen- heden met het doel de politieke macht der re geering in alle volkslagen te laten doordringen Naar Domei verneemt, heeft Sjigemitsoe Vrijdagmiddag een onderhoud van een half uur gehad met den chef van den generalen staf, generaal Ometsoe. Record van majoor Rudel. Majoor Rudel, Duitschland's meest succes volle slagvlieger, drager van de Briilianten bij het Eikenloof met Zwaarden van het Rid- kruis, heeft op 28 Juli de 351ste tank stukge schoten. Hij houdt daarmede het record van de meest succesvolle Duitsche vliegers, die de bolsjewistische tankstrijdkrachten bestrijden. Rudel voerde zijn opdrachten bijna uitsluitend uit op een aanvalshoogte van enkele meters. Hij heeft reeds 2104 vluchten tegen den vijand ondernomen. Politieke fantasie om Zarah Leander Het Stockholmsche blad Ny Dag bracht een interview met Zarah Leander, waarin men haar politieke uitlatingen in den mond legde, die haar in Duitschland nu niet bepaald in aanzien zouden hebben verhoogd,, wanneer zij inderdaad van Zarah Leander afkomstig wa ren geweest. Intusschen is gebleken, dat het heele fraaie interview louter bedrog is.Hoogst- waarschijnlijk, aldus de.Brüsseler Zeitung „is het werkelijk „der Wind" geweest, die Ny Dag dit „Lied erzahlt" heeft, en men kan gemak kelijk raden, uit welken hoek deze wind heeft gewaaid....,." klaps de merkwaardige eigenschap vertoonden om hun vleugels na een vlucht van 50 M. te laten vallen. Daar dit niet de bedoeling was, begon men naarstig naar de geheimzinnige fout te zoeken. Doch men slaagde er niet in om met behulp van de grondnavigatie achter de complicatie te komen. Ten einde raad be sloot men vrijwilligers op te roepen, die be reid waren een vlucht met de V 1 te maken. Onder deze vrijwilligers bevond zich ook de bekende Duitsche pilote Hanna Reitsch. En daar zij slechts 98 pond woog en vol gens den niet minder bekenden chirurg prof. Sauerbruch, een biologisch lucht vaar tphenomeen is, die het zelfs klaar speelde een duikvlucht in een modern zweefvliegtuig en met een ^snelheid van 850 K.M. per uur te ondernemen, werd zij uitverkoren om het gewaagde experi ment te ondernemen. Zoo werd Hanna Reitsch een levende kogel. De lading werd uit het projectiel genomen en de dappere vrouw stapte in, nadat men de bom van een landingsgestel had voorzien. De eerste vluchten leverden geen resultaat op. Hanna Reitsch werd vrijwel horizontaal gestart, raasde met een ontzettende snelheid door het luchtruim, doch landde iederen keer behouden op de aarde. De tweede dag van de proefnemingen kwam. Weer steeg Hanna Reitsch op en toen zij landde, had zij -de fout gevonden. Doch nog meer proeven moesten genomen worden om zekerheid te krijgen. We derom bood Hanna Reitsch haar diensten aan en daar de snelheid geen invloed op haar lichaam scheen te hebben, kreeg zij de start- vergunning, doch nu stortte het vliegtuig neer en zij werd zwaar gewond. Dit gebeurde een jaar geleden. Thans vliegt zij weer en draagt het IJzeren Kruis eerste klasse. In deskundige Duitsche kringen wordt er nog op gewezen, dat het V 1-wapen een aan merkelijke besparing aan grondstoffer betee- kent. De vliegende bom bevat geen koper, geen nikkel, geen chroom en geen aluminium.In haar huidigen vorm werd zij geconstrueerd door een 23-jarigen, technisch zeer begaaf den marinesoldaat uit Interbruck, die de belangrijkste onderdeelen uit staalblik vervaardigde. Een V 1-projectiel wordt 20 ipaal zoo snel gebouwd als een normaal jachtvlieg tuig en volgens de jongste Duitsche be richten werken thans reeds een groot aan tal fabrieken aan haar productie, die op het oogenblik reeds vele duizenden per dag bedraagt. Rijksmaarschalk Hermann Göring bezichtigde fronteenheden van het luchtwapen. (P.K. Eitel Lang O-H P. c) KORT NIEUWS. Naar te Rome bekend geworden is, bevindt de zoon. van Umberto van Savoye zich met zijn moeder thans in Zwitserland. Kardinaal staatssecretaris Maglione die kort geleden ziek is geworden, heeft Rome verlaten voor een vrij lang verlof tot herstel. De plaatsvervan gende kardinaal staatssecretaris, mgr Tardini, heeft zijn zaken over genomen. Het zesjarig zoontj e yan den watermolenaar Van der P. to Leidschendam, is in de nabij het ge maal loopende kolk geraakt en verdronken. In Italië groote aanval der Geallieerden ten Z. van Florence. In het Oosten bij fronicorrectie Lemberg, Brest-Litowsk, Bialystok en Duna- burg ontruimd. Gevechten ten N. van Kowno. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: In het strijdgebied aan weerszijden van St. Lo hebben de Amerikanen hun grooten aanval den geheelen dag voortgezet. Terwijl zij ten Oosten van St. Lo er slechts in slaagden, eenige onbelangrijke penetraties te bereiken, werden onzé troepen ten Zuidwesten van de stad in verbitterde en voor beide partijen met zware verliezen gepaard gaande gevech ten verder naar het Zuiden en Zuidwesten teruggedrongen. De tegenaanvallen tot sluiting van het op eenige plaatsen opengescheurde front zijn aan den gang; 75 tanks werden stuk geschoten. In den sector van Caen ondernam de vijand slechts vruchtelooze aanvallen van geringen omvang. Formaties jacht- en slag vliegtuigen schoten in luchtgevechten tien vijandelijke vliegtuigen neer. Torpedovliegers brachten in den nacht van 26 op 27 Juli in de Seinebaai eer vijandelijke tankboot van 4000 brt. tot zinken en beschadigden vier transport schepen met een inhoud van 25.000 brt. als mede een torpedojager ernstig. In het Oos telijk deel van de Seinebaai plaatste een kust- batterij van het leger verscheidene treffers op een vijandelijk slagschip." Beveiligingsvaar tuigen van een Duitsch convooi schoten voor den mond van de Loire van acht aanvallende vijandelijke jachtkruisers zes neer. In.,het Fransche gebied werden 42 terroristen in den strijd vernietigd. Bijna onafgebroken ligt zwaar V. 1 vergel- dingsvuur op het gebied van groot-Londen. In Italië tastte de vijand ons geheele front door talrijke plaatselijke aanvallen af. Het zwaartepunt van de vijandelijke verkennings operaties lag in den sector ten Zuiden van Florence en aan de Adriatische kust. Alle aan- Ie Engelsche oorlog 16521654, 2e Engelsche oorlog 16651667, 3e Engelsche oorlog 1672—1674, 4e Engelsohe oorlog 17801784en ook nu weer den- zelfden vijand, Nêerlands erfvijand ter zee.' Evertsen, Tromp, de Ruyterzij gingen ons voor, zij stierven als helden,wij strijden door Geronk van vliegtuigen is draadloos gemeld en direct worden de posten aan het luisterapparaat betrokken, (O-H P. c) Aanmelding als vrijwilliger bij de Kriegsmarine staat open voor iederen Nederlander van 17-45 jaar en kan geschieden bij de Marineannahmestelle- West, Zweigstelle Niederlande te Utrecht, bij alle Marine-dienststellen, Hafen- en Ortskommandanturen en bij de verschillende Nebenstellen der Waffen SS, alwaar tevens alle gewenschte inlichtingen worden verstrekt. vallen werden voor onze stellingen afgeslagen. Sinds de vroege ochtenduren is de vijand over een breed front ten Zuiden van Florence op nieuw tot een grooten aanval overgegaan. Er zijn hevige gevechten ontbrand. Aan het Oostelijk front is de groote afweer- slag tusschen de Karpathen en de Finsche Golf in hevigheid nog toegenomen. Nadat de vijand er in verschillende sectoren in geslaagd was, ten deele diep in ons front binnen te dringen, werden ter besparing van strijdkrach ten in eenige sectoren vooruitspringende front bochten teruggenomen. In het kader van deze rechttrekking van het front werden na ver woesting van alle voor de oorlogvoering be langrijk zijnde inrichtingen de steden Lemberg Brest-Litowsk, Bialystok en Dünaburg ont ruimd. In Galicië zijn onze troepen volgens bevel naar nieuwe stellingen in het voorterrein der Karpathen uitgeweken, waarna zij alle aan vallen van de sterk opdringende bolsjewieken afsloegen. Ten Westen van de San zijn wissel vallige gevechten met opdringende vijande lijke aanvalsspitsen aan den gang. Tusschen den bovenloop van de Boeg en de Weichsel werden aanvallen der bolsjewieken, die door tanks waren ondersteund, in een verbitterden strijd afgeslagen, nadat talrijke vijandelijke tanks waren vernietigd. In den sector Bialy stok en Kowno zijn plaatselijke aanvallen der bolsjewieken mislukt. Ten Noorden van Kow no zijn gevechten met vijandelijke pantser- en verkenningskrachten aan den gang. Aan het front tusschen Dunaburg en de Finsche Golf zijn wederom talrijke zware aanvallen met groote verliezen voor den vijand ineengestort. Sterke formaties slagvliegtuigen ondersteun den de afweergevechten van het leger en ver nietigden in scheervluchten 71 vijandelijke tanks en meer dan 400 voertuigen. Des nachts waren het station van Wilna en Sovjet-Russi sche troepenconcentraties ten Westen van Lu blin het aanvalsdoel van zware Duitsche ge vechtsvliegtuigen. Amerikaansche bommenwerpers hebben een terreuraanval uitgevoerd op Boedapest. Door strijdkrachten der Duitsche en Hongaarsche luchtverdediging werden 29 vijandelijke vlieg tuigen* waaronder 26 viermotorige bommen werpers, neergeschoten. Donderdagnacht wier pen vijandelijke vliegtuigen bommen op eenige plaatsen in West-Dutischland en in Oost- Pruisen. In de stad Insterburg ontstond schade en vielen slachtoffers. Drie vliegtuigen wer den neergeschoten. Een communiqué van het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend, dat de leden der Fransche weerstandsgroepen als franctireurs worden beschouwd en dien overeenkomstig worden behandeld. Verdere beperking van Turksche scheepvaart verwacht. In verband met het feit dat het Turksche passagiersverkeer via de Zwarte Zee is stop gezet, verwacht de Cum Huriyet, dat een der gelijke maatregel ook voor de Middellandsche Zee zal worden genomen. Het blad beroept zich op zeer goede infor maties. Dit verbod zou echter niet van kracht zijn voor het vervoer van kolen. Sedert Woensdagmorgen doen in Turkije hardnekkig de geruchten de ronde, dat veran deringen zuilen worden aangebracht in de Turksche regeering. Bevestiging hiervan is niet te krijgen. RADIOPRAATJE MAX BLOKZIJL. Maandag spreekt Max Blokzijl om 18.45 uur via Hilversum I over het onderwerp: „Geallieerde waardeering voor nationaal- socialistische voorlichting". Ook voor uw Moeder en Kinderen is de groote collecte op Zaterdag 29 Juli. Bedenkt dit, bij het vast. stellen van uw offer.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1