Haarlemsche Courant Turkije gaat de betrekkingen met Duitschland verbreken Worsteling aan den Weichsel Bezweken voor druk der Geallieerden. Verplaatsing van den strijd in W. Normandië 289e Jaargang' No. 177 x x Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel. Advertenties 10724, Redactie 10600. Postgiro 134958 Haarlemsehe Ct., Haarlem Bijkantoor. Soendaplein 21. Telef. 12230 IJmui-den: Rembrandtlaan 55, IJmuiden-O. Hoofdredacteur: F. e. Derks. Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Maandag 31 Juli 1944 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, Ui tg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem Abonnementen: p. week 26 ct, per mnd. 1/15, per kwartaal 3,4ö, fr. per post 3,73. Losse nummers 8 cent. K 1297 Geen garanties van Londen of Washington verwacht. Eischen omvatten voorts vermoedelijk lucht- en marinebases, in het bijzonder voor de Sovjet Unie aan de Dardanellen. De 2e Augustus, de dag, waarop de Turk- sche nationale vergadering weer bijeen zal komen, zal den afgevaardigden een verras sing brengen. Dien dag zal den afgevaar digden een besluit der Tnrksche regeering worden voorgelegd tot verbreking der di plomatieke en economische betrekkingen met Duitschland, zoo wordt uit Sovjet- Russische bron vernomen. Verder ver neemt men, dat dêt besluit der Turkschc regeering aan Engelsche en Sovjet-Russische zjjde beschouwd wordt als een eersten stap op den weg van deelneming aan den oorlog door Turkije. Het moet ook de Turksche regeering duidelijk zijn, dat eenigerlei territoriale garanties door Engelschen en Amerikanen niet aan Turkije gegeven zullen worden. Binnenkort zouden dan de verdere stappen der Geallieerden volgen. Evenals bij de kwestie van het chroom heeft de Turksche regeering zich geplaatst gezien tegenover een Engelsch ultimatum, dat door de Amerikanen .en Sovjet-Russen ondersteund werd, nadat een principieele overeenstemming tot stand was gekomen tusschen de drie Ge allieerden aangaande de behandeling van de Turksche kwestie. Binnen afzienbaren tijd zal de overeengekomen gemeenschappelijke druk der Geallieerden op Turkije een aanvang ne men om hen op Turksch gebied zoodanige fa ciliteiten voor de actieve oorlogvoering te ver- leenen als zij voor operaties in de Egeïsche Zee en op den Balkan noodzakelijk achten. Deze zouden in de eerste plaats neerkomen op het afstaan van lucht- en marinebases. Uit dit stadium van passieve oorlogvoering zou dan voor Turkije automatisch de actieve deel neming aan den oorlog voortvloeien. De overeenstemming met de Sovjet-Unie is Generaloberst Günther Korten, chef van den generalen staf van het luchtwapen, is aan zijn verwondingen, welke hij bij den bomaanslag op den Führer opliep, overleden. (Hoffmann-Stapf Pax ct ditmaal voor de Engelschen niet gemakkelijk geweest, daar zij rekening moesten houden met het Turksche wantrouwen in de Sovjet- Unie. Zjj zouden echter ten slotte de in „zeer krachtige taal" naar voren gebrachte bijzon dere Sovjet-Russische belangen hebben erkend ten aanzien van het recht der Sovjet-Unie op steunpunten en operatiebases aan de Darda nellen. Duitsch commentaar. De Duitsche Maandagochtendbladen geven in commentaren op de uit Ankara en Sofia ontvangen inlichtingen omtrent de ontwikke ling op buitenlandsch-politiek gebied in Tur kije als hun meening te kennen, dat deze ont wikkeling een gevolg is van den sedert vrij langen tijd op de Turksche regeering uitge- oefenden krachtigen druk. De bladen consta teerden unaniem, dat de Turksche nationale vergadering een beslissing van groote draag wijdte zal moeten nemen. De Völkiseher Beobachter is van meening. dat het duidelijk is, dat Londen en Washing ton ook hier optreden als gangmakers voor 't bolsjewisme en pogen de steeds waakzame politiek van Turkije tegenover Moskou omver te werpen, en het Turksche volk in zijn hou ding jegens Duitschland, die het resultaat is van .lange vriendschappelijke en voor Turkije vruchtbare verbondenheid der beide volken aan het wankelen te brengen. Verder wijst het blad er op, dat Turkije in dit geval er van bewust moet zijn dat het door Engeland en de Vereenigde.Staten naar de Sovjet-Unie wordt gedreven en aldus in dezelfde positie zou komen als de Oostelijke volken, die thans door Britten en Amerikanen meedoogenloos aan de Sovjet-Unie worden opgeofferd. Het blad neemt aan, dat de onjuiste beoordeeling van de militaire positie van Duitschland, die een gevolg is van de Engelsche en Amerikaansche perspropaganda, sterken invloed heeft gehad op de houding der Turksche regeering. Terwijl de Völk. Beobachter er op wijst, dat de hui dige stand van den oorlog geenszins kan wor den beschouwd als een blijvend verschijnsel met onveranderlijken tendens, doch tezijner- tijd ongetwijfeld aan een wijziging zal onder worpen zijn. vervolgt het blad: Politieke be sluiten, die thans genomen worden als gevolg van een onjuiste opvatting der ontwikkelings mogelijkheden, moeten derhalve buitengewoon nadeelig en gevaarlijk blijken te zijn, zoodra er nieuwe factoren in het spel komen. Landingspogingen der Sovjets aan Westelijken oever teniet gedaan. Opgedrongen strijdkrachten in den Karpathensector tot staan gebracht. Germaansche vrijwilligers onderscheiden zich in Estland. Het Duitsche weermachtbericht van Zater dag luidde: In het Westelijk deel van het Normandische landingshoofd heeft de groote vijandelijke aanval zich Vrijdag nog verder uitgebreid. Ten Oosten van St. Lo werden sterke plaatselijke aanvallen, geringe penetraties uitgezonderd, afgeslagen en ten Zuiden van de stad bij Moyon en Villebaudon vijandelijke aanvals- spitsen in een tegenaanval verdreven. Ten Westen daarvan gelukte het den vijand met gebruikmaking van nieuwe strijdkrachten, na verbitterde gevechten verder naar het Zuid westen op te dringen. Op den Westelijken vleugel van het landingshoofd hebben onze divisies zich in den strijd met den sterk op- dringenden vijand naar het gebied aan weers kanten van Coutances gedistancieerd. In de nieuwe stellingen werden vervolgens alle vijandelijke aanvallen afgeslagen. Voor het landingshoofd hebben torpedovlie gers een vijandelijk vrachtschip van 6000 brt. zwaar beschadigd. Torpedomotorbooten heb ben in den nacht van 26 op 27 Juli voor Le Havre twee Britsche motortorpedobooten in den grond geboord en verscheidene andere booten zwaar beschadigd. Een eigen boot ging verloren. In het Fransche gebied werden wederom 189 terroristen in den strijd vernietigd. Het vergeldingsvuur op Londen duurt voort. In Italië is de tweede groote vijandelijke aanval op Florence bloedig ineengestort. Met circa 8 divisies is de vijand, door zeer krach tig artillerievuur ondersteund, steeds weer op ons front losgestormd, zonder eenig succes te behalen. Na uiterst zware gevechten, bij tro pische hitte, waren de stellingen des avonds stevig in handen van onze troepen; 20 tanks werden stukgeschoten. Aan de rest van het front beperkte de vijand zich tot betrekkelijk zwakke aanvallen ten Westen van den Tiber en in den kustsector. Deze aanvallen bleven vruchteloos. In het Oosten werden hevige aanvallen der bolsjewieken in het voorterrein der Karpa- then ten deele in tegenaanvallen afgeslagen. Ten Oosten van de groote Weichselbocht na dert de vijand met sterke strijdkrachten de rivier. Een overzetpoging over de rivier werd verijdeld. Ten Zuidoosten van Warschau en bij Siedlce duren verbitterde gevechten voort. Tusschen den middenloop van den Boeg en Kowno hebben onze troepen alle doorbraak pogingen van den vijand afgeslagen. In den sector Kowno-Riga is de vijandelijke druk sterker geworden. Ondanks taaien tegenstand van het garnizoen is de vijand de stad Schau- len binnengedrongen. Vijandelijke strijdkrach ten die naar Mitau optrokken, werden in een tegenaanval uit de stad geworpen. Aan het front tusschen de Duna en de Fin- sche Golf zijn ook Vrijdag talrijke aanvallen der bolsjewieken mislukt; 43 vijandelijke tanks werden stukgeschoten. Formaties slagvlieg tuigen vernietigden 40 andere tanks, talrijke Massavlucht uit Londen. Volgens de correspondenten van Svenska Dagbladet en Stockholms Tidningen melden de Londensche bladen, dat de vliegende bommen dit weekeinde te Londen een massavlucht heb ben veroorzaakt. Wie daartoe in staat was, trachtte ijlings het bedreigde gebied te ver laten en zich zoo ver mogelijk naar het Wes ten of het Noorden van het land te begeven, om ontspanning en rust te vinden en het ge huil der sirenes en de ontploffingen der bom men niet te hooren. De Engelsche spoorwe gen werken reeds onder den hoogsten druk. Gedurende de 24 uur tot Zondagavond 7 uur heeft de vijand met tusschenpoozen zijn vlie gende bommen naar Zuid-Engeland en het ge bied van Londen gezonden, zoo meldt de Brit sche berichtendienst. Er ontstond schade er vielen slachtoffers. In 't verleden ligt het heden, In het nu wat worden xal. De „Sumatra" aan den grond. Aangespoelde scheepspapieren en scheeps- akten vormden eenigen tijd geleden de eer ste aanknoopingspunten, die leidden tot de conclusie, dat een kruiser van de Java-klasse beschadigd was. De kruiser „Sumatra" werd reeds bij het begin van de invasie voor de kust van Normandië gesignaleerd. Thans wordt van officieele Duitsche zijde verno men dat de „Sumatra" in het gebied van de monding vap de Orne aan den grond zit. Klaarblijkelijk zijn de beschadigingen en de daardoor ontstane vermindering van de drijfkracht zoo groot geweest, dat' men het schip op het strand heeft moeten zetten. Japansche actie tegen vliegvelden in China. Japansche formaties vliegtuigen in China hebben een aanval gedaan op drie vliegvelden in China, waaronder het vliegveld Kweilin. één van de belangrijkste steunpunten van het Amerikaansche luchtwapen. Hier werden 50 vijandelijke toestellen vernield.De Japan ners leden bij deze operaties geen verliezen. Terroristen en saboteurs standrechtelijk doodgeschoten. De höhere SS- und Polizeiführer en General- kommissar für das Sicherheitswesen deelt mede: Wegens den laaghartigen moordaanslag op een lid van de bezettende macht te Breda op 21 Juli 1944 werd een aantal terroristen en saboteurs op 28 Juli 1944 standrechtelijk dood geschoten. Johan Evertsen 1600/4-8-1666 Slag bij Rochelle 1625, W.Indië 1626, Slaak 1631, Duinkerken 1636, vice- adm. 1637, slag bij Duins 1639, Sas van Gent 1647, Dover 3 daagsche zeeslag, ter Heijde 1653, Sont 1653. Sneuvelde 4 Aug. 1666 bij Schoone- veld. (O/H Pc) Ook thans weer strijden Nederlan ders voor Europa's vrijheid ter zee in trouwe verbondenheid met hun Duitsche kameraden. (O/h Pc) GOED VOORGAAN DOET GOED VOLGEN Zet ook gij U derhalve in voor de toekomst van U volk en meldt U als vrij-'' williger bij de Kriegsmarine. Aanmelding staat open voor iederen Nederlander van 1745 jaar en kan ge schieden bij de MarineannahmstelleWest Zweigstelle Niederlande te Utrecht, alle Hafen- en Ortskommandanturen en bij de Nebenstelle der Waffen-SS al waar tevens alle gewensohte inlichtingen worden verstrekt. stukken geschut en verscheidene honderden voertuigen. Des nachts ondernamen zware ge vechtsvliegtuigen een geconcentreerden aanval op het station Molodeczno, die zware branden en hevige ontploffingen onder geparkeerde transporttreinen veroorzaakte. Bij do afweer van een Sovjet-Russischen luchtaanval op de stad Kirkenes schoten onze jachtvliegers 12 vijandelijke vliegtuigen neer. Amerikaansche bommenwerpers vielen over dag plaatsen in midden- en West-Duitschlanr aan, waaronder Wiesbaden en Merseburg. Des nachts waren Stuttgart en Hamburg het doel van vijandelijke terreuraanvallen. Strijdkrach ten der luchtverdediging schoten 97 vijande lijke vliegtuigen, waaronder 95 viermotorige bommenwerpers, neer. Het Duitsche weermachtbericht van Zondag luidt als volgt: De doorbraakpogingen ëter Amerikanen duurden Zaterdag aan weerszijden van de Vire, bij Moyon en in den sector Beaucoudray- Peroy den geheelen dag voort. Zij werden in verbitterde gevechten overal bloedig verijdeld. Daarbij werden door aldeelingen van het leger 28 tanks stukgeschoten en 7 vliegtuigen neer geschoten. Aan den Westelijken vleugel bra ken onze divisies, die tijdelijk van de hoofd strijdkrachten waren weggedrongen, van Cou tances uit door de vijandelijke linies naar het Zuiden en betrokken nieuw0 stellingen in het gebied Gavray-Trelly. Aan de rest van het front op het landingshoofd deed de vijand al leen ten Zuiden van Juvigny 'n vruchteloozen plaatselijken aanval. Formaties jagers en slagvliegtuigen schoten in luchtgevechten zes vijandelijke vliegtuigen neer. Des nachts deden sterke formaties zware gevechtsvliegtuigen doeltreffende aanvallen op vijandelijke concentraties Zuidoostelijk van Caen en in het gebied ten Zuidwesten van St. Lo. In het Fransche achterland werden 27 terro risten neergeschoten. Londen en zijn' buitenwijken ligt nog altijd onder een zwaar vergeldingsvuur der V. 1. In Italië sloegen onze troepen ook Zaterdag weer alle aanvallen uiteen, die de vijand met Britsch-Indische, Zuid-Afrikaanscne, Nieuw- Zeelandsche en Engelsche divisies ondernam om naar Florence door te breken. Vijandelijke troepen, die Zuidwestelijk van de stad in onze stellingen waren binnengedrongen, werden na hevigen strijd in den tegenaanval teruggewor pen. Bij zuiveringsoperaties achter het Italiaan- sche front verloren de terroristen in de periode van 12 Mei tot 24 Juli 8300 man aan dooden en 7500 aan gevangenen. Aan het Oostelijk front, werden in het voor terrein der Karpathen, alsmede Zuidelijk en Noordelijk van Reichshof, vijandelijke aanval len afgeslagen of in den tegenaanval tot staan gebracht. In de groote bocht van den Weichsel wierpen onze troepen den vijand, die de rivier wa» overgestoken, in den tegenaanval terug. Tusschen Warschau en Siedlce zijn troepen van het leger en de Waffen-SS nog steeds in zware gevechten met opdringende Sovjet strijdkrachten. Het tijdelijk afgesneden garni zoen van Brest-Litowsk baande zich met mede neming van de gewonden een weg naar onze linies. Tusschen den middenloop van den Boeg en Olita vingen onze troepen hevige aanvallen der bolsjewisten bij BiaJystok en Noordooste lijk van Augustof op. In het gebied van Kowno ging de vijand tot den verwachten grooten aanval over. In ver bitterde gevechten werden verscheidene pene traties door tegenaanvallen onzer pantsërfor- maties afgegrendeld. In Letland leverden aanvallen der Sovjets op de stad Mitau en Noordoostelijk van Ponewitsj geen resultaat op. Tusschen de Duna en" het Peipusmeer handhaafden onze grenadiers hun stellingen tegen krachtige, door tanks gesteun de, aanvallen. Op de landengte van Narwa liep de vijand met sterke strijdkrachten storm tegen onze stellingen. Formaties van het leger en Ger maansche vrijwilligers der Waffen-SS bevoch ten hier een volledig afweersucces, brachten den vijand zware verliezen toe en schoten 58 vijandelijke tanks stuk. Formaties slagvliegtuigen brachten op den Weichsel verscheidene volgeladen veerbooten en landingsbooten van den vijand tot zinken. Des nachts vielen zware gevechtsvliegtuigen vijandelijke troepenconcentraties en gereed staande troepen ten Oosten van de groote bocht van den Weichsel aan. Amerikaansche bommenwerpers ondernamen terreuraanvallen in midden-Duitschiand en op de stad Bremen. De bevolking leed verliezen. Door luchtverdedigingsstrijdkrachten werden 34 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 31 vier motorige bommenwerpers, neergeschoten. Zaterdagnacht lieten Britsche storingsvlieg- tuigen bommen op plaatsen in West-Duitseh- land vallen.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1