Biomals IVlededeesmg! UIT HAARLEM Nieuws uit de courant van Zaterdag. Twee kilo aardappelen per persoon Extra rantsoen van 250 gram v v peulvruchten. Het aardappelrantsoen is voor de week van 4$ Juli t.m. 5 Augustus op 2 K.G. per persoon vastgesteld. In de eerste plaats is de aanvoer van vroege aardappelen door verschillende ♦mstandigheden veel geringer dan het vorige ftr.r Om deze reden moest reeds op 24 Juli met de afname van de midden-vroege rassen (Bintje en Eigenheimers) worden begonnen. Door de inundatiemaatregelen is de totaal ter beschikking komende hoeveelheid midden- vroege aardappelen echter beduidend lager dan normaal het geval geweest zou zijn. Bo vendien is tengevolge van eenige nachtvorsten de aardappeloogst enkele weken later dan oor spronkelijk mocht worden aangenomen, waar door thans de diverse oogstwerkzaamheden (koolzaad-dorschen, graanoogst, e.d.) te zamen vallen. De huidige bezetting aan ardbeids- krachten maakt het uiteraard niet mogelijk alle werkzaamheden tegelijkertijd te verrich ten, met als gevolg een te geringen aanvoer van consumptie-aardappelen. In verband met het bovenstaande geven de aardappeibonnen 32 elk recht op het koopen van 1 K.G.. de houders van toeslagkaarten kunnen op bon Toeslag 32 een halve K.G. aardappelen per bon verkrijgen. Bovendien zal op bon Algemeen 190 een «xtra-rantsoen van 250 gram peulvruchten worden verstrekt. Het publiek dient genoegen te nemen met de soort peulvruchten, welke in den winkel voorradig is. Mederlandsche literatuurprijzen 1943 Het departement van Volksvoorlichting en ïunsten deelt mede, dat de secretaris-gene raal van dit departement voor 1943 prijzen heeft toegekend aan een aantal figuren op het gebied der letteren. Deze kunstenaars zijn: Henri Bruning, Cor Bruyn, dr. D. Kalma. Nico Haas, L. Roggeveen en mevr. J. de Jong Snijders van Wissekerke. Henri Bruning heeft zich onderscheiden door gijn werk als essayist. Cor Bruyn is behalve #oor enkele goede kinderboeken, vooral be kend geworden door zijn streekromans, die op Terschelling en aan de Zaan spelen. Dr. D. Kalma is een figuur van groote beteekenis in hiet Friesche cultureele leven. Hem wordt de H. D. Sytstra-prijs toegekend. Nico de Haas maakte zich naam als leider van het tijdschrift „Hamer", dat baanbrekend werk verricht op volkskundig gebied. L. Roggeveen schreef een zeer groot aantal kinderboeken en mevr. J. de JongSnijders van Wissekerke bracht een be langwekkende vernieuwing in de lectuur voor zeer jonge kinderen. DOKTERS EN TANDARTSEN BESTOLEN. In de afgeloopen weken zijn zeven dokters en tandartsen te Rotterdam de dupe gewor den van twee vindingrijke individuen. Deze meldden zich op het spreekuur voor beta lende patiënten. Zoodra het oogenblik guns- «g leek, gaf een hunner voor naar het toilet te gaan, terwijl de ander met een verhaal over ziekteverschijnselen den arts onledig hield. De eerste kon zoodoende in de woon vertrekken doordringen en er kleeren. etens waren, tafelzilver en sieraden buit maken, die dg heeren, nadat de zoogenaamde patiënt was 'uitgelaten, onderling' deelden. Bij een der doktoren bedroeg de buit aan tafelzilver zelfs een waarde van 6000. Eindelijk is het tweetal tegen de lamp geloopen. Het zijn de 31-jarige monteur W. K. en de 21-jarige tim merman J H. K., -die in het Huis van Be waring zijn opgesloten. BRANDSTOFFEN" VOOR KOOKDOEL- ETM>E\ Van 1 Augustus tot en met 30 September 1944 geeft bon .,24 K F" van de kookkaart U 405 recht op het koopen van een eenheid vaste brandstoffen met uitzondering van fa- brieksturf. De verbruikers zullen met de op dezen bon aan te schaffen brandstoffen een maand moeten toekomen, daar het in de be doeling ligt, op 1 September a.s. een 5en bon van de kaart U 405 aan te wijzen. HONDEN- EN KATTENBROOD Von 1 tot en met 31 Augustus '44 worden «-P bon no. 14 van de distributiekaart voor honden dezelfde hoeveelheden hondenbrood beschikbaar gesteld als op den bon voor de afgeloopen periode. Op bon no. 14 van de distributiekaart voor kattenbrood (groep K) wordt voor dezelfde periode 11/2 kg. kat tenbrood beschikbaar gesteld. Na 31 Augus tus '44 is bon no. 14 ongeldig. Kabinet van den Leider. Blijkens een mededeeling in Volk en Va derland is op zijn verzoek aan jhr. D. de Blocq van Scheltinga, burgemeester van Wassenaar, eervol ontslag verleend uit de functie van chef van het kabinet van den Leider, met benoeming tot zijn gemachtigde in bijzonderen dienst en onder toekenning van den rang van hoofdbaljuw. BURGEMEESTER VAN ARNHEM. De Rijkscommissaris heeft den burgemeester H. P. J. Bloemers te Arnhem met onmiddel- lijken ingang gepensionneerd. Tegelijkertijd heeft de Rijkscommissaris den burgemeester E. A. A. Liera te Gouda met de voorloopige waarneming van de zaken van den burgemees ter van Arnhem belast. D>e heer Eugene Albert Arnold Liera is op 14 Februari 189 6 te Haarlem geboren, waar hij zijn kinderjaren doorbracht en de H. B. S. bezocht. KORT NIEUWS In de Van Woustraat te Amsterdarh is een 69-jarige man door een tram aangereden Hij kreeg een ernstige hoofdwond en is later in het Binnengasthuis overleden. Te Berkel (Z.-H.) is de ambtswoning van den burgemeester totaal uitgebrand. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ f 2000: 20973 1500: 12754 22408 1000: 2825 f 400: 882? 7134 21174 f 200: 23799 100: 1417 4834 13357 Verduisteren: van 21.30 tot 6.00 uur 1 Aug.: zon op 5.59, onder 21.33 uur maan onder 2.34, op 19.08 uur Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper, Haarlem Sport en Stad- A. Overmeer, H'stede. Buiten land: J. C. van der Laag, H'stede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Verantwoordelijk voor de advertentie-rubriek: W. van^ Ommen, H'stede. DOKTERSRECEPT GEEF"' voorrang bij de aflevering van Biomais. dat zulk een uitmuntende krachtvoeding is voor a.s. moeders, zieken, herstellenden en kinderen. Maar levert U vooral de ledige verpakking in alléén d&n kan Uw leverancier U voor- uit helpen. De kracht van het kiemende koren. Bij apothekeren droQielen Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het DINSDAG te beurt aan het res tant van de letter S vanaf Spru en Ta t/m. Truf en WOENSDAG aan het restant van de letter T vanaf Trug, U en Va t/m. Vis. KNAAPJE VERDRONKEN De tienjarige J. F. van Kampen is, toen hij aan den Spaarndamscheweg een bootje van den walkant wilde wegduwen, in het Spaarne gevallen en verdronken. VIJFTIG JAAR GETROUWD. Het echtpaar J. Duineveld-Speet, wonende Delftstraat 9rd., viert op 8 Augustus zijn gou den huwelijksfeest. INBREKERS MAAKTEN BIJN-A 400 K.G. KAAS BUIT. Uit een pakhuis aan de Lombokstraat zijn 194 kistjes konstlooze kaas van 2 K.G. ont vreemd. Voorts zijn uit een woning in de Oudaenstraat kleedingstukken, schoenen en huishoudelijke goederen gestolen. GESTOLEN BETONMOLEN TERECHT. Onlangs is van een terrein aan den Harmen- jansweg een betonmolen gestolen. De molen is thans teruggevonden in een schuur in Am sterdam. Bovendien konden de dieven, drie Amsterdamsche betonwerkers, worden aange houden. Zij hadden den betonmolen reeds aan twee aannemers verkocht, die echter niet wis ten, dat de molen van diefstal afkomstig was. PERSONALIA. Geslaagd voor het eind-examen van de tuin bouwschool voor meisjes te Rijswijk, de dames A. K. M. Koenigs, Haarlem en C. A. M. Fran cken te Aerdenhout. Geslaagd voor het examen Hoogduitsche taal L. O. de heer A. J. J. van der Valk te Haarlem. ORGELBESPELING. In de Groote- of St. Bavokerk geeft Piet Halsema Dinsdga 1 Augustus 's avonds van 8-9 uur een concert. Het programma luidt: 1. Koraalvoorspel: O Lamm Gottes unsehul- dig. Johann Pachelbal (1653-1706); 2. Fantasia en Fuga in, c kl. t., J. S. Bach (1685-1750); 3. Sonate in f kl. t. op. 127, Josef Rheimberger (1839-1901); 4. Prélude, Fugue et Variation, César Franck (1822-1890); 5. Grand Choeur (alla Handel), Alex Guilmant (1837-1911). SPORT EN WEDSTRIJDEN Atliletiek Nationale kampioenschappen. Wim Slijkhuis heeft tijdens de nationale ath- letiekkainpioenschappen in het Olympisch Sta dion te Amsterdam de beste prestatie geleverd. Hij vestigde op de 5000 M. een nieuw nationaal record in 14 m. 50 sec. Dit beteekende een ver betering van het sinds 25 Juli 1943 op zijn naam staande record met niet minder dan 7.3 sec. De andere nummers brachten geen davèrende ver richtingen, doch wel enkele verrassende uitsla gen. Zoo zag Blok zich o.a. op de 490 M. van de troon gestooten door den A.A.C.'er Bakels en werd mevr. BlankersKoen bij het hoogspringen overtroffen door Nel van BalenBlanken. De sprintnummers hebben het verwachte duel gebracht tusschen Osendarp en zijn jongen rivaal Jo Zwaan. Het eindigde in een nieuwe, onbe twiste zege van den Hagenaar. Zwaan bood op de 100 M. prachtigen tegenstand, had na een 60 M. nog een kleinen voorsprong, doch verspeelde dezen en werd met borstbreedte geslagen. Voor beiden werd 10.9 genoteerd. Van Osta viel een tikje tegen. Hij moest met de laatste plaats ge noegen nemen. Beter deed hij het op de 200 M., waarop Osendarp verreweg de beste was en Zwaan gedecideerd klopte. Nu werd van Osta derde. De twee horder.nummers 400 M. en 110 M. wa ren beide voor Wim Kaan. Het is wel opmerkelijk en ook een tikje bedroevend voor athletisch Nederland, dat bij steeds weer de titels kan ver overen en nimmer iemand zijn verrichtingen kan verbeteren. Mevr. BlankersKoen, die Zaterdag den titel reeds had veroverd op de 80 M. horden, bracht haar totaal aantal kampioenschappen Zondag op vier, door ook de 100 M., 200 M. en het versprin gen te winnen. Op al deze nummers was zij voor de z.ooveelste maal verre superieur. Gerda Koudijs werd tweede op de 100 M., maar liet op de 200 M. verstek gaan, waardoor Nettie Timmer thans de tweede plaats kon opeischen voor Xenia de Jong, die in S. v. d. Meer op de 100 M. haar meerdere moest erkennen. Bij het verspringen waagde Fanny Blankers niet te veel, zij spaarde haar gevoelige hiel kennelijk. Toch bracht zij het verder dan de kampioene van 1943, Gerda Koudijs. Eén titel ontging mevr. Blankers, n.l. die op het hoogspringen. Nel van BalenBlanken had een goeden dag en was hier met 1.60 M. de beste. Ook vorig jaar zegevierde zij, toen echter met 1.47& M. De technische nummers brachten nog eenige nieuwe kampioenen. Verkes (3.60 M.) onttroonde Lamoree bij het polsstokhoog en L. Dammers wierp de speer 13 c.M. verder dan Lutkeveld. Atje de Bruyn kon zich gemakkelijk handhaven op kogelstooten en discuswerpen, zooals Weller- dieck andermaal de beste verspringer was. Ans Niesink prolongeerde ook haar titel discus werpen. Zaterdag heeft W. van Gog van „Haarlem" een tweeden prijs gewonnen op de 1500 meter; in dit nummer was Frits de Ruyter in goeden vorm en won in 3 min. 59,8 sec. De tijd van Van Gog was 4 min. 9,4 sec. De kampioen van vorig jaar Van Olffen werd vijfde. Honkbal E.D.O. wint met 10 van H.H.C. De leidende ploegen in de hoogste honkbal klasse hebben een veer moeten laten: één punt in de tweede inrnngs kostte H.H.C. tegen E.D.O. de overwinning en in de Amsterdamsche derby moest Ajax met 61 de vlag strijken voor Blauw Wit. Een twee-honkslag van Vrenegoor in de tweede slagbeurt van E.D.O. heeft in de belangrijke plaatselijke ontmoeting H.H.C.E.D.O. op het Haarlem-terrein den doorslag gegeven. Op dien fraaien slag kon Kl. Zanudstra n.l. binnenkomen. Het werpen van Van Holst (9 maal 3-slag) en het veldwerk van de rood-witten was overigens van dien aard, dat E.D.O. in bedwang werd gehouden. H.H.C. kreeg in de vierde en vijfde innings kan sen om tegen te scoren. In de vierde innings ech ter gingen Waanders en Noordhoff, die beiden vier-wijd hadden gekregen uit op het tweede bonk en in de vijfde slagbeurt van H.H.C. werd D. Baas bij drie bezette honken uitgevangen en werd een korte slag van Van Holst aanleiding tot een dubbelspel, dat een einde aan de zooveel belovende slagbeurt maakte. Schijvenaar noteer de 6 maal 3-slag en 5 maal 4-wijd, doch kreeg slechts een enkele honkslag tegen zich. Schoten heeft zich met 10—0 de meerdere ge toond van Quick. De Mon was wederom uitste kend op dreef en plaatste de Amsterdammers aan slag voor groote moeilijkheden. Alleen Vonk en iHolewijn leverden honkslagen. Schoten kwam eerst in de derde innings los. Zandstra bracht Geurts binnen. Geleidelijk aan voerden onze stadgenooten de score op tot 100. De S.C. Haarlem heeft in Amsterdam een 81 nederlaag moeten incasseeren van V.V.G.A. De Haarlemmers speelden lusteloos en Oei had een wel zeer slechten dag. V.V.G.A. verdiende de overwinning volkomen. Zij demonstreerde een foutloos veldwerk en leverde tien honkslagen op het werpen van Ferment. Reeds in de eerste in nings namen de Amsterdammers een 20 voor sprong. Haarlem zorgde in de vierde slagbeurt voor een tegenpunt uit een vrijen loop. Fouten van Lobberegt en een groote slagvaar digheid op het slowwerpen van Geestman in de laatste innings leverden Blauw Wit een 61 zege op Ajax op. De overige wedstrijdresultaten waren: Overgangsklasse: D.O.S.Ajax 2 27; O.V.V.O. Buitenland De kanonnade der gevleugelde bommen op Londen en Zuid-Eng-eland nam in hevig heid toe. In Nol-mandie ontbrandde wederom een hevige worsteling, in den loop wdarvan dooi de Geallieerden geen noemenswaardige ter reinwinst werd behaald. Aan het Oostelijk front gaven de Duit- schers in het kader van frontoorrecties eenige steden op, o.a. Lemberg en Bialystok. Aanvallen tusschen Wleiehsel en Boeg wer den afgeslagen. De nieuwe minister-president van Ja pan publiceerde een program van 4 punten voor de totale mobilisatie en versterking dei- strijdmiddelen. Te Ankara verwacht men verdere be perking van het Turksche scheepvaartver keer door de Turksche regeering. Binnenland. Hoofden van gezinnen, welker woonka mers uitsluitend door middel van een cen trale-ver waa-mingsinstallat ie kunnen worden verwarmd en zij, die brandstoffen voor ruim ten voor bijzondere doeleinden noodig heb ben, moeten bij de plaatselijke distributie diensten een aanvraagformulier MD 393-03 aanvragen. Huisbrandverbruikers uit d-e groepen B, C en D kunnen hun aanvraagfor mulier MD 303-02 nog slechts tot en met 4 Augustus a.s. indienen. STAD Tot onbezoldigd deurwaarder bij de Haar lemsche rechtbank is de heer D. G. van Wijngaarden benoemd, die reeds belast was met het waarnemen van deze functie. Onder het Noord Overijsselsche plaatsje Genemuiden is de oogst van de water planten-biezen in vollen gang. Deze biezen vormen het grondproduct van de huisindustrie, welke in deze omgeving veel wordt bedreven. (C.N.F.-Van Buiten Pax c) Blauw Wit-2 118; ZeeburgiaA.F.C. 1—5; H. H.C. 2—H.C.K. 1—9; R.C.H.—T.Y.B.B. 1—5; Spar taanHilversum 78; E.D.O. 2—D.W.S. 94; Haar lem 2CelerRas 15—6. Tweede klasse: Zandvmeeu- wen—Schoten 2 211. Zwemmen Kampioenschappen zwemmend redden. Zondag werden te Weesp de nationale wed strijden gehouden om de kampioenschappen zwemmend redden waaraan de Haarlemsche Red dingsbrigade met succes deel nam. C. H. Vrugt behaalde het kampioenschap popduiken en mej. T. M. Turkenburg won den derden prijs; in den opdrachtwedstrijd won de damesploeg van Haar lem: A. C. Houben, E. van Mierlo en A. E. J. Bosse, den tweeden prijs en de heerenploeg: B. E. van Zanten, N. D. Oudshoorn en A. G. Geerts, den derden prijs; in de estafette 4 x 25 M. zwem men met drenkeling behaalde de Haarlem damesploeg: T. M. Turkenburg, W. Dijkstra, R. Tholen en M. A. de Vos het kampioenschap. Het kampioenschap 50 M. rugsla-gzwemmen w,erd na overzwemmen door mej. H. Cassee (Haarlem) en mej. L. Bonnier (Den Bosch) gewonnen door mej. Cassee. A. J. v. d. Meer won in denzelfden wed strijd den derden prijs; de tweede prijs in de 4 x 25 M. ■wisselslag werd gewonnen door de Haar lemsche dames R. Tholen, W. Dijkstra, T. M. Turkenburg en H. Cassee; G. van Bruggen won den tweeden prijs in den wedstrijd 50 M. zijslag- zwemmen waarvan de laatste 25 M. met drenke ling; in den wedstrijd 150 M. schoolslagzwemmen waarvan de laatste 25 M. met drenkeling en ge volgd door een medische proef heeft het aan spanning niet ontbroken. Wat snelheid betreft gaven de dames Dijkstra en Turkenburg elkaar inets toe; zij behaalden hiermede het hoogst aan tal punten, mej. Dijkstra bleek zoowel medisch als technisch sterker te zijn en werd kampioene en mej. Turkenburg ontving den derden prijs. In dezen zelfden wedstrijd voor heeren won C. H. Vrugt het kampioenschap en legde hierbij ook beslag op den prijs voor het hoogst aantal pun ten bij het medisch gedeelte; de tweede prijs in den wedstrijd 50 m. vrije slag werd gewonnen door mej. H. Ca§ige. Daar de Haarlemsche Red dingsbrigade in totaal het hoogst aantal punten behaalde kwam zij wederom voor één jaar in het bezit van den De Keulenaar-prijs. Cricket. ROD EN WIT ONTLIEP DE NEDERLAAG NIET. HCC 1 was Zondag bij Rood en Wit op bezoek en eerst op den laatsten bal van den wedstrijd was de strijd beslist. De thuisclub scoorde 112 runs en H. van Manen zorgde er tenslotte met een vier voor, dat de Hagenaars met twee runs en vier wickets op de eerste innings wonnen. Hagenaar was met batten op dreef en scoorde 54 runs, en verder maakte P. van Zeeland 16 not out. F. Laboyrie bowlde 417, L. J. Sódderland 332, J. J. van der Luur 013 en J. J. Koeleman 23. HCC 114 runs voor zes wickets, waarvan M. van Oven 25, A. J. Dankelman 23, L. W. Sillevis 18, M. L. Roes 20 n.o. en H. van Manen 13 n.o. BowlingcijferS Rood en Wit: P. C. Hagenaar 446, D. Bijleveld 251 en P, Ligtenstein 07. VRA WINT VAN HAARLEM. In Amsterdam won VRA met 83 runs op de eerste innings van Haarlem. De thuisclub scoorde 129 runs voor negen wickets, waarvan J. Smit 25. W. Kummer 25, Popping 16, Rieohelman 13, Van def*Harst 11 n.o. en Van Marken 12 n.o. W. Peschar bowlde 350, O. Abendanon 539, Hub Boeree 125 en H. Boe ree 015. Haarlem bracht het tot 46 runs, waarvan J. J. Voogd 22. Klink bowlde 418 en Riechelmann 421 OVERIGE WEDSTRIJDEN. De wedstrijd Haarlem 3Haarlem 2 is door het tweede met 1 run op de eerste innings gewonnen. Het derde scoorde 86 runs en het tweede 87 Jruns. In Leiden verloor Rood en Wit 2 met, twee runs op de eerste innings van HCC 3; de totalen waren 103 en 105 runs. TO URNOOI VONDELKADE. Zondag zijn de eindstrijden gespeeld van het invitatie-tournooi op de banen aan de Vondelkade. Zooals bekend stonden heerend u-boel- en gemengd dubbelspel op het programma. De eerste prijs in het hee rendubbelspel is gewonnen door Van der Bliek- Rogmans, die in den eindstrijd Blom-Koekebak- kers sloegen; voor den derden prijs is gespeeld: Van TeteringTen Have sl. Van MeirDiekman met 57. 62, 64. Het gemengd dubbelspel is gewonnen door mej. KrijnSeveke, die een overwinning behaalden op mej. Blommesteyn Ten Houte de Lange. Mej. De Groot en de heer Blom ontvingen den derden prijs. RADIO-PROGRAMMA DINSDAG 1 AUGUSTUS 1944. HILVERSUM I, 434.4 M. 6.45 Gram.muz. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.15 Gram.muz. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progr. overz. 8.00 BNO Nieuws 8.15 Vroolijke pla ten. (Van 8.458.50 Voor de huisvrouw). ,9.00 Och tendconcert. 9.45 Godsd. uitz. 10.15 Pianoconcert in c. kl. t. Van Mozart. 10.45 Amusementsorkest. 11.15 De mijn, voordracht. 11.30 Fred. Wolfers, or gel. 12.00 Almanak. 12.15 Solist en piano. 12.45 B NO Nieuws. 13.00 Land en volk brengt13.05 De Melodisten, solist en pianospel. 14.00 Toen Geertruidestoerg nog' bij Holland hoorde. 14.15 Orkest Gerard v. Krevelen, zang en piano en gram.muz. 15.30 Voor de zieken. 16.00 Arnhem- sche orkestvereeniging. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 ,,De lichte toets". 18,00 BNO Binnenl. gesproken overzicht. 18.05 Instrumentale opera- en operette fragmenten. 18,45 Jeugdstormuitzending. 18.55 Spiegel van den dag. 19.00 BNO Neiuws en act. besch. 19.15 Pittige dansnummers. '20.00 Na ge- danen arbeid21.00 Hong. orkest Bandi Balogh. 21.30 Kleine wenschen voor groote menschen. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. Van 22.15 af alleen vooc-de Radio-Centrales. 22.15 Vlotte pianoplaat jes. 22.30 Zingend door 't leven. 23.30—2*.00 Stan Brenders en Albert Vossen. HILVERSUM. II, 301,5 M. 17.00 Kwintetten van Bach en Mozart. 17.30 Sol- datenfunk „Nord-West" 18.30 Musette-orkest. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 Voor de jeugd 19.20 Kinderzang. 19.35 Uit „Ma Vlast" van Smetana. 20.15 Een kind vraagt, voordr. 20.30 .,1 Pagliacci", opera van Leoncavallo. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. 22.15 Zie pi-ogr. H'sum I. 22.30 De stem van het Rijk.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2