Haarlemsche Courant Churchill wil oorlog vóór October beëindigen. Groote Britsche aanval in Normandië. x x Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie De vreesdat de strijd door nieuwe Duitsche wapens op geheel andere basis zou komen. Indien Churchill's plan mislukt, zou Washington „zich alles voorbehouden"Heftig dispuut in kabinet. Totale evacuatie van Londen ter sprake. Morrison weet „verschrikkelijke dingen" Amerikanen verloren op 1 dag 2.000 man aan dooden; tot dusver 120,000 in totaal. In Italië doorbraak bij Florence wederom mislukt. Aan O. front alle Sovjetpogingen den Weiehsel over te trekken op één na verijdeld. In Juli 27 oorlogsbodems en 25 andere schepen (149.000 ton) vernietigd. S.S. Nederland onderscheidt zich. Kentering in de situatie aan liet Oostelijk front? Mannerheim president van Finland. 289e Jaargang- No. 179 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel. Advertenties 10724, Redactie 10600. Postgiro 134958 Haarlemsoke Ct., Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 21, Telef 12230 IJmuiden: Rembrandtlaan 55, IJmuiden-O Hoofdredacteur: r. C. Dertos. Woensdag 2 Augustus 1J>74 Verschijnt dagelij lts, behalve op Zon- en Fees Wagen. Uitg.: Graf. Bedrijven Damfate, Haarlem AJbonnementen: p. week 26 et, per mnd. 145» per kwartaal 3,42, tr. per post 3,73. Losse nummers 6 cent. K 1297 Naar uit Londen wordt gemeld, maken alle bladen melding van het feit, dat Vrij dagmiddag een vliegende bom midden op een druk bezochte weekmarkt terecht is gekomen. Er waren niet alleen veel dooden en ge wonden, doch alle zakenpanden en een druk bezocht restaurant in de omgeving van het marktplein stortten in. De bladen wijzen erop, dat geen waarschuwingssig naal werd gegeven, daar men het projec tiel voor een Engelsch vliegtuig had ge houden. Een correspondent van de Daily Herald, die zich toevallig in de nabijheid bevond, meldt, dat omnibussen geheel vernield of van het dak beroofd werden en dat lichtere particuliere auto's weggeslingerd werden. De Daily Telegraph meldt, dat oo:k in den Londenschen dierentuin aanzienlijke schade werd aangericht en dat in het Hyde Park eveneens een vliegende bom ontploft is. Te bevoegder plaatse te Londen schatte men in het begin der vorige week, dat er gemid deld 120 vliegende bommen per dag in 't stads gebied van Londen vielen. Geen wijk is ver schoond gebleven. Eenige ministers zijn zoozeer onder den in druk van het nieuwe wapen gekomen, dat zij onlangs op een kabinetsbijeenkomst hebben gepleit voor een volledige evacuatie van Lon den vooral voor een decentralisatie der voor den oorlog belangrijke bedrijven. Dit leidde tot een scherp dispuut in het kabi net. Churchill kon weliswaar de argumenten niet ontzenuwen, doch hij was tegen een vol ledige evacuatie, daar de wereld daarin een capitulatie van Londen zou zien. Hg' staat op het standpunt, dat deze oorlog tot eiken prijs op zijn laatst in October ten gunste van de Geallieerden beslist moet z\jn. De Geallieer den moeten al liet mogelijke doen om deze be slissing te forceeren, voor er van Duitsche zijde nieuwe vergeldingswapenen in actie kunnen komen en de oorlog daardoor op een nieuwen grondslag zou komen te staan. Alleen om Montgomery dit besluit mede te deelen, is Churchill voor de tweede maal naar Normandië gegaan. Het is Montgomery's eer ste taak, Parijs zoo snel mogelijk in te nemen. Op het onderhoud tusschen Churchill en Mont gomery, dat vijf uur duurde, volgde het offen sief van Dempsey, dat een volledige teleurstel ling bracht. Daarna had men te Londen groote verwachtingen van de Amerikanen, die intus- schen in den Wesetlijken sector van het brug- gehoofd tot het offensief overgingen, doch daarbij wordt gezegd, dat dit offensief alleen de uitbreiding van het bruggehoofd en niet de inneming van Parijs ten doel heeft. Bij het onderhoud in het hoofdkwartier van Eisenhower zijn Churchill en de Amerikaan sche minister van oorlog, Stimson. het er over eeng geworden, dat de oorlog in Europa eind September, op zijn laatst begin October met de oude wapenen beslist moet zijn. Want ook Stimson is van meening, dat de Duitschers niet meer met hun nieuwe wapenen in actie mo gen komen. Indien dit niet gelukt, behouden zich de Amerikanen verder alles voor. Morrison. In het Lagerhuis is Morrison ondervraagd over zijn uiteenzettingen betreffende het nieuwe waarschuwingssysteem. Daarbij werd hem de vraag gesteld of hij iets wist over een nieuw soort bommen, die veel geruischloozer naderden dan de oude. Morrison antwoordde: Ik weet een heele massa verschrikkelijke dingen. Deze bom- Verbitterde weerstand ook in het Noor den van het Oostelijk front. Jonge Ne- derlandsche SS-Vrijwiiligers bedienen het Flakgeschut, dat tegen doelen op den grond in actie is. Terwijl de beide kanon niers ononderbroken vuren, laden hun kameraden de magazijnen bij. (SS PK Truöl-Atl-H. P. C) men zijn in hun methodes ietwat verschil lend en in één geval was in het geheel geen geruisch te hooren. De afgevaardigde Shinwell (Labour) stelde de vraag: is Morrison zich er van bewust, dat zijn antwoord, volgens hetwelk hij een massa verschrikkelijke dingen weet, verkeerd kan worden uitgelegd en moeten wij het aldus be grijpen, dat het slechts een oppervlakkige op merking was? Morrison antwoordde: er zijn allerlei moge lijkheden. De eerste minister heeft reeds soort gelijke dingen vermeld. Dat is algemeen bé kend. Het is waar, dat ik ten deele maar zoo wat gezegd heb, maar ieder, die met deze zaken, te maken heeft, leeft in een wereld, waarin men omgaat met nogal verschrikke lijke feiten. Morrison heeft voorts in het Lagerhuis mede gedeeld, dat in het gebied van Londen een nieuw waarschuwingssignaal zal worden inge voerd ter aankondiging van de nadering van vliegende bommen. Buiten dit signaal wordt het gewone alarm voor luchtaanvallen ge geven. De waarschuwing zal ongeveer lS-é mi nuut duren. Het „gevaarsignaal" zal bestaan uit drie tonen van een hoorn of een ander in- Normandische tragedie. Onder de puin- hoopen der door Anglo-Amerikaansche terreurbommenwerpers vernielde Nor- mandische steden zoeken de bewoners naar de resten van hun bezittingen. (PK Zimmermann-DV-R. P. c) strument, die twee seconden duren, met een tusschenruimte van twee seconden. Het signaal „veilig" zal bestaan uit een aanhoudenden toon van 6 seconden. Morrison zeide, dat het nieuwe gevaarsignaal onvolkomen is en onderworpen aan beperkin gen. Het kan bijvoorbeeld slechts worden ge geven in gebieden, waar zich fabrieksinstalla- ties bevinden, die verbonden zijn met het alarmstelsel voor de industrie. Het systeem kan echter worden uitgebreid naarmate de omstandigheden dat toelaten. Voorts kan niet de zekerheid worden gegeven, dat het gevaar signaal steeds aan het neerkomen der bommen vooraf zal gaan. Zooals verwacht werd, zijn de Britten in Normandië gisteren na een trommelvuur van verscheidene uren ten Oosten van de Orne, in het gebied tusschen Bourguebus en St. Martin, tot den aanval overgegaan. Alle, in verscheidene golven dicht op elkander vol gende aanvallen der Engelschen werden in het versperringsvuur der Duitsche artillerie ineengeslagen. Tegelijkertijd ondernamen sterke Britsche infanterie- en pantserstrijdkrachten in het gebied ten Zuiden van Caumont een met uiterst sterke concentratie van strijdkrachten uitgevoerden aanval in Zuidoostelijke rich ting met het doel door te dringen in het gebied der midden Orne ten Zuiden van Caen. Hier waren in den loop van den middag felle, wisselvallige gevechten aan den gang. De verliezen der Amerikaansche troepen hebben Maandag een hoogtepunt bereikt. Op dien eenen dag vonden tusschen de Vire en Avranches 2000 Amerikaansche soldaten den dood of werden gevangen genomen. Daar mede zijn de Amerikaansche verliezen aan manschappen bij de tot dusver geleverde invasie-gevechten gestegen tot boven de 120.000 en hooger dan de Engelsche. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt „In Normandië hielden onze troepen tegen alle aanvallen van den vijand tusschen Hottot en de Vire in zware gevechten stand. Daarna distancieerden zij zich in eenige sectoren enkele kilometers naar het Zuiden. In de nieuwe stellingen werden alle aanvallen van den krachtig volgenden vijand afgeslagen. Ook in den sector ten Noordoosten van Percy mislukten met sterke pantserstrijdkrachten ondernomen en door hevig artillerievuur ge steunde vijandelijke aanvallen. De op onzen Westelijken vleugel diep in onze stellingen binnengedrongen vijand werd ten Zuiden van Avranches in den tegenaanval opgevangen. Zware gevechten waren langs het geheele front fjog in de avonduren gaande. In het Oostelijk deel van het landingshoofd deed de vijand zijn artilleriebedrijvigheid in den loop van den nacht tot een trommelvuur aangroeien. Des nachts deden zware gevechtsvliegtuigen doeltreffende aanvallen op vijandelijke troepenconcentraties en gereedstaande strijd krachten in het gebied ten Noordwesten van Avranches. Torpedovliegtuigen brachten in de Seinebaai schade toe aan twee koopvaar dijschepen met een gezamenlijken inhoud van 15.000 brt. In het Fransche achterland werden 60 ter roristen in gevechten vernietigd. Het vergeldingsvuur der V. 1 op Londen werd overdag en des nachts voortgezet. Italië. In Italië hervatte de vijand zijn doorbraak- aanvallen op Florence. Zij strandden opnieuw op den onwrikbaren tegenstand van onze pantsergrenadiers en valschermjagers met zware verliezen aan dooden en gewonden voor den vijand. Kleine plaatselijke penetra- In Juli 1830 Anglo-Amerikaansche vliegtuigen neergeschoten. Formaties der Duitsche luchtmacht heb ben in Juli boven het gebied van het Duit sche rijk, aan het Westelijk front en in Zuidoost Europa in totaal 1830 Britsch- Amerikaansche vliegtuigen vernietigd. Daaronder bevinden zich 1236 viermotorige bommenwerpers. Het grootste deel dezer vliegtuigen, n.l. 714 werd door de Duitsche iuchtverdedi- gingsstrijdkrachten boven het gebied van het Duitsche rijk neergeschoten. De in Engeland en Italië gestationeerde Britsch-Amerikaansche luchtstrijdkrachten hebben in de afgeloopen vier weken wederom meer dan 12.000 man vliegvnd personeel ver loren. Volgens Duitsche waarnemingen heeft de vijand zijn luchtterreur in de maanden Mei, Juni en Juli met het verlies van in totaal 5676 vliegtuigen moeten betalen, hetgeen neerkomt op een verlies van ongeveer 35.000 man vlie gend personeel. De eenmanstorpedo. In de maand Juli zijn door onderzeebooten en éénmanstorpedo's voor de kust van het invasiefront en op de aanvoerwegen op zee, 22 transportschepen van in totaal 124.000 ton tot zinken gebracht. Bovendien werden zeven transportschepen getorpedeerd en zwaar be schadigd. Over het uiteindelijk lot van deze ■schepen is niets bekend. ties werden afgegrendeld. De gevechten, die van beide zijden met de grootste verbittering gevoerd wordt, duren voort. Oosteljjk front. Op de Noordelijke-helling der Karpathen dringen vijandelijke strijdkrachten op naar den Beskidenpas. Tegenaanvallen zijn gaande. Tusschen het brongebied van den Dnjestr en de groote bocht van den Weiehsel wierpen onze pantserdivisies de Sovjets in verschei dene sectoren terug, waarbij zij een groot aantal tanks stukschoten. Bij de groote bocht van den Weiehsel werden alle bolsjewistische pogingen, de rivier ov.er te steken, verijdeld, op een penetratie na, waarom nog gevochten wordt. Bij Warschau houdt de hevige vijandelijke druk aan. Tusschen den middenloop van den Boeg en Augustow werden plaatselijke distancieerings- bewegingen in weerwil van het krachtig volgen van den vijand volgens de plannen ten uitvoer gelegd, waarbij talrijke Sovjet- aanvallen werden afgeslagen. Ten Westen van Kowno viel de vijand aan weerszijden van de Memel vruchteloos aan. In Mariampol woeden verbitterde straatge vechten. Ook in de stad Mitau wordt hevig gevochten. In het gebied van Birsen wierpen tegenaanvallen den binnengedrongen vijand terug. Oostelijk van de Duna werden alle aanvallen der bolsjewisten in tegenaanvallen uiteengeslagen. Op de landengte van Narwa zette de vij and zijn grooten aantal Maandag tengevolge van zijn zware verliezen niet voort. Zwak kere aanvallen mislukten. Aan de succesvolle afweer van de groote Sovjetaanvallen der laatste dagen heeft het derde (Germaansche) S.S.- pantsercorps onder bevel van den S.S.- Obergruppenführer en generaal der Waf- fen-S.S. Steiner, met de Germaansche vrijwilligersdivisies S.S.-Nordland en S.S.- Nederland, de twintigste Estlandsche vrijwilligersdivisie, de 11de Oost-Pruisi sche infanteriedivisie alsmede aan het landfront in den strijd gebrachte afdee- lingen van marine, legerartillerie en granaatwerpers een bijzonder aandeel gehad. In de Finsche Golf werden twee Sovjet- mijnwerpers een patrouillevaartuig door mijnen vernietigd. Boven hetzelfde gebied schoten bewakingsvaartuigen der marine en jachtvliegers tien Sovjet-bommenwerpers neer. Eskaders "slagvliegtuigen grepen met goed gevolg op de zwaartepunten in de ge vechten te land in en vernietigden meer dan 300 vijandelijke voertuigen. Luchtoorlog Amerikaansche bommenwerpers vielen Maandag Boekarest en het gebied van Ploesti aan. Door Duitsche en Roemeensche lucht verdedigingsstrijdkrachten werden elf vijan delijke vliegtuigen vernietigd. Onder de bescherming van een dicht wol kendek deden Amerikaansche bommenwer pers terreuraanvallen op de steden München, Mannheim, Ludwigshafen en Frankenthal, In weerwil van de moeilijke afweeroir.stan- digheden werden 15 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Oorlog ter zee. Maaine en luchtmachï hebben in de maand Juli 25 vracht- en transportschepen met een gezamenlijken inhoud van 149.000 ton tot zinken gebracht. Twintig transportschepen met een gezamenlijken inhoud van 110.000 ton werden beschadigd Aan vijandelijke oorlogsschepen werden twee kruisers, tien torpedojagers, een fregat, een mijnenveger, twee patrouillevaartuigen en elf torpedo- motorbooten tot zinken gebracht. Een slag schip, vier kruisers, elf torpedojagers, een torpedoboot, twee speciale landingsschepen en verscheidene torpedomotorbooten werden deels zwaar beschadigd door bommen, tor pedo's en artilierietreffers. Vlootstrijdkrach- ten, afweergeschut van koopvaardijschepen en luchtdoelgeschut der marine schoten in de periode van 1 tot 31 Juli 196 vijandelijke vliegtuigen neer." Interinf meldt: Ook bij een uiterst voor zichtige waardeering zal men uit de huidige situatie de conclusie mogen trekken, dat het de Duitsche leiding in het Oosten gelukt is door het aanvoeren van verscheidene nieuwe formaties der centrale reserve en door nieu wen aanvoer van zware afweer- en aanvals wapenen de ontwikkeling van het gevechts- gebeuren weer in hooge mate onder haar controle te krijgen. Het feit, dat het den bolsjewieken Maandag nergens meer gelukte het systematische verloop der Duitsche con centratiebewegingen in de belangrijke ge vechtssectoren te verstoren en dat zij ook niet meer in staat waren een reeks krachtig uitgevoerde Duitsche tegenacties te stuiten, spreekt een duidelijke taal. Tot het teweeg brengen van deze situatie heeft het doeltref fende optreden van het luchtwapen op de voornaamste brandpunten van het gevechts- gebeuren evenals ook de omvangrijke ver kenningsactiviteit belangrijk bijgedragen. De president van de Finsche republiek Risto Ryti heeft aan de regeering mede gedeeld, dat hij zijn ambt van president der republiek neerlegt. Ik ben, zoo schrijft hij, tot de overtuiging gekomen, dat het hoogste uitvoerende gezag op het gebied van het militaire en van het burgerlijke bestuur in dezen tijd in handen van een en dezelfde persoon geconcentreerd dient te worden. Bij het nemen van dit be sluit heeft ook het feit zijn invloed doen gelden, dat mijn gezondheid als gevolg van de zware verantwoordelijke last, die gedu rende vele jaren op mijn schouders heeft gerust, geleden heeft. Minister-president Linkomies heeft in een toespraak tot den Fin-schen Rijksdag medegedeeld, dat de maarschalk van Fin land baron Mannerheim, zich op verzoek van de regeering en den Rijksdag bereid verklaard heeft het ambt van president der republiek te aanvaarden. De regeering, zoo verklaarde Linkomies, is tot het besluit gekomen, dat het houden van een eigenlijke verkiezing niet noodig is. De regeering wenscht, dat het wetsvoorstel zeer snel behandeld zal worden. Daar maar schalk Mannerheim als opperbevelhebber een zware taak heeft, dient een zoodanige rege ling getroffen te worden, dat hij in afwijking van de grondwet, het recht heeft bepaalde taken als president van de republiek aan den minister-president over te dragen. De Rijksdag 'heeft vijf geheime zittingen gehouden voor de behandeling van het wets voorstel. HeiC voorstel werd in tweede lezing aangenomen, waardoor het voor de defini tieve beslissing op zijn vroegst over drie dagen in derde lezing behandeld kan worden. In derde lezing kan echter alleen maar ge stemd worden over het al of niet aannemen van het voorstel. Er kan dan geen verande ring in het wetsvoorstel zelf meer worden aangebracht.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1