Biomals Tóepui haat r KflNINO Turkije breekt met Berlijn. SVSededeeling! TEGEN RHEUMATIEK namaak schaadt! Nieuws uit de courant van gisteren. VIER UUR MET-HE- net echt.: THEE Beroep op verdrag met Engeland Het pad naar de afhankelijkheid. De Turksche premier, Saradzjogloe heeft voor de parlementsfractie der republikein- eche volkspartij een rede gehouden, waarin hij zeide, dat Turkije altijd getracht heeft de be langen van het land te behartigen en buiten het conflict te blijven. Hij gaf daarna een kort overzicht van de geschiedenis van dezen oor log, van de aansluiting van Oostenrijk tot de capitulatie van Frankrijk. De vriendschap, die Turkije met Engeland verbindt, zoo zeide hij. is voor het land aan leiding, het door Amerika gesteunde voorstel van Engeland tot verbreking der economische en politieke betrekkingen met Duitschland aan de nationale vergadering voor te leggen en haar besluit af te wachten. Na felle gedachtenwisselingen in een ge heime fractiezitting der Turksche volks partij op Dinsdag heeft de Turksche natio nale vergadering gisteren de beslissing der regeering aanvaard. Daarmede heeft Turkije met verbreking van hèt Duitsch-Turksche vriendschapspact zijn tot dusver traditioneele politiek van vriend- echap met Duitschland en van neutraliteit als voorwaarde zijner onafhankelijkheid prijsge geven. Ondanks de waarschuwingen van Duitschland heeft de Turksche regeering, ge volg gevend aan den druk van Engeland, Amerika en de Sovjet-Unie een weg ingesla gen, die haar berooft van de vrijheid en zelf etandivheid van handelen. De chef van het protocol van het Duitsche departement van buitenlandsche zaken, heeft den Turkschen zaakgelastigde meegedeeld, dat zijn missie in Duitschland ten einde is en hem tevens uitgenoodigd terstond Duitsch gebied te verlaten. Naar de zender te Ankara meldt, werd het besluit van de groote nationale vergadering tot verbreking der diplomatieke en economt Eche betrekkingen met'Duitschland, in de af- geloopen nacht om 24 uur van kracht. Op de persconferentie te Berlijn werd mede gedeeld, dat nog geen verklaring kon worden afgelegd. Dit zal pas geschieden, als een of ficieel bericht, alsmede de tekst met de moti veering van den stap, te Berlijn zullen zijn ontvangen. De tot dusver door de Turksche regeering bij alle gelegenheden naar voren gebrachte in standhouding der neutraliteit werd zonder dwingende redenen voor Turkije zelf öpge^ geven en daarmede is een begin gemaakt met een politiek, die. mocht Turkije op dezen ge^ vaarlijken weg voortgaan, niet moeilijk in haar consequenties te beoordeelen is. Want vol strekt noodzakelijk zou de oorlog met Duitsch land dan het gevolg worden. Er zal wel niemand zijn met een eenigermate helder inzicht, die niet aan het einde van zoo'n oorlog ook het einde van een vrij en zelfstan- die Turkije zou moeten verwachten. Turkije heeft met zijn stap in laatste instan tie aan den druk en de influisteringen va'rt een groep mogendheden toegegeven, welker be kende imperiale doelstelling er al voldoende bewijs voor zal zijn, dat zij nooit de belangen van Turkije en het Turksche volk wil en kan vertegenwoordigen. Met het tegen Duitschland en zijn bondgenooten afgekondigd chroomuit voerverbod heeft Turkije voor eenigen tijd de eerste etappe, afgelegd van dezen duisteren weg naar de afhankelijkheid van de vijanden van Duitschland. Met het thans genomen be sluit is een keerpunt bereikt, dat slechts een zeer. gevaarlijk stadium genoemd kan worden van de Turksche politiek. Amarjkötansche 'andstrijdkraehten in China. Met het verschijnen van Amerikaansche land strijdkrachten op het Chineesche oorlogstoo- neel zijn de gevechten hier in een nieuw stadium getreden. Voor het eerst wordt in een bericht van het front gezegd, dat de Japan- sche strijdkrachten voor de poorten van de strategisch belangrijke stad Hengjang in Hoe- nan onlangs tegenover Amerikaansche infan- terie-afdeeiingen stonden. Daaruit kan waar- Echijnli.ik ook de toenemende tegenstand der Chineezen worden afgeleid. Overigens zouden de Amerikanen ook trach ten gemotoriseerde afdeelingen en valscherm troepen naar China te brengen, om hier be paalde beslissingen te forceeren. Het gebruik van Amerikaansche infanterie bij Hengjang toont in elk geval aan, aldus dit frontbericht, hoe bezorgd de vijand is over de gevechten in dit gebied. Het verlies van de Etad, welker vliegveld reeds in Japansche han den is, zou andere Amerikaansche vliegvelden in de provincieën Foekien, Kiangsi en Kwan- toeng waardeloos maken of althans binnen het bereik der Japansche luchtmacht brengen. Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper, Haarlem Sport en Stad- a. Overmeer, H'stede. Buiten land: j. c. van der Laag, H'stede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: j. j. E. van Baarsel. Santpoort. Verantwoordelijk voor de adverlentie-ruhnek: W, van Ommen, H'stede. als de dokter het voorschrijft heeft U voor rang bij de aflevering van Biomals, want zieken, zwak ken en kinderen dienen vóór te gaan. Maar levert U voor al de ledige verpakking in - alléén dan kan Uw leveran cier u vooruit helpen. De kracht van het kiemende koren Bij apothekera en drogisten Finsch militair en civiel bestuur in één hand. Naar aanleiding van de presidentswisseling in Finland werd in de Wifhelmstrasse gewe zen op de uitvoerige uiteenzettingen en moti veeringen van bevoegde Finsche zijde. Maarschalk Mannerheim is de man, die alle vraagstukken van het oogenblik kan oplossen. Men kan niet zeggen, welke politieke maat regelen deze structuurverandering met zich brengt. De concentratie kan beschouwd wor den als een teeken, dat Finland een politiek volgt, die klaarblijkelijk de inspaninng van alle krachten en niet haar verlamming ten doei heeft. De Uusi Suomi, die er op wijst, dat in de meeste andere landen reeds sedert lang mili taire en civiele leiding in één hand lagen, ziet in het aftreden van Ryti de uitdrukking van dezelfde onzelfzuchtige en ver vooruit ziende houding, waarvan de aftredende presi dent tijdens zijn ambtsperiode voortdurend blijk heeft gegeven. Mannerheim, die ook bij cfe laatste presidentsverkiezing als candidaat talrijke aanhangers had onder de burgerlijke kiezers, geldt als een persoonlijkheid, die het vertrouwen van alle politieke kringen geniet en dus de vorming van een eensgezind front garandeert. ..Hufvudstadsbladet" zegt, dat met het af treden van Ryti dat een mijlpaal vormt op den weg van het Finsche volk naar zijn toekomst, een faze werd afgesloten, en een andere gaat beginnen. De aardappelvoorziening in Augustus. Sedert 1 Juli zijn de oude aardappelen op en is Nederland voor de aardappelvoorziening ge heel aangewezen op wat er dagelijks wordt gerooid. Dit blijft zoo tot einde A.ugustus-, al dus deelt het Rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd mede. Dan begint de groote aardappeloogst en is het mogelijk in de consumptiegebieden weer voorraad te vormen. Normaal hadden wij in Nederland zooveel vroege aardappelen, dat er nog een behoorlijk deel geëxporteerd moest worden. Onze eigen behoefte aan vroege aardappelen is nu echter veel grooter dan normaal. In 1940 werden er verbouwd 8400 H.A. vroege aardappelen, in 1944 bijna 14.000 H.A. (in 1943 ruim 14.000 H.A.) Consumptie-aardappelen worden er niet meer geëxporteerd, wel wordt de Duitsche weer macht met onze aardappelen voorzien, maar deze hoeveelheid is bij lange na niet zoo groot als de vroegere export. Evenals vroeger wordt een deel van de aardappelen als goedgekeurd pootgoed gereserveerd. Er zijn dus vrij wat meer vroege aardappelen voor de Nederland- sche consumptie beschikbaar dan normaal, maar de behoefte is nog veel meer gestegen. Daarbij komt, dat de vroege aardappeloogst dit jaar laat is en sterk heeft geleden door een zeer zware nachtvorst in begin Mei. Als de echte vroege aardappelen gerooid zijn volgen de z.g. middelvroege.Deze middelvroege zijn dit jaar ook 'laat, maar daarenboven is in het hoofdproductiegebied van deze aardappe len door de inundaties, zooals reeds is mede gedeeld, de productie lager dan normaal. Wel heeft de verbouw, zoowel van vroege als mid delvroege aardappelen, zich weer over het ge- heele land verspreid, maar dit is niet voldoen de om het tijdelijke tekort geheel aan te vullen Hierbij komt, dat er in het landbouwbedrijf gebrek aan arbeidskrachten is en in dezen tijd Je oogstwerkzaamheden moeten worden ver richt, terwijl ook het koolzaad voor het volg gende jaar binnenkort gezaaid moet worden. Om het rooien zooveel mogelijk te bevorde ren, is voor deze week de producentenprijs der aardappelen, die in dezen tijd van het jaar anders regelmatig naar beneden gaat, niet ver laagd. De producenten moeten evenwel beden ken, dat er meer redenen zijn om snel te rooien dan alleen een hoogere prijs. Het Nederlandsche volk kan zic'h zonder aardappe len niet voeden en de periode, waarin het rant soen slechts 2 K.G. kan bedragen, moet zoo kort mogelijk zijn. Om dat te bereiken vraagt het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd van den producent inspanning van al zijn krachten. GENERATORBONNEN VOOR TURFCOKES Van 1 Aug. 1944 af tot nader order reiken de distributiediensten aan houders van door de Rijksverkeersinspectie uitgegeven mach tigingen, nieuwe generator-turfcokesbonnen uit, die paars gekleurd zijn en voorzien van drie strookjes, waarop de afmeting vermeld staat, n.l. 1/5, 5:20 of 20/40. Deze bonnen geven elk recht op 10 Kg. turfcokes van de op de strookjes aangegeven afmeting, voor zoover deze strookjes niet zijn doorgestreept met inkt of aniline potlood. Op deze bonnen kan men bij de daartoe aangestelde weder- verkoopers van de'vier groote benzinemaat schappijen de turfcokes betrekken. De oude groengekleurde generator-turfcokesbonnen zijn van 1 Augustus 1944 af ongeldig. BONNEN VOOR MOTORBRANDSTOF. Van 1 tot en met 31 Augustus 1944 geeft elk der met 50ste periode gemerkte bonnen voor motorbrandstof, zoowel de A- als B- bonnen, recht op het koopen van de op de bonnen vermelde hoeveelheid motorbrand stof. Verduisteren: van 21.30 tot 6.00 uur Tien textielpunten aangewezen. Men dient genoegen te nemen met het geen de winkelier in voorraad heeft. Met het doel het aanschaffen van de nood zakelijkste reparatiemiddelen mogelijk te maken, zijn de punten 41 tot en met 50 van de textielkaart „V 115 voor mannen en jon gens van 15 jaar en ouder" en van de textiel kaart „V 215 voor vrouwen en meisjes van 15 jaar en ouder" en de punten 1 tot en met 10 van de textielkaart „V 715 toeslag- kaart voor jongens en meisjes van 15 tot 18 jaar" geldig verklaard. In het algemeen kan de winkelier niet uit voorraad leveren. Voorts wordt nog eens onder de aandacht gebracht dat het den winkelier in het algemeen niet mogelijk is textielgoederen, welke onder inlevering van speciale vergunningen kunnen worden ge kocht, uit voorraad te leveren. Indien de winkelier het gevraagde artikel niet in voorraad heeft, neemt hij de vergun ning in ontvangst. Hij levert echter het arti kel eerst af, nadat hij op de vergunning is bevoorraad. Het spreekt vanzelf, dat men hierdoor eenigen tijd, soms zelfs geruimen lijd, op de levering zal moeten wachten. Indien een winkelier een vergunning niet wil aannemen, wende men zich tot een an deren winkelier. De vergunningen worden in het algemeen niet verlengd. Wanneer men gegronde redenen heeft om aan te nemen, dat een bepaalde winkelier, die weigert op de vereischte distributie bescheiden een textielartikel af te geven, dat artikel wel in voorraad heeft, kan men zich met een klacht daarover wenden tot de Cen trale Textiel Inspectie, Jan Willem Brou wersplein 20, te Amsterdam. De textielpositie laat niet toe, dat met bij zondere wenschen of eischen ten aanzien van kwaliteit of soort rekening wordt gehouden De winkelier kan slechts die goederen leve ren, welke hij in voorraad heeft of zelf ontvangt. Het publiek zal dus genoegen moe ten nemen met die kwaliteit of soort van het artikel, die de handelaar kan leveren. Indien men b.v. een vergunning voor een deken heeft, kan men, indien slechts dekens van een andere soort voorradig zijn, dus niet verlangen, dat men een gestikte deken ont vangt. De vermelding op een vergunning „een deken naar keuze" beteekent, dat de winkelier die deken mag leveren, welke hij op dat oogenblik in staat is af te leveren of welke hij ter aflevering toegezonden krijgt'. KORT NIEUWS Te Barsingerhorn is de heer D. Duinker, die met zijn vrouw op een tandem reed, door een vrachtauto aangereden en gedood. Zijn vrouw kreeg geen letsel. De heer D. wilde de vrachtauto passeeren juist op het moment dat deze uitweek om een bespannen wagen voorbij te rijden. Teneinde te voorkomen, dat ziekengeld wordt uitbetaald aan personen, die daarop geen recht hebben, zijn de controlevoorschrif ten verscherpt. In hoofdzaak komt de wijzi ging hierop neer, dat de arbeider, nadat hij zich heeft ziek gemeld, onder alle omstan digheden thuis moet blijven, totdat de eSfsle controle heeft plaats gehad. Dit geldt ook voor dengene, die, tengevolge van ziekte, geen gehoor kan geven aan een oproep om op het spreekuur van den controleerend genees heer te verschijnen. Ook in dit geval dient men thuis te blijven, totdat er controle bezoek komt. Amsterdamsche rechercheurs wisten de hand te leggen op vier inbrekers, die een in braak hadden gepleegd in een meubelfabriek aan het Hortusplantsoen juist bezig waren een groot aantal rollen meubelstoffen op een vrachtauto te laden. Twee hunner trachtten te ontvluchten, doch kwamen, toen enkele pistoolschoten weerklonken, tot andere ge dachten.. Drie der arrestanten bleken oude bekenden van de politie te zijn. Op het centraal station te Amsterdam is een 51-jarige man uit een aankomenden trein gesprongen, nog voordat deze stilstond. Hij viel en raakte bekneld, tusschen de tree plank en het perron, waardoor de linkervoet werd afgekneld en de rechtervoet werd ver pletterd. In zorgwekkenden toestand werd het slachtoffer naar een ziekenhuis gebracht GENERATOR-ANTHRACIET EN -TURF. Van 1 tot en met 31 Augustus 1944 geeft elk der bonnen „Generator-anthraciet twee en dertigste periode" recht op het koopen van 1 Hectoliter (max. 75 Kg.) anthracietnootjes 4 of 5; gedurende hetzelfde tijdvak geeft eik der bonnen „Generatorturf twee en dertigste periode" recht op het koopen van 50 stuks baggerturf. SAMENSTELLING VAN VRUCHTENSAP Bij besluit van don Secretaris-generaal van het Departement van Sociale Zaken is een aanvulling tot stand gebracht van het jam- Hmonadebesluit, waardoor daarin het artikel vruchtendrank is opgenomen. Deze drank moet bestaan uit verdund vruchtensap, al of niet met daaraan toegevoegde suiker. Het ge halte aan vruchtensap moet ten minste 50 pet. en het suikergehalte ten mdnse 8 pet. bedragen, terwijl ook koolzuur mag zijn toe gevoegd. De naam der vrucht dient op de verpakking te worden vermeld. Buitenland. De president van de Finsche republiek Risto Ryti heeft zijn ambt neergelegd. Man-' nerheim heeft zich bereid verklaard het ambt der republiek te aanvaarden. Tijdens een Britschen aanval in Nor- mandië verloren de Amerikanen op één dag 2.000 man aan dooden of gevangenen. In Italië is de doorbraak bij Florence weder om mislukt. Aan het Oostfront zijn alle Sov jetpogingen, den Weichsel over te trekken, op één na verijdeld. In Juli zijn 1830 Anglo-Amerikaansche vliegtuigen neergeschoten. Binnenland. Er bestaat weer gelegenheid tabak bij een daarvoor aangewezen fermenteur te la ten verwerken. In Wassenaar is de 46-jarige Haarlem- sche schilder D. van een 8 Meter hoog dak gevallen en aan de gevolgen overleden. Stad. Het Ned. Arbeidsfront heeft op het Teylerplein de eerste van" een reeks open luchtvergaderingen gehouden. Op de Westeinderplassen bij- Aalsmeer mag men weer met pleziervaartuigen varen, echter alleen van zonsopgang tot zonsonder gang. Jeugdwedstrijden aan de Planetenlaan. Mooi initiatief van blok 173 der luchtbescherming. Veertien dagen geleden bespraken de heeren H. Timmer, J. Koster en J. J. Eisenberger, resp. blokhoofd en plaatsvervangende hoofden van blok 173 (wijk 17) van den luchtbescher mingsdienst het organiseeren van een feestje voor de kinderen uit de omgeving van de Planetenlaan, Orionweg en Middenweg. Uit deze bespreking is voortgekomen een aantal wedstrijden, dat Woensdagmiddag en avond onder groote belangstelling op het plantsoen aan de Planetenlaan is gehouden. Deze heeren hadden zich eerst de medewerking verzekerd van de leden van de verschillende ploegen en daarna hebben zij de uitgebreide voorberei dende werkzaamheden verricht. De dames en heeren ondervonden groote belangstelling. Er gaven zich tweehonderdtachtig meisjes en jon gens op en de buurtbewoners stelden de orga nisatie op zoo'n hoogen prijs, dat zij vele prij zen en eetwaar beschikbaar stelden. Nu is het feestje achter den rug en met vol doening kunnen de leden van de blokploeger. hierop terugzien. Zij hebben tevens het eerst in Haarlem z.g. buurtwedstrijden georgani seerd, waaraan Amsterdam de laatste maan den zoo rijk is geworden. Het geheele feest had een vlot verloop. Des middags waren de kinderen tot en met 9 jaar aan de beurt, die elkaar bekampten in 45 meter hardloopen, touwtjesspringen en hindernisloopen. De meis jes en jongens deden flink hun best, om in het bezit van een prijsje te komen. Langs de baan zaten vele moeders, die een stoel van huis hadden meegenomen, om hun kinderen rustig gade te slaan. Des avonds kwamen de kinderen van 10 tot en met 15 jaar bijeen, die eveneens ten aan- schouwe van tallooze buurtbewoners deelna men aan wedstrijden in hardloopen. Fel werd er gestreden en dat de jeugd plezier had is te begrijpen. Behalve prijsjes voor de win naars, waren er voor alle kinderen vruchten en koek beschikbaar en verder ontvingen zij een bloembol mee naar huis. RADIO-PROGRAMMA vrijdag 4 augustus 1944. hilversum i, 414.4 m. 6.45 Gram.muz. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.15 Gram.muz. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progr. overz. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Pierre Palla, orgel. 8.45 Voor de huisvrouw. 8.50 Gram.muz. 9.00 Gram.muz 9.45 Godsd, uitz. 10.15 Orkest Ma. lando. 11.00 Voor de kleuters. 11.30 Klassieke kamermuziek. 12.00 Almanak. 12.15 Trio André de Raaff. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en volk brengt13.05 Melodisten en solist. 13.45 Voor de vrouw. 15.00 Godsd. uitz. 15.30 Viool en piano- voordr. 16.00 Act. reportage event, kwartet Jan Corduwener. 16.15 Orkest Dick Groeneveld. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 „Der Bettelstudent". 18.00 Op den uitkijk. 18.10 Omroep-Symphonie-Orkest. 18.45 Wat doet de directie van den landbouw? 18.55 Spiegel van den dag. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 De filmband rolt. 19.45 De so cial e voorman maakt u wegwijs. 20.00 Van alle mansgading. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. Van 22.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 22.15 Dorpsmuziek. 22.3024.00 Zangkwintet; hilversum ii, 301,5 m. 17.00 Vlotte dansplaatjes. 17.30 Soldatenfunk „Nord-West". 18.30 Orkest Malando. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 Opera-concert. 20.15 Ik floot eenssportpraatje. 20.30 Gram.muz, 20.40 Mededeelingen van het N AF. 20.45 Concert voor viool en orkest in D gr. t. van Paganini. Ca. 21.20. Clavecimbelvoordracht. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws- en cult, ber, 22.39 De stem van het Rijk. In practisch elk café kunt U fcich te goed doen aan I Zoo zal Ililling ook later in1 echte thee het beste brengen Alle dagen'bruine boonen, - Konijnenhouder»! d,fr mocl5n Uwjwjiinm J ook mets van hebber». Geef afwisseling in het voer, en eiken dag 1 thee* lepel Kanino, dal bevor* dert o.m de stofwisseling, i A J|\ Pakjes Kanino 05 cent

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2