De Duitsche weermacht een volksleger. Churchill belooft Europa „progressistische toekomst". In Normandië hevige strijd bij Avranches. Nieuwsblad voor Noord-Holland Kannemer Editie Dagorder van Reichsführer S.S. Himmler. Mijlpaal in de Duitsche legerontwikkeling. Plaatselijke Duitsche terrein winst ten N.O. van Warschau. In - het kader van het 20-jarig vriendschapspact met de Sowjet Unie. Thans alle Russische legers in den strijd. Rede in het Lagerhuis over den oorlogstoestand. Cijfers over de schade door de V 1. ®89e Jaargang No. 180 x x BureauxGroote Houtstraat 93. Wal. Advertenties 10724, Redactie 10600. Bpfcfcgiro 134958 Haarlemsche Ct., Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 21. Telef. ttmo I&nuklen: RenVbrandtlaan 55, IJmuiden-O. SfooWredacteur; P, e. Derüas, Donderdag 3 Augustus 1944 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en Feestdagen. Udfcg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem AJbon nemen ten: p. week 28 ct, per mnd- 1,15, per kwartaal 3,42, fr, per post 3,73. Losse nummers 6 cent. K 1297 De Reichsführer SS Heinrich Himmler heeft als bevelhebber van het reserve- leger den volgenden dagorder uitgevaar digd: „Op 20 Juli heeft onze Führer en opperste oorlogsleider Adolf Hitler mij benoemd tot bevelhebber van het reserve-leger en chef van de legerbewapening. Vandaag, op 1 Augustus den dag waarop 30 jaar geleden de strijd om het behoud, om het leven van ons Duitsche volk begon, wend i'k mij voor het eerst tot u. Front en vaderland verwachten terecht van het reserve-leger de grootste verrichtingen. Wij zullen noch de kameraden aan het front, noch het dierbaarste wat ons volk heeft, kin deren, vrouwen en ouders, teleurstellen. Ik weet, dat het binnenlandsche leger voorbeeldig zal zijn in zijn trouw en gehoorzaamheid. Ik beveel, dat in garnizoenen en staven dag aan dag tén minste zoolang opgeleid, dienst gedaan en plicht vervuld wordt als de wapen- arbeider in zijn fabriek werkt. Ik verlang, dat officier en soldaat en alle leden van het leger zonder voorbehoud en oprecht afstand doen van elke zelfzuchtigheid en van den vervloek ten etappegeest. Ik verlang, dat elke officier en elke soldaat, die in het binnenland be spaard kan worden, overeenkomstig zijn wensch naar het front gezonden wordt of, wanneer hij daarvoor niet geschikt is, om redenen van leeftijd en gezondheid, wordt vrijgegeven voor den bewapeningsarbeid. Van de officieren en ambtenaren in het bijzonder verwacht ik, dat zij slechts gebruik maken van het eene voorrecht, meer plichten te ver vullen, meer dienst te doen en aan het front nog dapperder en standvastiger dan de man schappen te zijn. Nooit wankelend in onze trouw en in ons geloof, zonder aarzeling in onze ge hoorzaamheid, fatsoenlijk in onze gezind heid, nooit moede in onze vlijt, nauwgezet in de vervulling van onze plichten hebben wij ons voorgenomen, door daad en presta tie de schande van den 20sten Juli te doen vergeten en het Nationaal-socialistische volksleger van den Führer en zijn rijk te worden." De Duitsche bladen wijden commentaren aan de dagorder en wijzen vooral op de slot- Sovjets verloren in Juli 1329 vliegtuigen. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: Ten Zuiden van Caen stortten door tanks en hevig artillerievuur gesteunde vijandelijke aan vallen met zware verliezen ineen. Ook aan weerszijden van Moyon en in het gebied Percy Villedieu werden alle aanvallen der Amerika nen uiteengeslagen, waarbij dertig tanks wer den stukgeschoten. Zuidelijk en Oostelijk van Avrandhes zijn hevige gevechten gaande met opdringende vijandelijke tankformaties; 34 tanks werden daar stukgeschoten. Des nachts vielen gevechtsvliegtuigen vijan delijke pantservoorhoeden en door den vijand bezette plaatsen met goed gevolg aan. In het Fransche gebied werden 102 terroris ten in gevechten vernietigd. Het vergeldingsvuur op Londen duurt voort. In Italië mislukten wederom alle doorbraak pogingen van den vijand ten Zuidwesten en ten Zuiden van Florence. Vijandelijke artil lerie beschoot Dinsdag Florence, hoewel de stad, om haar cultuurgoederen te sparen, door het Duitsche commando niet militair gebruikt wordt en geen troepen herbergt. Ook de histo rische scheeve toren van Pisa, in welks om geving zich geen militaire installaties bevin den, werd door vijandelijk artillerievuur be schadigd. Duitsche torpedovliegtuigen vielen voor de Noord-Afrikaansche kust een vijandelijk con- vooi aan. Vier vrachtschepen met een gezamen lijken inhoud van 26.000 ton en een torpedo jager werden vernietigend getroffen. Boven dien werden zeven andere koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 49.000 ton door torpedo's getroffen. Bij den strijd tegen de communistsiche ben den op den Balkan leed de vijand in Juli buitengewoon zware verliezen aan dooden en gewonden. Behalve 13.000 dooden verloor hij 3800 man aan gevangenen en overloopers, als mede talrijke lichte en zware infanteriewape- nen. Meer dan twintig groote ravitailleerings- kampen en munitiedepots werden buitgemaakt of vernietigd. Op de Noordelijke helling der Karpathen werden de naar den Beskidenpas opdringende vijandelijke strijdkrachten in een tegenaanval teruggeworpen. Verder naar het Noordwesten kwam het in het voorterrein der karpathen, woorden: „Nationaal-socialistische volksleger van den Führer en zijn rijk". De Volk. Beobachter noemt de dagorder een mijlpaal in de geschiedenis van 'het Duitsche leger. Deze staat aan den historisch belang rijken weg, aldus het blad, waarlangs zich de groei van het oude leger, zooals dit nog uit den laatsten wereldoorlog in onze herinne ring voortleeft, tot Nationaal-socialistisch volksleger van onze dagen heeft voltrokken. Het Nationaal-socialisme is uit den geest der frontsoldaten van den eersten wereldoorlog ontstaan. Het was derhalve onvermijdelijk, dat het politieke fanatisme waardoor de strijd der partij steeds werd gedragen, den een of ande ren dag zich ook van het groote Duitsche leger dat in dezen oorlog aan het front staat, moest meester maken. De innerlijke band van partij en weermacht in den zin van de woorden van den Führer tijdens het proces te München van 1924 is thans, twintig jaren nadien, werkelijk heid geworden, volk en leger zijn inderdaad tot een innerlijke eenheid samengesmolten. De Deutsche Allgemeine Zeitung herinnert eraan, dat Himmler in het bijzonder als orga nisator van de Waffen-S$ reeds een militair- organisatorische prestatie heeft volbracht, die zijn geschiktheid voor zijn nieuwe taak be wees. Ook door de commandoposten, kazernes, barakken en exercitieterreinen van het leger in het vaderland waait thans een frissche wind waarvan vaderland en front en als gevolg daarvan ook de oorlogvoering van het land zeer veel nut zuilen hebben. in het bijzonder in het gebied ten Westen van Sambor en bij Reichshof, tot hevige plaatse lijke gevechten. In de groote bocht van den Weichsel werden talrijke vijandelijke aanvallen afgeslagen. Te gen een vijandelijk bruggehoofd Zuidelijk van Warschau zijn tegenaanvallen gaande. Slag vliegtuigen brachten op den Weichsel 28 met troepen volgeladen veerbooten der Sovjets tot zinken. Noordoostelijk van Warschau wierpen troe pen vajp'het leger en van de Waffen-SS, ge steund door slagvliegtuigen, de bolsjewisten in den tegenaanval terug. Tusschen het woud van Augustow en de Me mel kwam het tot zware heen en weer gol vende gevechten, in het verloop waarvan de plaatsen Kalvaria en Wilkowisjken verloren gingen. In Letland werd het Zuidelijke deel van Milan, waarin verscheidene dagen hevig ge vochten is, ontruimd, nadat de bruggen ver nield waren. Birsen werd in een tegenaanval heroverd. Tusschen de Duna en de Finsche Golf mislukten verscheidene plaatselijke Sovjet-aanvallen. In de maand Juli vernielde de luchtmacht 1830 Anglo-Amerikaansche vliegtuigen, waar onder 1236 viermotorige bommenwerpers. Al leen boven Duitsch gebied werden 804 vijan delijke vliegtuigen in luchtgevechten en door luchtdoelgeschut neergeschoten. Interinf meldt nog, dat de bolsjewieken in ■Juli aan het Oostelijk front 1329 vliegtuigen hebben verloren; 299 zijn daarvan door Duitsch afweergeschut neergeschoten, terwijl de ove rige in luchtgevechten door de Duitsche jacht- eskaders zijn neergeschoten. De verliezen der Duitsche luchtmacht blijven beneden 1 van het aantal vluchten in Juli van Duitsche for maties. v Vele nijvere en rappe handen zijn thans druk bezig met het binnenhalen van den rogge-oogst in ons land. {C.NJT.-W. P. Zeylemaker Pax c) Majoor Remer tot kolonel bevorderd. De Führer heeft den commandant van het Berlijnsch wachtbataillon Gross-Deutschland, majoor Remer, drager van het Eikenloof, be vorderd tot kolonel wegens zijn vastberaden houding op 20 Juli. Als opvolger van den bij den aanslag op den Führer om het leven gekomen kol.-generaal Korten heeft Rijksmaarschalk Göring den lt.- generaal Werner Kreipe, tot dusver generaal der vliegeropleiding, aangesteld tot chef van den generalen staf van het luchtwapen. Lt.- generaal Kreipe heeft in 1923 deelgenomen aan den marsch van den negenden November. Hij is drager van de Bloedorde. Maarschalk Rommel gewond. Generaal-veldmaarschalk Rommel heeft op 17 Juli in Frankrijk tengevolge van een lucht aanval een ongeluk gehad met zijn auto. Hij liep daarbij verwondingen en een hersensohud ding op. Zijn toestand is bevredigend. Er be staat geen levensgevaar. Onlusten te Philadelphia. Te Philadelphia zijn in verband met de sta. king van het personeel van autobussen, trams en ondergrondschte spoorlijnen onlusten uitge broken. Groepen gewapende negers vielen Woensdag blanke mannen en vrouwen aan, wierpen winkelruiten in en plunderden win kels. Churchill heeft Woensdag in een Lagerhuis rede verklaard, dat tot dusver tengevolge van het vuur der Duitsche V. I 4735 dooden en ruim 14090 zwaar gevonden zjjn gevallen. Bovendien zijn een groot aantal personen lichter gewond. 17.000 hnizen zijn verwoest en 800.000 bescha digd. In zijn rede heeft Churchill zich bijna ge heel bezig gehouden met het geven van een uiteenzetting over den oorlogstoestand. De quintessence van zijn uiteenzetting was, dat de Geallieerden op het oogenblik in de lucht, ter zee en onder water de meerderheid hebben. De verliezen door het optreden der vijandelijke duikbooten sedert het begin van 1944 noemde hij, vergeleken met die van de vorige jaren, zonder beteekenis. Hij wees er echter op, dat te allen tijde de mogelijkheid bestaat, dat het probleem van den duikboot-oorlog weer acuut wordt. Voorts noemde hij 'het „te allen tijde mogelijk", dat de Duitschers een relatief voor deel met hun luchtwapen kunnen behalen. En geland mag derhalve in zijn inspanningen voor zijn luchtwapen niet „onbehoorlijk verslappen" om zijn krachtenpotentieel in andere kanalen te leiden. Wij moeten, zoo verklaarde Churchill, ten aanzien van de mogelijkheid van onverwachte en onzekere dingen, die in de toekomst kun- lit rt verleden ligt het heden, In het nu wat worden zal. Ook thans weer strijden Nederlan ders voor Europa's vrijheid ter zee in trouwe verbondenheid met hun Duitsche kameraden. (O/ft Pc) Witte Cornelisz. de With 29-4-1599/ 8-11-1658. Vic-admiraal van Hol land en West-Friesland, O.-Indië 1616, Jacatra, West-Indië 1623, Mo lukken, Zilvervloot, Duins, Dene marken 1644, Brazilië 1647. Slagen bij Nieuwpoort, Texel en Ter Heijde. Sneuvelde in de Sont. Graftombe in Rotterdam. O/H P.c. GOED VOORGAAN DOET GOED VOLGEN Zet ook gij U derhalve in voor de toe komst van U volk en meldt U als vrij williger bij de Krlegsmarine. Aanmelding staat open voor lederen Nederlander van 1745 jaar en kan ge schieden bij de MarineannahmstelleWest Zweigstelle Niederlande te Utrecht, alle Hafen- en Ortskommandanturen en bij de Nebenstelle der Waffen-SS al waar tevens alle gewensohte Inlichtingen worden verstrekt. nen opduiken, zeer waakzaam zijn. Voorts herinnerde hij nogmaals aan de in Januari 1942 te Washington afgelegde verklaring, dat Duitschland moet worden beschouwd als de voornaamste vijand en dat slechts een mini mum der noodzakelijke krachten voor de ope raties tegen Japan moest worden uitgetrok ken. In dit verband bracht Churchill groote hulde aan de Amerikaansche inspanning in Oost-Azië. Wat den veldtocht in Burma be treft, verklaarde hij slechts, dat die in bij zonderheden moeilijk te volgen is. Indië is wederom een jaar met succes tegen een in vasie verdedigd. De invasie. Betreffende de gevechten in Europa ver klaarde Churchill o.m., dat- men een heel boek deel vol zou moeten schrijven om de geschie denis van den overtocht over het Kanaal en de landing op Eranschen bodem na te vertel len. Aangezien hij slechts enkele minuten den tijd had, moest hij een selectie toepassen. Uit zijn verhaal bleek, dat de keuze der kuststrook waar zou worden geland, reeds gedaan was bij de besprekingen te Quebec. Te Teheran is Sta lin de belofte gegeven, dat het invasieplan eind Mei of begüj Juni zou worden verwezen lijkt. Stalin van zijn kant heeft beloofd dan alle Russische legers in den strijd te wer pen, hetgeen inderdaad bij het algemeene offensief in het Oosten ook gebeurd is. Reeds sedert meer dan een jaar zijn voort durend Amerikaansch oorlogsmateriaal en troepen naar Engeland getransporteerd; „maar bij het geheele groöte avontuur waren wij practisch gelijkwaardig". Alle troepen zijn onderworpen aan een uiterst harde opleiding. Het is bekend, zoo zeide Churchill, dat hij er tegen, was, dat de invasie over het Kanaal reeds in 1942 zou worden ondernomen. Later was het toen wegens de operaties aan de Middellandsche Zee onmogelijk de onderne ming ten uitvoer te leggen. Hij geloofde ook niet, dat zij vroeger had kunnen worden on dernomen dan thans is geschied. Het grootste deel der scheepstonnage voor de invasie is in de Ver. Staten gebouwd, aangezien de Engel- sche werven reeds overbelast en tot het uiter ste in beslag genomen waren. Ten aanzien van de Sovjet-Unie verklaar de Churchill er van overtuigd te zijn, dat het 20-jarig verdrag van Engeland met de Sovjet-Unie een der duurzaamste factoren zal blijken te zijn bij „het behoud van den vrede en de orde en bij de progressistische ontwikkeling in Europa". Over de aanvallen met de V. 1 zeide Chur chill, behalve wat reeds gemeld is, o.m. nog, dat bijna een millioen menschen bij de eva cuatie van Londen steun hebben gekregen. Opnieuw sprak Churchill het vermoeden uit, dat de Duitschers andere, nog doeltreffender nieuwe wapens zouden kunnen gaan gebruiken Wat de Russisch-Poolsche kwestie betreft, noemde Churchill den toestand voor de Polen op het oogenblik hoopvol. Voorts ,'maakte Churchill bekend, dat Tur kije op dten grondslag van het Anglo-Turksche bondgenootschap de betrekkingen met Duitsch land heeft verbroken. Belangwekkend waren de uitlatingen van Churchill ten opzichte van de verliezen der Engelsche luchtvloot. Zoo zeide hij, dat in ver houding tot het aantal in den strijd geworpen mannen van het vliegend personeel, de ver liezen der luchtvloot die der andere weer- machtsonderdeelen verre zouden overtreffen. Ook de verliezen der Amerikaansche lucht macht zijn buitengewoon zwaar. Het Britsche Lagerhuis heeft besloten met ingang van heden tot 26 September op rec-eis te gaan.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1