Biomals Tbqcd baat Turkije breekt met Berlijn. Mededeeling! UIT HAARLEM TEGEN RHEUMATIEK Nieuws uit de courant van gisteren. VIER UUR NETTIE- net echt.\ TH IE 82 Beroep op verdrag met Engeland Het pad naar de afhankelijkheid. De Turksche premier. Saradzjogloe heeft voor de parlementsfractie der republikein- eche volkspartij een rede gehouden, waarin hij zeide, dat Turkije altijd getracht heeft de be langen van het land te behartigen en buiten het conflict te blijven. Hij gaf daarna een kort overzicht van de geschiedenis van dezen oor log. van de aansluiting van Oostenrijk tot de capitulatie van Frankrijk. De vriendschap, die Turkije met Engeland verbindt, zoo zeide hij, is voor het land aan leiding, het door Amerika gesteunde voorstel van Engeland tot verbreking der economische en politieke betrekkingen met Duitschland aan de nationale vergadering voor te leggen en haar besluit af te wachten. Na felle gedachtenwisselingen in een ge heime fractiezitting der Turksche volks partij op Dinsdag heeft de Turksche natio nale vergadering gisteren de beslissing der regeering aanvaard. Daarmede heeft Turkije met verbreking van het Duitsch-Turksche vriendschapspact zijn tot dusver traditioneele politiek van vriend schap met Duitschland en van neutraliteit als voorwaarde zijner onafhankelijkheid prijsge geven. Ondanks de waarschuwingen van Duitschland heeft de Turksche regeering, ge volg gevend aan den druk van Engeland, Amerika en de Sovjet-Unie een weg ingesla. gen, die haar berooft van de vrijheid en zelf standigheid van handelen. De chef van het protocol van het Duitsche departement van buitenlandsche zaken, heeft den Turkschen zaakgelastigde meegedeeld, dat zijn missia in Duitschland ten einde is en hem teven® uitgenoodigd terstond Duitsch gebied te verlaten. Naar de zender te Ankara meldt, werd het besluit van de groote nationale vergadering tot verbreking der diplomatieke en economi sche betrekkingen met Duitschland, in de af- geloopen nacht om 24 uur van kracht. Op de persconferentie te Berlijn werd mede gedeeld, dat nog geen verklaring kon worden afgelegd. Dit zal pas geschieden, als een of ficieel bericht, alsmede de tekst met de moti veering van den stap, te Berlijn zullen zijn ontvangen. De tot dusver door de Turksche regeering bij alle gelegenheden naar voren gebrachte in standhouding der neutraliteit werd zonder dwingende redenen voor Turkije zelf opge geven en daarmede is een begin gemaakt met een politiek, die, mocht Turkije op dezen ge vaarlijken weg voortgaan, niet moeilijk in haar consequenties te beoordeelen is. Want vol strekt noodzakelijk zou de oorlog met Duitsch land dan het gevolg worden. Er zal wel niemand zijn met een eenigermate helder inzicht, die niet aan het einde van zoo'n oorlog ook het einde van een vrij en zelfstan- die Turkije zou moeten verwachten. Turkije heeft met zijn stap in laatste instan tie aan den druk en de influisteringen van een groep mogendheden toegegeven, welker be kende imperiale doelstelling er al voldoende bewijs voor zal zijn. dat zij nooit de belangen van Turkije en het Turksche volk wil en kan vertegenwoordigen. Met het tegen Duitschland en zijn bondgenooten afgekondigd chroomuit voerverbod heeft Turkije voor eenigen tijd de eerste etappe afgelegd van dezen duisteren weg naar de afhankelijkheid van de vijanden van Duitschland. Met het thans genomen be sluit is een keerpunt bereikt, dat slechts een zeer gevaarlijk stadium genoemd kan worden van de Turksche politiek. Londens non-stap schuilkelder. De eenige schuilkelder van de Londensche Underground, die het geheele etmaal door in gebruik is, bevindt zich in het Aldwych-sta tion. Langs 129 treden is hij van de Strand uit te bereiken. Hij strekt zich van Aldwych tot Holborne uit, over een lengte van 1.5 mijl Gezinnen, die tengevolge van de bombarde menten dakloos zijn geworden, vinden hier een onderkomen. Meer dan duizend menschen ko men hier des nachts slapen. Overdag zijn er gemiddeld steeds 200 personen, die zich daar ophouden, omdat zij geen ander verblijf heb ben. De postbode kent hen reeds nauwkeurig tn brengt hun de brieven. In dezen schuilkel der zijn massa's kleine tafeltjes neergezet en zelfs vindt men er nog een piano. Het gaat er zeer levendig toe. Men houdt zich er bezig met kaartspelen en kan in de cantines koffie, thee en brood bestellen. Er worden ook godsdienst oefeningen gehouden. Voor het baden heeft men de beschikking over een stedelijke wasch- inrichting. Er is een verpleegster aanwezig om de zieken te verzorgen, 's Nachts branden er verduisterde gloeilampen. Hoofdredacteur. F. C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper, Haarlem Sport en Stad A. Overmeer, H'stede. Buiten land: J. C. van der Laag, H'stede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Verantwoordelijk voor de advertentie-rubriek: W, van Ommen, H'stede aLS de dokter vo HET voorschrijft heeft U voor rang bij de aflevering van Biomals. want zieken, zwak ken en kinderen dienen vóór te gaan. Maar levert U voor al de ledige verpakking in - alléén dan kan Uw leveran cier U vooruit helpen. De kracht van het kiemende koren Dv apothekers en drogisten Finsch militair en civiel bestuur in één hand. Naar aanleiding van de presidentswisseling in Finland werd in de Wilhelmstrasse gewe zen op de uitvoerige uiteenzettingen en moti veeringen van bevoegde Finsche zijde. Maarschalk Mannerheim is de man, die alle vraagstukken van het oogenblik kan oplossen. Men kan niet zeggen, welke politieke maat regelen deze structuurverandering met zich brengt. De concentratie kan beschouwd wor den als een teelten, dat Finland een politiek volgt, die klaarblijkelijk de inspaninng van alle krachten en niet haar verlamming ten doel heeft. De Uusi Suomi, die er op wijst, dat in de meeste andere landen reeds sedert lang mili taire en civiele leiding in één Jiand lagen, ziet in het aftreden van Ryti de uitdrukking van dezelfde onzelfzuchtige en ver vooruit ziende houding, waarvan de aftredende presi dent tijdens zijn ambtsperiode voortdurend blijk heeft gegeven. Mannerheim, die ook bij de laatste presidentsverkiezing als candidaat talrijke aanhangers had onder de burgerlijke kiezers, geldt als een persoonlijkheid, die het vertrouwen van alle politieke kringen geniet en dus de vorming van een eensgezind front garandeert. ..Hufvudstadsbladet" zegt, dat met het af treden van Ryti dat een mijlpaal vormt op den weg van het Finsche volk naar zijn toekomst, een faze werd afgesloten, en een andere gaat beginnen. Het schaakspel met Pelen. Mikolajczyk en Romer hebben een bezoek gebracht aan den Britschen en den Ameri- kaanschen ambassadeur te Moskou. Uit kringen der Poolsche emigranten wordt vernomen, dat tot de reis van den Poolschen emigrantenpremier reeds te Washington is be sloten, toen hij daar een bezoek bracht, op initiatief van Roosevelt. Roosevelt stelde er met het oog op de stemmen der Polen in Amerika bij de a.s. verkiezingen, prijs op, dat nog voor deze verkiezingen in de Poolsche kwestie een overeenstemming tot stand zou worden gebracht. Hij heeft er derhalve bij Mikolajczyk op aangedrongen, dat hij persoon lijk een tusschen het Amerikaansche staats- departement en het Britsche foreign office uitgewerkt plan zou voorleggen aan Stalin. Stalin had de lucht gekregen van deze plan nen, en was ze voor geweest door de oprich ting van het Poolsche comité ter nationale be vrijding, zulks tot onaangename verrassing van zijn bondgenooten. Onder deze omstandig heden kan de reis van Mikolajczyk praetisch slechts eindigen met onderwerping der uitge weken regeering onder de uitspraak van het Kremlin. Welingelichte Poolsche emigrantenkringen in Londen hebben de laatste dagen dan ook verklaard, dat de Poolsche politici niet alleen bezield zijn van goeden wil, maar ook de noodige bevoegdheden hebben gekregen om bereidheid te toonen tot het doen van con cessies. Het Poolsche voorstel zou er op neer komen, dat beide partijen de Curzonlijn zou den erkennen als voorloopige scheidingslijn. Geldige grenzen zouden dan eerst na het ein de van de vijandelijkheden getrokken worden. Ook ten opzichte van een eventueele reorga nisatie van het Poolsche kabinet zouden de Poolsche kringen uitdrukking gegeven heb ben aan hun bereidheid om zekere concessies te doen. Amerikaansche landstrijdkrachten in China. Met het verschijnen van Amerikaansche land strijdkrachten op het Chineesche oorlogstoo neel zijn de gevechten hier in een nieuw stadium getreden. Voor het eerst wordt in een bericht van het front gezegd, dat de Japan- sche strijdkrachten voor de poorten van de strategisch belangrijke stad Hengjang in Hoe- nan onlangs tegenover Amerikaansche infan- terie-afdeelingen stonden. Daaruit kan waar schijnlijk ook de toenemende tegenstand der Chineezen worden afgeleid. Overigens zouden de Amerikanen ook trach ten gemotoriseerde afdeelingen en valscherm troepen naar China te brengen, om hier be paalde beslissingen te forceeren. Het gebruik van Amerikaansche infanterie bij Hengjang toont in elk geval aan, aldus dit frontbericht, hoe bezorgd de vijand is over de gevechten in dit gebied. Het verlies van de stad, welker vliegveld reeds in Japansche han den is, zou andere Amerikaansche vliegvelden in de provincieën Foekien, Kiangsi en Kwan- toeng waardeloos maken of althans binnen het bereik der Japansche luchtmacht brengen. Zwitsersche nationale feestdag. Naar aanleiding van den dag waarop in 1291 het Zwitsersche eedgenootschap werd opge richt, heeft de opperbevelhebber van het Zwitsersche leger een dagorder uitgevaardigd. Hierin wordt er op gewezen, dat een deel van de in Juni ter beveiliging van de grenzen op geroepen troepen weer zijn ontslagen. De oorlog heeft niet dat gebied of die fase bereikt die voor ons gevaarlijk kan zijn. Tenslotte ver meldt de dagorder nog, dat het Zwitsersche leger voortdurend nieuwe wapens ontvangt, waarop de soldaten trotsch mogen zijn. Opera-Concert. Was het vorige concert van de solisten der Amsterdamsche Gem. Opera slechts maitg be zocht, ditmaal echter was er groote belangstel ling en kon de avond verloopen in een sfeer van innig contact met het publiek, van ge ladenheid en van geestdrift, die zich uitte in ovationeele toejuichingen. Het vijftal Hollandsche solisten leverde met zijn prestaties het bewijs, dat de tijd voorbij is dat men voor dergelijke manifestaties van dramatischen zang op de Italianen aangewezen was. Onze landgenooten hebben eigenlijk nog een belangrijke voorsprong op die buitenlan ders, door hun grooter aanpassingsvermogen, dat hen toelaat evengoed uit het Fransche en Duitsche repertoire, als uit het Italiaansche te puten. Er ontbreekt alleen nog maar aan, dat zij ook een paar origineele Nederlandsche nummers zouden brengen, desnoods uit het Vlaamsche repertoire (Blockx, Gilson, Deboeck e.a.) De sopraan Gerda Pous beschikte dezen avond ten volle over haar frisch geluid, waar van zij al de charme en de dramatische kracht liet hooren in raia's uit La Bohlme en Tosca van Puccini, en niet minder in de ensemble stukken van het programma. Zeer beschaafde zang hoorde men van de alt Jeanne van de Rosière-van Emmeriek; haar Babanera uit Carmen en de groote aria uit Samson et Dalila mochten artistieke pres taties van eersten rang heeten. Chris Reumer stond zijn partij in de diverse ensemblestukken uitstekend en gaf een fraaie lyrische vertolking van de fameuze aria uit de eerste acte van La Bohème en liet nog eens zijn radheid van tong gelden in een paar Na- politaansche liederen, die overigens al te zeer het cabaretgenre naderen. Nobele zang hoorde men van Theo Boylé, vooral in de groote aria uit Verdi's Nu Ballo in Mascheria, waarin hij woekerde met zijn fraai mezzo voce; zijn Paljas-proloog werd een daverend succes. Siemen Jongsma liet zijn sonore en toch soepele basstem waardeeren in geestige ver tolkingen van de Leporello-aria uit Mozart's Don Juan en de Fünfttausend Taler-aria uit Der Wiltschütz van Lortzing. Onder de en semble-nummers trof ons voor het leuk voor gedragen dut uit Nicolai's Lustige Weiber von Windsor, door Theo Baylé en Siemen Jongsma Het kwartte uit Rigoletto vormde een effect vol besluit van den avond. JOS. DE KLERK. Zeep voor beenderen. Vermoedelijk zullen de Haarlemsche huis moeders, die geregeld beenderen van den slager ontvangen hebben, gedacht hebben dat het afkluiven door den hond wel het laat ste stadium moest zijn. Dat idee blijkt niet juist te zijn, want de beenderen hebben groote waarde voor het vervaardigen van lijm, beendermeel, gelatine en zeep. De huis vrouw heeft nu de gelegenheid zich niet alleen te rehabiliteeren, doch ze kan tevens in het bezit komen van zeep of waschpoeder, welke bij inlevering van beenderen beschik baar worden gesteld. In Den Haag, Utrecht ep Delft is men en kele weken geleden begonnen met de inle vering van beenderen. Het succes bleek groot te zijn en nu de proef in deze steden ge slaagd is, besloot het Rijksbureau voor oude metalen en afvalstoffen over te gaan, ook in de steden en groote dorpen afgekookte soepbeentjes in ontvangst te nemen. In Haarlem, Heemstede, Hillegom en Hoofd dorp is Woensdag de gelegenheid openge steld beenderen in te leveren. Vermoedelijk was de tijd van voorbereiding, om een aan tal beentjes te verzamelen te kort geweest, want in de morgenuren was de animo nog niet groot. Te verwachten is het, dat de huisvrouw nu de beenderen bewaart en ze inlevert. Uitsluitend op Woensdag kan men zich bij de dezer dagen in ons blad gepu bliceerde adressen vervoegen. Bij inlevering van 5 Kg. kan men 1 stuk zeep koopen en van 2 Kg."een pak wasch poeder. Wil men de beenderen, die een ge wicht hebben van ]/2 of 1 Kg. toch inleveren, dan ontvangt men daarvoor een spaarzegel, welke later tegen zeep of waschpoeder ge ruild kan worden. nxima&k schaadt! SPORT EN WEDSTRIJDEN Dammen HAARLEMSCHE DAMCLUB. De clubkam pioenschappen 1943/44 der Haarlemsche Damclub leverden de volgende uitslagen op: Hoofdklasse: Ph. G. Amelung Jr. wint van G. Bakker. Eerste klasse: A. Smit wint van Y. Bo terbloem. Zomerwedstrijd: F. Raman wint van J. Piek; F. Raman wint van J. M. Rutgers; A. J. Oremus wint van G. Bakker; P. H. Meure remise met J. W. van Dartelen; H. van Lunenburg wint van J. Holm; J. Holm wint van J. M. Rutgers; D. Schrijnemaekers remise met J. B. Sluiter Jr.; J. H. Meure wint van J, van Looij; Joh. Fhilippo remise met J. H. Meure; G. Eising remise met Joh. Philippo. Buitenland. De president van de Finsche republiek Risto Ryti heeft zijn ambt neergelegd. Man nerheim heeft zich bereid verklaard het ambt der republiek te aanvaarden. Tijdens een Britschen aanval in Nor- mandië verloren de Amerikanen op één dag 2.000 man aan dooden of gevangenen. In Italië is de doorbraak bij Florence weder^ om mislukt. Aan het Oostfront zijn alle Sov jetpogingen, den Weichsel over te trekken, op één na verijdeld. In Juli zijn 1830 Anglo-Amerikaansche vliegtuigen neergeschoten Binnenland. Er bestaat weer gelegenheid tabak bij een daarvoor aangewezen, fermen-teur te la ten verwerken. In Wassenaar is de 46-jarige Haarlem sche schilder D. van een 8 Meter hoog dak gevallen en aan de gevolgen overleden. Stad. Het Ned. Arbeidsfront heeft op het Teylerplein de eerste van een reeks open luchtvergaderingen gehouden. Op de Westeinderplassen bij Aalsmeer mag men weer met pleziervaartuigen varen, echter alleen van zonsopgang tot zonsonder gang. IJmuiden. - V.S.V. traint met alle voetbalelftallen in het Gem. Sportpark te Beverwijk. Tegen één in Limmen wonenden fa brikant, die in Velsen zaken deed, is pro- ces-verbaal opgemaakt, die zonder vergun ning 24.000 sandalen had laten vervaardigen. Bij een tuinder te Santpoort, die aard appelen buiten de distributie verkocht, zijn 1300 kilo in beslag genomen. Voetbal Activiteit der afd. Haarlem. De afdeeling Haarlem treft weer voorbereidin gen voor het komende seiozen, hoewel ze er van overtuigd is, dat ér vele moeilijkheden overwon nen zullen moeten worden. Bij het begin van het afgeloopen eioszeon, waren er eveneens omstan digheden, welke er op wezen, dat er van voetbal niet veel terecht zou komen, doch dank zij de groote activiteit van het bestuur zijn er toch bijna tweeduizend wedstrijden (competitie en be ker) gespeeld. Verheugend is het, dat de belang stelling onder de jeugd zoo toegenomen is. Er waren niet minder dan 57 elftallen in de afdee ling junioren a; 92 in de afdeeling junioren b. (vroeger adspiranten op Zaterdagmiddag). Dan namen er 20 elftallen deel in de eerste klas. 32 in de tweede klas, 37 in de derde klas en 17 in de Zaterdagmiddagcompetitie. Ondanks hef gemis van eigen velden en goede verbindingen had de competitie een vlot verloop en de meeste afdee lingen zijn volledig uitgespeeld. Ook was er weer een vtekort aan scheidsrechters. Met vertrouwen mag het werk van het bestuur van de afd-eeling Haarlem tegemoet worden gezien, opdat velen weer op Zaterdag of Zondag ontspanning op de voetbalvelden zullen vinden. SCHORSINGEN WEGENS HET SPELEN IN EEN NIET GOEDGEKEURDEN WEDSTRIJD. In de offè med. van den Ned. Voetbalbond wordt meegedeeld, dat met ingang van 26 Juni tot 1 November geschorst zijn J. Bakkum. lid van Santpoort; J. Zwemmer; P. Heere; P. Goedhart, C. Zwemmer, leden vanu Stormvogels en J. Waal, lid van VVB, die in April hebben deelgenomen aan een in de gemeente Velsen gespeelden wed strijd, welken de NVB niet had goedgeekurd. Honkbal SCHOTEN IN DEN EINDSTRIJD. Schoten heeft zich met een 50 overwinning op Haarlem in den eindstrijd geplaatst van het tournooi om den Schoten-beker. In de derde innings kon Schoten met 10 de leiding nemen, dank zij het feit, dat Hetem op een honkslag van Geurts kon binnenkomen. In de zesde slagbeurt ging met drie honken bezet een fraaie score-kans voor Haarlem verloren, toen Oei, die voor Ferment liep, op het derde honk uit ging. In de gelijk makende slagbeurt leverden Alkema en Klooster voor Schoten fraaie honkslagen en dank zij kost bare fouten in het Haarlemveld konden vier punten aan de score worden toegevoegd, zoodat met 50 het einde kwam. De werpers-resultaten waren: De Mon: li maal 3-slag; 1 maal 4-wijd; 6 honk slagen tegen. Ferment: 4 maal 3-slag; 6 maal 4-wijd; 5 honk slagen tegen. Hedenavond wordt gespeeld: T.Y.B.B.— H.F.C. Haarlem. Athletiek EEN SINTELBAAN TE BEVERWIJK. Be verwijk zal het volgende athletiekseizoen de be schikking krijgen over een sintelbaan. De R.K. sportvereeniging ,,D. E. M." besloot na overleg met de sintelbaancommissie van de N. A. U., tot den aanleg van een dergelijke baan op het sportcomplex ,,Adrichem". Met den aanleg wordt binnenkort een begin gemaakt. RABSO-PROGRAMMA VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Gram.muz. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.15 Gram.muz. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progr. overz. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Pierre Palla, orgel. 8.45 Voor de huisvrouw. 8.50 Gram.muz! ^00 Gram.muz 9.45 Godsd. uitz. 10.15 Orkest Ma. lando. 11.00 Voor de kleuters. 11.30 Klassieke kamermuziek. 12.00 Almanak. 12.15 Trio André de Raaff. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en volk brengt.... 13.05 Melodisten en solist. 13.45 Voor de vrouw. 15.00 Godsd. uitz. 15.30 Viool en piano- voordr. 16.00 Act. reportage event, kwartet Jan Corduwener. 16.15 Orkest Dick Groeneveld. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 „Der Bettelstudent". 18.00 Op den uitkijk. 18.10 Omroep-Symphonie-Orkest. 18.45 Wat doet de directie van den landbouw? 18.55 Spiegel van den dag. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 De filmband rolt. 19.45 De so ciale voorman maakt U wegwijs. 20.00 Van alle mansgading. 22.00 BNO Nieuws- en cult, ber. Van 22.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 22.15 Dorpsmuziek. 22.3024.00 Zangkwintet. HILVERSUM II, 301,5 M. 17.00 Vlotte dansplaatjes. 17.30 Soldatenfunk ,,Nord-West". 18.30 Orkest Malando. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 Opera-concert. 20.15 Ik floot eenssportpraatje. 20.30 Gram.muz. 20.40 Mededeelingen van het N AF. 20.45 Concert voor viool en orkest in D gr. t. van Paganini. Ca. 21.20 Clavecimbelvoordracht. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws- en cult, ber. 22.30 De stem van het Rijk. In praetisch elk café kunt zich te goed doen aan Zoo zal Hilling ook later ioi echte thee het beste brengen

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2