Haarlemsche Courant Scheepscatastrofe in de Seinebaai. Tankstrijd bij Rennes en Dman. De motieven van Turkije Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Tien man gaan vrijwillig den dood in. Plaatsen ten N.O. van Warschau en bij Birsen heroverd. Geen illusies aan Duitsche zijde omtrent de toekomst 289e Jaargang No. 181 X X Bur*aux: Groote Houtstraat 9S. IM. Advertenties 10724, Redactie lOSOfl. Postgiro 134953 Haartemsehe Ct„ Haarlem Bijkantoor, aoendaplein M. Telef. 14239 Movuiden: Rembrandtlaan 55, IJmuiden-o. Hootdred aoteurF. 6. Derks. Vrijdag 4 Augustus 1944 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en Feestdagen. Ultg.: Graf. Bedrijven Damia'te, Haarlem Albon nemen ten: p. week 26 c<, per mnd. 1,15, per kwartaal 3,42, fr. per poat 3,73. Losse nummers 6 cent. K 1287 Volgens voorloopige berichten tenminste 1 kruiser van Fiji-kiasse, torpedojager van Ashanti-kiasse, 2 andere torpedojagers, 2 korvetten en 7 transport-, vracht- en landingsschepen tot zinken gebracht. Eike 7 minuten werd een schip vernietigd. In de vroege ochtenduren van Donder dag hebben zich in het Oostelijk deel van de Seine-baai onder concentraties van Ge allieerde oorlogs- en koopvaardijschepen een reeks zware scheepscatast'rophes voor gedaan. Een groot aantal schepen is door strijdmiddelen van de marine; die pas kort geleden herhaaldelijk van zich hebben doen spreken, tot zinken gebracht. Voor zoover op grond van de nog steeds binnenkomende rapporten over de scheeps- verliezen in de Seine-baai blijkt, kan thans reeds gezegd worden, dat de Geallieerden in den nacht van 2 op 3 Augustus binnen enkele uren de tot dusver zwaarste scheeps verliezen hebben geleden sedert het begin van de invasie. Tot zinken gebracht werden 1 kruiser van de Fiji-klasse, een torpedojager van de Ashanti-kiasse en twee andere torpedojagers van onbekend type; voorts twee korvetten, alsmede 7 transportschepen, vrachtschepen of landingsschepen (50.000 ton). Een van de opmerkelijkste gebeurtenissen van dezen nacht speelde zich af kort voor den start der strijdmiddelen. Drie officieren! een vaandrig, een onderofficier en vijf man meldden, dat zij hun vaartuig zoo dicht bij den vijand zouden brengen totdat zij een loonend doel vernietigd zouden hebben zonder reke ning te houden met den actieradius of eigen terugkeermogelijkheden.Deze tien mannen zijn niet teruggekeerd. Deze vrijwillige doodsverachting is het over tuigendste bewijs voor het strijdmoreel der Duitsche soldaten, speciaal echter voor de Duitsche zeelieden. De marinemedewerker van Interinf. geeft van de commandopost der strijdmiddelen, die in de vroege ochtenduren van 3 Augustus in de Seine-baai opereerden,waarnemingsrappor ten waaruit blijkt, dat door de geconcen treerde aanvallen iedere zeven minuten een schip vernietigd werd. Sinds 6 Juni in Frankrijk 7.300 terroristen gedood. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt „In Normandië zette de vijand, gesteund door heftig artillerievuur en talrijke jacht bommenwerpers, zijn hevige aanvallen in het centrale en het Westelijke deel van het lan- dingshoofd den geheelen dag voort. Hij werd op de meeste plaatsen met aanzienlijke ver liezen, maar in zware gevechten afgeslagen en kon slechts op enkele punten successen behalen. Daar zijn onze troepen tot den tegen aanval overgegaan. Zuid-Oostelijk van Villedieu bevinden eigen pantserformaties zich in een zich ontwikke lenden aanval naar het Westen. De over Avranches naar het Zuiden en Westen opge drongen vijandelijke strijdkrachten vielen Robots in golven. Een bericht van Stockholms Tidningen uit Londen noemt den aanval met de V. 1 op Lon den in den nacht van Woensdag op Donderdag en op Donderdag een van de ergste robot offensieven tot dusver voorgekomen. De aan val werd door een uitgebreid wolkendek boven het Kanaal begunstigd, die de verdediging volkomen het zicht heeft belemmerd.Een groot aantal gebouwen is tijdens de aanvallen der afgeloopen 24 uur getroffen. De robotbommen kwamen met golven tegelijk. De verdediging heeft een van de zwaarste dagen sedert het begin van dit robot-offensief gehad. Het voortdurende vergeldingsvuur heeft te Londen en Zuid-Engeland een zoo omvang rijke glasschade veroorzaakt, dat de Engelsche glasindustrie niet in staat is, in het gebrek aan vensterglas te voorzien. Men ziet thans de eer ste glaszendingen uit Amerika tegemoet. Jacques de leider der Fransche Volkspartij, bezocht eenheden der Duit sche valschermjagers in de voorste linies aan het invasiefront. Hier bekijkt hij Rooseveit's valsche geld, de invasiefrancs der „bevrijders van Europa". (PK Zimmenmann-O-H P. c) met haar pantservoorhoeden Rennes en Dinan aan, waar zij werden afgeslagen. Slagvliegtuigen verstrooiden vijandelijke marschcolonnes in het gebied ten Zuiden van Avranches en vernielden een vrij groot aan tal tanks, kanonnen en voertuigen. Boven Normandië en het bezette gebied in het Wes ten werden 18 vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. In het Fransche gebied werden 118 terro risten in den strijd vernietigd. Bij deze zuive ringsoperatie hebben de bandieten sedert zes Juni ongeveer 7300 dooden en 4700 gevange nen verloren. Het gebied van groot-Londen ligt nog steeds onder zwaar vergeldingsvuur van de V. 1. In Italië hebben onze troepen ook Woens dag alle vijandelijke doorbraakpogingen in de richting van Florence met zware verliezen verijdeld. Zij blijven den vijand Westelijk en enkele kilometers Zuidelijk van de stad hard- nekkigen tegenstand bieden. Op de Noordelijke helling der Karpaten mislukten talrijke door tanks gesteunde Sov jet aanvallen. Door tegenaanvallen, vooral Oostelijk van den Beskidenpas, werd de vij and verder teruggeworpen. In de groote bocht van den Weichsel werd de vijandelijke druk Westelijk van Baranof sterker. Verder naar het Noord-Oosten stort ten talrijke aanvallen der bolsjewisten met zware verliezen ineen. Verscheidene pogingen om de rivier over te steken werden ver ijdeld. Noord-Oostelijk van Warschau kwam het tot zware heen en weer golvende gevech ten; de stad Radzymin werd in een tegen aanval door onze tanks heroverd. Terwijl aan den midden-Boeg en ten Zui den van Augustow herhaalde vijandelijke aanvallen mislukten, zijn in den sector Seinen-Wilkowisj en bij Mitau verbitterde gevechten gaande. In het gebied van Birsen namen onze grenadiers bij tegenaanvallen verscheidene plaatsen. Oostelijk van de Duna en op de landengte van Narwa werden krachtige doorbraakpogingen der Sovjets in zware gevechten verijdeld. In den grooten afweerslag tusschen de Karpaten en de Finsche Golf zijn in de maand Juli alleen al door troepen van het leger en de Waffen-S.S. 3908 vijandelijke tanks stukgeschoten; 250 andere vijandelijke tanks werden door de luchtmacht vernield. In dezelfde periode verloren de Sovjets in luchtgevechten en door afweergeschut der luchtmacht 1329 vliegtuigen." De tweede pantserdivisie onder leiding van haar commandeur, luitenant-generaal Frei- herr Von Lüttwitz heeft van 13 Juni tot 30 Juli de volgende successen behaald: 180 tanks vernietigd, een tank buitgemaakt, 28 vlieg tuigen neergeschoten, 27 pantserauto's ver nietigd, 52 pantserafweerkanonnen vernie tigd, 20 vrachtauto's buitgemaakt, en 668 ge vangenen binnengebracht. In militaire kringen te Berlijn wijst men er op, dat de Duitsche afweerwapenen „Panzerschreck" en „Panzerfaust" met succes worden gebruikt tegen Sovjet-tanks. In de frontsector ten Zuid-Oosten van Warschau zijn thans nieuwe Duitsche regi menten in den strijd geworpen, die pas de laatste dagen uit de strategische reserve voor het Oostelijke front ter beschikking werden gesteld. Volgens Duitsche frontberichten heb ben deze regimenten zich zeer onderscheiden. Verwoestingen te Tsjangsja. Tienduizend Chineesche burgers zijn door de Amerikaansche luchtaanvallen op Tsjang sja van 26 op 27 Juli gedood of gewond en 3500 woonhuizen zijn vernield, aldus de woordvóerder van het Japansche leger. Er waren geen militaire objecten in de stad, aangezien de Japansche troepen na herstel van de orde uit de stad teruggetrokken zijn. Myron Tailor bij den Paus. Paus Pi us heeft den persoonlijken ambas sadeur van den president der Vereenigde Staten, Myron Taylor, in bijzondere audiëntie ontvangen. Graaf Jordana overleden. De Spaansche minister van buitenlandsche za ken, generaal graaf Jordana, is gisterochtend plotseling te San Sebastian overleden, Von Papen vertrokken De B-correspondent van het A.N.P. te - Berlijn meldt: Uit Ankara wordt gemeld, dat de Sovjet-Russen, die indertijd een moordaanslag op den Duitschen gezant Von Papen ondernamen en daarna door een Turksche rechtbank tot gevangenis straffen werden veroordeeld, op staanden voet in vrijheid zijn gesteld. Te Berlijn karakteriseert men deze han deling der Turksche regeering als veelbetee- kenend voor de toekomst. De Turksche minister-president, Saradzjogioe, heeft in zijn rede voor de groote nationale vergadering, welke voorafging aan het besluit om de betrekkingen met Duitschland te ver breken, o.m. verklaard: De Turksche buitenlandsche politiek is steeds vreedzaam geweest. Turkije was van opvatting met vreedzaam overleg alles te kun nen bereiken. De gebeurtenissen in de wereld hebben hierin wijziging gebracht. Spr. ver meldde in dit verband den Italiaanschen oor log tegen Abessinië, dien hij het uitgangspunt voor het Turksch-Engelsche verdrag noemde. Vóórts noemde hij alle wijzigingen op de kaart van Europa, zooals de aansluiting van Oosten rijk enz. „dreigende wolken aan den politie- ken horizon". Ten aanzien van den Duitschen opmarsch in het vroegere Zuidslavië en in Griekenland sprak Saradzjogioe de meening uit, dat „Turkije ieder offensief op den Bal kan als een gevaar gevoelt". Op 12 Mei 1939 is Turkije zoo ging de spr. verder reeds uit zijn neutraliteit ge treden, door het pact met Engeland te onder teekenen, waarop in Juni een overeenkomst met Frankrijk volgde, waarna, bij het uitbre ken van den oorlog het driemogendhedenver- drag met Engeland en Frankrijk werd geslo ten. Duitschland is toen tot een overeenstem ming gekomen met Roemenië en begon „den Balkan te bedreigen". Turkije stond plotseling alleen tegenover de Duitschers. Duitschland heeft gevraagd, of Turkije oor log tegen Duitschland wilde voeren. Turkije heeft daarop geantwoord, dat dit van de Duit schers afhing. Daarop heeft Duitschland zijn troepen van de Turksch-Bulgaarsche grens teruggetrokken. Aan het „vriendschaps- en nietaanvalsver- drag met Duitschland is voorafgegaan, dat Turkije zich tot de Geallieerden heeft gewend en de uitdrukkelijke voorwaarde gekregen heeft, dat het verdrag niet in tegenstelling mocht staan tot het bondgenootschap van het drielandenpact. Thans is Turkije door de Ge allieerden uitgenoodigd de diplomatieke be trekkingen met Duitschland af te breken. De Geallieerden hebben den Turken beloofd hen met alle financieele en militaire hulp schade loos te stellen. Turkije heeft den Geallieerden dus medegedeeld, dat het de diplomatieke be trekkingen met Duitschland vanaf 24 uur in den nacht van Woensdag op Donderdag als verbroken beschouwt. Dit besluit is geen be sluit tot oorlog. De beslissing over oorlog en vrede is afhankelijk van de houding, die de tegenpartij zal aannemen. De Duitsche gezant te Ankara, Franz von Papen, heeft op instructie van de Duitsche regeering Woensdagmiddag per vliegtuig Tur kije verlaten. De Turksche gezant te Berlijn moest volgens een eisch van het ministerie van buitenlandsche zaken uiterlijk Donderdag morgen Duitschland verlaten. De overige leden van de gezantschappen blijven resp. te Berlijn en Ankara. Zij zullen evenals de andere staats onderdanen op de gebruikelijke wijze worden uitgewisseld. Het aantal Rijksduitschers in Turkije be draagt ongeveer duizend personen, terwijl het aantal Turksche onderdanen dat zich in Duitschland bevindt betrekkelijk weinig is, sedert er den laatsten tijd geen Turksche stu denten meer aan de Duitsche universiteiten meer studeerden. In de Sovjetpers wordt met geen enkel woord melding gemaakt van de verbreking der diplomatieke en economisch^ betrekkin gen met Duitschland door Turkije. Over de rede van Churchill wordt slechts gezegd, dat Churchill in het Lagerhuis een overzicht van den oorlog heeft gegeven. Duitsch commentaar „Onder Geallieerden druk", zoo luidt het motto, waaronder de Berlijnsche bladen com mentaar leveren op het verbreken van de be trekkingen van Turkije met Duitschland. De Berl. Börsenzeitung schrijft dat geen Turk serieus kan aannemen, dat bet heil van zijn land gezocht moet worden aan den kant van de mogendheden, wien de stichter van hun staat ieder eigen Turksch recht in een moei lijke diplomatieke en militaire worsteling heeft moeten ontwringen. Het blad vermeldt vervolgens de uitlating van de Daily Mail, dat Engeland het Turksche besluit met belang stelling maar zonder geestdrift opneemt, want Turkije heeft totdusverre een opvallende pas siviteit getoond. Overigens moet Turkije zich haasten aan den oorlog te gaan deelnemen, anders zou het te laat kunnen komen. Hier mede, aldus de Berl. Börsenzeitung, is duide lijk genoeg tot uitdrukking gebracht, dat Tur kije geen dank te verwachten heeft van En geland en dat Engeland zich gerechtigd acht van Turkije steeds nieuwe vazallendiensten te eischen tot aan de deelnemnig aan den oorlog. Het Duitsche blad gaat verder: In Turksche communiqué's wordt beweerd, dat de verdere ontwikkeling geheel van Duitschland zal af hangen. Dat wil zeggen dat men den kop in het zand steekt. Men hoeft geen profeet te izijn om te weten welken loop, volkomen on Hier beging de Tommy een vergissing. Deze „Sherman" stelde een geyechtstank voor, doch was in werkelijkheid een pant serwagen, van waaruit de bevelen ge geven werden. De Flak ontdekte de list met den houten loop en maakte den kolos onschadelijk. Beroofd van zijn leiding, was de pantseraanval tot mislukking ge doemd. (PK Röder-DV-R P. c) afhankelijk van de houding van Duitschland, de ontwikkeling in Turkije zal nemen, wan neer daar geen mannen zijn, die den uitge sproken vredeswil van het volk kunnen door zetten. Bolsjewieken, Britten en Amerikanen zullen zich nestelen op marine- en luchtsteun- punten op Turkschen bodem. Zij zullen op den rug van Turkije hun machtsstrijd om de Dar- danellen uitvechten en Turkije dwingen tot het verrichten van handlangersdiensten om den schuldig gewordene daarna aan eigen na righeid over te laten. Het Kremlin acht thans het oogenblik ge komen om de droom der Tsaren te verwezen lijken, n.l. het vormen van steunpunten in Tur kije en het in handen krijgen van de zee engten. Uit het voorbeeld van Polen en andere volken van Oost-Europa blijkt wat tegenover deze Sovjet-aspiraties Britsche of Amerikaan sche beloften of garanties waard zijn. De Volk. Beobachter herinnert eraan, dat de blanco-volmacht der Westelijke mogendheden voor de Sovjet-expansie uitdrukkelijk zich tot de zeeëngten uitstrekt, en wijst erop, dat Tur kije onmiddellijk een stormcentrum van de eerste rang zou worden, wanneer deze ont wikkeling zich onbelemmerd zou voortzetten. Führer ontvangt NS. Führungs- offiziere. De Führer heeft in zijn hoofdkwartier een aantal Nationaal-socialistische Führungsoffi- ziere ontvangen naar uit een door de Duitsche bladen gepubliceerde foto blijkt. Deze foto toont de begroeting door den Führer. Achter den Führer ziet men maarschalk Keitel en den chef van den N.S. Ftihrungsstab des Heeres, generaal Rit.ter von Hengl. Gevangenen doodgeschoten. De Anglo-Amerikanen hebben, aldus ver neemt het D.N.B., aan hun lange lijst van volkenrechtsschendingen en oorlogsmisdaden een nieuwe toegevoegd. Aan het Italiaansche front zijn zes volkomen weerlooze Duitsche gevangenen door soldaten van de 91ste Ameri kaansche infanteriedivisie in koelen bloede vermoord. Het D.N.B. verneemt verder, dat schipbreu kelingen van een klein Duitsch oorlogsvaar tuig op 19 Juni in de baai van Viipuri door Sovjet-oorlogsschepen zijn beschoten. Aan boord genomen overlevenden werden neerge schoten en de lijken in zee geworpen. De scheeve toren van Pisa, welk beroemd bouwwerk, zooals het weermachtsbericht meldde, door Amerikaanscü artillerie vuur beschadigd werd. (Atlantic-Holland P. c)

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1