De nieuwe bonnen Rundvet voor kinderen Nieuws uit de courant van gisteren. Graziani commandant-van een Duitsch-Italiaansch leger. Voor de periode van 6 Aug. tot en met 19 Augustus zijn op de bonnen 33 en 34 ver krijgbaar de gebruikelijke ranisoenen brood, beschuit, melk, taptemelk en vleesch. Voorts zijn in die periode geldig 201 en 202 voor bloem, 200 Voor 250 gr. peulvruchten, 199 voor 250 gram roggevlokken of havermout, D 65 Reserve voor 250 gram gort, E 65 Reserve voor 250 gram kindermeel of vocdingssuiker, 198 voor 100 gram vermicelli, 33 A en 33 B elk een half rantsoen boter, 197 voor 100 gr. 20 plus of magere kaas, 196 voor suiker, 195 voor jam, 33 voor 150 gr. versnaperingen, 33 en 34 voor 1 rantsoen sigaren, tabak of siga retten, 194 voor een rantsoen eenheidstoilat- zeep, C 66, D 66 en E 66 Reserve voor 1 rant soen waschpoeder, E 67 Reserve voor 1 rant soen toiletzeep. De bonnen voor peulvruchten, roggevlokken of havermout, eenheidstoilet zeep, waschpoeder en toiletzeep zijn geldig verklaard tot en met 2 September. Verder werden de bonnen B 68, C 68, D 68 en E 68 Reserve aangewezen voor rant- .«en boter. Van 6 Augustus tot en met 2 September, derhalve gedurende een tijdvak van vier weken, geeft bon „Algemeen 200" recht op 250 gram peulvruchten. Bon „Algemeen 199" geeft gedurende dit tijdvak recht op 250 gram roggevlokken of voor zoover voorradig haver mout e.d. In verband met de bevoorrading van den handel moet men er rekening mede houden, dat de peülvruchten en de roggevlokken niet overal reeds op 6 Augustus aanwezig zullen Zijn. In den loop dezer vier weken zal echter een ieder in de gelegenheid zijn de op deze bonnen verkrijgbare artikelen te koopen. In den vervolge zal men Farine Lactée niet «teer op melkbonnen, doch op beschuitbon nen kunnen koopen. Op 5 beschuitbonnen ontvangt men een pakje van 350 gram Farine Lactée, op 3 beschuitbonnen een pakje van 200 gram. Tenslotte kan men, zooals reeds is meege deeld, voortaan de bonnen voor melk en taptemelk eerst op Maandag in plaats van zooals tot dusverre reeds op Zaterdag ge bruiken voor het koopen van melk. Bon 193 Algemeen wordt niet aangewezen en kan derhalve worden vernietigd. Rundvet voor kinderen. Van 20 Augustus tot en met 30 September a.s. zal op den aanvullingsbon voor kinderen lnplaats van boter rundvet beschikbaar 'wor den gesteld. Om voor dit rundvet in aan merking te komen moet men den bon „Boter 36 A" vóór of op 12 Augustus a.s. bij den slager inleveren. De aflevering van het vet mag van 20 Augustus a.s. af geschieden. Per bon ontvangt men 100 gram rundvet. Zij die bon ..Boter 36 A" niet of niet tij dig bij een slager inleveren, ontvangen geen rundvet. Boter wordt bp dezen bon niet ver krijgbaar gesteld. OOK GIJ BEHOORT BIJ ONS Europa is in oorlog De beveiliging van de kusten en de be strijding van den vijand verger; de hoogste Inspanning van den soldaat en den arbeider. Het luchtwapen van de Duitsche weermacht Is een groote afnemer. Te dien einde is er een speciale transportorganisatie geschapen, welke alles, wat het luchtwapen noodig heeft, •anvoert. Deze organisatie draagt den naam van N.S.K.K.-Gruppe Luftwaffe. Reeds honderdduizenden kilometers hebben de groote N.S.K.K.-vrachtauto's, waarop nu eens bommen van 2000 kilo, dan weer mud- zakken aardappelen of andere levensmidde len, door geheel Europa afgelegd. Het groot ste aandeel in deze organisatie hebben de Nederlanders. Duizenden vrijwilligers staan In de N.S.K.K.-regimenten Nederland, waar van het grootste deel van het kader eveneens uit Nederlanders bestaat. Deze mannen hebben zich door hun schitterende prestaties als chauffeur, maar niet minder als soldaat, reeds in enkele jaren een uitstekenden naam bij de hoogste leiding van bet N.S.K.K. ver worven. Iedere gezonde Nederlander tusschen 17 en 45 jaar of -hij al dan niet kan autorijden, doet niet ter zake, kan zich melden voor het regiment Nederland der N.S.K.K.-Gruppe Luftwaffe. Het spreekt vanzelf, dat er be halve aan chauffeurs ook behoefte is aan koks. verplegend en administratief personeel, enz. Na een korte oefening in het gebruik der wapens en een opleiding tot chauffeur of monteur op een motorschool van het N.S.K.K. kunnen de mannen hun plaats in de kolonnes innemen. Over zijn achtergebleven gezin kan de N.S.K.K.-vrijwilliger geheel onbezorgd zijn. Voor hem en zijn gezin gelden n.l. in alle opzichten dezelfde regelingen als voor de Duitsche soldaten. Er worden extra levens middelen en -kolenbonnen verstrekt, etc. Vrouw en kinderen kunnen zoo noodig in mooie rusthuizen gedurende eenigen tijd worden opgenomen, terwijl bij voorkomende moeilijkheden een speciaal daarvoor aange stelde verbindingsstaf hulp verleent. De N.S.K.K.-Gruppe Luftwaffe zal, nu de laatste phase van den strijd, naar het zich laat aanzien, weldra zal aanbreken, op volle toeren moeten draaien. Daarom is het zaak. de gelederen tijdig zoo hecht mogelijk te maken Me'dt u bij het werfkantoor der N.S.K.K.-Gruppe Luftwaffe, Lange Vijverberg no. 10, Den Haag, want: Ook gij behoort bij ons Verduisteren: van 21.30 tot 6.00 uur 5 Aug.: zon op 6.05, onder 21.26 uur maan onder 6.56, op 22.18 uur Hoofdi-edacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper, Haarlem Sport en Stad A. O vermeer, H'stede. Buiten land: J. C. van der Laag, H'stede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Verantwoordelijk voor de advertentie-rubriek: W. van Ommen, H'stede. KORT NIEUWS Te Huizen arresteerde de politie in den vroegen ochtend zekeren J. B. uit Amster dam, die een pak bij zich droeg, dat ken nelijk gestolen goed, o.a. Perzische tapijten, bevatte. Na verhoor viel B. door de mand en bekende hij te hebben ingebroken. De meeste gestolen goederen had hij op de heide ver stopt om die later te komen ophalen. De bestolen familie had van de inbraak nog niets bemerkt. Bij huiszoeking in de woning van den dief werden nog vele gestolen voor werpen ontdekt, waarna B. bekende zich aan een reeks inbraken te hebben schuldig ge maakt, o.a. te Laren, Heemskerk, Bennekom en Huizen. Op een perron van een der Nederland- sche stations was per abuis een actentasch van een lid van het personeel van een Duitsch bureau blijven liggen. De vinder, een Nederlander, heeft deze tasch onmid dellijk aan het bureau gevonden voorwerpen der Spoorwegen afgegeven. Hij ontving, naar het bureau van den Weermachtsbevelhebber in Nederland mededeelt, voor zijn eerlijkheid een groote belooning. Te Rotterdam zag een agent van politie, die 's nachts surveilleerde, op den Noord singel een man, die zoo snel als hij kon een handwagen volgeladen met meubelen en beddegoed in veiligheid trachtte te brengen. Hij arresteerde den man, den 29-jarigen W. S., die ook nog in het bezit bleek te zijn van een compleet stel inbrekerswerktuigen. Hij had even te voren ingebroken bij den winke lier in meubelen A. van I. aan de Herlaer- straat. S. is in bewaring gesteld. PSEUDO-POLITIEMANNEN OVERVIELEN MELKHANDELAAR TE BAARN. Te Baarn belden 's morgens eenige man nen aan de woning van den melkhandelaar Van der V. te Baarn. Zij gaven voor van de politie te zijn en huiszoeking te moeten ver richten. Toen zij eenmaal binnen waren, bedreigden zij Van der V. met een vuurwapen en doorzochten zij de woning. Boter, geld, kleeren, enz. bleken van hun gading te zijn. Zij laadden alles in een auto, waarna de heeren wilden vertrekken. Van der V. liet dit evenwel niet zoo maar toe. Hij ging de daders na en geraakte met een hunner in gevecht, met het gevolg, dat er schoten op hem werden gelost, waarvan een hem in de kaak en een ander hem in het bovenbeen trof. Op het alarm kwam hulp opdagen, doch de daders van den overval wisten te ont komen. Later werd de auto teruggevonden. Het slachtoffer is naar een ziekenhuis over gebracht. PROF. DR. K. SCHILDER AFGEZET. De generale synode der Geref. kerken heeft te Utrecht den geheelen dag in comité-gene raal vergaderd. Naar wij vernemen heeft zij in deze zittingen besloten met 38 tegen 6 stemmen prof. dr. K. Schilder te ontslaan als hoogleeraar aan de Theol. Hoogeschool en hem af te zetten als emeritus-predikant der Geref. Kerk van Rot- terdam-Delfshaven. Tegen hebben gestemd de leden: ds. B. A. Bos van Assen, ds. J. Meester van Brou wershaven, ouderling G. Meima te Groningen, ds. S. J. Popma te Amersfoort, ds. P. v. Strien te Groningen en ds. H. Veltman te 's-Herto- genbosch. Twee leden ontbraken bij de stem ming. De synode is tot nadere bijèenroeping uiteengegaan. Sauckels nieuwe program, De Volk. Beobachter bespreekt het program van 15 punten voor de tewerkstelling, dat door gouwleider Sauckel is opgesteld. Dit program behelst o.a. het opnieuw overbrengen van tal rijke werkkrachten uit bedrijven der civiele productie naar de wapenproductie volgens de z.g. uitkamming (niet de stillegging). Om een tegenwicht te verkrijgen tegenover de werk krachten die als reserves voor de weermacht gebruikt worden, is bepaald, dat o.a. in een korte maar intensieve opleiding begaafde werkkrachten tot vakwerklieden voor de voor naamste takken der wapenindustrie zullen worden opgeleid. Vooral zal hierbij gestreefd worden naar het gebruik van oorlogsslacht offers. Daarnaast loopen de reeds bekende maat regelen, die behalve tot het verwerven van nieuwe werkkrachten vooral dienen tot het bereiken van een grooter economisch presta tie-effect. Een derde groep van maatregelen omvat de nog sterkere inschakeling van het ambacht in opdrachten die voor de oorlogvoering van be lang zijn, heL*ntensiever bptrekken van jeug dige personen bij dringende opdrachten der oorlogseconomie en de uitbreiding van de maat regelen der loonordening,'die reeds zijn toe gepast in den mijnbouw en de groep ijzer en metaal, tot de bouwbedrijven. Met de hier mede omschreven maatregelen is het program echter nog volstrekt niet uitgeput. Buitenland. Churchill heeft in het Engelsche Lager huis een rede gehouden, waarin hij o.a. mede deelde, dat in Engeland tot dusver door de V 1 4735 personen gedood en ruim 14000 zwaar ge wond zijn. Voorts zijn 17000 huizen verwoest en 800.000 beschadigd. Hij verklaarde verder, dat te Teheran aan Stalin beloofd is, dat het invasieplan eind Mei of begin Juni verwezen lijkt zou worden. De plaats voor de landing was reeds in Quebec vastgesteld. Stalin be loofde van zijn kant, alle Russische legers in den strijd te werpen, hetgeen bij het algemeen offensief in het Oosten ook gebeurd is. De Reichsführer SS, Himmler, heeft als bevelhebber van het reserveleger een dagorder uitgevaardigd, waarin hij o.a. beveelt, dat in garnizoenen en staven dag aan dag ten minste zoolang opgeleid, dienst gedaan en plicht ver vuld wordt, als de wapenarbeider in zijn Uit het Italiaansche hoofdkwartier wordt gemeld: De minister van oorlog, maarschalk Graziani, heeft het bevel over een Duitsch- Italiaansch leger op zich genomen. Hij neemt, naar in een dagorder wordt ge zegd, het bevel over het leger op zich, dat volgens den wil van den Führer en van den Duce uit Duitsche en Italiaansche eenheden 's gevormd voor den strijd aan het front tegen den gemeenschappelijken vijand. De opstelling van dit leger symboliseert de wapenbroeder schap en kameraadschap der beide volken en is van groote ideëele en geestelijke beteekenis. Het leger, dat onder het opperbevel van veldmaarschalk Kesselring en onder diens rechtstreeksche commando staat,zal de geheele wereld bewijzen, dat de Italianen der socialis tische republiek getrouw aan het pact, dat beide volken vereenigt, thans aan de zijde van den Duitschen bondgenoot den strijd tot aan de zekere overwinning beginnen. De vorming van een Duitsch-Italiaansch leger en het aanvaarden van het commando daarover door maarschalk Graziani veroor zaakt in alle kringen der Italiaansche socia listische republiek zeer groote voldoening. De pers publiceert in grooten opmaak de dagorder van maarschalk Graziani en een dagorder van gen.-veldmaarschalk Kesselring en wijst er op, dat thans in het teeken der oude wapenbroe derschap de soldaten van de in Duitschland opgeleide derde er, vierde divisie strijden aan de zijde van den Duitschen bondgenoot, ten einde de smaad van het Badoglio-verraad uit te wisschen. Volgens een radiorede van Graziani heeft het repubükeinsch fascistische Italië twee nieuwe luchtafweerdivisies opgesteld, die de namen „Etna" en „Vesuvius" dragen. Graziani spoorde zijn landgenooten aan tot vrijwillige militaire dienstneming. Aanvallen op banlieu van Parijs. Verscheidene plaatsen van de Parijsche ban- lieue zijn door Anglo-Amerikaansche vlieg tuigen gebombardeerd. De Petit Parisien meldt dat in den schuilkelder van een kinderbewaar plaats 40 kinderen en moeders om het leven zijn gekomen. Op andere plaatsen van de ban- lieue telt men 54 dooden en 144 gewonden. In een klein plaatsje in het departement Seine et Marne vielen bij de twee luchtaanvallen op Dinsdag en Woensdag 46 dooden. Op een sta tion in het departement Yonne werden twee treinen op het traject Parijs-Lyon door Anglo- Amerikaansche vliegtuigen met bommen be stookt. Reizigers, die in een nabij gelegen boschje beschutting wilden zoeken, werden getroffen. Het aantal dooden bedraagt 40, het aantal gewonden 100. Bij de breuk tusschen Turkije en Duitschland. De fractievergadering van de Turksche volks partij is Dinsdag om 17 uur begonnen en heeft met een onderbreking van een uur geduurd tot Woensdagmorgen vier uur. President Ineu- nu verbleef verscheidene uren in zijn werk kamer in het parlementsgebouw en hoorde de debatten door middel van een microfoon aan. Ongeveer middernacht verliet de staatsehef het parlement, terwijl de discussies over de uiteenzettingen van den president nog voort duurden. Te Ankara en Istanboel is sedert verschei dene dagen in het zakenleven een bijna vol komen stilte ingetreden. In het koopen van levensmiddelen heerscht evenwel een hausse. Tegelijkertijd vragen de menschen contant geld op bij de banken. In de Wilhelmstrasse werd op een desbetref fende vraag geantwoord, dat de belangen van Duitschland in Turkije na de verbreking der betrekkingen worden behartigd door Zwitser land. 1IMUIDEN DE VERRICHTINGEN VAN STRAWBERRIES Nog slechts enkele weken resten ons voor het voetbalseizoen een aanvang neemt en de honkbal-competitie weer afgesloten wordt. Dezen zomer is op wel zeer duidelijke wijze naar voren gekomen, dat deze sport aan be langstelling wint. De verrichtingen van Strawberries, welke vereeniging met twee negentallen aan de competitie deelneemt, zijn echter tegengevallen. Menigeen was van ge dachte, dat beide negentallen met vlag en wimpel kampioen zouden worden. Hoe geheel anders is het verloop geweest. Het eerste negental kon slechts een bescheiden over winning behalen, terwijl het tweede het tot twee zeges wist te brengen. Wij zijn er van overtuigd, dat men ook in het Strawberries- kamp andere verwachtingen koesterde. fabriek werkt. „Door daad en prestatie" zoo besluit de dagorder, „hebben wij ons voorge nomen, de schande van den 20en Juli te doen vergeten en het nationaal-socialistische volks leger van den Führer en zijn Rijk te worden." Gen.-veldmaarschalk Rommel heeft op 17 Juli ten gevolge van een luchtaanval een on geluk gehad met zijn auto, waarbij hij gewond werd. Zijn toestand is bevredigend en niet levensgevaarlijk. Binnenland. Om het rooien van aardappelen zooveel mogelijk te bevorderen is de producentenprijs niet verlaagd. Er zijn nieuwe bonnen aangewezen voor generator-turfcokes, voor motorbrandstof en voor generator-anthraciet en -turf. In het Jam-limonadebesluit is ook het artikel vr'uchtendrank opgenomen, waardoor de samenstelling hiervan aan bepaalde eischen moet voldoen. Stad- In het Diaconessenhuis heeft zuster Truida Wesseldijk haar gouden jubileum als diacones gevierd. POLITIESPORTVEREENIGING. De Politiebridgeclub Velsen heeft een wed strijd voor haar leden volgens het Howell- systeem gehouden. De uitslag was als volgt: 1. WittebroodKamerbeek 4372 p.; 2. Van Woudenberg en echtgenoote 42 p.; 3. v. d. GrijnHes 38^ p.; 4. PadmosVan Oosten- bruggen 37Vs p.; 5. Rob en echtgenoote 35 p.; 6. Noormanv. d. Jagt 29 p.; 7. Eweg en echtgenoote 28 V2 P-i 8- Groot en echtgenoote 26 punten. BEVERWIJK D.E.M.'s sintelbaan wordt belangrijke aanwinst. Goede perspectieven voor athletiek. Beverwijk krijgt een sdn.t©lbaanVelen zijn door deze mededeeling aangenaam verrast, te meer. omdat aan de plannen tot dusver in het geheel geen ruchtbaarheid was gegeven. Het initiatief van D. E. M. is voor de athle- tiekbeoefening in deze streek van zeer groote beteekenis, niet in de laatste plaats, omdat er spijkers met koppen worden geslagen en er bij de uitvoering van de plannen spoed wordt betracht. Reeds in het voorjaar wil men de sintelbaan officieel openen en daar mede zal een tijdperk van bijzondere activi teit aanbreken, waarvan de perspectieven zeer gunstig zijn! Wij hebben een onderhoud met den voor zitter van DEM's athletiekafdeeling. den heer N. Schoots, gehad. Daarbij dachten we aan het ideaal van de Nederlandsche Athletiek Unie: ,,in iedere stad een sintelbaan". Veel moet er in dit opzicht nog worden gedaan, want ons land heeft er nog slechts vijftien, welke men in de grootste pilaatsen moet zoe ken. Noord-Holland diende tot nu toe met twee banen te Amsterdam tevreden te zijn. Wel werkte de sintelbaan commissie van de N. A. U. voor uitbreiding van het aantal, maar de pogingen te Haarlem, Zaandam en Alkmaar mislukten. Behoeft het e verwonde ren, dat deze commissie prettig werd verrast toen DEM met zijn plan voor den dag kwam Hoe is uw vereeniging tot het initiatief gekomen? vroegen wij den heer Schoots. Het antwoord was duidelijk: De be langstelling -voor athletiek is in Beverwijk steeds groeiend. En wij gaan van het stand punt uit, dat onze vereeniging deze moet sti- muleeren, door den liefhebbers alles te bie den wat zij noodig- hebben. Voor onze trai ning hebben wij den sportleeraar Jan Hut, hetgeen voldoende zegt. Op een sintelbaan mogen we niet lang meer wachten. Een jaar terug, bij het beëindigen van de athletiek- competitie voor Kennemerland. hebben we reeds de idee van een Beverwijksche sintel baan gelanceerd. En nu wil het geval, dat DEM momenteel een zeer slechte grasmat heeft. Hierin moest noodzakelijk verbetering worden gebracht en na rijp beraad is van DEM het initiatief gekomen een baan te doen aanleggen. Het is echter niet bij het uitwer ken der plannen gebleven, want ik kan u zeggen, dat het materiaal al voor een groot deel voorhanden is. Verleden week nog wer den wij door de N. T. C. bij monde va.n den heer G. A. Burger, den voorzitter, aange moedigd het werk te ondernemen. Beverwijk zal plaatsen als Haarlem, Zaandam en Alk maar en Den Helder met het bezit van een sintelbaan ver vooruit zijn. En kunt u al nadere bijzonderheden geven De baan wordt op Hofland aangelegd. De afmeting van de binnenbaan zal voorloo- pig^37 5 m. zijn. Er komen zes loopbanen met een recht stuk voor korte sprint met acht banen. In de bochten zal sprintgelegenheid zijn. Bij de projectie hebben wij het ontwerp voor het Gem. Sportpark te Hilversum voor oogen gehad. De omgeving is voor het aan leggen zeer geschikt; bovendien wordt het terrein geregeld goed gedraineerd. Eet is onze bedoeling in September aan den slag te gaan. Op advies van de N.* T. C. zal de baan dan in den winter kunnen ..rusten". In het voorjaar volgt de officleele opening, waarvoor we aan nationale wedstrijden denken. En de perspectieven? Volgend seizoen is er veel te verwachten. Men mag denken aan nationale wedstrijden met prominente athle- ten, aan steden-, kampioens- en regionale wedstrijden. De belangstelling voor at hl et ek zal ongetwijfeld steeds groeien en in goede banen worden geleid. DEM verdient derhalve veel waardeer:,ng en heeft het recht op ieders medewerking te rekenen. RADIO-PROGRAMMA ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Het Meistersextêt. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.15 Gram.muz. 7.40 Sport nieuws. 7.50 Progr. overz. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Gevarieerde ochtendklanken. (Van 8.458.50 Voor de hüisvrouw). 9.00 Klassiek kamerorkestconcert. 9.45 Godsd. uitz. 10.00 Orkest Gerard Lebon. 10.45 Voor de jeugd. 11.00 Orkest Gerard van Krevelen en gram.muz. 12.00 Almanak. 12.15 .Canzones" III 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Orkest Boyd Baehman. 13.25 De wekelijksche wandeling. .13.35 Orkest Boyd Baehman. 13.55 Wenken voor volktuinders. 14.00 Rotterdamsch philharmonisch orkest en so list. 15.00 Bonte weekeindklan'ken. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 BNO Uitzending voor Nederland sche zeeiieden. 17.20 Aansluiting met18.00 B NO Politiek weekoverzicht. 18.10 Hong. orkest Bandi Balogh. 18.45 HiemW.A. 18.55 Spiegel van de ndag. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 Gram. muz. 19.30 De avonturen van drie muske tiers V, luisterspel. 20.00 Vaudevilleorkest. 20.45 Neerlands Neuwskroniek. 21.00 Vaudeville-orkest. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. 22.15 Gram.muz. Van 228.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 22.30 Zingt U mee23.1524.00 Vroolijke orkest muziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 14.00 Pierra Palla, orgel. C.a. 14.20 Omroeporkest en solist. 15.00 Voor de jeugd. 15.20 Boedapester strijkkwartet en solisten. 16.45 BNO Nieuws 17.00 Rhytmisch orkest Guus Jansen. 17.30 Kamer orkest-concert. 18.10 Opera en operette-fragmen ten. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 Voor dè jeugd. 19.20 Symphonische composities van Si belius en Saint Saëns. 20.15 Boeken van inzicht, 20.30 Amusementsorkest en het Vroolijke Klaver blad. 21.00 Beroemde pianocomposities. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. 22.15 Zie p^ogr. H'sum I. 22.30 De stem van het Rijk.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2